تا ۵۰٪ تخفیف در جشنواره کوله پشتی بهار
دیدن تخفیف‌ها و شرکت در جشنواره
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

علوم کامپیوتر یا مهندسی کامپیوتر برای اپلای

کدام یک از رشته های علوم کامپیوتر یا مهندسی کامپیوتر برای اپلای مناسب است؟ این صفحه عالی به بررسی این موضوع و تفاوت بین این دو در ایران و خارج پرداخته

در این مقاله از بلاگ کنکور کامپیوتر قصد داریم به شرایط رشته‌های علوم کامپیوتر یا مهندسی کامپیوتر برای اپلای و مقایسه این دو رشته بپردازیم. امروزه بسیاری از افراد برای پیشرفت در رشته تحصیلی و حوزه کاری خود تصمیم به اپلای کردن و تحصیل در برترین دانشگاه‌های جهان می‌گیرند. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع جذاب بپردازیم.

تصویر یک مهندس کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر چیست؟

رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است به مطالعه، توسعه، طراحی و اجرای سیستم‌ها و نرم‌ افزارهای کامپیوتری می‌پردازد. این رشته تلاش می‌کند تا مسائل مختلفی از جمله برنامه‌ نویسی نرم‌ افزارها، طراحی و ساخت سخت‌ افزارها، شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است، امنیت اطلاعاتامنیت اطلاعات چیست؟امنیت اطلاعات چیست؟امنیت اطلاعات چیست و چرا امنیت اطلاعات مهم است؟ این صفحه عالی روش‌های ایمن سازی و پیشگیری از اطلاعات را شرح داده و انواع داده ها از نظر امنیت را توضیح داده ، هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است،یادگیری ماشینیادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند، این مقاله فوق العاده یادگیری ماشین را بصورت کامل بررسی کرده است و بسیاری دیگر از جنبه‌های تکنولوژی اطلاعات را بررسی کند. در عصر امروز، مهندسان کامپیوتر نقش بسیار مهمی در توسعه تکنولوژی‌های نوین و حل مسائل پیچیده دارند. آن‌ها می‌توانند در انواع صنایع از جمله تکنولوژی اطلاعات، تولیدات صنعتی، بهداشت، مالی، حمل‌ونقل، و بسیاری از موارد دیگر به کار گرفته شوند. مهندسی کامپیوتر شامل مفاهیم و تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای می‌شود که برای ایجاد نرم‌ افزارها و سیستم‌ های کامپیوتری کاربرد دارد.

علوم کامپیوتر چیست؟

علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. رشته‌ای است که یک پل ارتباطی میان دانش کامپیوتر و ریاضی به‌حساب می‌آید که به مطالعه و تحقیق در مورد مفاهیم، تئوری‌ها، الگوریتمالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراوانالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراواندر این مقاله به زبان بسیار ساده و با مثال های متعدد توضیح داده شده که الگوریتم چیست و چه کاربردهایی دارد ها، سیستم‌ها و تکنولوژی‌های مرتبط با کامپیوترها و پردازش اطلاعات می‌پردازد. این رشته تحصیلی به دنیای کامپیوترها و تکنولوژی اطلاعات متصل است و دربرگیرنده موضوعات متنوعی از جمله برنامه‌ نویسی، طراحی و توسعه نرم‌افزار، شبکه‌های کامپیوتری، امنیت اطلاعات، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین،پایگاه دادهپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ این مقاله به بررسی این موضوع و همچنین انواع پایگاه داده، کاربردهای پایگاه داده، محبوب ترین پایگاه های داده و اجزای اصلی پایگاه داده پرداخته ، گرافیک کامپیوتری، سیستم عاملسیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟سیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل (Operating System|OS) به زبان ساده پرداخته، همچنین بررسی کرده که چرا باید از سیستم عامل استفاده کنیم ، مهندسی نرم‌ افزار و موارد دیگر است.

مسیر تحصیلی مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر

در کشور ایران و بسیاری از کشورهای دنیا، امکان تحصیل تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای رشته‌ های مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر وجود دارد. به‌طورکلی، تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال، مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و مقطع دکتری 4 سال به طول می‌انجامد. در صورتی که قصد دارید با دروس این رشته‌ها آشنا شوید، خواندن مقاله زیر را به شما توصیه می‌کنیم.

بازار کار مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر

در عصر امروز، مشاغل مرتبط با مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر از استقبال و تقاضای بسیار خوبی برخوردار هستند. بازار کار این رشته‌ها چه در ایران و چه در خارج از ایران شرایط مطلوب و ایده‌آلی دارد، چه به لحاظ درآمد، چه به لحاظ تنوع عناوین شغلی و چه به لحاظ نوع اشتغال (کارمندی، فریلنسری و…) علاقه‌مندان به رشته کامپیوتر می‌توانند در کنار تحصیل در این رشته، حرفه مدنظر خود را پیدا و انتخاب کرده و مهارت‌های مرتبط با آن را فراگیرند و بسیار راحت جذب شرکت‌های این حوزه شوند یا این که به‌صورت پروژه‌ای و فریلنسری، حتی درآمد دلاری نیز داشته باشند. به‌طورکلی، می‌توان گفت که این رشته یکی از پایین‌ترین درصدها را در حوزه بیکاری دارد. این یعنی مدت‌زمان و ریسک ورود به بازار کار نسبت به بسیاری از رشته‌ها کمتر است.

تفاوت مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر

علی‌رغم شباهت‌های بسیاری که این دو رشته با یکدیگر دارند، مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر در ایران دو رشته جدا از هم هستند. در علوم کامپیوتر بیشتر به بحث بررسی الگوریتم‌ها، محاسبات و تئوری‌های متعدد پرداخته می‌شود، درحالی‌که در رشته مهندسی کامپیوتر تمرکز بر روی طراحی و توسعه انواع سخت‌ افزارها و سامانه‌های نرم‌ افزاری و شبکه‌های کامپیوتری است. پس مباحث عملی بیشتر در مهندسی کامپیوتر مطرح می‌شوند و مباحث نظری در علوم کامپیوتر مورد بررسی قرار می‌گیرند.

مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر در خارج از کشور

علاوه بر تحصیل در ایران و دانشگاه‌های سراسری سرشناس همچون دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه خواجه‌نصیر و غیره، دانشجویان رشته‌های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر این امکان را دارند تا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، جهت پیشرفت تحصیلی و بالابردن علم و دانش و به‌روز نگه‌داشتن اطلاعاتشان در این حوزه، در دانشگاه‌های معتبر کشورهایی همچون کانادا، آمریکا، آلمان، انگلیس، هلند، استرالیا و… مسیر تحصیلی خود را ادامه دهند. چنانچه قصد اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

مهندسی کامپیوتر برای اپلای بهتر است یا علوم کامپیوتر؟

با این که هر دو رشته‌ مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر، جزو رشته‌های پرطرف‌دار و پرمتقاضی هستند و اگر در دانشگاه های تاپ تحصیل کنید ریسک اپلای در این دو رشته بسیار پایین است، پیشنهاد می‌شود درصورتی‌که قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را دارید، با توجه‌ به این که ساختار تحصیلی این رشته در ایران و کشورهای خارجی تفاوت‌هایی دارد، رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است  برای اپلای گزینه بهتری است.

تفاوت‌های مهندسی کامپیوتر با علوم کامپیوتر در ایران و کشورهای دیگر

رشته اصلی مرتبط با حوزه کامپیوتر در بسیاری از کشورها مانند آمریکا، کانادا، هلند، آلمان، انگلیس و استرالیا، علوم کامپیوتر است اما تقریبا رشته علوم کامپیوتر در این کشورها، حکم رشته مهندسی کامپیوتر در کشور ایران را دارد و  مهندسی کامپیوتر در ایران، همان چیزی است که در کشورهای خارجی تحت عنوان رشته علوم کامپیوتر ارائه می‌شود، در واقع در کشورهای خارجی مهندسی کامپیوتر شاخه‌‌ای از علوم کامپیوتر نیز به‌حساب می‌آید که بیشتر با معماری کامپیوترمعماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر معماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر یکی از گرایش‌ های ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش معماری سیستم های کامپیوتری است، در این صفحه گرایش معماری سیستم های کامپیوتری توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده. سر و کار دارد. درحالیکه رشته علوم کامپیوتر در این کشورها با همان مفاهیمی که تحت عنوان مهندسی کامپیوتر در ایران وجود دارد، یکی است.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی مفهوم رشته مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر پرداختیم. در ایران و بسیاری از کشورها امکان تحصیل در این رشته‌ها تا مقاطع دکتری و حتی فوق دکتری وجود دارد. به بررسی بازار کار این رشته‌ها نیز پرداخته شد و تفاوت‌های مهندسی کامپیوتر در ایران و خارج و این که کدام یک برای اپلای گزینه‌ مناسب‌تری است نیز اشاره شد. امیدوارم که محتوای این مقاله مفید واقع شده باشد.

تفاوت بین مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر در ایران و کشورهای خارجی چیست؟

به‌طورکلی می‌توان گفت رشته مهندسی کامپیوتر، رشته اصلی در حوزه کامپیوتر در کشور ایران است؛ ولی در کشورهای خارجی، رشته اصلی در حوزه کامپیوتر، علوم کامپیوتر است و با توجه به اینکه مهندسی کامپیوتر در ایران تقریباً معادل رشته علوم کامپیوتر در کشورهای خارجی است بنابراین اگر می‌خواهید اپلای کنید تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در ایران انتخاب مناسب‌تری از تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در ایران است.

تفاوت میان علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر چیست؟

رشته علوم کامپیوتر در ایران، بیشتر با محاسبات و الگوریتم و مباحث نظری سروکار دارد، درحالی‌که رشته مهندسی کامپیوتر در ایران با مفاهیمی همچون توسعه سامانه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و طراحی و تست آن‌ها سروکار دارد. علوم کامپیوتر بیشتر شامل دروس تئوری است؛ اما مهندسی کامپیوتر دربرگیرنده دروس عملی و کارگاهی بیشتری است.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200