مسیر رتبه‌برترشدن در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و IT
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

بهترین زمینه برنامه نویسی

این صفحه عالی به معرفی بهترین زمینه برنامه نویسی پرداخته و بهترین زبان برنامه نویسی برای هک، برای مهاجرت، برای شبکه، برای مبتدیان و در ایران را معرفی کرده

بهترین زبان‌ های برنامه نویسی

برنامه نویسی یکی از محبوب‌ترین و پردرآمدترین شغل‌ها در میان رشته‌های مهندسی است. همچنین این رشته حوزه‌های کاری متنوعی دارد و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۸ حدود ۲۱ درصد به تعداد مشاغل این فیلد کاری افزوده شود. تاکنون بیش از ۷۰۰ زبان برنامه نویسی ایجاد شده است که انتخاب و یادگیری آنها را برای علاقه‌مندان این رشته سخت می‌کند. به‌خصوص اینکه هر سال به تعداد زبان‌ها و رشته‌های کاری در حوزه برنامه نویسی نیز افزوده می‌شود.

به‌طورکلی نمی‌توان در مورد بهترین زبان برنامه نویسی در بین تمامی زبان‌ های برنامه نویسی موجود در حال حاضر نظر داد؛ اما می‌توان بر اساس یک‌سری شاخص‌ها در مورد بهترین زبان‌ها اظهارنظر کرد. به‌عنوان‌مثال اگر معیار ما برای انتخاب بهترین زبان، پردرآمدترین زبان باشد، زبان‌های انتخاب شده در یک دسته قرار می‌گیرند و اگر منظور از بهترین زبان، بهترین زبان برای مهاجرت یا برای هک باشد دسته‌بندی به‌طورکلی تغییر می‌کند. در ادامه مقاله می‌خواهیم در مورد بهترین زبان برنامه نویسی در حیطه‌های مختلف بحث کنیم.

انواع زبان‌ها و نحوه انتخاب آنها

هنگام انتخاب یک‌زبان می‌بایست حتماً در مورد آن تحقیق کنید. اگر قصدتان انتخاب یک حوزه کاری و سپس انتخاب زبان مربوط به آن است نیز باید ببینید که معروف‌ترین و پرکاربردترین زبان در آن حوزه کاری چیست. مثلاً وقتی پای آمار و تحلیل‌های آماری و ترسیم نمودارها به میان می‌آید، زبان برنامه نویسی Rزبان برنامه نویسی R چیست؟ کاربرد زبان برنامه نویسی r چیست؟زبان برنامه نویسی R چیست؟ کاربرد زبان برنامه نویسی r چیست؟این مقاله عالی به توضیح زبان برنامه نویسی R (آر) پرداخته، همچنین به بررسی محیط نرم افزاری زبان R، مزایا و معایب زبان R و کاربردهای زبان R پرداخته است یکی از بیشترین کاربردها و بهترین سورس کدسورس کد چیست؟ آیا سورس کد یا سورس برنامه قابلیت اجرا دارند؟سورس کد چیست؟ آیا سورس کد یا سورس برنامه قابلیت اجرا دارند؟این مقاله عالی به سورس کد یا سورس برنامه پرداخته؛ همچنین به بررسی اهداف سورس کد، نحوه ساخت سورس کد و اینکه آیا سورس کد ها قابلیت اجرا دارند پرداختهها را دارد یا مثلاً در بحث هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است و یادگیری ماشین، زبان پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته با تعداد کتابخانه‌های بسیار بالا خیلی محبوب است؛ بنابراین بهتر است هنگام انتخاب یک‌زبان، ابتدا یک‌سری از معیارها و شاخص‌هایی که برایمان اهمیت دارند را انتخاب کنیم و بر اساس آنها سعی کنیم بهترین زبان را پیدا کنیم.

پردرآمدترین زبان برنامه نویسی

بحث درآمد زبان‌ های برنامه نویسی همیشه بحث پر حاشیه و پر اهمیتی بوده که بسیار موردتوجه برنامه نویسان واقع می‌شود. اما به طور دقیق در مورد میزان درآمد زبان‌ های برنامه نویسی اطلاعاتی وجود ندارد و تنها می‌توانیم بر داده‌هایی که حاصل تحقیقات در سایت‌های کاریابی و یا گفته‌های برنامه نویسان است اکتفا کنیم. به نقل از وب‌سایت 4Dayweek، پنج تا از پردرآمدترین زبان برنامه نویسی در سال ۲۰۲۳ به‌صورت زیر است:

تصویری از لیست  پر درآمد ترین زبان های برنامه نویسی

البته بر اساس نظرسنجی توسعه‌دهندگان در سال ۲۰۲۱، در سایت StackOverflow، اعداد متفاوت هستند. نمودار زیر حاصل این نظرسنجی بوده است.

تصویری از نظر سنجی درآمد زبان های برنامه نویسی

بهترین زبان برنامه نویسی برای مبتدیان

انتخاب یک‌ زبان برنامه نویسی برای ورود به دنیای برنامه نویسی همیشه با چالش‌ها و سردرگمی‌ها همراه است. باتوجه‌به حوزه موردعلاقه‌تان، می‌بایست یک‌زبان را برای شروع انتخاب کنید. اما هستند بسیاری از افراد که تنها می‌خواهند برنامه نویسی را شروع کنند و بعد علاقه خود را پیدا کنند. این افراد معمولاً دنبال زبانی می‌گردند که منابع زیادی داشته باشد و از پیچیدگی بالایی برخوردار نباشد. در لیست زیر، بهترین زبان‌ها برای مبتدیان و کسانی که قصد شروع یادگیری یک‌ زبان برنامه نویسی دارند آورده شده است:

بهترین زبان برنامه نویسی در ایران

یکی از سؤالاتی که به‌وفور برای علاقه‌مندان یادگیری به برنامه نویسی در ایران مطرح می‌شود، بحث بهترین زبان برنامه نویسی در ایران است. ایران نیز همانند بقیه کشورها نیازمندی‌های مشترکی به افراد متخصص در زمینه‌های مختلف برنامه نویسی دارد. بااین‌حال بعضی از زبان‌ها نسبت به خارج از کشور کمتر محبوب هستند و بعضی‌ها نیز از محبوبیت بیشتری برخوردارند. به‌عنوان‌مثال زبان‌هایی مثل Rust هنوز در ایران کاربرد زیادی ندارند و در عوض زبان‌هایی مانند PHP هنوز متقاضیان زیادی دارند. نمودار زیر، درصد تقاضا برای زبان‌ های برنامه نویسی محبوب در آگهی‌های شغلی جابینجا را نشان می‌دهد:

تصویری از چارت بهترین زبان برنامه نویسی در ایران

بهترین زبان برنامه نویسی برای هک

بحث هک کردن، تست نفوذ شبکه،امنیت اطلاعاتامنیت اطلاعات چیست؟امنیت اطلاعات چیست؟امنیت اطلاعات چیست و چرا امنیت اطلاعات مهم است؟ این صفحه عالی روش‌های ایمن سازی و پیشگیری از اطلاعات را شرح داده و انواع داده ها از نظر امنیت را توضیح داده و مباحث امنیتی، یکی از داغ‌ترین مباحث مربوط به شبکه و برنامه نویسی می‌شود. زبان‌های زیادی برای هک و تست نفوذ مورداستفاده قرار می‌گیرند. اکثر زبان‌های محبوب به‌صورت هم‌زمان مورداستفاده قرار می‌گیرند و شخصی که قصد نفوذ دارد (چه کلاه‌سیاه و چه کلاه‌سفید) می‌بایست در مورد تعداد زیادی از زبان‌ های برنامه نویسی، دانش کافی داشته باشد. برخی از بهترین زبان‌ها در این زمینه در لیست زیر آمده است:

در چارت زیر بهترین زبان‌ های برنامه نویسی برای هک و اکسپلویت نویسی آورده شده است:

تصویری از لیست بهترین زبان های برنامه نویسی برای هک

بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت

مهاجرت از طریق برنامه نویسی یکی از سؤال‌برانگیزترین بحث‌ها در چند سال اخیر بوده است. بسیاری از مهندسان نرم‌ا فزار و یا افرادی که قصد دارند تا از طریق برنامه نویسی مهاجرت کنند، دوست دارند بدانند تا چه زبانی را انتخاب کنند که بر اساس آن بتوانند راحت‌تر مهاجرت کنند و یا بعد از مهاجرت بتوانند سریع‌تر وارد مشاغل برنامه نویسی شوند. بررسی این مورد بسیار به کشور موردنظر بستگی دارد، مثلاً مهاجرت به کشور آمریکا ممکن است تفاوت بسیار زیادی با کشور ایتالیا داشته باشد؛ بنابراین بهترین کار این است که تعداد شغل‌های آزاد در هر زبان برنامه نویسی یا به زبان دیگر محبوب‌ترین زبان‌ های برنامه نویسی از نظر اشتغال‌زایی را بررسی کنید. نمودار زیر بیشترین تقاضا برای زبان‌ های برنامه نویسی مختلف در قاره‌های آمریکا و اروپا را نشان می‌دهد:

تصویری از نمودار محبوب ترین زبان های برنامه نویسی

بهترین زبان برنامه نویسی شبکه

باتوجه‌به اینکه یکی از بزرگ‌ترین حیطه‌های برنامه نویسی و کامپیوتر، مباحث شبکه محسوب می‌شود و اکثر برنامه‌ها به یک نحوی با اینترنت سروکار دارند، اکثر زبان‌ های برنامه نویسی دارای ماژول‌هایی برای برنامه نویسی شبکه هستند. از محبوب‌ترین و بهترین زبان‌ های برنامه نویسی شبکه می‌توان به زبان‌های زیر اشاره کرد:

بهترین زبان برنامه نویسی چیست؟

امکان انتخاب یک‌ زبان برنامه نویسی به‌عنوان بهترین زبان وجود ندارد. اما اگر زبان‌ها را بر اساس شاخص‌های مختلف دسته‌بندی کنیم، زبان جاوا اسکریپت در بسیاری از شاخص‌ها در رتبه اول قرار دارد.

بهترین زبان‌های برنامه نویسی جهت گرفتن کار چیست؟

بر اساس آمارها، زبان‌ های برنامه نویسی زیر بیشترین متقاضیان را در سایت‌های کاریابی دارند: Swift-Golang-Java- C#-Python- Javascript- C++

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام