برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

موشکافی رشته هوش مصنوعی دانشگاه شریف توسط رتبه 1 کنکور

دانشگاه صنعتی شریف، یکی از بهترین دانشگاه‌های مهندسی ایران است که اکثر دانشجویان و اساتید نخبه در این دانشگاه مشغول هستند. در این مقاله سعی شده رشته هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی شریف از همه جوانب بررسی شود.

دانشگاه صنعتی شریف، یکی از بهترین و در واقع بهترین دانشگاه مهندسی ایران است که اکثر دانشجویان و اساتید نخبه در این دانشگاه مشغول هستند و با محیطی علمی و پویا یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور در زمینه‌های علمی، پژوهشی، کارآفرینی و فرهنگی می‌باشد.

این دانشگاه در خیابان آزادی تهران واقع شده و خوشبختانه به ایستگاه‌های مترو و BRT که وسیله‌ای برای حمل و نقل دانشجویان می‌باشند، نزدیک است.

هرساله دانشجویان زیادی، برای تحصیل در این دانشگاه، رقابت نسبتا سنگینی را تجربه می‌کنند و افرادی با استعدادهای درخشان و با مدال‌های جهانی در حوزه‌ی علمی، بدون کنکور در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

در ویدیو زیر آقای علی ربیعی رتبه 1 کنکور ارشد کامپیوتر و دانشجوی ارشد هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی شریف درباره رشته هوش مصنوعی دانشگاه شریف صحبت کرده‌اند، ایشان در حال فارغ التحصیلی هستند و برای دکتری اپلای کرده‌اند.

امکانات دانشگاه شریف

دانشگاه شریف یک دانشگاه‌ با فضای بزرگ و محیط دلباز است. این دانشگاه دارای دانشکده‌های مختلفی از قبیل برق، کامپیوتر و ... است که خدمات علمی زیادی به دانشجویان ارائه می‌دهند. در روبه‌روی دانشکده ها، یک فضای سبز بزرگ موجود است که دانشجویان می‌توانند برای استراحت و گپ زدن، در آن‌جا حضور پیدا کنند. امکاناتی نیز مانند سلف با غذاهای با کیفیت نیز در این دانشگاه موجود هستند. از امکانات این دانشگاه نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

در روبه‌روی دانشکده ها، یک فضای سبز بزرگ موجود است که دانشجویان می‌توانند برای استراحت و گپ زدن، در آن‌جا حضور پیدا کنند.

فیلم اول معرفی دانشگاه صنعتی شریف

فیلم دوم معرفی دانشگاه صنعتی شریف

دانشکده کامپیوتر شریف

حال صحبت اصلی درباره‌ی دانشکده رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوتردر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی رشته کامپیوتر، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر پرداخته‌ شده است است. وقتی وارد دانشکده‌ی کامپیوتر می‌شوید، با یک لابی بزرگ که دانشجویان با لپ تاپ خود در حال سرچ کردن هستند روبه رو می‌شوید. این دانشکده دارای 8 طبقه است و در تمام طبقات سرویس بهداشتی و آشپزخانه نیز موجود است. همچنین در آزمایشگاه‌های اساتید، تمام امکانات برای کسانی که کارهای تحقیقاتی انجام می‌دهند موجود است و درصورت نیاز به امکانات دیگر، دانشجویان می‌توانند با استاد خود این موضوع را مطرح کنند تا نیاز آن‌ها درصورت امکان، برطرف شود.

لابی دانشکده کامپیوتر دانشگاه شریف دارای امکانات زیادی جهت رفاه دانشجویان است.

اساتید هوش مصنوعی دانشگاه شریف

لیست دقیق اساتید دانشگاه شریف را می‌توانید در سایت دانشگاه شریف مشاهده کنید. اساتید شریف، دارای سطح علمی بسیار بالا هستند. اکثر آن‌ها دارای شرکت‌های استارتاپی هستند و در محیط دانشگاه آزمایشگاه‌هایی دارند که می‌توانید در آن‌ها مشغول به کار شوید. از اساتید به نام و معروف دانشگاه شریف و همچنین کشور می‌توان اساتید زیر را نام برد :

در گرایش هوش مصنوعی دانشگاه شریف روی چه فیلدهایی کار می‌شود؟

در این دانشگاه و در گرایش هوش مصنوعی، می‌توان گفت برروی تمام فیلدهای هوش مانند یادگیری ماشین، علم داده، یادگیری عمیق، تحلیل تصاویر پزشکی، computer vision، پردازش صوت یا گفتار و ... فعالیت می‌شود. تنها فیلدی که درحال حاضر برروی آن فعالیت نمی‌کنند، رباتیک است که تقریبا هیچ یک از اساتید در این فیلد فعالیتی ندارند.

بهترین فیلدهایی ارشد هوش مصنوعی دانشگاه شریف برای اپلای

اصولا برای اپلای تمام فیلدها مناسب بوده اما بعضی فیلدها خیلی عالی هستند. می‌توان رتبه اول را به تحلیل تصاویر پزشکی نسبت داد زیرا تعداد اساتید به‌نام و زیادی در این حوزه فعالیت می‌کنند و همچنین فیلد بروز و سطح بالایی است. این فیلد مربوط به حوزه سلامت است و تقاضای بسیار زیادی در سایر کشورها دارد. رتبه دوم مربوط به computer vision و NLP است که این فیلدها نیز بسیار دارای تقاضا هستند.

چند درصد از دانشجویان گرایش هوش مصنوعی شریف هر سال اپلای می کنند؟

نرخ اپلای در تمام دانشگاه‌ها روند افزایشی نسبت به گذشته داشته است. این مورد برای دانشگاه‌های برتر کشور مانند شریف، تهران، امیرکبیر و ... بسیار قابل توجه است؛ به‌طوری که می‌توان گفت در گرایش هوش مصنوعی دانشگاه شریف، از هر 20 نفر، 17 نفر اپلای می‌کنند که 90 درصد دانشجوها را تشکیل می‌دهند.

بهترین فیلد‌های ارشد هوش مصنوعی برای ورود به بازار کار در ایران

بازارکارهای هوش مصنوعی درحال حاضر در ایران، دارای روند صعودی بوده و شرکت‌های بزرگ زیادی در این حوزه فعالیت می‌کنند. می‌توان گفت در حوزه NLP، پردازش گفتار و computer vision کار صنعتی زیادی در شرکت‌ها انجام می‌شود و این سه فیلد برخلاف فیلدهای دیگر، کمتر کارهای پژوهشی دارند و به مسائل عملیاتی بسیاری پرداخته می‌شود. بعضی از شرکت‌ها در حوزه علم داده فعالیت می‌کنند که این حوزه بین دانشجویان نرم‌افزار و هوش مصنوعی مشترک است.

چه درس هایی در ارشد هوش مصنوعی دانشگاه شریف ارائه می‌شوند؟

در مقطع ارشد، فارغ از سمینارها و پایان نامه، 7 درس 3 واحدی ارائه می‌شود که 2 درس از آن‌ها اختیاری (از گرایش‌های دیگر می‌توان انتخاب کرد) و 5 درس از آن‌ها اجباری است.

به صورت کلی، دروسی که در هوش مصنوعی ارائه می‌شود به شرح زیر هستند : 

بعضی از دروس که بیشتر جنبه‌ی تئوری دارند به شرح زیر هستند : 

2 درس را می‌توان به صورت اختیاری از گرایش‌های دیگر اخذ کرد و دانشجویان فقط محدود به دروس خاصی نیستند. به‌عنوان مثال اکثر دانشجویان نرم‌افزار، درس یادگیری ماشین و یادگیری عمیق را به‌صورت اختیاری اخذ می‌کنند. حتی دانشجویان کامپیوتر می‌توانند از رشته‌هایی مانند برق درس اختیاری خودرا اخذ کنند که البته کارهای اداری باید انجام شود و استاد راهنما آن را تایید کند.

مطالبی که در دروس ارشد هوش مصنوعی دانشگاه شریف ارئه می شوند تا چه میزان بروز و کاربردی هستند؟

مطالبی که ارائه می‌شوند، کاملا بروز هستند و براساس مطالب روز دنیا ارائه می‌شوند و هرترم مطالب بروزتر از ترم قبلی می‌شود. اما درباره‌ی کاربردی بودن باید به یک مطلب اشاره کرد و آن هم اینکه کسانی که در صنعت فعالیت می‌کنند، با کسانی که کارهای پژوهشی و تحقیقاتی انجام می‌دهند، کمی متفاوت هستند. افرادی که کارهای صنعتی انجام می‌دهند، از ابزارهای آماده استفاده می‌کنند تا کارهای خود را پیش ببرند اما افرادی که کارهای پژوهشی انجام می‌دهند، معمولا به دنبال ایده دادن، بهینه کردن یک ساختار، پژوهش و کشف مسائل جدید هستند. مطالبی که در دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند، بیشتر جنبه‌ی تحقیقاتی و پژوهشی دارد و مسائل تئوری، بیشتر از مسائل عملی بررسی می‌شوند. یعنی درواقع افراد پژوهشگر، سازنده‌ی ابزار افراد صنعتی هستند. اما بازهم با این حال دانشجویانی پژوهشی به دلیل دارا بودن علم بسیار زیاد، می‌توانند به راحتی در صنعت مشغول شوند.

کورس‌هایی که در دانشگاه شریف ارائه می‌شوند، تقریبا تمام مطالب روز را پوشش می‌دهند و از جدیدترین مقالات دنیا استفاده می‌شود. برای پروژه پایانی هر درس، معمولا به دانشجویان مقاله‌ای داده می‌شود تا آن را مطالعه کنند، ارائه دهند و درصورت توانستن، آن را بهبود داده و یک کار جدید ارائه دهند. درواقع در طول ترم هدف آشنایی با مطالب خاص است و در پایان‌ترم دانشجو به حدی می‌رسد تا خودش کارهای پژوهشی و تحقیقاتی انجام دهد و درکلام اخر می‌توان گفت که هم به عنوان ابزار استفاده می‌شوند و هم به‌عنوان مباحث تئوری.

میانگین زمان لازم برای اختصاص به امور دانشگاه برای یک دانشجوی ارشد هوش مصنوعی دانشگاه شریف

این مسئله بستگی به زمان ترم دارد؛ مثلا در پایان ترم، تحویل پروژه، تحویل تمرین‌ها و ... دانشجویان ممکن است خیلی مشغول به کار شوند. گاهی اوقات ممکن است تمام طول روز مشغول به کار باشند و گاهی اوقات تایم آزادتری داشته باشند. به‌طور کلی اگر روزانه بین 5 تا 7 ساعت به‌ طور مفید فعالیت داشته باشید، تقریبا می‌توان به تمام کارهای دانشگاه رسیدگی کرد.

همکاری در آزمایشگاه های اساتید هوش مصنوعی دانشگاه شریف

درداخل دانشگاه‌، اساتید ترجیح می‌دهند با دانشجویان دانشگاه خودشان به همکاری بپردازند و معمولا با افراد خارج از دانشگاه تمایل به همکاری ندارند (بجز موارد خاص). اما آزمایشگاه‌های زیادی وجود دارد که حتی دانشجو می‌تواند همزمان با دو استاد راهنما همکاری کند. بنابراین درباره این موضوع، نگرانی زیادی وجود ندارد.

کار در کنار تحصیل در ارشد هوش مصنوعی دانشگاه شریف

حداقل در دو ترم اول کار کردن توصیه نمی‌شود. حجم دروس در ترم‌های اول بسیار زیاد هستند، بنابراین اگر می‌توانید بدون کار کردن درس بخوانید، پس تمرکزتان را فقط روی درس بگذارید. ترم‌های 3 به‌ بعد هم معمولا سبک‌تر هستند و در این شرایط امکان کار کردن برای دانشجویان وجود دارد. همچنین بهتر است کار را به صورت پاره وقت انجام دهند.

برنامه دروس كارشناسی ارشد گرایش هوش مصنوعی

ابن برنامه برای برای ورودی‌های ارشد هوش مصنوعی سال 1396 به بعد است و این برنامه مصوب 98/4/26 گروه هوش مصنوعی دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف می‌باشد

طول دوره و واحدها در ارشد هوش شریف: طول دوره دو سال می‌باشد.

تاریخ ارائه عنوان پروژه كارشناسی ارشد حداكثر در پایان نیمسال دوم و قبل از شروع نیمسال سوم می‌باشد. تعداد كل واحدهای دوره پژوهش محور 29 واحد و دوره آموزش محور 32 واحد است:

الف: دروس اصلی 9 واحد

ب: دروس اختیاری 12 واحد (21 واحد برای دانشجویان آموزش محور)

پ: سمینار 2 واحد

ت : پروژه 6 واحد (صفر واحد برای دانشجویان آموزش محور)

دروس اختیاری دانشجو می‌تواند از مجموعه دروس اصلی یا اختیاری گروه اخذ شود. در صورتی‌كه دانشجو آموزش محور باشد، می‌بایستی 3 درس سه واحدی از مجموعه دروس اصلی یا اختیاری به جای پروژه‌ی 6 واحدی بگذراند. استاد راهنمای دانشجو تا قبل از انتخاب و تصویب پروژه مدیر گروه بوده و پس از تصویب تعریف پروژه استاد راهنمای پروژه مسئول تائید و راهنمایی دانشجودراخذ واحدهای درسی می‌باشد.

ضمنا ً در صورتی كه گذراندن واحدهای جبرانی برای دانشجو ضروری باشد، می بایستی از جدول زیر حداكثر تا پایان نیمسال اول تحصیل با تائید گروه انتخاب واحد نماید. اخذ 8 واحد جبرانی یا بیشتر امكان افزایش حداكثر یك نیمسال تحصیلی را به سنوات تحصیلی دانشجو فراهم می‌كند. حداقل نمره قبولی درس جبرانی 12 است.

ردیفشماره درستعداد واحدنام درس (فارسی)نام درس (لاتین)
1 40242 3 سیگنال‌ها و سیستم‌ها Signals and systems
2 40417 3 هوش مصنوعی Artificial Intelligence
3 40354 3 طراحی الگوریتم‌ها Design of Algorithms
4 22035 3 ریاضیات مهندسی یا جبر خطی Engineering Mathematics or Linear Aglebra

جدول تعداد واحدها و مشخصات آنها در گرایش هوش مصنوعی به شرح زیراست:

الف: دروس اصلی ارشد هوش مصنوعی صنعتی شریف (9 واحد)

اخذ حداقل 3 درس (9 واحد) از دروس جدول زیر ضروری است. (دانشجویان نمی‌توانند دروسی را كه قبلا ً در دوره كارشناسی گرفته‌اند دوباره اخذ نمایند. )

ردیفشماره درستعداد واحدنام درس (فارسی)نام درس (لاتین)
1 40637 3 یكی از دروس برنامه ریزی در هوش مصنوعی
یا هوش مصنوعی پیشرفته
Planning in Artificial Intelligence
Or
Advanced Artificial Intelligence
2 40717 3 یادگیری ماشین Machine Learning
3 40933 3 پردازش تصویر Image Processing
4 40695 3 فرآیندهای تصادفی Stochastic Processe
5 40967
40677
3 یكی از دو درس پردازش گفتار
یا پردازش زبان طبیعی
Speech Processing
Or
Natural Language Processing
6 40763 3 پردازش علائم دیجیتال Digital Signal Processing

ب: دروس اختیاری ارشد هوش مصنوعی صنعتی شریف

ردیفشماره درستعداد واحدنام درس (فارسی)نام درس (لاتین)
1 40687 3 بینایی ماشین Machine Vision
2 40718 3 نظریه یادگیری ماشین Machine Learning Theory
3 40768 3 مدل‌های احتمالاتی گرافی Probabilistic Graphical Models
4 40719 3 یادگیری ژرف Deep Learning
5 40777 3 هوش محاسباتی Computational Intelligence/td>
6 40793 3 پردازش پیشرفته علائم دیجیتال Advanced Digital Signal Processin
7 40516 3 روباتیك Robotics
8 40833 3 بازشناسی گفتار Speech Recognition
9 40823 3 پردازش پیشرفته تصویر Advanced Image Processin
10 40712 3 پردازش سیگنال‌های ویدئویی Video Signal Processing
11   3 بهسازی گفتار Speech Enhancemen
12 40835 3 نظریه الگوریتمی بازی‌ها Algorithmic Game Theory
13 40627 3 هوش مصنوعی توزیع شده Distributed Artificial Intelligence
14 40639 3 شبكه‌های دینامیكی پیچیده Complex Dynamical Networks
15 40957 3 مفاهیم پیشرفته در هوش مصنوعی Advanced Topics in Artificial Intelligence
16   3 نظریه یادگیری آماری Statistical Learning Theory
17 40616 3 بینایی پیشرفته سه‌بعدی كامپیوتر Advanced 3D Computer Vision
18 40837 3 بهینه‌سازی محدب Convex Optimization
19 40676 3 نظریه اطلاعات و كدینگ Information Theory and Coding
20 یك درس از گرایش‌های دیگر دانشكده یا دانشكده‌های دیگر با تصویب استاد راهنما و مدیر گروه
ردیفشماره درستعداد واحدنام درس (فارسی)نام درس (لاتین)
1 40900 2 سمینار كارشناسی ارشد M.S. Seminar
2 40680 6 پایان نامه كارشناسی ارشد M.S. Thesis

جمع كل واحدها برای دانشجویان پژوهش محور: 9 واحد اصلی + 12 واحد اختیاری + 2 واحد سمینار + 6 واحد پروژه = 29 واحد

جمع كل واحدها برای دانشجویان آموزش محور: 9 واحد اصلی + 21 واحداختیاری + 2 واحد سمینار = 32 واحد

جمع‌بندی

رشته کامپیوتر از دسته رشته‌هایی است که اگر به آن علاقه داشته باشید، یک فرد خوش شانس محسوب می‌شوید و در عین حال ورود به این رشته نیاز به تحقیقات زیادی برای آشنایی بیشتر دارد. هنگام انتخاب این رشته، به این نکته توجه داشته باشید که افراد متخصص حاضر در این رشته، افراد صبوری هستند و روز به روز در تلاشند تا علم خودرا بروز و متناسب با تکنولوژی روز دنیا افزایش دهند.

آیا می‌توان در کنار تحصیل در هوش شریف کار کرد؟

معمولا در ترم‌های اول توصیه نمی‌شود که در کنار درس کار انجام دهید و این امر برای سال دوم پیشنهاد می‌شود اما با این وجود این موضوع دلیلی مبنی بر کار نکردن از همان ترم‌های اول نیست چرا که همواره میزان تلاش و خواسته سوزان یک فرد تعیین کننده موفقیت او می‌شود.

چند درصد از دانشجویان دانشگاه شریف اپلای می‌کنند؟

همانطور که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شد به دلیل وجهه‌ی خوب اساتید و دانشجویان این دانشگاه در جهان، هر ساله 90 درصد دانشجویان برای ادامه تحصیل اقدام به اپلای می‌کنند.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی3.7142857142857 1 1 1 1 1 1 1 1 1 13.71 امتیاز (7 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200