وبینار رایگان از کنکور ارشد تا تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها
دیدن جزئیات و ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

سرفصل های دروس کنکور ارشد علوم کامپیوتر

سرفصل های کنکور ارشد علوم کامپیوتر بطور کامل در این صفحه عالی معرفی شده و دروس کنکور ارشد علوم کامپیوتر و سرفصل هر درس در کنکور بررسی شده است

یکی از رشته‌های مربوط به کامپیوتر، رشته علوم کامپیوتر است که در واقع به مباحث بنیادی و تئوریک کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است به همراه ریاضیات مربوطه می‌پردازد و نحوه عملکرد قسمت‌های مختلف کامپیوتر را مورد بررسی قرار می‌دهد. بعد از اتمام دوره تحصیل کارشناسی در رشته علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است.، بسیاری از دانشجویان قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم کامپیوتر را دارند. از مسائلی که برای داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر و آزمون کنکور ارشد علوم کامپیوتر مطرح است بحث دروس مورد آزمون و سرفصل های کنکور ارشد علوم کامپیوتر است. در این مقاله می‌خواهیم به سرفصل های دروس کنکور ارشد این رشته بپردازیم و جزئیات آن را بررسی کنیم. قبل از پرداختن به این موضوع ابتدا می‌بایست با گرایش‌ها و دروس رشته علوم کامپیوتر آشنا شویم. 

دروس کنکور ارشد علوم کامپیوتر

آزمون کنکور ارشد علوم کامپیوتر از 13 درس تشکیل شده است که در قالب 5 مجموعه درس با ضرایب مختلف برای گرایش‌های مختلف قرار گرفته است. در جدول زیر دسته‌ بندی‌های مختلف درس‌ها به علاوه درس‌های مربوط به هر دسته را مشاهده می‌کنید:

دستهدروس مربوط به دسته
1 زبان عمومی و تخصصی انگلیسی
2 ریاضی عمومی 1 - ریاضی عمومی 2 - مبانی علوم ریاضی - مبانی ماتریس‌ها و جبر خطی - مبانی آنالیز ریاضی - مبانی آنالیز عددی - مبانی احتمال
3 ساختمان داده‌ها - طراحی الگوریتم‌ها - مبانی نظریه محاسبه
4 مبانی منطق و نظریه مجموعه‌ها
5 ریاضیات گسسته و مبانی ترکیبیات

این مجموعه دروس برای گرایش‌های مختلف دارای ضرایب مختلفی است. در لیست زیر تمامی گرایش‌های رشته علوم کامپیوتر معرفی شده است:

  1. بدون گرایش
  2. گرایش محاسبات علمیگرایش محاسبات علمی رشته علوم کامپیوترگرایش محاسبات علمی رشته علوم کامپیوتراین صفحه عالی گرایش محاسبات علمی رشته علوم کامپیوتر و هدف این گرایش را معرفی و دروس گرایش محاسبات علمی و وظایف یک دانشمند محاسبات علمی را معرفی کرده
  3. مهندسی محاسبات و الگوریتم‌ ها معرفی گرایش الگوریتم و محاسبات کنکور کامپیوتر گرایش الگوریتم و محاسبات گرایش الگوریتم و محاسبات معرفی گرایش الگوریتم و محاسبات کنکور کامپیوتر گرایش الگوریتم و محاسبات گرایش الگوریتم و محاسباتمعرفی گرایش الگوریتم و محاسبات
  4. گرایش نظریه سیستم‌ هاگرایش نظریه سیستم ها ارشد علوم کامپیوترگرایش نظریه سیستم ها ارشد علوم کامپیوتراین صفحه عالی به معرفی گرایش نظریه سیستم ها ارشد علوم کامپیوتر پرداخته و درس‌های گرایش نظریه سیستم ها و کاربردها و مشاغل گرایش نظریه سیستم ها را معرفی کرده
  5. گرایش محاسبات نرم و هوش مصنوعیگرایش محاسبات نرم و هوش مصنوعی رشته علوم کامپیوترگرایش محاسبات نرم و هوش مصنوعی رشته علوم کامپیوتراین صفحه عالی گرایش محاسبات نرم و هوش مصنوعی رشته علوم کامپیوتر را بطور کامل معرفی کرده و دروس گرایش محاسبات نرم و هوش مصنوعی و کاربردهای آن را معرفی کرده
  6. داده کاویداده‌ کاوی چیست؟ بررسی 0 تا 100 دیتا ماینینگ (data mining)داده‌ کاوی چیست؟ بررسی 0 تا 100 دیتا ماینینگ (data mining)این مقاله عالی بررسی کرده که داده کاوی یا دیتا ماینینگ (data mining) چیست و چه کاربردی دارد، سپس انواع روش های داده کاوی و مزایای دیتا ماینینگ را بررسی کرده
  7. گرایش علوم تصمیم و دانشگرايش علوم تصميم و دانش در ارشد علوم کامپیوترگرايش علوم تصميم و دانش در ارشد علوم کامپیوتراین صفحه عالی گرايش علوم تصميم و مهندسی دانش در ارشد علوم کامپیوتر را بررسی کرده و درس‌ ها و کاربردهای گرایش علوم تصمیم و دانش را معرفی کرده است

سرفصل های دروس مختلف کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر

یک شخص در حال مطالعه

در این قسمت قصد داریم به بررسی سرفصل‌های دروس معرفی شده در قسمت قبل بپردازیم. توجه کنید که کتاب‌های درسی انتشارات مختلف ممکن است دارای تفاوت‌های جزئی در تیتر فصل‌ها باشند که جای نگرانی ندارد؛ زیرا این تغییر تنها در تیتر‌ها و به‌صورت خیلی جزئی است و محتوای کتب کنکوری مشابه یکدیگر هستند.

سرفصل های درس ریاضی عمومی 1

موضوع اصلی درس ریاضی عمومی ۱سرفصل درس ریاضی عمومی ١سرفصل درس ریاضی عمومی ١در این صفحه سرفصل سرفصل درس ریاضی عمومی ١ معرفی شده است، همین طور در خصوص هدف این درس، نحوه ارزشیابی و منابع این درس توضیح داده شده است در مورد مشتق، حساب دیفرانسیل و انتگرال است و این موارد به عنوان ابزاری برای حل مسائل مختلف ریاضیاتی و مفهوم‌سازی آنها استفاده می‎‌شود. سرفصل‌های درس ریاضی عمومی 1 کنکور ارشد علوم کامپیوتر عبارت‌اند از:

سرفصل های درس ریاضی عمومی 2

در ریاضی عمومی ۲سرفصل درس ریاضی عمومی ٢سرفصل درس ریاضی عمومی ٢در این صفحه سرفصل سرفصل درس ریاضی عمومی ٢ معرفی شده است، همین طور در خصوص هدف این درس، نحوه ارزشیابی و منابع این درس توضیح داده شده است که یکی دیگر از دروس ارشد کنکور علوم کامپیوتر است، به مسائل هندسی مانند هندسه تحلیلی، خم‌ها و  جبر خطیسرفصل درس جبر خطیسرفصل درس جبر خطیدر این صفحه سرفصل درس جبر خطی معرفی شده است، همین طور در خصوص هدف این درس، نحوه ارزشیابی و منابع این درس توضیح داده شده است n بعدی پرداخته می‌‎شود؛ همچنین مفاهیم مشتق و انتگرال به صورت پیشرفته‌تر و حول چند متغیر به همراه کاربرد‌های آنها در این درس مطرح می‌گردد. سرفصل‌های درس ریاضی عمومی 2 عبارت‌اند از:

تعدادی فرمول ریاضی

سرفصل های درس مبانی علوم ریاضی

درس مبانی علوم ریاضی به آموزش زبانی دقیق و نمادین جهت درک ساختار‌ها و مفاهیم ریاضی می‌پردازد. هدف کلی این درس آشنایی دانشجویان با منطق ریاضی و استدلال و اثبات در ریاضیات است. سرفصل‌های درس مبانی علوم ریاضی عبارت‌اند از:

سرفصل های درس مبانی ماتریس ها و جبر خطی

به طور خلاصه این درس به آشنایی با ماتریسماتریس در ساختمان داده⚡️معرفی انواع ماتریس (خلوت،قطری)ماتریس در ساختمان داده⚡️معرفی انواع ماتریس (خلوت،قطری)این مقاله عالی گفته ماتریس چیست و به آموزش ماتریس پرداخته، همچنین انواع ماتریس از جمله ماتریس خلوت، ماترس قطری و ماتریس های بالا و پایین مثلثی را معرفی کرده  ها و مبانی ماتریس‌ها و همچنین فضاهای برداری و کاربرد آنها در حل دستگاه معادلات خطی می‌پردازد. سرفصل‌های درس مبانی ماتریس‌ها و جبر خطی علوم کامپیوتر عبارت‌اند از:

سرفصل های درس مبانی آنالیز ریاضی

سرفصل‌های درس مبانی آنالیز ریاضی که اولین درس در زمینه آنالیز ریاضی برای دانشجویان رشته‌های ریاضیات و کاربرد‌ها و همچنین علوم کامپیوتر است عبارت‌اند از:

سرفصل های درس مبانی آنالیز عددی

از جمله دروس مهم رشته علوم کامپیوتر می‌توان به درس آنالیز عددی اشاره‌کردن که هدف آن واردشدن به دنیای ریاضیات کاربردی و آشنایی عمیق با الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است. ها و آنالیز این الگوریتم‌ها است. سرفصل‌های درس مبانی آنالیز عددی عبارت‌اند از:

سرفصل های درس مبانی احتمال

هدف این درس آشناکردن دانشجویان با مبانی و کاربرد‌های آمار و احتمال مقدماتی است. مطالب ارائه شده در این درس در علوم کامپیوتر و بسیاری از علوم دیگر قابل‌استفاده است. سرفصل‌های درس مبانی احتمال عبارت‌اند از:

سرفصل های درس ساختمان داده ها

ساختمان داده ها از جمله دروس اصلی رشته علوم کامپیوتر و همچنین مهندسی کامپیوتر است که به طراحی روش‌های مختلف ساختار‌دهی و ذخیره‌سازی داده‌ها از جمله صفصف در ساختمان داده⚡️آموزش+انواع+مثالصف در ساختمان داده⚡️آموزش+انواع+مثالاین مقاله عالی به بررسی و آموزش صف در ساختمان داده ها پرداخته و همچنین صف خطی و صف حلقوی و پیاده سازی و عملیات روی هر یک و کاربردهای صف را بررسی کرده و پشتهساختمان داده پشته ⚡️ پشته چیست؟ کاربرد پشته در ساختمان دادهساختمان داده پشته ⚡️ پشته چیست؟ کاربرد پشته در ساختمان دادهاین مقاله عالی توضیح داده که پشته چیست و کاربرد پشته در ساختمان داده چیست، همچنین نحوه کارکرد پشته، پیاده سازی پشته و عملیات های پشته را معرفی کرده ، لیست پیوندیلیست پیوندی چیست؟ آموزش لیست پیوندی ساده، دو طرفه و حلقویلیست پیوندی چیست؟ آموزش لیست پیوندی ساده، دو طرفه و حلقویلیست پیوندی چیست؟ این صفحه عالی به آموزش لیست پیوندی ساده، دو طرفه و حلقوی با مثال پرداخته و پیاده سازی و عملیات مهم و کاربردهای لیست پیوندی را گفته است ، تکنیک‌های درهم‌سازی، درخت‌ و گرافگراف چیست، آموزش گراف از 0 تا 100 توسط دانشجو ارشد صنعتی شریفگراف چیست، آموزش گراف از 0 تا 100 توسط دانشجو ارشد صنعتی شریفدر این مقاله تمامی مطالب مربوط به گراف از 0 تا 100 تدریس شده است. مواردی همچون : گراف چیست؟ انواع گراف، گراف همبند، مکمل گراف،‌ گراف کامل، گراف جهت دار، گراف بدون جهت،‌ گراف ساده و ... می‌پردازد. سرفصل های درس ساختمان داده ها عبارت‌اند از:

تصویر چند خط کد

سرفصل های درس طراحی الگوریتم ها

از دیگر درس‌های رشته علوم کامپیوتر که در آزمون کنکور ارشد علوم کامپیوتر از آن سوال مطرح می‌‎شود، درس طراحی الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است. است. در درس طراحی الگوریتم‌ها به مبانی الگوریتم‌ها‌، پیچیدگی فضا و زمان الگوریتم‌ها، انواع الگوریتم‌ها و روش‌های پیاده‌سازی آنها و بسیاری از مسائل دیگر مربوط به الگوریتم‌های کامپیوتری پرداخته می‌‎شود. سرفصل های درس طراحی الگوریتم ها عبارت‌اند از:

سرفصل های درس مبانی نظریه محاسبه

این درس قصد دارد دانشجویان را با مبانی نظریه محاسبات و همچنین مفاهیم اصلی مدل‌های محاسبه‌پذیری و مسائل حل‌شدنی آشنا کند، همچنین برای دانشجویانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل در گرایش الگوریتم و نظریه محاسبهگرایش الگوریتم و نظریه محاسبه رشته علوم کامپیوترگرایش الگوریتم و نظریه محاسبه رشته علوم کامپیوتراین صفحه عالی گرایش الگوریتم و نظریه محاسبه رشته علوم کامپیوتر را معرفی کرده و دروس الگوریتم و نظریه محاسبه و کاربردهای این گرایش را بررسی کرده است مشغول شوند این درس، درس مهمی تلقی می‌‎شود. سرفصل‌های درس مبانی نظریه محاسبه عبارت‌اند از:

سرفصل های درس منطق و نظریه مجموعه ها

درس منطق و نظریه مجموعه‌ها از دیگر درس‌هایی است که مربوط به رشته‌های علوم کامپیوتر و ریاضی است. در این درس مباحث مختلفی مانند نظریه مجموعه‌ها و مباحث جبر بول مورد بررسی قرار می‌گیرند. سرفصل‌های درس منطق و نظریه مجموعه‌ها عبارت‌اند از:

سرفصل های درس ریاضیات گسسته و مبانی ترکیبیات

ریاضیات گسستهجامع ترین آموزش درس ریاضی گسستهجامع ترین آموزش درس ریاضی گسستهدرس ریاضیات گسسته به معرفی مباحثی نظیر شمارش و احتمال، استدلال و برهان خلف، نظریه اعداد، منطق ریاضی، روابط بازگشتی، روابط و نظریه‌ گراف می‌پردازد. از آن رو که در عصر کنونی ریاضی گسسته بطور گسترده‌ در رشته کامپیوتر و برنامه نویسی استفاده می‌شود در این صفحه به معرفی و بررسی درس ریاضی گسسته پرداخته شده است یا علم ترکیبیات به مفاهیم و تکنیک‌های مختلفی نظیر تکنیک‌های شمارش، روابط بازگشتی، انواع گراف‌ها و درخت‌ها و بسیاری از مسائل دیگر می‌پردازد. سرفصل‌های درس ریاضیات گسسته و مبانی ترکیبیات عبارت‌اند از:

جمع‌بندی

رشته علوم کامپیوتر از جمله رشته‌های چند تمرکزی است که به مباحث کامپیوتری و ریاضیاتی و همچنین به کاربرد‌ها و استفاده از مفاهیم ریاضیات در حوزه کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است می‌پردازد. بسیاری از دانشجویان قصد دارند تا بعد از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی، وارد مقطع کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر شوند. برای قبول‌شدن در کنکور کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر و کسب رتبه خوب می‌بایست در مورد دروس مورد آزمون و سرفصل‌های آن اطلاعات کافی داشته باشید. باتوجه‌به اینکه اطلاعات دقیق و کافی در این زمینه در بستر اینترنت بسیار محدود است، در نتیجه در این مقاله به سرفصل های کنکور ارشد علوم کامپیوتر با تمامی جزئیات پرداخته شد تا کمک‌حال شما داوطلبان باشد.

آیا ارزش تمامی دسته‌ های درس‌های مختلف مشابه یکدیگر هستند؟

خیر. ارزش هر درس و تعداد سؤالاتی که از هر درس در آزمون کنکور ارشد کامپیوتر مطرح می‌‎شود برای هر گرایش متفاوت است.

آیا فصل‌ های کتب درسی مربوط به کنکور ارشد دقیقاً مشابه با فصول ذکر شده در این مقاله است؟

کتاب‌های درسی انتشارات مختلف ممکن است تغییرات جزئی داشته باشند که جای نگرانی نیست؛ چرا که سرفصل‌های اصلی کتاب‌ها و محتوای کلی آنها مشابه سرفصل‌های ذکر شده در همین مقاله است.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200