برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

معماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر

یکی از گرایش‌ های ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش معماری سیستم های کامپیوتری است، در این صفحه گرایش معماری سیستم های کامپیوتری توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده.

تمامی افرادی که به این صفحه مراجعه می کنند به دنبال پاسخ به یکی از دو پرسش زیر هستند:

  1. یا دانش آموز هستند و می خواهند با رشته معماری کامپیوتر یا بهتر است بگوییم گرایش معماری کامپیوتر در مقطع کارشناسی آشنا شوند، که برخی به آن گرایش سخت افزار نیز می‌گویند.
  2. یا داوطلب کنکور ارشد کامپیوتر هستند و می‌خواهند با گرایش معماری سیستم های کامپیوتری که یکی از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر است آشنا شوند.

برای اینکه بتوانیم به نیاز هر دو دسته پاسخ دهیم، در این صفحه ابتدا به بررسی گرایش معماری کامپیوتر در مقطع کارشناسی می پردازیم، سپس به سراغ معرفی و بررسی گرایش معماری سیستم های کامپیوتری مقطع ارشد کامپیوتر می پردازیم، با ما همراه باشید

معرفی رشته معماری کامپیوتر در مقطع لیسانس

گرایش های مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی

دانش آموزان اگر بخواهند وارد هر یک از گرایش های مهندسی کامپیوتر شوند باید کنکور سراسری علوم ریاضی و فنی شرکت کنند، با شرکت در این کنکور و کسب رتبه مناسب می‌توانید در یکی از رشته های مهندسی کامپیوتر و یا علوم کامپیوتر وارد دانشگاه شوید.

در حال حاضر و با توجه به بخش نامه‌های جدید وزارت علوم، مقطع لیسانس مهندسی کامپیوتر هیچ گرایشی ندارد و همه دانشجویانی که در رشته مهندسی کامپیوتر قبول می‌شوند دروس مشترکی را پاس می‌کنند و پس از اتمام دوره لیسانس نیز در مدرک آنها فقط "مهندسی کامپیوتر" بدون ذکر گرایش ثبت می‌شود.

در حال حاضر دانشجویان دوره کارشناسی معمولا بین 140 تا 146 واحد درسي را مي­‌گذرانند.

در گذشته به این صورت بود که دانشجویان رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوتردر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی رشته کامپیوتر، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر پرداخته‌ شده است پس از حدود 4 ترم می‌توانستند از بین گرایش های نرم افزار یا سخت افزار یا آی‌تیمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، در این صفحه به بررسی این موضوعات پرداخته شده گرایش خود را انتخاب کنند و تصمیم بگیرید که می‌خواهند در کدام یک از این گرایش‌ها لیسانس خود را ادامه دهند (توجه کنید که در برخی از دانشگاه‌ها گرایش‌های دیگری نظیر هوش مصنوعی و شبکه‌های کامپیوتری و ... هم وجود داشت)، البته در مدرک این دانشجویان نیز فقط "مهندسی کامپیوتر" بدون ذکر گرایش ثبت می‌شد. همچنین لازم به ذکر است که واحدهای درسی گرايش­ نرم افزار و سخت افزار در دوره كارشناسی بسيار مانند هم هستند و اختلاف اين دو گرایش تنها در حدود 20 واحد درسی است، اما گرایش آی تی در حدود 60 الی 70 واحد درسی مشترك با نرم افزار دارد.

توجه: هنوز در برخی از دانشگاه‌های آزاد دانشجویان پس از حدود 4 ترم برای خود گرایش انتخاب می‌کنند، ولی در مدرک لیسانس نامی از گرایش برده نمی‌شود و فقط مهندسی کامپیوتر قید می‌شود. بطور مثال در زیر چارت درسی دانشگاه آزاد تهران غرب و همین طور تهران مرکز را برای شما قرار داده‌ایم.

رشته معماری کامپیوتر در مقطع لیسانس در دانشگاه آزاد تهران جنوب

معرفی رشته معماری سیستم های کامپیوتری در مقطع ارشد

کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر دوره ای مشتمل بر دروس نظری و عملی و تحقیقاتی در زمینه معماری‌ های کامپیوتر و متدهای طراحی و آنالیز سیستم‌های مبتنی بر کامپیوتر می‌باشد. دانشجویان رشته معماری کامپیوتر در آزمایشگاه های رایانش ابری، شبکه ، شبکه های میان تراشه ای، اینترنت اشیا، سیستم های نهفته و طراحی تراشه زیر نظر اساتید راهنما به تحقیق و مطالعه می پردازند.

کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر

طراحی تراشه های بومی یا شخصی سازی تراشه های خارجی برای جلوگیری از درز اطلاعات به خارج از سیستم و پیشگیری از نفوذها، ایجاد ارتباط بین تراشه ها جهت مدیریت منابع شهری و بسیاری دیگر، از وظایف دانشجویان ارشد رشته معماری کامپیوتر می باشد. لازم به ذکر است که فرصت های شغلی بسیاری برای دانشجویان رشته معماری کامپیوتر که در دانشگاه های معتبر کشور تحصیل می‌کنند وجود دارد. توجه کنید که درس معماری کامپیوتر را نباید با رشته معماری کامپیوتر اشتباه بگیرید، برای مطالعه بیشتر در مورد درس معماری کامپیوتر به صفحه معماری کامپیوتر آموزش جامع معماری کامپیوترآموزش جامع معماری کامپیوتر در مهندسی کامپیوتر، معماری کامپیوتر مجموعه‌ای از قوانین و روش‌هایی است که به چگونگی طراحی، کارکرد، سازماندهی و پیاده سازی (ساخت) سیستم‌های کامپیوتری می‌پردازد، در این صفحه به بررسی و آموزش کامل معماری کامپیوتر پرداخته شده است مراجعه کنید. همچنین برای مشاهده فیلم‌های درس معماری کامپیوترآموزش معماری کامپیوتر به زبان ساده و بصورت صفر تا صدآموزش معماری کامپیوتر به زبان ساده و بصورت صفر تا صدمعماری کامپیوتر از دروس مهم و تعیین کننده کنکور ارشد کامپیوتر است، اما متاسفانه درس معماری کامپیوتر بطور مطلوب و عمیق تدریس نمی‌شود به همین علت بر آن شدیم تا فیلم‌ آموزشی معماری کامپیوتر را با کیفیتی عالی ایجاد کنیم. در حال حاضر فیلم آموزش معماری کامپیوتر استاد رضوی پرطرفدارترین و پرفروش‌ترین فیلم اموزشی معماری کامپیوتر کشور است. می‌توانید به صفحه مذکور مراجعه کنید

فیلم معرفی گرایش معماری کامپیوتر

در فیلم زیر دکتر حمید سربازی آزاد بهمراه برخی از دانشجویان دانشگاه شریف به معرفی گرایش معماری کامپیوتر پرداخته اند، دکتر سربازی آزاد دانش‌آموخته کارشناسی دانشگاه شهید بهشتی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری کامپیوتر از دانشگاه Glasgow است. زمینه‌های تحقیقاتی مورد علاقه ایشان Advanced Computer Architectures وEmerging Memory Technologies and Storage Systems وSystems-on-Chip (SoC) and Networks-on-Chip (NoC) وParallel and Distributed Systems and Algorithms است. برای مشاهده رزومه کامل دکتر سربازی آزاد به لینک رو به رو مراجعه کنید: رزومه دکتر سربازی آزاد

معرفی گرایش ارشد معماری کامپیوتر

فیلم معرفی گرایش معماری کامپیوتر

در فیلم زیر دکتر اسدی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در مورد فیلدهای موجود در گرایش معماری کامپیوتر توضیح میدهند. ایشان لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف و دکتری خود را در دانشگاه Northeastern University اخذ کرده اند. برای بررسی بیشتر رزومه دکتر اسدی به لینک رو به رو مراجعه کنید:‌ رزومه دکتر اسدی

معرفی گرایش ارشد معماری کامپیوتر

فارغ التحصیلان دوره ارشد معماری کامپیوتر مهارت هایی را در زمینه های زیر کسب خواهند نمود:

بازار کار معماری سیستم‌های کامپیوتری:

ظرفیت مقطع ارشد معماری کامپیوتر در سال 1400 و مقایسه آن با سال 99

در عکس زیر ظرفیت دوره های روزانه و شبانه تمامی دانشگاه های دولتی کشور در گرایش معماری کامپیوتر در سال 1400 بررسی شده است، همچنین می‌توانید ظرفیت هر دانشگاه در سال 99 را با سال 1400 مقایسه کنید.

ظرفیت معماری کامپیوتر در مقطع ارشد

ظرفیت مقطع ارشد معماری کامپیوتر در دانشگاه های دولتی ایران در سال 1400 و مقایسه آن با ظرفیت سال 99

واحد های گرایش ارشد معماری کامپیوتر

دانشجو در رشته معماری کامپیوتر باید 32 واحد بگذراند که واحدها به طریق زیر است: 24 واحد درسی، 2 واحد سمینار، 6 واحد پایان نامه. دانشجویان رشته معماری کامپیوتر باید 24 واحد درسی را از جدول درس‌های گروه 1 و گروه 2 انتخاب کنند.

توجه: درس‌های گرایش معماری کامپیوتر موجود در جداول درسی گروه 1 و 2 می‌توانند با توجه به نظر استادان صاحب نظر در هر دانشگاه تا مقدار معینی که به دانشگاه مربوطه اجازه داده می‌شود تغییر کنند.

اخذ واحدهای درسی برای دوره کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر باید طبق جدول‌های درس‌های ارائه شده برای گرایش‌ معماری کامپیوتر از گروه های 1 و 2 و همچنین مطابق بند های زیر باشد:

1) در دوره کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر در صورت تایید استاد راهنما و دانشکده، دانشجو می تواند حداکثر یک درس خود را از سایر گرایشهای مهندسی کامپیوتر یا سایر رشته ها اخذ نماید.

2) در دوره های کارشناسی ارشد آموزش محور معماری کامپیوتر، دانشجو موظف است درس سمینار را بگذراند و معادل تعداد واحد پایان نامه (6 واحد)، درس از گرایش معماری کامپیوتر اخذ نماید.

3) با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته معماری کامپیوتر درس‌هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش معماری کامپیوتر تعیین شده است که سرفصل های ویژه و جدید با تصویب محتوی در دانشکده مهندسی کامپیوتر تحت این عنوان پیش بینی شده به صورت موقت قابل ارائه است که بتواند با تحولات علمی همگام گردد.

دروس کارشناسی معماری سیستم های کامپیوتری

دروس ارشد معماری سیستم های کامپیوتری
ردیفعنوانتعداد واحدنوع واحدساعات تدریس
لیست دروس جبرانی ارشد معماری سیستم های کامپیوتری
1 الکترونیک دیجیتال 3 نظری 48
2 معماری کامپیوتر 3 نظری 48
3 سیستم عامل 3 نظری 48
4 طراحی کامپیوتری سیستم های دیجیتال 3 نظری 48
در صورت عدم گذراندن دروس بالا در دوره کارشناسی و به تشخیص دانشکده تا دو درس جبرانی به دانشجویان اختصاص می یابد
درس پایه ای گرایش معماری کامپیوتر
1 معماری کامپیوتر پیشرفته 3 نظری 48
اخذ این درس برای کلیه دانشجویان کارشناسی ارشد معماری سیستم های کامپیوتری الزامی است
درس های گروه 1 ارشد معماری کامپیوتر
تمرکز مدارهای مجتمع پرتراکم
1 طراحی مدارهای مجتمع پرتراکم پیشرفته 3 نظری 48
2 طراحی سیستم های کم مصرف 3 نظری 48
3 طراحی سیستم های تحمل پذیر اشکال 3 نظری 48
4 آزمون و آزمون پذیری 3 نظری 48
5 سیستم های روی تراشه 3 نظری 48
6 تصدیق صحت سخت افزار 3 نظری 48
7 الگوریتم های طراحی مدارهای مجتمع پر تراکم 3 نظری 48
8 سنتز سیستم های دیجیتال 3 نظری 48
9 طراحی مدار با فناوری نانو 3 نظری 48
تمرکز معماری
1 معماری سیستم های موازی 3 نظری 48
2 معماری پردازنده های شبکه 3 نظری 48
3 معماری سامانه های ذخیره سازی داده 3 نظری 48
4 طراحی و ارزیابی سیستم های بی درنگ نهفته 3 نظری 48
5 حساب کامپیوتری 3 نظری 48
6 ارزیابی کارایی سیستم های کامپیوتری 3 نظری 48
7 سیستم های قابل بازپیکربندی 3 نظری 48
8 معماری پردازنده های اختصاصی سیگنال دیجیتال 3 نظری 48
9 شبکه های میان ارتباطی 3 نظری 48
اخذ حداقل 4 درس از درس های گروه 1 و یک درس از هر مجموعه تمرکز برای دانشجویان ارشد معماری کامپیوتر اجباری است
دروس گروه 2 ارشد معماری کامپیوتر
1 پردازش موازی 3 نظری 48
2 سیستم های توزیع شده و رایانش ابری 3 نظری 48
3 محاسبات کوانتومی 3 نظری 48
4 پردازش سیگنال های دیجیتال 3 نظری 48
5 حسابگرهای زیستی 3 نظری 48
6 شبکه های کامپیوتری پیشرفته 3 نظری 48
7 سیستم های کامپیوتری امن 3 نظری 48
8 طراحی با زبان های توصیف سخت افزار 3 نظری 48
9 فرآیندهای تصادفی 3 نظری 48
10 طراحی مدارهای مجتمع دیجیتال پرسرعت 3 نظری 48
11 سیستم عامل پیشرفته 3 نظری 48
12 طراحی مدارهای آسنکرون 3 نظری 48
13 ریاضیات پیشرفته کامپیوتر 3 نظری 48
14 مباحث ویژه در معماری کامپیوتر 1 3 نظری 48
15 مباحث پیشرفته در معماری کامپیوتر 1 3 نظری 48
16 مباحث ویژه در معماری کامپیوتر 2 3 نظری 48
17 مباحث پیشرفته در معماری کامپیوتر 2 3 نظری 48
18 یک درس خارج از گرایش یا دانشکده با تایید دانشکده 3 نظری 48
اخذ حداکثر 3 درس از درس های گروه 2 برای دانشجویان ارشد معماری کامپیوتر مجاز است، دروس اختصاصی دوره دکترا در قالب مفاهیم پیشرفته با تایید دانشکده ارائه می شود

برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد گرايش معماری سیستم‌های کامپیوتری، پی دی اف زیر را که شامل موارد زیر است، دانلود کنید :

〈〈 دانلود فایل جزئیات واحدهای گرایش ارشد معماری کامپیوتر 〉〉

 

مهم ترین دروس کنکور ارشد معماری کامپیوتر کدام ها هستند؟

دروس مهم در کنکور ارشد معماری کامپیوتر دروس مدار منطقی، معماری کامپیوتر، سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و هوش مصنوعی هست

اپلای رشته معماری کامپیوتر برای دکتری چگونه است؟

بسیاری از داوطلبان تفکر اشتباهی نسبت به گرایش معماری کامپیوتر دارند و فکر می‌کنند که اگر بخواهند رشته معماری کامپیوتر بخوانند فقط باید چیپ طراحی کنند و از این قبیل کارها انجام دهند اما دقت کنید که فیلدهای بسیار متنوعی در معماری کامپیوتر وجود دارد که بسیاری از این فیلدها بین رشته ای هستند، مانند فیلدهای رایانش ابری، اینترنیت اشیا، شبکه های میان تراشه ای، مالتی مدیا، سیستم های بی درنگ و ... بنابراین با انتخاب یک فیلد مناسب در ارشد معماری کامپیوتر براحتی می‌توانید در هر جای دنیا که بخواهید برای دکتری اپلای کنید و به هیچ مشکلی بر نخواهید خورد

ضرایب دروس کنکور ارشد معماری کامپیوتر چگونه است؟

در کنکور ارشد نرم افزار درس زبان و همین طور مجموعه دروس ریاضیات دارای ضریب 2، دروس نظریه زبان ها و ماشین ها و سیگنال و سیستم دارای ضریب 2، دروس ساختمان داده، طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی دارای ضریب 3 و درس مدار منطقی، معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال دارای ضریب 4 است، و دروس شبکه های کامپیوتری، سیستم عامل و پایگاه داده دارای ضریب 3 است

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی: konkurcomputer_admin@

شماره تیم پشتیبانی: 09378555200

امتیازدهی4.1857142857143 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.19 امتیاز (35 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200