رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

درس طراحی الگوریتم یکی از دروس گسترده و پیچیده رشته کامپیوتر و آی تی است، برای فهم خوب و کامل طراحی الگوریتم ضروری ‌است که ابتدا برخی از قسمت های درس ساختمان داده خوانده شود. اگر نمی‌خواهید تمام درس ساختمان داده را قبل از درس طراحی الگوریتم مطالعه کنید، بهتر است حداقل قبل از شروع به خواندن درس طراحی الگوریتم بخش های مرتبه زمانی شبه کدها، رشد توابع، توابع بازگشتی و مرتب سازی ها را از درس ساختمان داده مطالعه کنید و بعد به مطالعه درس طراحی الگوریتم بپردازید.

اطلاعات بیشتری درباره درس طراحی الگوریتم در صفحه مقاله درس درس طراحی الگوریتم کنکور کامپیوتر بخوانید.

Podcast Algorithm DesignPodcast Behtarin Manabe Konkur Arshad Tarahi Algoritm Mobile

طراحی الگوریتم چیست

تعریف شما از طراحی الگوریتم چیست؟

احتمالاً همه دوستان دستیابی به راه حل یک مسئله به زبان کامپیوتر رو تعریفی برای طراحی الگوریتم می دونن.

تعریف آکادمیک الگوریتم در صفحه ویکی پدیا به این شکل است:

در علوم کامپیوتر و ریاضیات، به دستورالعمل های محدود که بصورت متوالی تعریف شده، قابل پیاده سازی با کامپیوتر بوده و دارای هدف محاسباتی یا حل مسئله می باشند الگوریتم گفته میشود.

دانشجویان کامپیوتر در درس طراحی الگوریتم آموزش میبینند که چگونه به کمک تکنیک هایی همچون تقسیم و غلبه یا برنامه نویسی پویا، راه حل های بهینه برای حل مسائل پیدا کنند.

یکی از بزرگترین دغدغه ها در طراحی الگوریتم زمان اجرا یا اوردر الگوریتم است.

مراحل اصولی تولید یک الگوریتم عبارت است از:

1. تعریف مسئله

2. ساخت مدل

3. توضیح ویژگی ها

4. طراحی الگوریتم

5. راستی آزمایش

6. آنالیز کارکرد

7. پیاده سازی

8. برنامه نویسی و تست

9. مستندسازی

فصول درس طراحی الگوریتم

سر فصل مطالبی که در درس طراحی الگوریتم مطرح می‌شوند عبارت‌ است از:

تقسیم و غلبه

آنالیز استهلاکی

گراف

الگوریتم‌های حریصانه

برنامه نویسی پویا

شبکه شار

نظریه NP‌

مجموعه های مجزا.

تیم کنکور کامپیوتر توصیه میکند قبل از شروع به خواندن درس طراحی الگوریتم فصول مرتبه زمانی شبه کدها، رشد توابع، توابع بازگشتی و مرتب سازی ها را از درس ساختمان داده مطالعه کنید و بعد به مطالعه درس طراحی الگوریتم بپردازید.

البته مطالب دیگری مانند مرتبه زمانی، بازگشتی‌ها و درخت‌ها نیز جزو فصول طراحی الگوریتم میباشد اما همانطور که پیش تر اشاره شد باید دانشجو در مطالعه درس ساختمان داده ها تسلط کافی را در این مباحث بدست آورده باشد.

طراحی الگوریتم در کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی

در کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات طراحی الگوریتم از دروس پر اهمیت به حساب می آید.

در کنکور فناوری اطلاعات 6 تست با ضریب 4 از درس طراحی الگوریتم مطرح میشود

و در کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر نیز احتمالا 7 تست از این درس مطرح می شود، توجه کنید که در کنکور ارشد کامپیوتر ظریب درس طراحی الگوریتم در گرایش های مختلف متفاوت است، برای بررسی ضرایب دروس در گرایش های مختلف کنکور ارشد کامپیوتر به صفحه دروس کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید

اگر داوطلب کنکور ارشد هستید باید بدانید که درس طراحی الگوریتم از دروس گسترده و پیچیده کامپیوتر بوده و بدلیل کمبود زمان در طول ترم اساتید محترم توان تمرکز کامل بر تدریس این درس را نداشته و دانشجو به سختی میتواند تمام مطالب این درس را درک کند.

اما به هیچ وجه این نکته نباید باعث حذف این درس برای کنکور شود. چراکه سوالات مطرح شده از این درس آسان بوده و اگر دانشجو به درستی مفاهیم طراحی الگوریتم را درک کرده باشد، با  تمرین زیاد قادر به حل مسائل در جلسه کنکور خواهد بود.

کتاب های طراحی الگوریتم

مرجع اصلی که برای طراحی الگوریتم در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب CLRS است، همچنین کتاب‌های Jeff_erickson، Kleinberg و sedgewick نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود. برای دانلود رایگان کتاب های زبان اصلی طراحی الگوریتم می توانید به صفحه دانلود کتاب های مهندسی کامپیوتر مراجعه کنید

البته خواندن کتاب‌های رفرنس به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی را دارند توصیه نمی‌شود.

آموزش طراحی الگوریتم

تیم کنکور کامپیوتر با هم‌کاری استاد رضوی مجموعه ویدئو های آموزشی جامعی از درس طراحی الگوریتم برای شما دانشجویان عزیز تولید کرده که در آن به جزئی ترین نکات نیز اشاره شده است. همچنین ویدئو نکته و تست این درس و درس ساختمان داده ها بصورت تلفیقی برای شما عزیزان ارائه گردیده است.

برای اطلاع از کیفیت بالا ویدئو ها میتوانید به صفحه آموزش طراحی الگوریتم مراجعه بفرمائید.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.00 امتیاز (4 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200