تا ۵۰٪ تخفیف در جشنواره کوله پشتی بهار
دیدن تخفیف‌ها و شرکت در جشنواره
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

مقایسه پایتون و R در حوزه علم داده، کدام بهتر است؟

پایتون زبان بهتری برای علم داده است یا R؟ این مقاله عالی به مقایسه پایتون و R در حوزه علم داده و اینکه برای داده کاوی و علم داده کدام بهتر است پرداخته است

علم داده (Data Science) از حوزه‌های جذاب و پرطرفدار دنیای امروز و تلفیقی از بخش‌های مختلف ریاضیات، به‌ویژه آمار و احتمالات، برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است، تحلیل پیشرفته، هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است و یادگیری ماشین (Machine Learning)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند است؛ هرچند گستردگی علم داده بیش از این موارد است، اما مهمترینِ آنها را نام بردیم. عموما علم داده را برای حصول دیدگاه و بینش (Insight) نسبت به موضوعی خاص به کار می‌برند، در این راستا لازم است داده‌هایی را جمع‌آوری و پس از اعمال الگوریتم‌های مختلف، از دل آنها نتیجه مطلوب‌مان را حاصل کنیم. در این مطلب وارد جزئیات علم داده نمی‌شویم، اما قصد داریم دو زبان برنامه نویسی مهم و کاربردی این حوزه، یعنی پایتون و R را با یکدیگر مقایسه کنیم و ببینیم کدامیک در زمینه علم داده کاربرد بیشتری دارد.

زبان برنامه نویسی R برای علم داده

زبان برنامه نویسی R را ذاتا برای امور آماری و آکادمیک توسعه داده‌اند. R مصورسازی داده (Data Visualization) را بسیار خوب انجام می‌دهد و می‌توان گفت برای تحقیق و پژوهش علمی گزینه بسیار مناسبی است. کتابخانه‌های یادگیری ماشینیادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند و البته متدهای آماری زیادی در زبان برنامه نویسی Rزبان برنامه نویسی R چیست؟ کاربرد زبان برنامه نویسی r چیست؟زبان برنامه نویسی R چیست؟ کاربرد زبان برنامه نویسی r چیست؟این مقاله عالی به توضیح زبان برنامه نویسی R (آر) پرداخته، همچنین به بررسی محیط نرم افزاری زبان R، مزایا و معایب زبان R و کاربردهای زبان R پرداخته است وجود دارد. بنابراین می‌توان پس از این نگاه اجمالی نتیجه گرفت که زبان برنامه نویسی R برای علم داده گزینه مناسبی است.

زبان برنامه نویسی R برای علم داده

از طرف دیگر جمله‌بندی و نوشتار زبان برنامه نویسی R در مقایسه با پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته چندان برای برنامه نویسان خوشایند و آشنا نیست، اما ریاضی‌دانان با آن راحت‌تر هستند. R از عملیات با وکتور (Vector) پشتیبانی می‌کند، بنابراین می‌توان الگوریتم های سریعی را در آن به‌کار بست. از مهمترین کتابخانه‌های R برای علم داده می‌توان به Dpylr ،Ggplot2 ،Esquisse ،Caret ،randomForest و Mlr اشاره کرد.

زبان برنامه نویسی پایتون برای علم داده

پایتون (Python)زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته در زمینه علم داده، زبان برنامه نویسی همه‌فن‌حریف و پرطرفداری است، چون Syntax خوانایی دارد و در اکوسیستم‌های متفاوتی عمل می‌کند. با بهره‌گیری از پایتون می‌توان امور زیادی با داده انجام داد: تحلیل داده، داده کاویداده‌ کاوی چیست؟ بررسی 0 تا 100 دیتا ماینینگ (data mining)داده‌ کاوی چیست؟ بررسی 0 تا 100 دیتا ماینینگ (data mining)این مقاله عالی بررسی کرده که داده کاوی یا دیتا ماینینگ (data mining) چیست و چه کاربردی دارد، سپس انواع روش های داده کاوی و مزایای دیتا ماینینگ را بررسی کرده، ایجاد اپلیکیشن‌های تحت وب، مهندسی دادهمهندسی داده چیست؟ – چطور یک مهندس داده شویم؟مهندسی داده چیست؟ – چطور یک مهندس داده شویم؟این مقاله به بررسی مهندسی داده و اینکه چطور می توان یک مهندس داده شد پرداخته و مسیر یادگیری و درآمد مهندس داده و تفاوت مهندسی داده و علم داده را بررسی کرده و... پایتون در مقایسه با R و برخلاف آن پکیج‌های از پیش آماده ندارد، اما از کتابخانه های زیادی برای علم داده بهره می‌برد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از: Scikit، Numpy، Pandas، Scipy، Seaborn، Pytorch و غیره.

دوره برنامه نویسی پایتون

پایتون (Python) یا پایتان یک زبان برنامه نویسی چند منظوره و سطح بالاست که بطور بسیار گسترده ای مورد استفاده برنامه نویسان و غیر برنامه نویسان قرار می‌گیرد. پایتون در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان تبدیل شده است.

چه چیزهایی در این دوره یاد می‌گیرید

دستورات کنترلی
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
حلقه‌ها
توابع در پایتون
مدیریت خطاها در پایتون
کار با فایل‌ها
شی گرایی
برنامه نویسی موازی و تردها

نمونه فیلم‌هایی از جلسات برنامه نویسی پایتون

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟

چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون

نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد

آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون

آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math

معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی

مفهوم داده ساختارها در پایتون

آشنایی با دیکشنری ها

آشنایی با حلقه ها

معرفی کلی توابع با مثال های متنوع

خطاها چی هستند؟

نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف

تاریخچه برنامه‌‎ نویسی

مفهوم شی‌گرایی

معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه

مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟
چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون
نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد
آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون
آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math
معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی
مفهوم داده ساختارها در پایتون
آشنایی با دیکشنری ها
آشنایی با حلقه ها
معرفی کلی توابع با مثال های متنوع
خطاها چی هستند؟
نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف
تاریخچه برنامه‌‎ نویسی
مفهوم شی‌گرایی
معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه
مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

چطور در حوزه علم داده بین پایتون و R انتخاب کنیم؟

در آغاز راه و برای اینکه پیش از تجربه هر یک از زبان‌های برنامه نویسی پایتون و R بتوانید با چشم باز انتخاب کنید، خوب است به نحوه انتخاب بیشتر بیندیشید و مقایسه پایتون و R را به‌درستی انجام دهید. برای داشتن انتخاب بهتر، می‌توان مسائلی از قبیل موارد ذیل را جهت مقایسه مد نظر قرار داد:

هدف‌تان از یادگیری چیست؟

نخستین و مهمترین عاملی که باید در نظر بگیرید، علت یادگیری‌تان است. مثلا اگر متخصص بیولوژی هستید و می‌خواهید داده‌ها را با افزودن مهارت‌های برنامه نویسی به جعبه ابزارتان بهتر درک کنید، یا اگر با دیگر زبان‌های برنامه نویسی علمی نظیر MATLAB آشنایی دارید، شاید بهتر باشد سراغ R بروید؛ چون در حالات فوق این زبان در مقایسه با پایتون برای شما راحت‌تر و گویاتر خواهد بود. حال اگر مهندس نرم افزاری هستید که با زبان‌های برنامه نویسی نظیر Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cاین مقاله عالی ابتدا توضیح می‌دهد که زبان برنامه نویسی c چیست، سپس به بررسی مزایا و معایب زبان C ، کاربردهای زبان سی ، و تفاوت بین C و ++C می‌پردازد یا سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده و جاوا راحت‌ترید و می‌خواهید پا به دنیای علم داده بگذارید، پایتون در مقایسه با R انتخاب بهتری خواهد بود؛ چراکه پایتون هم نظیر بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی محبوب مبتنی بر برنامه نویسی شی گرابرنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده است و درک آن از R برای شما راحت‌تر خواهد بود. حال حالت سوم را در نظر می‌گیریم، یعنی اینکه صرفا به علم داده علاقه دارید و می‌خواهید بی هیچ پیشینه مرتبط، پا به دنیای آن بگذارید، در این صورت باید بگوییم که هم پایتون و هم R برای علم داده زبان‌های مناسبی هستند و فاکتور هدف از یادگیری در خصوص مقایسه پایتون و R برای علم داده کارگشا نخواهد بود.

R در مقایسه با پایتون

آیا همکاری دارید که متخصص پایتون یا R باشد؟

حمایت جمعی از مزایای مهمی است که می‌تواند هنگام یادگیری زبان برنامه نویسی جدید، ارزشمند باشد. شاید تازه‌کاران ندانند چطور باید هنگام مواجهه با مسائل و مشکلات دست کمک به‌سوی افراد باتجربه دراز کنند، به‌ویژه چون منابع آنلاین بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد. حال‌آنکه اگر فردی را پیرامون خود داشته باشید که بتواند در حل باگ یا موارد مشابه به کمک‌تان بیاید، مسیر یادگیری‌تان هموارتر خواهد شد. پس اگر در میان نزدیکان‌تان کسی را دارید که به یکی از دو زبان پایتون یا R، خصوصا در زمینه علم داده آشنایی دارد، وجودش را به‌عنوان فاکتور مهمی برای مقایسه و انتخاب میان پایتون و R در نظر داشته باشید.

به آمار و تحلیل داده علاقه دارید یا می‌خواهید یادگیری ماشین و هوش مصنوعی را بیاموزید؟

پس از مقایسه جزئی‌تر پایتون و R پی می‌بریم که از مهمترین تفاوت‌های پایتون و R در گستره عملکرد آنهاست. پایتون را می‌توان در اموری نظیر گردآوری داده، تحلیل و مصورسازی آن، به‌کارگیری الگوریتم های یادگیری ماشین، ایجاد اپلیکیشن‌های تحت وب در زمینه علم داده و غیره به‌کار بست؛ درحالی‌که R صرفا در زمینه آمار و تحلیل داده کاربرد دارد و البته گراف‌هایی ارائه می‌کند که از پایتون تمیزتر و پرامکانات‌تر هستند. 

نمونه فیلم‌های دوره‌های مهارتی

جمع بندی

علم داده از حوزه‌های بسیار مهم دنیای امروز و البته از آنهایی است که نظر بسیاری را به خود جلب کرده است. زبان های برنامه نویسی پایتون و R محبوب ترین زبان های برنامه نویسیمعرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳این صفحه فوق العاده به معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳ پرداخته. همچنین در هر یک از این زبان‌ها به معرفی بهترین پلتفرم آن، فریم ورک های برتر آن و بهترین کتابخانه های آن پرداخته در حوزه علم داده هستند، با اینکه تفاوت‌های ذاتی‌شان در مقایسه با یکدیگر زیاد است و اگر ابتدای راه و تازه‌کار هستید، مسلما با این پرسش مواجهید که پایتون زبان بهتری برای علم داده است یا R؟ چطور پایتون و R را با یکدیگر مقایسه کنیم؟ شاید مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که مفاهیم علم داده را به‌درستی درک کنید و بتوانید آنها را در دنیای واقعی به‌کار ببندید. درعین‌حال به‌ویژه اگر دانش و تجربه قبلی یا کافی در زمینه برنامه نویسی یا علوم کامپیوتر ندارید، توصیه می‌کنیم کارتان را با پایتون آغاز کنید و یادگیری را به جریان بیندازید. بعدها وقتی به‌خوبی از پس کار کردن با پایتون برآمدید، وقت آن فرا می‌رسد که به یادگیری مفاهیم اصلی R بپردازید.

ویژگی‌های پرکاربرد R در علم داده چیست؟

زبان برنامه نویسی R در امور آماری و آکادمیک پرکاربرد است. R مصورسازی داده (Data Visualization) را بسیار خوب انجام می‌دهد و بنابراین برای تحقیق و پژوهش علمی گزینه بسیار مناسبی است. R از کتابخانه های یادگیری ماشین و البته متدهای آماری زیادی بهره می‌برد که از مهمترین آنها می‌توان به Dpylr، Ggplot2، Esquisse، Caret، randomForest و Mlr اشاره کرد.

چرا پایتون برای علم داده مناسب است؟

پایتون (Python) زبان برنامه نویسی همه‌فن‌حریف و پرطرفداری در زمینه علم داده است، Syntax خوانایی دارد و عملکردش در اکوسیستم‌های متفاوتی کاربرد دارد. پایتون انجام امور زیادی با داده را میسر می‌کند، از جمله تحلیل داده، داده کاوی، ایجاد اپلیکیشن‌های تحت وب، مهندسی داده و غیره پایتون کتابخانه‌های زیادی برای علم داده دارد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از Scikit، Numpy، Pandas، Scipy، Seaborn، Pytorch وغیره.

برای علم داده از پایتون استفاده کنیم یا R؟

شاید مهمترین نکته‌ای که در ابتدای امر و پیش از مقایسه پایتون و R باید به آن توجه کنید، درک درست مفاهیم علم داده و سپس به‌کار بستن آنها در دنیای واقعی است. وقتی بیشتر از این مفاهیم سر در بیاورید، خودتان خواهید توانست بین پایتون و R مقایسه و انتخاب دقیقی داشته باشید. درعین‌حال اگر دانش و تجربه‌ای در زمینه برنامه نویسی یا علوم کامپیوتر ندارید، توصیه می‌کنیم کارتان را با پایتون آغاز کنید و یادگیری را آغاز کنید، بعدها وقتی به‌خوبی از پس کار کردن با پایتون برآمدید، وقت آن فرا می‌رسد که به یادگیری مفاهیم اصلی R بپردازید.

دوره‌های مهارتی رشته کامپیوتر

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200