تا ۵۰٪ تخفیف در جشنواره کوله پشتی بهار
دیدن تخفیف‌ها و شرکت در جشنواره
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

زندگی یک مهندس کامپیوتر

زندگی یک مهندس کامپیوتر چگونه است؟ این صفحه عالی مواردی چون یک مهندس کامپیوتر چه کار می‌کند؟ کجا کار می‌کند؟ و متوسط حقوق آنها را بررسی کرده

آیا به شغل مهندسی کامپیوتر علاقه‌مند هستید؟ مهندسان کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است نقش کلیدی را در پیشرفت فناوری ایفا می‌کنند. این متخصصان طراحی، ساخت، نگهداری و به‌روزرسانی سخت افزارسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوترسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتردر این صفحه بررسی شده که سخت افزار چیست و سخت افزار کامپیوتر به زبان ساده معرفی شده است، همچنین به بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتر پرداخته شده است ها، نرم‌ افزارها و شبکهمعرفی و بررسی رشته شبکه های کامپیوتریمعرفی و بررسی رشته شبکه های کامپیوتریرشته شبکه های کامپیوتری یکی از رشته های مقطع ارشد کامپیوتر است، در این صفحه مواردی همچون دروس ارشد شبکه های کامپیوتری، بازار کار رشته شبکه های کامپیوتری، ظرفیت این رشته در دانشگاه‌های دولتی بررسی شده است ها را برعهده دارند. آن‌ها راه‌حل‌های خلاقانه و عملی را برای فناوری و مسائل تجاری فراهم می‌کنند. حال به بررسی دقیق‌تر زندگی یک مهندس کامپیوتر می‌پردازیم.

یک مهندس کامپیوتر کیست؟

یک شخص در حال کار با سیستم

مهندسان کامپیوتر مفاهیم محاسباتی و قوانین مهندسی برق را برای طراحی، آزمایش و نگهداری سخت‌افزار، نرم‌افزار و شبکه‌های کامپیوتری اعمال می‌کنند. آن‌ها با برنامه‌نویسان، متخصصین داده، کارشناسان امنیت و سرویس‌های پشتیبانی آی‌تیمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، در این صفحه به بررسی این موضوعات پرداخته شده برای سازمان‌ها و تجارت‌های مختلف همکاری میک‌نند. مهندسان کامپیوتر حداقل به مدرک لیسانس برای شروع کار در این زمینه نیاز دارند.

یک شاخه از مهندسی برق و کامپیوتر ریشه خود را به اولین کامپیوتر دیجیتال، ساخته شده در سال 1937 در دانشگاه ایالتی آیووا می‌رساند. امروزه، گرایش های مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتربا توجه به اینکه در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر محبوب‌ترین رشته در دنیا و کشور است و در سال‌های اخیر اکثر رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی این رشته را انتخاب می‌کنند در این صفحه بصورت دقیق گرایش هاي ارشد مهندسي کامپيوترمعرفی شده است شامل سیستم‌های فیزیکی سایبری، تحلیل بیگ دیتابیگ دیتا (big data) یا کلان داده چیست؟ کاربردهای بیگ دیتابیگ دیتا (big data) یا کلان داده چیست؟ کاربردهای بیگ دیتااین صفحه فوق العاده به معرفی 0 تا 100 بیگ دیتا (big data) یا همان کلان‌داده پرداخته. بطور خلاصه بیگ دیتا به تحلیل و پردازش حجم زیادی از داده ها می‌پردازد، هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است، و محاسبات توزیع شده و ... می‌شود.

یک مهندس کامپیوتر چه کار می‌کند؟

یک شخص در حال کار با سیستم

وظایف کلیدی یک مهندس کامپیوتر شامل طراحی سخت‌افزار یا نرم‌افزار، تست طراحی‌ها و تحقیق درباره تجهیزات تازه است. مهندسی کامپیوتر به این سه دسته گسترده تقسیم می‌شود: مهندسی سخت افزارسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوترسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتردر این صفحه بررسی شده که سخت افزار چیست و سخت افزار کامپیوتر به زبان ساده معرفی شده است، همچنین به بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتر پرداخته شده است، مهندسی شبکهمهندسی شبکه؛ بررسی آینده شغلی، وظایف و مهارت هامهندسی شبکه؛ بررسی آینده شغلی، وظایف و مهارت هامهندسی شبکه Network Engineering بعنوان یکی از آینده دار ترین مشاغل حوزه کامپیوتر، پیش نیازهای تحصیلی و شغلی متفاوتی دارد، بنابراین در این صفحه بطور کامل به بررسی وظایف و مهارت‌هایی که یک مهندس شبکه نیاز دارد و همچنین به بررسی و معرفی مدارک معتبر شبکه در جهان پرداخته شده است  و رشته مهندسی نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزاررشته نرم افزار یکی از گرایش های مقطع لیسانس و ارشد کامپیوتر است، در این صفحه رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه و ارشد نرم افزار توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده. مهندسان هر سه گروه وظیفه طراحی، ساخت و آزمایش راه‌حل‌های فناوری‌های تازه را برعهده دارند.

مهندسان سخت‌افزار محصولات فیزیکی را می‌سازند و از آن‌ها نگهداری می‌کنند. مهندسان شبکه، سیستم‌ها را ساخته و از آن‌ها مراقبت می‌کنند؛ درحالی‌که مهندسان نرم‌افزار برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های جدید را ساخته و آپدیت می‌کنند؛ به‌طورکلی افرادی که به علم و ریاضی علاقه دارند و پیش‌زمینه‌ای در علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. یا فیزیک دارند، احتمالاً از این شغل لذت می‌برند.

وظایف عمده

وظایف غیرعمده

یک روز عادی برای یک مهندس کامپیوتر چه شکلی است؟

تصویر لپتاپ

بیشتر مهندسان کامپیوتر حدود 40 ساعت یا بیشتر در هفته کار می‌کنند. هنگام برخورد با چالش‌ها و مراحل مهم و حیاتی توسعه پروژه‌ها، ممکن است لازم باشد که شب‌ها و آخر هفته‌ها نیز کار کنند. لازم بذکر است که یک مهندس کامپیوتر هر روز با برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است و جلسه های متفاوت سروکار ندارد. در واقع این متخصصان، نرم‌افزار طراحی می‌کنند یا توسعه می‌دهند، با کارکنان بخش مهندسی ملاقات می‌کنند، نمونه‌های اولیه را طراحی یا آزمایش می‌کنند و محصولات جدید را برای مطابقت با مقررات بررسی می‌کنند. مهندسان کامپیوتر همچنین زمان‌هایی را برای تکمیل اسناد، یک کار حوصله‌بر ولی ضروری، صرف می‌کنند. مسئولان تیم مهندسی اعضا جدید را استخدام کرده و آن‌ها را تعلیم می‌دهند و با تکنسین‌ها و توسعه‌دهندگان همکاری می‌کنند.

محیط شرکت تعیین کننده زندگی کاری یک مهندس کامپیوتر است؛ برای‌ مثال، استارت‌آپ‌های حوزه فناوری که مشتاق ارائه محصولات خود به بازار می‌باشند نیازمند ساعت‌های کاری طولانی‌تر و ساختار شغلی متفاوت‌تری نسبت به غول‌های صنعتی و یا سازمان‌های دولتی هستند. مهندسان کامپیوتری که در سازمان‌های متداول همانند بیمارستان یا شرکت حسابداری کار می‌کنند، تجربه شغلی متفاوت‌تری نسبت به کسانی‌که در شرکت‌های آموزشی یا سرگرمی که قوانین آزادانه‌تری دارند، به دست می‌آورند.

مهندسان کامپیوتر کجا کار می‌کنند؟

شخصی در حال کار با سیستم

مهندسان کامپیوتر اغلب در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی یا اداره‌ها کار می‌کنند. بعضی آزمایشگاه‌ها قسمتی از یک شرکت گسترده است، درحالی‌که بقیه به استارت‌آپ‌های فناوری، دانشگاه‌های تحقیقاتی و یا سازمان‌های دولتی تعلق دارند. پردرآمدترین مهندسان کامپیوتر در مراکز تحقیق و توسعه (R&D) یا شرکت‌های تولید کامپیوتر و لوازم جانبی کار می‌کنند.

نحوه آماده‌ شدن برای زندگی به عنوان یک مهندس کامپیوتر

تصویر لپتاپ

چندین راه متفاوت می‌تواند به شغل مهندسی کامپیوتر ختم شود. خیلی از مردم گرفتن مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس در این رشته را انتخاب می‌کنند. یک مدرک لیسانس حدود چهار سال زمان می‌برد و نیازمند پیش‌زمینه در فیزیک، ریاضی و شیمی است؛ متقاضیان فوق‌لیسانس کامپیوتر نیازمند داشتن یک مدرک لیسانس در هر رشته‌ای و شرکت در کنکور ارشد کامپیوتر هستند.

افراد دیگری نیز هستند که با وجودداشتن مدرک در رشته دیگری اقدام به گذراندن دوره‌های کامپیوتر در مؤسسات متفاوت و گرفتن گواهینامه رسمی می‌کنند؛ مؤسسات  خصوصی پیش‌نیازهای گرفتن گواهینامه را تعیین می‌کنند که معمولاً شامل ساعت‌های آموزش، سال‌های تجربه و قبولی در امتحان است.

متوسط حقوق یک مهندس کامپیوتر

تصویر پول

متوسط حقوق یک مهندس کامپیوتر حدود 92000$ در سال است؛ این میزان بسته به‌‌عنوان شغلی در شرکت، میزان تخصص و پیش‌زمینه آموزشی برای هر کسی متفاوت است؛ همچنین متوسط حقوق هرکس باتوجه‌به گرایش آن فرد در رشته مهندسی کامپیوتر نیز متفاوت است. بر اساس ZipRecruiter حقوق متوسط سالانه مهندس کامپیوتر تازه‌کار حدود 43000$ است و این مقدار برای مهندسی با سطح متوسط حدود 88000$ و برای مهندس باتجربه و سطح بالا حدود 120000$ است.

بالاترین دستمزد برای مهندسان کامپیوتر در کشورهای مختلف به ترتیب: آمریکا، کانادا، سوئیس، انگلستان، دانمارک، سوئد، سنگاپور و هلند است.

چگونه یک مهندس کامپیوتر موفق شویم؟

ویژگی‌ها و مهارت‌هایی که یک مهندس کامپیوتر برای موفقیت در این زمینه باید داشته باشد شامل موارد زیر است:

تطبیق‌ پذیری

ازآنجایی‌که دنیای فناوری هر روز در حال تغییر و پیشرفت است؛ پس داشتن این ویژگی به موفق شدن شما به‌عنوان یک مهندس کامپیوتر کمک می‌کند.

کد نویسی

برنامه‌نویسی فرایندی است که از طریق آن، متخصصان فناوری اطلاعات، نرم‌افزار و برنامه‌هایی را ایجاد می‌کنند؛ به‌طورکلی لازم است که یک مهندس کامپیوتر چندین نوع کدنویسی را بداند تا در حرفه خود موفق باشد.

مهارت‌ های ارتباطی

ارتباط فقط خواندن، نوشتن، صحبت‌کردن و یا گوش‌دادن نیست. برای یک مهندس کامپیوتر، مهارت‌های ارتباطی به‌ معنی توانایی ترجمه اصطلاحات فنی به‌اصطلاح عامیانه است. مهندسان کامپیوتر در سطوح مختلف با افراد ارتباط برقرار می‌کنند. توانایی برقراری ارتباط محترمانه، واضح و مختصر برای اطمینان از اینکه پیام اصلی به‌ طور دقیق و مؤثر به گیرنده می‌رسد، حیاتی است.

خلاقیت

مهندسان کامپیوتر موفق، توانایی تفکر خارج از چارچوب را دارند. صنعت مهندسی کامپیوتر از توانایی حل مشکلات نسبتاً بالایی برخوردار است. آن‌ها می‌توانند اشتیاق، راه‌حل‌های خلاقانه و ایده‌های بزرگ را روی میز بیاوردند. این مهارت ازآن‌جهت که مشاغل به راه‌حل‌های خلاقانه برای مشکلات وابسته هستند، ارزشمندتر است؛ همچنین، یک مهندس کامپیوتر موفق باید به ارائه راه‌حل‌های خلاقانه و عملی توجه کند.

شبکه سازی

همانند بسیاری از مشاغل دیگر، مهندسان کامپیوتر باید بتوانند روابط حرفه‌ای را در زمینه خود ایجاد کرده و پرورش دهند، زیرا این موضوع باعث موفقیت بیشتر آن‌ها می‌شود؛ همچنین توانایی ملاقات با افراد جدید، بیان ارزش خود و ایجاد رابطه، برای مهندسان کامپیوتر بسیار پرسود است.

حل مشکل

مهم نیست یک پروژه کوچک یا بزرگ باشد، درهرصورت ممکن است مشکلاتی به‌وجود بیاید. یک مهندس کامپیوتر باید بتواند در صورت بروز این مسائل به آن‌ها رسیدگی کند. مسائل باید به‌ طور جامع مورد‌مطالعه قرار گیرد وتأثیر آن بر پروژه را به‌ طور کامل درک کنند، سپس با مهارت‌های تحلیلی و با روش‌هایی هوشمند و کارآمد، به حل مسائل بپردازند. برای حل مؤثر یک مشکل، یک مهندس کامپیوتر باید بفهمد که مشکل از کجاست و راهکارهای منطقی را برای حل این مشکل به‌ طور کامل ارائه دهد.

پژوهش

یادگیری بیشتر درمورد کدگذاری و فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید.  با تحقیق آغاز می‌شود. وقتی مطمئن نیستید که چگونه کاری را انجام دهید یا چه روشی بهترین کار را می‌کند لازم است که پژوهش‌های لازم در مورد آن موضوع را انجام دهید، مهندسان کامپیوتر برای یافتن و تفسیر اطلاعات به مهارت‌های تحقیقاتی نیاز دارند.

انعطاف‌ پذیری

ممکن است در موارد زیادی، یک پیشنهاد ازطرف مهندس کامپیوتر در گروه مورد استقبال قرار نگیرد؛ ویژگی انعطاف پذیری موجب می‌شود که یک مهندس کامپیوتر دلسرد نشده و همچنان به‌ فراهم‌کردن ایده‌های عالی ادامه دهد.

امنیت

درک امنیت سایبریامنیت سایبری چیست؟ 0 تا 100 امنیت سایبری [cyber security]امنیت سایبری چیست؟ 0 تا 100 امنیت سایبری [cyber security]این مقاله به بررسی امنیت سایبری (cyber security)، انواع امنیت سایبری، اهمیت امنیت سایبری، یادگیری امنیت سایبری و شغل های امنیت سایبری پرداخته است  برای مهندسان کامپیوتر مهم است، زیرا آن‌ها اغلب برنامه‌ها و نرم‌افزارهای برنامه‌نویسی را برای شرکت‌ها و افرادی که می‌خواهند اطلاعات خود را خصوصی نگه دارند، کدگذاری می‌کنند. امنیت یک مهارت تخصصی در برنامه‌نویسی است که بسیاری از مهندسان کامپیوتر به آن نیاز دارند.

تفکر منطقی

یک مهندس کامپیوتر باید همه جنبه‌های یک سیستم پیچیده را بفهمد تا سیستم را به‌ طور کامل درک کند. او باید بداند که سیستم چگونه کار می‌کند، چه چیزی می‌تواند اشتباه باشد و چگونه می‌تواند آن‌را عیب‌یابی کند که همه این موارد مستلزم توانایی تفکر منطقی و ارزیابی هر عنصر تشکیل‌دهنده آن است. مهندسان کامپیوتر باید بتوانند یک سیستم موجود را تجزیه‌و‌تحلیل کنند تا نحوه عملکرد کدهای مختلف را درک کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله یک سفر جذاب و الهام‌بخش به زندگی یک مهندس کامپیوتر کردیم و در ابتدا مهندسی کامپیوتر و وظایفشان را تعریف کردیم و در ادامه، محیط کار و میزان دستمزد این افراد بررسی شد و در نهایت مقاله را با بررسی خصوصیات اخلاقی که در موفق شدن شما به‌عنوان یک مهندس کامپیوتر کمک می‌کند، به پایان رساندیم.

شرایط کاری متداول برای متخصصان حوزه مهندسی کامپیوتر چیست؟

بیشتر مهندسان کامپیوتر حدود 40 ساعت در هفته در شرکت‌ها یا آزمایشگاه‌های تحقیقاتی کار می‌کنند. برای آن‌ها ممکن است لازم شود که برای تکمیل یک پروژه اضافه‌کاری کنند.

آیا زندگی یک مهندس کامپیوتر سخت است؟

به‌طور عمده، مهندسان کامپیوتر از تعادل داشتن بین کار و زندگی شخصی لذت می‌برند؛ وجود این تعادل به نوع شرکت، ناظر مستقیم بر آن‌ها، و این‌که در کدام فاز پروژه هستند بستگی دارد.

آیا مهندسان کامپیوتر همه روز پشت میز می‌نشینند؟

اگرچه بیشتر مهندسان مقدار زیادی از وقت خود را صرف کار بر روی طرح‌های خود می‌کنند، اما بعضی‌ها در بیرون اداره کار می‌کنند؛ درواقع ممکن است به کارآموزش، تحقیقات یا اداره یک‌تیم، که ملزوم حضور آن‌ها در آزمایشگاه یا فعال‌بودن است، مشغول شوند.

آیا مهندسان کامپیوتر شاد هستند؟

بسیاری از مردم حل چالش‌های پیچیده و دشوار را به‌ازای یک درآمد مناسب، راضی‌کننده می‌بینند. یک بررسی در سال 2018 توسط Macine Design نشان داد که 87% مهندسان کامپیوتر خود را در درجه راضی و خوشحال از شغلشان قرار می‌دهد.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200