برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

معرفی فوق دکترا مهندسی کامپیوتر

این صفحه عالی به معرفی فوق دکتری کامپیوتر و شرایط پذیرش دوره فوق دکترا کامپیوتر در ایران و خارج از کشور و انواع دوره های فوق دکتری کامپیوتر پرداخته است

بعد از اینکه دانشجویان رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است در مقطع دکتری، دوره تحصیلات خود را به پایان رساندند و موفق به اخذ درجه دکتری شدند، می‌توانند در دوره فوق دکترا شرکت کنند. بسیاری از متقاضیان اطلاعات کافی در مورد دوره‌های فوق دکترا ندارند. در این مقاله می‌خواهیم به طور کامل به دوره فوق دکترا در حوزه کامپیوتر بپردازیم.

فوق دکتری چیست؟

Postdoc لوگوی

قبل از هر چیز ابتدا باید با مفهوم فوق دکترا آشنا شویم. فوق دکتری یا پسا دکتری (Postdoctoral Research) که به طور غیررسمی به آن Postdoc نیز می‌گویند، به دوره‌ای از تحقیقات گفته می‌‎شود که محققان بعد از به پایان رساندن تحصیلات و کسب مدرک دکترا و قبل از یافتن شغل ثابت آکادمیک سپری می‌کنند. پژوهشگران در این دوره به‌عنوان پژوهشگر در دانشگاه‌ها و یا مراکز تحقیقاتی مختلف مشغول به کار می‎‌شوند. برخلاف اصطلاح فوق دکترا، این دوره منجر به دریافتی مدرک تحصیلاتی با این نام نمی‌گردد و صرفاً به‌عنوان سابقه تحقیقاتی به رزومه افراد اضافه می‎‌شود؛ بنابراین از نظر درجه تحصیلی هیچ تفاوتی بین فارغ‌التحصیلان دکتری و کسانی که دوره پسا دکترا را گذرانده‌اند، وجود ندارد.

شرایط پذیرش دوره فوق دکترا کامپیوتر در ایران

شرایط پذیرش در دوره فوق دکترا در اکثر دانشگاه‌های ایران مشترک است، بااین‌حال باتوجه‌به زمینه تحقیقاتی مختلف و نیازمندی دانشگاه در آن مقطع زمانی خاص، داوطلبان فوق دکترا می‌بایست با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظرشان، خودشان را برای این دوره آماده کنند. معمولاً دانشگاه‌ها برای پذیرش پژوهشگر پسا دکترا، فراخوان می‌دهند و شرایطشان را اعلام می‌کنند. شرایط زیر به‌صورت عمومی شرایط پذیرش دوره فوق دکترا در زمینه‌های مختلف تحقیقاتی کامپیوتر در ایران است. البته ممکن است بعضی دانشگاه‌ها شرایط اضافه‌تری نیز داشته باشند:

انواع دوره های فوق دکتری کامپیوتر

تا اینجا گفتیم که فراخوان پذیرش پژوهشگر دوره فوق دکترا، توسط دانشگاه‌ها و مراکز علمی دیگر انجام می‎‌شود. دوره‌ های فوق دکترا، ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشند. به‌طورکلی دوره‌ های که جهت گذراندن پسا دکتری ارائه می‎‌‌شوند را به همراه توضیحات آن در لیست زیر مشاهده می‌کنید:

مزایای فوق دکترا کامپیوتر چیست؟

تفکرات راجع به دوره پسا دکترا متفاوت است. عده‌ای معتقد هستند که این دوره وقت تلف کردن است و ترجیح می‌دهند در شرکت‌های نرم‌افزاری و فناوری محور به کارکردن بپردازند و یا به‌صورت جداگانه به تحقیقات در زمینه‌های مختلف کامپیوتری مانند شبکه، هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است و... بپردازند. عده‌ای دیگر معتقدند که گذراندن دوره فوق دکترا مزیت مهمی جهت ساخت یک رزومه قوی آکادمیک محسوب می‌‎شود. در ادامه مزایای دوره فوق دکترا کامپیوتر را بررسی می‌کنیم:

اپلای برای فوق دکتری کامپیوتر در خارج از کشور

از آنجایی که بسیاری از کشورها و دانشگاه‌های سرتاسر جهان فراخوان‌هایی مربوط به دوره‌ های فوق دکتری با محورهای خاص صادر می‌کنند. علاقه‌مندان به گذراندن دوره پسا دکتری، می‌توانند برای گذراندن این دوره در خارج از کشور نیز اقدام کنند. شرایط فوق دکتری خارج از ایران در رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوتردر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی رشته کامپیوتر، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر پرداخته‌ شده است، به کشور موردنظر بستگی دارد. داوطلبان در ابتدا می‌بایست دنبال استاد راهنمایی که حوزه پژوهشی آنها هم راستا با حوزه تحصیلی و پژوهشی موردعلاقه‌شان است بگردند و به استاد موردنظرشان ایمیل بزنند؛ سپس می‌بایست طرح تحقیقشان را معرفی کنند. اگر طرحشان پذیرفته شد، یک دعوت‌نامه دریافت می‌کنند و بعد از آن، اقدام به ارسال مدارک موردنظر به دانشگاه می‌کنند.

مثال هایی از زمینه های مورد پژوهش

حوزه‌های دوره فوق دکترا 

حوزه‌هایی که در دوره پست داک یا فوق دکترا دارای طیف وسیعی از موضوع‌های کامپیوتر است که در اینجا برخی از معروف‌ترین آنها که در سال‌های اخیر بسیار موردتوجه قرار گرفته‌اند را آورده‌ایم:

جمع‌بندی

بسیاری از دانشجویان رشته کامپیوتر، بعد از فارغ‌التحصیل شدن در دوره دکتری در این رشته و دریافت مدرک دکتری، تمایل دارند که به ادامه فعالیت‌های پژوهشی در رشته کامپیوتر بپردازند و یا عضو هیئت‌علمی این رشته شوند. دوره فوق دکتری یا پسا دکتری برای این افراد در نظر گرفته شده است. هر چند که این دوره دارای مدرک تحصیلی خاصی نمی‌باشد، اما مزایای خاص خودش را دارد. در این مقاله به بررسی دوره فوق دکتری در رشته کامپیوتر پرداخته شد و مسائل مختلف پیرامون این دوره را موردبحث قرار دادیم.

طول دوره فوق دکتری یا پسا دکتری چقدر است؟

طول این دوره بستگی به آموزشگاه، دانشگاه و یا موسسه‌ای دارد که فراخوان نیروی فوق دکتری را صادر کرده است. در برخی از مراکز آموزشی این دوره تنها یک سال بوده و در بعضی دیگر تا 5 سال هم ممکن است به طول بی‌انجامد.

هزینه دوره فوق دکترا چقدر است؟

تحصیل در دوره فوق دکترا معمولاً رایگان بوده و تمامی هزینه‌ها توسط مراکز آموزشی موردنظر حساب می‌شود؛ بنابراین نیازی به پرداخته شهریه نمی‌باشد.

آیا درجه مدرک فوق دکترا بالاتر از دکتری است؟

خیر. دوره فوق دکترا تنها منجر به قوی‌شدن رزومه می‌شود و از لحاظ درجه مدرک تحصیلی هیچ تفاوتی با دکتری ندارد.

آیا داوطلبان دوره فوق دکترا حقوق دریافت می‌کنند؟

بله پژوهشگران پست داک در دوره موردنظر، ماهیانه به‌اندازه 80 درصد حقوق استادیار پایه یک حقوق دریافت می‌کنند.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (4 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200