برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

راه های افزایش تمرکز برای کنکور ارشد کامپیوتر و آیتی

راه های افزایش تمرکز برای کنکور ارشد کامپیوتر و آیتی چیست؟ این مقاله عالی به اهمیت داشتن تمرکز برای کنکور ارشد و راه های افزایش تمرکز پرداخته است

"تمرکز، کلید طلایی موفقیت است." شاید این جمله را قبلاً از اپرا وینفری شنیده یا خوانده باشید. این جمله به‌خوبی اهمیت داشتن توجه و تمرکز را نشان می‌دهد. در اصل برای انجام هر کاری که برایمان دارای اهمیت است، داشتن تمرکز جز اساسی‌ترین پیش‌نیازها است. کنکور ارشد مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است، آی‌تیمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، در این صفحه به بررسی این موضوعات پرداخته شده و علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد و افزایش و حفظ تمرکز برای این موضوع، می‌تواند در نتیجه نهایی بسیار تأثیرگذار باشد. در این مقاله سعی می‌کنیم راه های افزایش تمرکز برای موفقیت در کنکور ارشد کامپیوتر را بررسی کنیم.

اهمیت داشتن تمرکز برای کنکور ارشد

بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر ایرانرتبه بندی دانشگاه های ایرانرتبه بندی دانشگاه های ایرانتقریبا تمامی دانشجویان و دانش‌آموزان در دوران تحصیل و به خصوص در هنگام انتخاب رشته می‌خواهند بدانند که بهترین دانشگاه های ایران به ترتیب چه دانشگاه‌هایی هستند، برای پاسخ به این پرسش در این صفحه رنکینگ دانشگاه های ایران در جهان را از نگاه نظام‌های رتبه بندی معتبر بررسی کرده‌ایم هر ساله جز پرمتقاضی‌ترین رشته‌های آزمون ارشد است و برای قبولی در بهترین دانشگاه‌ها باید به‌خوبی بر مباحث مختلف این رشته از جمله مدار منطقیآموزش مدار منطقی به زبان ساده - بررسی مدار منطقی و انواع آنآموزش مدار منطقی به زبان ساده - بررسی مدار منطقی و انواع آنامروزه درک صحیحی از مدارهای منطقی برای هر مهندس برق و کامپیوتر ضروری است. این مدارها عنصر اصلی کامپیوترها و بسیاری از وسایل الکترونیکی اطراف ما هستند، در این صفحه به بررسی و آموزش مدار منطقی پرداخته شده است و معماری کامپیوتر آموزش جامع معماری کامپیوترآموزش جامع معماری کامپیوتر در مهندسی کامپیوتر، معماری کامپیوتر مجموعه‌ای از قوانین و روش‌هایی است که به چگونگی طراحی، کارکرد، سازماندهی و پیاده سازی (ساخت) سیستم‌های کامپیوتری می‌پردازد، در این صفحه به بررسی و آموزش کامل معماری کامپیوتر پرداخته شده است تا هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است مسلط شد؛ در نتیجه این آزمون مطالعه و حل تست زیادی را می‌طلبد و اگر بازدهی اشخاص برای یادگیری مفاهیم و اصول دروس بالا نباشد، نمی‌توان انتظار موفقیت چشمگیری را داشت.

یکی از ارکان مهم افزایش بازدهی مطالعه، تمرکز است. تمرکز به شما کمک می‌کند تا:

از طرفی تمرکز یک صفت اکتسابی است و مانند یک عضله عمل می‌کند؛ بنابراین اگر تمرکز کافی را برای مطالعه ندارید، نگران نشوید. زیرا با تمرین و ممارست می‌توانید آن را به‌اندازه 10 کافی قوی کنید.

یک شخص در حال مطالعه

راه های افزایش تمرکز

می‌توان راه‌های افزایش تمرکز را به دو بخش درونی و بیرونی تقسیم کرد و جداگانه عواملی را که بر هر کدام تأثیر گذارند را بررسی کرد؛ بنابراین به بررسی این موارد می‌پردازیم.

عوامل بیرونی

در محیط خود بازنگری کنید

از اولین قدم‌های افزایش تمرکز، حذف اشیا و مواردی است که در هنگام مطالعه باعث حواس‌پرتی می‌شود، مانند شیئی که باعث به‌یادآوردن خاطره خاصی می‌شود و ذهنتان را ناخودآگاه مشغول می‌کند و یا حتی لوازم‌تحریری که لزومی به بودن آن‌ها در نزدیکی‌تان نیست. توجه کنید که اگر منابع خود را از کافه‌ تدریس تهیه کرده باشید نیازی به نوشتن جزوه نیست و صرفاً داشتن یک خودکار و چرک‌نویس کافی است. در نهایت داشتن یک محیط مرتب و تمیز می‌تواند تأثیر بسزایی در تمرکز داشته باشد.

حواستان به فیزیک بدنتان باشد

انجام حرکات کششی در تایم استراحتتان و حتی ورزش در زمان‌های مشخص، اثرات قابل‌توجهی بر تمرکز و حواس دارند. به‌صورت کلی:

یک شخص در حال ورزش

موبایلتان را خاموش و از خود دور کنید

یکی از بدترین عوامل حواس‌پرتی، موبایل است. به‌واسطه پیشرفت خیره‌کننده‌ای که در بخش اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به‌وجود آمده است، ما انسان‌ها دچار اعتیاد به گوشی همراه خود شده‌ایم؛ به‌گونه‌ای که بعضاً به‌صورت افراطی مشغول استفاده از موبایل می‌شویم. باید دقت کرد که استفاده بی‌رویه از تلفن همراه علاوه‌بر کاهش تمرکز، کاهش سطح انرژی بدن را نیز در پی دارد؛ پس باید استفاده از این ابزار را تاحدامکان در زمان مطالعه برای کنکور به‌شدت محدود کرد. بهترین راه این است که گوشی‌تان را خاموش و آن را بیرون از اتاق قرار دهید.

کاهش مزاحمت و صحبت با دیگران

در دوران مطالعه برای کنکور ارشد، بهتر است که با خانواده‌تان صحبت کنید که در هنگام مطالعه به سراغ شما نیایند و باعث ایجاد وقفه در مطالعه‌تان نشوند؛ زیرا ایجاد وقفه باعث می‌شود دوباره مجبور شوید تمرکزتان را به دست بیاورید و این موضوع هم انرژی‌بر است و هم زمان‌بر و در طول زمان باعث فرسودگی و زدگی از مطالعه دروس می‌شود.

چنین صحبتی را با دوستان خود نیز داشته باشید و مطمئن شوید که کسی مزاحمتان نمی‌شود. یادتان باشد که شما در حال تلاش برای تغییر آینده خودتان هستید و اگر کسی این موضوع را جدی نمی‌گیرد، می‌توانید در رابطه‌تان با آن فرد تجدیدنظر کنید.

حتما بخوانید :
تمرکز حواس

عوامل درونی

این عوامل به‌مراتب دارای اهمیت بیشتری نسبت به عوامل بیرونی هستند؛ چون اگر قادر باشید تا عوامل بیرونی را برطرف کنید؛ ولی از لحاظ درونی نتوانید خودتان را کنترل کنید، طبیعتاً به نتیجه مطلوبی نخواهید رسید.

کنترل استرس و اضطراب

استرس و اضطراب رابطه مستقیم و قوی‌ای با تمرکز دارند؛ بنابراین اینکه بتوانید استرس و اضطراب خودتان را کنترل کنید از اهمیت بسیاری برخوردار است. می‌توانید با مراجعه به بخش مقالات برنامه ریزی صحیح برای کنکور ارشد کامپیوتر برنامه ریزی کنکور ارشد کامپیوتر 1404برنامه ریزی کنکور ارشد کامپیوتر 1404برنامه ریزی صحیح و علمی نخستین و اصلی ترین گام در هر فعالیت است و کنکور نیز از این قاعده مستثنی نیست، بسیاری از رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی هر سال یا رشته لیسانس‌شان کامپیوتر نبوده و یا در دانشگاه‌های بسیار ضعیف بوده‌اند ولی با یک برنامه هوشمندانه موفق شدند به خواسته و هدف‌شان برسند و کلیپ انگیزشی‌کلیپ انگیزشیفیلم هایی برای افرادی که می‌خواهند همیشه پرانرژی باشند و برای اهدافشان بجنگند، به رفع استرس و اضطراب خودتان بپردازید.

تغذیه مناسب

تغذیه علاوه بر نقش مهمی که در سلامت جسم و روان ما دارد، می‌تواند بر تمرکز نیز تأثیرگذار باشد و منجر به افزایش آن شود. پیشنهاد می‌کنیم مواد مغذی‌ای که برای افزایش و حفظ تمرکز ضروری هستند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. از جمله می‌توان به این مواد اشاره کرد:

استفاده از تکنیک های مدیریت زمان

یکی از مهم‌ترین عوامل در موفقیت در آزمون ارشد، استفاده از تکنیک‌های مدیریت زمان است. با مدیریت زمان می‌توانید از زمان مطالعه خود به طور مؤثر استفاده کنید و به بیشترین بازدهی برسید. از تکنیک‌های مدیریت زمان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

مدیتیشن و تمرین تنفس

 تمرین افزایش تمرکز با یوگا

در انتها به بررسی تأثیر مدیتیشن، تمرین تنفس و آرامش ذهنی بر تمرکز می‌پردازیم. به‌صورت کلی، مدیتیشن یا مراقبه، تمرینی برای ذهن و بدن است و هدف آن، تمرکز بر روی زمان حال و نتیجه آن افزایش تمرکز، خودآگاهی و کاهش استرس و اضطراب است. مدیتیشن روش‌های مختلفی دارد که می‌توانید با جستجو آن‌ها را پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم که از پادکست‌های مرتبط با مدیتیشن نیز بهره ببرید.

تمرین تنفس را می‌توان حالت خاصی از مدیتیشن در نظر گرفت. در این تمرین شما تلاش می‌کنید که به تنفس خود ریتم خاصی دهید و روی آن تمرکز کنید. برای شروع می‌توان هر سیکل تنفسی را به چهار بخش تقسیم کرد: دم، مکث، بازدم و دوباره مکث. بهتر است که زمان این چهار بخش را به ترتیب به‌صورت 3، 2، 4 و 1 ثانیه در نظر بگیرید. این کار را روزانه حداقل 3 بار و هر بار به مدت 15 دقیقه انجام دهید تا تاثیر آن را متوجه شوید. در ابتدا بهتر است از اپیکیشن‌هایی مانند Breathe استفاده کنید تا در محاسبه زمان دچار اشتباه نشوید.

جمع‌بندی

تمرکز یکی از کلیدی‌ترین فاکتورها برای موفقیت در کنکور ارشد کامپیوتر است. حفظ تمرکز در طول مطالعه و تست‌زنی به شما کمک می‌کند تا مطالب را عمیق‌تر یاد بگیرید، با سرعت بیشتری مطالعه کنید و در نهایت به رتبهٔ دلخواه خود در کنکور دست پیدا کنید. همان‌طور که اشاره شد، راه‌های افزایش تمرکز را می‌توان به دو بخش درونی و بیرونی تقسیم کرد که شامل موارد مختلفی اعم از وضعیت جسمی، کنترل استرس و اضطراب و مدیتیشن می‌شوند. در آخر دوباره یادآوری می‌کنیم که تمرکز یک مهارت اکتسابی است و با تمرین و پشتکار باید آن را تقویت کنید.

چه راهکارهایی برای افزایش تمرکز در مطالعه برای کنکور ارشد کامپیوتر وجود دارد؟

با به‌کارگیری راهکارهای مختلف می‌توانید تمرکز خود را در مطالعه برای کنکور ارشد کامپیوتر افزایش دهید. برخی از این راهکارها عبارت‌اند از: ایجاد محیط مطالعه مناسب، استفاده از تکنیک‌های مدیریت زمان، ورزش منظم و تغذیه مناسب.

چرا تمرکز برای کنکور ارشد کامپیوتر مهم است؟

تمرکز به شما کمک می‌کند تا مطالب درسی را عمیق‌تر یاد بگیرید و در حافظه‌ بلندمدت خود ذخیره کنید، با سرعت بیشتری مطالعه کنید و تست بزنید و در زمان مطالعه، از حواس‌پرتی دوری کنید و بیشترین بهره‌وری را از زمان خود ببرید.

در صورت عدم تمرکز کافی در مطالعه، چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

به دنبال عوامل بیرونی و درونی حواس‌پرتی باشید و آن‌ها را برطرف کنید - از تکنیک‌های افزایش تمرکز استفاده کنید - در صورت نیاز، از متخصصان کمک بگیرید.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره تیم پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200