تا ۵۰٪ تخفیف در جشنواره کوله پشتی بهار
دیدن تخفیف‌ها و شرکت در جشنواره
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر

یکی از چالش‌های برخی دانشجویان در زمان تحصیل، تصمیم برای تغییر رشته است. برخی دانشجویان در حین تحصیل به دلایلی تصمیم می‌گیرند تغییر رشته دهند. در این مقاله قرار است به بررسی تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر، بررسی تفاوت آن‌ها، دلایل دانشجویان برای تغییر رشته، شرایط و ضوابط آن و همچنین تأثیر آن بر آینده تحصیلی و شغلی بپردازیم.

تفاوت های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر

تصویری از خانم مهندس کامپیوتر

رشته علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. رابطی بین دانش کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است و ریاضیات است و افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند، باید دید الگوریتمی و ریاضیاتی داشته باشند و می‌توان به‌صراحت گفت پایه این رشته ریاضیات و استدلال است. هدف از این رشته، دستیابی به بهترین روش برای حل مسائل و مشکلات با حداکثر دقت و سرعت است اما از طرفی رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است به بررسی طراحی، ساخت، نگهداری و استفاده سامانه‎‌های نرم‌افزاری و سخت افزاری و مباحث مرتبط با فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید. و شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است می‌پردازد. رشته مهندسی کامپیوتر دربرگیرنده مباحث تئوری کمتر نسبت به علوم کامپیوتر است و همچنین مباحث آن فنی‌تر و کاربردی‌تر است و عمومیت بیشتری دارد.

دلیل تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر

معمولاً برخی از دانشجویان در میانه مسیر تحصیل به دلایلی تصمیم به تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر می‌گیرند که در ادامه چند مورد آن آورده شده است:

شرایط تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر

به‌طورکلی، شرایط تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر در مقطع لیسانس شامل این موارد می‌شود:

  1. دانشجو باید 24 واحد در دو ترم مجزا در رشته‌ای که تحصیل می‌کند گذرانده باشد.
  2. هر دانشجویی در دوران تحصیل تنها یک‌بار مجاز به تغییر رشته تحصیلی است.
  3. دانشجو طبق کارنامه سبز، باید کد رشته موردنظر را کسب کند.
  4. معدل دانشجو باید بالاتر از 12 باشد و هیچ‌گونه منعی برای تحصیل (انضباطی، مشروط و…) وجود نداشته باشد.
  5. رشته مورد تقاضای دانشجو باید در همان دانشگاهی که تحصیل می‌کند موجود باشد.
  6. دانشجو حتماً باید سنوات تحصیلی کافی را برای ادامه تحصیل در رشته جدید داشته باشد، درغیراین‌صورت از تحصیل محروم خواهد شد.
  7. تغییر رشته در نوبت پایین‌به‌بالا، نظیر شبانه به روزانه و غیرحضوری به نیمه‌حضوری و حضوری غیرممکن است.
  8. نمره کسب شده توسط دانشجو در کنکور سراسری نباید از نمره کشوری رشته موردنظر در دانشگاه کمتر شود.

درصورتی‌که دانشجویی دارای شرایط بالا باشد، لازم است یک ترم در دانشگاه پذیرفته شده در رشته علوم کامپیوتر تحصیل کند و سپس فرم تغییر رشته را پرکرده و همراه با کارنامه سبز به دانشگاه مبدأ و مقصد ارائه دهد. همچنین بعدازاین مرحله دانشجو باید منتظر تأییدیه گروه آموزشی بماند و درصورتی‌که موافقت صورت گیرد، دانشجو در ترم بعد می‌تواند در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کند.

تاثیر تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر با کنکور ارشد کامپیوتر

بسیاری از دانشجویان هستند که لیسانس علوم کامپیوتر دارند ولی به علت بهتر بودن رشته مهندسی کامپیوتر برای مقطع ارشد در کنکور ارشد کامپیوتر شرکت می‌کنند و وارد رشته مهندسی کامپیوتر می‌شوند، لازم به ذکر است که با هر لیسانسی می‌توانید در کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید و محدودیتی در این خصوص وجود ندارد، توجه کنید که رشته مهندسی کامپیوتر از جهات مختلفی نظیر اپلای، بازار کار، عملی‌تر بودن و موارد دیگر از رشته علوم کامپیوتر بهتر است.

تاثیر تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر در آینده شغلی و تحصیلی

تصویری از یک مهندس کامپیوتر در حال برنامه نویسی

رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر هر دو دارای بازار کار مطلوبی هستند و ارزش تحصیل در این رشته‌ها نیز بالاست. حتی دانشجویان می‌توانند قبل از اتمام تحصیل، موقعیت شغلی مناسب را پیدا کرده و مشغول به کار شوند. فارغ‌التحصیلان علوم کامپیوتر می‌توانند در مشاغلی مانند تجزیه‌وتحلیل پایگاه دادهپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ این مقاله به بررسی این موضوع و همچنین انواع پایگاه داده، کاربردهای پایگاه داده، محبوب ترین پایگاه های داده و اجزای اصلی پایگاه داده پرداخته ها، سیستم‌ها، نرم‌افزارها و سخت افزارها و مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری مشغول به کار شوند. افرادی که فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر هستند نیز می‌توانند در مشاغل مربوط به نصب و راه‌اندازی شبکهمعرفی و بررسی رشته شبکه های کامپیوتریمعرفی و بررسی رشته شبکه های کامپیوتریرشته شبکه های کامپیوتری یکی از رشته های مقطع ارشد کامپیوتر است، در این صفحه مواردی همچون دروس ارشد شبکه های کامپیوتری، بازار کار رشته شبکه های کامپیوتری، ظرفیت این رشته در دانشگاه‌های دولتی بررسی شده است، تعمیر و نگهداری آن، برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است و هوش مصنوعیدرس هوش مصنوعیدرس هوش مصنوعیاین صفحه عالی به معرفی درس هوش مصنوعی از جمله پیش نیازهای درس هوش مصنوعی، سرفصل و منابع درس هوش مصنوعی و فیلم‌های آموزشی درس هوش مصنوعی پرداخته شده کار کنند. درصورتی‌که دانشجویان در هر یک از رشته‌های علوم کامپیوتر یا مهندسی کامپیوتر، آن‌هم در یک دانشگاه معتبر دولتی تحصیل کنند، می‌توانند در آینده شانس بیشتری برای اپلایاپلای برای همهاپلای برای همهاین روزها خیلی از دانشجویان به فکر ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند. در این دوره به زبان ساده کارهایی ضروری برای اپلای یا مهاجرت تحصیلی خارج از کشور توضیح داده شده است. تحصیلی و تحصیل مقطع دکترا در خارج از کشور داشته باشند.

مزایا و معایب تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر

هر کاری مزایا و معایب خود را دارد و تغییر رشته نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه به مزایا و معایب تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر می‌پردازیم.

مزایای تغییر رشته به مهندسی کامپیوتر

یکی از دلایل محکم برای تغییر رشته این است که شما در رشته موردعلاقه خود می‌توانید درس بخوانید. ضمن این که می‌توانید در رشته موردعلاقه خود دانش و تخصص بیشتری کسب نمایید؛ همچنین می‌توانید مفاهیم مربوط به کامپیوتر را به‌صورت کاربردی‌تر یاد بگیرید و اینکه در ایران بازار کار رشته مهندسی کامپیوتربررسی بازار کار رشته کامپیوتر بصورت 0 تا 100 و با تمام جزئیاتبررسی بازار کار رشته کامپیوتر بصورت 0 تا 100 و با تمام جزئیاتدر این صفحه به بازار کار رشته کامپیوتر، درآمد و مسائل پیرامون مشاغل مرتبط با رشته کامپیوتر در ایران و جهان و چشم اندازهای آن پرداخته‌ایم. تا حدودی بهتر از علوم کامپیوتر است.

معایب تغییر رشته به مهندسی کامپیوتر

یکی از چالش‌های تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر بحث زمان است. ممکن است شما وقت خود را صرف رشته علوم کامپیوتر کرده باشید درصورتی‌که علاقه و اشتیاق لازم برای تحصیل در این رشته را نداشتید. یکی دیگر از معایب، سختی این پروسه در مقطع لیسانس است و شرایط و ضوابط زیاد آن است. همان‌طور که بالاتر قید شد، دانشجو باید تمامی شرایط را داشته باشد و همچنین فرم تغییر رشته و کارنامه سبز را هم برای دانشگاه مبدأ و هم دانشگاه مقصد ارائه دهد و درصورتی‌که مورد تأیید قرار گرفت، آن زمان می‌تواند رشته‌اش را عوض کند که این پروسه نیز کمی زمان‌بر است.

جمع‌بندی

ما در این مقاله به بررسی تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر و بخش‌های مختلف آن پرداختیم. طبیعتاً طی‌کردن این مسیر ممکن است مشکلات و چالش‌هایی را در برداشته باشد؛ اما درصورتی‌که منفعت تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر برای دانشجو بیشتر باشد، توصیه می‌شود دانشجو به انجام این پروسه فکر کند و سمت آن برود.

چه تفاوتی بین رشته های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر وجود دارد؟

در علوم کامپیوتر موضوعات بیشتر حول محور الگوریتم و ریاضیات و منطق هستند، درصورتی‌که در مهندسی کامپیوتر حجم مطالب تئوری کمتر بوده و مباحث کاربردی و عملی بیشتری از کامپیوتر آموزش داده می‌شود.

چرا دانشجویان تصمیم به تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر می‌ گیرند؟

دلایل متعددی برای این کار وجود دارد، از جمله: تلاش برای موقعیت‌های شغلی بهتر و مناسب‌تر، دنبال‌کردن علاقه، عدم دریافت مشاوره صحیح یا مشاوره با افراد فاقد صلاحیت، نارضایتی از تحصیل در رشته علوم کامپیوتر و…

آیا بهتر است که رشته خود را از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر تغییر دهیم؟

همه چیز به خود شما برمی‌گردد. درصورتی‌که قصد تغییر رشته دارید ابتدا شرایط خود را مورد بررسی قرار دهید. درصورتی‌که منفعت تغییر رشته بیشتر از مضراتش بود، توصیه می‌شود اقدام به تغییر رشته کنید. هرچند هر دو رشته آینده تحصیلی و شغلی تضمین شده دارند.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره تیم پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200