رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

لیست زبان های برنامه نویسی + تاریخچه، کاربرد و رتبه هر یک

این مقاله عالی لیست زبان های برنامه نویسی و تاریخچه و کاربرد آنها را بررسی کرده، همچنین محبوبیت هر یک از زبان های برنامه نویسی در بین سایر زبانها بررسی کرده

هنگامی که تصمیم به شروع برنامه نویسی می‌گیرید تعداد زیاد زبان‌های برنامه‌نویسی ممکن است باعث سردرگمی شما شود. دراین مقاله با ارائه لیستی از زبان های برنامه نویسی و حوزه‌های استفاده از آن زبان آشنا خواهید شد، سپس به بررسی و محبوبیت زبان مربوطه در بین 20 زبان برتر برنامه نویسی در ژانویه 2023 طبق شاخص (TIOBE Programming Community Index) می‌پردازیم.

پایتون

تاریخچه پایتون

پایتون یک زبان چند منظوره و سطح بالا می‌باشد که در دهه 1990 توسط Guido Van Rossum توسعه یافت. پایتون در طول این سال‌ها بسیار سریع رشد کرد و به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسیمعرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳این صفحه فوق العاده به معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳ پرداخته. همچنین در هر یک از این زبان‌ها به معرفی بهترین پلتفرم آن، فریم ورک های برتر آن و بهترین کتابخانه های آن پرداخته تبدیل شد.

لوگوی زبان برنامه نویسی پایتون

از پایتون در چه حوزه هایی می توان استفاده کرد؟

اگرچه می‌توان گفت که از پایتون در ایجاد و ساخت تقریبا هر پروژه‌ای می‌توان استفاده کرد اما وقتی صحبت از فناوری‌هایی مانند: هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است، یادگیری ماشینیادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند و تجزیه و تحلیل داده می‌شود، پایتون حرف اول را می‌زند، همچنین برای توسعه وب، ایجاد برنامه‌های سازمانی و رابط گرافیکی برنامه‌ها از پایتون می‌توان استفاده کرد.

فریم ورک های پایتون

پلتفرم

محبوبیت در بین زبان های برنامه نویسی

رتبه اول در شاخص Tiobe بین زبان های برنامه نویسی در ژانویه 2023. یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این زبان مبتدی پسند بودن آن می‌باشد، یعنی اگر هیچ پیش‌زمینه‌ای در زبان‌های برنامه‌نویسی ندارید و مبتدی هستید، پایتون یکی از بهترین انتخاب‌ها برای یادگیری مبانی پایه برنامه نویسی است. پایتون با ارائه مجموعه استثنایی از پکیج‌ها و کتابخانه‌هایی که نقش کلیدی در (ETA: Estimated Time of Arrival) یا کاهش زمان انجام کار و پروژه‌های شما دارند، محبوب شده‌ است. همچنین وجود جامعه قوی از برنامه‌نویسان این زبان که مشتاق به کمک به افراد دیگر می‌باشند از دلایل محبوبیت این زبان است.

Hello World در پایتون


print("Hello World!")

 

جاوا اسکریپت

تاریخچه جاوا اسکریپت

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپتجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده در سال 1996 توسط Netscape ساخته شد، کمپانی که مرورگر معروف Netscape Navigator را به‌منظور از بین بردن صفحات وب استاتیک و داینامیک و پویا کردن آن‌ها به بازار عرضه کرد.

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

از جاوا اسکریپت در چه حوزه هایی می توان استفاده کرد؟

اگر می‌خواهید برنامه‌ای که می‌نویسید در اکثر دیوایس‌ها مثل تلفن های هوشمند، فضای ابری یا Cloud، میکروکنترلرها و مرورگرها اجرا شود جاوا اسکریپت انتخاب مناسبی است. برای قسمت سرور و بک اند از Node.jsNode js چیست؟ - نود جی اس چه کاربردی دارد؟ 0 تا 100 nodejsNode js چیست؟ - نود جی اس چه کاربردی دارد؟ 0 تا 100 nodejsاین مقاله عالی به معرفی نود جی اس (Node js) پرداخته سپس بررسی کرده که Node.js چگونه کار می کند؟ همچنین کاربردها و مزایای nodejs را بیان کرده است می‌توانید استفاده کنید، این زبان امروزه توسط هزاران کمپانی استفاده می‌شود.

فریم ورک های جاوا اسکریپت

پلتفرم

محبوبیت در بین زبان های برنامه نویسی

رتبه هفتم در شاخص Tiobe بین زبان های برنامه نویسی در ژانویه 2023. امروزه جاوا اسکریپت به یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و چند پارداریم تبدیل شده است که به عنوان برترین زبان برنامه نویسی فرانت اند شناخته می‌شود و تمام تعاملاتی که توسط صفحات وب ارائه می‌شوند از جمله پاپ آپ‌ها، هشدارها، ایونت‌ها و موارد دیگر را مدیریت می‌کند.

Hello World در جاوااسکریپت


console.log("Hello World!");

 

جاوا

تاریخچه جاوا

زبان برنامه نویسی جاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است یک زبان برنامه نویسی شئ گرا، امن و قابل اعتماد که در سال 1995 توسط Sun Microsystems’ James Gosling ساخته شد. زبان جاوا یک سری ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهد که باعث می‌شود نسبت به سایر زبان‌های برنامه‌نویسی ارجح‌تر باشد. از جمله :قابلیت جمع آوری زباله (Garbage Collection Capabilities)، استقلال پلتفرم از طریق JVM(Java Virtual Machine) و کارآیی بالا.

لوگوی زبان برنامه نویسی جاوا

از جاوا در چه حوزه هایی می توان استفاده کرد؟

علاوه‌بر این‌که از جاوا برای توسعه برنامه های تجاری استفاده می‌شود، در اندروید نیز به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان یک پیش‌نیاز برای توسعه دهندگان اندروید می‌باشد، همچنین جاوا این امکان را به توسعه دهند‌گان می‌دهد که برنامه‌هایی را برای طیف وسیعی از صنایع مثل بانکداری، تجارت الکترونیک و... ایجاد کنند.

فریم ورک های جاوا

پلتفرم

محبوبیت در بین زبان های برنامه نویسی

رتبه چهارم در شاخص Tiobe بین زبان های برنامه نویسی در ژانویه 2023. محبوبیت جاوا به‌وضوح بین اعضای Fortune 500 قابل مشاهده است، چون 90% از آن‌ها از جاوا برای مدیریت کارآمد بیزینس خودشان استفاده می‌کنند.

Hello World در جاوا


class Main {
 public static void main(String[] args)
 {
  System.out.println("Hello World!");
 }
}

 

زبان R

تاریخچه زبان R

اگر هر نوعی از تجزیه و تحلیل داده را انجام می‌دهید یا برروی پروژه های یادگیری ماشین کار می‌کنید، به احتمال زیاد در مورد زبان برنامه نویسی R شنیده اید، این زبان در سال 1993 توسط  Ross Ihaka و Robert Gentleman به صورت عمومی تحت عنوان پیاده سازی زبان برنامه نویسی S با تمرکز ویژه بر محاسبات آماری و مدل سازی گرافیکی عرضه شد.

لوگوی زبان برنامه نویسی R

در طول سال‌ها R به یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای پروژه‌هایی که نیاز به تجزیه و تحلیل گسترده داده ها، مدل‌سازی داده های گرافیکی و تحلیل سری های زمانی داشتند، تبدیل شد.

از زبان R در چه حوزه هایی می توان استفاده کرد؟

همان‌طور که اشاره شد از این زبان برای تجزیه و تحلیل داده ها، تجزیه و تحلیل رفتار، علم داده، پروژه های یادگیری ماشینیادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند که شامل طبقه بندی، خوشه بندی و موارد دیگر می‌شود، می‌توان استفاده کرد.

پلتفرم

محبوبیت در بین زبان های برنامه نویسی

رتبه سیزدهم در شاخص Tiobe بین زبان های برنامه نویسی در ژانویه 2023. زبان برنامه نویسی R از طریق توابع و اکستنشن‌هایی که دارد تعداد زیادی از تکنیک‌ها و قابلیت‌ها را به توسعه دهندگان ارائه می‌دهد، همچنین این زبان با کدهای دیگر زبان‌های برنامه نویسی مانند C++, C, Java, Python به خوبی کار می‌کند.

زبان C

تاریخچه زبان C

از زبان C به عنوان مادربزرگ تمام زبان های برنامه نویسی یاد می‌شود، این زبان در سال 1972 توسط Dennis Ritchie عرضه شد. در طول دهه‌های گذشته این زبان به یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی تبدیل شده است.

زبان برنامه نویسی C

از زبان C در چه حوزه هایی می توان استفاده کرد؟

زبان برنامه نویسی C سطح پایین می‌باشد و عملکرد بسیار سریعی را ارئه می‌دهد؛ به‌همین دلیل برای توسعه سیستم عامل، برنامه نویسی سخت افزار مانند دستگاه‌های تعبیه شده در خودروها و دستگاه‌های پزشکی مورد استفاده در حوزه مراقبت های بهداشتی، توسعه بازی، سیستم های فایل، نرم افزارهای سازمانی و سایر برنامه‌های کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فریم ورک های C

پلتفرم

محبوبیت در بین زبان های برنامه نویسی

رتبه دوم در شاخص Tiobe بین زبان‌های برنامه‌نویسی در ژانویه 2023.

Hello World در C


#include <stdio.h>
int main(void) {
 printf("Hello World!");
}

 

زبان ++C

تاریخچه زبان ++C

این زبان در واقع بر پایه زبان C و اکستنشنی از آن می‌باشد که کلاس‌ها و بسیاری از موارد دیگر به آن اضافه شده است؛ مثل ویژگی شئ گرایی، که در اواسط دهه 80 توسط Bjarne Stroustrup منتشر شد.

زبان برنامه نویسی C++

از زبان ++C در چه حوزه هایی می توان استفاده کرد؟

زبان سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده کاربردهای زیادی دارد، از توسعه بازی های کامپیوتری گرفته تا شبیه سازی ریاضی، نرم‌افزار و برنامه‌های دسکتاپ و وب اپلیکیشن ها

فریم ورک های ++C

پلتفرم

محبوبیت در بین زبان های برنامه نویسی

بعد از گذشت چندین دهه از عرضه این زبان قدرتمند با کارآیی بالا، هنوز هم در حال استفاده است و رتبه سوم در شاخص Tiobe بین زبان‌های برنامه‌نویسی در ژانویه 2023 را داشته است.

Hello World در ++C


#include <iostream>
int main() {
 std::cout << "Hello World!" << std::endl;
}

 

زبان Golang

تاریخچه زبان Golang

Go یا Golang یک زبان برنامه نویسی کامپایل شده است که در سال 2009 توسط طراحان گوگل به‌منظور از بین بردن ایرادات موجود در زبان‌های برنامه‌نویسی مورد استفاده در سازمان‌ها با حفظ بهترین ویژگی‌ها عرضه شد.

لوگوی زبان برنامه نویسی Go

از زبان Golang در چه حوزه هایی می توان استفاده کرد؟

از این زبان عمدتا در بک اند، سرویس های ابری، شبکه های توزیع شده و اینترنت اشیاء (IoT) استفاده می‌شود؛ همچنین برای ایجاد ابزارهای کنسول، رابط کاربری گرافیکی (GUI) و برنامه‌های وب نیز استفاده می‌شود.

فریم ورک های Golang

پلتفرم

محبوبیت در بین زبان های برنامه نویسی

Golang زبانی سریع و کراس پلتفرم می‌باشد، سینتکس ساده ای دارد و بسیار کارآمد است و رتبه دوازدهم در شاخص Tiobe بین زبان‌های برنامه‌نویسی در ژانویه 2023 را داشته است.

زبان #C

تاریخچه زبان #C

این زبان چند پارادایم و همه منظوره در سال 2000 توسط Anders Hejlsberg رونمایی شد که سینتکس‌های این زبان شبیه به زبان C, سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آوردهجاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است می‌باشد. درواقع این زبان باتوجه به اکوسیستم دات نت طراحی شده که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که به مجموعه‌ای از کتابخانه‌ها و فریمورک‌های ارائه شده توسط مایکروسافت دسترسی داشته باشند. شباهت سینتکس‌های این زبان با زبان‌های پیشین یک امتیاز بزرگی برای توسعه‌دهندگانی است که قصد یادگیری این زبان را دارند.

لوگوی زبان برنامه نویسی سی شارپ

از زبان #C در چه حوزه هایی می توان استفاده کرد؟

از این زبان در پروژه‌های متنوع و متعددی از جمله: توسعه بازی، برنامه نویسی سمت سرور، توسعه وب، اپلیکیشن‌های موبایل و برنامه‌های مبتنی بر ویندوز و... می‌توان استفاده کرد.

فریم ورک های #C

پلتفرم های #C

این زبان کراس پلتفرم می‌باشد.

محبوبیت در بین زبان های برنامه نویسی

رتبه پنجم در شاخص Tiobe بین زبان های برنامه نویسی در ژانویه 2023.

Hello World در #C


using System;
class App
{
 static void Main()
 {
  Console.WriteLine("Hello World!");
 }
}

 

زبان PHP

تاریخچه زبان PHP

این زبان در سال 1993 توسط Rasmus Lerdorf ساخته و در سال 1995 منتشر شد. امروزه PHP به یک زبان برنامه‌نویسی است که در سر تا سر جهان برای توسعه وب سمت سرور استفاده می‌شود. این زبان ساده، سریع و مستقل از پلتفرم است.

لوگوی زبان برنامه نویسی PHP

از زبان PHP در چه حوزه هایی می توان استفاده کرد؟

امروزه کمپانی‌های بزرگ زیادی برای ایجاد ابزارهایی مانند (CMS: Content Management Systems) یا سیستم های مدیریت محتوا، پلتفرم های تجارت الکترونیکی، برنامه‌های وب و وب‌سایت ها از این زبان استفاده می‌کنند.

فریم ورک های محبوب PHP

پلتفرم

محبوبیت در بین زبان های برنامه نویسی

رتبه دهم در شاخص Tiobe بین زبان های برنامه نویسی در ژانویه 2023.

Hello World در PHP


<?php
 echo "Hello World!";
?>

 

زبان SQL

تاریخچه زبان SQL

SQL مخفف Structured Query Language است که در سال 1974 توسط Donald D. Chamberlin طراحی شد. هدف این زبان، قادر ساختن برنامه‌نویسان برای ایجاد و مدیریت جداول پایگاه های داده برای ذخیره داده های رابطه ای در صدها هزار فیلد می‌باشد.

زبان SQL

از زبان SQL در چه حوزه هایی می توان استفاده کرد؟

تقریباً هر پروژه‌ای با داده‌های زیادی سر و کار دارد که برای ذخیره‌سازی این داده‌ها در جداول و پایگاه های داده از SQL از نوع RDBMS (Relational Database Management Systems) استفاده می‌کند.

پلتفرم

محبوبیت در بین زبان های برنامه نویسی

بدون این زبان سازمان‌ها مجبور بودند به روش‌های قدیمی و وقت‌گیر برای ذخیره‌سازی و دسترسی به حجم وسیعی از اطلاعات تکیه کنند، اما با SQL این کارها را می‌توان در عرض چند ثانیه انجام داد.

زبان Swift

تاریخچه زبان Swift

این زبان برای کمپانی اپل می‌باشد که در سال 2014 به عنوان جایگزینی برای زبان Objective-C منتشر شد، یک زبان برنامه نویسی چند پارادایم و همه منظوره که بسیار کارآمد است و برای بهبود بهره‌وری توسعه‌دهندگان طراحی شده است.

لوگوی زبان برنامه نویسی Swift

از زبان Swift در چه حوزه هایی می توان استفاده کرد؟

همراه با فریمورک Apple’s Cocoa و Cocoa Touch می‌تواند برای ایجاد برنامه برای هر دستگاه اپل مانند: آیفون، آی پد، مک، ساعت و سایر دستگاه‌ها استفاده شود.

فریمورک های محبوب Swift

محبوبیت در بین زبان های برنامه نویسی

Swift یک زبان برنامه نویسی مدرن و جدید می‌باشد، این زبان سریع، قدرتمند و قابلیت همکاری کامل با Objective-C را دارد و رتبه یازدهم در شاخص Tiobe بین زبان‌های برنامه‌نویسی در ژانویه 2023 را داشته است.

Hello World در Swift


print("Hello World!")

 

در ادامه به معرفی چندین زبان برنامه‌نویسی که محبوبیت آن‌ها به نسبت زبان‌هایی که تاکنون معرفی کردیم کمتر است می‌پردازیم، اما اگر علاقه به یادگیری زبان‌های برنامه نویسی دارید می‌توانید به لیست زیر نیز توجه کنید:

بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع

یادگیری برنامه نویسی یکی از ارزشمندترین مهارت‌هایی است که می‌توانید با آن به کسب درآمد بپردازید، اگر تصمیم به یادگیری یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی گرفته اید، اما نمی‌دانید ترتیب یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی برای شروع برنامه نویسی در دنیای امروز به چه صورت بازدهی بهتری دارد یا برای انتخاب یکی از زبان های برنامه نویسی دچار تردید شده اید، باید بدانید که انتخاب بهترین زبان، برای شروع برنامه‌نویسی در اوایل مسیر یادگیری اندکی دشوار و سردرگم کننده  می‌باشد که از بین زبان های موجود کدام را انتخاب کنید؟ برای شروع برنامه‌نویسی و ورود به این دنیا ما ترتیب یادگیری زبان های برنامه نویسی به صورت زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 1. زبان نشانه گذاری HTML و CSS 
 2. زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
 3. زبان برنامه نویسی پایتون
 4. زبان برنامه نویسی جاوا
 5. زبان برنامه نویسی سی شارپ
 6. زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس
 7. زبان برنامه نویسیPHP
 8. زبان برنامه نویسی Swift
 9. زبان برنامه نویسی Go
 10. زبان برنامه نویسی SQL

انواع زبان های برنامه نویسی

هریک از زبان‌های برنامه‌نویسی اهداف خاصی را دنبال می‌کنند و و براین اساس طبقه‌بندی می‌شوند:

زبان های برنامه نویسی شئ گرا

زبان های برنامه نویسی شی گرا به راحتی قابل دستکاری و استفاده مجدد هستند و همچنین برای طراحی ساختار و ساختاردهی نرم‌افزار بهترین انتخاب هستند. شئ گرایی مدلی از برنامه‌نویسی است که حول داده ها (که به آن اشیاء نیز می‌گویند) سازماندهی می‌شوند. انواع زبان های برنامه نویسی شی گرا که در این مقاله به آنها پرداختیم :

زبان های کامپایلر

زبان های کامپایل شده مستقیما به کد ماشین تبدیل می‌شوند که پردازنده می‌تواند آنها را اجرا کند؛ پس این زبان‌ها نسبت به زبان های مفسری سریع تر می‌باشند. از جمله زبان های کامپایلری که در این مقاله با آنها آشنا شدیم می‌توان به زبان برنامه نویسی C و ++C و Go اشاره کرد.

زبان های اسکریپتی

زبان های اسکریپتی از یک ساختار سطح بالا برای تفسیر و اجرای یک فرمان در لحظه استفاده می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت که زبان‌های اسکریپتی نسبت به زبان‌های کامپایلری برای یادگیری آسان‌تر هستند. از جمله این زبان ها به زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپتجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده، PHP، پایتون می‌توان اشاره کرد.

زبان های سطح بالا و سطح پایین

همه زبان‌های برنامه‌نویسی به یکی از دو دسته کلی: زبان های برنامه نویسی سطح بالا (High Level) و زبان های برنامه نویسی سطح پایین (Low Level) تقسیم می‌شوند.

جمع بندی

در این مقاله با لیستی از زبان های برنامه نویسی آشنا شدیم. برای انتخاب یکی از این زبان‌های برنامه‌نویسی به این مورد توجه کنید که زبان‌های برنامه‌نویسی به دو نوع دسته‌بندی می‌شوند. زبان های سطح پایین که به زبان ماشین یعنی صفر و یک نزدیک هستند و زبان های سطح بالا که به زبان محاوره‌ای نزدیک‌ترند و برای انسان قابل درک‌تر هستند. اگر در حوزه وب می‌خواهید فعالیت کنید، پایتون و جاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است اسکریپت بهترین انتخاب خواهد بود. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از زبان برنامه‌نویسی R و MATLAB استفاده می‌شود و برای دستگاه‌های تعبیه شده (Embedded Devices) زبان‌های C و سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده استفاده می‌شود.

آیا HTML و CSS زبان برنامه نویسی هستند؟

HTML یا HyperText Markup Language یک زبان نشانه‌گذاری است، نه یک زبان برنامه‌نویسی. این زبان برای ایجاد محتوای ساختار یافته در وب‌سایت ها مانند: بخش‌ها، ردیف‌ها، ستون‌ها و همچنین ایجاد عناصری چون پاراگراف‌ها، سرفصل‌ها، فهرست‌ها و... استفاده می‌شود. CSS یا Cascading Style Sheets زبانی برای طراحی وب‌سایت ها می‌باشد، نه یک زبان برنامه نویسی. طراحان و توسعه دهندگان وب برای ایجاد ظاهر و طراحی یک وب‌سایت از آن استفاده می‌کنند.

آسان ترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری کدام است؟

اگرهیچ پیش زمینه‌ای در برنامه نویسی ندارید و مبتدی هستید، پایتون یکی از بهترین انتخاب‌‌ها برای شروع یادگیری برنامه نویسی می‌باشد؛ زیرا این زبان بسیار شبیه به زبان انگلیسی می‌باشد و از خطوط کمتری نسبت به سایر زبان‌های برنامه نویسی برای ایجاد یک پروژه استفاده می‌کند. اگر قصد یادگیری طراحی وب‌سایت را دارید می‌توانید از زبان نشانه‌گذاری HTML و زبان CSS به این منظور استفاده کنید، زیرا یادگیری این دو زبان که پیش‌تر آموختیم زبان برنامه‌نویسی نیستند نسبت به سایر موارد بسیار ساده‌تر می‌باشد.

از هرکدام از زبان های برنامه نویسی در چه حوزه ای می توان استفاده کرد؟

 • جاوا اسکریپت: برای توسعه فرانت اند وایجاد صفحات وب تعاملی و پویا استفاده می‌شود.
 • پایتون: برای توسعه وب، تحلیل داده، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی استفاده می‌شود.
 • جاوا: برای توسعه برنامه‌های دسکتاپ و توسعه برنامه‌های اندروید استفاده می‌شود.
 • PHP: برای توسعه وب استفاده می‌شود.
 • Swift/Objective-C: برای توسعه برنامه‌های iOS استفاده می‌شود.
 • C++/C: سیستم‌عامل، برای توسعه بازی و نرم‌افزارهای دسکتاپ استفاده می‌شود.
 • SQL: برای مدیریت پایگاه داده استفاده می‌شود.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200