برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

مهندسی کامپیوتر یا معماری

مهندسی کامپیوتر یا معماری؟ کدام بهتر است؟ این مقاله عالی به مقایسه رشته مهندسی کامپیوتر و معماری و معرفی اجمالی دو رشته مهندسی کامپیوتر و معماری پرداخته است

مقایسه رشته‌های مهندسی همیشه بحثی جذاب بوده است، مخصوصاً بین رشته‌های پرطرف‌دار، مثلاً مقایسه دو رشته مهندسی کامپیوتر و معماری، بخصوص این مقایسه‌ها می‌تواند از زمان تحصیلات پیش از دانشگاه و قصد انتخاب رشته، یا حتی زودتر شروع شود. رشته‌های پرطرف‌دار، همیشه وسوسه‌کننده هستند و گاهی باعث ایجاد دوراهی می‌شوند در این مقاله سعی می‌شود اطلاعاتی در مورد این دو رشته جهت مقایسه بهتر و انتخاب بهترین مسیر در دوراهی انتخاب مهندسی کامپیوتر یا معماری، ارائه گردد.

مهندسی کامپیوتر یا معماری؟ کدام بهتر است؟

ملاک بهتر بودن یک رشته برای فردبه‌فرد می‌تواند متفاوت باشد. درواقع هر شخصی می‌تواند نسبت به علایق شخصی، شرایط و معیارهای مختص خود تصمیم بگیرد که در مقایسه بین مهندسی کامپیوتر و معماری کدام یک را بهتر بداند. پس در این مقاله ما صرفاً به مقایسه برخی از جنبه‌های رشته مهندسی کامپیوتر و معماری می‌پردازیم تا با معرفی بهتر این دو رشته و نیز پیش رو قراردادن برخی مقایسه‌ها بتوانیم در یافتن پاسخ مناسب برای مقایسه "بهتر بودن مهندسی کامپیوتر یا معماری" کمک کنیم.

معرفی اجمالی دو رشته مهندسی کامپیوتر و معماری

مهندسی کامپیوتر

تصویری از مهندس کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر رشته‌ای درحال‌رشد در دنیای امروز است و پیش‌بینی می‌شود باتوجه‌به پیشرفت روزافزون تکنولوژی مسیر پیشرفت این رشته همچنان ادامه داشته باشد. در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر از محبوب‌ترین و پول‌سازترین رشته‌های تحصیلی دنیا است. رشته مهندسی کامپیوتر حوزه‌های بسیار وسیع کاری مثل شبکهجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است، امنیت، هوش مصنوعیدرس هوش مصنوعیدرس هوش مصنوعیاین صفحه عالی به معرفی درس هوش مصنوعی از جمله پیش نیازهای درس هوش مصنوعی، سرفصل و منابع درس هوش مصنوعی و فیلم‌های آموزشی درس هوش مصنوعی پرداخته شده و... دارد که در هر یک از این حوزه‌ها نیز زیرشاخه‌های متفاوتی وجود دارد؛ مثلاً برای هوش مصنوعی می‌توان زیرشاخه‌هایی مانند شبکه های عصبیشبکه عصبی یا شبکه عصبی مصنوعی (nueral network) چیست؟شبکه عصبی یا شبکه عصبی مصنوعی (nueral network) چیست؟این مقاله عالی به معرفی شبکه عصبی یا شبکه عصبی مصنوعی (nueral network) پرداخته، همچنین الگوریتم شبکه عصبی، انواع و کاربرد و تاریخچه شبکه های عصبی بررسی شده، پردازش زبان طبیعی و... نام برد. این گستردگی تنوع می‌تواند باعث ایجاد مشاغل زیادی در زمینه‌های کامپیوتری شود. مقاله مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است چیست می‌تواند به‌خوبی جزئیات بیشتری درمورد مهندسی کامپیوتر به شما ارائه دهد.

مهندسی معماری

تصویری از مهندس معماری

رشته معماری نه‌تنها در دسته رشته‌های مهندسی بلکه به‌عنوان یک رشته هنری نیز به چشم می‌خورد. این رشته علاوه بر بعد فنی خود بعد هنری بسیار مهمی نیز دارد. هنر معماری دارای سابقه درخشانی در تمدن ایرانی است. معماری ترکیبی از خلاقیت، هنر و ظرافت است. مهندس معماری بیشتر به جنبه زیباشناختی بنا توجه دارد و نیز می‌کوشد تا در عین استفاده بهینه از فضا، آن را به صورتی دلپذیر آرامش‌بخش را فراهم آورد.

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر و معماری

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی پیوسته چهار سال است که از طریق کنکور ریاضی می‌توان برای ورود به این رشته اقدام نمود. این مقطع  صد و چهل واحد درسی است. به‌صورت کلی رشته مهندسی کامپیوتر دارای دوشاخه نرم‌افزار و سخت‌افزار است. در مورد این دو شاخه به‌صورت مفصل در مقاله تفاوت سخت افزار و نرم افزارتفاوت سخت افزار و نرم افزارتفاوت سخت افزار و نرم افزاراین صفحه عالی تفاوت سخت افزار و نرم افزار و همچنین تفاوت مهندسی نرم افزار و سخت افزار و اینکه کدامیک از سخت افزار یا نرم افزار مهم تر است را بررسی کرده بحث شده است.

تحصیل در مقطع ارشد کامپیوترمعرفی ارشد کامپیوترمعرفی ارشد کامپیوترارشد کامپیوتر چیست؟ این مقاله عالی به معرفی ارشد کامپیوتر می‌پردازد و درباره آینده رشته کامپیوتر و نحوه اپلای کردن توضیح می‌دهد دارای زیرشاخه‌های متمرکزتری مانند هوش مصنوعیدرس هوش مصنوعیدرس هوش مصنوعیاین صفحه عالی به معرفی درس هوش مصنوعی از جمله پیش نیازهای درس هوش مصنوعی، سرفصل و منابع درس هوش مصنوعی و فیلم‌های آموزشی درس هوش مصنوعی پرداخته شده، شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است، معماری کامپیوترمعماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر معماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر یکی از گرایش‌ های ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش معماری سیستم های کامپیوتری است، در این صفحه گرایش معماری سیستم های کامپیوتری توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده. و... است. مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دو سال است. امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز در ایران برای علاقه‌مندان به کامپیوتر وجود دارد. در طول تحصیل جدا از هزینه مربوط به دانشگاه و زندگی، صرفاً اگر بخواهیم هزینه‌ای که رشته کامپیوتر تحمیل می‌کند را بررسی نماییم، معمولاً به یک دستگاه کامپیوتر نیاز هست. همچنین می‌توانید به مقاله وسایل موردنیاز رشته کامپیوتروسایل موردنیاز رشته مهندسی کامپیوتروسایل موردنیاز رشته مهندسی کامپیوتروسایل مورد نیاز رشته مهندسی کامپیوتر چیست؟ این صفحه عالی تمامی وسایل مورد نیاز برای مهندسی کامپیوتر را نام برده و به سوالات متداول در این زمینه پاسخ داده است مراجعه فرمایید.

تحصیل در رشته مهندسی معماری

تحصیل در رشته معماری نیز مانند کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است در مقطع کارشناسی پیوسته چهار سال است و می‌توان از طریق کنکور ریاضی وارد دانشگاه شد و در رشته معماری تحصیل نمود. تعداد واحدهای مقطع کارشناسی این رشته صد و چهل واحد است. برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مدرک کارشناسی معماری الزامی است و افراد با مدرک کارشناسی غیرمرتبط نمی‌توانند در رشته معماری وارد مقطع کارشناسی ارشد شوند. طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معماری نیز دوسال است و دارای گرایش‌هایی همچون منظر، مرمت بناهای تاریخی مدیریت پروژه و ساخت و... است. امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری برای رشته معماری در ایران وجود دارد. هزینه‌های تحصیل مربوط به رشته مهندسی معماری به‌واسطه خرید ابزار و لوازم مربوط به ساخت ماکت و کشیدن نقشه نسبت به سایر رشته‌های مهندسی می‌تواند بیشتر باشد.

رشته مهندسی کامپیوتر مناسب چه کسانی است؟

 تصویری از مهندس کامپیوتر در حال برنامه نویسی

کسی که در رشته کامپیوتر فعالیت می‌کند باید دارای خلاقیت باشد و نیز باید همیشه اطلاعات خود را به‌روز نماید و این به‌روزرسانی اطلاعات در رشته مهندسی کامپیوتر امری بسیار ضروری و مهم برای موفقیت است. رشته مهندسی کامپیوتر نیاز به صبر و حوصله بالا و نیز برای کارهای غیرمستقل نیاز شدیدی به توانایی کار تیمی دارد. هرچند در برخی شاخه‌های کاری این رشته نیز می‌توان کاملاً مستقل و به‌ دور از کار تیمی کار کرد.

رشته مهندسی معماری مناسب چه کسانی است؟

تصویری از مهندس معماری در حال نقشه کشی

رشته مهندسی معماری تا حدود خیلی زیادی به خلاقیت فرد بستگی دارد و نیز این رشته پیوند ناگسستنی با هنر دارد و هرچه فرد خلاقیت و ذوق هنری بیشتر داشته باشد احتمال موفقیت بیشتری در این رشته دارد، علاوه بر این کسی که در رشته معماری فعالیت می‌کند باید از توانایی ریاضی و هندسی خوبی برخوردار باشد.

جمع‌بندی

اینکه مهندسی کامپیوتر یا معماری، کدام بهتر است را باتوجه‌به فاکتورهای زیادی می‌توان سنجید، فاکتورهایی مانند شرایط تحصیل، بازار کار، درآمد و یا سازگار بودن رشته با شرایط فردی همه و همه می‌تواند در پاسخ به این سؤال دخیل باشد که باتوجه‌به اینکه شرایط و علایق از فردبه‌فرد متفاوت است نمی‌توان پاسخ یکتایی را برای تمام افراد در نظر گرفت، تنها در اینجا ما به مقایسه برخی جنبه‌های مهندسی کامپیوتر و معماری پرداختیم.

درآمد کدام یک از رشته های مهندسی کامپیوتر و معماری بیشتر است؟

دررابطه‌با مقایسه درآمد مهندسی کامپیوتر و معماری باید گفت که هر دو رشته، چه در ایران و چه در جهان جزو رشته‌های پردرآمد محسوب می‌شوند. به‌صورت میانگین درآمد رشته کامپیوتر در آمریکا حدود چهل درصد بیشتر از درآمد رشته معماری است.

از لحاظ شغلی کدام یک از رشته مهندسی کامپیوتر یا معماری می تواند متنوع تر باشد و امکان ورود به بازار کار در آن بیشتر است؟

تنوع شغلی در رشته کامپیوتر بسیار زیاد است و این حوزه وسیع دارای فیلدهای مختلفی است که با هریک از آن‌ها می‌توان وارد بازار کار شد. در بسیاری از مشاغل مربوط به رشته کامپیوتر می‌توان به‌صورت دورکاری فعالیت نمود. همچنین امکان خوداشتغالی در بسیاری از رشته‌های کامپیوتر نیز به‌راحتی میسر است و شما محدود به سازمان خاصی نمی‌باشید.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره تیم پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200