مسیر رتبه‌برترشدن در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و IT
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

آنچه یک مهندس آی تی باید بداند

در این صفحه عالی آنچه یک مهندس آی تی باید بداند بررسی شده است و اینکه چگونه باید مهندسی آی تی شوید و شغل های رشته آی تی نیز بررسی شده است

مهندس آی‌تیمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، در این صفحه به بررسی این موضوعات پرداخته شده (IT) یا مهندس فناوری اطلاعات، فردی است که دارای مهارت‌ها و دانش لازم برای طراحی، توسعه و پشتیبانی از سیستم‌ها و فناوری اطلاعات است. این شخص مسئول برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است، شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است، امنیت اطلاعاتامنیت اطلاعات چیست؟امنیت اطلاعات چیست؟امنیت اطلاعات چیست و چرا امنیت اطلاعات مهم است؟ این صفحه عالی روش‌های ایمن سازی و پیشگیری از اطلاعات را شرح داده و انواع داده ها از نظر امنیت را توضیح داده ، مدیر پایگاه دادهمدیریت پایگاه داده یا DBA چیستمدیریت پایگاه داده یا DBA چیستمدیریت پایگاه داده یا DBA چیست؟ این صفحه عالی به معرفی نقش و وظایف مدیر پایگاه داده و بررسی پیش نیازهای تبدیل شدن به مدیر پایگاه داده پرداخته است و دیگر وظایف مرتبط با فناوری اطلاعات است. به‌طورکلی، مهندس آی تی نقش مهمی در توسعه و بهره‌وری سیستم‌های فناوری اطلاعات دارد. هر آنچه یک مهندس آی تی باید بداند در ادامه مقاله گنجانده شده است، همراه ما باشید.

آنچه یک مهندس آی‌ تی باید بداند

یک شخص در حال کار با سیستم

به‌طورکلی مهارت‌های زیر برای یک مهندس آی تی لازم است:

چگونه باید مهندس آی‌ تی شویم؟

در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی رشته آی تی وجود ندارد و دانش آموزان در مقطع کارشناسی فقط می‌توانند وارد یکی از دو رشته مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر شوند، رشته آی تی در مقطع لیسانس در برخی از دانشگاه‌های آزاد ارائه می‌شود. برای ورود به رشته مهندسی کامپیوتر یا علوم کامپیوتر یا آی تی ابتدا باید دیپلم ریاضی فیزیک یا دیپلم هنرستان در رشته کامپیوتر داشته باشید، سپس با دادن کنکور سراسری می‌توانید وارد رشته مهندسی کامپیوتر یا علوم کامپیوتر در دانشگاه‌های دولتی شوید یا وارد رشته آی تی در دانشگاه‌های آزادی شوید که این رشته را ارائه می‌کنند، همچنین برای بررسی  بهترین دانشگاه‌ های ایرانرتبه بندی دانشگاه های ایرانرتبه بندی دانشگاه های ایرانتقریبا تمامی دانشجویان و دانش‌آموزان در دوران تحصیل و به خصوص در هنگام انتخاب رشته می‌خواهند بدانند که بهترین دانشگاه های ایران به ترتیب چه دانشگاه‌هایی هستند، برای پاسخ به این پرسش در این صفحه رنکینگ دانشگاه های ایران در جهان را از نگاه نظام‌های رتبه بندی معتبر بررسی کرده‌ایم می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید. البته در یکسری از دانشگاه‌های آزاد ایران و بدون کنکور هم می‌توانید در رشته فناوری اطلاعات یا همان آی‌تی تحصیل کنید.

توجه کنید که درست است که رشته آی تی در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های دولتی ارائه نمی‌شود ولی در مقطع ارشد رشته آی تی وجود دارد که برای ورود به رشته آی تی در مقطع ارشد باید در کنکور ارشد آی تی شرکت کنید، خوب است به این نکته توجه داشته باشید که هر لیسانسی داشته باشید می‌توانید در کنکور ارشد آی تی شرکت کنید و در صورت کسب رتبه مناسب وارد رشته آی تی در مقطع ارشد شوید، دانشجویان بسیاری بودند که لیسانس خود را در رشته‌های غیر مرتبطی مانند عمران، برق، مکانیک، شیمی، فیزیک و ... گرفتند و با شرکت در کنکور ارشد آی تی یا کامپیوتر وارد این رشته‌های در مقطع ارشد شده‌اند.

بهترین دانشگاه‌ های ایران بر اساس رتبه بندی Times برای تحصیل در رشته ‌آی تی

همان‌طور که در بالا اشاره شد دانشگاه‌های دولتی فقط در مقطع ارشد رشته آی تی را دارند و در مقطع لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر را ارائه می‌کنند.

بر اساس رتبه‌بندی Times Higher Education World University Rankings، بهترین دانشگاه‌های ایران برای رشته آی تی در مقطع ارشد عبارت‌اند از:

- وب‌سایت: www.ut.ac.ir

- وب‌سایت: www.aut.ac.ir

- وب‌سایت: www.sbmu.ac.ir

- وب‌سایت: www.iust.ac.ir

- وب‌سایت: www.modares.ac.ir

توجه کنید که دانشگاه صنعتی شریف نه در مقطع لیسانس و نه در مقطع ارشد در رشته آی تی دانشجو نمی‌پذیرد.

این دانشگاه‌ها برنامه‌های تحصیلی متنوع در زمینه‌های مختلف مهندسی IT ارائه می‌دهند، از جمله شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است، برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است، امنیت سایبریامنیت سایبری چیست؟ 0 تا 100 امنیت سایبری [cyber security]امنیت سایبری چیست؟ 0 تا 100 امنیت سایبری [cyber security]این مقاله به بررسی امنیت سایبری (cyber security)، انواع امنیت سایبری، اهمیت امنیت سایبری، یادگیری امنیت سایبری و شغل های امنیت سایبری پرداخته است، هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است و غیره؛ همچنین این دانشگاه‌ها در مقاطع ارشناسی‌ارشد و دکتری آی‌تی دانشجو می‌پذیرند و شما عزیزان با مطالعه منابع ارشد فناوری اطلاعات می‌توانید به‌راحتی یکی از دانشجوهای دانشگاه‌های برتر ایران شوید.

توجه داشته باشید غیر از 5 دانشگاه فوق که جز بهترین‌های ایران هستند، دانشگاه های زیادی نیز رشته آی‌تی دارند که شما با مطالعه صفحه دانشگاه های دارای رشته فناوری اطلاعاتدانشگاه های دارای رشته فناوری اطلاعاتدانشگاه های دارای رشته فناوری اطلاعاتیکی از دغدغه‌های داوطلبان کنکور ارشد آی‌تی این است که نمی‌دانند در مقطع ارشد آی‌تی بهترین دانشگاه چه دانشگاهی است و بهترین گرایش مقطع آی‌تی چیست، در این صفحه سعی کردیم به این پرسش پاسخ دهیم در ایران ، اطلاعات مفید تری در این زمینه کسب می‌کنید.

شغل‌ های رشته ‌آی تی

رشته آی‌تی یا همان فناوری اطلاعات (IT) شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و شغل‌های مختلف مرتبط با فناوری اطلاعات است. برخی از شغل‌های مرتبط با رشته‌ آی‌تی عبارت‌اند از:

این فهرست تنها یک بخش از شغل‌های مرتبط با رشته‌ آی تی است و هر یک از این شغل‌ها نیازمند مهارت‌ها و دانش‌های مختلفی هستند.

حتما بخوانید :
10 شغل برتر رشته IT

تفاوت مهندسی کامپیوتر و کارشناسی‌ آی تی

یک شخص در حال کار با سیستم

مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است و کارشناسی‌ ای تی، دو رشته متفاوت هستند با اختصاص‌ها و مسئولیت‌های متفاوت در صنعت فناوری اطلاعات؛ درحالی‌که دو رشته به‌طورکلی با فناوری اطلاعات سروکار دارند؛ اما اختصاصات و مهارت‌هایی که در هر یک از این رشته‌ها آموزش داده می‌شوند، متفاوت است.

مهندسی کامپیوتر بیشتر به طراحی و توسعه سیستم‌های کامپیوتری، نرم‌افزار و سخت‌افزار مرتبط با آن‌ها می‌پردازد. دانشجویان در این رشته، مفاهیم پایه ریاضی، الکترونیک، برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است و کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است را یاد می‌گیرند. مهندسان کامپیوتر می‌توانند در زمینه‌هایی مانند توسعه نرم‌افزار، طراحی و توسعه سیستم‌های کامپیوتری، شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است و امنیت اطلاعاتامنیت اطلاعات چیست؟امنیت اطلاعات چیست؟امنیت اطلاعات چیست و چرا امنیت اطلاعات مهم است؟ این صفحه عالی روش‌های ایمن سازی و پیشگیری از اطلاعات را شرح داده و انواع داده ها از نظر امنیت را توضیح داده کار کنند.

از سوی دیگر، کارشناسان آی‌تی به طور عمده در زمینه‌های پشتیبانی و مدیریت سیستم‌های کامپیوتری، شبکه‌های کامپیوتری و امنیت اطلاعات فعالیت دارند. دانشجویان در این رشته، مفاهیم پایه شبکه‌های کامپیوتری، امنیت اطلاعات، مدیریت سیستم‌های کامپیوتری و پایگاه دادهپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ این مقاله به بررسی این موضوع و همچنین انواع پایگاه داده، کاربردهای پایگاه داده، محبوب ترین پایگاه های داده و اجزای اصلی پایگاه داده پرداخته را یاد می‌گیرند. کارشناسان آی‌تی می‌توانند در زمینه‌هایی مانند پشتیبانی فنی، مدیریت شبکه‌های کامپیوتری، مدیریت پایگاه‌داده و امنیت اطلاعات کار کنند. به طور خلاصه، درحالی‌که هر دو رشته با فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید. سروکار دارند؛ اما مهندسی کامپیوتر بیشتر به طراحی و توسعه سیستم‌های کامپیوتری و نرم‌افزار مرتبط با آن‌ها می‌پردازد، درحالی‌که کارشناسان آی‌تی بیشتر در زمینه‌های پشتیبانی و مدیریت سیستم‌های کامپیوتری، شبکه‌های کامپیوتری و امنیت اطلاعات فعالیت می‌کنند.

برای نکته آخر: اگر می‌خواهید در رشته آی تی تحصیل کنید باید بدانید گرایش‌ های ارشد فناوری اطلاعاتگرایش‌ های ارشد فناوری اطلاعاتگرایش‌ های ارشد فناوری اطلاعاتبه منظور آگاهی علاقه‌مندان به رشته فناوری اطلاعات (آی تی) این صفحه را آماده کردیم تا دانشجویان بتوانند با همه گرایش‌های رشته IT آشنا شده و بهترین انتخاب را برای خود انجام دهند. با گرایش‌های کارشناسی و ارشد مهندسی کامپیوتر نیز با هم متفاوت است.

شرح وظایف کارشناس فناوری اطلاعات

یک گروه مهندس آی تی

کارشناس فناوری اطلاعات یا IT Specialist، یکی از مهم‌ترین اعضای تیم فناوری اطلاعات در هر سازمانی است و وظایف و مسئولیت‌های متعددی دارد. برخی از وظایف کارشناس فناوری اطلاعات عبارت‌اند از:

  1. نصب و پشتیبانی از سیستم‌های کامپیوتری: کارشناس فناوری اطلاعات مسئول نصب و پشتیبانی از سیستم‌های کامپیوتری، سرورها، شبکه‌های کامپیوتری و دیگر تجهیزات فناوری اطلاعات در سازمان است.
  2. رفع اشکال و تعمیرات: اگر در سیستم‌های کامپیوتری و تجهیزات فناوری اطلاعات مشکلی پیش آمد، کارشناس فناوری اطلاعات مسئول رفع این اشکال و تعمیرات آن‌ها است.
  3. مدیریت امنیت: کارشناس فناوری اطلاعات مسئول مدیریت امنیت شبکه، سیستم‌ها و دیگر تجهیزات فناوری اطلاعات در سازمان است. او باید مطمئن شود که تمامی داده‌های محرمانه و حساس سازمان در برابر دسترسی غیرمجاز محافظت شده و امنیت سیستم‌ها حفظ شده باشد.
  4. مدیریت پشتیبانی: کارشناس فناوری اطلاعات مسئول مدیریت پشتیبانی سیستم‌های کامپیوتری، شبکه‌های کامپیوتری و دیگر تجهیزات فناوری اطلاعات در سازمان است. او باید مطمئن شود که تمامی تجهیزات فناوری اطلاعات در سازمان به‌درستی کار می‌کنند و در صورت بروز مشکل، بتواند به‌سرعت آن را رفع کند.
  5. تحلیل و بهبود فرایندها: کارشناس فناوری اطلاعات مسئول تحلیل و بهبود فرایندهای سازمان است. او باید بتواند فرایندهای سازمان را بررسی کند و بهبود آن‌ها را پیشنهاد دهد تا کارایی سازمان بهبود یابد.
  6. آموزش و پشتیبانی کاربران: کارشناس فناوری اطلاعات مسئول آموزش کاربران در استفاده از سیستم‌های کامپیوتری و دیگر تجهیزات فناوری اطلاعات است. او باید به کاربران کمک کند تا با استفاده از تجهیزات فناوری اطلاعات در سازمان بهترین عملکرد را داشته باشند.
  7. برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات: کارشناس فناوری اطلاعات مسئول برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات است. او باید بتواند پروژه‌های فناوری اطلاعات را برنامه‌ریزی کند، مسئولیت مدیریت آن‌ها را بر عهده بگیرد و به همکاران خود کمک کند تا پروژه‌ها به‌درستی انجام شوند.

به‌طورکلی، کارشناس فناوری اطلاعات مسئول مدیریت تمامی تجهیزات فناوری اطلاعات در سازمان است و باید تمامی وظایف و مسئولیت‌های مرتبط با آن را به‌درستی انجام دهد.

جمع‌بندی

باتوجه‌به رشد روزافزون فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهندسان آی‌تی همیشه پرتقاضا هستند و می‌توانند در تمام سازمان‌ها کار کنند. با انتخاب مهندسی آی تی، شما می‌توانید به توسعه و بهبود سیستم‌های اطلاعاتی سازمان‌ها کمک کنید.

هزینه تحصیل مهندسی کامپیوتر کمتر است یا ای تی؟

به‌طورکلی، هزینه تحصیل در رشته های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IT) ممکن است متفاوت باشد و بستگی به عوامل مختلفی داشته باشد از جمله: نوع دانشگاه - محل دانشگاه - سطح تحصیلات - نوع برنامه تحصیلی

رشته آی‌تی در دبیرستان وجود دارد؟

در برخی کشورها، دروس مرتبط با فناوری اطلاعات و کامپیوتر در برنامه‌های تحصیلی دبیرستان به‌صورت اختیاری وجود دارد؛ اما به‌طورکلی، تخصص در این زمینه‌ها بیشتر در مقاطع بالاتر تحصیلی موردتوجه قرار می‌گیرد.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام