برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

کنکوری ها؛ روحیه خود را با انجام این 11 کار بهتر کنید

در این مقاله به شما یاد می‌دهیم که چگونه روحیه خود را حفظ کنید تا بهترین نتیجه را در کنکور بگیرید؛

داشتن روحیه خوب برای انجام هر کاری بسیار لازم است. داشتن روحیه خوب همراه با نشاط باعث می‌شود تا فرد با انرژی و توان بالا به انجام کارها مبادرت نماید. زمانی که دارای احساس خوبی نسبت به خود و زندگی‌تان هستید همه چیز در نظرتان زیبا و شگفت‌انگیز است و در لحظه «حال» زندگی می‌کنید، و چون توجه‌تان معطوف به این لحظه است، بهترین نتیجه را از آن دریافت می‌کنید.

برخورداری از روحیه شاد باعث می‌شود تا شما با نگاهی به گذشته و گرفتن درس‌های لازم از آن، بهترین عمل را در زمان حال انجام دهید تا برای آنچه در آینده می‌خواهید به آن برسيد، آماده شوید.

داشتن روحیه بالا می تواند به افزایش اعتماد به نفس داوطلبان کنکور کمک کند. ما در اینجا راهکارهایی برای بهبود روحیه داوطلبان کنکور ارائه می کنیم

یکی از مشکلاتی که داوطلبان کنکور، بخصوص پشت کنکوری‌های عزیز، با آن مواجه هستند، نداشتن روحیه و احساس نشاط در درس خواندن و آمادگی برای کنکور است.

مسائل مختلفی ممکن است باعث پیش آمدن چنین شرایطی برای شما داوطلبان عزیز گردد؛ از جمله این موارد عبارت است از: نداشتن یک برنامه خوب، ناتوانی در یادگیری برخی از دروس، مسائل خانوادگی یا آموزشی و ....

با توجه به اینکه شما داوطلبان کنکور در شرایط خاصی هستید، باید تلاش کنید تا عوامل ناراحت‌کننده یا از بين برنده انگيزه را از خود دور کنید؛ زیرا مطالعه با روحیه پایین باعث می‌شود تا شما نتوانید نتیجه خوب و رضایت بخشی از مطالعه و کنکور خود بگیرید؛ از طرف دیگر، نشاط و شادی در دوره آمادگی برای کنکور، به شما انگیزه مضاعف و انرژی بیشتری برای درس خواندن می‌دهد و همچنین بر فرایند یادگیری شما تأثیر بسیاری مي‌گذارد.

برای اینکه بتوانید در طی آمادگی برای کنکور و همچنین تمام زندگی، پیروز و موفق باشید، بهتر است به مسائل زیر توجه کنید:

1- خدا را همیشه و همه جا در نظر داشته باشید

احساس حضور در محضر خدایرحمان و توکلوایمان به یاری او در همه عرصه‌های کار و زندگی، به انسان روحی‌های عالی می‌دهد.

در همه مراحل زندگی، از جمله در دوره آمادگی برای کنکور، تلاش کنید تا ارتباطباخدا، بن‌مایه اصلی نشاط و شادی شما باشد. به او اعتماد کنید و با اعتماد به او قدم در راه بگذارید و بدانید که خدا همیشه یار و پشتیبان شما خواهد بود و شما را به بهترین مسیر و زیباترین سرنوشت ممکن هدایت خواهد کرد؛ حتی ممکن است در مواردی احساس ناامیدی کنید و گمان کنید که خدا شما را فراموش کرده یا اصلاً به فکر شما نیست، اما مطمئن باشید که حتی در همان زمان هم همه امور عالم در راستای خیر و مصلحت شما در جریان است؛ پس هر روزتان را با عشقبهخدا و توکل به او شروع کنید و به پایان برسانید.

 به خدا بگویید که برای رسیدن به یک سرنوشت خوب و زیبا تلاش می‌کنید و از او بخواهید تا شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری کند.

از آنجایی که ارتباط با خدا می تواند به شما آرامش دهد، نماز را بعنوان یکی از بهترین راهکارهای بهبود روحیه فراموش نکنید.

2- به معنویات بها دهید

به عنوان یک انسان که نیاز دارد آرامش و نشاط داشته باشد، باید به معنویات بها دهید. آرامش و نشاط شما باعث افزایش روحیه و توان شما در انجام امور خواهد شد.

 باید توجه داشته باشید که ارتباط معنوی، روی آنچه که به زندگی شما معنا می‌بخشد و به آن هدف می‌دهد، تعریف می‌شود. علاوه بر رابطه با مبدأ هستي و عشق به خدا، معنویات می‌تواند اعتقادات مذهبی شما يا لذت بردن از طبیعت یا گذراندن زمان با عزیزانتان باشد. اگر ما صبح که از خواب بیدار می‌شویم نسبت به یک موضوع که به ما هدف می‌دهد و به زندگی ما معنا می‌بخشد، هیجان‌زده باشیم، بدن ما نيز همه تلاش خود را خواهد کرد تا خود را در بهترین وضعیت ممکن حفظ کند.

3- روی زیبایی‌های زندگی خود تمرکز کنید

اگر انسان برای مدتی به طور مداوم، ذهن و فکر خود را متوجه سوژه‌هایزیبایزندگی خود بکند، به مرور زمان عادت می‌کند که همواره به زیبایی‌ها و خاطرات خوب زندگی فکر کند و اصولاً تبدیل به انسان مثبتی شود که نشاط درونی دارد و همواره احساس آرامشوشادمانی می‌كند.

یکی از مهم‌ترین منابع برای دريافت چنین سوژه‌هایی، خاطراتخوب زندگی در گذشته و تخیل‌های قشنگ در آینده است. هنگامی که شما به خاطرات خوب گذشته فکر می‌کنید، سیگنال‌های مثبتي به ضمیر ناخودآگاه خود وارد می‌کنید و انجام این كار به شما احساس و روحیه خوبی می‌دهد.

 وقتی به خیال‌پردازی‌های آینده‌تان پروبال می‌دهيد، در واقع با یک تیر دو نشان می‌زنید: اولاً روحیه خود را عالی می‌کنید، و ثانیاً هر آنچه را که شما به عنوان تخیل در ذهن خود تجسم می‌کنید، در دنیای واقعیات نيز می‌توانید خلق کنید، و این قدرت انسان است؛ زیرا هر پدیده‌ای که انسان در دنیای خود خلق می‌کند ابتدا در ذهن خود می‌سازد، و هر چیز که در ذهن خلق شود، می‌تواند در دنیای واقعیات نيز به وجود آید.

خود را در بهترین حالت ممکن تصور کنید و رشته و دانشگاهی را که مورد علاقه شماست، به صورت مرتبط در ذهنتان تجسم کنید. همچنين خود را در شغل مرتبط با رشته مورد علاقه‌تان تصور کنید؛ در حالی که با درآمد ناشی از آن، کارهای مختلفی انجام می‌دهید. همه این‌ها باعث می‌شود تا شما نشاط و روحیه کافی برای مطالعه پیدا کنید و با انگیزه بیشتر و بالاتری به پیش بروید.

4- به خود اعتماد کرده و خود را باور نمایید

تمام موفقیت‌های انسان به شناخت عزت نفس او بستگی دارد. عزتنفس، یک احساس است؛ آن احساسی که انسان از خود دارد و به این معنی است که چقدر برای خود ارزش و احترام قائل هستید. عزت نفس و خودباوری، اولین ایستگاه موفقیت شماست و تمام شخصیت شما در راستای عزت نفستان شکل می‌گیرد.

عزت نفس، پیش نیازِ اعتماد به نفس است، و اعتماد به نفس، بروز و ظهور عزت نفس یک انسان در دنیای بیرون اوست.

انسان‌هایی که تصور خوب و درستی از خود ندارند، نمی‌توانند عزت نفس و در نتیجه اعتماد به نفس خوبی داشته باشند. عزت نفس، شاخص خودباوری انسان و زیربنای اعتماد به نفس اوست. اعتماد به نفس، اولین ایستگاه حرکت‌های موفقیت‌آمیز در عرصه زندگی و عامل رشد و ارتقای انسان است؛ زیرا هر باوری از باور خود شروع می‌شود و سعادت دنیا و آخرت انسان در گرو خودباوری و اعتماد به نفس او است. خود را باور کنید، تا دیگران هم شما را باور کنند.

برای بالا بردن عزت نفس و اعتماد به نفس خود تلاش کنید تا بتوانید در آزمون روحیه بهتری داشته باشید

یکی از مشکلات اصلی بسیاری از شما داوطلبان عزیز، این است که به خود و توانایی‌هایتان اعتماد ندارید. بیشتر شما عزیزان، خود را دست‌کم می‌گیرید و مدام به این نکته فکر می‌کنید که ممکن است سطح سؤالات کنکور از میزان اطلاعات و توانایی‌هایتان بالاتر باشد. همین موضوع سبب می‌شود تا شما روحیه و انگیزه کافی و لازم را برای مطالعه و آزمون دادن نداشته باشید. به خود و توانایی‌هایتان اعتماد کنید و روی نقاط مثبت درسی و جسمی و روحی خود تمرکز كرده و آن‌ها را برای خودتان پررنگ کنید و به خود بقبولانید که انسان توانمندی هستید و به‌خوبی می‌توانید از پس کنکور برآیید.

در این مطلب بر آن شدیم تا از راه‌های موفقیت و پیروزی در کنکور با شما صحبت کنیم تا با توجه به اين موارد و عمل به آن‌ها، در همین مراحل اولیه کار بتوانید موفق شده و به هدفتان برسید.

5- شکست‌ها و ناکامی‌های گذشته را فراموش کنید

یکی از عواملی که باعث ناامیدی انسان می‌شود و انگیزه و نشاط او را به صورت قابل توجهی کاهش می‌دهد شکست‌ها و ناکامی‌هایی است که انسان در گذشته داشته است. به عنوان یک داوطلب کنکور، ممكن است شکست‌های درسی و ناکامی‌هایی که در گذشته داشته‌اید، باعث شود تا شما انگیزه و نشاط کافی برای مطالعه نداشته باشيد.

به خاطر داشته باشید که گذشته، فقط و فقط برای یادآوری خاطرات خوش زندگی و درس گرفتن از شکست‌هاست و نه چیز دیگری، و آینده شما نيز هیچ شباهتی به گذشته ناکام شما ندارد؛ پس شکست‌ها و ناکامی‌ها را فراموش کنید و باامید و آرزو برای رسيدن به يك آینده خوب تلاش کنید. برای دستیابی به اين مرحله، لازم نیست كه کار خاصی انجام دهید؛ فقط کافی است بخواهید و اراده کنید که شکست‌هاوناکامی‌هایتانرافراموش کنید. انسان‌ها تحول را خود در خودشان ایجاد می‌کنند؛ پس بیکار ننشینید و برای این تحول و نشاط و شادابی خود قدم بردارید: یک گام بلند به سوی فراموش کردن ناکامی‌ها و ساختن آینده‌ای روشن.

تماشای این مجموعه کلیپ های انگیزشی می تواند به بالا بردن انگیزه شما کمک کند.

6- خود را از یاد نبرید

دسته‌ای از انسان‌ها در دنیایی از غفلت و بی‌خبری از خود زندگی می‌کنند و توجه درستی به خود نداشته و در زندگی هدفی ندارند و برای آینده‌شان نيز چیزی طراحی نکرده‌اند. همچنين اين افراد هیچ رؤیایی در سر ندارند و اعتمادبه‌نفس نداشته و خود را باور ندارند و برای خود ارزشي قائل نیستند. اين افراد اندیشه‌های بیمارگونه دارند و ارتباط درستی با انسان‌ها ندارند و منزوی هستند و روحیه خوبی ندارند و از جمع فرار می‌کنند. این دسته از انسان‌ها، انسان‌های ناامید و بی‌انگیزه هستند و هیچ چیز آنان را شادمان نكرده یا کمتر چیزی، آن‌ها را خوشحال می‌کند و انگیزه‌ای برای انجام کارها ندارند. ممکن است كه در میان شما داوطلبان عزیز هم کسانی با این خصوصیات وجود داشته باشند.

دسته دیگر، انسان متحول شده هستند. اين افراد در کمال هشیاری زندگی می‌کند. هر لحظه، متوجه حضور خود در جهان هستند و در دنیایی از خودآگاهی و اشراف و بصیرت لحظه‌به‌لحظه خود زندگی می‌کنند. این دسته از انسان‌ها، انسان‌های باانگیزه و شادی هستند و از همه زیبایی‌های زندگی لذت می‌برند. در میان داوطلبان عزیز هم کسانی هستند که چنین ویژگی‌هایی دارند.

 مهم نیست که تا به حال جزو گروه اول بوده‌اید؛ مهم این است که از همین الآن برای یک زندگی بهتر و همین‌طور شركت موفق در یک آزمون عالی، همه زیبایی‌های زندگی و درونتان را ببینید و به آن ارج نهید و به خودتان توجه کنید و احترام بگذارید و برای رسیدن به خواسته‌های معقول خود با دل و جان تلاش کنید.

7- تغییر کنید

وقتی انسان رو به جلو حرکت کند و در یک شرایط خاص توقف نداشته و به قول معروف درجا نزند و به شکل مثبت تغییر کند، اين رفتارها تأثیرات مثبتی بر وجود و انگیزه او خواهد گذاشت. برای اینکه فراموش نکنيم هر لحظه سیگنال مثبتي به ضمیر ناخودآگاه بدهیم تا باور جدید در ما ایجاد کند و هشیاری‌مان مرتب به ما گوشزد شود، از این اصل استفاده کنید.

 در دنیای خود نشانه‌هایی تعبیه کنید که این نشانه‌ها هر لحظه به ما فریاد یادآوری بزنند که: «آری،تودیگرآدمسابقنیستیوتوانسانزیبایدیگريشده‌ای!»

تمام الگوهای رفتاری خود را به نحو بهتری تغییر دهید و برای خود نشانه‌هایی ایجاد کنید که همچون علائم راهنمایی هر لحظه مسیر زندگی شما را اصلاح کنند و به شما یادآور شوند که آری شما انسان زیبای دیگری شده‌اید؛ مثلاً اگر ساعت را به دست چپ می‌بندید، اين بار آن را به دست راست ببندید، يا در دکوراسیون خانه تغییر ایجاد کنید.

احساس تغییر مثبت، به شما انگیزه کافی خواهد داد تا شما بانشاط و روحیه زیاد به کارهای خود بپردازید و کمتر خسته شوید. به عنوان یک کنکوری، اگر دانش‌آموز یا دانش جو کوشا و درس‌خوانی بوده‌اید، به خود مدام گوشزد کنید که همچنان به صورت عالی به پیش خواهید رفت، و اگر داوطلبی کمتر کوشا هستید به خود بگویید که تغییر کرده و انسان دیگری باقابلیت‌ها و توانمندی‌های جدید گشته‌اید. مطمئن باشید که این برداشت از خودتان به شما کمک خواهد کرد که انگیزه‌ای دو چندان برای درس خواندن و موفقیت کسب کنید.

8- احساس قدرت کنید و خود را بستایید

هر تصور و ذهنیتی که از خودتان داشته باشید، مطمئن باشید که بر شما، شخصیت و نیز شرایط زندگی‌تان تأثیر خواهد گذاشت؛ پس سعی کنید كه در هر لحظه، احساس خودشایستگیکنید و خود را باور کنید تا خود را زیبا ببینید.

انسان‌های دیگر در شما آن را می‌بینند که شما در خود می‌بینید؛ پس اگر می‌خواهید متوجه شوید که دیگران، چه احساسی نسبت به شما دارند، کافی است که ببینید شما نسبت به خودتان چه احساسی دارید. مطمئن باشید كه دیگران هم همین احساس را نسبت به شما خواهند داشت. اصل خود شایستگی از اصول مهم اعتمادبه‌نفس است؛ پس آن را با تمام وجود احساس کنید و همیشه در زندگی خود، آن را به کار گیرید.

9- مسئولیت‌پذیر باشید

یکی از ویژگی‌های انسان‌های با روحیه آن است که همواره در مقابل دیگران و مسائل آن‌ها احساسمسؤولیت می‌کنند. مسئول بودن باعث می‌شود تا شما احساس بهتری نسبت به خود و زندگی‌تان داشته باشید، و این احساس بهتر، باعث ايجاد انگیزه و کار بیشتر خواهد شد. هر چه که در زندگی شما پیش می‌آید به خود بقبولانید که مسئول آن خود شما هستید. شکست‌های خود را بپذیرید و درصدد رفع آن‌ها برآیید و به خود بگویید كه هیچ فردی جز خودم در پیش آمدن این شرایط مقصر نبوده است، و این من هستم که می‌توانم همه چیز را تغییر دهم.

تمام الگوهای رفتاری خود را به نحو بهتری تغییر دهید و برای خود نشانه‌هایی ایجاد کنید که همچون علائم راهنمایی هر لحظه مسیر زندگی شما را اصلاح کنند و به شما یادآور شوند که آری شما انسان زیبای دیگری شده‌اید.

10- بيش از حد توانتان كار نكنيد

همه ما با سخت‌کوشی، خواهان تأمين خواسته‌هایمان هستيم، اما مهم اين است كه تعادل را در زندگي خود حفظ كنيم. اگر برای شما کنکور فعلاً مهم‌ترین اصل و هدف زندگی است، بهتر است كه جایگاه همه‌چیز را در زندگی خود تا روز برگزاری کنکور با این اولویت تنظیم کنید؛ با این همه، به خاطر داشته باشید که هر انسانی، توان خاصی دارد و اگر بیش از حد به خود فشار وارد آورد، ممکن است كه زود خسته شده و از پا درآید، و خستگی، یکی از دشمنان اصلی نشاط و شادابی است.

خستگی باعث می‌شود تا یادگیری شما به صورت کامل انجام نگیرد یا مجبور باشید كه زمان زیادی را برای یادگیری مطالب صرف کنید؛ پس خودتان و خصوصیات جسمی و روحی خودتان را بشناسید و بیش از حد توانتان کار نکنید. مهم نیست كه دوستان، همکلاسی‌ها، هم دانشگاهی‌ها یا فامیل‌های شما چقدر کار می‌کنند؛ مهم این است که شما چقدر توان دارید و چقدر از این توان به صورت بهینه استفاده می‌کنید.

11- ورزش کنید

داشتن يك رژيمغذاييمناسب و انجام قدری فعاليتبدنیروزانه، از پیاده‌روی آرام گرفته يا حتی كار بيرون، فشار و اضطراب را تخفيف می‌دهد و روحيه شما را شاداب نگه می‌دارد . ورزش و تمرينات بدنی، افراد را از احساس برتری‌طلبی، رها می‌كند و توانایی‌های سركوب شده ذهن آن‌ها را ترقي می‌دهد. همين امر به جلوگيری از افسردگي منجر می‌شود.

ورزش باعث ترشح هورمون آندورفین و در نتیجه کاهش افسردگی و بهبود روحیه می گردد.

براي اشخاص متفاوت، ورزش‌های مناسب آن‌ها وجود دارد. در اين ميان، تمرينات كششی و يوگا برای تخفيف فشار بسيار مناسب‌اند؛ البته ورزش كردن بيرون از منزل فوايد مضاعفی نيز دارد؛ برای مثال، نور آفتاب در بهبود روحيه و تخفيف افسردگی مفيد است. همچنين دیدن افراد همسال و گپ و گفت با آن‌ها می‌تواند در شادابی و نشاط شما مؤثر باشد؛ پس ورزش را فراموش نکنید؛ حتی اگر برای یک ربع ساعت هم باشد.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی4.7142857142857 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.71 امتیاز (7 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200