وبینار رایگان از کنکور ارشد تا تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها
دیدن جزئیات و ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

آینده هوش مصنوعی در پزشکی

این صفحه عالی آینده هوش مصنوعی در پزشکی را بررسی کرده و کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی و مزایا و معایب هوش مصنوعی در پزشکی را بطور کامل بررسی کرده است

ازآنجایی‌که امروزه هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است در همه‌ حوزه‌ها رونق یافته است به بررسی آینده هوش مصنوعی در پزشکی می‌پردازیم.

تصویری از آینده هوش مصنوعی در پزشکی

هوش مصنوعی در پزشکی

هوش مصنوعی در پزشکی به استفاده از مدل‌های یادگیری ماشینیادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند، این مقاله فوق العاده یادگیری ماشین را بصورت کامل بررسی کرده است برای بهبود نتایج بهداشتی و تجربه بیماران اشاره دارد. این فناوری در تنظیمات پزشکی برای پشتیبانی تصمیم‌گیری بالینی و تجزیه‌وتحلیل تصویر به کار می‌رود. چالش‌های معاصر مانند ویروس کووید-19 نیز سازمان‌های بهداشتی را به آزمایش و بهره‌برداری از هوش مصنوعی برای پیشرفت در مراقبت‌های بهداشتی ترغیب کرده است. اگرچه استانداردهای کلی هنوز در حال تعریف هستند، این فناوری اهمیت بیشتری در پزشکی به دست آورده و به تدریج جزء سیستم‌های بهداشت دیجیتالی تشکیل دهنده و پشتیبانی‌کننده پزشکی مدرن می‌شود.

کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی

هوش مصنوعی در تشخیص بیماری

نشانه‌های حیاتی بیماران را مشاهده کرده و در صورت افزایش عوامل خطرناک، به پزشکان هشدار دهد.

درمان بیماری شخصی‌ سازی شده

پیشنهادهای درمانی شخصی‌ سازی شده به بیماران ارائه دهد و اطلاعات بیمار را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

هوش مصنوعی در تصویربرداری پزشکی

تصویری از هوش مصنوعی در تصویربرداری پزشکی

در تشخیص علائم بیماری در تصاویر پزشکی مانند تشخیص سرطان به پزشکان کمک کند.

کارایی آزمایش بالینی

فرایند تخصیص کدهای پزشکی در آزمایش‌های بالینی را سرعت بخشد.

تسریع در توسعه دارو

همچنین در کاهش هزینه‌ها و تسهیل فرایند توسعه داروها از جمله طراحی بهتر داروها و یافتن ترکیب‌های دارویی تازه کمک کند.

مزایای هوش مصنوعی در پزشکی

مراقبت از بیمار با آگاهی

به پزشکان در اتخاذ تصمیمات درمانی ارزشمندی دهد، با ارائه نتایج جستجوی مبتنی بر شواهد در مورد درمان‌ها و روش‌ها در حضور بیمار.

کاهش خطا

شواهدی نشان می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند به بهبود ایمنی بیمار از جمله شناسایی خطاها و مدیریت دارو کمک کند.

تصویری از کاربرد هوش مصنوعی در اتاق عمل

کاهش هزینه‌ های مراقبت

هزینه‌های بهداشت از جمله کاهش خطاهای دارویی، پشتیبانی از جریان‌های کاری مدیریتی و بالینی کارآمدتر را کاهش ‌می‌دهد.

افزایش ارتباط دکتر و بیمار

ارتباط بیماران با پزشکان را با ارائه پشتیبانی شبانه‌روزی از طریق چت‌بات‌ها افزایش دهد.

معایب هوش مصنوعی در پزشکی

هزینه‌ بالا برای نصب زیرساخت‌ ها

پیاده‌سازی هوش مصنوعی در پزشکی نیاز به تجهیزات پیچیده و زیرساخت‌های قوی دارد؛ مانند تهیه و نصب سخت‌افزار، نرم‌افزارهای پیچیده، آموزش کارکنان و نگهداری مداوم از این تجهیزات که هزینه بالایی را برای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بزرگ دارد و این مسئله ممکن است باعث انصراف آنها از پیاده‌ سازی هوش مصنوعی شود.

پیچیدگی پیاده‌ سازی زیرساخت‌ ها

پیاده‌ سازی زیرساخت‌ های موردنیاز برای هوش مصنوعی در پزشکی معمولاً پیچیده است و نیاز به کارشناسان متخصص دارد که باید دانش فنی و تجربه کافی در زمینه هوش مصنوعی داشته باشند تا بتوانند زیرساخت‌ها را به‌درستی پیاده‌سازی کنند.

انواع شاخه‌ های هوش مصنوعی مورد استفاده در پزشکی

سیستم‌ های خبره مبتنی بر قوانین

این سیستم‌ها بر اساس قوانین "اگر - آنگاه" عمل می‌کنند و در پزشکی برای پشتیبانی از تصمیم‌گیری بالینی استفاده می‌شوند.

ربات‌ های فیزیکی

در پزشکی، ربات‌های جراحی به جراحان انسانی کمک می‌کنند تا عمل‌های دقیق انجام ‌دهند.

یادگیری ماشین و شبکه‌ های عصبی

پردازش زبان طبیعی

در پزشکی، تجزیه‌وتحلیل یادداشت‌های بالینی، تهیه گزارش‌های پزشکی، تعاملات بیمار و دستیار مجازی بر اساس NLP می‌شود.

هوش مصنوعی در پزشکی ایران

در پزشکی ایران، هوش مصنوعی در موارد مختلف بهره‌برداری می‌شود:

  1. هوش مصنوعی به تشخیص بیماری‌ها از تصاویر رادیولوژیکی کمک می‌کند.
  2. اپلیکیشن‌های موبایل کمک به مدیریت سلامت فردی می‌کنند.
  3. هوش مصنوعی می‌تواند انتشار اپیدمی‌ها را پیش‌بینی کند.
  4. در مدیریت بیمارستان و داروخانه به بهبود خدمات بهداشتی و درمانی کمک می‌کند.
  5. در توسعه داروها و تحلیل داده‌های تجارب بالینی استفاده می‌شود.
  6. سیستم‌های هوش مصنوعی به‌عنوان ابزارهای آموزشی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش پزشکی در ایران نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. همچنین گرایش‌ درمهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است در حوزه پزشکی بسیار تأثیرگذار بوده است. رشته بیوانفورماتیک که یک‌رشته نوپا در مهندسی و علوم کامپیوتر به‌حساب می‌آید، در آن زیست‌شناسی، شیمی، ریاضی و علوم کامپیوتر تلفیق و ترکیب شده ‌است که متخصصان می‌توانند داده‌های ‌به‌دست‌آمده از تحقیقات زیست‌شناسی را در یک سیستم کامپیوتری ذخیره‌سازی، بازیابی، تجزیه‌و‌تحلیل و تفسیر کنند.

آینده رشته هوش مصنوعی در پزشکی

هوش مصنوعی در پزشکی دارای پتانسیل زیادی است و نیاز به تلاش مشترک تخصص‌های مختلف از جمله پزشکی، علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است.، ریاضیات و موارد دیگر دارد:

کاهش خطا با ارزیابی الگوریتم‌ های هوش مصنوعی

خطاهای پزشکی منجر به تشخیص اشتباه می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، در سرطان، گزارش‌های نادرست می‌تواند تأخیر در درمان را ایجاد کند. هوش مصنوعی به طور گسترده برای تشخیص هر گونه ناهنجاری‌هایی که چشم انسان نمی‌تواند ببیند، استفاده می‌شود و به کمک الگوریتم‌ های هوش مصنوعی می‌توان این خطاها را ارزیابی و کاهش داد.

تشخیص با کمک تصویر

آینده ممکن است دوران "سلفی پزشکی" باشد؛ یعنی تنها با یک سلفی تشخیص انجام شود. پس با تمرکز بر روی حوزه پردازش تصویر در زمینه پزشکی که مربوط به گرایش هوش مصنوعی است می‌توان در این بخش نقش مؤثری داشت.

اینترنت اشیا پزشکی (IoMT)

ما نیاز به دستگاه‌ها و برنامه‌های تلفن همراه بیشتری داریم که نقش مهمی در ردیابی و پیشگیری از بیماری‌های مزمن برای بیماران و پزشکان ایفا کند. ما با بهره‌گیری از شاخه‌های مختلف کامپیوتر یعنی هوش مصنوعی، شبکه، نرم‌ افزار و معماری کامپیوتر در زمینه اینترنت اشیا پزشکی، با طراحی و ساخت بستر و دستگاه‌های مناسب می‌توانیم آینده خوبی را برای این حوزه رقم بزنیم.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی آینده هوش مصنوعی در پزشکی پرداختیم و گفتیم کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی چیست و چه مزایا و معایبی دارد. با خواندن این مقاله می‌توانید با انواع شاخه‌ های هوش مصنوعی مورداستفاده در پزشکی نیز آشنا شوید.

مزایای هوش مصنوعی در پزشکی چیست؟

مراقبت از بیمار با آگاهی، کاهش خطا در روند درمان، کاهش هزینه‌های مراقبت و افزایش ارتباط دکتر و بیمار از جمله مزایای هوش مصنوعی در پزشکی است.

معایب هوش مصنوعی در پزشکی چیست؟

از جمله معایب هوش مصنوعی در پزشکی هزینه‌ بالا برای نصب زیرساخت‌ها و پیچیدگی پیاده‌سازی زیرساخت‌ها است.

کدام زمینه‌ ها در رشته هوش مصنوعی در آینده پزشکی می‌تواند مؤثرتر باشد؟

ارزیابی الگوریتم‌های هوش مصنوعی، پردازش تصاویر پزشکی و اینترنت اشیا پزشکی (IoMT) می‌تواند موارد مناسب و آینده‌داری برای کار و پژوهش باشد.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200