وبینار رایگان برنامه ریزی و حفظ تمرکز در شرایط فعلی یکشنبه ساعت ١٩
اطلاعات وبینار
کنکور کامپیوتر

شغل های رشته کامپیوتر - رشته کامپیوتر چه شغل هایی دارد

در این صفحه تمامی شغل‌های رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشور، شغل‌های رشته کامپیوتر برای خانم‌ها و شغل‌های پردرآمد رشته کامپیوتر و بهترین مشاغل رشته کامپیوتر در سال 2022 بررسی شده است.

طی چند دهه اخیر با پیشرفت سریع تکنولوژی و فناوری، بسیاری از شرکت‌ها و موسسات برای اینکه در مسیر پیشرفت از سایر رقبای خود جا نمانند همواره به دنبال استخدام مهندسین و متخصصین  برتر حوزه کامپیوتر جهت توسعه نرم افزار، طراحی وب‌سایت و مدیریت پایگاه‌های داده و خیلی از موارد دیگر بوده‌اند و جای تعجب نیست که رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوتردر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی رشته کامپیوتر، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر پرداخته‌ شده است و علوم کامپیوتر در بسیاری از کشورها به یک رشته تحصیلی محبوب در میان دانشجویان تبدیل شده است. 

جالب است بدانید در سال 2021، بیش از 567,755 فرصت شغلی در زمینه کامپیوتر مهیا بود اما تنها 160,000 فارغ التحصیل رشته کامپیوتر برای گرفتن این مشاغل وجود داشت و شاید به همین دلیل است که امروزه مشاغل رشته کامپیوتر از امنیت شغلی بالایی برخوردارند و یکی از شغل‌های پردرآمد در جهان محسوب می‌شوند.

اداره کار کشور آمریکا (BLS) با در نظر گرفتن نرخ رشد 13 درصدی برای پروژه‌های شغلی حوزه علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات در سال‌های 2020 تا 2030 پیش بینی کرده است که مشاغل علوم رایانه با سرعت بیشتری رشد خواهند کرد.

اما نکته قابل توجه این است که مشاغل مرتبط با کامپیوتر علاوه بر تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک نیازمند مهارت‌های تجربی افراد نیز هستند و همین امر زمینه‌ساز محبوبیت و فعالیت بسیاری از بوت کمپ‌های برنامه نویسی و کارگاه‌های آموزشی پروژه محور گردیده است.

در صورتیکه به این مقاله علاقه‌مند هستید، ممکن است صفحات زیر نیز برای شما جذاب باشد:

 1. رشته کامپیوتر برای دخترآیا رشته کامپیوتر برای دختران مناسبت است؟آیا رشته کامپیوتر برای دختران مناسبت است؟آمارها حاکی از آن است که زنان به سرعت در حال پیشرفت در علوم کامپیوتر و گرفتن شغل­‌های تخصصی و حساس هستند در نتیجه در این صفحه نقش خانم‌ها را در رشته کامپیوتر بررسی و به طور کامل تحلیل کرده‌ایم. مناسب است.
 2. آیا رشته کامپیوتر سخت استآیا رشته کامپیوتر سخت استآیا رشته کامپیوتر سخت استبعضی از دانشجویان اغلب به علت فهم نادرست، استفاده از منبع آموزشی بی‌کیفیت و یا نگذاشتن زمان کافی بر روی درس از جانب خود فرد، دروس یک رشته را سخت تلقی می‌کنند در صورتی که اغلب شنیده‌ایم که سختی و آسانی یک رشته و یا درس نسبی است. در این صفحه این موضوع بسط داده‌ شده است..
 3. بررسی مهاجرت رشته کامپیوتربررسی مهاجرت رشته کامپیوتر و مهندسان کامپیوتربررسی مهاجرت رشته کامپیوتر و مهندسان کامپیوتردر این صفحه رشته کامپیوتر برای مهاجرت، بهترین کشورها برای مهاجرت کامپیوتر و همچنین مراحل گام به گام اپلای و مهاجرت کامپیوتر به طور جامع بررسی شده است.
 4. بررسی شرایط ورود به رشته کامپیوتربررسی شرایط ورود به رشته کامپیوتربررسی شرایط ورود به رشته کامپیوتردر این مقاله شرایط ورود به رشته کامپیوتر از سال نهم از طریق هنرستان، سوابق تحصیلی و همچنین کنکور سراسری ریاضی پرداخته و مدارک لازم جهت ورود به این رشته و همچنین بازارکار و بهترین مشاغل از لحاظ محبوبیت و درآمد، بررسی شده است.
 5. معرفی بهترین دانشگاه های ایران به ترتیبمعرفی و بررسی بهترین دانشگاه های ایرانمعرفی و بررسی بهترین دانشگاه های ایرانتقریبا تمامی دانشجویان و دانش‌آموزان در دوران تحصیل و به خصوص در هنگام انتخاب رشته می‌خواهند بدانند که بهترین دانشگاه های ایران به ترتیب چه دانشگاه‌هایی هستند، برای پاسخ به این پرسش در این صفحه رنکینگ دانشگاه های ایران در جهان را از نگاه نظام‌های رتبه بندی معتبر بررسی شده است.
 6. بررسی درامد رشته کامپیوتربررسی درآمد رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشوربررسی درآمد رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشوردر این صفحه به بررسی درامد رشته کامپیوتر در ایران و همچنین درامد رشته کامپیوتر در خارج از کشور از جمله کانادا، آمریکا، انگلیس، فرانسه و دیگر کشورها پرداخته شده است در ایران و خارج از کشور.

مهارت‌ هایی که کارفرمایان رشته کامپیوتر می خواهند

داشتن یک رزومه قوی و مدرک تحصیلی از یک دانشگاه برتر و ارائه گواهینامه‌های فنی و آموزش‌های تخصصی در زمینه برنامه‌نویسی و تجزیه و تحلیل داده، از مواردی است که می‌تواند کارفرمایان را تحت تاثیر خود قرار دهد. اما کارفرمایان برای تکمیل پروژه‌ها و رسیدن به اهداف سازمانی خود، به مهارت‌های فردی کارکنان نیز متکی هستند و یک مهندس کامپیوتر نمی‌تواند بدون همکاری با دیگر افراد و ایجاد ارتباط موثر، ایده‌ها و برنامه‌های کاربردی خود را عملی کند. بسیاری از شرکت های برتر فناوریبزرگترین غول های تکنولوژی جهان در سال 2021؛ معرفی 10 شرکت برتربزرگترین غول های تکنولوژی جهان در سال 2021؛ معرفی 10 شرکت برتردر جهان امروز تکنولوژی مهم ترین و قدرتمند ترین ابزاری است که اقتصاد را شکل می دهد. تکنولوژی و فناوری اطلاعات (IT) تغییرات اساسی در تجارت و همچنین زندگی روزمره انسان ها ایفا می کنند.، در طول فرآیند مصاحبه متقاضیان را بر اساس مهارت‌های فردی آزمایش می‌کنند چون آن‌ها هستند که تعیین می‌کنند آیا فرد در حوزه تخصصی خود پیشرفت خواهد کرد یا خیر!

در جدول زیر برخی از موارد مهم مهارت‌های فردی و تخصصی افراد برای جلب رضایت کارفرمایان به طور خلاصه بیان شده است.

مهارت های فردی مهارت‌های تخصصی
ارتباط و تعامل اجتماعی ریاضیات
توانایی تجزیه و تحیل مسائل برنامه نویسی
هوش حل مسئله و خلاقیت کدنویسی تخصصی
مشارکت و روحیه تیمی توسعه نرم افزار
مدیریت زمان شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است

دسته بندی مشاغل کامپیوتر

اغلب یکی از سردرگمی‌های دانشجویان کامپیوتر به هنگام انتخاب رشته این است که، نمی‌دانند شغل مورد نظرشان در کدام زیر شاخه های رشته کامپیوترمعرفی شاخه های رشته کامپیوترمعرفی شاخه های رشته کامپیوتردر این صفحه به معرفی کلیه‌ی زیر شاخه‌های رشته کامپیوتر کاردانش و فنی حرفه‌ای و همچنین کاردانی کامپیوتر، کاردانی به کارشناسی، مهندسی کامپیوتر و ارشد و دکتری کامپیوتر و دیگر موارد مورد نیاز پرداخته شده است. قرار می‌گیرد و حتی ممکن است یک انتخاب اشتباه به قیمت از دست رفتن رویاهایشان تمام شود. بطوری کلی گرایش های مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های کارشناسی و ارشد مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های کارشناسی و ارشد مهندسی کامپیوتربا توجه به اینکه در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر محبوب‌ترین رشته در دنیا و کشور است و در سال‌های اخیر اکثر رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی این رشته را انتخاب می‌کنند نیاز است در این صفحه بصورت دقیق به معرفی رشته و گرایش هاي مهندسي کامپيوتر پرداخته شده است به سه دسته نرم‌افزار کامپیوتر، سخت افزار کامپیوتر و شبکه‌های کامپیوتری تقسیم می‌شوند که هر کدام از شغل‌های حوزه کامپیوتر را براساس ویژگی‌های دانشی و مهارتی می‌توان به یکی از این مجموعه‌ها تعلق داد. 

در جدول زیر سعی کرده‌ایم، برخی از مشاغل برجسته حوزه کامپیوتر را براساس گرایش‌های مذکور تفکیک کنیم.

نرم‌افزار کامپیوتر

طراح بازی‌های کامپیوتری، مهندس تضمین کیفیت نرم‌افزار، مهندس امنیت سایبری

مهندس طراحی و توسعه نرم افزار، مدیر پروژه نرم افزاری، مهندس تست نرم‌افزار

طراح نرم‌افزار موبایل، مهندس رایانش ابری، مهندس علم داده، مهندس عملیات توسعه نرم‌افزار، معمار نرم‌افزار، مهندس داده، مهندس برنامه‌های امنیتی، مهندس بینایی ماشینبینایی کامپیوتر و کاربردهای آن چیست و چگونه کار می‌کند؟بینایی کامپیوتر و کاربردهای آن چیست و چگونه کار می‌کند؟کامپیوتر ویژن یا بینائی کامپیوتر، در ارتباط با مدلسازی و تقلید از حس بینایی انسانی از طریق استفاده از نرم‌افزار یا سخت‌افزار دیجیتالی می‌باشد. در این صفحه بینایی ماشین را بصورت کامل بررسی شده است. (Computer Vision)، مهندس یادگیری ماشین و هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است 

 برنامه نویسی های بک اند و فرانت اند، Full Stack، مهندس جاوا اسکریپت

مهندس iOS و اندروید، برنامه نویسان سیستم عامل و سایر زبان‌ها و فریم ورک‌های مختلف برنامه نویسی تحت وب و ویندوز

سخت‌افزار کامپیوتر

مهندسان هوافضا، دانشمندان علوم کامپیوتر و اطلاعات، مدیران کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی، معماران شبکه‌های کامپیوتری، برنامه نویسان زبان‌های میکروکنترلر و Processor، مهندسین برق و الکترونیک، مدیران شبکه و سیستم‌های کامپیوتری، طراحان قطعات و بردهای الکترونیکی، پشتیبان سخت‌افزار و تجهیزات جانبی، از جمله پردازنده (CPU)پردازنده (CPU) چیست؟ بررسی انواع، وظایف و کاربردهاپردازنده (CPU) چیست؟ بررسی انواع، وظایف و کاربردهاسی پی یو قلب کامپیوتر و کامپیوتر قلب دنیای کنونی است، بنابراین در این صفحه به معرفی و بررسی سی‌پی‌یو یا همان پردازنده مرکزی (CPU) پرداخته‌ شده، و بطور کامل توضیح داده‌ایم که CPU از چه بخش هایی تشکیل شده و هر بخش چه وظایف و مشخصاتی دارد.، چاپگرها و درایوهای دیسک، پسیو کار و نصاب تجهیزات شبکه

شبکه کامپیوتری

مدیر و مسئول شبکه، کارشناس مانیتورینگ شبکه، مستندساز شبکه کامپیوتری،

مهندس شبکهمهندسی شبکه؛ بررسی آینده شغلی، وظایف و مهارت هامهندسی شبکه؛ بررسی آینده شغلی، وظایف و مهارت هامهندسی شبکه Network Engineering بعنوان یکی از آینده دار ترین مشاغل حوزه کامپیوتر، پیش نیازهای تحصیلی و شغلی متفاوتی دارد، بنابراین در این صفحه بطور کامل به بررسی وظایف و مهارت‌هایی که یک مهندس شبکه نیاز دارد و همچنین به بررسی و معرفی مدارک معتبر شبکه در جهان پرداخته شده است سیسکو، کارشناس آنتی ویروس شبکه، نیروی هلپ دسک شبکه، کارشناس پشتیبانی شبکه، ادمین شبکه و سرویس‌ها، مهندس شبکه مایکروسافت، کارشناس زیرساخت شبکه، کارشناس VOIP و Digital PBX

همچنین شغل‌های حوزه مالتی مدیا و گرافیک نیز در دسته مشاغل کامپیوتری قرار می‌گیرند که طرفداران و علاقه‌مندان خاص خودشان را دارند. طراحان گرافیک، انیماتورها و طراحان و تولیدکنندگان تیزرهای تبلیغاتی جزو این گروه از مشاغل کامپیوتری به شمار می‌آیند.

بهترین مشاغل رشته کامپیوتر در سال 2022

دانشجویان علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. این شانس را خواهند داشت که بعد از فارغ التحصیلی بلافاصله وارد فضای حرفه‌ای  شده و به بسیاری از مشاغل کامپیوتری محبوب دسترسی داشته باشند. فرصت‌های شغلی علوم کامپیوتر بسته به مقاطع تحصیلی متفاوت هستند، بعنوان مثال فارغ التحصیلان دارای مدرک کاردانی اغلب به عنوان متخصصان پشتیبانی کامپیوتر یا توسعه دهندگان وب فعالیت می‌کنند در حالیکه مدرک لیسانس درهای بسیاری را برای مشاغل علوم رایانه مانند توسعه نرم افزار، مدیریت پایگاه داده و برنامه نویسی برای افراد باز می‌کند. همچنین برای شرکت در تحقیقات و پژوهش‌های علمی و اطلاعاتی انتظار می‌رود که متقاضیان حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند.

برای شناخت مشاغل برتر در حوزه علوم کامپیوتر با ما همراه باشید تا آن‌ها را بصورت کامل و باذکر جزئیات به شما معرفی کنیم تا بهترین فرصت‌های موجود را شناسایی و انتخاب کنید.

توسعه دهنده نرم افزار

یک توسعه دهنده نرم افزار، با بررسی نیاز کاربر نرم‌افزاری را طراحی و تولید می‌کند که قابلیت اجرا بر روی سیستم‌های مختلف را داشته و با سایر برنامه‌های موجود بر روی سیستم سازگار باشد. برخی برنامه‌های کاربردی جدید برای استفاده از موبایل یا دسکتاپ توسعه داده می‌شوند، در حالی که برخی دیگر سیستم عامل‌های زیربنایی را می‌سازند. توسعه‌دهندگان نرم افزار با برنامه نویسان کامپیوتریبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است همکاری نزدیکی داشته و در طی مراحل مختلف سعی در بهینه‌سازی نرم‌افزار و محبوبیت آن میان کاربران دارند.

 • حداقل مدرک مورد نیاز : لیسانس
 • متوسط درآمد سالیانه : 110,140 دلار (باتحصیل در مقاطع بالاتر می‌توان درآمد بیشتری کسب کرد)
 • تجربه کاری : نیاز ندارد
 • مهارت تخصصی :‌ توسعه دهندگان نرم‌افزار به تسلط قوی بر روی زبان‌های برنامه نویسی از جمله ASP.NET ، Java Script ، C# و Python نیازمندند. موارد گفته شده جزو زبان‌های برنامه نویسی مهم برای توسعه دهندگان نرم‌افزار هستند اما مهندسین مشتاق می‌توانند بسته به شغل، صنعت و تخصصی که آن را دنبال می‌کنند در زبان‌های دیگر نیز مهارت لازم را کسب کنند.
 • مهارت فردی : توسعه دهندگان نرم‌افزار باید بتوانند با دیگر افراد، تعامل سازنده و روحیه کار تیمی داشته باشند، به جزئیات فکر کنند و از عهده حل مسائل پیچیده به خوبی برآیند. 
 • وظایف روزانه : به طور خلاصه، مسئولیت‌های یک توسعه دهنده نرم‌افزار بسته به عواملی مانند تخصص و سطح تجربه آن‌ها و صنعتی که در آن کار می‌کنند متفاوت است. به عنوان مثال، توسعه دهندگان ارشد نرم‌افزار بعنوان رهبران پروژه می‌توانند بر عملکرد کارمندان نظارت داشته و با مدیریت زمان و  بودجه، پروژه را مطابق با برنامه ریزی پیش ببرند. وظایف معمول روزانه برای یک توسعه دهنده نرم‌افزار شامل آزمایش برنامه‌های جدید، تجزیه و تحلیل رفتار کاربر و ایجاد مدل‌هایی برای برنامه‌های جدید است.

توسعه دهندگان نرم‌افزار بر انواع مختلفی از زبان‌های برنامه نویسی مسلط هستند و توانایی مدیریت پروژه‌های بزرگ را نیز دارند.

مهندس سخت افزار

مهندسین سخت افزار و یا معماری کامپیوتر آموزش جامع معماری کامپیوترآموزش جامع معماری کامپیوتر در مهندسی کامپیوتر، معماری کامپیوتر مجموعه‌ای از قوانین و روش‌هایی است که به چگونگی طراحی، کارکرد، سازماندهی و پیاده سازی (ساخت) سیستم‌های کامپیوتری می‌پردازد، در این صفحه به بررسی و آموزش کامل معماری کامپیوتر پرداخته شده است قطعات و تجهیزات جدید کامپیوتر را طراحی و توسعه می‌دهند و بر ساخت و نصب سیستم‌های کامپیوتری و محصولات مرتبط نظارت دارند. آن‌ها اغلب بر روی نیازهای سخت افزاری موجود در صنعت کامپیوتر تمرکز دارند و راه‌حل‌هایی برای ارتقاء قطعات رایانه‌ها، خودروها و سایر فناوری‌های وابسته ارائه می‌کنند. همچنین تست و آزمایش سخت افزارها و تعیین نوع ورودی آن‌ها در مراحل ساخت به‌عهده مهندسان سخت‌افزار است.

 • حداقل مدرک مورد نیاز : لیسانس
 • متوسط درآمد سالیانه : 128,170 دلار (در صورت داشتن سابقه کار بیشتر مبلغ دریافتی بیشتر خواهد بود)
 • تجربه کاری : نیاز ندارد
 • مهارت تخصصی : این مهارت‌ها برای مهندسان سخت‌افزار شامل یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی مانند C ،C++ ،VHDL و Verilog HDL و توانایی ساخت و طراحی انواع برد و مدارهای الکترونیکی قابل برنامه‌ریزی است.
 • مهارت فردی : مهندسین سخت افزار به عنوان طراحان قطعات و محصولات الکترونیکی دارای خلاقیت بالایی هستند و از مهارت‌های تحلیلی و حل مسئله در تشخیص و رفع مشکلات طراحی‌های سخت‌افزار، رسانه‌ها و دستگاه‌های ذخیره‌سازی بهره می‌برند. با وجود اینکه اکثر مهندسان سخت‌افزار به طور مستقل روی وظایف خاصی کار می‌کنند، اما باید مهارت‌های ارتباطی را نیز در خود پرورش دهند تا بتوانند با سایر متخصصان حوزه فناوری همکاری داشته و به طور مؤثر نیازهای مشتری را برآورده کنند.
 • وظایف روزانه : یک روز معمولی برای یک مهندس سخت افزار کامپیوتر شامل : نظارت بر عملکرد تجهیزات و انجام اصلاحات لازم برای اطمینان از عملکرد سیستم مطابق با مشخصات، ارائه پشتیبانی فنی به طراحان، مهندسان و سایر اعضای تیم در طول فرآیند توسعه و اجرای محصول، ساخت و آزمایش نمونه‌های اولیه محصول با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری، طراحی و توسعه سخت افزار کامپیوتر و پشتیبانی از تجهیزات جانبی، از جمله واحدهای پردازش مرکزی (CPU)، پردازنده گرافیکی (GPU)پردازنده گرافیکی (GPU) چیست؟ بررسی انواع، وظایف و کاربردهاپردازنده گرافیکی (GPU) چیست؟ بررسی انواع، وظایف و کاربردهادر این مقاله به تاریخچه پردازنده گرافیکی، علت به وجود آمدن آن، انواع GPUها و همچنین مزایا و معایب هر یک متناسب با نیاز کاربران پرداخته‌ شده است، ریزپردازنده‌ها، چاپگرها و درایوهای دیسک.

مهندسین سخت افزار کامپیوتر اغلب با توسعه دهندگان نرم‌افزار همکاری داشته تا از سازگاری بین سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر اطمینان حاصل کنند.

متخصصین حوزه سخت‌افزار، تحلیل‌های سنگین سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را انجام می‌دهند و بازارهای بسیار جذابی در سرتاسر دنیا را به خود اختصاص داده‌اند

مهندس رایانش ابری

یک مهندس ابر (Cloud Engineering) یک متخصص حوزه فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید. است که مسئولیت هر گونه وظایف فنی مرتبط با رایانش ابری، از جمله طراحی، برنامه ریزی، مدیریت، نگهداری و پشتیبانی را بر عهده دارد. مهندسان ابر می‌توانند نقش‌های خاص‌تری داشته باشند که شامل معماری ابری (طراحی راه حل‌های ابری برای سازمان‌ها)، توسعه (کد نویسی برای ابر) و مدیریت (کار با شبکه‌های ابری) می‌باشد.

فناوری ابری در سال‌های اخیر بسیار گسترش یافته بطوریکه در زندگی روزمره‌مان نیز بدون آن که آگاه باشیم در حال استفاده از این فناوری هستیم. تماشای تلویزیون یا گوش دادن به موسیقی در سرویس‌های پخش مورد علاقه‌تان، استفاده از یک پلتفرم ایمیل آنلاین یا پشتیبان‌گیری از تصاویر تلفن خود در اینترنت تنها بخشی از کاربرد فناوری رایانش ابر در زندگی شما هستند. اما کاربرد این فناوری در شرکت‌های تجاری و سازمان‌های بزرگ در قالب ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری داده‌هاست و حتی می‌توان بروزرسانی‌ نرم‌افزارها را به گونه‌ای ارائه کرد که مشتریان بتوانند از دستگاه‌های مختلف به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند. مهندسان رایانش ابری، طراحی‌های خود را بر اساس نیازهای مصرف‌کننده و تقاضاهای تکنولوژیکی و در عین حال ارتقاء و بهبود شبکه و سیستم‌های موجود انجام می‌دهند.

 • حداقل مدرک مورد نیاز : لیسانس
 • متوسط درآمد سالیانه : 120,520 دلار (حداکثر 130هزار دلار در سال)
 • تجربه کاری : 5 تا 10 سال
 • مهارت تخصصی : تسلط به سیستم عامل Linux، مدیریت پایگاه داده و دانش مربوط به مفاهیم MySQL و Hadoop، مهارت کافی در زبان‌های برنامه‌نویسی مانند  python، Java، SQL، Ruby و PHP، آشنایی با مفاهیم مجازی سازی و XML (زبان نشانه گذاری)، SOAP‌(پروتکل دسترسی به اشیاء)، UDDI‌ (توصیفات، کشف و یکپارچه سازی جهانی) و چارچوب‌ها و شیوه‌های DevOps
 • مهارت فردی : مهندسان در زمینه‌های فنی مانند محاسبات ابری و شبکه نیز بر مهارت‌های تفکر انتقادی و تحلیلی خود برای حل مشکلات محاسباتی، ایجاد راه حل‌های قابل اجرا و کاهش خطرات امنیتی تکیه می‌کنند. داشتن مهارت‌های ارتباطی به منظور همکاری با کارکنان و اعضای تیم و دستیابی به اهداف و تکمیل پروژه‌های رایانش ابری برای یک مهندس ابر امری ضروری است. به عنوان یک مهندس ابر، مهم است که توانایی‌های خود را به عنوان یک رهبر توسعه دهید، زیرا احتمالاً مسئولیت‌هایی را بر عهده می‌گیرید که به مهارت‌های شما در این زمینه نیاز دارد.
 • وظایف روزانه : نقش یک مهندس ابر بسته به شرکتی که در آن کار می‌کند نسبتاً متفاوت به نظر میرسد. اما به طور کلی وظایف روزانه یک مهندس ابر ممکن است شامل  : کمک به سازمان‌ها برای انتقال سیستم‌های کامپیوتری خود به فضای ابری، پیکربندی اجزای زیرساخت ابری مانند شبکه و خدمات امنیتی، ایجاد برنامه‌ها و پایگاه‌های داده‌ای که در فضای ابری کار می‌کنند، نظارت بر خدمات مدیریت ابر و ذخیره‌سازی داده‌ها

رایانش ابری، از شاخه‌های فناوری اطلاعات است و از پرکاربردترین شاخه‌ها در در زندگی عادی و همچنین صنایع می‌باشد

بن میلر درباره نقش خود در شرکت Google‌ می‌گوید: نقش من به عنوان یک مهندس استراتژیک ابر در Google‌ این است که به مشتریان کمک کنم تا سیستم‌هایی را روی پلتفرم طراحی و پیاده‌سازی کنند. من طراحی سیستم، راهنمایی و آموزش در مورد بکارگیری بهترین شیوه‌ها در Google Cloud را ارائه می‌دهم تا مشتریان بهترین تجریه را در کار با پلتفرم گوگل داشته باشند.

مدیر شبکه

مدیران شبکه، در شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی به‌عنوان طراح و ناظر بر شبکه‌های محلی (LAN)، شبکه‌های گسترده (WAN) و سیستم‌های ارتباطی داده فعالیت دارند و مسئولیت تعمیر و نگه‌داری منظم و عیب یابی شبکه نیز بر عهده آن‌هاست. این مهندسین متخصص، همواره بر عملیات روزانه شبکه‌های یک سازمان نظارت دارند و به دنبال فرصت‌هایی برای ارتقاء و بهبود عملکرد شبکه براساس نیازهای سازمانی هستند.

 • حداقل مدرک مورد نیاز : لیسانس
 • متوسط درآمد سالیانه : 80,600 دلار
 • تجربه کاری : نیاز ندارد
 • مهارت تخصصی : مهندسین شبکه باید از دانش کافی در زمینه آشنایی با عمکرد انواع شبکه همچون LAN، WAN‌ و VPN (شبکه خصوصی مجازی)، زبان‌های برنامه‌نویسی، مدیریت نرم‌افزار و سخت‌افزار و امنیت شبکه برخوردار باشند تا بتوانند بهترین شیوه‌ها را به عنوان یک متخصص قابل اعتماد اعمال کنند.از آنجایی که شرکت سیسکو در زمینه ایجاد و تولید سخت‌افزارهای شبکه فعالیت دارد، اکثر مدیران شبکه به صورت روزانه با محصولات و سیستم‌های سیسکو کار می‌کنند و به همین دلیل درک و آشنایی کامل با این سیستم‌ها، نحوه عملکرد و نگهداری و عیب‌یابی آن‌ها امری ضروری محسوب می‌شود. شناخت نرم‌افزار Microsoft Active Directory برای احراز هویت کاربران و محدودیت دسترسی آن‌ها از موارد دیگری است که افراد بعنوان مدیران شبکه باید از آن آگاهی داشته باشند.
 • مهارت فردی : مهارت‌هایی همچون صبر، مدیریت زمان، ارتباطات اجتماعی و دقت به جزئیات از جمله مواردی هستند که یک مدیر شبکه موفق و حرفه‌ای به آن‌ها نیاز دارد. مدیران شبکه باید بدانند که چگونه نیازهای فردی و سازمانی را اولویت‌بندی، تحلیل و ارزیابی کنند و ایده‌های خود را به صورت نوشتاری و شفاهی بیان کنند.
 • وظایف روزانه : مدیران شبکه با داشتن یک ارتباط موثر با همکاران خود به تبادل نظر پرداخته و نیازهای کلی شبکه را ارزیابی می‌کنند. همچنین آن‌ها مسئول نصب، نظارت، ارتقاء و عیب‌یابی سخت‌افزار و نرم‌افزار شبکه هستند و موظفند کاربران را آموزش دهند و ایده‌های پیچیده را به روش‌های واضح و مختصر منتقل کنند. مدیران شبکه تکنیک‌هایی را برای بهینه‌سازی عملکرد شبکه، دسترسی به کاربران جدید و نظارت بر امنیت و ایمنی شبکه پیاده‌سازی می‌کنند.

مدیران شبکه وظیفه نگهداری، تعمیر و ساخت شبکه را برعهده دارند

تحلیل گر امنیت اطلاعات

تحلیل‌گران امنیت اطلاعات، مسئول محافظت از اطلاعات موجود در سیستم‌های کامپیوتری سازمان‌ها در برابر نفوذ داده‌ها و حملات سایبری هستند. از آنجایی که این روزها بسیاری از داده‌های حساس به صورت الکترونیکی ذخیره می‌شوند، از جمله شماره حساب‌های بانکی و رمز عبور، بکارگیری این افراد متخصصان امری بسیار مهم و ضروری است. تحلیل‌گران امنیت اطلاعات فایروال ها و یا نرم‌افزارهای رمزگذاری داده‌ها را نصب و نگهداری می‌کنند و بهترین شیوه‌ها و استانداردهای را برای محافظت از اطلاعات حساس بکار می‌گیرند. شناسایی خطرات و آسیب پذیری سیستم‌های شبکه یک سازمان و مراقبت از هرگونه نقض قوانین محافظتی از دیگر وظایف یک متخصص امنیت داده محسوب می‌شوند.

 • حداقل مدرک مورد نیاز : لیسانس (گاهی گذراندن یه دوره بوت کمپ و دریافت گواهینامه حرفه‌ای کفایت می‌کند)
 • متوسط درآمد سالیانه : 125,990 دلار
 • تجربه کاری : نیاز ندارد
 • مهارت تخصصی : ابزارهای مهم برای تحلیلگران امنیت اطلاعات شامل آشنایی با پایگاه داده‌های مختلف به همراه نرم افزار توسعه آن‌ها، برنامه نویسی، نظارت بر شبکه و حفاظت از ویروس می‌باشد. تحلیلگران امنیتی باید برنامه‌های استانداردی مانند Blackboard، Apache Ant، ​​Symantec و Django را بدانند. تحلیلگران امنیت اطلاعات به دانش کاری قوی در مورد نحوه عملکرد فناوری و شبکه‌ها نیاز دارند تا بتوانند مشکلات را به طور مؤثر حل کنند.
 • مهارت فردی : یک تحلیلگر امنیت اطلاعات برای موثر بودن باید چندین ویژگی کلیدی مانند مهارت تحلیلی قوی و مهارت‌های عیب‌یابی و حل مسئله عالی داشته باشد تا در صورت بروز مشکل، آن‌ها را شناسایی و حل کند. تحلیلگران موفق افرادی هستند که جزئی‌گرا بوده و می‌توانند کوچکترین تغییرات در عملکرد سیستم را که ممکن است نشان دهنده نقض امنیتی و یا وجود نرم افزار غیرمجاز یا بدافزار باشد، به سرعت تشخیص دهند. در نهایت، متخصصین امنیتی باید نبوغی داشته باشند که آنها را قادر می‌سازد مشکلات فنی را با روش‌ها و تفکر خلاقانه حل کنند.
 • وظایف روزانه : تحلیلگران امنیت اطلاعات سیستم‌های کامپیوتری را به طور منظم آزمایش کرده تا مطمئن شوند که مطابق انتظار کار می‌کنند. آن‌ها همچنین در مورد شیوه‌های جدید در این زمینه تحقیق کرده و اقدامات امنیتی جدیدی را اجرا می‌کنند. اگر یک حمله سایبری رخ دهد، تحلیلگران امنیتی باید به سرعت به آن‌ها پاسخ داده و سپس گزارشی دقیق برای مدیریت نوشته و برای جلوگیری از نقض‌های بعدی تلاش کنند.

دانشمند علم داده

دانشمندان داده از مدل‌های ریاضی برای پاسخ به سوالات و حل مسائل در دنیای واقعی استفاده می‌کنند. آن‌ها از ابزارها و تکنیک‌های پیشرفته برای یافتن الگوها، ایجاد شکل‌های بصری و نتیجه گیری از داده‌های موجود بهره می‌گیرند. کار به عنوان یک دانشمند داده می‌تواند از نظر فکری چالش برانگیز و از نظر تحلیلی رضایت‌بخش باشد و شما را در خط مقدم پیشرفت‌های جدید در فناوری قرار دهد. امروزه تقاضا برای استخدام دانشمندان داده زیاد شده است، زیرا تحلیل و بررسی داده‌های بزرگ به طور فزاینده‌ای در تصمیم‌گیری سازمان‌ها موثرند.

 • حداقل مدرک مورد نیاز : فوق لیسانس
 • متوسط درآمد سالیانه : 136,000 دلار
 • تجربه کاری : نیاز ندارد
 • مهارت تخصصی : مهارت تجزیه و تحلیل و استفاده از مجموعه داده‌های بزرگ برای کمک به شرکت‌ها در درک الگوی مصرف‌کنندگان و بازار یکی از اصلی‌ترین مهارت‌ها در این زمینه تخصصی محسوب می‌شود. استفاده و تسلط بر SAS (مجموعه ای از محصولات نرم افزاری است که به طور خاص برای مدیریت داده‌ها و تجزیه و تحلیل بینش‌های تجاری ایجاد شده)، داشتن مهارت کافی در زبان‌های برنامه‌نویسی همچون SQL،Python و R و آشنایی با دانش یادگیری ماشین از اساسی‌ترین مهارت‌های لازم برای این شغل به شمار می‌روند.
 • مهارت فردی : داشتن هوش تجاری و مهارت تجزیه و تحلیل برای دانشمندان علوم داده بسیار مهم و ضروری است. مهارت ارتباطات برای انتقال یافته‌ها، تفاسیر و ایده‌های متخصصین به کارفرمایان و همکاران و داشتن مهارت‌های نوشتاری و سخنرانی در جمع، دانشمندان داده را در همکاری با اعضای تیم‌شان یاری می‌کند.بعلاوه اینکه مهارت حل مسئله در متخصصان علوم داده می تواند به سازمان ها کمک کند تا تشخیص دهند که کدام جنبه از مسائل با استفاده از تجزیه و تحلیل مجموعه داده ها  قابل حل هستند.
 • وظایف روزانه : یک روز معمولی در زندگی یک دانشمند داده شامل تجزیه و تحلیل داده‌ها، جستجوی الگوها و روندها و توسعه الگوریتم های جدید است. این متخصصین ممکن است نیاز داشته باشند که نتایج را از طریق گزارش‌های کتبی یا ارائه شفاهی به مشتریان منتقل کنند.

 

اصطلاح داده‌های بزرگ به مجموعه داده‌هایی اطلاق می‌شود که به دلیل پیچیدگی، نرم‌افزارهای معمولی پردازش داده نمی‌توانند با آن‌ها کار کنند.

 توسعه دهنده وب

شاید در نگاه اول، توسعه وب و طراحی وب اشتراکات زیادی با یکدیگر داشته باشند، اما در برخی زمینه‌های کلیدی با هم تفاوت دارند. طراحی وب با آخرین لایه یک وب‌سایت که مربوط به ظاهر و زیباسازی بصری آن است، سروکار دارد در حالی‌که توسعه وب، با نوشتن کدهای فنی سمت کاربر و سمت سرور عملکرد یک سایت را تعیین می‌کند. توسعه‌ دهندگان وب ممکن است به طور انحصاری روی کدهای سمت کاربر، یا کدهای پشتیبان و یا هر دو کار کنند.

برای تبدیل شدن به یک توسعه‌ دهنده وب موفق، باید به طور منظم مهارت‌های خود را برای به روز نگه داشتن وب‌سایت‌ها رشد و ارتقاء دهید.

 • حداقل مدرک مورد نیاز : لیسانس
 • متوسط درآمد سالیانه : 77,200 دلار
 • تجربه کاری : نیاز ندارد
 • مهارت تخصصی : برنامه‌نویسی یکی از مهارت‌های اولیه برای یک توسعه دهنده وب است و این متخصصان باید حداقل برخی از زبان های برنامه‌نویسی مانند HTML5، PHP، Css، Java Script، ASP.NET و Python را بدانند. توسعه دهندگان وب اغلب از نرم‌افزارهای محبوبی مثل فتوشاپ و وردپرس نیز استفاده می‌کنند.
 • مهارت فردی : توسعه دهندگان وب اغلب به صورت دورکاری و مستقل کار می‌کنند، بنابراین باید توانایی مدیریت و کنترل کیفیت پروژه‌های خود را داشته باشند. مهارت‌های فردی توسعه‌دهنده وب شامل توانایی لازم برای انجام چند کار، انگیزه و اعتماد به نفس بالا، سازماندهی و توجه به جزئیات است.
 • وظایف روزانه : وظایف روزانه توسعه دهندگان وب به موقعیت و پروژه آنها بستگی دارد. توسعه‌ دهندگان در یک روز کاری خود، اغلب در حال برقراری ارتباط با مشتریان، برنامه‌ریزی طرح‌بندی‌های وب، نوشتن کد برای فعال کردن عملکردهای سایت و ایجاد یا اضافه کردن محتوای کلامی یا بصری به ساختار کدها هستند. توسعه دهندگان وب عملکردهای وب سایت را آزمایش می‌کنند و مسئولیت ساخت، نگهداری، به روزرسانی و عیب‌یابی وب سایت‌ها را بر عهده می‌گیرند.

طراح بازی‌های ویدیوئی

طراحان بازی‌های ویدیویی، بازی‌هایی را طراحی و تولید می‌کنند که قابلیت اجرا بر روی رایانه‌ها و کنسول‌های بازی را داشته باشد. آن‌ها جنبه‌های مختلفی از بازی‌های ویدیویی، از جمله برنامه‌های کاربردی، کدنویسی، مکانیزم‌های گیم‌پلی و رابط‌های کاربری را ایجاد می‌کنند تا در نهایت یک محصول محبوب، جذاب و پرفروش را به بازار معرفی کنند. متخصصان علوم محاسبات و الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است. ممکن است از حرفه طراحی بازی‌های ویدیویی استقبال بیشتری انجام داده و به یک توسعه دهنده موفق در حوزه بازی‌های کامپیوتری تبدیل شوند.

 • حداقل مدرک مورد نیاز : کاردانی یا لیسانس
 • متوسط درآمد سالیانه : 79,890 دلار
 • تجربه کاری : نیاز ندارد
 • مهارت تخصصی : تسلط بر زبان‌های برنامه نویسی مانند C#  و++C، داشتن  مهارت‌های ریاضی و تحلیلی خوب برای کارهای سنگین کدنویسی و درک اصول اولیه توسعه نرم افزار از جمله مهارت‌های تخصصی لازم برای طراحان بازی‌های ویدیوئی به شمار می‌آید.
 • مهارت فردی : خلاقیت، داشتن روحیه تیمی و هوش حل مسئله .
 • وظایف روزانه : اغلب، این متخصصان با اعضای تیم ملاقات می‌کنند تا بروزرسانی‌های لازم را دریافت و انجام دهند. کدنویسی از برنامه‌های روزانه این گروه از متخصصان است و پیدا کردن اشکالات سیستم و رفع آن‌ها نیز بخشی از این فعالیت‌های روزمره را بخود اختصاص می‌دهد.

فریلنسری یا آزادکاری چیست؟

کار فریلنسری یا ریموت به کاری گفته می‌شود که نیاز به حضور درمحل کار نداشته و شما تنها با داشتن یک لب تاب می‌توانید از عهده انجام آن برآیید.

شاید همکاری با افرادی که از قبل می‌شناسید مانند هم اتاقی‌ها، دوستان، اعضای خانواده و اساتید دانشگاه بتواند اولین قدم شما برای وارد شدن به دنیای فریلنسری باشد. فقط کافیست به آنها اطمینان دهید که توانایی کافی برای شروع یک پروژه مستقل را دارید و همیشه در دسترس خواهید بود. بعنوان مثال امروزه افراد زیادی در اطراف ما هستند که به دنبال ساخت یک وب‌سایت برای تبلیغ محصولات و کسب و کارشان هستند و شما می‌توانید پیشنهاد انجام این کار را به آنها داده و آن را طراحی کنید و یا اینکه بعنوان دانشجو از اساتیدتان بخواهید که کار بروزرسانی سایت دانشگاه را به شما بسپارند و در ازای انجام آن‌ها پول دریافت کنید.

حتی اگر در حلقه اجتماعی شما نیز کسی به دنبال فریلنسر نباشد، مکان‌ها و سایت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند شما را با مشتریان بالقوه مرتبط کنند. دانشگاه‌ها از جمله مکان‌هایی هستند که شما از طریق آن‌ها با مراکزی که به دنبال افراد دورکار (فریلنسر) هستند آشنا می‌شوید. علاوه بر آنها از طریق سایت‌های ایرانی و خارجی نیز می‌توانید مشخصات خود و حرفه‌ای که در آن تخصص دارید را ثبت کنید تا از طریق آن‌ها به شما کار پیشنهاد شده و در قبال انجام آن حقوق دریافت کنید. اما در این بین کار کردن با سایت‌های فریلنسر خارجی (مانند سایت freelancer, Upwork, PeoplePerHour و iWriter) کمی دشوارتر است چرا که، شما هم باید به زبان انگلیسی به طور کامل مسلط باشید و هم اینکه با توجه به مشکلات پرداخت‌های بانکی که در خارج از کشور برای ایرانیان وجود دارد ممکن است در دریافت حقوق خود دچار مشکل شوید. اگرچه صرافی‌های ارزی وجود دارند؛ که امکان نقد کردن درآمد فریلنسرها را فراهم و به عنوان یک واسطه درآمدهای دلاری آنان را به ریال تبدیل می‌کنند. 

طراحی وب، طراحی رابط کاربری (UX/UI)، طراحی ربات، طراحی بازی‌های کامپیوتری، تولید محتوا، مدیریت سئو و مشاوره در زمینه‌های تخصصی مانند امنیت وب، یادگیری ماشین یا ارز دیجیتال از جمله مشاغل مهم و پردرآمد حوزه فریلنسری به شمار می‌آیند.

مشاغل رشته کامپیوتر در ایران

بازار مشاغل حوزه علوم و مهندسی کامپیوتر در ایران نیز همانند سایر کشورها پررونق است و هرساله تعداد زیادی از مهندسین کامپیوتر در مراکز دولتی و شرکت‌های خصوصی مشغول به کار می‌شوند. حتی بسیاری از افراد به عنوان کارآفرینان و مدیران استارت‌آپ‌ها (دیجی‌کالا، دیوار، اسنپ و ...) در این حوزه فعالیت دارند و درآمدهای بسیار بالایی را کسب می‌کنند. از مشاغل رایج رشته کامپیوتر در ایران می‌توان به طراحی و توسعه نرم‌افزار، مدیر پروژه‌های نرم افزار، مدیریت پایگاه داده، برنامه‌نویسی اپلیکیشن‌های موبایل، مدیر و پشتیبان شبکه، طراحی صفحات وب، تولید محتوا، برنامه نویسی بک اند و فرانت اند، کارشناس سئو، مهندسی امنیت اطلاعات و مدرس دانشگاه و عضو هیئت علمی اشاره کرد.

متاسفانه به دلیل نوظهور بودن بعضی از شاخه‌های رشته کامپیوتر در ایران مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل داده، تاکنون فرصت‌های شغلی زیادی برای آن‌ها ایجاد نشده و امیدواریم که در آینده نه چندان دور متقاضی استخدام متخصصین این حوزه افزایش یابد. چرا که امروزه این مشاغل جزو پردرآمدترین و محبوب‌ترین شغل‌های دنیا محسوب می‌گردند.

میزان درآمد و دریافتی مهندسین کامپیوتر در ایران

باتوجه به تنوع شغلی و مدرک تحصیلی یک فرد، بازه‌های متفاوتی برای میزان حقوق دریافتی در نظر گرفته می‌شود اما اگر بخواهیم به طور اجمالی به این موضوع اشاره کنیم، باید گفت :

به طور میانگین میزان حقوق دریافتی برای یک مهندس کامپیوتر در سطح کارشناس برابر 12 میلیون تومان، در سطح سرپرست و کارشناس ارشد برابر 15 میلیون تومان و در سطح مدیر و ارشد برابر 23 تا 30 میلیون تومان خواهد بود.

پردرآمدترین مشاغل کامپیوتر در جهان

تقریباْ‌ تمام مشاغل کامپیوتر جزو پردرآمدترین شغل‌های دنیا محسوب می‌شوند و در برخی از کشور‌ها مهندسین کامپیوتر بعد از پزشکان، بالاترین میزان درآمد را دارند. اما در میان مشاغل کامپیوتر، طراحان و توسعه دهندگان نرم‌افزار، دانشمندان علم داده و مدیران امنیت شبکه و اطلاعات بالاترین میزان حقوق دریافتی را دارند که سالیانه مبلغی بین 115,197 تا 139,099 دلار است.

با اسکن QR code زیر، شغل و کشور مورد نظرتان را انتخاب کنید و میزان دقیق حقوق سالیانه دریافتی را مشاهده نمایید.

Qr Code مربوط به میزان حقوق سالیانه مشاغل

شغل‌ های رشته کامپیوتر برای خانم ها

برای ورود به حوزه مشاغل کامپیوتر این توانایی‌های و میزان مهارت افراد است که مورد ارزیابی قرار می‌گیرد نه جنسیت آن‌ها! اما از این جهت که بعضی مشاغل از انعطاف بیشتری برخوردارند و شرایط دورکاری برایشان مهیاست، بیشتر مورد توجه و استقبال خانم‌ ها قرار می‌گیرند. شغل‌‌هایی همانند توسعه‌ دهنده نرم‌افزار، طراحان واسط‌های کاربری ، تحلیل‌گران داده و طراحی و توسعه صفحات وب از جمله مشاغل محبوب خانم‌ هاست. لطفاْ برای اطلاع از جزئیات این مشاغل به مقاله رشته کامپیوتر برای دخترآیا رشته کامپیوتر برای دختران مناسبت است؟آیا رشته کامپیوتر برای دختران مناسبت است؟آمارها حاکی از آن است که زنان به سرعت در حال پیشرفت در علوم کامپیوتر و گرفتن شغل­‌های تخصصی و حساس هستند در نتیجه در این صفحه نقش خانم‌ها را در رشته کامپیوتر بررسی و به طور کامل تحلیل کرده‌ایم.ان در صفحه کنکور کامپیوتر مراجعه کنید.

شغل‌های دولتی رشته کامپیوتر

برای برخی از افراد کارکردن در ادارات، نهادهای دولتی و بانک‌ها همیشه بعنوان یک نقطه امن تلقی می‌شود و در نتیجه بعد از فارغ التحصیلی به دنبال استخدام در مشاغل دولتی متناسب با تخصص‌شان هستند. از طرفی برخی سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی نیز با برگزاری آزمون‌های استخدامی دوره‌ای و یا انجام مصاحبه‌های تخصصی اقدام به استخدام نیرو می‌کنند. طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان سنجش در سال 1399، حدوداً 565 هزار نفر متقاضی شرکت در آزمون استخدامی بوده‌اند که تعداد قابل توجهی از آن‌ها را متقاضیان کار در حوزه کامپیوتر و IT تشکیل می‌دادند. مدیریت پایگاه داده، برنامه نویسی، مدیر شبکه، مدیر امنیت سیستم‌های اطلاعاتی، تحیل‌گر امنیت داده، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، مهندس معماری کامپیوتر و توسعه‌دهندگان وب از جمله مشاغلی هستند که نیاز به استخدام و تامین نیروی کار از جانب شرکت‌های دولتی در آن‌ها دیده می‌شود.

شغل‌های غیرمستقیم مرتبط با رشته کامپیوتر

با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، به تدریج پای نرم‌افزارها و قطعات کامپیوتری به تمامی شاخه‌های علمی باز شد و لازم بود که افراد متناسب با شغل و تخصص‌شان بعنوان کاربر یک برنامه و یا اپراتور دستگاه آموزش ببینند. به طور یقین می‌توان گفت، امروزه هزاران شغل‌ به صورت غیرمستقیم با رشته کامپیوتر در ارتباطند بدون آنکه نیاز به کسب دانش در زمینه علوم کامپیوتر داشته باشند. بعنوان مثال مهندسین معمار به واسطه کار با نرم‌افزار اتوکد(AutoCAD) و یا ناشرین کتاب که از طراحی روی جلد گرفته تا چاپ آن را توسط نرم‌افزارها و دستگاه‌های دیجیتال انجام می‌دهند، نمونه‌ای از این جامعه به شمار می‌روند. اگر به محیط اطرافمان دقت بیشتری داشته باشیم شاید به ندرت شغلی را بیابیم که از کامپیوتر و مشتقات آن بهره‌ای نبرده باشد.

موسسات کاریابی و استخدامی

موسسات کاریابی، مراکز دولتی و یا خصوصی هستند که کارفرمایان و متقاضیان کار می‌توانند به وسیله آن‌ها با یکدیگر تعامل داشته باشند. در این موسسات کارفرمایان نیاز‌های مورد نظرشان را ثبت میکنند و کارجویان می‌توانند مطابق با مهارت و توانمندی که دارند شغل مورد نظرشان را پیدا کنند و در صورت توافق شروع به همکاری نمایند. فعالیت این مراکز اغلب به صورت آنلاین است و شما می‌توانید با مراجعه به سایت کاریابی، شغل دلخواه‌تان را جستجو کنید و از بازار کار آن مطلع شوید. در صورت یافتن آگهی استخدام با کارفرمای مربوطه ارتباط برقرار کنید و بعد از انجام توافقات، شروع به کار نمایید.

سایت‌های برتر کاریابی ایرانی

خوشبختانه در ایران نیز سایت‌های کاریابی معتبر زیادی وجود دارند که میتوانید به آنها سربزنید و با جستجو نام شغل، آگهی‌های مربوطه را بررسی کنید. به این نکته توجه داشته باشید ؛ لازمه پیدا کردن یک شغل خوب و پردرآمد آن است که علاوه بر داشتن یک رزومه قوی، در روز مصاحبه طوری رفتار کنید تا کارفرما تصور کند شما همان فردی هستید که به دنبال آن بوده است. نام برخی از سایت‌های کاریابی معتبر در زیر نوشته شده و با کلیک بر روی آن‌‌ها می‌توانید از بازار کار شغل دلخواه‌تان در ایران مطلع شوید.

 1. کامپیوتر جابز
 2. چراغ
 3. ای استخدام
 4. جاب ویژن

سایت‌های برتر کاریابی خارجی

اگر به دنبال آن هستید که بدانید کدام یک از مشاغل کامپیوتر در کشورهای خارجی نیاز به نیروی کار بیشتری دارند و از مزایا و درآمد آن‌ها به طور دقیق مطلع شوید؛پیشنهاد میدهم که به سایت‌های معرفی شده در زیر مراجعه فرمائید و از بازار کار رشته کامپیوتر در خارج از کشور آگاه شوید.

 1. سایت Indeed‌ (برترین موتور جستجوی کاریابی در دنیا )
 2. سایت کاریابی careerbuilder
 3. سایت Dice
 4. سایت Glassdoor
 5. موتورجستجوی شغلی گوگل Google for Jobs

حرف آخر

در انتهای مقاله باید به این مطلب اشاره کنم که باتوجه به گستردگی و تنوع مشاغل رشته کامپیوتر می‌توان صدها شغل دیگر را نیز نام برد که هرکدام جذابیت و محبوبیت خاص خود را دارند و فارغ التحصیلان کامپیوتر با توجه به علایق و توانایی‌های فردی و تخصصی خود می‌توانند یکی از آن‌ها را بعنوان شغل آینده خود درنظر داشته باشند. باز هم بر این نکته تاکید می‌کنم که مشاغل حوزه کامپیوتر دارای امنیت شغلی بالایی هستند و شاید هنوز دنیا شاهد شکوفایی صددرصد این مشاغل نبوده و همین امر باعث شده هرساله تقاضای بیشتری برای استخدام نیروی کار متخصص از سوی شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ مطرح گردد. امیدوارم خواندن این مقاله، کمک کوچکی در جهت انتخاب شغل‌تان و ساختن آینده‌ای روشن به شما خواننده محترم کرده باشد.

مراجع (References)

آیا مشاغل مهندسی کامپیوتر خوب و پردرآمد هستند؟

بله! تقاضای بالا برای استخدام متخصصان علوم کامپیوتر واجد شرایط به معنای رشد پیش بینی شده بالا برای بسیاری از مشاغل است. این مشاغل اغلب پرسود هستند و میانگین حقوق آنها از 80.000 تا 130.000 دلار است.

چگونه در رشته علوم کامپیوتر شغلی پیدا کنیم؟

در درجه اول داشتن یه مدرک دانشگاهی معتبر می‌تواند معرف خوبی برای شما در مصاحبه کاری‌تان باشد. بنابراین صرف نظر از اینکه شما به چه تعداد زبان برنامه‌نویسی مسلط هستنید، تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی و یا داشتن حداقل یک گواهینامه معتبر فنی میانبر خوبی برای دست یافتن شما به مشاغل حساس و پرطرفدار خواهد بود. یکی از موارد دیگر داشتن یک رزومه کاری و سوابق درخشان در انجام پروژه‌های کامپیوتری است که کارفرمایان را دلگرم خواهد کرد و آن ها با خیالت راحت‌تری وظایف و مسئولیت‌ها را به شما واگذار میکنند. اما باتوجه به کمبود نیروی انسانی در مشاغل حوزه کامپیوتر فرصت‌های کارآموزی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر فراهم است که می‌توانند تجارب زیادی در آن‌ها کسب کنند.

کدام گرایش مهندسی کامپیوتر بیشترین میزان تقاضا را دارد؟

طبق آمار گزارش شده از اداره کار ایالات متحده آمریکا (BLS)، گرایش‌های امنیت اطلاعات، رایانش ابری و تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ پرتقاضاترین شاخه‌های علوم رایانه محسوب می‌شوند.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی4.25 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.25 امتیاز (8 رای)
بارگذاری نظرات