گرایش شبکه های کامپیوتری

گرایش های ارشد کامپیوتر

4.36 1 1 1 1 1 4.36 امتیاز (25 رای)

 

رشته شبکه های کامپیوتری چیست؟

 

دانشجویان رشته ارشد شبکه‌های کامپیوتری در طول تحصیل به مطالعه و شناخت انواع معماری‌های رایج در شبکه‌های کامپیوتری، سیستم های توزیع شده، ارزیابی کارایی شبکه‌های کامپیوتری، طراحی ساز و کارهای برگرفته از طبیعت برای مدیریت شبکه و... می‌پردازند. ایجاد بستر ارتباطی برای اپلیکیشن های کاربردی و همچنین ارتباط این اپلیکیشن ها با پایگاه داده از دیگر جنبه های کارشناسان ارشد شبکه های کامپیوتری می باشد. رشته شبکه‌های کامپیوتری با سایر رشته ها و گرایشهای کامپیوتر نظیر تجارت الکترونیک، ارتباط نزدیکی دارد. امروزه کار با شبکه های کامپیوتری در تمام بنگاه های تجاری و ارگان های دولتی به یک امر عادی تبدیل شده است. چراکه اکثر سخت افزارهای کاربردی نظیر تلفن همراه و دوربین مدار بسته و همچنین نرم افزار های کاربردی در زمینه های مالی و غیره بر روی بستر شبکه های کامپیوتری طرح ریزی می شوند.

شاید تا چند سال پیش تر هوش مصنوعی یک پدیده ناملموس برای مردم می بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی روزانه با 10ها محصول کاربردی هوش مصنوعی سر و کار داشته باشند نتیجه فعالیت دانشجویان رشته هوش مصنوعی می باشد.

کارشناسی ارشد شبکه های کامپیوتر

 

 

 

هدف از دوره کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش شبکه های کامپیوتری

هدف از دوره کارشناسی ارشد شبکه‌های کامپیوتری پرورش مهندسینی است که بتوانند به طراحی، پیکربندی و پیاده‌سازی شبکه‌های کامپیوتری پیشرفته و برنامه نویسی تحت شبکه (پروگرمینگ) بپردازند و با مهندسان گرایش‌های دیگر مثل تجارت الکترونیک در زمینه بسترسازی برای فعالیت‌هایشان، همکاری کنند.

فارغ التحصیلان دوره ارشد شبکه‌های کامپیوتری مهارت هایی را به شرح زیر کسب می نمایند:

 • دانش تحليل و طراحي شبکه‌هاي کامپيوتري که مورد نياز اکثر کارشناسان بخش‌هاي طراحي و مهندسي است
 • مديريت و پشتیبانی شبکه‌هاي کامپيوتري
 • مديريت مباحث امنيتي شبکه‌هاي کامپيوتري
 • نگهداري و بهره‌برداري، نظارت و تحويل، و کنترل کيفيت شرکت‌هاي مخابراتي
 • مدیریت و کار در بخش فناوري اطلاعات در شرکت‌هاي دولتي و خصوصي
 • پیکربندی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری و برنامه نویسی تحت شبکه
 • پیاده سازی سیستم‌های توزیع شده (مانند پایگاه داده های توزیع شده یا سیستم عاملهای توزیع شده)

بازار کار رشته ارشد شبکه‌های کامپیوتری

 • فعالیت در مراکز داده و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی
 • فعالیت در حوزه مخابراتی
 • راه اندازی شبکه های پیشرفته سیمی یا بیسیم در سطح LAN و WAN
 • طراحی ساز و کار همگام سازی، ذخیرش و پشتیبان گیری اطلاعات پایگاه داده های سازمان­های بزرگ
 • فعالیت در پروژه های پژوهشی ملی

واحد های گرایش ارشد شبکه‌های کامپیوتری

دانشجویان در رشته شبکه های کامپیوتری باید 32 واحد بگذراند که واحدها به طریق زیر است: 24 واحد درسی، 2 واحد سمینار، 6 واحد پایان نامه.
دانشجویان ارشد شبکه‌های کامپیوتری باید 24 واحد درسی را از جدول درس های گروه 1 و گروه 2 و گروه 3 انتخاب کنند (این جداول در فایل پی دی اف پیوست شده در اختیارتان قرار گذاشته شده)
توجه: درس های ارشد شبکه‌های کامپیوتری موجود در جداول درسی گروه 1 و 2 و 3 می‌توانند با توجه به نظر استادان صاحب نظر در هر دانشگاه تا مقدار معینی که به دانشگاه مربوطه اجازه داده می‌شود تغییر کنند. نحوه اخذ واحد‌های درسی در دوره کارشناسی ارشد شبکه باید طبق جدول‌های درس‌های ارائه شده برای گرایش‌ ارشد شبکه از گروه های 1، 2 و 3 (که این گروه‌ها در پی دی اف آورده شده است) و همچنین مطابق بند‌های زیر باشد:

1) در دوره کارشناسی ارشد شبکه در صورت تایید استاد راهنما و دانشکده، دانشجو می‌تواند حداکثر یک درس خود را از سایر گرایش‌های مهندسی کامپیوتر یا سایر رشته ها اخذ نماید.

2) در دوره های کارشناسی ارشد آموزش محور شبکه، دانشجو موظف است درس سمینار را بگذراند و معادل تعداد واحد پایان نامه (6 واحد)، درس از گرایش شبکه‌های کامپیوتری اخذ نماید.

3) با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته شبکه درس‌هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش شبکه‌های کامپیوتری تعیین شده است که سرفصل‌های ویژه و جدید با تصویب محتوی در دانشکده مهندسی کامپیوتر تحت این عنوان پیش بینی شده به صورت موقت قابل ارائه است که بتواند با تحولات علمی همگام گردد.

چارت دروس رشته شبکه های کامپیوتری

برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد گرايش شبکه‌های کامپیوتری در ارشد، پی دی اف زیر را که شامل موارد زیر است، دانلود کنید :

 

 • تعداد واحدهايي که بايد در ارشـد شبکه برداريد
 • تعداد واحدهاي اجباري گرایش شبکه در ارشــد
 • تعداد واحدهاي اختياري گرایش شبکه‌های کامپیوتری در ارشـد
 • معرفي دروس اجباري و اختياري در ارشد شبکه‌های کامپیوتری

 

〈〈 دانلود فایل جزئیات واحدهای گرایش ارشد شبکه های کامپیوتری 〉〉

 

 

 

 

 

 

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

 

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:                 88674964 -021

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب، مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

رتبه و درصد برخی ار دانشجویان در کنکور ارشد کامپیوتر

بهترین منابع کارشناسی ارشد کامپیوتر

سوالات کنکور ارشــد فناوری اطلاعات

رشته ای تی

رشته هوش مصنوعی

ریاضیات گسسته

 

 

 1. میلاد گشتیل

سلام استاد عزیز
من دانشگاه روزانه زاهدان با راهنمایی شما قبول شدم.
این ترم ۴ درس ارائه شده که عبارت است از:
شبکه های کامپیوتری پیشرفته
ارزیابی کارایی سیستم ها
سیستمهای توزیع شده
سیستم های اتکاپذیر

خواستم از شما بابت منابع این دروس راهنمایی...

سلام استاد عزیز
من دانشگاه روزانه زاهدان با راهنمایی شما قبول شدم.
این ترم ۴ درس ارائه شده که عبارت است از:
شبکه های کامپیوتری پیشرفته
ارزیابی کارایی سیستم ها
سیستمهای توزیع شده
سیستم های اتکاپذیر

خواستم از شما بابت منابع این دروس راهنمایی بگیرم هم لاتین و هم فارسی
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید استاد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

سلام
وقت بخیر

تبریک میگم بهتون.
به علت اینکه هر استادی از روی یک منبعی این دروس را درس می‌دهد خیلی مناسب نیست که بنده بخوام به شما برای این دروس منبع معرفی کنم و برای شما بهترین کار این هست که طبق منابعی که اساتید تون معرفی می‌کنند دروس را...

سلام
وقت بخیر

تبریک میگم بهتون.
به علت اینکه هر استادی از روی یک منبعی این دروس را درس می‌دهد خیلی مناسب نیست که بنده بخوام به شما برای این دروس منبع معرفی کنم و برای شما بهترین کار این هست که طبق منابعی که اساتید تون معرفی می‌کنند دروس را مطالعه کنید. ولی به طور کلی کتاب های مناسب برای این دروس را می‌توانید در قسمت معرفی منابع کنکور دکتری کامپیوتر مشاهده کنید.

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. عسل

با سلام و خسته نباشید
گرایش کارشناسی من نرم افزار بوده و به طور کلی در کامپیوتر به کارهای عملی بیشتر علاقه دارم تا تئوری یا برنامه نویسی صرف. الان 32 سالمه و این چند وقته مدیریت سایت و کارهای نرم افزاری انجام می دادم. به نظر شما گرایش شبکه میتونه...

با سلام و خسته نباشید
گرایش کارشناسی من نرم افزار بوده و به طور کلی در کامپیوتر به کارهای عملی بیشتر علاقه دارم تا تئوری یا برنامه نویسی صرف. الان 32 سالمه و این چند وقته مدیریت سایت و کارهای نرم افزاری انجام می دادم. به نظر شما گرایش شبکه میتونه گزینه مناسبی برای ارشد باشه و بازار کار برای خانمها داره با توجه به اینکه ظاهرا فعالیت های عملی بیشتری به نسبت بقیه گرایش ها دارد؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    عسل

سلام
وقت بخیر

ماهیت ارشد و دکتری کامپیوتر کاملا با لیسانس کامپیوتر متفاوت هست و مقطع ارشد و دکتری بیشتر عملی و پژوهشی هست، بر خلاف لیسانس که بیشتر تئوری است.
همین طور اینکه در آینده چه کاری انجام بدهید به این بستگی دارد که شما بخواهید به سمت...

سلام
وقت بخیر

ماهیت ارشد و دکتری کامپیوتر کاملا با لیسانس کامپیوتر متفاوت هست و مقطع ارشد و دکتری بیشتر عملی و پژوهشی هست، بر خلاف لیسانس که بیشتر تئوری است.
همین طور اینکه در آینده چه کاری انجام بدهید به این بستگی دارد که شما بخواهید به سمت ریسرچ و اپلای برای دکتری بروید یا اینکه به سمت کار آزاد بروید. اگر به سمت ریسرچ بروید تفاوتی زیادی بین گرایش ها نیست و بیشتر به این بستگی دارد که شما چه حوزه پژوهشی در ارشد انتخاب کرده باشید ولی اگر به سمت کار آزاد در ایران بروید رشته نرم افزار بازار کار بیشتری دارد

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. سامان

سلام ,خسته نباشین ,
من لیسانس مهندسی برق الکترونیک دارم ,ولی علاقه زیادی به شبکه های کامپیوتری دارم و میخوام ارشد شبکه بخونم ,به نظرتون شبکه برای اپلای چطوره ؟و اینکه بازار کار شبکه در ایران و هم در خارج از کشور چطوره ؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    سامان

سلام
وقت بخیر

بطور کلی بازار کار گرایش‌های نرم افزار و شبکه و امنیت در کشور و همین طور در خارج از کشور خوب است. اما اگر قصد دارید بعد از اینکه ارشد کامپیوتر بگیرید اپلای کنید همه گرایش ها خوب هستند و مهم این است که رزومه شما چگونه است. برای کسب...

سلام
وقت بخیر

بطور کلی بازار کار گرایش‌های نرم افزار و شبکه و امنیت در کشور و همین طور در خارج از کشور خوب است. اما اگر قصد دارید بعد از اینکه ارشد کامپیوتر بگیرید اپلای کنید همه گرایش ها خوب هستند و مهم این است که رزومه شما چگونه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید فیلم آینده شغلی رشته کامپیوتر و همین طور نحوه اپلای برای دکتری کامپیوتر را مشاهده کنید.
بهتون برای انتخاب این رشته تبریک می‌گم و رشته بسیار خوبی را انتخاب کردید و کامپیوتر بهترین رشته دنیاست (برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید مقاله آنچه باید دانشجویان کامپیوتر بدانند را مطالعه کنید) و من توصیه می‌کنم که هوشمندانه و پیوسته مطالعه تا بتوانید در یک دانشگاه تاپ در کنکور ارشد کامپیوتر قبول شوید تا آینده ای متفاوت داشته باشید. قبولی در کنکور ارشد کامپیوتر در یک دانشگاه تاپ بسیار راحت تر از کنکور لیسانس است
اگر برای شروع نیاز به مشاوره داشتید می‌توانید از طریق تیم پشتیبانی یا سایت یک تایم مشاوره تک جلسه ای رزرو کنید تا به شما برنامه بدهم. اطلاعات لازم در این خصوص را برای شما ارسال می‌کنم.

لینک رزرو مشاوره تک جلسه ای برای کنکور ارشد کامپیوتر

آی دی تیم پشتیبانی: @cafetadris_team
شماره ثابت موسسه: ۸۶۰۴۶۴۱۲-۰۲۱

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. علی

سلام خسته نباشید
ببخشید میخواستم بدونم فرق رشته ی (مهندسی کامپیوتر گرایش شبکه های کامپیوتری) و رشته ی (مهندسی فناوری اطلاعات گرایش شبکه های ارتباطی و کامپیوتری) چیه ؟؟
جایی خوندم که قبلا شبکه های کامپیوتری گرایش فناوری اطلاعات بوده و الان اوردنش...

سلام خسته نباشید
ببخشید میخواستم بدونم فرق رشته ی (مهندسی کامپیوتر گرایش شبکه های کامپیوتری) و رشته ی (مهندسی فناوری اطلاعات گرایش شبکه های ارتباطی و کامپیوتری) چیه ؟؟
جایی خوندم که قبلا شبکه های کامپیوتری گرایش فناوری اطلاعات بوده و الان اوردنش تو گرایش مهندسی کامپیوتر
دفترچه انتخاب رشته امسال رو که نگاه کردم هم (مهندسی کامپیوتر گرایش شبکه های کامپیوتری) و هم رشته ی (مهندسی فناوری اطلاعات گرایش شبکه های ارتباطی و کامپیوتری) بود
لطفا میشه منو راهنمایی کنین

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    علی

سلام
وقت بخیر

اگر دفترچه راهنمای آزمون ورودی کنکور ارشد 98 را که جدیدا سازمان سنجش منتشر کرده است مطالعه کنید متوجه می‌شوید که گرایش شبکه بطور کامل به زیر مجموعه مهندسی کامپیوتر منتقل شده است و ورودی از سمت آی تی ندارد، البته باز هم احتمال این...

سلام
وقت بخیر

اگر دفترچه راهنمای آزمون ورودی کنکور ارشد 98 را که جدیدا سازمان سنجش منتشر کرده است مطالعه کنید متوجه می‌شوید که گرایش شبکه بطور کامل به زیر مجموعه مهندسی کامپیوتر منتقل شده است و ورودی از سمت آی تی ندارد، البته باز هم احتمال این وجود دارد که دانشگاه تهران یا شاید یکی دو دانشگاه دیگر از سمت آی تی شبکه بگیرند که قبول شدند در آنها بسیار سخت خواهد بود، بعنوان مثال برای اینکه شبکه های کامپیوتر دانشگاه تهران از سمت رشته آی تی قبول بشوید باید در کنکور ارشد IT رتبه ای حدودا زیر 17 داشته باشید.

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به دکتر رامین رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷