وبینار رایگان از کنکور ارشد تا تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها
دیدن جزئیات و ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

کتاب معماری کامپیوتر، معرفی و بررسی

در این صفحه عالی به معرفی بهترین کتاب های معماری کامپیوتر پرداخته است و کتاب های معماری کامپیوتر موریس مانو، کتاب معماری کامپیوتر پترسون و ... را معرفی کرده

یکی‌ از دروس اصلی رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است، معماری سیستم های کامپیوتریآموزش جامع معماری کامپیوترآموزش جامع معماری کامپیوتر در مهندسی کامپیوتر، معماری کامپیوتر مجموعه‌ای از قوانین و روش‌هایی است که به چگونگی طراحی، کارکرد، سازماندهی و پیاده سازی (ساخت) سیستم‌های کامپیوتری می‌پردازد، در این صفحه به بررسی و آموزش کامل معماری کامپیوتر پرداخته شده است است که‌ در دوران کارشناسی باید اخذ شود. یافتن مرجع مناسب در این درس که شامل نکات کلیدی و سؤالات مناسب باشد، همواره چالشی برای دانشجویان بوده است. در این مقاله قصد داریم به‌ بررسی پنج کتاب معماری کامپیوتر بپردازیم و سرفصل مطالب آن‌ها را بررسی کنیم.

 

کتاب معماری کامپیوتر اثر موریس مانو

جلد کتاب معماری کامپیوتر موریس مانو

این کتاب به‌ طور کامل به‌روز شده و با معماری کامپیوتر و همچنین سازمان‌دهی و طراحی رایانه سروکار دارد. کتاب معماری کامپیوتر نوشته‌شده توسط موریس مانو شامل دانش ضروری و پایه برای درک و فهم عملیات سخت‌افزاری کامپیوترهای دیجیتال است. این کتاب برای کمک به مهندسان برق، مهندسان کامپیوتر و کارشناسان کامپیوتر نوشته شده است.

مشخصات کتاب

کتاب معماری کامپیوتر نوشته‌شده توسط موریس مانو به‌ نگارش درآمده است و اکنون ویرایش سوم آن در بازار موجود است. این کتاب دارای ۵۴۴ صفحه است و انتشارات Pearson چاپ‌ وانتشار این کتاب را برعهده دارد.

فهرست مطالب

 1. Chapter 1) Digital Logic Circuits
 2. Chapter 2) Digital Components
 3. Chapter 3) Data Representation
 4. Chapter 4) Register Transfer and Microoperations
 5. Chapter 5) Basic Computer Organization and Design
 6. Chapter 6) Programming the Basic Computer
 7. Chapter 7) Microprogrammed Control
 8. Chapter 8) Central Processing Unit
 9. Chapter 9) Pipeline and Vector Processing
 10. Chapter 10) Computer Arithmetic
 11. Chapter 11) Input-Output Organization
 12. Chapter 12) Memory Organization
 13. Chapter 13) Multiprocessors

خلاصه کتاب

این کتاب، دانش ضروری پایه برای فهم عملیات‌ سخت‌افزاری درون کامپیوترهای دیجیتال را بیان می‌کند و سه موضوع مرتبط با سخت‌افزار کامپیوتر را پوشش می‌دهد. فصل‌های ۱ تا ۴ اجزای مختلف مورداستفاده در سازمان‌دهی و طراحی کامپیوتر‌های دیجیتال را ارائه می‌دهد. بخش‌های ۵ تا ۷ قدم‌های جزئی‌ای که یک طراح برای طراحی پایه یک کامپیوتر ابتدایی باید بردارد را نشان می‌دهد. فصل‌های ۸ تا ۱۰ به‌ بیان سازمان‌دهی و معماری واحد مرکزی پردازش می‌پردازد. فصل‌های ۱۱ و ۱۲ سازمان‌دهی و معماری حافظهحافظه در کامپیوتر، همه چیز در مورد حافظه در معماری کامپیوترحافظه در کامپیوتر، همه چیز در مورد حافظه در معماری کامپیوتردر این مقاله به بررسی کامل حافظه در کامپیوتر، انواع حافظه در کامپیوتر، کش، روش‌های آدرس دهی کش، نگاشت آدرس و موارد دیگر می‌پردازیم و  (I/O) ورودی و خروجیبررسی و آموزش ورودی و خروجی های کامپیوتربررسی و آموزش ورودی و خروجی های کامپیوتردر این صفحه به معرفی ورودی و خروجی کامپیوتر و بررسی انواع دستگاه های ورودی و خروجی کامپیوتر نظیر کارت گرافیک، اسکنر و ... پرداخته شده است ها را ارائه می‌دهد. فصل ۱۳ مفاهیم چند پردازشی را بیان می‌کند. هدف کلی این کتاب در ابتدا بیان ساده‌ترین مواد و در ادامه معرفی‌کردن موضوعات پیشرفته‌تر است؛ بنابراین هفت فصل اول کتاب، دانش موردنیاز برای فهم پایه سازمان‌دهی، طراحی و برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است یک کامپیوتر دیجیتال ساده را پوشش می‌دهد. شش فصل آخر نیز سازمان‌دهی و معماری واحدهای عملکردی مجزای یک کامپیوتر دیجیتال را باتکیه‌بر موضوعات پیشرفته‌تر ارائه می‌دهد.

دانلود کتاب معماری کامپیوتر اثر موریس مانو

کتاب معماری کامپیوتر ارائه‌شده توسط موریس مانو، یکی‌ از مراجع اصلی درس معماری کامپیوتر در ایران است و بسیاری‌ از دانشگاه‌های ایران بر اساس این کتاب، این درس را ارائه می‌دهند. جهت دانلود این کتاب می‌توانید به صفحه کتاب معماری کامپیوتر موریس مانو مراجعه نمایید.

کتاب معماری کامپیوتر: یک رویکرد کمی اثر پترسون

جلد کتاب معماری کامپیوتر اثر پترسون و هنسی

کتاب معماری کامپیوتر: یک رویکرد کمی، راه‌هایی که نرم‌افزارها و فناوری‌های ابری به رسانه‌های دیجیتال، مانند تلفن همراه، کامپیوتر، تبلت و سایر دستگاه‌های همراه دسترسی پیدا می‌کنند را بررسی می‌کند. این کتاب‌ که جزوی‌ از لیست پیشنهادشده ۲۰۱۲ شرکت اینتل برای توسعه‌دهندگان بوده است، انقلاب در محاسبات دیجیتال را پوشش می‌دهد؛ همچنین این کتاب دو عامل مهم در معماری امروزی یعنی موازی‌سازی و سلسله‌مراتب حافظه را بیان می‌کند.

مشخصات کتاب

نویسندگان کتاب معماری کامپیوتر: یک رویکرد کمی، آقایان هنسی و پترسون هستند که آن‌ را به‌ زبان انگلیسی نوشته‌اند. آخرین نسخه این کتاب در قالب ویرایش پنجم با ۸۵۶ صفحه در بازار موجود است و انتشارات Morgan Kaufmann مسئولیت چاپ‌ و‌نشر این کتاب‌ را برعهده دارند.

فهرست مطالب

 1. Chapter 1) Fundamentals of Quantitative Desing and Analysis
 2. Chapter 2) Memory Hierarchy Design
 3. Chapter 3) Instruction-Level Parallelism and its Exploitation
 4. Chapter 4) Data-Level Parallelism in Vector, SIMD, and GPU Architectures
 5. Chapter 5) Thread-Level Parallelism
 6. Chater 6) Warehouse-Scale Computers to Exploit Request-Level and Data-Level Parallelism
 7. Appendix A) Instruction Set Principles
 8. Appendix B) Review of Memory Hierarchy
 9. Appendix C) Pipelining: Basic and Intermediate Concepts
 10. Appendix D) Storage Systems
 11. Appendix E) Embedded Systems
 12. Appendix F) Interconnection Networks
 13. Appendix G) Vector Processing in More Depth
 14. Appendix H) Hardware and Software for VLIW and EPIC
 15. Appendix I) Large-Scale Multiprocessors and Scientific Applications
 16. Appendix J) Computer Arithmetic
 17. Appendix K) Survey of Instruction Set Architectures
 18. Appendix L) Historical Perspectives and References

خلاصه کتاب

در این کتاب ابتدا دودسته موازی‌سازی در سطح کاربردی را در فصل ۱ مشخص می‌کند. سپس در فصل ۳، ۴ مدل معماری بهره برده از موازی‌سازی در سطح داده و تسک را توضیح می‌دهد. معماری‌های برداری و واحدهای پردازشگر گرافیک در فصل ۴ بیان می‌شود. در فصل ۵ موازی‌سازی در سطح Thread گفته می‌شود و در فصل ۶، موازی‌سازی در سطح درخواست با کامپیوترهای در مقیاس بزرگ بیان می‌شود؛ همچنین پیش‌تر در فصل ۲ به سلسله‌مراتب حافظه پرداخته می‌شود و به سیستم‌های حافظه در ضمیمه D اشاره می‌شود.

دانلود کتاب معماری کامپیوتر پترسون

کتاب معماری کامپیوتر ارائه‌شده توسط پترسون یکی‌ از معروف‌ترین مراجع معماری کامپیوتر در جهان است و نرخ فروش بالایی‌ را در این موضوع به‌ خود اختصاص داده است. جهت دانلود این کتاب می‌توانید به صفحه دانلود کتاب معماری کامپیوتر پترسون مراجعه نمایید.

کتاب معماری کامپیوتر اثر استالینگز

جلد کتاب معماری کامپیوتر اثر استالینگز

کتاب سازماندهی و معماری کامپیوتر به‌ تألیف استالینگز، کتابی مناسب برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است.، مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق است. این کتاب پوششی کامل برای تمامی زمینه‌های طراحی کامپیوتر است که‌ با جدیدترین تحقیقات و خلاقیت‌ها در حوزه ساختار و عملکرد کامپیوتر به‌روز شده است.

مشخصات کتاب

کتاب سازماندهی و معماری کامپیوتر به‌ قلم ویلیام استالینگز در ۸۶۴ صفحه نوشته شده است. آخرین نسخه این کتاب توسط انتشارت Pearson در ویرایش دهم به‌ چاپ رسیده است و هم‌اکنون در بازار قابل‌خرید است.

فهرست مطالب

 1. Chapter 1) Introduction
 2. Chapter 2) Computer Evolution and Performance
 3. Chapter 3) A Top-Level View of Computer Function and Interconnection
 4. Chapter 4) Cache Memory
 5. Chapter 5) Internal Memory Technology
 6. Chapter 6) External Memory
 7. Chapter 7) Input/Output
 8. Chapter 8) Operation System Support
 9. Chapter 9) Computer Arithmetic
 10. Chapter 10) Instruction Sets: Characteristics and Functions
 11. Chapter 11) Instruction Sets: Addressing Modes and Formats
 12. Chapter 12) Processing Structure and Function
 13. Chapter 13) Reduced Instruction Set Computers (RISCs)
 14. Chapter 14) Instruction-Level Parallelism and Superscalar Processors
 15. Chapter 15) Control Unit Operation
 16. Chapter 16) Microprogrammed Control
 17. Chapter 17) Parallel Processing
 18. Chapter 18) Multicore Computers
 19. Chapter 19) Number Systems
 20. Chapter 20) Digital Logic
 21. Chapter 21) The IA-64 Architecture

خلاصه کتاب

این کتاب در ۵ بخش کلی تألیف شده است. در بخش اول، نمایی کلی از سازمان‌دهی و معماری کامپیوتر بیان شده و چگونگی تکامل طراحی کامپیوتر نشان داده می‌شود. در بخش دوم، اجزای اصلی یک کامپیوتر و ارتباطات آن‌ها با یکدیگر و خارج از دستگاه ذکر می‌شود. سازمان‌دهی و معماری داخلی پردازشگر در بخش سوم گفته می‌شود. در بخش چهارم، ساختار داخلی واحد کنترل پردازشگر مورد‌بحث قرار می‌گیرد و کاربردهای برنامه‌نویسی میکرو بیان می‌شود. بخش آخر و پنجم نیز به سازمان‌دهی موازی شامل پردازش چندگانه متقارن، خوشه‌ها و معماری‌های چندهسته‌ای اختصاص‌یافته است.

دانلود کتاب معماری کامپیوتر استالینگز

کتاب معماری کامپیوتر استالینگز یکی دیگر از مراجع درس معماری کامپیوتر در جهان است و توجه بسیاری‌ از متخصصان و دانشجویان این حوزه‌ را به‌ دلیل ساختار منظم آن، به‌ خود اختصاص داده است. جهت دانلود این کتاب می‌توانید به صفحه دانلود کتاب معماری کامپیوتر استالینگز مراجعه نمایید.

کتاب ملزومات معماری کامپیوتر داگلاس کومر

جلد کتاب معماری کامپیوتر اثر داگلاس کومر

این کتاب، روان مقدمه‌ای بر معماری کامپیوتر را شرح می‌دهد؛ درحالی‌که بر جنبه‌های ضروری سخت‌افزار که یک برنامه‌ نویس نیاز به‌ دانستن آن دارد، تکیه می‌کند. موضوعات از دید یک برنامه‌ نویس بیان می‌شوند و متن بر نتایج آن برای برنامه‌ نویسان تأکید می‌کند.

مشخصات کتاب

کتاب ملزومات معماری کامپیوتر توسط داگلاس کومر به‌ زبان انگلیسی نوشته شده است و ویرایش دوم آن در بازار قابل‌خرید است. این کتاب در ۵۱۱ صفحه نگارش شده است و انتشارات Chapeman and Hall وظیفه چاپ‌ و‌ نشر آن‌ را برعهده دارد.

فهرست مطالب

 1. Chapter 1) Introduction and Overview
 2. Chapter 2) Fundamentals of Digital Logic
 3. Chapter 3) Data and Program Representation
 4. Chapter 4) The Variety of Processors and Computational Engines
 5. Chapter 5) Processor Types and Instruction Sets
 6. Chapter 6) Data Paths and Instruction Execution
 7. Chapter 7) Operand Addressing and Instruction Representation
 8. Chapter 8) GPUs: Microcode, Protection, and Processor Modes
 9. Chapter 9) Assembly Languages and Programming Paradigm
 10. Chapter 10) Memory and Storage
 11. Chapter 11) Physical Memory and Physical Addressing
 12. Chapter 12) Caches and Caching
 13. Chapter 13) Virtual Memory Technology and Virtual Addressing
 14. Chapter 14) Input/Output Concepts and Terminology
 15. Chapter 15) Buses and Bus Architectures
 16. Chapter 16) Programmed and Interrupt-Driven I/O
 17. Chapter 17) A Programmer’s View of Devices, I/O, and Buffering
 18. Chapter 18) Parallelism
 19. Chapter 19) Data Pipelining
 20. Chapter 20) Power and Energy
 21. Chapter 21) Assessing Performance
 22. Chapter 22) Architecture Examples and Hierarchy
 23. Chapter 23) Hardware Modularity
 24. Appendix 1) Lab Exercise for a Computer Architecture Course
 25. Appendix 2) Rules for Boolean Algebra Simplification
 26. Appendix 3) A Quick Introduction to x86 Assembly Language
 27. Appendix 4) ARM Register Definitions and Calling Sequences

خلاصه کتاب

این کتاب، به‌ پنج بخش تقسیم شده است؛ بخش اول پایه‌های منطق دیجیتال، گیت‌ها، مسیرهای داده و نمایش داده را پوشش می‌دهد. بخش دوم، سوم و چهارم سه جنبه اصلی معماری یعنی پردازشگرها، حافظه‌ها و سیستم‌های ورودی - خروجی را بیان می‌کند. درنهایت، در بخش پنجم، موضوعات پیشرفته معماری کامپیوتر ازجمله موازی‌سازی، پایپ‌ لاین کردن، توان و انرژی و عملکرد شرح داده می‌شود.

دانلود کتاب ملزومات معماری کامپیوتر داگلاس کومر

این کتاب، یکی دیگر از مراجع اصلی درس معماری کامپیوتر است که‌ با بیان ساده و روان، مفاهیم پیچیده‌ و‌ سنگین این درس را به‌ دانشجویان منتقل می‌کند. جهت دانلود این کتاب، می‌توانید به صفحه دانلود کتاب ملزومات معماری کامپیوتر داگلاس کومر مراجعه نمایید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد پنج کتاب معماری کامپیوتر که‌ از اصلی‌ترین مراجع هستند، شرح داده شود. سرفصل مطالب هر کتاب و خلاصه‌ای از آن نیز برای فهم کلی کتاب، جهت مطالعه علاقه‌مندان قرار داده شد. به‌علاوه، اغلب کتاب‌های ذکرشده را می‌توانید از سایت کنکور کامپیوتر دانلود نمایید.

بهترین کتاب معماری کامپیوتر چیست؟

تمامی کتاب‌های معرفی‌شده، جزو کتاب‌های مطرح در حوزه معماری کامپیوتر هستند. درنتیجه، ذکر بهترین کتاب معنایی ندارد و خود مخاطب باید بسته به‌ فهرست مطالب و نیازهای خود، اقدام به‌ تهیه کتاب موردنظر کند.

ویژگی‌های یک کتاب معماری کامپیوتر خوب چیست؟

کتاب‌های درسی به‌طورکلی شامل یک محتوای آموزشی و در ادامه نمونه سؤال هستند. بسته به‌ هدف مخاطب، جنس کتاب نیز متفاوت خواهد شد. برای مثال فردی‌ که برای کنکور نیاز به‌ کتاب تستی دارد، نیازی به‌ کتابی پرمحتوا و شامل مفاهیم عمیق ندارد و باید به‌ دنبال کتابی با تست‌های کنکور سال‌های اخیر بگردد.

چگونه می‌توان کتاب‌های ذکرشده را تهیه کرد؟

تمامی کتاب‌های معرفی‌شده در بازار موجود هستند؛ همچنین لینک دانلود برخی از آن‌ها در زیر هر کتاب ذکر شده است.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200