برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

برنامه نویسی برای خانم ها بررسی 0 تا 100

آیا برنامه نویسی برای خانم‌ها مناسب است؟ این صفحه عالی به بررسی بازار کار برنامه نویسی برای خانم‌ها و متوسط درآمد یک برنامه‌نویس خانم و ... پرداخته

در این مقاله به بررسی دلایل یادگیری برنامه نویسی برای خانم‌ها، بازار کار و از دلایل انتخاب شغل‌های مربوط به آن پرداخته، همچنین مهارت‌های لازم و دوره‌های مرتبط برای شروع برنامه نویسیشروع برنامه نویسی ⚡️ چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟ شروع برنامه نویسی ⚡️ چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟ این مقاله عالی به بررسی 3 موضوع چطور باید برنامه نویسی را شروع کنید، چرا یادگیری برنامه نویسی را باید شروع کنید و آیا هر کسی می تواند برنامه نویسی کند پرداخته را بررسی كرده‌ایم. در ادامه بنا است عناوین زیر بررسی گردند:

برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است حوزه بسیار پویایی است که انواع زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده بسیاری وجود دارند که هر کدام دارای کاربرد مخصوص به خود هستند که باعث رشد و تقویت دنیای دیجیتالی اطراف ما می‌شود. برنامه نویسی بصورت گسترده در زندگی روزمره ما از وبسایت‌ها و برنامه‌های گوشی‌های هوشمند گرفته تا چراغ‌های راهنمایی رانندگی و ماکروویو دخیل است؛ اما صنعت تکنولوژی به شدت تحت سلطه مردان است و فقدان خانم‌ها در این صنعت به این معنا است که آنها در توسعه و پیشرفت تکنولوژی مشارکت چندان زیادی ندارند و محصولات تنها بر اساس دیدگاه نیمی از جمعیت ارائه می‌شود.

علت نبود زنان بیشتر در حوزه تکنولوژی

نظر سنجی‌ها نشان می‌دهد زنان به اندازه مردان وارد مشاغل برنامه نویسی نمی‌شوند که این امر شامل دلایل متفاوتی می‌تواند باشد. در ادامه به معرفی برخی از دلایل آن می‌پردازیم:

پست‌های كاری كمتر برای خانم‌ها

بسیاری از شرکت‌های فناوری توسط مردان اداره می‌شوند و کمبود قابل چشمی از خانم‌ها وجود دارد. بر اساس گزارشات، 78 درصد از دانش‌آموزان نمی‌توانند نام یک زن مشهور را که در زمینه فناوری کار می‌کند نام ببرند، با توجه به اینکه تنها 5 درصد از پست‌های رهبری در بخش فناوری در اختیار زنان است این مسئله تعجب‌آور نیست. فقدان پست‌های كاری كمتر، دختران جوان را از دنبال کردن مشاغل و موفقیت در این زمینه منصرف می‌کند.

درآمدهای كمتر نسبت به آقایان

در کنار فرهنگ کاری نابرابر، شکاف دستمزد جنسیتی بر مشاغل زنان نیز تأثیر می‌گذارد، اگرچه مشکلی منحصربه فرد در این حوزه نیست؛ اما زنان با افزایش حقوق و ارتقای شغلی با چالش‌هایی روبرو خواهند شد و اغلب احساس می‌کنند که نادیده گرفته شده‌اند یا به توانایی‌های خود اعتماد ندارند.

این تصویر نشان دهنده نابرابری حقوق خانم‌ها نسبت به آقایان است

با این حال كار كردن در حوزه تكنولوژی فرصت‌های شغلی زیادی برای زنان دارد. یادگیری برنامه نویسی یک مسیر عالی برای ورود به این صنعت است، زیرا می‌تواند فرصت‌های مختلف زیادی را به وجود آورد؛ همچنین برنامه نویسی را می‌توان به‌طور کامل در خانه یاد گرفت. دوره‌ها و آموزش‌های رایگان زیادی برای شروع نیز وجود دارد که آن را به یکی از در دسترس‌ترین مسیرهای ورود به این بخش تبدیل می‌کند.

تاثیر وجود برنامه نویس خانم در حوزه تکنولوژی

نه‌تنها برابری جنسیتی یک موضوع عدالت اجتماعی است بلکه در تجارت نیز بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به تاثیرات وجود برنامه نویس خانم در حوزه تکنولوژی اشاره خواهیم کرد:

متنوع بودن اعضای تیم

تیم‌های برنامه نویسی که خانم ها و آقایان در کنار هم باشند، خلاق‌تر هستند و توانایی حل مسئله بهتری دارند که حاصل آن به‌وجود آمدن محصولات و نتیجه بهتر خواهد بود.

توانایی برقراری ارتباط

افراد موفق در حوزه فناوری بیشتر به مهارت‌های ارتباطی خود متکی هستند تا دانش فنی. در محل کار، نحوه توضیح یا به اشتراک‌گذاری ایده‌ها و داده‌های فنی با مخاطبان غیرفنی و همکاران بسیار مهم است؛ بنابراین نحوه صحبت کردن، نوشتن، گوش دادن، خواندن زبان بدن و نشان دادن همدلی مهارت‌هایی حیاتی است که برای برنامه نویسان نیز ضروری می‌باشد. توانایی برقراری ارتباط یکپارچه با مخاطبان مختلف و به‌طور طبیعی تنظیم لحن و زبان تنها یکی از بسیار ویژگی‌های نسبت داده شده به زنان است که این موضوع باعث شده برنامه نویسی برای خانم ها حرفه‌ای عالی به‌شمار رود.

توانایی حل مسئله

حل مسئله نیازمند کار گروهی و دیدگاه‌های متفاوتی برای ایجاد گزینه‌هایی است که می‌توانند قبل از اعمال در یک سیستم ارزیابی شوند. تنوع افکار همراه با تفاوت در نظرات و دیدگاه‌ها نقش مهمی در یافتن راه‌حل برای مشکلات پیچیده ایفا می‌کند. خانم‌ها به‌طور طبیعی با افراد مناسب ارتباط برقرار می‌کنند تا راه‌حل مناسبی را پیدا کنند یا پروژه را در مسیر درست نگه دارند.

این تصویر نشان دهنده برقراری ارتباط خانم‌ها با افراد مناسب برای پیدا کردن راه‌ حلی مناسب را است

سازگاری

کارفرمایان به دنبال مهارت‌هایی مانند سازگاری هستند که این مهارت به‌طور طبیعی برای زنان به‌وجود می‌آید. زنان از قبل عادت کرده‌اند که مجبور شوند با موقعیت‌ها یا شرایط مختلف زندگی روزمره، خود را وفق دهند. انعطاف‌پذیری آنها به خود و همکاران‌شان کمک می‌کند تا حتی در پر استرس‌ترین موقعیت‌ها بر سختی‌ها غلبه كرده و پیروز شوند. در حال حاضر زنان در حوزه تكنولوژی ممکن است اقلیت محسوب شوند؛ اما از آنجایی که شرکت‌های بیشتر استخدام‌های متنوع را در اولویت قرار می‌دهند، برابری جنسیتی در این حوزه در حال تبدیل شدن به واقعیت است و این تصور که برنامه نویسی برای خانم ها‌ مناسب نیست و شغلی مردانه است، در حال محو شدن است.

علت انتخاب شغل برنامه نویسی

بازار کار رشته کامپیوتربررسی بازار کار رشته کامپیوتر بصورت 0 تا 100 و با تمام جزئیاتبررسی بازار کار رشته کامپیوتر بصورت 0 تا 100 و با تمام جزئیاتدر این صفحه به بازار کار رشته کامپیوتر، درآمد و مسائل پیرامون مشاغل مرتبط با رشته کامپیوتر در ایران و جهان و چشم اندازهای آن پرداخته‌ایم. در کشور ما همانند سایر کشورهای جهان، روز‌به‌روز درحال پیشرفت و گسترش است. از دلایل مهم برای انتخاب شغل‌های مربوط به برنامه نویسی می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

فرصت‌های شغلی بیشتر

با آنلاین شدن كسب‌وكار‌ها روند روبه‌رشدی در صنایع مختلف مانند پزشکی، بانکداری، آموزش و غیره است. برنامه نویسی یک مهارت اساسی است که مسیرهای شغلی را روبه‌‌روی برنامه نویسان قرار می‌دهد.

درآمد بالا

با افزایش روز‌به‌‌روز آنلاین و دیجیتالی شدن ‌کسب‌ و کارها، داشتن دانش برنامه نویسی، تعداد زیادی فرصت شغلی پیش‌روی شما می‌گذارد. افزایش نیاز به برنامه نویسان، رفته‌رفته دستمزدهای آنها را نیز بالا برده و بازار كار برنامه نویسی را داغ‌تر می‌کند.

انعطاف‌پذیری

یکی از بهترین ویژگی‌های شغل برنامه نویسی برای خانم ها این است که علاوه بر درآمد بالایی که دارد، امکان دورکاری و انجام پروژه کاری به‌صورت فریلنسری برای آنها نیز فراهم است.

این تصویر یک خانم درحال انجام پروژه به صورت دورکاری است

بازار کار برنامه نویسی برای خانم‌ها

برنامه نویسی یکی از مهم‌ترین و پردرآمدترین مشاغل رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوتردر این صفحه تمامی شغل‌های رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشور، شغل‌های رشته کامپیوتر برای خانم‌ها و شغل‌های پردرآمد رشته کامپیوتر و بهترین مشاغل رشته کامپیوتر در سال 2022 بررسی شده است. است که خانم ها در ایران و خارج از کشور می‌توانند در آن مشغول به كار شوند. در کشور ما نیز پا به پای دیگر کشورها، در دهه‌ای که گذشت، فرصت‌های شغلی متعددی برای برنامه نویسان علی‌الخصوص برنامه نویسان خانم ایجاد شد و این روند با سرعت بسیار زیادی ادامه دارد. با وجود ویژگی دوركاری شغل برنامه نویسی، بسیاری از برنامه نویسان نیازی ندارند که برنامه زمانی خود را با برنامه زمانی کارفرمای خود تطبیق دهند و از این نظر، آزادی عمل بسیار زیادی دارند؛ به علاوه، دورکاری، خیلی از رفت‌وآمد‌های وقت‌گیر، خسته‌کننده و هزینه‌بر را از بین می‌برد. برنامه نویسان خانم می‌توانند با افزایش مهارت و تجربیات خود، وارد یکی از پردرآمدترین مشاغل در بازارهای کار برنامه نویسی شوند. به‌طور کلی، می‌توان گفت که آینده برنامه نویسی در ایران و جهان از نظر درآمدی بسیار روشن است.

مهارت‌های لازم برای ورود به برنامه نویسی

یادگیری برنامه نویسی در ابتدا می تواند سخت و طاقت فرسا باشد. زبان‌ها و سینتكس‌های جدید زیادی وجود دارد که می‌تواند ذهن را درگیر خود کند؛ با این حال، برنامه نویسی تنها در مورد دانش فنی نیست، اساساً برنامه نویسی در مورد منطق و حل مسئله است، چیزی که همه ما بدون در نظر گرفتن جنسیت، بلكه با مهارت‌ها و ویژگی‌های فردی زیادی می‌توانیم یک برنامه نویس خوبی باشیم.

حل مسئله

شما دائماً با چالش‌هایی روبرو خواهید شد که این امر، ماهیت کدنویسیکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهاین مقاله عالی به بررسی این پرداخته که کد نویسی چیست و مفهوم کد نویسی را بررسی کرده، همچنین تفاوت کدنویسی و برنامه نویسی و کاربرد های کدنویسی را بررسی کرده است؛ لزوماً لازم نیست که همه پاسخ‌ها را بی‌درنگ داشته باشید و احتمالاً در ابتدا نمی‌دانید پاسخ چیست، اما بخشی از فرآیند حل مسئله، استفاده از منابع در دسترس شما برای جستجوی آن پاسخ‌ها است.

خلاقیت

وقتی به برنامه نویسی فکر می‌کنید، ممکن است خلاقیت اولین کلمه‌ای باشد که به ذهنتان خطور می‌کند، شما باید یک حل کننده مبتکر باشید و راه حل‌های خلاقانه‌ای را پیدا کنید.

انعطاف‌پذیری

برنامه نویسی شما را در برابر تغییر و توانایی غلبه بر چالش‌ها انعطاف‌پذیر می‌کند، اگر قرار باشد تنها به خودتان فشار بیاورید و یاد بگیرید، دچار اشتباه و مشكل خواهید شد و همچنین مورد انتقاد قرار خواهید گرفت.

سازگاری

شما باید مسائل را از دیدگاه‌های مختلف در نظر بگیرید، با نیازهای کاربران، فناوری‌ها و برنامه‌های مختلف سازگار شوید.

ارتباطات

برنامه نویس‌ها اغلب به‌صورت تیمی کار می‌کنند، بنابراین مهم است که بتوانیم درباره راه حل‌ها بحث کنیم و کدی بنویسیم که دیگران بتوانند آن را درک كنند؛ همچنین باید قادر به توضیح موضوعات پیچیده و نحوه عملکرد کد خود را بدون استفاده از اصطلاحات فنی باشید.

همکاری و برقراری ارتباط برنامه‌نویس‌ها به صورت تیمی

منابع شروع برنامه نویسی

منابع زیادی برای کمک به شما در یادگیری و شروع برنامه نویسی وجود دارد، اگر در برنامه نویسی کاملاً تازه‌کار هستید، احتمالاً نمی‌دانید در ابتدا به کدام سمت می‌خواهید بروید؛ گاهی اوقات بهتر است با یادگیری یک زبان برنامه نویسی شروع کنید. در اینجا به چند تا از بهترین وبسایت‌ها برای یادگیری برنامه نویسی به صورت رایگان در سال 2023 می‌پردازیم.

Khan Academy

اگر می‌خواهید وارد برنامه نویسی شوید و از اصول اولیه شروع کنید، Khan Academy یک منبع رایگان عالی برای همه است؛ با توجه به ماهیت مطلوب دوره‌های آکادمی آن، کاربران می‌توانند هر زمان که نیاز داشته باشند در كلاس‌ها شركت كنند.

Coursera

کورسرا یک وب سایت عالی دیگر برای یادگیری آنلاین است كه دوره‌های بسیار متفاوتی به همراه مدرک‌ آنلاین ارائه می‌دهد. دوره‌های آن هم بصورت رایگان و هم پولی ارائه می‌شود كه البته شما می‌توانید با درخواست گرفتن بورسیه دوره‌های پولی را رایگان بگذرانید. بهترین بخش كورسرا این است که دوره‌های آنلاین را از دانشگاه‌هایی مانند استنفورد، دانشگاه لندن، دانشگاه میشیگان، امپریال کالج لندن و بسیاری دیگر ارائه می‌دهد.

Freecodecamp

Freecodecamp یکی از عالی‌ترین وب‌سایت‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا به‌صورت رایگان برنامه نویسی را یاد بگیرید، پروژه‌ بسازید و به‌عنوان یک برنامه نویس شغلی پیدا کنید.

Udemy

 Udemy  یکی دیگر از بهترین مکان‌ها برای آموزش آنلاین كه شامل دوره‌های رایگان و پولی می‌باشد. شما دوره‌های آنلاین را با آخرین فناوری‌ها و زبان‌های برنامه نویسی دریافت خواهید کرد.

جمع‌بندی

دانش برنامه نویسی به‌راحتی قابل انتقال است و اگر شما زبان‌های برنامه نویسی مثل زبان Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cاین مقاله عالی ابتدا توضیح می‌دهد که زبان برنامه نویسی c چیست، سپس به بررسی مزایا و معایب زبان C ، کاربردهای زبان سی ، و تفاوت بین C و ++C می‌پردازد را بیاموزید، به‌راحتی می‌توانید زبان‌های پیشرفته‌تری مانند پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته را یاد بگیرید. یکی از خوبی‌های برنامه نویسی این است که هیچ محدودیتی ندارد و هرچه بیشتر تلاش کنید، پیشرفت بیشتری خواهید كرد. رشد روز به روز صنعت تكنولوژی نشان از افزایش تقاضای برنامه‌نویسان برای شركت‌ها و سازمان‌ها است؛ پس می‌توان به آینده امیدوار بود. افزایش تعداد زنانی که برنامه نویسی را یاد می‌گیرند، منجر به کاهش شکاف جنسیتی در فناوری و همچنین افزایش نوآوری در مهارت‌های فنی می‌شود.

آیا برنامه نویسی برای خانم‌ها مناسب است؟

بله، در برنامه نویسی، خانم‌ها در استفاده از مهارت‌های کدنویسی خود در طیف گسترده‌ای از راه‌های خلاقانه شهرت دارند.

متوسط درآمد یک برنامه‌نویس خانم چند است؟

میانگین حقوق برای یک برنامه‌نویس کامپیوتر در آمریکا 73059 دلار در سال است؛ البته هنگامی که در زمینه خاصی از برنامه نویسی تخصص پیدا کردید، با توجه به شهر محل کار و تجربه کاری، درآمد متفاوتی خواهید داشت.

آیا برای کار در شغل‌های مربوط به برنامه نویسی، نیاز به تحصیل در دانشگاه است؟

خیر، شما بدون نیاز به مدرک دانشگاهی می‌توانید در این حوزه فعالیت داشته باشید.

چرا یادگیری برنامه نویسی مهم است؟

برنامه نویسی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی مدرن است و با داشتن توانایی كدنویسی، فرصت‌های بسیاری را برای جویندگان کار ایجاد خواهد کرد.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200