رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

تفاوات ها و شباهت های هوش مصنوعی در مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر

این صفحه عالی تفاوت ها و شباهت های گرایش هوش مصنوعی در مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر را بررسی کرده و همچنین به بررسی دروس ارائه شده در این دو گرایش پرداخته

هوش مصنوعی (AI) رشته‌ای از علوم و است که بر ایجاد ماشین‌هایی با قابلیت رفتار هوشمند مانند حل مسئله، تصمیم‌گیری و سازگاری، تمرکز دارد. درحالی‌که گرایش هوش مصنوعیهر آنچه در مورد رشته هوش مصنوعی باید بدانیدهر آنچه در مورد رشته هوش مصنوعی باید بدانیدبا توجه به اهمیت رشته هوش مصنوعی در کشور و جهان در سال های اخیر، در این صفحه رشته و حوزه هایی که در رشته هوش مصنوعی وجود دارد، بطور کامل بررسی شده است هم در رشته علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. و هم در مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است وجود دارد، برخی از تفاوت‌های مهم بین این دو رشته، آنها را به رشته‌های تحصیلی مجزا تبدیل می‌کند. در این مقاله به معرفی و بررسی شباهت ها و تفاوت های هوش مصنوعی در گرایش مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر می‌پردازیم.

گرایش هوش مصنوعی در مهندسی کامپیوتر

تصویر لپتاپ

گرایش هوش مصنوعی مهندسی کامپیوتر یک دوره ۲ساله است و در طی این 2 سال باید 29 یا 32 واحد(بسته به اینکه آموزش محور یا پژوهش محور باشید) بگذرانید. دروس این گرایش در شامل موارد است:

دروس جبرانی

درصورتی‌که دانشجویان دروس جبرانی را در مقطع کارشناسی پاس نکرده باشند یا با نمره زیر 12 پاس کرده باشند باید با نظر گروه آموزشی مجددا این دروس را بردارند. دروس جبرانی دانشگاه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. برای مثال دروس جبرانی دانشگاه صنعتی شریف دروس زیر است:

دروس اصلی

دروس اصلی گرایش هوش مصنوعی شاملی موارد زیر است که دانشجویان از بین این دروس باید 4 درس را بردارند:

دروس اختیاری

دروس اختیاری گرایش هوش مصنوعی شاملی موارد زیر است:

پایان نامه و سمینار کارشناسی ارشد

دانشجویان گرایش هوش مصنوعی مهندسی کامپیوتر 2 واحد سمینار و 6 واحد پروژه پاس می‌کنند.

گرایش هوش مصنوعی در علوم کامپیوتر

چند شخص در حال کار با سیستم

هوش مصنوعی در رشته علوم کامپیوتر با عنوان " گرايش محاسبات نرم و هوش مصنوعي" ارائه می‌شود. دروس این گرایش شامل موارد زیر می‌شود:

دروس الزامی

دروس الزامی دروسی هستند که اخذ آنها برای دانشجویان اجباری است. این دروس شامل موارد زیر است:

دروس تخصصی

دانشجویان موظف هستند که از بین دروس تخصصی حداقل 6 واحد را پاس کنند. این دروس شامل موارد زیر است:

شباهت ها و تفاوت های این دو گرایش

با بررسی دروس موجود می‌توان موجه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی بین این دو رشته شد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

شباهت ها

شباهت این دو رشته این است که هر دو مباحث اساسی در هوش مصنوعی را پوشش می‌دهند. درس‌هایی مثل یادگیری ماشینیادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند، این مقاله فوق العاده یادگیری ماشین را بصورت کامل بررسی کرده است، یادگیری عمیقیادگیری عمیق چیست؟ معرفی کامل یادگیری عمیق به زبان سادهیادگیری عمیق چیست؟ معرفی کامل یادگیری عمیق به زبان سادهاین مقاله به سوالات رو به رو پاسخ داده : یادگیری عمیق چیست و چگونه کار می‌کند؟ آیا یادگیری عمیق همان شبکه عصبی است؟ تفاوت یادگیری عمیق با یادگیری ماشین چیست؟ و پردازش زبان طبیعی بین این دو گرایش مشترک هستند و دانشجویان فارغ‌التحصیل هر دو رشته می‌توانند در زمینه‌های هوش مصنوعی مشغول شوند.

تفاوت ها

این دو گرایش علی‌رغم اسم مشترکشان تفاوت‌هایی نیز دارند. تفاوت اصلی این دو گرایش نحوه برخورد آنها با مفهوم هوش مصنوعی است، به‌گونه‌ای که گرایش هوش مصنوعی علوم کامپیوتر بیشتر به ریاضیات و طراحی الگوریتم‌ها و بهینه سازیالگوریتم های بهینه سازی از سیر تا پیازالگوریتم های بهینه سازی از سیر تا پیازالگوریتم های بهینه سازی چیست؟ این صفحه عالی توضیح داده که الگوریتم های بهینه سازی چگونه کار می کنند و مهم‌ترین الگوریتم های بهینه سازی را معرفی کرده آنها می‌پردازد درحالی‌که گرایش هوش مصنوعی رشته مهندسی کامپیوتر بیشتر روی کاربردها و پیاده‌سازی الگوریتم‌های هوش مصنوعی تمرکز می‌کند.

جمع‌بندی

با وجود این‌که هر دو رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر دارای گرایش هوش مصنوعی هستند، تأکید و دامنه هوش مصنوعی در هر زمینه متفاوت است. علوم کامپیوتر بر توسعه الگوریتم‌ها و مدل‌های یادگیری ماشین تمرکز دارد، درحالی‌که مهندسی کامپیوتر بر روی اعمال این الگوریتم‌ها و مدل‌ها در سیستم‌های عملیاتی تمرکز دارد؛ در نتیجه، کاربردها و نتایج هوش مصنوعی در هر زمینه ممکن است متفاوت باشد؛ بااین‌حال، هر دو حوزه برای پیش‌بردن مرزهای آنچه با هوش مصنوعی ممکن است، ضروری هستند. در این مقاله به بررسی و مقایسه گرایش هوش مصنوعی در دو رشته مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر پرداختیم و دروس هرکدام از این دو رشته را بیان کردیم؛ همین‌طور به بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌های بین این دو رشته پرداختیم.

تفاوت گرایش هوش مصنوعی مهندسی کامپیوتر با گرایش هوش مصنوعی علوم کامپیوتر چیست؟

تفاوت اصلی این دو گرایش نحوه برخورد آن‌ها با مفهوم هوش مصنوعی است، به‌گونه‌ای که گرایش هوش مصنوعی علوم کامپیوتر بیشتر به ریاضیات و طراحی الگوریتم‌ها و بهینه‌سازی آنها می‌پردازد؛ درحالی‌که گرایش هوش مصنوعی رشته مهندسی کامپیوتر بیشتر روی کاربردها و پیاده‌سازی الگوریتم‌های هوش مصنوعی تمرکز می‌کند.

شباهت هوش مصنوعی مهندسی کامپیوتر با گرایش هوش مصنوعی علوم کامپیوتر چیست؟

شباهت این دو رشته این است که هر دو مباحث اساسی در هوش مصنوعی را پوشش می‌دهند. درس‌هایی مثل یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و پردازش زبان طبیعی بین این دو گرایش مشترک هستند و دانشجویان فارغ‌التحصیل هر دو رشته می‌توانند در زمینه‌های هوش مصنوعی مشغول شوند.

آیا دروس ارائه شده تمام دانشگاه‌ها مشابه هم است؟

خیر. دروس ارائه شده در این مقاله بر مبنای برنامه درسی پیشنهادی وزارت علوم و دانشگاه شریف است. این دروس ممکن است بسته به دانشگاه تفاوت‌های اندکی داشته باشند، ولی عموم دروس یکسان هستند.

 

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200