برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

دروس دکتری معماری کامپیوتر چیست

این صفحه عالی به معرفی دروس دکتری کامپیوتر معماری کامپیوتر در مقطع دکتری کامپیوتر و تعداد درس‌هایی که در گرایش معماری کامپیوتر و مقررات اخذ این دروس پرداخته

گرایش معماری کامپیوترمعماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر معماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر یکی از گرایش‌ های ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش معماری سیستم های کامپیوتری است، در این صفحه گرایش معماری سیستم های کامپیوتری توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده. از گرایش های مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتربا توجه به اینکه در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر محبوب‌ترین رشته در دنیا و کشور است و در سال‌های اخیر اکثر رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی این رشته را انتخاب می‌کنند در این صفحه بصورت دقیق گرایش هاي ارشد مهندسي کامپيوترمعرفی شده است در مقطع کارشناسی‌ارشد و همچنین در مقطع دکتری است که تمرکز آن بر روی معماری کامپیوتر آموزش جامع معماری کامپیوترآموزش جامع معماری کامپیوتر در مهندسی کامپیوتر، معماری کامپیوتر مجموعه‌ای از قوانین و روش‌هایی است که به چگونگی طراحی، کارکرد، سازماندهی و پیاده سازی (ساخت) سیستم‌های کامپیوتری می‌پردازد، در این صفحه به بررسی و آموزش کامل معماری کامپیوتر پرداخته شده است و یا سخت افزار کامپیوترسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوترسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتردر این صفحه بررسی شده که سخت افزار چیست و سخت افزار کامپیوتر به زبان ساده معرفی شده است، همچنین به بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتر پرداخته شده است است. در این گرایش، ساختار و رفتار سیستم‌های کامپیوتری در هر دو سطح سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جنبه‌های کلیدی معماری کامپیوتر شامل طراحی مجموعه دستورات (Instructions)، سازماندهی پردازندهپردازنده (CPU) چیست؟ بررسی انواع، وظایف و کاربردهاپردازنده (CPU) چیست؟ بررسی انواع، وظایف و کاربردهاسی پی یو قلب کامپیوتر و کامپیوتر قلب دنیای کنونی است، بنابراین در این صفحه به معرفی و بررسی سی‌پی‌یو یا همان پردازنده مرکزی (CPU) پرداخته‌ شده، و بطور کامل توضیح داده‌ایم که CPU از چه بخش هایی تشکیل شده و هر بخش چه وظایف و مشخصاتی دارد.، سلسله‌مراتب حافظهحافظه در کامپیوتر، همه چیز در مورد حافظه در معماری کامپیوترحافظه در کامپیوتر، همه چیز در مورد حافظه در معماری کامپیوتردر این مقاله به بررسی کامل حافظه در کامپیوتر، انواع حافظه در کامپیوتر، کش، روش‌های آدرس دهی کش، نگاشت آدرس و موارد دیگر می‌پردازیم، سیستم‌های  (I/O) ورودی و خروجیبررسی و آموزش ورودی و خروجی های کامپیوتربررسی و آموزش ورودی و خروجی های کامپیوتردر این صفحه به معرفی ورودی و خروجی کامپیوتر و بررسی انواع دستگاه های ورودی و خروجی کامپیوتر نظیر کارت گرافیک، اسکنر و ... پرداخته شده است و شبکه‌های ارتباطی است. هدف دانشجویان گرایش معماری کامپیوتر، بهینه‌سازی عملکرد، کارایی و قابلیت اطمینان سیستم‌های کامپیوتری است. دانشجویان گرایش معماری کامپیوتر در مقطع دکتری می‌بایست دروسی را اخذ کنند که در ادامه می‌خواهیم به دروس تصویب شده برای این دانشجویان بپردازیم.

دروس گرایش معماری کامپیوتر در مقطع دکتری

تصویر لپتاپ

به‌طورکلی 21 درس اصلی برای دانشجویان دکتری معماری کامپیوتر در نظر گرفته شده است که البته با تشخیص و نظر استاد راهنما و با تایید مدیر گروه ، دانشجویان می‌توانند اقدام به اخذ درس‌های معماری نرم‌افزار ارائه شده در کارشناسی‌ارشد کنند. در جدول زیرلیست دروس اصلی دروس در نظر گرفته شده برای معماری کامپیوتر را مشاهده می‌کنید:

ردیفعنوان درستعداد واحد
1 معماری پیشرفته کامپیوتر (Advanced Computer Architecture) 3
2 طراحی سیستم‌های تحمل‌پذیر اشکال (Fault-Tolerant System Design) 3
3 ریزپردازنده‌های پیشرفته (Advanced Microprocessors) 3
4 آزمون‌پذیری (Testability) 3
5 طراحی VLSI پیشرفته (Advanced VLSI Design) 3
6 مفاهیم پیشرفته مهندسی سخت‌افزار(Advanced Topics in Hardware Engineering) 3
7 طراحی پیشرفته سیستم‌های مطمئن(Advanced Fault-Tolerant Systems Design) 3
8 طراحی سیستم‌های دیجیتال کم‌توان (Low Power Design) 3
9 معماری پردازنده‌های سیگنال (DSP Architecture) 3
10 مدارهای حسابی (Arithmetic Circuits) 3
11 طراحی سیستم‌های نهفته (Embedded Systems Design) 3
12 طراحی سامانه بر تراشه (System-on-Chip Design) 3
13 مفاهیم پیشرفته معماری کامپیوتر(Advanced Topics in Computer Architecture) 3
14 ارتباطات روی تراشه (On-Chip Communications) 3
15 شبکه های میان ارتباطی (Interconnection Networks) 3
16 طراحی الکترونیکی در سطح سیستم (Electronic System Level Design) 3
17 سامانه‌های پیشرفته ذخیره سازی داده(Advanced Data Storage Systems) 3
18 پردازش قابل بازپیکربندی (Reconfigurable Computing) 3
19 رایانش سبز (Green Computing) 3
20 مهندسی رمزنگاری (Cryptographic Engineering) 3
21 امنیت و اعتماد سخت‌افزاری (Hardware Security and Trust) 3
22 درس کارشناسی‌ارشد گرایش معماری کامپیوتر با عنوانی دیگر (با تأیید مدیرگروه) 3

مقررات اخذ دروس

دانشجویان گرایش معماری کامپیوتر در مقطع دکتری می‌بایست در طول دوره تحصیلات تکمیلی خود یعنی کارشناسی‌ارشد به‌علاوه دکتری، دست‌کم 7 درس از دروس جدول بالا را با موفقیت گذرانده باشد.

توجه: دروس و مقررات ذکر شده مربوط به دانشگاه صنعتی شریف است. کلیات دروس و مقررات دانشگاه‌های دیگر ممکن است تا حدود بسیار کمی بسته به قوانین همان دانشگاه متفاوت باشد.

جمع‌بندی

گرایش معماری کامپیوتر یا Computer Architecture یکی از گرایش های مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتربا توجه به اینکه در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر محبوب‌ترین رشته در دنیا و کشور است و در سال‌های اخیر اکثر رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی این رشته را انتخاب می‌کنند در این صفحه بصورت دقیق گرایش هاي ارشد مهندسي کامپيوترمعرفی شده است است که تمرکز اصلی آن بر روی مدارها و پردازنده‌های کامپیوتری و همچنین قطعات سخت‌افزار و بهینه‌سازی آنها است. این گرایش هم در مقطع کارشناسی‌ارشد ارائه شده است و هم در مقطع دکتری، دانشجویان گرایش معماری کامپیوتر می‌بایست در طول دوران تحصیلی خود، دروسی را اخذ کنند. در این مقاله به بررسی دروس تصویب شده برای دانشجویان دکتری و همچنین مقررات مربوط به اخذ آنها را مورد بررسی قرار دادیم.

تعداد درس‌هایی که در گرایش معماری کامپیوتر در مقطع دکتری می‌بایست اخذ شود چقدر است؟

تعداد دروسی که در دوره دکتری در گرایش معماری کامپیوتر می‌بایست گذرانده شود بستگی به دروس پاس شده در کارشناسی‌ارشد دارد. دانشجویان دکتری می‌بایست 7 درس از جدول دروس ارائه شده برای این گرایش را چه در مقطع کارشناسی‌ ارشد و چه در دکتری گذرانده باشند؛ بنابراین هر چقدر تعداد دروس پاس شده این جدول در دوره ارشد بیشتر باشد، تعداد درس هایی که نیاز است تا در مقطع دکتری اخذ کنید کمتر خواهد بود.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200