برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

آزمون سراسری؛ 10 کاری که باید برای موفقیت در آزمون انجام دهید

10 کاری که به شما برای موفقیت در آزمون سراسری کمک می‌کند؛

هر سال، داوطلبان زیادی در آزمون‌های سراسری لیسانس، ارشد یا دکتری شرکت می‌کنند و از میان این جمع پرشمار، فقط گروهی خاص به خواسته و هدف خود، كه ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظرشان است، نائل می‌شوند. در واقع، این عده به طور کامل به هدف خود رسیده و پیروز می‌شوند.

با توجه به اینکه در حال حاضر، عده بسیار زیادی از شما داوطلبان گرامی، مشغول مطالعه برای يك حضور موفق در یکی از آزمون سراسری هستید، در این مقاله لازم دیدیم تا از راه‌های موفقیت و پیروزی در اين آزمون‌ها را با شما صحبت کنیم تا با توجه به اين موارد و عمل به آن‌ها، در همین مراحل اولیه کار بتوانید موفق شده و به هدفتان برسید. برای موفقیت در اين آزمون‌ها، حتماً موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

با 10 کاری که لازم هست برای موفقیت در کنکور انجام دهید آشنا شوید

1- بخواهید و پافشاری کنید

”تفاوت بین یک فرد ناموفق و موفق، عدم توانایی یا کمبود دانش او نیست؛ بلکه نخواستن اوست. “

Vince Lombardi

آرزو، معني دیگری برای خواسته است. برای موفق شدن باید، بیشتر از هر چیز دیگری، آرزوی موفق شدن داشته باشید. افراد موفق، لزوماً باهوش‌تر و قوی‌تر از ديگران نیستند؛ ولی آرزوی آن‌ها بیشتر است و آرزوی فراوانی برای دیدن تحقق هدفشان دارند. آیا شما هم این آرزوی فراوان را دارید؟ بدون آرزو، انگیزه رسیدن به هدف را نخواهید داشت.

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین عوامل موفقیت، این است که شما واقعاً بخواهید موفق شوید، و برای رسیدن به این موفقیت، پافشاری و سماجت به خرج دهید.

 وقتی شما چیزی را می‌خواهید، تمام انرژی‌های دنیا دست‌به‌دست هم می‌دهند تا شما را به آن خواسته و هدف مورد نظرتان برسانند؛ پس ابتدا اهداف خود را از شركت در آزمون سراسري مشخص کنید و سپس با تلاش و کوشش فراوان و با فرستادن انرژی‌های مثبت، برای رسیدن به این اهداف پافشاری کنید و به هیچ‌وجه به خود اجازه ندهید تا انرژی‌ها و سخنان منفی یا اتفاقات ناگوار، شما را از رسیدن به هدفتان بازدارند. اگر یک‌بار یا حتی چندین بار، شکست را تجربه کردید، باز هم ناامید نشوید؛ بلكه مجدداً تلاش و پافشاری کنید و مطمئن باشید که اين بار موفق خواهید شد.

2- انگیزه داشته باشید

بسیاری از دانش آموزان، از لحاظ توانايی و برخورداری از استعداد يادگيری، بسيار شبيه به هم هستند، ولی در پيشرفت تحصيلی، تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. اين تفاوت، نه تنها در تحصيل، بلكه در ساير فعالیت‌های غيرآموزشی اين افراد هم به چشم می‌خورد. شايد از خود سؤال كرده باشيد كه چرا چنين تفاوتی وجود دارد و چه چيزی عامل ايجاد اين تفاوت است.

یکی از عوامل توجیه‌کننده اين مطلب، علاقه و انگيزه است. علاقه و انگيزه دانش‌ آموزان و دانشجویان، هم نقش علت را بازی می‌كند و هم نقش معلول را؛ يعنی يادگيرندگان علاقه‌مند به يك موضوع، نسبت به يادگيرندگان كم علاقه، موفقيت بيشتری كسب می‌كنند، و دوباره، اين موفقيت بيشتر، سطح علاقه و انگيزه آن‌ها را نسبت به اين موضوع و موضوع‌های مشابه آن افزايش می‌دهد؛ پس حتماً به خاطر داشته باشید که این موتور مهم موفقیت و پیروزی را، یعنی علاقه به کاری را که انجام می‌دهید و علاقه به هدفی را که می‌خواهید به آن برسيد، همیشه در نظر داشته باشید.

برای ایجاد علاقه و انگیزه کافی هم حتماً سعی کنید كه به اهداف خود فکر كرده و همیشه آن‌ها را در ذهن خود مرور كنيد.

3- تمرکز کنید

از عوامل بسيار مؤثر برای افزايش بهره‌وری در مطالعه و درك بهتر درس‌ها و موفقيت در تحصيل، داشتن تمركز حواس به هنگام مطالعه است؛ يعنی فرد اين توانايی را در خود ايجاد كند كه با اختيار و توجه، دقت خود را روی موضوع يا كاری كه انتخاب كرده، با ميل و اراده متمركز كند و از توجه به ساير موضوعات و كارها خودداری كند.

یکی از کارهایی که می‌تواند به افزایش تمرکز شما در هنگام مطالعه برای کنکور کمک کند ورزش یوگاست

برای ايجاد تمركز حواس، بايد عواملي را كه مانع از تمركز می‌شوند، شناخت و در جهت رفع آن‌ها اقدام كرد. از جمله این عوامل می‌توان به بی‌علاقگی به موضوع مورد مطالعه، ناهماهنگي اراده و تخيل، مشغول بودن ذهن و ... اشاره كرد.

4- برنامه ریزی کنید

کمتر شخصی را می‌توان یافت که بدون برنامه‌ریزی، به موفقیت رسیده باشد. برنامه‌ریزی، جزو قدم‌های اصلی و اولیه موفقیت است و بدون آن، رسیدن به هدف، دشوار است. برای آماده شدن به منظور يك حضور مطلوب در یکی از آزمون سراسری نیز، برنامه‌ریزی در قالب برنامه‌های کوتاه‌مدت و درازمدت، امری لازم است؛ پس برای موفقیت در هر یک از آزمون سراسری، یک برنامه روزانه، هفتگی، ماهیانه و بلندمدت داشته باشید و برای عمل به آن، با تمام وجودتان تلاش کنید.

اگر جزو افرادی باشید که از ابتدا کارهای خود را با بی‌نظمی و بدون برنامه انجام می‌داده‌اید، شاید در ابتدا عمل به برنامه تدوین شده سخت باشد، اما کم‌کم خواهید دید که چقدر راحت می‌توانید با برنامه، درس خوانده و موفق شوید.

5- هدف خود را تعیین کنید

برنامه‌ریزی صحيح، هنگامي امکان‌پذیر است كه هدف، به‌خوبی تعیین و تعريف شده باشد؛ ضمن آنكه بايد تصوير روشنی از آن هدف وجود داشته باشد تا كارها و تلاش‌های لازم در راستای رسيدن به آن، به نتيجه برسد.

اهداف می‌توانند بلندمدت و کوتاه‌مدت باشند و حتی هدف کوتاه‌مدت را می‌توان به گام‌های کوچک‌تر تقسيم كرد؛ مثلاً اگر هدف بلندمدت، قبولی در رشته خاص در دانشگاهی خاص است، می‌توان هدف کوتاه‌مدت را مطالعه درست و کامل دروس در پایان هر سه ماه دانست و گام‌های کوچک را مطالعه هفتگی، روزانه و حتی مطالعه بخشی از دروس برشمرد

نحوه تعیین اهداف و شکستن اهداف بزرگ به اهداف کوچکتر

6- خیال پردازی کنید

”خیالی که شما در ذهنتان آن را می‌ستایید و ایده آلی که در صدر قلبتان می‌نشانید، همان چیزی است که زندگی‌تان را با آن می‌سازید و تبدیل به همان می‌شوید. “

James Allen

برای موفق شدن، باید به موفقیت فکر کنید، و فقط از راه تعمق در موفقیت است که می‌توانید آرزوی موفق شدن را خلق کنید. باید خیال واضحی از آنچه كه دوست دارید آن را به دست آورید، داشته باشید. این آرزو و خواسته، باید شما را از پا درآورد. اگر این آرزو شما را از پا درآورد، بالاخره روزی تحقق خواهد یافت.

7- جرأت داشته باشید و خود را باور کنید

”کسی به بعیدترین نقطه می‌رسد که می‌خواهد کاری را انجام دهد و جرأت انجامش را دارد. قایق اطمینان از ساحل دور نمی‌شود. “

Dale Carnegie

آیا جرأت انجام کارهای غیرممکن را دارید؟ هیچ‌وقت نباید در زندگی‌تان، زمانی باشد که شما سعی بر انجام غیرممکن‌ها نداشته باشید. غیرممکن‌ها هستند که شما را پرورش می‌دهند و به شما آن چیزی را نشان می‌دهند که باید به آن تبدیل شوید.

بسیاری از داوطلبان، وقتی حرف آزمون سراسری و آزمون به میان می‌آید، خود را دست کم می‌گیرند و موفقیت در رشته‌ها و دانشگاه‌های خوب را در حد خود نمی‌دانند و یا از مطالعه و یادگیری بعضی از مباحث سخت نگرانند یا احساس می‌کنند آن‌طور که باید و شاید، مطالعه و آمادگی لازم را برای شركت در آزمون ندارند. همین ترس و افکار منفی باعث می‌شود تا فرد، خود را پایین‌تر و کمتر از حدی تصور کند که هست یا می‌تواند باشد، و به این صورت برای موفقیت تلاش نمی‌کند.

شروع کنید و جرأت داشته باشید و از دایره آسایش و راحتی خود دورتر بروید و خودتان را رشد دهید.

میزان کاری را که انجام می‌دهید، افزایش دهید و انتظاراتتان را بیشتر نمایید و قوه تصور و خیالتان را تقویت کرده و به توانایی‌ها و قابلیت‌های خود اطمینان نموده و آن‌ها را باور کنید. باز هم تکرار می‌کنیم: باور کنید که می‌توانید.

8- متعهد و وفادار باشید

” آرزو، کلید انگیزه است، ولی اراده و تعهد است که موجب پیگیری مداوم هدفتان می‌شود؛ تعهد به برتری که شما را قادر می‌سازد به موفقیتی که به دنبالش هستید برسید. “

 Mario Andretti

آیا اراده دارید؟ فرد مصمم بیشتر از هزاران فرد بی‌علاقه، موفق می‌شود. آرزو، اراده و تعهد، از لحاظ استراتژیک، شما را در موقعیت موفقیت قرار می‌دهند.

بسیاری از داوطلبان هدف دارند و خوب برنامه‌ریزی می‌کنند، اما وقتی زمان عمل فرا می‌رسد، یا اصلاً اهل عمل نیستند یا اینکه کم‌کم دست از تلاش برمی‌دارند. اگر به هدف خود متعهد و وفادار نباشید، به‌مرور انرژی و توان لازم را برای رسیدن به آن هدف، از دست خواهید داد. برای هر یک از ما اتفاق می‌افتد که روزهایی ناامید شده و دست از کار بکشیم و خسته یا بیمار شده و نتوانیم تلاش کافی داشته باشیم و انرژی ما برای مدتی تحلیل رود. این موضوع مهم نیست؛ مهم این است که بتوانیم خود را از این شرایط بیرون آورده و دوباره تلاش کنیم. براي انجام این کار نیز لازم است كه پیوسته اهداف خود را در منظر چشمان‌مان تجسم کرده و به خود یادآوری کنیم که برای رسيدن به هدفمان باید تلاش و کوشش نماییم.

9- نرخ شکست خود را دو برابر کنید

”می‌خواهید فرمولی برای موفقیت به شما ارائه بدهم؟ خیلی ساده است؛ نرخ شکست خود را دو برابر کنید! شما به شکست به عنوان دشمن موفقیت می‌نگرید؛ ولی اصلاً این طور نیست. شاید شکست شما را دلسرد کند یا شاید از آن چیزی یاد بگیرید؛ پس پیش بروید و اشتباه کنید. هر کاری كه می‌توانید، بکنید؛ چون باید به یاد داشته باشید که آنجا جايی است که موفقیت را خواهید یافت. “

Thomas J. Watson

برخی از داوطلبان تصور می‌کنند كه از همان ابتدای زمان آمادگی برای آزمون سراسری، باید همه تست‌ها را درست جواب دهند، همه نکات را بدانند و همه آزمون‌ها را با موفقیت پشت سر بگذرانند؛ اما این تصور، درست نیست.

ممکن است در راه هدفی که می‌خواهید به آن برسید سختی زیادی را تحمل کنید، شکست بخورید و حتی یک سال پشت کنکور بمانيد؛ اما مهم این است که این شکست‌ها به شما درس موفقیت بدهد؛ درس چگونه بودن و چگونه تلاش کردن برای سال بعد؛ پس اگر می‌خواهید موفق شوید، بدانيد كه شکست خوردن، به‌خودی‌خود، بد نیست؛ ضمن آنكه هیچ فردی با چند شکست کوچک، موفق نمی‌شود.

شکست، راه رسیدن به موفقیت است؛ پس، از زمین خوردن نترسید و این بار، محکم‌تر و حساب‌شده‌تر قدم در راه بگذارید.

10- به سمت موفقیت بروید

”موفقیت به سمت شما نمی‌آید، بلكه شما باید به طرفش بروید. “

Maria Collins

موفقیت از آسمان در آغوش شما نمی‌افتد؛ باید به دنبالش بروید، تعقیبش کنید و بیشتر از هر چیز دیگری آن را بخواهید.

همه عزیزان داوطلب دوست دارند که در کنکوری که پیش رو دارند رتبه برتر شوند و علاقه دارند که در یکی از بهترین رشته‌ها و در بهترین دانشگاه‌ها پذيرفته شوند؛ اما نکته مهم این است که بدانيم برای رسیدن به آن، چه می‌کنند. مصاحبه تیم ما با رتبه های برتر کنکور را اینجا ببینید.

یک فرد تنبل موفق نخواهد شد؛ فقط کسانی که برای رسیدن به هدف زحمت بکشند، موفق خواهند شد؛ پس تلاش کنید، تلاش کنید و باز هم تلاش کنید و با این تلاش‌ها، گام‌به‌گام، به سوی موفقیت و اهداف‌تان حرکت کنید. مطمئن باشید در راهی که در پیشِ رو دارید، موانع زیادی خواهد بود؛ اما این خواستن، انگیزه، علاقه، برنامه، تعهد و وفاداری‌تان به هدف، خسته نشدن و استواری شماست که بالاخره همه چیز را شکست داده و شما را به موفقیت خواهد رساند.

و حرف پایانی اینکه

موفقیت، پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن! هر روز صبح در آفریقا، آهویی از خواب بیدار می‌شود و برای زندگی کردن و امرار معاش، در صحرا می‌چرد.

آهو می‌داند که باید از شیر سریع‌تر بدود؛ چرا كه در غیر این صورت، طعمه شیر خواهد شد. شیر نیز برای زندگی و امرار معاش در صحرا می‌گردد و می‌داند که باید از آهو سریع‌تر بدود، تا گرسنه نماند. مهم این نیست که تو شیر باشی یا آهو؛ مهم این است که با طلوع آفتاب از خواب برخیزی و برای زندگی‌ات، با تمام توان و وجود، شروع به دویدن کنی.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.00 امتیاز (4 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200