ورود کانال تلگرام

معرفی ارشد کامپیوتر

4.4230769230769 1 1 1 1 14.42 امتیاز (468 رای)

ارشد کامپیوتر چیست؟

مقطع ارشد کامپیوتر کاملا با لیسانس کامپیوتر متفاوت است ( دکتری کامپیوتر نیز بسیار مانند ارشد کامپیوتر است و واحد‌هایی که شما در ارشد کامپیوتر نگذراندید را در دکتری می‌گذرانید، البته مقطع دکتری کامپیوتر تفاوت‌های دیگری نیز دارد مانند امتحان جامع و تعداد دروسی که باید در دوران دکتری پاس کنید در دکتری کامپیوتر 6 درس 3 واحدی پاس خواهید کرد و ...)، شما در لیسانس کامپیوتر مجبور هستید تعداد واحدهای زیادی را (حدودا 143 واحد) بگذرانید در صورتی که شاید به بسیاری از این واحد‌ها علاقه نداشته باشید و همین طور در دوران لیسانس تقریبا در تمامی دروس بخش عظیمی از نمره به مباحث تئوری اختصاص دارد در صورتی که این امر در ارشد و دکتری کامپیوتر کاملا بر عکس است،‌ و بیشتر نمره به کارهای پژوهشی و عملی و انجام پروژه و تمرین اختصاص دارد. گاها تفکرات اشتباهی هم از دانشجویان کامپیوتر و آی تی شنیده می‌شود، مثلا می‌گویند من به برنامه نویسی علاقه ندارم بنابراین سراغ کنکور ارشد نرم افزار نمی‌روم، یا می‌گویند من به طراحی و ساخت چیپ و ... علاقه ندارم بنابراین سراغ گرایش ارشد معماری کامپیوتر نمی‌روم و به این دلایل (که در ادامه بر اشتباه بودن اینها اشاره می‌شود) در کنکور ارشد کامپیوتر در گرایشی جدای از گرایشی که در لیسانس خوانده‌اند شرکت می‌کنند. در قسمت گرایش‌ها به این مورد اشاره خواهیم کرد که این مهم نیست که چه گرایشی قبول می‌شوید و مهم فیلدی (حوزه پژوهشی) هست که در دوره ارشد انتخاب می‌کنید (در ادامه مقاله فیلدهای رشته کامپیوتر را بیان می‌کنیم)، بعنوان مثال شما می‌توانید ارشد سخت افزار دانشگاه شریف یا تهران قبول شوید ولی تماما کارهای شبکه‌ای انجام دهید. در این باره در آینده بیشتر صحبت خواهیم کرد. برای روشن شدن اینکه دوره ارشد کامپیوتر به چه شکل است، لازم است در مورد فرآیند پس از قبولی در ارشد کامپیوتر صحبت کنیم.

konkur arshad computer

شروع تحصیل در مقطع ارشد کامپیوتر

پس از قبولی در ارشد کامپیوتر و وارد شدن به دانشگاه، چه در گرایش‌ ارشد نرم افزار قبول شده باشید، چه ارشد شبکه و امنیت و چه ارشد معماری کامپیوتر و ... گروه کامپیوتر آن دانشگاه شما را با فیلدهایی که در رشته قبولی‌تان وجود دارد آشنا می‌کنند (در بعضی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه شریف و تهران و ... اغلب همایشی برای آشنا کردن دانشجویان با فیلدهایی که وجود دارد برگزار می‌شود) بعنوان مثال اگر گرایش نرم افزار قبول شده باشید حدود 15 فیلد کاری به شما معرفی می‌شود، بعنوان مثال فیلدهای اینترنت اشیا(IOT)، رایانش ابری(cloud computing)، مالتی مدیا، پردازش تصویر، Big data، دیتابیس، real time، embedded، پردازش موازی و سیستم‌های توزیع شده، fog computing، شبکه‌های میان تراشه‌ای (Network on chip) و .... سپس دانشجویان کامپیوتر با توجه به علاقه‌شان یک فیلد را انتخاب می‌کنند، سپس با اساتیدی که در آن فیلد کار می‌کنند صحبت می‌کنند و از بین آن اساتید یکی را بعنوان استاد راهنمای خود انتخاب می‌کنند (البته استاد راهنما نیز باید آن شخص را بپذیرد و ظرفیت خالی داشته باشد)، سپس در آزمایشگاه آن استاد راهنما مشغول به کار می‌شود و در آن آزمایشگاه میز، صندلی و کامپیوتری به آن دانشجو به مدت 2 تا 3 سال اختصاص داده می‌شود، در آزمایشگاه‌ها فقط دانشجویان ارشد و دکتری هستند (مگر آنکه در آن آزمایشگاه پروژه ملی وجود داشته باشد و استاد راهنما تعدادی از دانشجویان لیسانس را برای کار در پروژه استخدام کرده باشد و یا بعنوان کار آموزی در آنجا فعالیت کنند). از این به بعد دانشجویان تعداد کمی درس‌ را از بین تعداد دروس زیادی که در آن گرایش تعریف شدها ست بر اساس فیلدی که انتخاب کردند و با صلاح دید استاد راهنما و مدیر گروه گرایش شان بر می‌دارند، بنابراین چون دانشجو خودش فیلدی را انتخاب کرده که به آن علاقه دارد، به واحدهایی هم که خودش در راستای پایان نامه اش بر می‌دارد علاقه خواهد داشت و بنابراین مثل لیسانش نخواهد بود که دانشجو مجبور باشد تعداد واحدهایی زیادی که به آنها علاقه هم ندارد را پاس کند. همچنین چون تمام کارهایی که دانشجو انجام می‌دهد در راستای تز اش است بعد از چند ماه در فیلدی که انتخاب کرده خبره می‌شود و این موضوع برای دانشجو جذاب و شیرین خواهد بود و این مورد باعث باعث می‌شود که دانشجویان به رشته کامپیوتر بیش از پیش علاقه مند شوند.

همین طور این تفکر اشتباه است که اگر ارشد نرم افزار قبول بشوید حتما باید وارد کارهای برنامه نویسی و ... شوید، شما وقتی ارشد نرم افزار قبول می‌شوید می‌توانید مالتی مدیا کار کنید، می‌توانید اینترنت اشیا کار کنید و ... در هر کدام از این فیلدها هم زیر مجموعه‌ها و زیر شاخه‌های بسیار زیادی وجود دارد و بنابراین اینکه شما در ارشد کامپیوتر چه کاری انجام دهید دست شما خواهد بود، و خیلی به این بستگی دارد که شما چه فیلدی را انتخاب کنید و در آن فیلد چه زیر فیلدی را انتخاب کنید، بنابراین اگر به برنامه نویسی علاقه ندارید می‌توانید فیلدی را انتخاب کنید که نیازی به برنامه نویسی نداشته باشد یا نیاز بسیار کمی داشته باشد. در ضمن حتی اگر نیاز به این شد که مثلا برای مقاله‌تان کد نویسی انجام بدهید نیازی نیست این کار را خود شما انجام دهید و می‌توانید این کار را به عهده دانشجو دیگری بگذارید و اسم آن دانشجو را بعنوان نویسنده چهارم یا پنجم مقاله‌تان قرار دهید.

دانشجویانی که در مقطع ارشد کامپیوتر قبول می‌شوند و وارد دانشگاه می‌شوند بسیار سر در گم هستند و همیشه این سوال در ذهن‌شان وجود دارد که چه فیلدی را برای پایان نامه شان انتخاب کنند که عالی باشد، و آینده خوبی برای آن وجود داشته باشد. دانشجویان ترم اول ارشد کامپیوتر به شدت به دنبال جواب این سوال می‌گردند که موضوعات داغ رشته کامپیوتر در حال حاضر در دنیا چیست، اما خیلی از آنها نمی‌توانند جواب مناسبی در این راستا پیدا کنند. در این راستا در قسمت بعد موضوعات داغ فعلی دنیای کامپیوتر را برای شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

فیلم معرفی دانشگاه صنعتی شریف

 

اساتید بنام رشته مهندسی کامپیوتر

asatid arshad computer

 

 

 

بهترین راه‌های فهمیدن hot topic های دنیا برای دانشجویان ارشد کامپیوتر

دانشجویان ارشد کامپیوتر و دانشجویان دکتری کامپیوتر و در کل تمامی دانشجویانی که می‌خواهند در حوزه کامپیوتر فعالیت کنند می‌توانند از راه‌های زیر برای فهمیدن این که داغ ترین موضوعات حال حاضر در رشته کامپیوتر چیست استفاده کنند:

 1. چک کردن تایتل و محتوای Talk‌های کنفرانس‌های خوب دنیا در رشته کامپیوتر
  • در شروع به کار کنفرانس‌های کامپیوتر Talkهایی گذاشته می‌شود که در این Talkها اساتید بسیار معروف در دنیا می‌آیند و در مورد موضوعات داغی که در حال حاضر در دنیا در جریان است صحبت می‌کنند. البته این Talk ها همه روزه و در طی روزهای برگزاری کنفرانس گذاشته می‌شود. ولی Talk اول هر کنفرانس از همه مهمتر است. با یک سرچ ساده در گوگل می‌توانید به این Talk ها دست پیدا کنید.
 2. از روی اسم کنفرانس‌های رشته کامپیوتر

  • وقتی یک موضوعی در رشته کامپیوتر Hot topic می‌شود تعداد زیادی کنفرانس جدید روی اون موضوع ایجاد می‌شود.
 3. از روی پوزیشن‌هایی که روی postdoctoral و Phd وجود دارد.

  • معمولا وقتی یک موضوعی در دنیا Hot topic می‌شود، تعداد پوزیشن‌های Postdoctoral و Phd آن زیاد می‌شود. این پوزیشن‌ها و تعداد پوزیشن‌ها را می‌توانید مثلا در سایتی مانند: https://scholarshipdb.net/ مشاهده نمایید.
 4. از روی Phd Thesis هایی که در دانشگاه‌های برتر ایران و دنیا دفاع می‌شود
  • البته در مورد این بند باید کمی هوشیار تر باشیم. چون پایان نامه‌ای که الان قرار هست دفاع بشود 3 تا 5 سال پیش پروپوزال‌ اش نوشته شده و تصویب شده و بنابراین ممکن است همان 3 تا 5 سال پیش داغ بوده و در طی این زمان از داغ بودن آن کاسته شده باشد
 5. از روی Phd proposal هایی که هم اکنون تعریف می‌شود
  • Phd proposal هایی که هم اکنون در دانشگاه‌های برتر ایران و جهان تعریف می‌شوند قطعا موضوعات داغی هستند.

 

 

 

کامپیوتر بهترین رشته دانشگاهی

 

موضوعات داغ (Hot Topic) برای پایان نامه دانشجویان ارشد کامپیوتر

 رنک بندی موضوعات داغ (نظر شخصی استاد رضوی)

 1. AI and machine learning
  • Machine learning
  • Data Analysis
 2. Big data
  • Machine learning
  • Data Analysis
 3. Security
  • Security of IoT
  • Security of Cloud Computing
 4. real time and embedded systems
  • Real-time Services of Data Centers
  • Deadline Constraints in RTC

تعداد واحدهای مقطع ارشد کامپیوتر

دانشجویان ارشد کامپیوتر در هر کدام از گرایش‌های مختلفی که در ارشد کامپیوتر وجود دارد باید 32 واحد بگذرانند، که واحدها به قرار زیر است:

 

24 واحد درسی 2 واحد سمینار و 6 واحد پایان نامه.

دانشجویان کامپیوتر واحدهایشان را در راستای پایان نامه و با صلاح دید استاد راهنما انتخاب می‌کنند (حتی اگر درسی در گروه مثلا برق مخابرات وجود داشته باشد که برای تز شما مفید باشد می‌توانید با اجازه استاد راهنما آن درس را که در گروه دیگری ارائه شده بردارید !)

دانشجویان ارشد کامپیوتر معمولا دو تا سه ترم (یک تا یک سال و نیم) به گذراندن واحدها مشغول هستند و بعد از آن بطور کامل روی پایان نامه‌شان تمرکز می‌کنند. (البته واحدهایی که پاس می‌کنند در راستای کمک به پایان نامه‌شان است)

آیا خواندن ارشد کامپیوتر فایده‌ای دارد؟

اگر بتوانید ارشد را در دانشگاه‌های برتر و تاپ مهندسی کامپیوتر ایران قبول شوید فوق العاده خواهد بود و انتخاب‌ها و موقعیت‌های خوب و زیادی در زندگی در جلوی پا شما قرار خواهد گرفت و دیگر اینطور نخواهد بود که مجبور به انجام کاری باشید، و یا به جز کاری که دارید حق انتخاب دیگری نداشته باشید (احتمالا مانند وضعیتی که الان در آن قرار دارید). با قبولی ارشد در دانشگاه‌های تاپ حق انتخاب‌های زیادی دارید، می‌توانید در پروژه‌های ملی که در دانشگاه‌های برتر وجود دارد مشغول به کار شوید، می‌توانید در شرکت‌های خصوصی که متعلق به اساتید همین دانشگاه‌ها است مشغول به کار شوید، می‌توانید کسب و کار و استارتاپ خود را راه اندازی کنید،‌ می‌توانید برای دکتری کامپیوتر و آی تی اپلای کنید و فاندهای خوبی بگیرید (خواندن دکتری در خارج از کشور کار محسوب می‌شود و به دانشجویان دکتری ماهیانه حقوق پرداخت می‌کنند، البته به همه دانشجویان فاند پرداخت نمی‌شود، اما اگر ارشد در دانشگاه خوبی قبول شوید خیلی راحت می‌توانید برای دکتری اپلای کنید و فاند بگیرید)، می‌توانید در ایران دکتری بخوانید (چون دکتری در ایران 50 درصد اش مصاحبه است و برای قبولی در دکتری دانشگاه‌های دولتی حتما باید ارشد در دانشگاه دولتی خوبی درس بخوانید، البته این یک قانون نیست و بودند کسانی که ارشد را در دانشگاه‌های تاپ و دولتی درس نخوانده‌اند ولی توانسته‌اند دکتری را در دانشگاه‌های دولتی بخوانند، البته این در صورتی ممکن است که دانشجو رزومه بسیار بسیار قوی ای داشته باشد و این گونه افراد انگشت شمارند!)، می‌توانید استاد دانشگاه شوید و بسیاری از موارد دیگر. به نظر می‌آید که در اوضاع کنونی کشور، منطقی ترین و عاقلانه ترین راه برای رسیدن به بسیاری از موارد در زندگی، قبولی در یک دانشگاه تاپ است. حال دو سوال مطرح می‌شود:

1: چه دانشگاه‌هایی تاپ محسوب می‌شوند و منظور از دانشگاه‌های برتر چیست؟

2: آیا می‌شود ارشد در برترین دانشگاه‌های ایران قبول شد، یا قبولی در ارشد کامپیوتر در دانشگاه‌های برتر کشور همانند قبولی در کنکور لیسانس بسیار سخت است؟

در ادامه ابتدا دانشگاه‌های برتر ایران در رشته مهندسی کامپیوتر را معرفی می‌کنیم و سپس با توجه به کارنامه‌های داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر نشان میدهیم که قبولی در این دانشگاه‌ها شدنی و بسیار راحتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

متاسفانه تفکرات اشتباهی نیز در بین برخی از دانشجویان کامپیوتر و آی تی وجود دارد: از جمله این مثال جالب و پر تکرار که می‌گویند: من یک دانشجو دانشگاه تهران یا شریف می‌شناسم که وضعیت‌اش خوب نیست ولی یک فرد دیگر را می‌شناسم که در دانشگاه آزاد درس خوانده و وضعیت‌اش بسیار بهتر از آن فردی است که در دانشگاه شریف یا تهران بوده و در ادامه می‌گویند فقط تخصص مهم است و مدرک هیچ ارزشی ندارد و ... این مثال‌های اشتباه همیشه وجود داشته و خواهد داشت، این گونه صحبت کردن شایسته ما مهندسان نیست و ما باید با درصد و آمار و ارقام صحبت کنیم، و نباید در مورد، موارد خاص صحبت کنیم، من از شما سوال می‌پرسم:

چند درصد از دانشجویان لیسانس کامپیوتر یک ورودی خاص (مثلا ورودی لیسانس سال 90) از دانشگاه شریف یا دانشگاه تهران برای ارشد اپلای کرده‌اند و فاند گرفته‌اند و اکنون در ایران نیستند؟ بالای 90 درصد

حال چند درصد از دانشجویان یک ورودی خاص در دانشگاه آزاد یا غیر انتفاعی برای ارشد اپلای کرده‌اند و فاند گرفته اند؟ یک دقیقه به دانشگاه خودتان فکر کنید،‌ چند نفر از هم ورودی‌های شما اپلای کرده‌اند؟ زیر 10 درصد؟ (عده بسیار کمی هم که می‌روند اکثرا با هزینه خودشان می‌روند)

چند درصد از دانشجویان فارق التحصیل دانشگاه‌های دانشگاه تهران و شریف بهترین شغل‌ها را دارند؟ بالای 90 درصد

این آمار در دانشگاه‌های آزاد و غیر انتفاعی و پیام نور و ... چند درصد است؟

میانگین حقوق دانشجویان فارق التحصیل دانشگاه‌های تهران و شریف چقدر است؟ این رقم برای دیگر دانشگاه‌های آزاد و غیر اتفاعی و ... چند درصد است؟

مورد دیگری که گه گاه شنیده می‌شود این است که می‌گویند حتی در دانشگاه‌های برتر کشور به دانشجویان فقط تئوری درس می‌دهند و این دانشجویان هیچ کار عملی بلد نیستند.

لازم است به این مورد اشاره بشود که در دانشگاه‌های برتر کشور در رشته کامپیوتر به دانشجویان موارد عملی بسیار زیادی آموخته می‌شود و حتی از ترم‌های اول آزمایشگاه‌هایی با تعداد ساعت بالا برای دانشجویان کامپیوتر گذاشته می‌شود، حتی بسیاری از دانشجویان کامپیوتر دانشگاه‌های برتر در ترم اول با سیستم عامل لینوکس آشنا می‌شوند! و شل پروگرامینگ آموزش می‌بینند! بنابراین دانشجویان این دانشگاه‌ها از لحاظ عملی نیز بسیار قوی‌ هستند، البته موارد خاص همیشه در همه زمینه‌ها در عالم هستی وجود دارد و ما بدنبال موارد جنرال هستیم نه موارد خاص.

با توجه به اینکه دانشجویان کامپیوتر بسیار تمایل دارند تا بصورت شفاف درباره آینده شغلی رشته کامپیوتر و همین طور نحوه اپلای آن اطلاعات کامل و جامعی داشته باشند همایشی در این خصوص با حضور دکتر فراگردی که پست داک خود را از دانشگاه اینسبورگ اتریش گرفته اند برگزار شد که فیلم این همایش را در زیر در اختیار شما دانشجویان عزیز کشور قرار می‌دهیم

 

آینده شغلی رشته کامپیوتر و نحوه اپلای کردن

همایش آینده شغلی رشته کامپیوتر و نحوه اپلای کردن سال 98

 

همایش آینده شغلی رشته کامپیوتر و نحوه اپلای کردن سال 99

 

 

رتبه بندی دانشگاه‌ های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر

در رشته مهندسی کامپیوتر رتبه بندی دانشگاه‌های برتر ایران در یک دسته بندی تقریبی بصورت زیر هستند.

دانشگاه شریف و تهران در یک جایگاه قرار دارند

امیرکبیر

علم و صنعت

بهشتی

تربیت مدرس

خواجه نصیر

صنعتی اصفهان و دانشگاه اصفهان، دانشگاه فردوسی، دانشگاه شیراز

دانشگاه‌های بالا جز دانشگاه‌های خوب و برتر کشور محسوب می‌شوند، البته این رنکینگ کلی است و در گرایش‌های مختلف ممکن است جابه جایی‌هایی در ترتیب قرار گیری این دانشگاه‌ها وجود داشته باشد

برای بررسی دقیق تر به قسمت رتبه بندی دانشگاه‌ های ایران در رشته کامپیوتر مراجعه کنید.

 

behtarin daneshgaha dar arshad computer

 

سرود دانشگاه تهران

 

 

آیا قبولی در بهترین دانشگاه‌ها در ارشد کامپیوتر شدنی است؟

قبولی در کنکور ارشد کامپیوتر و کنکور ارشد آی تی در دانشگاه‌های شریف و تهران و ... بسیار آسان تر از قبولی در این دانشگاه‌ها در کنکور لیسانس است، در کنکور لیسانس اگر کسی بخواهد در این دانشگاه‌ها قبول بشود باید در تمامی دروس (شیمی و فیزیک و عربی و ...) درصد خیلی بالایی را بزند اما در کنکور ارشد کامپیوتر به هیچ عنوان به این شکل نیست و با زدن تعداد تست کمی می‌توانید در دانشگاه‌های برتر کشور قبول شوید. در همه گرایش‌های کنکور مهندسی کامپیوتر(نرم افزار، شبکه، امنیت، هوش و معماری کامپیوتر) حدود 100 تست مطرح می‌شود که اگر به حدود 30 تست پاسخ دهید جز رتبه‌ های برتر ارشد کامپیوتر خواهید بود. بعنوان مثال در کنکور ارشد کامپیوتر 98 میانگین درصد رتبه 85 گرایش نرم افزار و شبکه و امنیت 31 درصد بوده. این تعداد تست برای فردی که واقعا وقت بگذارد تعداد تست بالایی نیست. برای بررسی دقیق تر قسمت کارنامه‌ها که در زیر برایتان مهیا شده را مشاهده نمایید.

کارنامه کنکور ارشد کامپیوتر

در زیر چند کارنامه از رتبه‌ های برتر ارشد کامپیوتر 96 را برای شما آورده‌ایم، در ستون سمت راست مشخص کردیم که دانشجو از هر درس چه تعداد تست زده است. شاید باور نکردنی باشد که هر دانشجو با این تعداد تست زده می‌تواند در برترین دانشگاه‌های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر قبول شود. اگر کارنامه های سال های 97 و 98 را نیز بررسی کنید مشاهده می‌کنید که همین طور است. برای بررسی بیشتر می‌توانید به صفحه کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر 98 مراجعه کنید

رتبه 68 هوش مصنوعی با مجموعا 26 تست زده

رتبه 68 هوش مصنوعی با مجموعا 26 تست زده

می توانید کارنامه را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

رتبه 59 نرم افزار و شبکه مجموعا 33 تست زده

رتبه 59 نرم افزار و شبکه مجموعا 33 تست زده

می توانید کارنامه را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

رتبه 96 هوش مصنوعی با مجموعا 30 تست زده شده

رتبه 96 هوش مصنوعی با مجموعا 30 تست زده شده

می توانید کارنامه را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

رتبه 108 نرم افزار و شبکه با مجموعا 30 تست زده شده

رتبه 108 نرم افزار و شبکه با مجموعا 30 تست زده شده

می توانید کارنامه را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

 

برای مشاهده کارنامه‌های بیشتر می‌توانید به قسمت تراز و رتبه قبولی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر مراجعه کنید

فواید قبولی در ارشد کامپیوتر

حال که فهمیدیم قبولی در برترین دانشگاه‌های ایران در کنکور ارشد کامپیوتر آسان‌تر از آن است که تا به حال در تصور شما بوده، حال اگر در بهترین دانشگاه‌های ایران قبول بشویم بطور دقیق‌تر چه فایده‌هایی برای ما دارد؟

1) موقعیت شغلی بهتر

2) درآمد بالاتر

3) احساس ضعف نکردن در محیط‌های کاری

4) امکان رفتن به خارج بدون هزینه کردن

5) تجربه متفاوتی از تحصیل را به شما می‌دهد

6) شما را از یکنواختی در زندگی خارج می‌کند

7) بعضی‌ از دانشجویان خشم فروخفته‌ای ناشی از شکست‌های زندگی دارند که به واسطه قبول شدن در ارشد می‌توانند خودشان را مطرح کنند

8) جایگاه علمی بالاتر

9) امکان خواندن دکتری در ایران (برای خواندن دکتری در ایران حتما باید ارشد را در یک دانشگاه خوب خوانده باشید)

10) بدست آوردن ثبات شغلی

11) کم رنگ‌ترکردن کارشناسی با قبول شدن ارشد در یک دانشگاه خوب

 

کنکور ارشد کامپیوتر به چه صورت است؟

کنکور ارشد کامپیوتر هر سال معمولا در ابتدا اردیبهشت برگزار می‌شود و شامل گرایش‌های نرم افزار، شبکه و امنیت، هوش مصنوعی، معماری کامپیوتر، بیوانفورماتیک، الگوریتم و محاسبات و قرآن کاوی رایانشی است. کنکور در یک روز برگزار خواهد شد و شامل دروس زبان، ریاضیات،‌ تخصصی خواهد بود، که تمامی سوالات در یک دفترچه تحت اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت. دقت کنید که در کنکور ارشد کامپیوتر 99 شاهد تغییراتی نسبت به سال های قبل بودیم و دروس مورد آزمون و ضرایب آنها در گرایش های مختلف دچار تغییراتی شده اند، برای مشاهده این تغییرات می‌توانید به صفحه تغییرات کنکور ارشد کامپیوتر 99 مراجعه کنید. به احتمال زیاد کنکور ارشد کامپیوتر 1400 نیز مانند کنکور ارشد کامپیوتر 99 است. البته این امکان وجود دارد که ضریب ریاضیات و زبان را کمی تغییر دهند که فعلا و تا قبل از انتشار دفترچه ثبت نام کنکور ارشد کامپیوتر 1400 پیش فرض ما این است که کنکور 1400 شبیه کنکور 99 خواهد بود. داوطلب هر گرایشی از کنکور ارشد کامپیوتر که باشید حدودا باید به 30 تست زبان، 20 تست ریاضیات و 100 تست اختصاصی در حدود 255 دقیقه تا 270 دقیقه پاسخ دهید.

 

دروسی که در کنکور ارشد کامپیوتر می‌آید بصورت زیر است:

زبان عمومی و تخصصی (ضریب 1)

ریاضیات (ضریب 1): ریاضی1و2، معادلات دیفرانسیل، گسسته، آمار

دروس تخصصی (ضریب این دروس در هر گرایش متفاوت است ): نظریه، مدار منطقی، معماری کامپیوتر، ساختمان داده، طراحی الگوریتم، شبکه‌های کامپیوتری،‌ سیستم عامل، هوش مصنوعی، کامپایلر و پایگاه داده

 

کنکور ارشد کامپیوتر سال 98 به این صورت بود که سوالات دروس زبان، ریاضیات و مشترک برای داوطلبان همه گرایش‌های مهندسی کامپیوتر یکسان بود و داوطلبان تمامی گرایش‌ها باید به این قسمت‌ها پاسخ می‌دادند. حال اینکه دانشجو می‌خواست در چه گرایشی شرکت کند (نرم یا هوش یا معماری یا ...) به این بستگی داشت که به سوالات تخصصی کدام گرایش در سر جلسه پاسخ خواهد داد. به فرض مثال اگر داوطلبی می‌خواست در گرایش هوش مصنوعی شرکت کند،‌ علاوه بر زدن تست‌های زبان، ریاضیات و مشترک باید فقط به سوالات تخصصی هوش مصنوعی که شامل دروس مدار الکتریکی، سیگنال و سیستم و هوش مصنوعی است جواب میداد و 0 زدن دروس تخصصی گرایش نرم افزار(شبکه و امنیت) و معماری کامپیوتر تاثیری در رتبه این شخص در گرایش هوش مصنوعی نداشت، و حتی اگر داوطلبی سوالات تخصصی سایر گرایش‌ها را شانسی میزد، برای رتبه‌اش در گرایش خودش مشکلی پیش نمی‌آمد. اما در کنکور ارشد کامپیوتر 99 تغیراتی به وجود آمد و آن تغییرات برای کنکور ارشد کامپیوتر 1400 هم اعمال خواهد شد، در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 همه دروس بین همه گرایش ها یکسان است و فقط ضرایب دروس با هم دیگر تفاوت می‌کند. برای اینکه مشاهده کنید که از هر درس چه تعداد تست مطرح می‌شود به قسمت تعداد سوالات هر درس در کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه فرمایید. همین طور توضیحات کاملی در مورد تک تک دروس کنکور ارشد کامپیوتر را می‌توانید در قسمت معرفی دروس ارشد کامپیوتر مشاهده فرمایید.

 

مسیر موفقیت در کنکور ارشد کامپیوتر

آیا هر تلاشی منجر به نتیجه مطلوب می‌شود؟ شما می‌توانید در جستجوی آب روزی 15 ساعت در کویر لوت مشغول کندن زمین شوید، آیا به آب میرسید؟ آیا درست است که شما بیایید و بگویید: من از صبح تا شب دارم تلاش میکنم اما نمی‌دانم چرا به آب نمی‌رسم!!

هر تلاشی منجر به نتیجه مطلوب نمی‌شود و فقط تلاشی مطلوب است که منجر به نتیجه مطلوب می‌شود، برای اینکه بتوانید جز برترین‌های کنکور ارشد کامپیوتر باشید باید موارد بسیاری را بدانید و مسیر را درست بپیمایید، ما مسیر درست را که شامل انتحاب درست گرایش،‌ انتخاب درست منابع کنکور ارشد کامپیوتر،‌ اینکه آیا شما نیاز به کلاس کنکور ارشد کامپیوتر دارید یا خیر، اینکه در آزمون آزمایشی شرکت کنید یا خیر، اینکه برای جمع بندی در دوران نزدیک به کنکور چه باید کرد؟ و ... به شما معرفی می‌کنیم، و زین پس تلاش شما چون در مسیر درستی خواهد بود به نتیجه مطلوب منجر می‌شود.

گرایش‌های ارشد کامپیوتر

همان طور که گفته شد، قرار نیست که اگر کسی در مقطع ارشد، مثلا در گرایش نرم افزار قبول شد بخواهد کد نویسی انجام دهد، در واقع آن چیزی که در مقطع ارشد اهمیت دارد این است که دانشجویان گرایش‌های مختلف کامپیوتر چه فیلدی را برای پایان نامه و تز خود انتخاب می‌کنند. یعنی مثلا شما چه در گرایش نرم افزار قبول شوید، چه گرایش شبکه چه معماری کامپیوتر می‌توانید روی فیلد مالتی میدیا و پردازش تصویر کار کنید. بنابراین می‌توان حدودا این چنین گفت که شما در هر کدام از گرایش‌های نرم افزار، شبکه و امنیت، معماری کامپیوتر که قبول شوید می‌توانید سمت کاری بروید که به آن علاقه دارید. بعنوان مثالی دیگر شما می‌توانید معماری کامپیوتر قبول شوید ولی مالتی مدیا یا پردازش تصویر یا رایانش ابری و یا شبکه کار کنید و حتما نیازی نیست که چون ارشد معماری کامپیوتر قبول شدید، کارهای سخت افزاری انجام دهید. بنابراین آنچه بیشتر اهمیت دارد انتخاب فیلدی است که دانشجو می‌خواهد در مقطع ارشد کامپیوتر روی آن کار کند نه اینکه چه گرایشی است. البته این به این معنا نیست که گرایش اصلا اهمیتی ندارد. بنابراین در انتخاب گرایش باید به مورد مهم، احتمال قبولی در گرایش‌های مختلف کامپیوتر توجه کرد. برای توضیح بهتر این جمله مثالی را ذکر می‌کنیم. دانشجویان سخت افزاری زیادی را دیدم که می‌گویند چون به گرایش سخت افزار علاقه ندارند می‌خواهند در کنکور ارشد نرم افزار شرکت کنند، این تفکر، تفکر اشتباهی است. همیشه به این دانشجویان می‌گویم چون که احتمال قبولی در گرایش معماری کامپیوتر از سایر گرایش‌ها بیشتر است در کنکور ارشد در همین گرایش شرکت کنند و در دانشگاه خوبی قبول بشوند و بعد در دانشگاه فیلدی را انتخاب کنند که به آن علاقه دارند، مثلا فیلد مالتی مدیا یا شبکه و یا اینترنت اشیا را انتخاب کنند.

البته اگر در گرایش تجارت، فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی قبول شوید برای انتخاب فیلد کاری آنچنان که در گرایش‌های دیگر گفته شد دستتان باز نخواهد بود (البته این موضوعات بسیار نسبی هستند و به دانشگاهی که قبول می‌شوید و استاد راهنمایی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد). برای دیدن توضیحات بیشتر در مورد گرایش‌ها می‌توانید به قسمت گرایش‌ های ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش‌ های ارشد it مراجعه کنید.

احتمال قبولی در گرایش‌های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات بصورت زیر است:

 
احتمال قبولی در گرایش‌های مختلف ارشد کامپیوتر

احتمال قبولی در گرایش‌های مختلف ارشد کامپیوتر

می‌توانید تصویر بالا را برای دوستان خود ارسال کنید

 

منابع کنکور ارشد کامپیوتر

برای شرکت در کنکور ارشد کامپیوتر خواندن کتاب‌های مرجع مهندسی کامپیوتر را توصیه نمی‌کنیم، جز در برخی از دروس (مانند شبکه و همین طور تمرینات کتاب لینز برای نظریه). چون همه تست‌های یک درس از یک کتاب مرجع در آن درس داده نمی‌شود مثلا در درسی مانند ساختمان داده 4 تا 5 کتاب مرجع وجود دارد، که تست‌های کنکور از همه این کتاب‌ها می‌آیند و اینگونه نیست که همه تست‌های ساختمان داده مثلا از کتاب CLRS بیاید، بنابراین حتی باخواندن یک کتاب مرجع در یک درس نمی‌توانید به تمام تست‌های آن درس پاسخ دهید و برای پاسخ به تمامی تست‌های یک درس باید تمامی کتاب‌های مرجع مهم در آن درس را بخوانید که خواندن همه این کتاب‌ها نیز عاقلانه نیست.

برای موفقیت در کنکور ارشد کامپیوتر باید ببینید در هر درس چه انتشاراتی ای بهترین است، برای راهنمایی‌های دقیق تر و مشاهده اینکه در هر درس چه کتابی را باید تهیه کنید به قسمت منابع کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

سوالات کنکور ارشد کامپیوتر

حدودا از سال 89 به بعد روند سوالات کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور کنکور ارشد فناوری اطلاعات تغییر کرد و سوالات به سمت مفهومی شدن رفتند، این روند باعث شده فقط کسانی بتوانند در کنکور ارشد کامپیوتر رتبه‌های خوبی کسب کنند که درس‌ها را از پایه و مفهومی خوانده باشند و از حفظ کردن نکات دوری کرده باشند. همان طور که در بالا اشاره شد برای قبولی در دانشگاه‌های برتری همانند دانشگاه تهران و شریف، پاسخ به حدودا 30 تست کفایت می‌کند. اما پاسخ به همین تعداد تست هم در کنکور کامپیوتر مستلزم این است که دانشجویان درس‌ها را مفهومی و عمقی خوانده باشند. برای دیدن سوالات کنکور کامپیوتر سال‌های اخیر و این مورد که مشاهده کنید در سال‌های اخیر، سوالات کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور سوالات کنکور ارشد آی تی به چه صورتی مطرح می‌شوند می‌توانید به قسمت‌های سوالات کنکور کامپیوتر و سوالات کنکور فناوری اطلاعات مراجعه کنید.

در زمان مرور و جمع بندی نیز توصیه اکید می‌شود که حتما سوالات 7 سال اخیر کنکور ارشد کامپیوتر را بزنید.

کلاس کنکور ارشد کامپیوتر

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر در کنکور ارشد کامپیوتر در برخی از دروس تست‌های بسیار مفهومی طراحی می‌شوند، توصیه می‌شود در درس‌های مهمی که تعداد تست‌ بالایی هم از آن مطرح می‌شود و همین طور پایه‌ای هستند و ضریب بالایی دارند فیلم تهیه کنید، درس‌های مهم که خود خوان نیستند و بسیار مهم و تاثیر گذار هستند به قرار زیر هستند:

ساختمان داده

ریاضیات گسسته

معماری کامپیوتر

شبکه های کامپیوتری

اینها حداقل تعداد دروسی هستند که نیاز است تا داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر در آن‌ها شرکت کنند، اگر دانشجویی مشکل مالی دارد و توانایی شرکت در این کلاس‌های آنلاین این دروس را ندارد توصیه می‌شود حتما و حتما حداقل در یک کلاس (مثلا ساختمان داده) شرکت کند، زیرا خود فلسفه شرکت در کلاس کنکور باعث می‌شود در دانشجویان رقابت به وجود بیاید و همین طور در جو کنکور قرار بگیرند و همین طور دوستانی پیدا کنند که بتوانند در همه دروس با آنها رفع اشکال کنند (نه فقط در یک درسی که کلاس می‌روند)، این موارد و مواردی دیگری که در صفحه کلاس کنکور ارشد کامپیوتر در سایت گفته شده باعث می‌شود که دانشجویانی که حتی 1 کلاس کنکور شرکت می‌کنند بسیار از رقیبان‌شان پیشی بگیرند. اگر هم توانایی شرکت در کلاس آنلاین را ندارید سعی کنید فیلم تهیه کنید

برای اطلاعات بیشتر در مورد کلاس‌های ارشد کامپیوتر به قسمت کلاس کنکور آنلاین ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

آزمون‌‌های آزمایشی برای کنکور ارشد کامپیوتر

همیشه سوالات زیادی در مورد شرکت در آزمون‌های آزمایشی برای ارشد کامپیوتر پرسیده می‌شود. در جواب باید گفت که اگر می‌خواهید سرمایه گذاری زیادی برای کنکور ارشدتان انجام دهید (مثلا حدود 2 میلیون تومان)، اشکالی ندارد که در همه آزمون‌های آزمایشی یک موسسه شرکت کنید. اما در صورتی که هزینه کمتری می‌خواهید برای کنکور ارشدتان انجام دهید توصیه می‌شود یک تا دو کلاس آنلاین شرکت کنید و یا پکیج فیلم 5 درس را تهیه کنید و همین طور در 3 آزمون جامع یکی از موسسات شرکت کنید.

چون اگر آزمون آزمایشی شما را x واحد در کنکور جلو بیندازد، کلاس کنکور و یا تهیه فیلم آموزشی شما را 3x تا جلو خواهد انداخت. بنابراین کلاس کنکور یا تهیه فیلم آموزشی مهم‌تر از آزمون آزمایشی خواهد بود.

اگر هم حتی هزینه شرکت در 3 آزمون آزمایشی آخر را ندارید سعی کنید حداقل 3 مرتبه خودتان، شرایط کنکور را در منزل برای خودتان شبیه سازی کنید تا بتوانید مواردی مانند زمان بندی، ترتیب پاسخ به دروس و ... در سر جلسه کنکور اصلی را در خانه چندین بار تمرین کنید

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

 

بهترین منابع ارشد کامپیوتر کدام ها هستند؟

یکی از دغدغه هایی که تمامی داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی با آن مواجه هستند این است که نمی‌دانند بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر چیست، به همین دلیل با استفاده از تجربیات اساتید برتر کشور و همچنین رتبه های برتر سال های گذشته بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر را برای شما معرفی کرده ایم که براحتی و با مراجعه به این صفحه می‌توانید این منابع را مشاهده کنید

برای کسب رتبه زیر 100 در کنکور ارشد کامپیوتر چقدر زمان لازم است؟

پاسخ به این سوال در مورد هر شخصی می‌تواند متفاوت باشد و به فاکتورهایی نظیر پایه هر داوطلب، و اینکه دانشگاه مقطع لیسانس دانشجو چه بوده است و چه معدلی را در آن دانشگاه کسب کرده و قدرت حافظه و میزان هوش داوطلب بستگی دارد و برای یک شخص ممکن است رسیدن به این رتبه حدود 4 ماه و روزی 8 ساعت زمان لازم باشد و برای یک شخص دیگر حدود 9 ماه و روزی 7 ساعت یا بیشتر زمان لازم باشد.

افرادی که پایه ضعیفی دارند از کجا شروع کنند؟

توصیه ما به این افراد این است که اگر می‌توانند برای دروس مهم و پایه ای کنکور کامپیوتر نظیر معماری کامپیوتر، ساختمان داده، ریاضیات گسسته فیلم تهیه کنند، چون در فیلم ها همه مطالب بصورت 0 تا 100 بیان شده اند و تمامی پیش نیازهای ریاضی در فیلم ها گفته شده است دانشجویان پس از مشاهده این فیلم ها هم پایه ریاضی شان قوی شده است و هم نگاه کامپیوتری و الگوریتمی پیدا کرده اند که این موارد به دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند دروس دیگر را بصورت راحت تر و خودخوان مطالعه کنند

تعداد سوالات کنکور ارشد کامپیوتر چند تا است و زمان پاسخ گویی چقدر است؟

در کنکور ارشد کامپیوتر 150 تست مطرح می‌شود که شامل 30 تست زبان، 20 تست ریاضی و 100 تست تخصصی است. برای پاسخ گویی به این سوالات حدود 255 دقیقه یا 270 دقیقه زمان در اختیار خواهید داشت که با توجه به اینکه اکثر داوطلبان زبان و ریاضی را کنار می‌گذارند همه این زمان را می‌توانید برای پاسخ به سوالات تخصصی بگذارید

 

 

 

 

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)

تاکنون (239) نظر در این صفحه ثبت شده است.

Negin

سلام استاد وقتتون بخیر
استاد بنظرتون اگر تا ۱۵ فروردین تمام درسا رو جمع کنیم خوبه یا خیلی دیره بعد ۱ ماه برای مرور کافیه بنظرتون؟
بعد استاد اگه ویدیو های درسی رو با دقت ندیده باشیم بریم از اول ببینیم کار اشتباهیه؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به Negin

سلام. وقت بخیر. در مورد سوال اول تون مرور باید همیشگی باشه و فقط مختص ماه آخر نیست. اما اگر منظورتون جمع بندی هست، بله 1 ماه زمان خوبی هست. در مورد سوال دوم تون هر درس متفاوت هست و باید بررسی انجام بشه، اما بطور کلی سعی کنید از روی جزوه بصورت واش بک مرور کنید و به تسلط برسید و بعد با نکته و تست ها تسلط تون و بالاتر ببرید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
مهدی بیابانگرد

سلام استاد وقت بخیر خسته نباشید
استاد ببخشید با توجه به شرایط که دارم نمیتونم به ارشد فراتر از فردوسی فکر کنم .... خواستم بپرسم براش هوش فردوسی همه درس هارو باید بخونیم ؟ و اینکه روزانه 6 ساعت میتونم مطالعه داشته باشم میخواستم نظرتون رو بدونم که با این ساعات روزانه و این مدت تا کنکور میتونم قبول شم ایا ؟ ممنونم از لطفتون

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به مهدی بیابانگرد

سلام. وقت بخیر. خیر نیازی به خواندن همه دروس نیست. شما می‌توانید دروس ریاضی گسسته، نظریه، منطقی، معماری، پایگاه داده، شبکه و هوش مصنوعی را مطالعه کنید. بهتر است برای اینکه برنامه دقیقی داشته باشید یک جلسه مشاوره تلفنی تک جلسه ای رزرو کنید. در مورد سوال آخرتون؛ قبولی در دانشگاه فردوسی و از این دست دانشگاه ها کار سختی نیست و براحتی می‌توانید در این دانشگاه ها قبول شوید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
مهران

سلام استاد،وقت شما بخیر
استاد من هدفم کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر 1402 هست و لیسانسم غیر مرتبط هست،خواستم بپرسم آیا احتمال داره برای سال 1402 کنکور ارشد مصاحبه ای بشه و یا اینکه مصوبه ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیر مرتبط اجرایی بشه؟
سپاس از شما.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به مهران

سلام. وقت بخیر. احتمالش خیلی کم هست. موفق و پیروز باشید

پاسخ
nima

سلام من لیسانس روانشناسی دارم ولی خیلی به مهندسی نرم افزار علاقه مندم.
اگه با لیسانس روانشناسی بیام و ارشد مهندسی نرم افزار توی یه دانشگاه خوب بخونم شانس برای گرفتن پذیرش در دکتری در آمریکا یا کانادا رو دارم؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به nima

سلام. وقت بخیر. اگر رزومه خوبی در مقطع ارشد کامپیوتر برای خودتان گردآوری کنید بله می‌توانید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
مهدی بیابانگرد

سلام استاد وقت بخیر

استاد ببخشید بین دو نوع درس خوندن موندم و نمیدونم کدومشون بهترین بازدهی داره ...

مثلا قراره 3 تا درس ( مدارمنطقی - ساختمان داده - معماری کامپیوتر ) بخونم :

1) اگه من روزی 3 ساعت از هر کدوم بخونم و پیش بروم تا جایی که تونستم مثلا شاید توی این 3 ساعت برای یک درس نتونم یک جلسه ویدیو رو تموم کنم و ادامه اون رو توی 3 ساعت همون درس توی فرداش بخونم و به این ترتیب جلو برم ... یعنی روزی 3 تا درس رو میخونم و روی هر کدوم حدودا 3 ساعت وقت میزارم اما معلوم نیست که تا کجای ویدیو پیش برم...

2) یا اینکه من روزی دوتا درس رو انتخاب کنم و روی هر کدوم 4 الی 4.30 ساعت وقت بزارم اما ویدیو های اون جلسه رو تموم کنم یعنی اینکه روزی دوتا درس رو بخونم و از هر درس یک جلسه رو نگاه کنم به صورت کامل که ادامه اون به فردا نیوفته مثلا شنبه : معماری - ساختمان داده - یک شنبه : ساختمان داده - مدار منطقی (به صورت چرخشی درس ها انتخاب بشوند ) و ....

فک میکنم منظورم رو رسوندم استاد اگه بد گفتم بفرمایید تا دوباره توضیح بدم ...
در ضمن اینکه من با هر دو روش راحت هستم ولی تا الان که روزی دوتا درس خوندم باهاش خوب بودم و خوب جلو اومدم ، هر کدوم که صلاحه اون کار رو انجام میدم

شرمنده که پیام طولانی شد ممنونم از لطف و مهربونیتون

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به مهدی بیابانگرد

سلام. وقت بخیر. عذرخواهی میکنم برای تاخیر در پاسخ گویی، به دلیل آمدن نتایج و پیام‌های بسیار زیادی که در تلگرام داشتم امکان پاسخ گویی به کامنت‌ها وجود نداشت. مورد دوم بهتر هست. موفق و پیروز باشید

پاسخ
masoud

سلام جناب رضوی من دارم برای ارشد کامپیوتر ترجیحا گرایش هوش آماده میشم پکیج 11نکته و 11درس هم گرفتم و تو درس های شما، درس های منطقی و معماری و داده و گسسته تقریبا 40درصدش رو با ویدیو های شما خواندم من مهندسی الکترونیک دانشگاه آزاد معدل 17.30 دارم ولی گپ تحصیلی شیش ساله دارم الان 28سالمه. خیلی ها دارن بهم میگن ارشد رو ایران نخون و برو کشوری مثل آلمان و ایتالیا و میگن ارشد تو ایران حتی دانشگاه تاپ هم بدرد نمیخوره حالا موندم ارشد رو این جا بگیرم و بعد اپلای کنم برای دکترا یا مستقیم برم اونجا. از لحاظ مالی هم نهایت با فروش خونه 700میلیون بتونم جور کنم.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به masoud

سلام. وقت بخیر. این دو کاری که می‌خواهید انجام بدهید دو کار کاملا متفاوت و جدا از هم هستند، شما اگر بخواهید برای آلمان هم اقدام کنید یک پروسه زمان بر و حدودا 2 ساله هست و باید مدارک زبان آلمانی تان را بگیرید و ترجیحا در کشور آلمان آشنا داشته باشید تا برای برخی از موارد برای شما تعهد بدهند، هستند افرادی که تمامی کارهایشان را کردند و سفارت نیز به آنها اوکی داده ولی به علت وضعیت کرونا هنوز پس از 6 ماه موفق به دریافت ویزا نشدند. بطور کلی اگر شما می‌توانید برای مقطع ارشد با فاند و در مدت حدود 1 سال اپلای کنید حتما این کار را انجام دهید، البته اپلای کردن برای مقطع ارشد بسیار دشوارتر از اپلای کردن برای مقطع دکتری هست، دلیل این امر هم این است که تعداد پوزیش‌های موجود برای دکتری ده ها برابر تعداد پوزیش‌های مقطع ارشد است. در غیر اینصورت بهتر است برای کنکور ارشد بخوانید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
زهره

سلام استاد وقتتون بخیر باشه. استاد من میخوام برای کنکور سال اینده بخونم و سال 99 فارغ التحصیل شدم میخواستم بدونم برای قبولی در دانشگاه های تهران چطور و از چه جایی و چه درسایی شروع کنم بسیار ممنونم ازتون.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به زهره

سلام. وقت بخیر. سوال شما بسیار کلی مطرح شده و علاوه بر این که سوال تون کلی است هیچ اطلاعاتی هم از خودتون به من ندادید، اطلاعاتی نظیر اینکه لیسانس کجا بودید، چه رشته ای بودید، روزی چند ساعت می‌تونید مطالعه کنید، دقیقا در چه دانشگاهی و در چه گرایشی می‌خواهید قبول بشید و موارد دیگر، بنابراین بطور دقیق نمی‌توانم شما را راهنمایی کنم. در درجه اول توصیه میکنم که به صفحه همایش های کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات مراجعه کنید و تمامی فیلم های همایش های برگزار شده را تماشا کنید. در درجه دوم شما می‌توانید فعلا به مدت 2.5 ماه 4 درس مدار منطقی، ریاضی گسسته، ساختمان داده و معماری کامپیوتر را مطالعه کنید، دقت کنید که حتما پس از اتمام هر فصل هفته‌ای یک جلسه فیلم حل تست مربوط به آن فصل را مشاهده کنید. اگر به راهنمایی بیشتری نیازی دارید یا پاسخ به سوالات بالا را به همین پیام ریپلای کنید و یا یک جلسه مشاوره تلفنی تک جلسه‌ای برای کنکور ارشد کامپیوتر از طریق سایت یا تیم پشتیبانی رزرو کنید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
علی رحیمی

سلام استاد .وقت شما به خیر
درباره ثبت معدل دوره کارشناسی در کنکور همین امسال سوال دارم.
با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش درباره دریافت کارت ورود به جلسه و امکان ویرایش معدل دوران کارشناسی ، آیا اگر تا الان معدل دوران کارشناسی را تا آخر ترم 7 وارد کرده باشیم، نیازی هست که با توجه به اینکه ترم آخر دانشگاه هم تموم شده و تمام نمرات تایید شدن ، معدل ثبت شده را ویرایش کنیم و به معدل کل دوران کارشناسی تغیر بدیم؟ چون یه فرمی رو سازمان سنجش گذاشته برای اینکه معدل دوران کارشناسی حداکثر تا آخر ترم 7 یعنی تا 30 بهمن 99 باید بنویسیم و به تایید دانشگاه دوران کارشناسی برسونیم. خواستم بپرسم که الان نیاز به ویرایش هست یا نه. ممنون از شما

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به علی رحیمی

سلام. وقت بخیر. احتمالا باید به آخرین معدلی که نهایی شده تغییرش بدید، ولی بهتر هست که خودتون تحقیق و بررسی بفرمائید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
محسن

سلام وقتتون بخیر . من دانشجوی سال آخر کارشناسی مهندسی شیمی هستم و تمایل به ادامه تحصیل در مقطع ارشد کامپیوتر دارم . خواستم ببینم تا چه حد این امر امکان پذیر است و برای کسی که تا کنون کتاب های رشته کامپیوتر را مطالعه نکرده چنین ریسکی منطقی است ؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به محسن

سلام. وقت بخیر. حدودا نیمی از رتبه های تک رقمی در کنکور ارشد کامپیوتر 99 رشته لیسانس شان کامپیوتر نبوده است، بالغ بر 90 درصد داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر هم لیسانس در دانشگاه های خیلی ضعیف بوده اند و پایه خاصی ندارند، بنابراین نیازی نیست نگران این موضوع باشید. برای کسب یک رتبه خوب به فاکتورهای زیادی نیاز است که مهمترین آنها، تلاش زیاد، تلاش پیوسته، انتخاب منابع مناسب و درست و اصولی درس خواندن است. موفق و پیروز باشید

پاسخ
علیرضا

سلام استاد اگه مصوبه جدید اجرا بشه آموزش ریاضی(دولتی) رشته غیر مرتبط حاسب میشه دیگه؟(سر فصل های ریاضی محض رو داریم البته)

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به علیرضا

سلام. وقت بخیر. وزارت علوم مصوبه ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیرمرتبط را تا زمان انجام بررسی های بیشتر و کارشناسانه لغو کرده است. دکتر محمدرضا آهنچیان مدیرکل برنامه‌ریزی آموزش عالی با ارسال نامه‌ای به معاونان آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، در خصوص مصوبه تغییرات احتمالی آزمون کارشناسی ارشد در رشته‌های مرتبط، اعلام کرده است: تصمیم‌گیری درباره تغییر در رشته‌های مرتبط برای داوطلبان ورود به دوره کارشناسی ارشد، به انجام مطالعات و بررسی‌های بیشتر موکول شده است. همین طور مشخص نیست که در صورت اجرایی شدن این مصوبه چه رشته هایی را بعنوان رشته مرتبط اعلام میکنند، بنابراین فعلا نمی‌توان نظر قطعی داد. موفق و پیروز باشید

پاسخ
AliSoltani

سلام استاد عزیز، وقت شما بخیر
دروس: (سیگنال، الکترونیک دیجیتال، ریاضی عمومی، آمار و زبان انگلیسی) را برای قبولی گرایش هوش مصنوعی - دانشگاه تهران. دروس مذکور را با چه شرایطی میتوانم حذف کنم؟؟؟
در یک ماه اخیر با روزی 8 الی 11 ساعت مطالعه درس ساختمان داده فصل درخت و درس منطقی فصل پایانی هستم.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به AliSoltani

سلام. وقت بخیر. اگر شما فقط درس ساختمان داده و درس مدار منطقی را خوانده اید با توجه به تایم باقیمانده به هیچ عنوان امکان قبولی در گرایش هوش مصنوعی دانشگاه تهران را ندارید. در غیر اینصورت اطلاعاتی که به من دادید را بصورت ناقص و بد منتقل کردید و باید اطلاعات درست و دقیقی به من بدهید تا بتوانم شما را راهنمایی کنم. موفق و پیروز باشید

پاسخ
Arash

سلام، وقت بخیر، ببخشید من هر هفته سه روز سرکار میرم، البته سرکار رفتنم از مهرماه شروع میشه و روزی حدود 8 ساعت تدریس میکنم ، و برای کنکور ارشد مهندسی نرم افزار گرایش هوش میخوام رتبه ای بیارم که بتونم شریف یا تهران قبول بشم، با توجه به اینکه من از نظر پایه درسی کاملا صفر هستم و با ویدیوهای شما شروع دارم میکنم، میخواستم ببینم در هفته چند ساعت از الان مطالعه بکنم به طور دائم و هوشمندانه که بتونم اون رتبه ای که لازم هست رو به دست بیارم تا شریف قبول بشم؟ و آیا مرخصی گرفتن از کار ضروری هست برای کسب رتبه شریف یا با تلاش میشه جبران کرد؟

پاسخ
پاسخ Arash به Arash

در روزهایی که سرکار میرم شاید نهایت بتونم 2 ساعت یا 3 ساعت درس بخونم

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به Arash

سلام. وقت بخیر. با توجه به اینکه از مهر سر کار هستید بهتر هست که از الان زمان بیشتری برای درس خواندن بذارید و تا جاییکه می‌توانید ساعت مطالعه تون و بالا ببرید، از مهم اگر بتوانید هفته ای بیش از 50 ساعت درس بخوانید مناسب است. در مورد سوال دوم تون استعداد افراد متفاوت هست و شاید فردی با همین تعداد ساعت و بدون مرخصی بتواند به هدف اش برسد، در صورتی که شخص دیگری نیاز داشته باشد به اینکه مرخصی بگیرد، توصیه من این هست که افراد نباید ریسک کنند و بنابراین اگر بتوانید مرخصی بگیرید مطمئنا بهتر هست. موفق و پیروز باشید

پاسخ
مهدی بیابانگرد

سلام استاد وقت بخیر

استاد ببخشید یک سوال داشتم : بین چهار درس ( ریاضیات گسسته - ساختمان داده - مدار منطقی - معماری کامپیوتر ) کدام دو درس رو بهتر است در یک روز بخونیم ؟ یعنی اگه قرار باشه روزی دو درس از این 4 درس رو بخونیم بهتر است دو به دو کدام درس هارو با هم تو یک روز بخونیم ؟ ممنونم از لطف و محبتتون

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به مهدی بیابانگرد

سلام. وقت بخیر. تفاوتی زیادی وجود ندارد. در هر لحظه درسی را بخوانید که به آن حس بهتری دارید. اما اگر فرقی برای شما نمی‌کند می‌توانید درس ریاضیات گسسته و ساختمان داده را با هم بخوانید و درس مدار منطقی و معماری کامپیوتر را با هم بخوانید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
مهدی بیابانگرد

سلام استاد وقت بخیر ?

استاد ببخشید زمان دقیق از کنکور ارشد سال 1401 کِی هست؟ خبرهای ضد و نقیضی راجع بهش می‌شنویم... یه عده میگن شاید به تعویق بیوفته و... اما ما اگر بیایم قانون رو مبنا در نظر بگیریم میشه چه وقتی که برنامه هامون رو به طوری بریزیم که تا اون تایم درس هامون تموم شده باشه و جمع بندی هم کرده باشیم و سوال دوم هم اینکه چند ماه رو برای جمع بندی نهایی در نظر بگیریم؟

ممنون از لطف و محبتتون و ممنونم بابت زمانی رو که برای پاسخگویی به سوالات ما می‌گذارید ??

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به مهدی بیابانگرد

سلام. وقت بخیر. اگر کنکور ارشد سال 1401 به تعویق نیفتد کنکور اردیبهشت 1401 برگزار خواهد شد. در مورد سوال دوم تون 1 ماه برای جمع بندی کافی است گرچه اگر بیشتر باشد بهتر است. خواهش میکنم. موفق و پیروز باشید

پاسخ
arian

سلام استاد من ترم 2 کامپیوتر دانشگاه ازاد تهران مرکز هستم و میخواستم ببینم اگر بخوام زمان کنکور ارشد رتبه ی خوبی کسب کنم از کی باید شروع کنم و اینکه منابع مناسب برای شروع چیاست؟ همچنین بخاطر مجازی بودن دانشگاه تا الان تایم زیادی برای مطالعه دروس نذاشتم و یطورایی پایه ضعیفی دارم. ممنون از کمکتون.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به arian

سلام. وقت بخیر. کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر کنکوری مفهومی و عمیق است و مانند کنکور سراسری نیست و افرادی در این کنکورها موفق به کسب رتبه های خوب می‌شوند که دروس را عمیق و مفهومی خوانده باشند، بنابراین شما از الان نیز می‌توانید شروع به خواندن عمیق و مفهومی دروس کنید. منابع مناسب در صفحه معرفی بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر ذکر شده است، اما اگر مشکل مالی ندارید با توجه به پایه ضعیفی که دارید بهتر است پکیج 6 درس و 6 نکته و تست را تهیه کنید و فعلا با اینها شروع کنید. می‌توانید تا 3 ماه آینده برنامه رو به رو را اجرا کنید: هفته ای 2 جلسه مدار منطقی و ریاضیات گسسته، هفته‌ای 3 جلسه معماری کامپیوتر و ساختمان داده، هر فصلی را نیز تمام کردید هفته ای 1 جلسه فیلم حل تست مربوط به آن فصل را تماشا کنید، دقت کنید که 50 درصد از آموزش با حل سوالات اتفاق می‌افتد. موفق و پیروز باشید

پاسخ
مهدی بیابانگرد

سلام وقت بخیر ببخشید استاد چندتا سوال داشتم... ممنونم از لطف و محبتتون ?

اینکه دروس عمومی رو نخونیم اصلا ؟ چون توی تماسی که با شما داشتم اشاره ای نکردید برای همین منم فراموش کردم از شما بپرسم..

دوم اینکه بیشتر کتاب هایی که معرفی کردید توی منابع الان تویی هیچ جا پیدا نمیشه مدرسان بگیریم مشکلی نداره ؟

سوم هم اینکه بنده رشته ام انسانی بوده و ریاضیات رو زیاد نخوندم ...شما گفتید گسسته رو شروع کنم به خوندن اما نیازی نیست من قبلش ریاضی 1 و 2 رو بخونم ؟

در ضمن تدریس 11 درس تخصصی و بسته تست و نکته 11 درس رو هم تهیه کردیم ممنون از راهنمایی شما در این مورد

ممنون از محبتتون شرمنده مزاحم شدم

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به مهدی بیابانگرد

سلام. وقت بخیر. در مورد سوال اول تون ما در کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور کنکور ارشد فناوری اطلاعات چیزی به نام دروس عمومی نداریم، در کنکور ارشد کامپیوتر ما سه مجموعه درس داریم، زبان، ریاضیات و دروس تخصصی. فعلا اصلا نیازی به خواندن دروس زبان، ریاضی 1و2 و آمار ندارید و باید روی سایر دروس تمرکز کنید. در مورد سوال دوم تون بهتر هست که همون هایی که اشاره شده تهیه کنید، با پیدا کردن چه کتاب هایی مشکل دارید؟ در مورد سوال سوم تون خیر نیازی نیست. انشالا که موفق باشید

پاسخ
پاسخ مهدی بیابانگرد به رامین رضوی

سلام استاد ممنون از وقتی که برای پاسخ به سوال بنده اختصاص دادید، مرسی از محبتتون

استاد کتاب هایی که ناشرشون نصیر هست رو اصلا پیدا نمی‌کنیم برای مثال ( ریاضیات گسسته پارسه - ساختمان داده و مدار منطقی نصیر) اینارو مشکل داریم و نتونستیم پیدا کنیم... ممنون از اینکه راهنمایی میکنید ♥️

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به مهدی بیابانگرد

سلام. وقت بخیر. به جای کتاب ریاضی گسسته پارسه و ساختمان داده نصیر، کتاب ریاضی گسسته و ساختمان داده مدرسان شریف و تهیه کنید، در مورد کتاب مدار منطقی نصیر هم اگر بیشتر بگردید احتمالا بتوانید در کتاب فروشی های آنلاین این کتاب و پیدا کنید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
محمد

با سلام و خسته نباشید من داوطلب کنکور تجربیم و نمیتونم در کنکور یاضی شرکت کنم. قصد دارم وارد رشته ی مهندسی کامپیوتر شوم که البته دانشگاه ازاد بدون کنکور هستش. و من قصد دارم پایه م از اول قوی باشه و دکتری مو بگیرم و اپلای کنم برای دانشگاه های برتر خارج. ایا این امکان برای منی که لیسانس رو قراره در یک دانشگاه نه چندان خوب(ازاد همدان) که بدون کنکور هم هست وجود داره؟؟البه من توانایی و وقت مطالعه تا 10 ساعت در روز رو دارم. و اینکه در مقطع لیسانس هم باید گرایشمونو مشخص کنیم یا اینکه دوره لیسانس یه دوره ی عمومیه و تعیین گرایش در ارشد مشخص میشه؟؟؟ لطفا پاسخ بدید خیییلی سردر گم هستم. باتشکر

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به محمد

سلام. وقت بخیر
در وهله‌ی اول، اگر می‌توانید تغییر رشته بدهید و در کنکور ریاضی شرکت کنید و در یک دانشگاه خوب دولتی قبول شوید این کار را انجام دهید.
در درجه دوم اگر نتوانستید این کار را بکنید، بله اگر روزی 10 ساعت مطالعه کنید و وقت بگذارید قطعا می‌توانید در رشته کامپیوتر بسیار موفق بشید و همین طور در کنکور ارشد کامپیوتر رتبه خیلی عالی کسب کنید، سپس می‌توانید برای مقطع دکتری اپلای کنید
معمولا در برخی از دانشگاه ها بعد از 4 الی 5 ترم دانشجویان یکی از گرایش های نرم افزار و سخت افزار و آی تی را انتخاب می‌کنند
موفق و پیروز باشید

پاسخ
امید

سلام استاد
بنده قصد دارم کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر شرکت کنم سوالی داشتم سایت رو هم گشتم اما نتوستنم جواب رو پیدا کنم. لیسانس رو علوم پایه خوندم اگر من در دانشگاه روزانه قبول بشم چه واحد های پیش نیازی رو باید به عنوان پیش نیاز پاس کنم؟ تاکی وقت دارم واحد هارو پاس کنم آیا همراه دانشجویان کارشناسی باید در کلاس ها شرکت کنم یا جدا هست؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به امید

سلام. وقت بخیر
پیش نیازی که به شما داده می‌شود بر اساس گرایش ارشد کامپیوتری که قبول می‌شوید، برای بررسی این موضوع که چه برای هر یک از گرایش های ارشد کامپیوتری چه پیش نیازهایی وجود دارد باید به صفحه گرایش های مقطع ارشد کامپیوتر مراجعه کنید و سپس وارد هر یک از گرایش های مقطع ارشد کامپیوتر شوید.
ممکن است بسته به نظر گروه کامپیوتر تا 3 پیش نیاز به دانشجویان داده شود
در مورد سوال آخرتون شما ترم اول پیش نیازها را پاس خواهید کرد و اگر پیش نیاز شما مربوط به مقطع لیسانس باشد همراه دانشجویان کارشناسی در کلاس ها شرکت می‌کنید.
موفق و پیروز باشید

پاسخ
سینا مرادی

سلام خسته نباشید
کسی که مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر گرایش آی تی داره میتونه هر کدوم از گرایش های کنکور ارشد رو شرکت کنه؟ منظورم اینه که نوع مدرک کارشناسی و واحد هایی که گذروندم( من آی تی میخونم در مقطع کارشناسی) در انتخاب گرایش کنکور ارشد و قبولی تاثیر داره یا خیر؟ با لیسانس هر گرایشی از مهندسی کامپیوتر میشه هر کدوم از گرایش های کنکور ارشد رو انتخاب کرد ؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به سینا مرادی

سلام. وقت بخیر
بله می‌توانید. در مورد سوال دوم تون که گفتید : نوع مدرک کارشناسی و واحد هایی که گذروندم( من آی تی میخونم در مقطع کارشناسی) در انتخاب گرایش کنکور ارشد و قبولی تاثیر داره یا خیر؟
خیر تاثیری ندارد.
در مورد سوال آخرتون هم بله میشه
موفق و پیروز باشید

پاسخ
زینب

سلام وقت بخیر اقای دکتر
فرا رسیدن ماه رمضون رو پیشاپیش تبریک میگم
یه سوال داشتم که خیلی ذهنمو درگیر کرده
من دانشجوی ارشد امیرکبیر هستم چون هدفم شرکت تو ازمون های استخدامی و یا طراحی سایت در شرکت هستش میخواستم بدونم به نظرتون اینکه خودمو اموزش محور کنم و اون یکسال تلاش رو بر روی کار دیگه ای بزارم با توجه به اینکه پایان نامه دادن کار واقعا سختیه ، ایرادی نداره؟
یا هرکجا استخدام بشی حتی استخدام بانک ها، این براشون مهمه که پژوهش محور بودی یا آموزشی؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به زینب

سلام. وقت بخیر
من به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنم که خودتون و آموزش محور کنین، به این علت که اگر در آینده تصمیم بگیرید که در ایران دکتری بخونید و یا اینکه برای دکتری اپلای کنید چون پایان نامه ندارید با مشکل مواجه خواهید شد. شما باید تمامی احتمالاتی که در آینده ممکن است برای شما رخ دهد را در نظر بگیرید و در راستای اون قدم بردارید.
در مورد اینکه آیا برای استخدامی ها این موضوع مهم هست یا خیر اطلاع دقیقی ندارم ولی حدس میزنم برای برخی ارگان ها مهم و برای برخی مهم نباشد. به نظر من 6 ماه کمتر سختی کشیدن ارزش این را ندارد که شما بخواهید آموزش محور کنید خودتون را
موفق و پیروز باشید

پاسخ
بارگذاری بیشتر ...