برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

شرط در برنامه نویسی ⚡️ آشنایی کامل با if و else

این مقاله عالی شرط در برنامه نویسی را بطور کامل توضیح داده و انواع شرط ها در برنامه نویسی که شامل if و else و Switch است را نیز با مثال توضیح داده

مفهوم شرط در برنامه نویسی

شرط در برنامه نویسی به‌عنوان یک ساختار کنترلی استفاده می‌شود که امکان بررسی یک یا چند شرط مختلف را فراهم می‌کند. در صورتی که شرط مورد بررسی برقرار باشد، بلاک خاصی اجرا می‌شود و در غیر این صورت بلاک دیگری اجرا می‌شود یا به بخشی از برنامه می‌رود. این قابلیت به برنامه نویس امکان می‌دهد تا برنامه را براساس شرایط مختلف یا وقایع ورودی متفاوت، به‌صورت متناسب عمل کند.

فلوچارت چک کردن وضعیت آب و هوا و استفاده از شرط در الگوریتم

اهمیت استفاده از شرط در برنامه نویسی

شرط در برنامه نویسی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. با استفاده از شرط‌ها، برنامه نویسان می‌توانند رفتار برنامه را به‌وقوع بپیوندند و آن را براساس شرایط ورودی مختلف تنظیم کنند؛ به‌عنوان مثال شرط در برنامه نویسی اجازه می‌دهد تا برنامه در صورت برقراری یک شرط خاص، به‌طور متفاوت عمل کند، این امر باعث می‌شود تا برنامه‌ها قابلیت انطباق با شرایط مختلف را داشته باشند و قدرت و انعطاف بیشتری در حل مسائل به برنامه نويسان بدهند.

کد شرطی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است ها ابزارهایی هستند که بدون دخالت برنامه نویسان نمی‌توانند کاری از خودشان انجام دهند، از این رو با استفاده از شرط ها در برنامه نویسی و کدها می‌توان مشخص کرد که چه کاری انجام دهند. کدهای شرطی در برنامه نویسی با اگر (If) و آنگاه (Then) همراه هستند که نحوه اجرای کدها را تغییر می‌دهند. در واقع در کدنویسیکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهاین مقاله عالی به بررسی این پرداخته که کد نویسی چیست و مفهوم کد نویسی را بررسی کرده، همچنین تفاوت کدنویسی و برنامه نویسی و کاربرد های کدنویسی را بررسی کرده زمانی که لازم است سوالی پرسیده شود از عبارت های شرطی استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت عبارت های شرطی روشی برای ایجاد تصمیم‌گیری‌ها در برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است هستند.

روش های بهبود شرط در برنامه نويسی

در برنامه نويسی استفاده بهينه از شرط ها می‌تواند تاثير قابل توجهی در عملكرد و خوانايی برنامه داشته باشد. برخی از اين روش‌ها عبارتند از:

انواع شرط ها در برنامه نویسی

انواع شرط های If Else

شرط های گروهی

عبارت های شرطی که در آنها از Switch Case استفاده می‌شود به‌عنوان شرط های گروهی شناخته می‌شوند که در برخی زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده استفاده می‌شود. عبارت‌ها در Switch به‌صورت موردی که همان Case است نوشته می‌شوند در واقع می‌توان گفت که Switch یک جایگزینی از همان If Else ladder می‌باشد که موجب خوانایی بهتر و تمیزی بیشتر کدهای برنامه نویسی می‌شود. در شرط های گروهی Switch Case ما از دو ساختار Break که برای قطع ادامه کد و از Continue برای ادامه ساختار کد استفاده می‌کنیم.

عملگر های منطقی

درصورتی که نخواهیم در برنامه نویسی از شرط های تو در تو استفاده کنیم، یک راه دیگر آن استفاده از عملگرهای منطقی And و Or می‌باشد. عملگر And (&&) همانطور که از اسم آن نیز مشخص است دو عبارت را به‌طور کلی مورد بررسی قرار می‌دهد و تنها در صورتی که هر دو عبارت درست باشند جمله بعد از آن بررسی می‌شود. در حالی که عملگر Or (||) پس از بررسی دو جمله در صورتی که یکی از آنها نیز مفهوم درستی داشته باشند کل عبارت نیز درست تلقی می‌شود و عبارت بعدی را بررسی می‌کند.

شرط های بولی

در واقع شرط های بولی نیز به شرط هایی گفته می‌شود که قرار است تنها دو حالت درست (True) یا غلط (False) بودن را بررسی کنند و می‌توان از If Else و همچنین در برخی زبان‌ها نیز می‌توان از <<:>> و <<؟>> استفاده کرد.

دستورات شرطی در چند زبان برنامه نویسی مختلف

زمانی به تصمیم‌گیری نیاز است که کاربر بخواهد یک کد صرفا در صورتی اجرا شود که یک شرط خاص صادق باشد. دستورات شرطی در پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته برای تصمیم‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اکثر زبان‌های برنامه نویسی دستورات شرطی مشابه‌ای قرار دارد، که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهد شد.

مثال هایی از دستورات شرطی در پایتون

شرط در برنامه نویسی پایتون

دستور شرطی انتخاب یک طرفه (One-Way Selection)

a = 33
b = 200
if b > a:
  print("b is greater than a")

دستور شرطی انتخاب دو طرفه (Two-Way Selection)

a = 33
b = 33
if b > a:
  print("b is greater than a")
elif a == b:
  print("a and b are equal")

دستور شرطی انتخاب چندطرفه (Multi-Way Selection)

a = 200
b = 33
if b > a:
  print("b is greater than a")
elif a == b:
  print("a and b are equal")
else:
  print("a is greater than b")

 

مثال هایی از دستورات شرطی در برنامه نویسی

استفاده از شرط گروهی Switch Case

Int a= 9;
Switch (a) {
Case 1: printf(“ I am one\n”);
Break;
Case2: printf(“ I am two\n”);
Break;
Case3: printf(“ I am three\n”);
Break;
Case4: printf(“ I am four\n”);
Break;
Case5: printf(“ I am five\n”);                   
Break;
Case6: printf(“ I am six\n”);
Break;
Case7: printf(“ I am seven\n”);
Break;
Case8: printf(“ I am eight\n”);
Break;
Case9: printf(“ I am nine\n”);
Break;

جمع‌بندی

شرط در برنامه نویسی یک ابزار قدرتمند است که به برنامه نویسان امکان می‌دهد تا برنامه‌ها را براساس شرایط مختلف ورودی به‌صورت شرطی اجرا کنند. استفاده بهینه از شرط ها در برنامه نویسی اهمیت بسیاری دارد و می‌تواند بهبود قابل توجهی در عملکرد و انعطاف‌پذیری برنامه‌ها به ارمغان آورد. با استفاده از روش‌های بهبود شرط، برنامه نویسان می‌توانند برنامه‌های خود را خواناتر، قابل نگهداری‌ترو اطمینان‌بخش‌تر کنند.

شرط در الگوریتم چیست؟

شرط یک نوع از مراحل الگوریتم است که در آن باید تصمیم‌گیری کرد. کامپیوترها یکسری از دستورالعمل‌های منطقی را انجام می‌دهند که برای هرکدام نیاز به دانستن چگونگی مدیریت آن برنامه‌ها را دارند تاب با توجه به نتیجه آن بتوانند پیش بروند.

چه چیزی مثال شرطی در یک برنامه نویسی است؟

در برنامه نویسی یک مثال عالی از یک شرط پسورد است. گذرواژه‌ها عبارت‌های منطقی اگر، آنگاه هستند: اگر کاربر رمز عبور را صحیح وارد کند می‌تواند به برنامه دسترسی پیدا کند و درغیر این صورت با یک ارور خطا مواجه می‌شود و دوباره باید تلاش کند.

در برنامه نویسی شرط ها به چه چیزهایی گفته می‌شود؟

شرایط عباراتی هستند که توسط برنامه نویس ایجاد می‌شوند و اقدامات موجود در برنامه را ارزیابی می‌کند و درست یا نادرست بودن آن را ارزیابی می‌کند. دستور If-Then-Else اجرای مشروط را بر اساس ارزیابی یک عبارت اجازه می‌دهد.

حلقه در برنامه نویسی چیست؟

حلقه در برنامه نویسی یکی از عنصرهای مهم برنامه نویسی به‌حساب می‌آید که به‌وسیله آن می‌توان بخشی از کدها را به تعداد دفعات مشخص تا زمانی تکرار کرد که فرایند مورد نظر به پایان برسد. وظیفه‌های تکراری در برنامه نویسی بسیار رایج هستند و یادگیری حلقه در برنامه نویسی برای جلوگیری از اتلاف وقت و کمینه کردن امکان بروز خطا بسیار ضروری است.

دستور Break در برنامه نویسی چیست؟

زمانی که اجرای کدها در داخل حلقه به عبارت، گزاره یا دستور Break می‌رسند، اجرای حلقه بلافاصله متوقف می‌شود و کنترل برنامه در گزاره بعدی پس از حلقه قرار می‌گیرد و اجرای کدهای خارج از حلقه انجام می‌شود. 

دستورContinue در برنامه نویسی چیست؟

عملکرد دستور Continue در برنامه نویسی C تقریباً مشابه گزاره Break است؛ به‌جای ایجاد الزام برای خروج از حلقه، دستور Continue برای وقوع تکرار بعدی در حلقه الزام ایجاد می‌کند و در نتیجه، کدهایی که در این بین وجود دارند اجرا نخواهند شد.

امتیازدهی4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200