تا ۵۰٪ تخفیف در جشنواره کوله پشتی بهار
دیدن تخفیف‌ها و شرکت در جشنواره
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

چند شغل مرتبط با مهندس سخت افزار، مشاغل سخت افزار چیست؟

این صفحه عالی به معرفی چند شغل مرتبط با مهندس سخت افزار پرداخته و به بررسی وظایف، مهارت ها و توانمندی های مورد نیاز مهندسی سخت افزار کامپیوتر پرداخته است

شغل مهندسی سخت افزار به معنای طراحی و توسعه اجزای الکترونیکی دستگاه‌های دیجیتالی مانند کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است ، تلفن همراه، تلویزیون و دستگاه‌های الکترونیکی دیگر است. مهندسان سخت افزار در این شغل، به طراحی قطعات الکترونیکی، مدارهای الکترونیکی، میکروپردازنده‌ها و سیستم‌های کامپیوتری می‌پردازند. آنها برای رسیدن به کارایی و عملکرد بهینه دستگاه‌های الکترونیکی، از دانش و تخصص خود در زمینه الکترونیک، کامپیوتر و ریاضیات استفاده می‌کنند. به طور کلی، شغل مهندسی سخت افزارسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوترسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتردر این صفحه بررسی شده که سخت افزار چیست و سخت افزار کامپیوتر به زبان ساده معرفی شده است، همچنین به بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتر پرداخته شده است باعث توسعه و بهبود دستگاه‌های الکترونیکی می‌شود که در زندگی روزمره ما به کار می‌روند. در ادامه بیشتر به بازار کار، رشته، مدرک و وظایف و چند شغل مرتبط با مهندس سخت افزار می‌پردازیم پس همراه ما باشید.

حتما بخوانید :
معرفی رشته کامپیوتر

وظایف مهندس سخت افزار کامپیوتر

مهندسی سخت افزار یکی از شاخه‌های مهندسی الکترونیک است که به طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌ها و قطعات الکترونیکی از جمله مدارهای الکترونیکی، میکروپروسسورها، میکروکنترلرها، تراشه‌های مجتمع، سیستم‌های دیجیتال و آنالوگ، سیستم‌های کامپیوتری، سیستم‌های ارتباطی و سایر ابزارهای الکترونیکی می‌پردازد. این رشته با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف نظیر نانوتکنولوژی، تکنولوژی VLSI و ASIC، تکنولوژی FPGA و سایر روش‌های پیشرفته، به طراحی و توسعه قطعات الکترونیکی پیچیده و قدرتمند می‌پردازد. تخصص‌های مختلفی در این رشته وجود دارد، از جمله طراحی مدارهای VLSI، طراحی سیستم‌های دیجیتال، طراحی سیستم‌های آنالوگ، طراحی سیستم‌های ارتباطی، طراحی سیستم‌های قدرت و طراحی سیستم‌های رایانه‌ای و غیره که در ادامه بیشتر به جزئیات می‌پردازیم.

یک تکنسین سخت افزار به همراه قطعات سخت افزاری کامپیوتر در محل کارش

وظایف مهندسان سخت افزار کامپیوتر به طور خلاصه عبارتند از:

عنوانوظایف
طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های سخت‌ افزاری کامپیوتری شامل طراحی و پیاده‌سازی تراشه‌های مجتمع، مدارهای الکترونیکی و تجهیزات دیگری است که برای پردازش داده‌ها و ارائه خدمات رایانه‌ای به کار می‌روند.
توسعه و بهبود عملکرد قطعات سخت‌ افزاری مهندسان سخت‌ افزار کامپیوتر با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف به بهبود عملکرد و کارایی قطعات سخت‌ افزاری و پیاده‌سازی نسل جدید آن‌ها می‌پردازند.
تست و تأیید سیستم‌های سخت‌ افزاری مهندسان سخت‌ افزار کامپیوتر با استفاده از ابزارهای تست و اندازه‌گیری، عملکرد سیستم‌های سخت‌ افزاری را تست و تأیید می‌کنند.
حل مشکلات سخت‌ افزاری در صورت بروز مشکلات سخت‌ افزاری، مهندسان سخت‌ افزار کامپیوتر با استفاده از دانش و تجربه خود، مشکلات را تشخیص داده و راه‌حل‌های مناسب را ارائه می‌دهند.
نگهداری و به‌روزرسانی سیستم‌های سخت‌ افزاری مهندسان سخت‌ افزار کامپیوتر با بررسی و به‌روزرسانی سیستم‌های سخت‌ افزاری، اطمینان حاصل می‌کنند که سیستم‌ها به صورت بهینه کار می‌کنند و با تکنولوژی‌های جدید سازگار هستند.
طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های ارتباطی مهندسان سخت‌ افزار می‌توانند در طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های ارتباطی نظیر شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است، شبکه های بی سیممعرفی شبکه های بی سیم - شبکه های حسگر بی سیم - وایرلس چیستمعرفی شبکه های بی سیم - شبکه های حسگر بی سیم - وایرلس چیستاین صفحه شما را با شبکه های بی سیم و شبکه های حسگر بی سیم آشنا خواهد کرد و به بررسی انواع شبکه های بی سیم نیز می‌پردازد، همچنین توضیح خواهیم داد که وایرلس چیست و IoTاینترنت اشیا iot چیست ⚡️ اینترنت اشیا چیست به زبان سادهاینترنت اشیا iot چیست ⚡️ اینترنت اشیا چیست به زبان سادهاین مقاله عالی معرفی کرده اینترنت اشیا iot چیست و چه کاربردی دارد و تاریخچه IoT، حوزه های کاربرد اینترنت اشیا و مزایا و معایب اینترنت اشیا را بررسی کرده نیز فعالیت کنند.
طراحی سیستم‌های قدرت مهندسان سخت‌ افزار می‌توانند در طراحی سیستم‌های قدرتی که برای انتقال و توزیع برق به کار می‌روند، فعالیت کنند.
طراحی سیستم‌های کنترل مهندسان سخت‌ افزار می‌توانند در طراحی سیستم‌های کنترلی استفاده شده در صنایع مختلف نیز فعالیت کنند.
طراحی سیستم‌های دیجیتال مهندسان سخت‌ افزار می‌توانند در طراحی سیستم‌های دیجیتالی برای کاربردهای مختلف نظیر پردازش تصویرپردازش تصویر دیجیتال چیست؟ چه انواعی دارد؟ چه مراحلی را شامل می‌شود؟ پردازش تصویر دیجیتال چیست؟ چه انواعی دارد؟ چه مراحلی را شامل می‌شود؟ پردازش تصویر یکی از فیلدهای پرطرفدار مرتبط با گرافیک کامپیوتر، بینایی کامپیوتر، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، و الگوریتم‌ها و محاسبات است که ارتباط تنگاتنگی میان تمام آنهاست. در نتیجه در این صفحه علاوه بر معرفی این فیلد، نقشه راهی نیز برای علاقه‌مندان این حوزه ارائه کرده‌ایم.، پردازش صدا و پردازش سیگنال‌های دیجیتالی فعالیت کنند.
طراحی سیستم‌های صنعتی مهندسان سخت‌ افزار می‌توانند در طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های صنعتی برای کنترل و مانیتورینگ فرآیندها و تجهیزات مختلف فعالیت کنند.

نقش مهندسان سخت افزار در توسعه و تعمیر و نگهداری قطعات سخت افزاری کامپیوتر مثل پردازنده مرکزی

چند شغل مرتبط با مهندسی سخت افزار

  1. طراح سخت افزار: شغل طراحی سخت‌ افزار، شامل طراحی و پیاده سازی قطعات الکترونیکی و سیستم‌های کامپیوتری برای پردازش داده‌ها و ارائه خدمات رایانه‌ای می‌باشد.
  2. مهندس تست سخت افزار: وظایف این شغل، شامل تست و تأیید عملکرد سیستم‌های سخت‌ افزاری و پیدا کردن راه حل‌های مناسب برای بروز مشکلات سخت‌ افزاری است.
  3. شغل مهندس نرم افزار سخت افزار: شامل نوشتن نرم‌افزارهایی که برای کنترل و مدیریت سیستم‌های سخت‌ افزاری و پردازش داده‌ها استفاده می‌شوند.
  4. مهندس سیستم های قدرت: شامل طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های قدرتی که برای توزیع برق و کنترل سیستم‌های الکترونیکی و کامپیوتری استفاده می‌شوند.
  5. مهندس سیگنال ها: وظایف کاری در شغل مهندس سیگنال‌ها شامل طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های کنترلی و پردازش سیگنال‌های الکترونیکی و دیجیتالی است.
  6. مهندس سخت افزار فرآیندی: شامل طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های کنترلی و مانیتورینگ فرآیندهای صنعتی و تجهیزات مختلف است. گفتنی است بیشتر کاربرد این شغل در کارخانجات‌ها به منظور نظارت بر دستگاه‌ها و تولید محصول بهتر است.
  7. مهندس ارتباطات: شامل طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های ارتباطی نظیر شبکه‌های کامپیوتری، وایرلس و اینترنت اشیاء است. شغل مهندسی ارتباط می‌تواند زیرشاخه‌ای از رشته مهندسی نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزاررشته نرم افزار یکی از گرایش های مقطع لیسانس و ارشد کامپیوتر است، در این صفحه رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه و ارشد نرم افزار توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده هم باشد.
  8. مهندس سیستم های دیجیتال: شامل طراحی و پیاده سازی سیستم‌های دیجیتالی برای کاربردهای مختلف نظیر پردازش تصویر، پردازش صدا و پردازش سیگنال‌های دیجیتالی است. شغل مهندسی سیستم‌های دیجیتال که زیرشاخه‌ای از مهندسی سخت افزار است، می‌تواند از طریق برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است متلب که رشته‌ای نرم‌افزاری است، انجام شود.
  9. مهندس IoT: شامل طراحی و پیاده‌سازی راهکارهای اینترنت اشیاء برای ارتباط و کنترل تجهیزات و دستگاه‌های مختلف است.

متخصص سخت افزار جوان در حال بررسی برد اصلی کامپیوتر

مهارت و توانمندی های مورد نیاز مهندسی سخت افزار کامپیوتر

برای موفقیت در حوزه شغل های مهندسی سخت افزار کامپیوتر، مهندسان باید به مهارت و توانمندی‌های زیر دست یابند:

عنوان مهارت و توانمندیتوضیحات
آشنایی با مفاهیم الکترونیکی و دیجیتال مهندسان سخت‌ افزار باید با مفاهیم و اصطلاحات الکترونیکی و دیجیتالی آشنا باشند.
طراحی مدارهای الکترونیکی مهندسان سخت‌ افزار باید بتوانند مدارهای الکترونیکی را طراحی و پیاده‌سازی کنند.
آشنایی با نرم‌افزارهای طراحی مدارهای الکترونیکی مهندسان سخت‌ افزار باید با نرم‌افزارهای طراحی مدارهای الکترونیکی مانند Altium Designer, OrCAD, PADS و... آشنا باشند.
آشنایی با زبان‌های برنامه‌نویسی مهندسان سخت‌ افزار باید با زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده مانند Verilog, VHDL و SystemVerilog آشنا باشند.
آشنایی با تکنولوژی‌هایی نظیر FPGA و ASIC مهندسان سخت‌ افزار برای کسب موفقیت شغلی باید با تکنولوژی‌های FPGA و ASIC برای پیاده‌سازی مدارهای الکترونیکی آشنا باشند.
آشنایی با استانداردهای صنعتی مهندسان سخت‌ افزار باید با استانداردهای صنعتی مانند PCI Express، USB، DDR و HDMI آشنا باشند.
مهارت در تست و ارزیابی سخت‌ افزار مهندسان سخت‌ افزار باید بتوانند سیستم‌های سخت‌ افزاری را تست کرده و عیوب و مشکلات را تشخیص دهند.
توانایی حل مسائل مانند شغل مهندسی نرم‌افزار، مهندسان سخت‌ افزار نیز باید بتوانند مسائل پیچیده را با استفاده از تجربه و دانش خود حل کنند.
توانایی همکاری و ارتباطات مهندسان سخت‌ افزار باید توانایی همکاری با تیم‌های مختلف را داشته باشند و بتوانند ارتباطات خوبی با مشتریان و همکاران خود برقرار کنند.
دقت مهندسان سخت‌ افزار باید برای دستیابی به عملکرد بهینه و پایداری سیستم‌های سخت‌ افزاری باید دقت بالایی داشته باشند.

تحصیلات، آینده شغلی و بازار کار مهندس سخت افزار

تحصیلات

مهندسی سخت افزار در بسیاری از موارد یکی از شغل های رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوتردر این صفحه تمامی شغل‌های رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشور، شغل‌های رشته کامپیوتر برای خانم‌ها و شغل‌های پردرآمد رشته کامپیوتر و بهترین مشاغل رشته کامپیوتر در سال 2022 بررسی شده است. به شمار می‌رود، اما در حالت کلی برای شغل مهندس سخت افزار، حداقل مدرک مورد نیاز برای ورود به بازار کار، لیسانس در رشته مهندسی الکترونیک، الکتروتکنیک، کامپیوتر و یا رشته‌های مرتبط با الکترونیک و کامپیوتر است؛ همچنین در برخی موارد، داشتن مدرک کارشناسی ارشد و دکتری نیز می‌تواند برای پیشرفت در این شغل مفید باشد.

آینده شغلی

با توجه به روند رو به رشد فناوری و افزایش نیاز به توانایی‌های مهندسان سخت‌ افزار، پیش‌بینی می‌شود که آینده شغلی در این حوزه رونق خوبی خواهد داشت. کارفرمایان در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت، ارتباطات، خودروسازی، پزشکی و سایر حوزه‌های فناوری نیاز مبرم به مهندسان سخت‌ افزار دارند؛ همچنین با گسترش اینترنت اشیاء و افزایش استفاده از دستگاه‌های هوشمند، نیاز به توانایی های مهندسان سخت افزار در آینده نیز افزایش خواهد یافت.

بازار کار

بازار کار برای مهندسان سخت افزار، در زمینه‌های مختلف باز است. شرکت‌های بزرگی مانند شرکت‌های ال جی، سامسونگ، اینتل، ایبم، اپل و همچنین شرکت‌های بزرگ و کارخانجات معروف ایرانی نیز به دنبال استخدام مهندسان سخت‌ افزار ماهر هستند. با توجه به این که این شغل، مستلزم داشتن مهارت‌های تخصصی است، افرادی که توانایی‌های مهندسی سخت‌ افزار بالایی دارند، به راحتی می‌توانند در بازار کار مشغول شوند.

مهندس سخت افزار در حال قرار دادن پردازنده مرکزی برروی برد اصلی

درآمد مهندس سخت افزار

درآمد مهندسان سخت افزار معمولاً بر اساس سطح تحصیلات، سابقه کار، مهارت‌ها و موقعیت جغرافیایی متغیر است. با این حال، درآمد مهندسان سخت افزار در بسیاری از کشورها به دلیل نیاز روزافزون به توانایی‌های آنها، بسیار بالاست. به طور میانگین، درآمد مهندسان سخت‌ افزار در ایالات متحده آمریکا حدود 100,000 دلار در سال است، این میزان درآمد می‌تواند بسته به سابقه کار و شرکت کارفرما بیشتر و یا کمتر از این میزان باشد. در کشورهای دیگر نیز، درآمد مهندسان سخت‌ افزار بسته به شرایط بازار کار و شرکت کارفرما متفاوت است؛ همچنین، مهندسان سخت افزار می‌توانند با کار به صورت پروژه‌ای یا به عنوان مشاور نیز درآمد خوبی کسب کنند؛ برای مثال، مهندسان سخت‌ افزار می‌توانند به عنوان مشاور در زمینه طراحی و توسعه سخت‌افزار در شرکت‌های مختلف فعالیت کنند و درآمد خوبی کسب کنند. در جدول زیر، میزان درآمد مهندس سخت افزار در ایران آورده شده است:

درآمد مهندس سخت افزار در ایران در سال 1402
مکان درجه کاری مقدار درآمد در سال «به میلیون تومان»
حداقل حداکثر
تهران کارشناس سخت‌ افزار 8.4 25.5
کارشناس ارشد سخت‌ افزار 13 40
مدیر 16 49.8
شهرهای بزرگ کارشناس سخت‌ افزار 7.5 22
کارشناس ارشد سخت‌ افزار 9.5 25.3
مدیر 12.8 40.5
شهرهای کوچک کارشناس سخت‌ افزار 7.4 19.3
کارشناس ارشد سخت‌ افزار 9.1 21.9
مدیر 11.5 22.8

شخصیت‌های مناسب شغل مهندسی سخت افزار کامپیوتر

شخصیت‌های مناسب برای شغل مهندسی سخت افزار کامپیوتر عبارتند از:

تعمیر، نگهداری، طراحی و بروزرسانی قطعات سخت افزاری کامپیوتر توسط مهندس سخت افزار

جمع‌ بندی

به طور کلی، شغل مهندسی سخت افزار یکی از شغل‌های جذاب و پر مزایای دنیای فناوری است که به مهندسان امکان استفاده از دانش و تخصص خود در زمینه‌های الکترونیک، کامپیوتر و ریاضیات را می‌دهد. با توجه به نیاز روزافزون به توانایی‌های مهندسان سخت‌ افزار، درآمد آنها بسیار بالاست و این شغل به عنوان یکی از شغل های پردرآمد در دنیای فناوری شناخته می‌شود. در فوق درآمدی کامل بر شغل مهندسی سخت‌ افزار داشتیم و همچنین چند شغل مرتبط با مهندس سخت افزار را عنوان کردیم، امیدواریم این نوشتار مانند سایر نوشتار های وبلاگ کنکور کامپیوتر مفید واقع شده باشد.

آیا برای شغل مهندسی سخت افزار تحصیلات خاصی لازم است؟

برای شروع کار در حوزه مهندسی سخت افزار، تحصیلات خاصی لازم است؛ در بیشتر موارد، شرکت‌ها برای استخدام مهندسان سخت افزار نیازمند داشتن حداقل مدرک کارشناسی در رشته‌های مرتبط مانند مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی الکترونیک و مهندسی مکانیک هستند.

آیا مهندسی سخت افزار شغل خوبی است؟

مهندسی سخت‌ افزار یکی از شغل‌های پردرآمد و پرطرفدار در دنیای فناوری است؛ در واقع، شغل مهندسی سخت‌افزار مرتبط با طراحی، توسعه و ساخت دستگاه‌های الکترونیکی است که در زندگی روزمره ما بسیار پرکاربرد هستند؛ برای مثال، تلفن همراه، تلویزیون هوشمند، کامپیوتر، لپ‌تاپ، تبلت و دستگاه‌های دیجیتالی دیگر از دستگاه‌های الکترونیکی هستند.

آیا مهندسان سخت افزار کد می نویسند؟

مهندسان سخت‌ افزار در برخی موارد کدنویسی نیز انجام می‌دهند، اما در مقیاس کمتری نسبت به مهندسان نرم‌افزار، مهندسان سخت‌ افزار عمدتاً برای طراحی و توسعه قطعات الکترونیکی، مدارهای الکترونیکی و سیستم‌های سخت افزاری از زبان‌های سخت افزاری مانند Verilog و VHDL استفاده می‌کنند.

آیا مهندس سخت افزار، مهندس مکانیک نیز هست؟

خیر، مهندس سخت‌ افزار و مهندس مکانیک دو شغل مجزا هستند و در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند. مهندس سخت‌ افزار عمدتاً برای طراحی و توسعه سیستم‌ها و قطعات الکترونیکی استفاده می‌شود؛ او با استفاده از دانش خود در زمینه الکترونیک، کامپیوتر و ریاضیات، مدارهای الکترونیکی و سیستم‌های سخت‌ افزاری را طراحی می‌کند و توسعه می‌دهد. مهندس مکانیک از طرفی، برای طراحی و توسعه سیستم‌های مکانیکی و مواد استفاده می‌شود؛ او با استفاده از دانش خود در زمینه مکانیک، بهینه‌سازی قطعات مکانیکی، طراحی سیستم‌های مکانیکی، مواد و ماشین‌آلات صنعتی را انجام می‌دهد.

مهندسی سخت افزار بهتر است یا مهندسی نرم افزار؟

نمی‌توان گفت که مهندسی سخت‌ افزار بهتر از نرم‌افزار است، چرا که هر دو زمینه دارای مزایا و معایب خود هستند و به نیاز و علاقه شخص بستگی دارد که کدام را انتخاب کند. به طور کلی مهندسی سخت‌ افزار و نرم‌افزار، دو زمینه مهم در دنیای فناوری هستند که با همکاری و تعامل با یکدیگر، ساخت دستگاه‌های الکترونیکی و کامپیوتری را ممکن می‌کنند؛ در واقع، مهندسی سخت‌ افزار برای طراحی و توسعه سیستم‌های الکترونیکی و سخت‌ افزاری و مهندسی نرم‌افزار برای طراحی و توسعه برنامه‌های کامپیوتری و نرم‌افزارهای مختلف استفاده می‌شود.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200