گرایش رایانش امن

گرایش های ارشد کامپیوتر

1 1 1 1 1 4.38 امتیاز (42 رای)

 

معرفی گرایش رایانش امن

 

گرایش رایانش امن را گرایش امنیت اطلاعات نیز می‌نامند. هدف از امنیت اطلاعات این است که ذخیره، تبدیل، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و امن انجام پذیرد و از انجام فعالیت‌های غیر مجاز ممانعت به عمل آید. در گرایش رایانش امن، ابعاد کلی تامین امنیت برای سیستم‌های پردازش اطلاعات مطالعه و بررسی می‌گردد.

هدف از گرایش رایانش امن در ارشد، تربیت افرادی است که به منظور تامین امنیت انواع سیستم‌های اطلاعاتی بتوانند راه حل‌های کاربردی ارائه دهند. همچنین بتوانند پژوهش‌های اولیه در زمینه امنیت را انجام داده و سبب ارتقاء دانش و تکنولوژی مربوطه در کشور گردند. اهمیت بالای امنیت اطلاعات در عصر تکنولوژی موجب شده تا رشته امنیت به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته ها در دانشگاه های معتبر دنیا تبدیل شود. چراکه رشته امنیت شبکه از بازار کار گسترده و متنوعی برخوردار می باشد.

کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات

 

 

 

فیلم معرفی گرایش رایانش امن

در فیلم زیر دکتر رسول جلیلی بهمراه برخی از دانشجویان دانشگاه شریف به معرفی گرایش رایانش امن پرداخته اند، رسول جلیلی در اقلید، از توابع استان فارس به دنیا آمده‌است. وی دوره لیسانس رشته نرم افزار را در دانشگاه فردوسی مشهد گذراند. در سال ۱۳۶۶، رسول جلیلی در دوره کارشناسی ارشد نرم افزار دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد. او برای ادامه تحصیل در رشته علوم کامپیوتر به دانشگاه سیدنی استرالیا رفت و در گرایش «سیستم‌های عامل توزیع شده»، موفق به دریافت مدرک دکترا گردید. رسول جلیلی از سال ۱۳۷۴ تا کنون در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تدریس و پژوهش است. وی از مهر ۱۳۸۸ تا مرداد ۱۳۸۹ در دانشگاه دیویس کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا نیز به عنوان استاد مدعو حضور داشته‌است. فیلدهای مورد علاقه ایشان Distributed Systems و Database Security and Access Control و Operating Systems و Computer Networks است

 

فیلم معرفی گرایش امنیت

 

هدف از دوره کارشناسی ارشد رایانش امن

هدف از دوره ارشد رایانش امن تربیت افرادی است که به منظور تامین امنیت انواع سیستم‌های اطلاعاتی و کامپیوتری و شبکه‌ای بتوانند راه حل های مناسب و کاربردی ارائه دهند و بتوانند آنها را پیاده سازی کنند. همین طور با داشتن تسلط بر روی مباحث عملی و درک تئوری لازم بتوانند طراحی، پیاده سازی و ارزیابی مفاهیم، تکنیک‌ها، روش‌ها و رویه‌های لازم برای امنیت سیستم‌های کامپیوتری و شبکه‌ای را عملی سازند . دانشجویان ارشد رایانش امن باید بتوانند پژوهش‌هایی در زمینه مبحث امنیتی در سیستم‌های مختلف (مثلا رایانش ابری) را انجام داده و سبب ارتقا دانش و تکنولوژی مربوطه در کشور گردند.

بازار کار رایانش امن

 • فارق التحصیلان رایانش امن می‌توانند بعنوان مسئول ارشد امنیتی در ارگان‌های خصوصی و دولتی مشغول به کار شود
 • بعنوان مسئول امنیتی بانک‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار شود
 • بعنوان مشاور امنیتی در پروژه ‌های دولتی و خصوصی فعالیت کند
 • می‌توانند در پروژه‌های بزرگ ملی مشغول به کار شوند
 • می‌توانند شرکت خود را راه اندازی کنند
 • می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری اپلای کنند
 • می‌ توانند بعنوان استاد دانشگاه (بعنوان حق التدریس) در دانشگاه ها مشغول به کار شوند

واحد های گرایش رایانش امن

دانشجو در رشته امنیت اطلاعات کارشناسی ارشد باید 32 واحد بگذراند، که واحدها به طریق زیر است: 24 واحد درسی، 2 واحد سمینار، 6 واحد پایان نامه.

دانشجویان رشته امنیت اطلاعات باید 24 واحد درسی را از جدول درس‌های گروه 1، گروه 2 و گروه 3 انتخاب کنند(این جداول در فایل پی دی اف پیوست شده در اختیارتان قرار گذاشته شده).

توجه: درس‌های کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات موجود در جداول درسی گروه 1 و 2 و 3 می‌توانند با توجه به نظر استادان صاحب نظر در هر دانشگاه تا مقدار معینی که به دانشگاه مربوطه اجازه داده می‌شود تغییر کنند. نحوه اخذ واحد‌های درسی در دوره کارشناسی ارشد رایانش امن باید طبق جدول‌های درس‌های ارائه شده برای گرایش رایانش امن از گروه های 1، 2 و 3 و همچنین مطابق بند‌های زیر باشد:

1) در دوره کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات در صورت تایید استاد راهنما و دانشکده، دانشجو می‌تواند حداکثر یک درس خود را از سایر گرایش‌های مهندسی کامپیوتر یا سایر رشته‌ها اخذ نماید.

2) در دوره‌­های کارشناسی ارشد آموزش محور رایانش امن، دانشجو موظف است درس سمینار را بگذراند و معادل تعداد واحد پایان نامه (6 واحد)، درس از گرایش رایانش امن اخذ نماید.

3) با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته امنیت اطلاعات درس هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات تعیین شده است که سرفصل‌های ویژه و جدید با تصویب محتوی در دانشکده مهندسی کامپیوتر تحت این عنوان پیش بینی شده به صورت موقت قابل ارائه است که بتواند با تحولات علمی همگام گردد.

 

دروس ارشد رایانش امن

برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد گرايش رایانش امن در ارشد، پی دی اف زیر را که شامل موارد زیر است، دانلود کنید :

 • تعداد واحدهايي که بايد در ارشـد رایانش امن برداريد
 • تعداد واحدهاي اجباري گرایش رایانش امن در ارشــد
 • تعداد واحدهاي اختياري گرایش رایانش امن در ارشـد
 • معرفي دروس اجباري و اختياري در ارشد رایانش امن

 

〈〈 دانلود فایل جزئیات واحدهای گرایش ارشد رایانش امن 〉〉

 

 

 

دانشگاه های تاپی که در گرایش رایانش امن در مقطع ارشد کامپیوتر ورودی می‌گیرند کدام ها هستند ؟

دانشگاه های تاپی که در گرایش رایانش امن در مقطع ارشد دانشجو می‌پذیرند به قرار رو به رو است: دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، تربیت مدرس، دانشگاه شیراز و دانشگاه اصفهان

ضرایب دروس در کنکور ارشد رایانش امن چگونه است؟

درس زبان و  مجموعه دروس ریاضیات دارای ضریب 1، دروس مدار منطقی، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و کامپایلر هر یک دارای ضریب 2، دروس نظریه، ساختمان داده و طراحی الگوریتم و پایگاه داده هر یک دارای ضریب 3 ( دقت کنید که ساختمان داده و طراحی الگوریتم یک درس محسوب می‌شود) و درس شبکه های کامپیوتری و سیستم عامل دارای ضریب 4 است

دروس مهم گرایش امنیت در کنکور ارشد چیست؟

بی شک دروس مدار منطقی، شبکه های کامپیوتری، سیستم عامل، نظریه زبان ها و ماشین ها، ساختمان داده و طراحی الگوریتم و پایگاه داده مهم ترین دروس کنکور ارشد رایانش امن است

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:   91305040 -021

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب، مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

معماری کامپیوتر

ساختمان داده

آموزش مدار منطقی

دروس کنکور ارشد نرم افزار

منابع کنکور ارشد کامپیوتر

کلاس کنکور ارشد کامپيوتر

 

 

 1. علی

سلام و عرض احترام خدمت استاد رضوی
میخواستم نظرتون رو در مورد موضوعی بدونم.
لطفا راهنمایی بفرمایید.

30 ساله و دارای مدرک مهندسی برق هستم و به مباحث امنیت دیجیتال و جرم شناسی رایانه ای علاقه دارم.
بعضی دوره های پیشنیاز و پایه رو از سایت های آموزشی...

سلام و عرض احترام خدمت استاد رضوی
میخواستم نظرتون رو در مورد موضوعی بدونم.
لطفا راهنمایی بفرمایید.

30 ساله و دارای مدرک مهندسی برق هستم و به مباحث امنیت دیجیتال و جرم شناسی رایانه ای علاقه دارم.
بعضی دوره های پیشنیاز و پایه رو از سایت های آموزشی تخصصی این حوزه دنبال کردم.
که این دوره ها از پایه با پیشنیاز Network شروع میشه و به تدریج پیشرفته شده و تا سطح بسیار تخصصی ادامه پیدا می کنند.
از متخصصان این زمینه که سوال پرسیدم بعضی ها در حوزه آکادمیک و دانشگاهی تحصیلات مرتبط نداشتند و بعضی حداکثر تا مقطع لیسانس.
اما به صورت تخصصی خودشان این دوره ها را خواندند و مطالعه داشتند. برای مثال :
security و SANS و CEH و ...
و از طرفی این دوره ها اصلا در محیط های دانشگاهی تدریس نمی شوند.

حال سوالم این هست که با هدف یادگیری مکانیزم های امنیت و جلوگیری از هک و نفوذ، شما تحصیل در گرایش رایانش امن را توصیه می کنید؟
با پیگیری که داشتم متوجه شدم در دانشگاه به دلیل حساسیت های خاصی که این مباحث دارند وارد دوره های هک و نفوذ نمی شوند و بیشتر در حوزه ریاضیات و الگوریتم ها و مسائل آکادمیک هستند.

فیلم معرفی گرایش رایانش امن و صحبت های استاد و دانشجویان رو هم با دقت دیدم.
فعالیت هایشان بر روی الگوریتم و بهینه سازی و مقاله بود و برداشتی از مفاهیم هک و نفوذ دیده نمی شد.
همچنین با مطالعه فرمایشات شما و دیدن دوره ها متوجه شدم که تاکید شما بر اپلای و ادامه تحصیل خارج از کشور است.

آیا برای کسی که فقط قصد کار داخل ایران را دارد تحصیل در گرایش رایانش امن لازم هست ؟
چون همانطور که عرض کردم بسیاری از متخصصان این حوزه (هکرهای کلاه سفید) خودشان مطالب لازم رو از دوره های استاندارد بین المللی خوانده اند و تخصص لازم رو کسب کردند و الان در مراکز مهم و پروژه های کلان ملی مشغول هستند.
خوشحال میشم راهنمایی و نظر شما رو بدونم.
متشکرم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    علی

سلام. وقت بخیر
قبول شدن در دانشگاهی مثل شریف دریچه های بسیار عالی را برای شما باز می‌کند و روابط بسیار خوبی را برای شما می‌سازد که در زندگی شما بسیار مهم خواهد بود. بنابراین توصیه من این هست که اگر می‌توانید برای قبولی در رایانش امن شریف تلاش...

سلام. وقت بخیر
قبول شدن در دانشگاهی مثل شریف دریچه های بسیار عالی را برای شما باز می‌کند و روابط بسیار خوبی را برای شما می‌سازد که در زندگی شما بسیار مهم خواهد بود. بنابراین توصیه من این هست که اگر می‌توانید برای قبولی در رایانش امن شریف تلاش کنید. در ضمن فیلدهای زیادی را در دانشگاه میشود کار کرد که لزوما همه آنها در این فیلم ها گفته نشده است
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. Maryam

سلام خسته نباشید من رشته لیسانسم نرم افزار ه و ده سال پیش تموم کردم میخاستم بدونم کدوم گرایش به نسبت اسونتره هم قبولیش هم دروسش .. خودم امنیت و شبکه به ترتیب دوست دارم ممنون میشم راهنماییم کنید

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    Maryam

سلام
وقت بخیر

سوال شما شامل دو قسمت هست، در مورد این سوال که قبولی در چه گرایشی آسون تر هست، قبولی در گرایش معماری کامپیوتر شاید کمی از سایر گرایش های آسان تر باشد، البته نه خیلی زیاد، بطور کلی با تغییراتی که برای کنکور ارشد کامپیوتر 99 به وجود...

سلام
وقت بخیر

سوال شما شامل دو قسمت هست، در مورد این سوال که قبولی در چه گرایشی آسون تر هست، قبولی در گرایش معماری کامپیوتر شاید کمی از سایر گرایش های آسان تر باشد، البته نه خیلی زیاد، بطور کلی با تغییراتی که برای کنکور ارشد کامپیوتر 99 به وجود آمده است، احتمال قبولی گرایش های مختلف در کنکور ارشد به هم نزدیک شده است. در مورد سوال دوم باید بگم که مهم نیست شما چه گرایشی قبول می‌شید و این مهم است که در اون گرایش چه فیلدی و انتخاب می‌کنید و روی چه چیزی کار می‌کنید، بعنوان مثال ممکن هست که شما گرایش هوش قبول بشید ولی پایان نامه تون و روی یک موضوع آسون تعریف کنید و یا گرایش نرم افزار قبول بشید ولی پایان نامه تون و روی یک موضوع خیلی سخت تعریف کنید، بنابراین جواب سوال دوم تون نسبی هست و به اینکه چه دانشگاهی قبول می‌شید، چه کسی استاد راهنما شما خواهد شد، چه فیلدی انتخاب می‌کنید و ... بستگی دارد، ولی بطور کلی شاید بتوان گفت که گرایش هوش مصنوعی و گرایش رایانش امن شاید کمی سخت تر باشد

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. پوریا

سلام من رشتم ریاضیه
ولی میخوام ارشد کامپیوتر بخونم به طور کلی بگین که میشه قبول شد با توجه به اینکه من رشتم غیر مرتبطه و اینکه بازار کار کدوم بهتره نرم افزار یا هوش مصنوعی؟
چون فقط این دوتا برا من مقدوره

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    پوریا

سلام
وقت بخیر

بله اگر هوشمندانه و پیوسته مطالعه کنید حتما می‌تونید قبول بشید. افراد بسیار زیادی مثل شما بودند که حتی توانسته اند رتبه های تک رقمی در کنکور ارشد کامپیوتر کسب کنند. من توصیه می‌کنم که یک جلسه مشاوره تک جلسه ای از طریق سایت و یا تیم...

سلام
وقت بخیر

بله اگر هوشمندانه و پیوسته مطالعه کنید حتما می‌تونید قبول بشید. افراد بسیار زیادی مثل شما بودند که حتی توانسته اند رتبه های تک رقمی در کنکور ارشد کامپیوتر کسب کنند. من توصیه می‌کنم که یک جلسه مشاوره تک جلسه ای از طریق سایت و یا تیم پشتیبانی رزرو کنید تا در اون تایم برنامه ای مختص خودتون به شما بدهم.
هر دو گرایش نرم افزار و هوش خوب هستند و به هدف شما در آینده بستگی دارد که بخواهید اپلای کنید و یا خیر. بطور کلی اگر بخواهید در ایران بمانید بازار کار نرم افزار از هوش مصنوعی بهتر است ولی برای اپلای هر دو گرایش مثل هم هستند

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. dara

سلام، سوالی داشتم - من الان سال چهارم رشته ریاضی هستم ریاضی و زبانم عالیه ی مدتم مدیریت وبسایت کار میکردم خیره سرم فک میکردم دیگه برای رشته فناوری اطلاعات گرایش امنیت کارم درسته و دیگه مشکلی نیس ولی الان بعضی از دوستان ک گفتن قبلا بایستی کامپیوتر...

سلام، سوالی داشتم - من الان سال چهارم رشته ریاضی هستم ریاضی و زبانم عالیه ی مدتم مدیریت وبسایت کار میکردم خیره سرم فک میکردم دیگه برای رشته فناوری اطلاعات گرایش امنیت کارم درسته و دیگه مشکلی نیس ولی الان بعضی از دوستان ک گفتن قبلا بایستی کامپیوتر خونده باشی یکم ترسیدم ... میشه لطفا بهم بگین قبل از ورود ب این رشته باید چه امادگی هایی رو داشته باشم و چه چیز هایی رو یاد بگیرم ک توی دانشگاه ب مشکل بر نخورم و دهن باز استادو نیگا نکنم

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط رامین رضوی razavi ویرایش شد رامین رضوی razavi
 1. رامین رضوی razavi    dara

سلام
وقت بخیر

شما بهتر هست یک زبان برنامه نویسی و بصورت عالی یاد بگیرید، همین طور اگر بتونید لینوکس یاد بگیرید خوب هست. و دیگه اینکه اگر بتونید کمی از شبکه کار کنید مناسب هست. برای این مواردی که خدمت تون گفتم فیلم های خوبی در سایت ها وجود دارد....

سلام
وقت بخیر

شما بهتر هست یک زبان برنامه نویسی و بصورت عالی یاد بگیرید، همین طور اگر بتونید لینوکس یاد بگیرید خوب هست. و دیگه اینکه اگر بتونید کمی از شبکه کار کنید مناسب هست. برای این مواردی که خدمت تون گفتم فیلم های خوبی در سایت ها وجود دارد. همین طور می‌تونید به سایت کافه تدریس مراجعه کنید و از فیلم های اونها استفاده کنید

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. ابوالفضل    رامین رضوی razavi

یادگیری زبان پایتون، یادگیری عالی شبکه و تسلط بر کالی لینوکس بااااید انجام بشه....از واجباته

  پیوست ها
 
 1. بردیا نبی نیک

عرض سلام و ادب و احترام خدمت گروه وب سایت کنکور کامپیوتر

میخواستم بدانم که آیا رشته مذکور ( رایانش امن ) در کلیه دانشگاه های مادر ایران( صنعتی شریف - امیرکبیر - علم و صنعت و ... ) ارائه می شود یا اینکه برای دنبال کردن این رشته مستلزم رفتن به...

عرض سلام و ادب و احترام خدمت گروه وب سایت کنکور کامپیوتر

میخواستم بدانم که آیا رشته مذکور ( رایانش امن ) در کلیه دانشگاه های مادر ایران( صنعتی شریف - امیرکبیر - علم و صنعت و ... ) ارائه می شود یا اینکه برای دنبال کردن این رشته مستلزم رفتن به شهرستان هستیم.

باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

سلام
وقت بخیر

گرایش رایانش امن در اکثر دانشگاه‌های مطرح تهران وجود دارد و برای دنبال کردن این رشته مستلزم رفتن به شهرستان نیستید. اگر میخواهید بطور دقیق تر مشاهده کنید که کدام دانشگاه‌های ایران این رشته را دارند می‌توانید دفترچه راهنمای انتخاب...

سلام
وقت بخیر

گرایش رایانش امن در اکثر دانشگاه‌های مطرح تهران وجود دارد و برای دنبال کردن این رشته مستلزم رفتن به شهرستان نیستید. اگر میخواهید بطور دقیق تر مشاهده کنید که کدام دانشگاه‌های ایران این رشته را دارند می‌توانید دفترچه راهنمای انتخاب رشته سازمان سنجش را از سایت سازمان سنجش دانلود کنید و این مورد را بررسی کنید.
در ضمن برای کار کردن در حوزه امنیت فقط نیاز نیست که گرایش امنیت باشید و می‌توانید از گرایش‌های دیگر هم این فیلد را دنبال کنید. توصیه می‌کنم صفحه معرفی ارشد کامپیوتر را مطالعه کنید.

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. Rr

سلام. من سال دیگه میخوام برای کنکور اقدام کنم به این رشته هم علاقه دارم چه دروسی رو باید برای کنکور بخونم؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    Rr

سلام
وقت بخیر

دروس آزمون ارشد کامپیوتر و ضرایب آن را می‌توانید در صفحه زیر مشاهده فرمایید:
دروس کنکور ارشد کامپیوتر

موفق و پیروز باشید

  پیوست ها
 
 1. علی

از چه مقطعی میتونیم وارد این رشته بشیم؟ از کنکور کاردانی به کارشناسی میشه؟

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 3 سال قبل توسط رامین رضوی razavi ویرایش شد رامین رضوی razavi
 1. رامین رضوی razavi    علی

سلام
وقت بخیر

خیر این گرایش از زیر گرایش‌های ارشد مهندسی کامپیوتر است

موفق باشید.

  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

©2020 Konkurcomputer All Rights Reserved.