وبینار رایگان از کنکور ارشد تا تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها
دیدن جزئیات و ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

پایتون یا جاوا اسکریپت؟ – پایتون بهتر است یا جاوا اسکریپت

این مقاله عالی به بررسی این موضوع پرداخته که پایتون بهتر است یا جاوا اسکریپت؟ و به مقایسه پایتون و جاوا اسکریپت از نظر درآمد، سرعت، بازار کار و ... پرداخته

زبان‌ برنامه نویسی پایتون (Python)زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته و زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپتجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده دو زبان بسیار محبوب و قدرتمند هستند اما تفاوت‌های کلیدی با یکدیگر دارند، در این مقاله این دو زبان از لحاظ مزایا و معایب، محبوبیت، موقعیت شغلی، درآمد، سهولت و سایر موارد مقایسه کنیم، بنابراین اگر قصد شروع یادگیری یکی از زبان‌های پایتون یا جاوا اسکریپت را دارید با ما همراه باشید.

مقایسه جاوا اسکریپت و پایتون

پایتون چیست؟

پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته یک زبان برنامه نویسی شی گرا (Object-Oriented)برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده، سطح بالا (High-Level)، اسکریپتینگ (Scripting)، پویا (Dynamic) و تفسیری است که توسعه آن در کشور هلند در یک موسسه تحقیقاتی انجام شده است. هدف اصلی آن خوانایی، سادگی بیشتر و کوتاهی برنامه‌های نوشته شده است، به طوری که یادگیری آن حتی برای برنامه‌نویسان مبتدی آسان باشد، همچنین پایتون یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است و در مشاغل زیادی کاربرد دارد. 

 

کدنویسی به زبان پایتون

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپتجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده (Javascript) که به اختصار JS نامیده می‌شود یک زبان برنامه نویسی سطح بالا (High-Level)، شی گرا (Object-Oriented)برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده، پویا (Dynamic) و تفسیری است که از شیوه‌های مختلف برنامه‌نویسی پشتیبانی می‌کند و در مشاغل زیادی کاربرد دارد. جاوا اسکریپت که به اختصار JS نامیده می شود

مقایسه پایتون و جاوا اسکریپت

در شکل زیر بعضی از مزایا و معایب پایتون را به صورت خلاصه مشاهده می‌کنید:

مزایا و معایب پایتون در دو ستون مجزا به طور فهرست وار آورده شده است

مزایای پایتون

مزایای پایتون

دوره برنامه نویسی پایتون

پایتون (Python) یا پایتان یک زبان برنامه نویسی چند منظوره و سطح بالاست که بطور بسیار گسترده ای مورد استفاده برنامه نویسان و غیر برنامه نویسان قرار می‌گیرد. پایتون در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان تبدیل شده است.

چه چیزهایی در این دوره یاد می‌گیرید

دستورات کنترلی
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
حلقه‌ها
توابع در پایتون
مدیریت خطاها در پایتون
کار با فایل‌ها
شی گرایی
برنامه نویسی موازی و تردها

نمونه فیلم‌هایی از جلسات برنامه نویسی پایتون

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟

چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون

نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد

آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون

آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math

معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی

مفهوم داده ساختارها در پایتون

آشنایی با دیکشنری ها

آشنایی با حلقه ها

معرفی کلی توابع با مثال های متنوع

خطاها چی هستند؟

نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف

تاریخچه برنامه‌‎ نویسی

مفهوم شی‌گرایی

معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه

مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟
چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون
نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد
آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون
آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math
معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی
مفهوم داده ساختارها در پایتون
آشنایی با دیکشنری ها
آشنایی با حلقه ها
معرفی کلی توابع با مثال های متنوع
خطاها چی هستند؟
نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف
تاریخچه برنامه‌‎ نویسی
مفهوم شی‌گرایی
معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه
مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

معایب پایتون

مزایای جاوا اسکریپت

معایب جاوا اسکریپت

تفاوت های کلیدی

پارامتر مقایسه پایتون جاوا اسکریپت
REPL(Read-Eval-Print-Loop) ما با نصب پایتون آن را دریافت می کنیم و بسته به نصب ما نسخه های مختلف پایتون را فراخوانی می کنیم. در حالی که برای جاوا اسکریپت، ما یک REPL داخلی نداشتیم زیرا اکثر اوقات در مرورگر اجرا می‌کنیم، اما می توانیم با نصب node.js از REPL استفاده کنیم.
تغییر پذیری پایتون دارای انواع داده های قابل تغییر و تغییر ناپذیر مانند set و list است. جاوا اسکریپت مفهومی از تغییر پذیر و تغییرناپذیر ندارد.
رشته‌ها در پایتون، کد منبع به طور پیش‌فرض ASCII است، مگر اینکه فرمت کدگذاری را مشخص کنیم. در حالی که جاوا اسکریپت باید به صورت UTF-16 کدگذاری شود و پشتیبانی داخلی برای دستکاری بایت‌های خام نداشته باشد.
اعداد در پایتون انواع مختلف عددی مانند int، float، اعشاری نقطه ثابت و غیره داریم. جاوا اسکریپت فقط دارای اعداد ممیز شناور است.
جداول Hash پایتون دارای جداول Hash داخلی به نام دیکشنری، مجموعه و غیره است. جاوا اسکریپت از جدول Hash داخلی پشتیبانی نمی کند.
وراثت پایتون از یک مدل وراثت مبتنی بر کلاس استفاده می کند. جاوا اسکریپت از یک مدل وراثت مبتنی بر نمونه اولیه استفاده می‌کند.
بلوک های کد پایتون از تورفتگی استفاده می‌کند. جاوا اسکریپت از براکت استفاده می‌کند.
انواع داده‌ای پایتون دارای دو نوع داده مشابه لیست و تاپل است، لیست پایتون و آرایه جاوا اسکریپت کاملاً مشابه هستند. جاوا اسکریپت دارای یک نوع آرایه داخلی است.
ماژول‌ها پایتون دارای طیف گسترده ای از ماژول‌ها است. جاوا اسکریپت با ماژول های بسیار کمی عرضه می‌شود.
سادگی یادگیری آن بسیار ساده تر و مبتدی ترین زبان است. یادگیری آن آسان نیست و منحنی یادگیری تندتری دارد.
سرعت سرعت اجرای کدها در پایتون کمتر است. سرعت اجرای کد ها نسبت به کدهای متناظر پایتون بیشتر است.

محبوبیت

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سال 2022 بر اساس پیشنهاد های لینکدین در اروپا و ایالات متحده را در شکل زیر مشاهده می‌کنید. همانطور که در این نمودار مشخص شده پایتون محبوب ترین زبان برنامه‌نویسی است. البته اوضاع جاوااسکریپت هم زیاد بد نیست و رتبه سوم محبوب ترین زبان برنامه نویسی را اشغال کرده است.

نمودار مقایسه محبوبیت زبان های برنامه نویسی مختلف در آمریکا و اروپا در سال 2022 که نشان می دهد پایتون در جایگاه اول و جاوا در جایگاه دوم و جاوا اسکریپت در جایگاه سوم قرار دارد.

 

 

نمونه فیلم‌های دوره‌های مهارتی

موقعیت شغلی

پایتون و جاوا اسکریپت هر دو دارای طیف وسیعی از فرصت‌های شغلی هستند، در حال حاضر، بیش از 66000 جای خالی پایتون در Indeed و بیش از 40000 شغل جاوا اسکریپت وجود دارد. در زیر بعضی از مشاغل پایتون و جاوا اسکریپت را مشاهده می‌کنید.

مشاغل پایتون

 1. برنامه نویس وب (Web Developer)
 2. برنامه نویس علوم داده (Data Science)
 3. برنامه نویس هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)
 4. برنامه نویسی در حوزه هک و امنیت
 5. برنامه نویس بازی های ویدیویی (Video Game Developer)
 6. برنامه نویس برنامه های سرگرمی (Entertainment Applications)
 7. برنامه نویس عملیات محاسباتی و علمی (Computational and Scientific Operations)
 8. برنامه نویس برنامه های گرافیکی ( Graphic Application UI)
 9. برنامه نویس بازارهای مالی (Financial Markets)
 10. تدریس برنامه نویسی پایتون

مشاغل جاوا اسکریپت

 1. ایجاد رابط کاربری پیشرفته
 2. ساخت برنامه های وب سمت سرور (وب اپلیکیشن)
 3. توسعه فریم ورک های جدید جاوا اسکریپت
 4. ساخت اپلیکیشن موبایل
 5. ساخت برنامه های دسکتاپ
 6. آموزش جاوا اسکریپت

درآمد

  در بازار کار ایالات متحده، حقوق‌ها به طور کلی بالاتر از بازار جهانی است. طبق گفته Glassdoor، توسعه دهندگان پایتون در ایالات متحده به طور متوسط 109472 دلار در سال دریافت می کنند، در حالی که توسعه دهندگان جاوا اسکریپت اندکی بیشتر درآمد دارند – حدود 110718 دلار در سال. این شامل حقوق پایه و پرداخت‌های اضافی است. برای بررسی بیشتر این اعداد و ارقام به صفحه بررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشوربررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشور در 1402بررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشور در 1402در این صفحه عالی به بررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشور پرداخته، همچنین در خصوص راه‌های کسب درآمد از برنامه نویسی و درآمد زبان های مختلف صحبت شده است. مراجعه فرمائید.

  جمع بندی

  تفاوت زیادی بین پایتون و جاوا اسکریپت وجود ندارد،از آنجایی که پایتون و جاوا اسکریپت هر دو ویژگی هایی مانند برنامه نویسی دارای دامنه واژگانی، شی گرا (Object-Oriented)برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده، تفسیر شده، کاربردی و برنامه‌نویسی ضروری را به اشتراک می‌گذارند، می‌توانید عملاً هر کاری را با آنها انجام دهید. حال اگر شما می‌خواهید یکی از زبان های پایتون یا جاوا اسکریپت را برای یادگیری انتخاب کنید، ابتدا باید بدانید که چه هدفی از یادگیری آن زبان دارید زیرا هر یک از آنها کاربرد مختص به خود را دارند، البته برنامه نویس یا توسعه دهنده پایتون قادر خواهد بود برای تمام کاربردهایی که از جاوا اسکریپت استفاده می‌شود کدنویسی کند. احساس می‌شود زبان پایتون حضور بیشتری در بازار فرصت‌های شغلی داشته باشد همچنین چون یادگیری پایتون نسبت به جاوا اسکریپت برای برنامه نویسان مبتدی ساده‌تر است بنابراین افراد بیشتری به پایتون روی می‌آورند.

  دوره‌های مهارتی رشته کامپیوتر

  ابتدا پایتون را یاد بگیریم یا جاوا اسکریپت؟

  اگر قصد دارید هر دو زبان جاوا اسکریپت و پایتون را فرا بگیرید چون یادگیری پایتون ساده تر است بهتر است اول جاوا اسکریپت را یاد بگیرید سپس می‌توانید پایتون را نیز به سادگی فرا‌بگیرید.

  آیا می‌توان پایتون را جایگزین جاوا اسکریپت کرد؟

  پایتون برای Front-End مناسب نیست همچنین در برنامه های موبایل هم کاربردی ندارد بنابراین نمی‌توان پایتون را جایگزین جاوا اسکریپت کرد.

  آیا جاوا اسکریپت سخت است؟

  بیشتر زبان‌های برنامه‌نویسی مانند بازی تخته‌ای Othello هستند، آنها یک دقیقه برای یادگیری و یک عمر برای تسلط نیاز دارند. مسلماً جاوا اسکریپت یکی از آسان‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای یادگیری است، بنابراین به عنوان یک زبان اول عالی برای هر کسی که تازه‌کار است عمل می‌کند. حتی پیچیده‌ترین خطوط کد جاوا اسکریپت را می توان تک تک و به صورت تکه تکه نوشت، همچنین می توان آن را در مرورگر وب به طور همزمان آزمایش کرد.

  امتیازدهی3.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 13.88 امتیاز (4 رای)
  اشتراک
  بارگذاری نظرات
  تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200