انتخاب رشته رایگان ! همین الان ببین که کدوم دانشگاه‌ها قبول میشی
انتخاب رشته رایگان
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

بهترین گرایش ارشد کامپیوتر برای اپلای و مهاجرت

این صفحه عالی بهترین گرایش ارشد کامپیوتر برای اپلای را بررسی کرده است و به نکات مهم مربوط به انتخاب گرایش برای اپلای پرداخته است

یکی از دغدغه‌هایی که امروزه اکثر دانشجویان کارشناسی رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است با آن مواجه هستند، انتخاب یک گرایش در مقطع ارشد به‌قصد اپلای برای دکتری در یک کشور خارجی است. باتوجه‌به اینکه در حال حاضر در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم، اکثر کشورها اقدام به جذب دانشجوی خارجی می‌کنند که بسیار برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در یک کشور خارجی دارند امیدوارکننده است. البته ناگفته نماند که تعداد متقاضیان رشته مهندسی کامپیوتر نیز چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور بیش‌ازپیش افزایش‌یافته است. همین مورد باعث به‌وجودآمدن شرایط رقابتی بین دانشجویان می‌شود. باتوجه‌به اهمیت این موضوع و ارتباط تنگاتنگ بین آینده دانشجویان عزیز و انتخاب رشته آنها در مقطع ارشد، قصد داریم به تشریح بهترین گرایش ارشد کامپیوتر برای اپلای بپردازیم.

اپلای از طریق رشته مهندسی کامپیوتر

تصویری از دانشجویان

وقتی بحث اپلای مطرح می‌‎شود، به همراه آن سؤالات دیگری نیز به وجود می آید. به‌عنوان‌مثال:

تمامی این موارد تأثیر مستقیمی بر اپلای شما و انتخاب رشته شما می‌گذارد و بهتر است قبل از انتخاب رشته، این موارد را در نظر بگیرید تا انتخاب دقیق‌تری داشته باشید.

گرایش های ارشد کامپیوتر جهت اپلای

به‌طورکلی نمی‌توان یک گرایش در مقطع ارشد را به‌عنوان بهترین گرایش ارشد کامپیوتر برای اپلای در نظر گرفت، چرا که همان‌طور که بالاتر ذکر شد افراد مختلف، انتظارات مختلفی را دارند. همچنین علاقه دانشجو به رشته و گرایش‌های تحقیقاتی را نیز باید مدنظر قرارداد. اما به‌طورکلی می‌توان در مورد گرایش‌های مختلف و فیلدهای تحقیقاتی، نظر کلی داد. یک‌سری از زمینه‌ها وجود دارند که به‌اصطلاح امروزی می‌گویند "هات تاپیک" است یا "اپلای خورش" بالاست. در این بخش می‌خواهیم این موارد را مورد بررسی قرار دهیم.

تصویری از یک دانشجو و استاد

گرایش مهندسی نرم‌افزار

بدون شک یکی از بهترین رشته‌ها جهت اپلای، مهندسی نرم‌ افزارمهندسی نرم افزار چیست؟مهندسی نرم افزار چیست؟این صفحه عالی به بررسی مهندسی نرم افزار پرداخته وظایف یک مهندس نرم افزار و شغل مهندسان نرم افزار و آینده مهندسی نرم افزار را بررسی کرده است است. ازآنجایی‌که رشته مهندسی نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزاررشته نرم افزار یکی از گرایش های مقطع لیسانس و ارشد کامپیوتر است، در این صفحه رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه و ارشد نرم افزار توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده هم در زمینه آکادمیک و هم در صنعت کاربردهای فراوانی دارد، و چه کشورهای توسعه‌یافته و چه کشورهای درحال‌توسعه، این رشته از محبوبیت بالایی برخوردار است، در نتیجه اکثر کشورها دانشجویان خارجی را جذب می‌کنند. همچنین این رشته دارای زمینه‌های متفاوتی مانند متدولوژی نرم‌افزار، آزمون نرم‌افزار، معماری نرم‌افزار، طراحی و تولید الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است. های نرم‌افزار و... است که باعث انعطاف‌پذیری این گرایش می‌‎شود.

گرایش هوش مصنوعی

هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است در سال‌های اخیر به‌شدت رشد کرده است و بسیاری از صنعت‌ها و حتی حوزه‌های مختلف آکادمیک می‌خواهند از این حوزه بهره‌مند شوند؛ بنابراین اکثر دانشگاه‌های برتر در سرتاسر جهان، به‌خصوص کشورهای توسعه‌یافته، به جذب دانشجوی رشته هوش مصنوعی می‌پردازند.

گرایش امنیت

با دیجیتالی‌شدن امورات روزمره و گسترده شدن ارتباطات، مباحث مربوط به امنیت، رمزنگاریرمزنگاری چیست؟ بررسی انواع رمزنگاری و ویژگی های رمزنگاریرمزنگاری چیست؟ بررسی انواع رمزنگاری و ویژگی های رمزنگاریرمزنگاری چیست و چگونه کار میکند؟ این مقاله عالی به معرفی رمز نگاری، انواع رمزنگاری از جمله متقارن و نامتقارن، الگوریتم های رمزنگاری و تاریخچه آن پرداخته است ، امنیت اطلاعاتامنیت اطلاعات چیست؟امنیت اطلاعات چیست؟امنیت اطلاعات چیست و چرا امنیت اطلاعات مهم است؟ این صفحه عالی روش‌های ایمن سازی و پیشگیری از اطلاعات را شرح داده و انواع داده ها از نظر امنیت را توضیح داده و داده‌ها، امنیت شبکه و... به مباحث داغ امروزی تبدیل شده است و کشورهای سطح اول اقدام به پذیرش و جذب دانشجوی خارجی کرده‌اند.

نکته‌ای که در مورد این رشته باید مدنظر قرار دهید این است که تعداد دانشجوهای مورد پذیرش این رشته و همچنین متقاضیان آن معمولاً کمتر از گرایش‌هایی مثل هوش مصنوعی و نرم‌افزار است. همچنین باتوجه‌به خطرات احتمالی و حساس‌بودن این گرایش، بعضی از کشورها ممکن است دانشجوی این رشته در کشور خاص (در اینجا ایران) را نپذیرند؛ بنابراین قبل از انتخاب این رشته حتماً کشور مقصد را در این باره بررسی کنید.

گرایش مهندسی شبکه

از دیگر گرایش‌هایی که در کشورهای توسعه‌یافته از اهمیت نسبتاً خوبی برخوردار است، گرایش شبکه است. مباحثی مانند بهینه‌سازی، شبکه‌های 6G و بالاتر، Telecommunication، توسعه پروتکل‌ها و... در حال حاضر از محبوبیت بالایی برخوردارند. هرچند که در کشورهای درحال‌توسعه، این موارد زیاد به چشم نمی‌خورد و تنها در حد مطالعه در حوزه آکادمیک است.

گرایش معماری کامپیوتر

گرایش معماری کامپیوترمعماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر معماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر یکی از گرایش‌ های ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش معماری سیستم های کامپیوتری است، در این صفحه گرایش معماری سیستم های کامپیوتری توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده. نیز از جمله گرایش‌هایی است که در کشورهای مختلف از محبوبیت‌های متفاوتی برخوردار است. امروزه بسیاری از دانشگاه‌های برتر در سرتاسر جهان اقدام به این پذیرش دانشجو در این گرایش می‌کنند. نکته‌ای که باید مدنظر داشته باشید، صنعت کشور موردنظر در این رشته است. باید بررسی کنید آیا در حوزه معماری کامپیوتر، شرایط آن کشور و حوزه‌های کاری این گرایش در آن کشور از محبوبیت کافی برخوردار است یا خیر؟

نکات مربوط به انتخاب گرایش برای اپلای

تا اینجا گرایش‌های مختلفی را بررسی کردیم و دیدیم که هر رشته، فیلدهای مخصوص به خود را دارد و انتخاب هرکدام از آنها می‌تواند به نحوی مختلف جهت اپلای کمک‌کننده‌مان باشد. اما هنوز یک‌سری از نکات مانده است که واجب است تا آنها را مدنظر قرار دهید.

نکته اول: حوزه‌ های مشترک

در بسیاری از موارد زمینه‌های تحقیقاتی بر گرایش اولویت دارد. به‌عنوان‌مثال در حال حاضر، حوزه IoT یا همان اینترنت اشیااینترنت اشیا iot چیست ⚡️ اینترنت اشیا چیست به زبان سادهاینترنت اشیا iot چیست ⚡️ اینترنت اشیا چیست به زبان سادهاین مقاله عالی معرفی کرده اینترنت اشیا iot چیست و چه کاربردی دارد و تاریخچه IoT، حوزه های کاربرد اینترنت اشیا و مزایا و معایب اینترنت اشیا را بررسی کرده یکی از مباحث داغ روز به‌حساب می‎آید. شما به‌عنوان یک مهندس نرم‌افزار می‌توانید در بخش‌های نرم‌افزاری این حوزه فعالیت کنید؛ می‌توانید به‌عنوان مهندس شبکه به فعالیت در خصوص نحوه ارتباط دستگاه‌های IoT بپردازید؛ همچنین می‌توانید به‌عنوان مهندس امنیت بر روی مباحث امنیتی اینترنت اشیا نیز کار کنید؛ بنابراین با گرایش‌های مختلف می‌توان بر روی یک فیلد کارکرد و از موقعیت‌های به وجود آمده برای اپلای بهره‌مند شد. این مورد در خصوص سیستم‌های تعبیه شده (Embedded Systems)، داده کاویداده‌ کاوی چیست؟ بررسی 0 تا 100 دیتا ماینینگ (data mining)داده‌ کاوی چیست؟ بررسی 0 تا 100 دیتا ماینینگ (data mining)این مقاله عالی بررسی کرده که داده کاوی یا دیتا ماینینگ (data mining) چیست و چه کاربردی دارد، سپس انواع روش های داده کاوی و مزایای دیتا ماینینگ را بررسی کرده، کامپیوترهای کوانتومیکامپیوتر کوانتومی چیست؟همه چیز درباره کامپیوترهای کوانتومیکامپیوتر کوانتومی چیست؟همه چیز درباره کامپیوترهای کوانتومیبراستی کامپیوتر کوانتومی چیست؟ این مقاله عالی به بررسی و معرفی کامپیوترهای کوانتومی به زبان ساده پرداخته است، همچنین قدرت کامپیوترهای کوانتومی را بررسی کرده، بلاکچینبراستی بلاکچین چیست؟ از 0 تا 100 بلاکچین به زبان سادهبراستی بلاکچین چیست؟ از 0 تا 100 بلاکچین به زبان سادهبراستی بلاکچین چیست؟ افراد زیادی می‌خواهند با بلاکچین آشنا شوند، اما نمی‌توانند در سایت‌ها توضیح ساده ای از بلاکچین بیابند، این مقاله به توضیح بلاچین به زبان ساده پرداخته و بسیاری از حوزه‌های دیگر صحیح است. می‌دانستید با استفاده از گوگل اسکولارگوگل اسکولار چیست؟ کاربرد و ویژگی های google scholar چیست؟گوگل اسکولار چیست؟ کاربرد و ویژگی های google scholar چیست؟این مقاله عالی به معرفی گوگل اسکولار (Google Scholar) پرداخته، سپس ویژگی های گوگل اسکولار، نقاط ضعف گوگل اسکالر و گوگل اسکالر فارسی چیست؟ را بررسی کرده است به‌راحتی می‌توانید از حوزه‌های پرطرف‌دار پژوهشی مهندسی کامپیوتر آگاهی پیدا کنید! هر چه حوزه‌ای پرطرف‌دارتر باشد احتمال موفقیت اپلای و گرفتن فاند در آن بیشتر خواهد شد.

نکته دوم: یادگیری زبان در بحث اپلای

از مواردی که بسیاری از دانشجویان آن را خورده می‌گیرند، بحث زبان است. داشتن صرفاً یک مدرک زبان با نمره حداقل نیازمندی‌های دانشگاه کافی نیست. دانشجویی که قادر به ایجاد ارتباط بیشتر و صحبت‌کردن بهتر به زبان خارجی باشد؛ اما تعداد کارهای پژوهشی کمتری در رزومه خود داشته باشد، اولویت بیشتری برای انتخاب دارد نسبت به دانشجویی که کارهای تحقیقاتی بالاتری داشته؛ اما قادر به ایجاد ارتباط به زبان خارجی نبوده. این مورد در کشورهایی که قبل از اپلای نیاز به مصاحبه با استاد را دارد بیشتر به چشم می‌خورد.

نکته سوم: هیجانات در انتخاب رشته

به این نکته مهم بسیار توجه کنید. هیچ موقع تحت‌تأثیر هیجانات مربوط به یک‌رشته و یا یک حوزه قرار نگیرید و بر اساس آن تصمیم‌گیری نکنید. قبل از آن بررسی کنید آیا رشته و یا حوزه‌ای که در حال انتخاب آن هستید تحت‌تأثیر هیجانات قرار گرفته است یا خیر. به‌عنوان‌مثال مباحث مربوط به بلاک‌چین حدود چند سال پیش به یکی از موارد بسیار داغ تبدیل شده بود؛ طوری که رشته‌های غیر کامپیوتر و مهندسی (مثلاً مالی و اقتصادی) اقدام به نوشتن مقاله در این حوزه می‌کردند. اما بعد از چند سال تعداد مقاله‌ها به‌شدت افت کرد و تعداد پژوهش‌ها در مواردی مانند متاورس، NFT و... به زیر 15 درصد رسید.

در حال حاضر هستند بسیاری از زمینه‌ها و رشته‌هایی که در صدر جدول قرار دارند و تقاضا برای آنها زیاد است. قبل از انتخاب آنها بررسی کنید که آیا تحت‌تأثیر هیجانات قرار گرفته‌اند یا خیر؟ آیا در آینده همچنان محبوب خواهند ماند یا صرفاً در یک برهه زمانی محبوب شده‌اند؟ اگر می‌خواهید درباره اپلای و فرایندهای آن بیشتر بدانید می‌توانید در ویدئوهای اپلای برای همهاپلای برای همهاپلای برای همهاین روزها خیلی از دانشجویان به فکر ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند. در این دوره به زبان ساده کارهایی ضروری برای اپلای یا مهاجرت تحصیلی خارج از کشور توضیح داده شده است. را مشاهده کنید.

جمع بندی

تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان همیشه آرزوی بسیاری از دانشجویان بوده است. رشته مهندسی کامپیوتر این امکان را در اختیار دانشجویان قرار داده است تا بتوانند در دانشگاه‌های مدنظر خود به تحصیل بپردازند. البته پذیرفته‌شدن در دانشگاه‌های خارجی به این سادگی نیست و چالش‌های خودش را دارد. در این مقاله به بررسی بهترین گرایش ارشد کامپیوتر برای اپلای پرداخته شد و زمینه‌های مختلفی را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین نکات مهم پیرامون انتخاب گرایش ارشد مهندسی کامپیوتر نیز ذکر شده است.

آیا فرصت‌های خوبی برای اپلای در رشته مهندسی کامپیوتر وجود دارد؟

باتوجه‌به آمارها، تعداد شغل‌ها و حوزه‌های فعال در رشته مهندسی کامپیوتر تا سال 2030 ، بیشترین رشد را نسبت به تمامی رشته ها خواهد داشت. بنابراین بدون شک رشته مهندسی کامپیوتر بهترین شانس را برای اپلای دارد.

آیا می‌توان حوزه تحقیقاتی جهت اپلای را متفاوت با رشته تحصیلی خود انتخاب کرد؟

به‌طورکلی باید گفت بله این امکان وجود دارد. هرچند که به طبع، شانس قبولی آن کمتر از موقعی است که در آن حوزه، تحصیل و فعالیت هم کرده باشید. اما این امر غیرممکن نیست.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200