کانال تلگرام

رشته تجارت الکترونیک

معرفی رشته تجارت الکترونیک

 

خرید، فروش و تبادل هر گونه کالا، خدمات و یا اطلاعات از طریق شبکه‌های رایانه‌ای یا انجام مبادلات تجاری در یک قالب الکترونیکی، تجارت الکترونیک نامیده میشود. تجارت الکترونیک با استفاده از شبکه‌های رایانه‌ای، معاملات تجاری را ساده نموده و به آن سرعت می‌بخشد. تجارت الکترونیک دربرگیرنده هرگونه تجارت و تعامل مدیریتی است که با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات صورت می‌گیرد.

تجارت الکترونیکی به عنوان یکی از مباحث مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد تاکید بسیاری از کارشناسان بوده و با سرعت در حال جایگزین شدن با تجارت سنتی است و بسیاری از کشورها، بهره‌مندی از آن را سرلوحه استراتژی‌های بازرگانی خود قرار داده‌اند. چراکه درآمدهای ناشی از تجارت الکترونیک مختص به یک جامعه کوچک نمی باشد و سیستم با یک مارکت بزرگ روبرو است.

کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک

 

هدف از دوره کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیکی

هدف از دوره ارشد تجارت الکترونیکی ارائه درکی مناسب از فناوری‌های مرتبط با شبکه‌های کامپیوتری، مهارت در طراحی و تولید سیستم‌های مالتی مدیا برای توزیع در سطح شبکه و آگاهی از ابزارها و روش‌های مورد نیاز برای تغییر وظایف تجارتی و مدیریتی از طریق انجام معاملات به صورت الکترونیکی است.

فارغ التحصیلان دوره ارشد تجارت الکترونیک مهارت هایی را در زمینه های زیر کسب خواهند نمود:

 • دارای دانش فنی، مهارت های خلاق و توانایی تجاری بوده و می‌توانند از پتانسیل عظیم بازاریابی در شبکه های رایانه ای بهره برداری نمایند.
 • راه اندازی سیستم‌ای تجاری بر مبنای فناوری اطلاعات
 • برنامه ریزی عرضه و تقاضا در زنجیره‌های تجاری
 • پیش بینی بازار
 • راه اندازی سیستم‌های اطلاعات هوشمند

بازار کار رشته تجارت الکترونیک:

 • فعالیت در بانک‌ها حول محور پول الکترونیک ( خدمات بانکی الکترونیک، بانکداری اینترنتی، بانکداری موبایلی و ...)
 • ایجاد و مدیریت سایت‌های ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک.
 • تولید نرم افزارهای مدیریت مشتریان (CRM)
 • توسعه نرم افزارهای تحت وب با رویکرد تجارت الکترونیک

دانشگاه های دارای رشته تجارت الکترونیک

دانشگاه‌های زیر دارای گرایش تجارت الکترونیک هستند:

 • دانشگاه امیر کبیر
 • دانشگاه علم و صنعت
 • دانشگاه خواجه نصیر
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه قم

تعداد واحد های کارشناسی ارشد رشته تجارت الکترونیک

دانشجو در رشته کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیک باید 32 واحد بگذراند که واحدها به طریق زیر است: 24 واحد درسی، 2 واحد سمینار، 6 واحد پایان نامه.

دانشجویان گرایش تجارت الکترونیک باید 24 واحد درسی را از جدول درس‌های گروه 1 و 2 انتخاب کنند.

توجه: چنانچه رشته دوره کارشناسی دانشجو با رشته دوره کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک تجانس نداشته باشد و یا به تشخیص گروه کامپیوتر و تصویب شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده، دانشجو نیاز به گذراندن دروسی از دوره کارشناسی را داشته باشد، این دروسی تحت عنوان دروس جبرانی کتبا به دانشجویان ارشد تجارت الکترونیک ابلاغ گردیده و دانشجو موظف به گذراندن این واحدها در مدت زمان مقرر می‌باشد. به ازاء هر 2 واحد درس جبرانی، یک ماه به سقف مدت دوره کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک برای دانشجو اضافه می‌شود..

 

دروس رشته تجارت الکترونیک

برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد گرايش تجارت الکترونیک در ارشد، پی دی اف زیر را که شامل موارد زیر است، دانلود کنید :
 

♦ تعداد واحدهايي که بايد در ارشـد تجارت الکترونیک برداريد

♦ تعداد واحدهاي اجباري گرایش تجارت الکترونیک در ارشــد

♦ تعداد واحدهاي اختياري گرایش تجارت الکترونیک در ارشـد

♦ معرفي دروس اجباري و اختياري در ارشـد تجارت الکترونیک

 

〈〈 دانلود فایل جزئیات واحدهای گرایش تجارت الکترونیک 〉〉

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره تیم پشتیبانی:   09378555200

 

 

تجارت الکترونیک چیست؟

خرید، فروش و تبادل هر گونه کالا، خدمات و یا اطلاعات از طریق شبکه‌های رایانه‌ای یا انجام مبادلات تجاری در یک قالب الکترونیکی، تجارت الکترونیک نامیده میشود. تجارت الکترونیک با استفاده از شبکه‌های رایانه‌ای، معاملات تجاری را ساده نموده و به آن سرعت می‌بخشد. تجارت الکترونیک دربرگیرنده هرگونه تجارت و تعامل مدیریتی است که با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات صورت می‌گیرد

بهترین دانشگاه های کشور در رشته تجارت الکترونیک چه هستند؟

اگر بخواهید در گرایش تجارت الکترونیک تحصیل کنید باید در کنکور ارشد فناوری اطلاعات شرکت کنید زیرا در مقطع لیسانس این گرایش وجود ندارد، در مقطع ارشد بهترین دانشگاهی که در آن گرایش تجارت الکترونیک وجود دارد دانشگاه صنعتی امیر کبیر است و بعد از این دانشگاه دانشگاه علم و صنعت در رنک دوم قرار می‌گیرد.

بازار کار رشته تجارت الکترونیک چیست؟

فارغ التحصیلان گرایش تجارت الکترونیک می‌توانند هر یک از کارهای رو به رو مشغول به کار شوند: فعالیت در بانک‌ها حول محور پول الکترونیک ( خدمات بانکی الکترونیک، بانکداری اینترنتی، بانکداری موبایلی و ...)، ایجاد و مدیریت سایت‌های ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک. تولید نرم افزارهای مدیریت مشتریان (CRM) و توسعه نرم افزارهای تحت وب با رویکرد تجارت الکترونیک

 

 

 

 

3.875 1 1 1 1 13.88 امتیاز (8 رای)

مشتاقانه منتظر نظرات و سوالات شما هستیم (10)

0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
موقعیت خود را به اشتراک بزارید
شایان

سلام من دانش آموز سال دوازدهم ریاضی هستم
میخواستم در رشته تجارت ادامه تحصیل بدم
خواستم بدونم چند نوع رشته تجارت داریم
و اینکه من از طریق کنکور ریاضی میتونم ادامه بدم

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به شایان

سلام. وقت بخیر
در مقطع لیسانس رشته تجارت الکترونیک نداریم، شما باید پس از مقطع لیسانس در کنکور ارشد آی تی شرکت کنید و در آنجا در گرایش تجارت قبول شوید. شما باید از طریق کنکور ریاضی در رشته مهندسی کامپیوتر قبول شوید و سپس برای ارشد در کنکور ارشد آی تی شرکت کنید.
موفق و پیروز باشید

پاسخ
علیرضا مهابادی

سلام ممنون بابت توضیحات کاملتون. من دانشجوی رشته نرم افزار در مقطع کاردانی هستم و دراین حوزه مشغول به کار هستم. میخواستم بدونم آیا امکان مهاجرت به خارج از کشور از طریق رشته دیجیتال مارکتینگ هست ؟ و برای قبولی در دانشگاهای تاپ و درجه یکی مثله امیرکبیر در همین رشته چند وقت باید مطالعه کرد ؟ خیلی متشکر.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به علیرضا مهابادی

سلام. وقت بخیر
ما رشته ای به نام دیجیتال مارکتینگ نداریم، اگر منظورتون حوزه دیجیتال مارکتینک هست و برای کار بخواهید اپلای کنید، اگر رزومه خوبی داشته باشید بله امکان اش وجود دارد.
اگر منظورتون قبولی در رشته تجارت الکترونیک هست (electronic commerce) شما باید حدود 5 ماه روزی 8 ساعت مطالعه کنید. البته این اعداد نسبی هستند و از هر دانشجو به دانشجو دیگر می تواند متفاوت باشد
موفق و پیروز باشید

پاسخ
پاسخ علیرضا مهابادی به رامین رضوی

خیلی ممنون. بله منظورم تجارت الکترونیک هست. سال دیگه من کارشناسیو شروع می کنم به نظر شما از چه تایمی باید شروع کنم به مطالعه ؟ منظورم اینکه از چه ترمی باید شروع کنم ؟
خیلی ممنون.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به علیرضا مهابادی

میتونید از همون ترم اول شروع کنید به مطالعه دروس اصلی رشته کامپیوتر مثل ساختمان داده، طراحی الگوریتم و ریاضیات گسسته
موفق و پیروز باشید

پاسخ
مصطفی

با سلام . من رشته کاردانی رو در رشته نرم افزار کامپیوتر خوندم . الان بعد از ۱۲ سال میخوام در مقطع کارشناسی در دانشگاه علمی کاربردی رشته تجارت الکترونیک رو بخونم .به دلیل مشغله کاری ی مقدار مشکل دارم . لطفا راهنمایی بفرمایید سنگینی درس در چه حده ؟ البته به این رشته علاقه دارم . باتشکر

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به مصطفی

سلام. وقت بخیر
سنگینی خاصی ندارد و براحتی می‌توانید از عهده اش بر بیاید. بهتر هست به سمت مهندسی کامپیوتر برید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
asra

سلام با تشکر از سایت خوبتون. ببخشید من دانشجوی کارشناسی ای تی هستم. میخواستم بدونم با توجه به وضعیت دو رشته ی رایانش امن و تجارت اکترونیک در ایران و دنیا کدومشون بهتره برای ادامه تحصیل؟ ببخشید اگر ممکن بود توضیح بدید که چرا بهتره

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به asra

سلام
وقت بخیر

بطور کلی رشته مهندسی کامپیوتر و در نتیجه گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر در ایران بهتر از آی تی هست، دلایل این موضوع را هم می‌توانید در صفحه رشته آی تی مطالعه کنید

پاسخ
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد