رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

رایانش امن چیست، بررسی رشته رایانش امن توسط اساتید صنعتی شریف

رشته رایانش امن بطور کامل در این صفحه معرفی شده است. همین طور در مورد بازار کار رایانش امن و چارت دروس گرایش رایانش امن بطور کامل بحث شده است

معرفی گرایش رایانش امن

گرایش رایانش امن را گرایش امنیت اطلاعات نیز می‌نامند. هدف از امنیت اطلاعات این است که ذخیره، تبدیل، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و امن انجام پذیرد و از انجام فعالیت‌های غیر مجاز ممانعت به عمل آید. در گرایش رایانش امن، ابعاد کلی تامین امنیت برای سیستم‌های پردازش اطلاعات مطالعه و بررسی می‌گردد.

کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات

هدف از گرایش رایانش امن در ارشد، تربیت افرادی است که به منظور تامین امنیت انواع سیستم‌های اطلاعاتی بتوانند راه حل‌های کاربردی ارائه دهند. همچنین بتوانند پژوهش‌های اولیه در زمینه امنیت را انجام داده و سبب ارتقاء دانش و تکنولوژی مربوطه در کشور گردند. اهمیت بالای امنیت اطلاعات در عصر تکنولوژی موجب شده تا رشته امنیت به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته ها در دانشگاه های معتبر دنیا تبدیل شود. چراکه رشته امنیت شبکه از بازار کار گسترده و متنوعی برخوردار می باشد.

در صورتیکه به این مقاله علاقه‌مند هستید، ممکن است صفحات زیر نیز برای شما جذاب باشد:

  1. معرفی و آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است.
  2. چطور می‌توانید بعنوان مهندس شبکه مشغول به کار شوید و چطور می‌توانید مدرک مهندسی شبکهمهندسی شبکه؛ بررسی آینده شغلی، وظایف و مهارت هامهندسی شبکه؛ بررسی آینده شغلی، وظایف و مهارت هامهندسی شبکه Network Engineering بعنوان یکی از آینده دار ترین مشاغل حوزه کامپیوتر، پیش نیازهای تحصیلی و شغلی متفاوتی دارد، بنابراین در این صفحه بطور کامل به بررسی وظایف و مهارت‌هایی که یک مهندس شبکه نیاز دارد و همچنین به بررسی و معرفی مدارک معتبر شبکه در جهان پرداخته شده است بگیرید.
  3. هوش مصنوعی و کاربردها و مزایای آن در شبکه‌های کامپیوتری.
  4. بررسی رشته شبکه های کامپیوتری در مقطع ارشد کامپیوتر.
  5. معرفی شبکه های بی سیم و وایرلس.
  6. معرفی گرایش علوم و فناوری شبکه در مقطع ارشد کامپیوتر.
  7. فیلم های رایگان آموزش شبکه.

فیلم معرفی گرایش رایانش امن

در فیلم زیر دکتر رسول جلیلی بهمراه برخی از دانشجویان دانشگاه شریف به معرفی گرایش رایانش امن پرداخته اند، رسول جلیلی در اقلید، از توابع استان فارس به دنیا آمده‌است. وی دوره لیسانس رشته نرم افزار را در دانشگاه فردوسی مشهد گذراند. در سال ۱۳۶۶، رسول جلیلی در دوره کارشناسی ارشد نرم افزار دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد. او برای ادامه تحصیل در رشته علوم کامپیوتر به دانشگاه سیدنی استرالیا رفت و در گرایش «سیستم‌های عامل توزیع شده»، موفق به دریافت مدرک دکترا گردید. رسول جلیلی از سال ۱۳۷۴ تا کنون در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تدریس و پژوهش است. وی از مهر ۱۳۸۸ تا مرداد ۱۳۸۹ در دانشگاه دیویس کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا نیز به عنوان استاد مدعو حضور داشته‌است. فیلدهای مورد علاقه ایشان Distributed Systems و Database Security and Access Control و Operating Systems و Computer Networks است

فیلم معرفی گرایش امنیت

هدف از دوره کارشناسی ارشد رایانش امن

هدف از دوره ارشد رایانش امن تربیت افرادی است که به منظور تامین امنیت انواع سیستم‌های اطلاعاتی و کامپیوتری و شبکه‌ای بتوانند راه حل های مناسب و کاربردی ارائه دهند و بتوانند آنها را پیاده سازی کنند. همین طور با داشتن تسلط بر روی مباحث عملی و درک تئوری لازم بتوانند طراحی، پیاده سازی و ارزیابی مفاهیم، تکنیک‌ها، روش‌ها و رویه‌های لازم برای امنیت سیستم‌های کامپیوتری و شبکه‌ای را عملی سازند . دانشجویان ارشد رایانش امن باید بتوانند پژوهش‌هایی در زمینه مبحث امنیتی در سیستم‌های مختلف (مثلا رایانش ابری) را انجام داده و سبب ارتقا دانش و تکنولوژی مربوطه در کشور گردند.

بازار کار رایانش امن

ظرفیت مقطع ارشد رایانش امن در سال 1400 و مقایسه آن با سال 99

در عکس زیر ظرفیت دوره های روزانه و شبانه تمامی دانشگاه های دولتی کشور در گرایش رایانش امن در سال 1400 بررسی شده است، همچنین می‌توانید ظرفیت هر دانشگاه در سال 99 را با سال 1400 مقایسه کنید.

ظرفیت رایانش امن در مقطع ارشد

ظرفیت مقطع ارشد رایانش امن در دانشگاه های دولتی ایران در سال 1400 و مقایسه آن با ظرفیت سال 99

واحد های گرایش رایانش امن

دانشجو در رشته امنیت اطلاعات کارشناسی ارشد باید 32 واحد بگذراند، که واحدها به طریق زیر است: 24 واحد درسی، 2 واحد سمینار، 6 واحد پایان نامه.

دانشجویان رشته امنیت اطلاعات باید 24 واحد درسی را از جدول درس‌های گروه 1، گروه 2 و گروه 3 انتخاب کنند(این جداول در فایل پی دی اف پیوست شده در اختیارتان قرار گذاشته شده).

توجه: درس‌های کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات موجود در جداول درسی گروه 1 و 2 و 3 می‌توانند با توجه به نظر استادان صاحب نظر در هر دانشگاه تا مقدار معینی که به دانشگاه مربوطه اجازه داده می‌شود تغییر کنند. نحوه اخذ واحد‌های درسی در دوره کارشناسی ارشد رایانش امن باید طبق جدول‌های درس‌های ارائه شده برای گرایش رایانش امن از گروه های 1، 2 و 3 و همچنین مطابق بند‌های زیر باشد:

1) در دوره کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات در صورت تایید استاد راهنما و دانشکده، دانشجو می‌تواند حداکثر یک درس خود را از سایر گرایش‌های مهندسی کامپیوتر یا سایر رشته‌ها اخذ نماید.

2) در دوره‌­های کارشناسی ارشد آموزش محور رایانش امن، دانشجو موظف است درس سمینار را بگذراند و معادل تعداد واحد پایان نامه (6 واحد)، درس از گرایش رایانش امن اخذ نماید.

3) با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته امنیت اطلاعات درس هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات تعیین شده است که سرفصل‌های ویژه و جدید با تصویب محتوی در دانشکده مهندسی کامپیوتر تحت این عنوان پیش بینی شده به صورت موقت قابل ارائه است که بتواند با تحولات علمی همگام گردد.

دروس ارشد رایانش امن

دروس ارشد رایانش امن
ردیفعنوانتعداد واحدنوع واحدساعات تدریس
لیست دروس جبرانی ارشد رایانش امن
1 امنیت داده و شبکه/ مبانی رایانش امن 3 نظری 48
2 مهندسی نرم افزار 1 / تحلیل و طراحی سیستم ها 3 نظری 48
3 سیستم عامل 3 نظری 48
4 شبکه های کامپیوتری 3 نظری 48
در صورت عدم گذراندن دروس بالا در دوره کارشناسی و به تشخیص دانشکده تا دو درس جبرانی به دانشجویان اختصاص می یابد
درس های گروه 1 ارشد رایانش امن
1 رمزنگاری کاربردی 3 نظری 48
2 امنیت شبکه پیشرفته 3 نظری 48
3 امنیت پایگاه داده 3 نظری 48
4 توسعه امن نرم افزار 3 نظری 48
5 مدیریت امنیت اطلاعات 3 نظری 48
اخذ حداقل 3 درس از درس های گروه 1 برای دانشجویان ارشد رایانش امن اجباری است
دروس گروه 2 ارشد رایانش امن
1 روش های صوری در امنیت 3 نظری 48
2 ریاضیات رمزنگاری 3 نظری 48
3 پروتکل های امنیتی 3 نظری 48
4 مفاهیم پیشرفته در رایانش امن 3 نظری 48
5 امنیت و اعتماد سخت افزار 3 نظری 48
اخذ حداقل 2 درس از درس های گروه 2 برای دانشجویان ارشد رایانش امن اجباری است
دروس گروه 3 ارشد رایانش امن
1 امنیت تجارت الکترونیک 3 نظری 48
2 نهان سازی اطلاعات 3 نظری 48
3 امنیت سیستم های نوین ارتباطی 3 نظری 48
4 نظریه الگوریتمی بازی ها 3 نظری 48
5 نظریه پیچیدگی 3 نظری 48
6 تئوری اطلاعات و کدینگ 3 نظری 48
7 درستی یابی سیستم های واکنشی 3 نظری 48
8 یک درس از سایر گرایش ها یا دانشکده ها 3 نظری 48
اخذ حداکثر 3 درس از درس های گروه 3 برای دانشجویان ارشد رایانش امن اجباری است

برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد گرايش رایانش امن در ارشد، پی دی اف زیر را که شامل موارد زیر است، دانلود کنید :

〈〈 دانلود فایل جزئیات واحدهای گرایش ارشد رایانش امن 〉〉

دانشگاه های تاپی که در گرایش رایانش امن در مقطع ارشد کامپیوتر ورودی می‌گیرند کدام ها هستند ؟

دانشگاه های تاپی که در گرایش رایانش امن در مقطع ارشد دانشجو می‌پذیرند به قرار رو به رو است: دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، تربیت مدرس، دانشگاه شیراز و دانشگاه اصفهان

ضرایب دروس در کنکور ارشد رایانش امن چگونه است؟

درس زبان و مجموعه دروس ریاضیات دارای ضریب 1، دروس مدار منطقی، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و کامپایلر هر یک دارای ضریب 2، دروس نظریه، ساختمان داده و طراحی الگوریتم و پایگاه داده هر یک دارای ضریب 3 ( دقت کنید که ساختمان داده و طراحی الگوریتم یک درس محسوب می‌شود) و درس شبکه های کامپیوتری و سیستم عامل دارای ضریب 4 است

دروس مهم گرایش امنیت در کنکور ارشد چیست؟

بی شک دروس مدار منطقی، معماری کامپیوتر، شبکه های کامپیوتری، سیستم عامل، نظریه زبان ها و ماشین ها، ساختمان داده و طراحی الگوریتم، پایگاه داده و هوش مصنوعی مهم ترین دروس کنکور ارشد رایانش امن است

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی: konkurcomputer_admin@

شماره تیم پشتیبانی: 09378555200

امتیازدهی4.2727272727273 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.27 امتیاز (66 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200