رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیت

زبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته

پایتون (Python) یک زبان برنامه نویسی همه منظوره (General-Purpose)، سطح بالا (High-Level) و شئ گرا (Object Oriented) است که تحت مفسر کار می‌کند و از نظر شباهت کدها بسیار شبیه به زبان معروف Perl است. زبان برنامه نویسی پایتون بین برنامه نویسان جاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است و برنامه نویسان حرفه‌ای سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده بسیار محبوب می‌باشد. بسیاری از کتابخانه های معروف زبان پایتون نیز به وسیله ی ++C ساخته شده است. کاربران می‌توانند در سیستم عامل های مختلف با زبان پایتون کدنویسی و آن‌را اجرا کنند (از سیستم عامل Windows گرفته تا سیستم عامل Linux و MacOS).

پیدایش پایتون و مزایای این زبان

پایتون در سال 1991 یعنی 3 دهه‌ی پیش ساخته شده است، سازنده‌ی آن که یک برنامه نویس هلندی به نام Guido van Rossum است، نام این زبان را از برنامه‌ی کمدی مورد علاقه‌ی خود یعنی سیرک پرواز مونتی پایتون (Monty Pythons’s Flying Circus) الهام گرفته است. پایتون اجتماع بسیار بزرگی دارد و علاقه‌مندان بسیاری وجود دارد که بر روی حل بسیاری از باگ‌ها و اضافه کردن قابلیت‌های جدید به این زبان کار می‌کنند.

زبان پایتون به قدرتمند بودن و ساده بودن معروف است که این امر باعث شده علاوه بر لذت بخش شدن برنامه نویسی، این زبان در حوزه‌های مختلفی نیز مورد استفاده قرار گیرد. برنامه نویسان پایتون می‌توانند بدون مشخص کردن نوع یک متغیر و توضیح اینکه چه داده‌ای قرار است در این متغیر ذخیره شود، به صورت پویا (Dynamic) از متغیرها استفاده کنند. همچنین کاربران می‌توانند بدون هیچ هزینه‌ای، پایتون را دانلود کرده و شروع به یادگیری کدنویسی به وسیله‌ی این زبان کنند. نکته ی حائز اهمیت دیگر این است که سورس کد این زبان به طور کاملاً رایگان عرضه شده است و تمامی افراد قادر هستند آن را طبق خواسته‌ی خود تغییر دهند.

به‌خاطر واضح بودن و قابلیت خوانایی بالای سینتکس های زبان پایتون، باعث شده که این زبان در حوزه‌های مختلفی از جمله تحلیل داده (Data Analytics)، یادگیری ماشین (Machine Learning)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند و توسعه وب مورد استفاده قرار گیرد. خواندن کدهای نوشته شده به زبان پایتون بسیار آسان است. همچنین تورفتگی‌ها در کد نویسی پایتون یا همان Indentationها، امری اجباری در کد نویسی پایتون است که خود این امر باعث شده کدها خواناتر و پایدارتر شوند. معمولاً برنامه‌هایی که با زبان پایتون ساخته شده‌اند کوچک‌تر از برنامه‌هایی هستند که با زبان های دیگر مثل جاوا ساخته شده‌اند. اصولاً برنامه نویسان پایتون کدهای کمتری می‌نویسند.

یکی از دلایلی که پایتون همچنان محبوب باقی مانده است، این است که مفسر آن در پیدا کردن باگ و ایجاد یک استثنا (Exception) دقیق عمل می‌کند. بنابراین ورودی‌های بد باعث رخداد خطاهای حافظه‌ای یا همان Segmentation Fault که در زبان‌هایی مثل C وجود دارد نمی‌شود. با توجه به این‌که دیباگر پایتون بر پایه‌ی خود زبان پایتون است، کاربران در مورد رخداد خطاهای احتمالی هیچ نگرانی‌ای ندارند. با گذشت 3 دهه از ساخته شدن پایتون، این زبان همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد و به طور فعال توسط برخی از بزرگ‌ترین شرکت های چند ملیتی استفاده و پشتیبانی می‌شود.

مقایسه بین زبانهای برنامه نویسی که در آن مزایا و معایب زبان پایتون هم دیده می شود

دوره برنامه نویسی پایتون

پایتون (Python) یا پایتان یک زبان برنامه نویسی چند منظوره و سطح بالاست که بطور بسیار گسترده ای مورد استفاده برنامه نویسان و غیر برنامه نویسان قرار می‌گیرد. پایتون در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان تبدیل شده است.

چه چیزهایی در این دوره یاد می‌گیرید

دستورات کنترلی
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
حلقه‌ها
توابع در پایتون
مدیریت خطاها در پایتون
کار با فایل‌ها
شی گرایی
برنامه نویسی موازی و تردها

نمونه فیلم‌هایی از جلسات برنامه نویسی پایتون

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟

چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون

نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد

آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون

آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math

معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی

مفهوم داده ساختارها در پایتون

آشنایی با دیکشنری ها

آشنایی با حلقه ها

معرفی کلی توابع با مثال های متنوع

خطاها چی هستند؟

نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف

تاریخچه برنامه‌‎ نویسی

مفهوم شی‌گرایی

معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه

مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟
چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون
نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد
آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون
آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math
معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی
مفهوم داده ساختارها در پایتون
آشنایی با دیکشنری ها
آشنایی با حلقه ها
معرفی کلی توابع با مثال های متنوع
خطاها چی هستند؟
نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف
تاریخچه برنامه‌‎ نویسی
مفهوم شی‌گرایی
معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه
مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

موارد استفاده از پایتون

نوع داده ها در پایتون به صورت پویا یا Dynamic است. کتابخانه‌های بسیار زیادی برای این زبان وجود دارد که کاربران می‌توانند به سادگی از آن‌ها استفاده کنند. همچنین کاربران قادر هستند تا زبان پایتون را به وسیله ی زبان هایی مثل C و زبان C++‎برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده گسترش دهند. یکی دیگر از کاربرد‌های پایتون این است که می‌تواند به عنوان یک زبان اسکریپتی در یک فناوری دیگر مورد استفاده قرار گیرد و اجزای (Components) مختلف آن فناوری را به یکدیگر وصل کند. به‌عنوان مثال کاربران می‌توانند از این زبان برای اسکریپت نویسی فناوری Microsoft’s Active Server Page یا همان ASP استفاده کنند. به طور عمده پایتون برای موارد زیر کاربرد دارد:

غول‌های فناوری دنیا مانند فیسبوک (Facebook)، گوگل (Google)، اینستاگرام (Instagram)، ردیت (Reddit)، اسپاتیفای (Spotify) و یوتیوب (YouTube) از پایتون استفاده کرده‌اند. جالب است بدانید حتی تابلوی امتیازات زمین بازی کریکت ملبورن استرالیا (Cricket Ground) نیز از کدهای پایتون استفاده کرده است. برنامه‌ی Z Object Publishing Environment که یک اپلیکیشن سرور محبوب است نیز به این زبان نوشته شده است.

مزایای زبان پایتون

نمونه فیلم‌های دوره‌های مهارتی

معایب زبان پایتون

از ویژگی‌های مثبت پایتون گفتیم، بد نیست کمی در مورد معایب این زبان هم بگوییم، بعضی از ویژگی‌های زبان پایتون، باعث شده تا این زبان یکسری ویژگی‌های منفی نیز داشته باشد:

بهترین زبانهای برنامه نویسی برای افراد حرفه ای حوزه ی امنیت سایبری

ابزار های پایتون

پایتون به طور پیش‌فرض پکیج ها و ماژول‌های زیادی دارد. موارد زیر به طور کلی از مهم‌ترین قسمت‌ها و ابزارهای پایتون هستند که یک کاربر پایتون لازم است در مورد آن‌ها اطلاعات داشته باشد:

زبان پایتون یکی از راه‌حل‌های مقرون به‌صرفه برای انجام بسیاری از کارها است. کاربران می‌توانند از کتابخانه‌های مختلفی استفاده کنند تا کارهای خود را پیش ببرند. همچنین کاربران قادر هستند چرخه‌ی ویرایش (Edit)، تست (Test) و اشکال زدایی (Debugging)دیباگ چیست؟ معرفی روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ(اشکال زدایی)دیباگ چیست؟ معرفی روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ(اشکال زدایی)این مقاله عالی مفاهیم دیباگ (debug)، دیباگینگ (Debugging) یا همان اشکال زدایی، دیباگر (Debugger) را معرفی و همچنین روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ را بررسی کرده را به سرعت انجام دهند، زیرا مراحل کامپایلی وجود ندارد. دلایل بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که اغلب توسعه دهندگان و یا پژوهشگران ترجیح می‌دهند در پایتون کدنویسی کنند تا به بهره‌وری کارهای آن‌ها کمک کند.

ادیتور های برنامه نویسی پایتون

ادیتورها و IDE های مختلفی وجود دارد که امکان برنامه نویسی پایتون در آن‌ها وجود دارد. در این‌جا معروف‌ترین ادیتورهای کدنویسی به زبان پایتون را معرفی خواهیم کرد.

نرم افزار PyCharm

نرم افزار PyCharm در واقع یک IDE اختصاصی برای زبان پایتون است که توسط شرکت JetBrains ساخته شده است. این IDE دارای ویژگی‌های بسیار زیاد و مفیدی است که کار برنامه نویسبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است را راحت می‌کند، البته قیمت این نرم افزار نسبتاً گران است.

تصویری از محیط توسعه PyCharm که محصول شرکت JetBrains و برای توسعه برنامه هایی به زبان پایتون است

ادیتور Visual Studio Code (VS Code)

ویژوال استودیو کد یا VS Code، یک ادیتور چندکاره است و برای زبان‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل داشتن پلاگین های زیاد برای پشتیبانی از زبان های مختلف و همچنین سبک و رایگان بودن، این ادیتور مورد توجه بسیاری از برنامه نویسان قرار گرفته است.

ویرایشگر کد محبوب VSCode که رایگان است و با استفاده از آن می توان به زبانهای مختلف برنامه نویسی کرد

ابزار IDLE

این ابزار که یک ابزار رایگان و سبک است، به همراه خود زبان پایتون عرضه شده و با نصب پایتون، در سیستم کاربران نصب می‌شود. به‌وسیله‌ی این ادیتور می‌توان کدهای نوشته شده به زبان پایتون را تغییر داد و اجرا کرد.

ابزار IDLE برای کدنویسی پایتون

ادیتورهای مختلف دیگری وجود دارد که برای این زبان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در زیر لیستی از آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

دوره‌های مهارتی رشته کامپیوتر

جمع بندی

با اینکه 3 دهه از ساخته شدن زبان پایتون می‌گذرد، اما در سال‌های اخیر این زبان بسیار محبوب شده است و مورد توجه دانشگاهیان و پژوهشگران قرار گرفته است و انجمن آن هر روز بزرگ تر می‌شود. در این مقاله به‌طور خلاصه به بحث در مورد زبان برنامه نویسی پایتون پرداختیم، مزایا و معایب این زبان را معرفی کردیم و مهم‌ترین ابزارها و ادیتورهای کدنویسی ای که مورد استفاده قرار می‌گیرد را نیز بررسی کردیم.

پایتون چیست ؟

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره (General-Purpose)، سطح بالا (High-Level) و شئ گرا (Object Oriented) است که تحت مفسر کار می‌کند.

چرا پایتون محبوب شده است ؟

به‌دلیل سادگی برنامه نویسی به این زبان، پشتیبانی شرکت‌های بزرگ جهان از این زبان، داشتن انجمن بزرگ و قابلیت گسترش بودن توسط زبان های C و ++C و همچنین داشتن تعداد پکیج‌های زیاد، باعث شده این زبان در حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

سی پایتون چیست ؟

به طور خلاصه سی پایتون یا CPython، یک رویه‌ای است که با زبان C و پایتون نوشته شده است و در واقع مفسر زبان پایتون است. کدهای نوشته شده به زبان پایتون، قبل از تفسیر، توسط سی پایتون به بایت کد (Byte Code) تبدیل می‌شوند.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (4 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200