رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

مهندسی کامپیوتر گرایش بازی های رایانه ای

این صفحه عالی به معرفی گرایش بازی های رایانه ای پرداخته و سپس تحصیل در گرایش بازی سازی در ایران و خارج از کشور و درآمد بازی سازی را بررسی کرده است

گرایش بازی‌ سازی

ممکن نیست پای کامپیوتر نشسته باشید و حداقل یک‌بار بازی‌های رایانه‌ای را تجربه نکرده باشید. بازی‌ های کامپیوتر یکی از سرگرمی‌های جذاب و بسیار مفرح است که باگذشت زمان علاوه بر اینکه از محبوبیت آنها کاسته نشده، بلکه روزبه‌روز افزوده می‌شود. امروزه به صنعت بازی‌های رایانه‌ای تنها به هدف سرگرمی دیده نمی‌شود، بلکه در مسائل مختلفی مانند مسائل آموزشی، درمان بیماری و خیلی موارد دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرند.

بسیاری از برنامه‌ نویسان بزرگ دنیا کار برنامه‌ نویسی را با بازی‌سازی شروع کرده‌اند و هستند کسانی که علاقه به یادگیری بازی‌سازی دارند و قصدشان این است که شغلی دررابطه‌با حوزه جذاب بازی‌سازی داشته باشند. درگذشته، افراد به‌صورت خودآموز و از طریق کورس‌های آنلاین اقدام به یادگیری بازی‌سازی می‌کردند؛ اما امروزه بازی‌ سازی به یکی از گرایش‌های مدارس و دانشگاه‌ها در سرتاسر جهان تبدیل شده است که نظر علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرده. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به بحث در مورد رشته بازی‌ سازی و گرایش آن در ایران بپردازیم.

گرایش بازی‌ سازی چیست؟

شاید اولین سؤالی که برای علاقه‌مندان مطرح شود این باشد که اصلاً گرایش بازی‌ سازی چیست و هدف آن چه است؟ یک بازی رایانه‌ای از بخش‌های بسیار زیادی تشکیل شده است. از کار با گرافیک و طراحی گرفته تا برنامه‌ نویسی شبکه و هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است و یا کار با صدا و طراحی محیط داخلی همه‌وهمه در بازی‌سازی کاربرد دارند. یک بازی‌ ساز که در ساخت بدنه اصلی بازی نقش دارد، می‌بایست از کار با نرم‌ افزارهای مختلف آشنا باشد. همچنین از مهم‌ترین بخشی که یک بازی‌ ساز در آن فعالیت می‌کند، موتورهای بازی‌سازی یا Game Engines است که معمولاً به‌وسیله یک‌ زبان برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده یا اسکریپتی با آن در تعامل هستند. از دیگر مواردی که بازی‌ سازان نیاز است تا بر آن تسلط کافی داشته باشند، مباحث طراحی الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است. ها است؛ چرا که بخش جدایی‌ناپذیر از بازی‌های رایانه‌ای الگوریتم‌ ها هستند.

تصویری از پوستر بازی سازی

تحصیل بازی‌ سازی در ایران

هرچند که گرایش بازی‌ سازی در بسیاری از مقاطع تحصیلی وجود دارد، اما هنوز دانشگاه‌های برتر اقدام به ارائه این رشته نکرده‌اند و افراد علاقه‌مند به این حوزه که قصد تحصیل در دانشگاه‌های رنک ایران را دارند، به‌ناچار وارد رشته‌هایی نظیر مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است می‌شوند تا هرچند به‌صورت خیلی کم اما به علاقه خود نزدیک‌تر شوند.

تحصیل بازی‌ سازی در مقطع دبیرستان

گرایش بازی‌ سازی در هنرستان‌های کاردانش برای علاقه‌مندان به رشته بازی‌ سازی ارائه شده است. هنرجویان در این گرایش به برنامه‌ نویسی بازی‌ های کامپیوتری می‌پردازند و علاوه‌برآن پنج استاندارد مهارت شغلی نیز به آنها آموزش داده می‌شود. در جدول زیر تعداد ساعت مهارت‌ها ذکر شده است:

نام مهارتتعداد ساعت
مهارت‌های عمومی 42
مهارت‌های پایه 4
مهارت‌های فنی 56
مهارت‌های غیرفنی 9
مجموع 111

در نهایت از هنرجو انتظار می‌رود تا مهارت‌های زیر را تا انتهای دوره کسب کرده باشد:

دانش‌آموزان بعد از فارغ‌التحصیل شدن می‌توانند در دانشگاه‌ها و مقاطع زیر به تحصیل بپردازند:

تصویری از تحصیل در گرایش بازی سازی

تحصیل بازی‌ سازی در مقطع کاردانی

دانشگاه علمی کاربردی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، اولین دانشگاه بازی‌ سازی در ایران بوده است که اقدام به ارائه گرایش بازی‌ سازی کرده. در حال حاضر رشته بازی‌ سازی از طریق هنرستان امکان‌پذیر است و شامل سه گرایش می‎شود:

در ادامه به توضیح مختصر این گرایش‌ها پرداخته می‎شود:

کاردانی گرایش فنی بازی‌ سازی رایانه‌ ای

تعداد واحدهای این گرایش 72 واحد است و مجموع تعداد ساعات آن نیز 2064 ساعت می‌باشد که بین 2 تا 3 سال طول خواهد کشید. مهارت هایی که فارغ التحصیلان این گرایش کسب می‎کنند شامل موارد زیر است:

کاردانی گرایش حرفه‌ای کارگردانی هنری بازی‌ های رایانه‌ ای

مجموعه تمامی واحدهای این گرایش 72 واحد و مجموع ساعات این گرایش نیز 2096 ساعت است که گذاراندن آن بین 2 تا 3 سال طول خواهد کشید. مهارت هایی که فارغ التحصیلان این گرایش کسب می‎کنند شامل موارد زیر است:

کاردانی گرایش حرفه‌ای طراحی و کارگردانی بازی‌ های رایانه‌ای

مجموعه تمامی واحدهای این گرایش 72 واحد و مجموع ساعات این گرایش نیز 2096 ساعت است که گذاراندن آن بین 2 تا 3 سال طول خواهد کشید. مهارت هایی که فارغ التحصیلان این گرایش کسب می‎کنند تقریبا همانند گرایش حرفه ای کارگردانی هنری بازی های رایانه ای می‌باشد و تنها برخی از مهارت های کسب شده متفاوت است، مانند:

تحصیل بازی‌ سازی در مقطع کارشناسی

متأسفانه، هنوز رشته بازی‌سازی در مقطع کارشناسی وارد نشده است و در زمان‌نگارش این مقاله، هیچ دانشگاهی اقدام به ارائه این گرایش در مقطع کارشناسی نکرده‌اند؛ بنابراین به دانشجویانی که علاقه‌مند به این حوزه هستند پیشنهاد می‌شود تا در رشته‌های کامپیوتری مانند مهندسی کامپیوتر تحصیل کنند و برای اینکه در زمانشان صرفه‌جویی شود، اقدام به اخذ دروس تقریباً مرتبط با حوزه بازی‌سازی کنند. به‌عنوان‌مثال دروس هوش مصنوعی، طراحی الگوریتم، شبکه، گرافیک کامپیوتری، محتوا چند رسانه و...

نکته امیدوارکننده‌ای که وجود دارد این است که در دانشگاه‌های سطح بالا کشوری، تیم‌های بازی‌ سازی بسیاری متشکل از جوانان علاقه‌مند به تولید بازی‌ های رایانه‌ ای وجود دارد که با پیوستن به آنها می‌توانید به اهدافتان نزدیک‌تر شوید.

تحصیل بازی‌ سازی در مقطع کارشناسی‌ ارشد

در سال 1393، گرایش تولید بازی های رایانه ای به عنوان زیر رشته هنر های رایانه ای تدوین شد. متقاضیان این رشته می‌بایست در کنکور کارشناسی ارشد هنر شرکت کنند. البته در حال حاضر تنها دانشگاه هنر اسلامی تبریز اقدام به پذیرش دانشجو کرده است که ظرفیت آن هم تنها 10 نفر است. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل در رشته بازی سازی دارید، بهتر است به دفترچه کنکور آن سال نگاهی بی‌اندازید تا با نحوه پذیرش و ظرفیت رشته اطلاعات جامع داشته باشید.

همچنین در مقطع ارشد دانشگاه علم و صنعت ایران - تهران در مقطع روزانه گرایش بازی‌های کامپیوتری از طریق کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر به ظرفیت حدود میانگین 10 نفر در هر سال دانشجو می پذیرد.

به‌طورکلی گرایش تولید بازی‌ های رایانه‌ای در رشته هنر، به‌صورت پروژه محور بوده و اکثر دروس آن در قالب فعالیت‌های کارگاهی و عمله ارائه می‌شود. مطالب بسیاری در این حوزه موردبحث قرار می‌گیرد؛ از جمله طراحی شخصیت بازی، هوش مصنوعی، طراحی فضای بازی، طراحی فنی و گرافیک بازی، طراحی تجربه کاربری و بسیاری از مطالب دیگر.

تصویری از تحصیل بازی سازی در خارج از کشور

تحصیل بازی‌ سازی در خارج از کشور

در خارج از کشور، دانشگاه‌های رنک بالای زیادی وجود دارند که رشته و گرایش بازی‌ سازی را ارائه می‌دهند. جدول زیر، 10 تا از برترین دانشگاه ها و موسسات فعلی جهان که اقدام به پذیرش دانشجو برای بازی سازی کرده اند را نمایش می‌دهد:

درآمد بازی‌ سازی

دانشگاه یوتا(University of Utah)دانشگاه ایالتی میشیگان(Michigan State University)
مؤسسه فناوری روچستر (Rochester Institute of Technology) دانشگاه ساترن کالیفرنیا (University of Southern California)
دانشگاه درکسل (Drexel University) دانشگاه واشنگتن - سیاتل (University of Washington)
مؤسسه فناوری دیجی پن (DigiPen Institute of Technology) دانشگاه سانتاکروز کالیفرنیا (University of California, Santa Cruz)
دانشگاه سنترال فلوریدا (University of Central Florida) مؤسسه فناوری جورجیا (Georgia Institute of Technology)

برای خیلی‌ها سؤال است که یک طراح بازی‌ های رایانه‌ ای چقدر می‌تواند درآمد داشته باشد. متأسفانه در کشور ایران آمار دقیقی از درآمد بازی‌سازها وجود ندارد، اما در کشور آمریکا، درآمد بازی‌ سازان بسته به نوع فعالیتی که دارند، در چه سطحی و شرکتی فعالیت می‌کنند می‌تواند بین 75 هزار دلار تا 200 هزار دلار متغیر باشد. در تصویر زیر درآمد بازی سازها در کمپانی های مطرح بازی سازی به همراه درجات مختلف مهارت آورده شده‌است:

تصویری از چارت درآمد بازی سازی

برنامه‌ نویسی بازی‌ های رایانه‌ ای

بسیاری از دانشجویان رشته‌های بازی‌ سازی و یا مهندسی کامپیوتر، می‌خواهند بدانند که با چه زبانی بهتر است کار کنند تا بدرد بازی‌سازی بخورد و یا نگران این هستند که آیا زبانی که در حال یادگیری هستند در آینده در امورات بازی‌سازی به کارشان می‌آید یا خیر.

تعداد زبان‌های برنامه‌  نویسی که جهت بازی‌ سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد زیاد است. همچنین بعضی از موتورهای بازی‌ سازی مانند Godot Engine و Game Maker زبان اسکریپتی مختص به خودشان را به وجود آورده‌اند. اما به طور متداول زبان‌های زیر در بازی‌ سازی بسیار به چشم می‌خورند.

تصویری از چارت زبان های برنامه نویسی بازی های رایانه ای

جمع‌بندی

امروزه بازی‌ های رایانه‌ ای به بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی نوجوانان و جوانان تبدیل شده‌است و ساعات زیادی از روز را پشت رایانه و یا کنسول‌های بازی مشغول بازی‌کردن هستند. بازی‌ های رایانه‌ ای علاوه بر سرگرمی، در زمینه‌های دیگری مانند آموزشی و مباحث درمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند. باتوجه‌به هیجان‌انگیز بودن مباحث مربوط به بازی‌ های رایانه‌ ای و زیادشدن علاقه‌مندان جهت توسعه این حوزه، در سال‌های اخیر اکثر دانشگاه‌های جهان اقدام به ارائه گرایش بازی‌ سازی کرده‌اند. در کشور ایران نیز هرچند به‌صورت محدود اما در هنرستان‌ها و بعضی دانشگاه‌ها این رشته ارائه می‌شود. باتوجه‌به نوپا بودن رشته و گرایش بازی‌ سازی، انتظار می‌رود در آینده تمرکز بیشتری برای این حوزه وجود داشته باشد. در این مقاله به طور کامل به گرایش بازی‌ سازی و تحصیل در مقاطع مختلف بررسی شد و جنبه‌های مختلف مباحث بازی‌ سازی را نیز ذکر کردیم.

آیا برای کار در حوزه بازی‌ سازی باید مدرک بازی‌ سازی داشته باشیم؟

در مورد آینده نمی‌توان نظر قطعی داد؛ اما در حال حاضر خیر. بسیاری از شرکت‌های بازی‌ سازی اقدام به استخدام افرادی می‌کنند که هیچ تحصیلاتی در زمینه بازی‌ سازی نداشته‌اند.

آیا می‌توان برای بازی‌ سازی در رشته‌ ها و گرایش‌ های دیگر تحصیل کرد؟

بله خیلی از کسانی که امروزه به‌عنوان بازی‌ ساز فعالیت می‌کنند، در رشته‌هایی مثل مهندسی کامپیوتر و یا علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. تحصیل‌کرده‌اند.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (4 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200