مسیر رتبه‌برترشدن در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و IT
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

بهترین زبان های برنامه نویسی برای شبکه

این صفحه عالی به معرفی بهترین زبان های برنامه‌ نویسی برای شبکه پرداخته و گفته است که برنامه نویس شبکه کیست و چه مهارت‌هایی را بایستی داشته باشد

امروزه، رشد روزافزون رایانش ابری و DevOps، تقاضا برای متخصصان فناوری با درک مدیریت شبکه را ایجاب کرده است؛ از طرفی، نقش شغلی و مسئولیت‌های مدیر شبکهوظایف مدیر شبکه چیست؟ – مهارت های مورد نیاز ادمین شبکهوظایف مدیر شبکه چیست؟ – مهارت های مورد نیاز ادمین شبکهاین مقاله عالی به پاسخ سوالاتی نظیر ادمین شبکه (Network Administrator) کیست؟ وظایف مدیر شبکه چیست؟ و مهارت های مورد نیاز ادمین شبکه پرداخته است در طول زمان تغییر زیادی کرده است، اما تقاضا در این حوزه همچنان جایگاه خود را از دست نداده است. در این مقاله سعی شده، بهترین زبان برنامه نویسی برای شبکه را که یک شبکه کار حرفه‌ای بایستی فرا بگیرد، مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

شبکه های کامپیوتری

برنامه نویسی شبکه

قبل از پرداختن به مبحث بهترین زبان برنامه نویسی برای شبکه، بایستی در ابتدا یک تعریف واحد و مختصر از برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است شبکه بدانیم. برنامه نویسی شبکه، در واقع عمل استفاده از یک سری کد کامپیوتری برای نوشتن برنامه‌ها یا فرآیندهایی می‌باشد که قادرند تا با برنامه‌ها یا فرآیندهای دیگر در یک شبکه ارتباط برقرار کنند. در این راستا، برنامه نویسان از زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده مختلف، کتابخانه‌ها و نیز پروتکل‌ها در کار خود بهره می‌برند. یک شبکه مدرن چیزی فراتر از روتر‌ها و سوئیچ‌ها می‌باشد. این شبکه، مجموعه‌ای از سیستم‌های به هم پیوسته شامل برنامه‌ها و نرم‌افزارها، ماشین‌های مجازی، نمونه‌های ابری و غیره است که اتصال آن‌ها به لطف اینترنت اشیااینترنت اشیا iot چیست ⚡️ اینترنت اشیا چیست به زبان سادهاینترنت اشیا iot چیست ⚡️ اینترنت اشیا چیست به زبان سادهاین مقاله عالی معرفی کرده اینترنت اشیا iot چیست و چه کاربردی دارد و تاریخچه IoT، حوزه های کاربرد اینترنت اشیا و مزایا و معایب اینترنت اشیا را بررسی کرده ممکن شده است.

برنامه‌ نویس شبکه کیست؟

برنامه‌ نویس شبکه، به زبان ساده، شخصی است که برنامه‌هایی را می‌نویسد تا سیستم‌های کامپیوتری با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این برنامه‌ها از طریق یک شبکه رایانه‌ای به وسیله برنامه‌نویسی همواره به یکدیگر متصل می‌باشند. برنامه نویسان شبکه در جهت توسعه و پشتیبانی از سرویس‌های شبکه‌ای مانند اینترنت، شبکه‌های داخل سازمانی، شبکه‌های بانکی و ... در کنار مهارت‌های تخصصی و البته تسلط به بهترین زبان‌ برنامه نویسی برای شبکه، نیاز دارند که با دانش و مهارتهای عمومی در این زمینه نیز آشنا باشند. در ادامه مقاله، به برخی از مهم‌ترین آنها پرداخته خواهد شد.

بهترین زبان های برنامه‌ نویسی برای شبکه

همانطور که می‌دانید، تعداد زیادی زبان برنامه نویسی در دنیا وجود دارد که بسیاری از آنها برای شما کاملاً شناخته شده هستند و اسامی برخی دیگر نیز احتمالاً تا به حال به گوشتان نخورده باشد؛ اما حتی اگر فقط به رایج‌ترین زبان‌ها فکر کنید، به‌راحتی می‌توانید ده‌ها مورد از آنها را لیست کنید. خوشبختانه، تنها برخی از این موارد در زمینه شبکه قابل استفاده می‌باشند. باید بدانید که تعداد انگشت شماری از زبان‌های برنامه نویسی، واقعاً برای یک مهندس شبکهمهندسی شبکه؛ بررسی آینده شغلی، وظایف و مهارت هامهندسی شبکه؛ بررسی آینده شغلی، وظایف و مهارت هامهندسی شبکه Network Engineering بعنوان یکی از آینده دار ترین مشاغل حوزه کامپیوتر، پیش نیازهای تحصیلی و شغلی متفاوتی دارد، بنابراین در این صفحه بطور کامل به بررسی وظایف و مهارت‌هایی که یک مهندس شبکه نیاز دارد و همچنین به بررسی و معرفی مدارک معتبر شبکه در جهان پرداخته شده است ارزش یادگیری دارند. در حوزه شبکه، صرفاً یک زبان خاص و مشخصی، مد نظر مدیران و برنامه نویسان شبکه نیست؛ اما تعدادی از زبان‌های برنامه نویسی برای شبکه وجود دارند که کاربرد بیشتری داشته و در این حوزه، رایج تر هستند؛ از جمله دلایل مختلف این امر نیز باید به سطح دشواری زبان، سازگاری با نرم افزارهای شبکه و البته محبوبیت زبان اشاره کرد.

1.Perl

زبان برنامه نویسی Perl

زبان Perl در گذشته، چاشنی کار مهندسان سیستم و شبکه بوده است؛ اما امروزه با توجه به توانایی این زبان در جهت اجرای برنامه بر روی سرور و وب سایت، این زبان برنامه نویسی 30 ساله همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است. زبان Perl به شخص اجازه می‌دهد تا اسکریپت‌هایی مرسوم به (CGI) برای خودکارسازی وظایف بنویسد. بیشتر مهندسان شبکه، همگی از Perl به عنوان زبان برنامه نویسی اصلی خود استفاده می‌کنند. در یک کلام اگر با کدهای قدیمی یا مهندسان قدیمی سر و کار دارید، زبان Perl بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

بزرگترین مزیت زبان Perl گستردگی و تنوع ماژول‌ها در آن و به عبارتی، همه‌منظوره بودن آن می‌باشد. پرل در سازماندهی این ماژول‌های از پیش طراحی شده و در دسترس ساختن آنها بسیار موفق عمل کرده است. امروزه مشکلی که در مورد پرل وجود دارد، در کاهش محبوبیت این زبان خلاصه می‌شود؛ از طرفی، پایتون با خوانایی بالاتر کدهای آن، تا حد زیادی جایگزین Perl به عنوان زبان مورد استفاده برای متخصصان جدید شبکه شده است.

2.Bash

زبان برنامه نویسی Bash

Bash زبان مبتنی بر کامند لاین است که ماهیت هر سیستم مبتنی بر یونیکس مانند لینوکس و مک او اس را تشکیل می‌دهد. این زبان برنامه نویسی به‌منظور خودکارسازی وظایف، عالی عمل می‌کند؛ اگر چه، پایتون و پرل عملاً هر کاری که Bash انجام می‌دهد را می‌توانند انجام دهند، اما اسکریپت‌های Bash به شما اجازه می‌دهند تا ابزارهای بسیار قدرتمندی را تنها با یادگیری چند دستور از جمله (Awk، Sed، Grep و Egrep، Wget، و غیره) ایجاد کنید. اسکریپت‌های Bash از سویی، معمولاً کوتاه و ساده می‌باشند؛ بنابراین اگر حوصله و یا وقت کافی برای یادگیری کامل یک زبان جدید ندارید، Bash پاسخگوی نیاز شما خواهد بود، اما اگر به ابزارهای پیچیده‌تری نیاز دارید یا مایلید که برنامه نویسی پیشرفته یاد بگیرید، Perl و پایتون هر دو گزینه‌های بهتری می‌باشند.

3.Tcl

زبان برنامه نویسی Tcl

بدون شک، زبان Tool Command Language یا به اختصار، Tcl یکی از بالغ‌ترین زبان‌های برنامه نویسی می‌باشد. این زبان، در نتیجه ناامیدی ناشی از تلاش‌های توسعه‌دهندگان برای جاسازی زبان‌های خود در برنامه‌ها متولد شد. از دلایل محبوبیت زبان Tcl، سرعت و قدرت، پویایی و همه‌منظوره بودن آن را می‌توان برشمرد.

4.Go

زبان برنامه نویسی Go

زبان Go یا Golang یک زبان مدرن می‌باشد که توسط گوگل توسعه یافته است. Go به قدری شهودی ساخته شده بود که مهندسان جدید در گوگل سریعاً آن را زبان انتخابی خود مد نظر قرار دادند. ویژگی‌های منحصر به فرد Go، این زبان را بسیار متفاوت از پایتون می‌کند؛ اما در عوض شباهت بسیار زیادی با زبان‌هایی مانند سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده دارد. توسعه دهندگانی که با C++ آشنایی دارند، واقعاً از کار در Go لذت می‌برند. اصلی‌ترین کاربرد زبان Go را باید در هنگام ایجاد نرم افزار شبکه دانست. این زبان در توسعه سیستم‌های توزیع شده، APIAPI چیست؟ همه چیز درباره api یا رابط برنامه نویسی کاربردیAPI چیست؟ همه چیز درباره api یا رابط برنامه نویسی کاربردیاین مقاله عالی بررسی کرده که API چیست و چه کاربردی دارد و چگونه می توان از api ها در برنامه های خود استفاده نمود. همچنین استاندارد api و کاربرد api بررسی شدهها و سایر نرم افزارهای مرتبط با شبکه بسیار موفق عمل می‌کند. از دلایل این امر، آن است که Go در همزمانی و موازی کاری بسیار عالی عمل می‌کند؛ به عبارتی، قادر به مدیریت یکسری رخدادها در واحد زمان می‌باشد؛ ضمناً Docker، Cloudflare، نتفلیکس و اوبر همگی بر اساس زبان Go شکل گرفته‌اند.

5.Python

زبان برنامه نویسی Python

در اینجا می‌رسیم به پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته که معرف حضور همگی شما می‌باشد. این زبان همه‌منظوره، شامل نوشتن اسکریپت و توسعه ابزارهای شبکه است که مخصوصاً برای مبتدیان بسیار مفید واقع خواهد شد. اولین شاخص‌های که در مورد پایتون بسیار مطرح است، خوانایی بسیار بالای آن می‌باشد. این فاکتور خوانایی، چیزی است اتفاقاً آن را به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسیمعرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳این صفحه فوق العاده به معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳ پرداخته. همچنین در هر یک از این زبان‌ها به معرفی بهترین پلتفرم آن، فریم ورک های برتر آن و بهترین کتابخانه های آن پرداخته برای مبتدیان بدل کرده است؛ اما منظور از مبتدی، قدرت پایین آن نسبت به سایر زبان‌ها نمی‌باشد و اتفاقاً برعکس؛ پایتون همچنین در حال تبدیل شدن به زبان پیش فرض SDN می‌باشد. از آنجایی که یک توسعه دهنده و یا مهندس شبکه، زمان کافی برای یادگیری یک زبان پیچیده مانند C++ را ندارد، بنابراین زبان پایتون گزینه خوبی برای چنین اشخاصی می‌باشد.

6.Java

زبان برنامه نویسی Java

در میان این لیست، زبان جاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است هر چند که در زمینه شبکه کمتر مورد توجه برنامه ‌نویسان شبکه قرار گرفته است؛ اما این زبان شی گرا (Object-Oriented)برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده، جزو قدرتمندترین زبان‌های برنامه نویسی در توسعه نرم ‌افزارهای وب، دسکتاپ و موبایل و همچنین بازی‌سازی محسوب می‌شود.

سایر مهارت های برنامه نویسی شبکه

برنامه نویسی شبکه یک رشته به سرعت در حال توسعه می‌باشد؛ با این حال، مهندسان شبکه هنوز به مهارت‌های سنتی و علوم دیگر نیاز دارند. این دانش شامل درک انواع اصلی شبکه، مدل 7 لایه OSI، رایانش ابری (Cloud Computing)رایانش ابری چیست؟رایانش ابری(Cloud Computing)به زبان سادهرایانش ابری چیست؟رایانش ابری(Cloud Computing)به زبان سادهاین مقاله عالی به تعریف رایانش ابری (محاسبات ابری) یا Cloud Computing، کاربرد رایانش ابری، مزایای و معایب رایانش ابری و انواع سرویس های رایانش ابری پرداخته، اینترنت اشیاء، شیوه‌های DevOps و مهارتهایی از این دست می‌باشد. در کنار انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای شبکه، یک متخصص شبکه ممکن است مهارت‌هایی را در این زمینه‌ها کسب کند؛  REST ،JSON، XMLXML یا زبان نشانه گذاری توسعه پذیر چیست؟ فایل xml چیست؟XML یا زبان نشانه گذاری توسعه پذیر چیست؟ فایل xml چیست؟XML مخفف Extensible Markup Language به معنای زبان نشانه گذاری توسعه پذیر است، در این مقاله عالی سولاتی نظیر فایل xml چیست و کاربرد فایل xml چیست پاسخ داده شده ،Gitگیت (Git) چیست؟ و چگونه از آن استفاده کنیم؟گیت (Git) چیست؟ و چگونه از آن استفاده کنیم؟گیت (Git) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟ این مقاله عالی به بررسی مزایای سیستم گیت و نحوه کار کردن با گیت پرداخته و گفته چرا از گیت استفاده می شود؟ /Githubگیت هاب چیست؟ نحوه کار و استفاده از گیت هاب چگونه است؟گیت هاب چیست؟ نحوه کار و استفاده از گیت هاب چگونه است؟این مقاله عالی بررسی کرده که گیت هاب چگونه کار می‌کند؟ و همچنین به بررسی کاربرد های گیت هاب و شروع کار با گیت هاب پرداخته است ، شبکه در لینوکس، Ansible و ...

جمع‌بندی

همانطور که به دفعات زیادی به آن اشاره شد، برنامه نویسی برای شبکه اخیراً به‌عنوان یک تخصص پردرآمد در تجارت به آن نگاه می‌شود؛ پس دقت کافی در انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای شبکه، شرط لازم و کافی پیشرفت در این حوزه می‌باشد؛ به همین خاطر، ما در این مقاله سعی کردیم تا به طور جامع، مهم‌ترین مهارت‌ها و زبان‌ها را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم تا شما با خیالی آسوده، بهترین زبان برنامه نویسی برای شبکه را انتخاب کنید.

برنامه نویسی برای شبکه به چه معناست؟

باید بدانید که برنامه نویسی شبکه یعنی استفاده از یک سری کد کامپیوتری برای نوشتن برنامه‌ها یا فرآیندهایی که قادرند با برنامه‌ها یا فرآیندهای دیگر در یک شبکه ارتباط برقرار کنند. این برنامه‌ها از طریق زیرساخت خود و یک سری API مخصوص به یکدیگر متصل می‌باشند. برای این کار، برنامه نویسان شبکه و ادمین‌ها، از زبان‌های برنامه نویسی مختلف، کتابخانه‌ها، ماژول‌ها و نیز پروتکل‌ها در این راستا استفاده می‌کنند.

بهترین زبان برنامه نویسی برای شبکه چیست؟

انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای شبکه تا حدود زیادی به محبوبیت زبان، خوانایی، ماژول‌ها و کتابخانه‌های موجود در آن بستگی دارد؛ اما با این حال، تعداد انگشت‌شماری از زبان‌ها همواره بیشتر مورد استقبال مشاغل قرار گرفته‌اند. پایتون، جاوا، پرل، زبان Go، Tcl و Bash جزو بهترین زبان‌های برنامه نویسی در این حوزه می‌باشند.

برنامه نویس شبکه کیست و چه مهارت‌هایی را بایستی داشته باشد؟

برنامه نویس شبکه، به زبان ساده، فردی است که برنامه‌هایی را می‌نویسد تا بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند. یک متخصص شبکه، علاوه بر یادگیری بهترین زبان برنامه نویسی برای شبکه نیاز دارد تا با دانش فنی و مهارتهای عمومی در این زمینه آشنا باشد. مهارت‌هایی مثل انواع شبکه‌های کامپیوتری، لایه‌های شبکه، دوآپس، اینترنت اشیاء یا IOT و از این قبیل.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام