وبینار رایگان از کنکور ارشد تا تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها
دیدن جزئیات و ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

زبان برنامه نویسی روبی ⚡️Ruby چیست+ویژگی ها و کاربردها

این مقاله عالی بررسی کرده زبان برنامه نویسی روبی (Ruby) چیست سپس ویژگی ها و کاربردهای زبان برنامه نویسی روبی و برنامه نویسی روبی در مقابل پایتون را بررسی کرده

روبی با نام لاتین (Ruby) یک زبان برنامه نویسی شی گرا (Object-Oriented)برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده و متن بازاوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ این صفحه عالی به بررسی این موارد و همچنین تاریخچه نرم افزار متن باز و نحوه به کارگیری متن باز در توسعه نرم افزار پرداخته است است که در اواسط دهه 1990 توسط Yukihiro Matsumoto اختراع شد، نام این زبان برنامه نویسی برگرفته از یک نوع جواهر سرخ است که بسیار قیمتی است. در واقع یوکیهیرو می‌خواست یک زبان برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده ایجاد کند که علاوه‌بر استفاده از برنامه نویسی شی گرا، سرعت قابل قبولی نیز داشته باشد و به این ترتیب زبان برنامه نویسی Ruby که اتفاقاً نحو ساده‌ای هم داشت به‌وجود آمد. روبی به همین جا ختم نشد و کاربردهای زیاد دیگری نیز در پی داشت. در ادامه این نوشتار جذاب از بلاگ کنکور کامپیوتر بیشتر از این زبان برنامه نویسی می‌خوانیم.

کاربردهای زبان برنامه نویسی Ruby

زبان برنامه نویسی روبی به‌گونه‌ای طراحی شده است که ساده، کامل، قابل توسعه و قابل حمل باشد؛ علاوه‌بر این بتواند در بیشتر پلتفرم‌های موجود مانند لینوکس، یونیکس، DOS، Windows، Macintosh، BeOS و OS/2 کار کند (توجه داشته باشید زبان روبی بیشتر بر روی لینوکس توسعه یافته است و برای همین ممکن است روی لینوکس بهتر پاسخگو باشد). روبی می‌تواند شبیه Smalltalk و Perl باشد، یعنی به‌اندازه Smalltalk، مرسوم و به اندازه پرل (Perl)، راحت باشد. روبی همچنین نحو انسانی دارد، یعنی زبان برنامه نویسی آن نزدیک زبان انسان است و راحت‌تر می‌توان آن را یاد گرفت. زبان برنامه نویسی روبی از اصل POLA (Principle of Least Astonishment) یعنی حداقل شگفتی پیروی می‌کند و این بدان معناست که زبان برنامه نویسی Ruby قصد دارد سردرگمی کاربرانش را به حداقل برساند.

زبان برنامه نویسی روبی یک زبان برنامه نویسی قابل حمل است. با زبان برنامه نویسی روبی می‌توان کارهای زیر را انجام داد:

روبی یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که برنامه نویس با استفاده از فریم‌ورک Ruby on Rails می‌تواند کارهای خارق‌العاده‌تری را انجام دهد.

در این تصویر الماس قرمزی که لوگو فریمورک Ruby on Rails است نمایش داده شده است.

فریم ورک Ruby on Rails

فریم ورک Ruby on Rails کدهایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند را از قبل پیش‌نویس کرده است تا برنامه‌نویس کار راحت‌تری را داشه باشد (از این کدهای پیش‌نویس بیشتر در مدیریت فایل، اتصالات پایگاه داده و غیره در روبی استفاده می‌شود). بیش از یک میلیون وب‌سایت نوشته شده با Ruby on Rails وجود دارد. نمونه شرکت‌های پشتیبان‌کننده و استفاده‌کننده از زبان برنامه نویسی روبی عبارتند از:

 نمونه شرکت‌های پشتیبان کننده زبان برنامه نویسی Ruby

برنامه نویسی روبی در مقابل پایتون

یکی از زبان‌هایی که روبی بیشتر با آن مقایسه می‌شود، پایتون است. Ruby و پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته اشتراکات زیادی دارند و می‌توانند برای اهداف مشترک باهم و یا به‌تنهایی استفاده شوند، Ruby و Python هر دو زبان های اسکریپت‌نویسی، سطح بالا با نحو واضح و خوانا هستند، اما تفاوت‌هایی نیز دارند که عبارتند از:

آیا یادگیری زبان برنامه نویسی روبی خوب است؟

بسیاری از برنامه نویسانی که با زبان های برنامه نویسی سطح پایینزبان های برنامه نویسی سطح پایین – انواع زبان های سطح پایینزبان های برنامه نویسی سطح پایین – انواع زبان های سطح پاییناین مقاله عالی به توضیح زبان برنامه نویسی سطح پایین و بررسی ویژگی ها و انواع زبان های سطح پایین و هدف از یادگیری زبان های برنامه نوسی سطح پایین می‌پردازد مانند Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cاین مقاله عالی ابتدا توضیح می‌دهد که زبان برنامه نویسی c چیست، سپس به بررسی مزایا و معایب زبان C ، کاربردهای زبان سی ، و تفاوت بین C و ++C می‌پردازد کار کرده‌اند، زبان برنامه نویسی روبی را به‌عنوان یک سرگرمی نگاه می‌کنند زیرا زبان آن نزدیک به انسان است و یادگیری نسبتاً ساده‌تری را دارد. برنامه نویسان روبی برای انجام یک پروژه، کد کمتری را می‌زنند و نحو ساده‌تری را دارند، به‌کارگیری زبان روبی نسبتاً ساده است، پروژه‌های ساده را می‌توان حتی در چند ساعت نوشت. زبان برنامه نویسی روبی یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳این صفحه فوق العاده به معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳ پرداخته. همچنین در هر یک از این زبان‌ها به معرفی بهترین پلتفرم آن، فریم ورک های برتر آن و بهترین کتابخانه های آن پرداخته است و تقریباً جمعیت برنامه نویسان این زبان چیزی حدود 7% کل برنامه نویسان دنیا هستند. در کل یادگیری زبان برنامه نویسی روبی خوب است و با آن می‌توان حتی وبسایت‌هایی سریع‌تر از زبان برنامه نویسی پایتون ساخت.

 در این تصویر لپ تاپی در سمت راست قرار گرفته است که کد کامپیتوی به زبان برنامه نویسی روبی روی مانیتور آن نمایش داده شده است

روبی آن ریلز

اگر ریلز نبود در واقع زبان برنامه نویسی روبی نیز معنی نداشت، روبی آن ریلز یک قطعه کد نرم‌افزاری است که روی زبان برنامه نویسی روبی ساخته شده است. در چند سال اخیر روبی آن ریلز (Ruby on Rails) یا اصطلاحا RoR به یکی از محبوب‌ترین ابزارها برای تولید اپلیکیشن تبدیل شده است، یکی از دلایل اصلی محبوبیت روبی آن ریلز، سرعت آن است. با داشتن این ابزار برنامه نویسان روبی دیگر نیاز ندارند تا کلمه به کلمه کدها را بنویسند بلکه می‌توانند از قابلیت‌های پلاگین‌های مختلف آن مثل Ruby Gems استفاده کنند و آنچه می‌خواهند را به کدهای خود اضافه کنند؛ همچنین بسیاری از زبان های برنامه نویسی مانند جاوا اسکریپتجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده، HTMLزبان html چیست؟ اچ تی ام ال (HTML) چیست و چه کاربردی دارد؟زبان html چیست؟ اچ تی ام ال (HTML) چیست و چه کاربردی دارد؟این مقاله عالی به معرفی زبان html پرداخته سپس موارد چون : html چه کاربردی دارد؟ فایل html چیست؟ بررسی مزایا و معایب HTML، پرکاربرد ترین تگ های HTML پرداخته، CSS و SQL هر دو بخش در طراحی وب یعنی Back-End و Front-End را پوشش نمی‌دهند. با این حال، Ruby on Rails هردو طرف را در بر می‌گیرد و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا یک برنامه وب کامل بسازند.

تاریخچه زبان روبی

در اوایل دهه 1990 میلادی یک برنامه نویس ژاپنی با نام یوکهیرو ماتسوموتو زبان برنامه نویسی روبی را ابداع کرد، ماتسوموتو با این هدف روبی را تهیه کرد که هم زبانی سرگرم‌کننده باشد و هم اشکالات سایر زبان‌های برنامه نویسی را نداشته باشد. با گذشت تقریبا 4 دهه از ابداع این زبان برنامه نویسی، برنامه نویسان روبی اذعان دارند ماتسوموتو بسیار عالی عمل کرده است و زبان برنامه نویسی او از لحاظ آسانی مثل زبان پایتون و از لحاظ قدرت مانند Perl عمل می‌کند.

آموزش زبان روبی

زبان برنامه نویسی روبی یک تخصص عالی است، حالا هر هدفی که داشته باشید، چه به دنبال دورکاری باشید و چه به دنبال استخدام در یک شرکت معتبر برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است باشید. برای آموزش زبان روبی راه‌های مختلفی وجود دارد که انتخاب هرکدام بسته به علایق و سلایق شما دارد، راه‌های آموزش زبان روبی عبارتند از:

  1. آموزش آنلاین: شما می‌توانید با استفاده از پلتفرم‌هایی مانند YouTube این آموزش‌ها را به‌صورت رایگان داشه باشید.
  2. شرکت در کلاس‌ها: هرساله آموزشکده‌های کامپیوتر اقدام به برگزاری کلاس‌های برنامه نویسی می‌کنند که می‌تواند یکی از این‌ها، زبان برنامه نویسی روبی باشد.
  3. شرکت در کمپ‌های کدنویسی: گاهاً متخصصان یک حوزه اقدام به برگزاری بوت کمپ برنامه نویسیبوت کمپ برنامه نویسی چیست؟ ⚡️ چرا به آن Bootcamp می‌گویند؟بوت کمپ برنامه نویسی چیست؟ ⚡️ چرا به آن Bootcamp می‌گویند؟این مقاله عالی به اینکه بوت کمپ برنامه نویسی چیست پرداخته و برای انتخاب بهترین بوت کمپ برنامه نویسی و انواع مختلف بوت کمپ برنامه نویسی را راهنمایی کرده می‌کنند.

روبی کلاس (Ruby Class)

تقریبا در تمام زبان‌های برنامه نویسی، کلاس وجود دارد و زبان برنامه نویسی روبی نیز از این قاعده مستثنی نیست. روبی کلاس در حکم یک نقشه برای اشیاء داخل کلاس است و شئ یک چیز واقعی است که از متدهای کلاس پیروی می‌کند. در زیر نمونه‌ای از یک کلاس روبی می‌بینید:

نمونه ای از سورس کد روبی

نام این کلاس، Name است که حکم نقشه راه را دارد سپس با استفاده از متد Initialize تعریف کرده‌ایم که یک نام می‌تواند نام کوچک، فامیل و پسوند باشد و از طریق یک شئ تعریف شده در کلاس این‌ها را گرفته‌ایم.

جمع‌بندی

زبان برنامه نویسی روبی که در سال 1990 در ژاپن کلید خورد؛ بعد از آن با ارائه فریم‌ورک محبوبش با نام Ruby on Rails در سال 2004 شناخته شده‌تر شد و در سال 2006 برنده جایزه بهترین زبان برنامه نویسی سال شد. هرچند Ruby نسبت به زبان‌های جاوا اسکریپت و پایتون محبوبیت کمتری دارد، اما برای کسانی‌که در حوزه طراحی و تولید سایت کار می‌کنند، می‌تواند یک زبان برنامه نویسی عالی و مطمئن باشد و کارایی بهتری نسبت به زبان برنامه نویسی پایتون داشته باشد. در آخر امیدواریم این مقاله هم مانند سایر مقالات بلاگ کنکور کامپیوتر مفید واقع شده باشد، صمیمانه منتظر نظرات شما در انتهای همین نوشتار هستیم.

زبان برنامه نویسی جاوا بهتر است یا روبی؟

Ruby در توسعه برنامه‌های تحت وب، به‌خصوص زمانی که با فریم ورک Rails استفاده می‌شود، از جاوا بهتر است، یکی از دلایل اصلی که توسعه‌دهندگان، Ruby را به جاوا ترجیح می‌دهند، این است که نوشتن یک تابع در Ruby به خطوط کد کمتری نسبت به جاوا نیاز دارد.

آیا در پایتون می‌توان Ruby را اجرا کرد؟

هم پایتون و هم روبی از XML-RPC پشتیبانی می‌کنند، بنابراین با XML-RPC می توان ارتباط این دو زبان برنامه نویسی را فراهم کرد.

آیا روبی یک زبان سمت سرور است؟

Ruby، Python و PHP از جمله سه زبان محبوب Back-End هستند، بعضی گمان می‌کنند که زبان برنامه نویسی روبی به علت این‌که ماهیت سمت سرور دارد، سخت است که باتوجه به توضیحات این مقاله، می‌توان فهمید این‌گونه نیست.

آیا روبی در امنیت سایبری استفاده می‌شود؟

روبی یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای امنیت سایبری است زیرا بسیاری از اطلاعات پیچیده یک ماشین را مدیریت می‌کند و برنامه‌ها را آسان‌تر و با کد کمتر توسعه می‌دهد.

آیا با روبی می‌توان هک کرد؟

طبق گفته شورای فناوری جهانی، روبی یکی از بهترین زبان های کدنویسی برای هک کردن یک سیستم چند منظوره شرکتی است. Ruby یک زبان منعطف و متمرکز بر وب برای نوشتن کد اکسپلویت است و در واقع زبان پایه فریم‌ورک Metasploit است.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200