گرایش معماری کامپیوتر

گرایش های ارشد کامپیوتر

4.125 1 1 1 1 1 4.13 امتیاز (16 رای)

 

معرفی رشته معماری سیستم های کامپیوتری

 

کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر دوره ای مشتمل بر دروس نظری و عملی و تحقیقاتی در زمینه معماری‌ های کامپیوتر و متدهای طراحی و آنالیز سیستم‌های مبتنی بر کامپیوتر می‌باشد. دانشجویان رشته معماری کامپیوتر در آزمایشگاه های رایانش ابری، شبکه ، شبکه های میان تراشه ای، اینترنت اشیا، سیستم های نهفته و طراحی تراشه زیر نظر اساتید راهنما به تحقیق و مطالعه می پردازند.

طراحی تراشه های بومی یا شخصی سازی تراشه های خارجی برای جلوگیری از درز اطلاعات به خارج از سیستم و پیشگیری از نفوذها، ایجاد ارتباط بین تراشه ها جهت مدیریت منابع شهری و بسیاری دیگر، از وظایف دانشجویان ارشد رشته معماری کامپیوتر می باشد. لازم به ذکر است که فرصت های شغلی بسیاری برای دانشجویان رشته معماری کامپیوتر که در دانشگاه های معتبر کشور تحصیل می‌کنند وجود دارد. توجه کنید که درس معماری کامپیوتر را نباید با رشته معماری کامپیوتر اشتباه بگیرید، برای مطالعه بیشتر در مورد درس معماری کامپیوتر به صفحه معماری کامپیوتر مراجعه کنید. همچنین برای مشاهده فیلم‌های درس معماری کامپیوتر می‌توانید به قسمت آموزش معماری کامپیوتر مراجعه کنید

کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر

 

 

 

فارغ التحصیلان دوره ارشد معماری کامپیوتر مهارت هایی را در زمینه های زیر کسب خواهند نمود:

 • ساختار‌های کامپیوترها
 • متدهای آنالیز و طراحی
 • روش‌های طراحی یونی
 • متدهای مدل کردن و شبیه سازی و تست سیستم‌های کامپیوتری
 • طراحی‌های خاص برای کاربردهای خاص سیستم ها

بازار کار معماری سیستم‌های کامپیوتری:

 • در صنعت الکترونیک و کامپیوتر کشور نیاز به ساخت دستگاه ها در سطح تراشه، برد و سیستم می‌باشد
 • در صنایع مخابراتی این نیاز به وضوح دیده می‌شود که زمینه شغلی مناسبی برای فارغ التحصبلان سخت افزاری می‌باشد
 • صنایع الکترونیک دفاعی و صنعتی رو به رشد کشور نیز زمینه خوبی برای کار فراهم آورده است
 • صنعت تولید نرم افزار‌های ابزار طراحی در کشور ما می‌تواند به عنوان یک صنعت مستقل مطرح باشد
 • طراحی و آنالیز ساختارهای گسترده کامپیوتری نیز در این گرایش مورد نیاز است

واحد های گرایش ارشد معماری کامپیوتر

دانشجو در رشته معماری کامپیوتر باید 32 واحد بگذراند که واحدها به طریق زیر است: 24 واحد درسی، 2 واحد سمینار، 6 واحد پایان نامه. دانشجویان رشته معماری کامپیوتر باید 24 واحد درسی را از جدول درس‌های گروه 1 و گروه 2 انتخاب کنند.

توجه: درس‌های گرایش معماری کامپیوتر موجود در جداول درسی گروه 1 و 2 می‌توانند با توجه به نظر استادان صاحب نظر در هر دانشگاه تا مقدار معینی که به دانشگاه مربوطه اجازه داده می‌شود تغییر کنند.

اخذ واحدهای درسی برای دوره کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر باید طبق جدول‌های درس‌های ارائه شده برای گرایش‌ معماری کامپیوتر از گروه های 1 و 2 و همچنین مطابق بند های زیر باشد:

1) در دوره کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر در صورت تایید استاد راهنما و دانشکده، دانشجو می تواند حداکثر یک درس خود را از سایر گرایشهای مهندسی کامپیوتر یا سایر رشته ها اخذ نماید.

2) در دوره های کارشناسی ارشد آموزش محور معماری کامپیوتر، دانشجو موظف است درس سمینار را بگذراند و معادل تعداد واحد پایان نامه (6 واحد)، درس از گرایش معماری کامپیوتر اخذ نماید.

3) با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته معماری کامپیوتر درس‌هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش معماری کامپیوتر تعیین شده است که سرفصل های ویژه و جدید با تصویب محتوی در دانشکده مهندسی کامپیوتر تحت این عنوان پیش بینی شده به صورت موقت قابل ارائه است که بتواند با تحولات علمی همگام گردد.

 

چارت درسی کارشناسی معماری سیستم های کامپیوتری

برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد گرايش معماری سیستم‌های کامپیوتری، پی دی اف زیر را که شامل موارد زیر است، دانلود کنید :

 

 • تعداد واحدهايي که بايد در ارشـد معماری کامپیوتر برداريد
 • تعداد واحدهاي اجباري گرایش معماری کامپیوتر در ارشــد
 • تعداد واحدهاي اختياري گرایش معماری کامپیوتر در ارشـد
 • معرفي دروس اجباري و اختياري در ارشد معماری کامپیوتر

 

〈〈 دانلود فایل جزئیات واحدهای گرایش ارشد معماری کامپیوتر 〉〉

 

 

 

 

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

 

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:                          86046412-021

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

تراز و رتبه قبولی ارشد مهندسی کامپیوتر

 

بهتـریـــن منابع ارشــــد کامپیــــوتر

 

دانلود سوالات کنکــور ارشــد کامپیـوتر

 

 

 1. علی نقی نژاد احمدی

سلام استاد خسته نباشید.
به نظرتون من با معدل موثر ۱۵.۱۶ و با رتبه ۵۰۰ در سهمیه آزاد،در گرایش معماری کامپیوتر در بهترین شرایط در کدوم یکی از دانشگاه های علم و صنعت،شهید بهشتی و تربیت مدرس قبول میشم؟

با تشکر

  پیوست ها
 

سلام
وقت بخیر

بستگی به این موضوع دارد که شما شبانه این دانشگاه ها را نیز انتخاب کرده اید یا خیر،در دو سال اخیر با رتبه های بسیار بدی در گرایش معماری کامپیوتر در دانشگاه های خوبی میشده قبول شده اگر منوال امسال بصورت دو سال گذشته باشد احتمال شبانه...

سلام
وقت بخیر

بستگی به این موضوع دارد که شما شبانه این دانشگاه ها را نیز انتخاب کرده اید یا خیر،در دو سال اخیر با رتبه های بسیار بدی در گرایش معماری کامپیوتر در دانشگاه های خوبی میشده قبول شده اگر منوال امسال بصورت دو سال گذشته باشد احتمال شبانه معماری کامپیوتر بهشتی را نیز شاید داشته باشید، و همین طور روزانه و شبانه معماری کامپیوتر تربیت مدرس. البته احتمال اش خیلی بالا نیست

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. مهران

سلام استاد خسته نباشید:
میخواستم بدونم با رتبه 150 معماری کامپیوتر و معدل موثر 16.60 در کنکور 98 بهترین دانشگاهی که احتمال قبولی دارم کجاست؟ ممنونم.

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    مهران

سلام
وقت بخیر

بطور باور نکردنی ای در دو سال اخیر دانشجویان با رتبه‌های بالایی در گرایش معماری کامپیوتر در دانشگاه های خوبی قبول شده‌اند، بنابراین اگر شانس بیاورید و امسال هم مانند دو سال گذشته باشید احتمال قبولی در روزانه معماری کامپیوتر تهران و...

سلام
وقت بخیر

بطور باور نکردنی ای در دو سال اخیر دانشجویان با رتبه‌های بالایی در گرایش معماری کامپیوتر در دانشگاه های خوبی قبول شده‌اند، بنابراین اگر شانس بیاورید و امسال هم مانند دو سال گذشته باشید احتمال قبولی در روزانه معماری کامپیوتر تهران و امیر کبیر را دارید

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به دکتر رامین رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷