کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

معرفی درس سیستم عامل – بهترین آموزش درس سیستم عامل در کشور

درس سیستم عامل در این صفحه معرفی شده، همچنین بهترین آموزش درس سیستم عامل در کشور را می‌توانید در این صفحه تهیه کنید، فصول و مراجع سیستم عامل نیز بررسی شده

 سیستم عامل برنامه‌ای است که سخت افزار کامپیوتر و اجرای نرم افزارها را مدیریت می‌کند و نقش واسط را بین سخت افزار پیچیده و برنامه‌های کاربران را ایفا می‌کند. همه سیستم‌عامل‌ها موارد زیر را مدیریت می‌کنند : فرآیند‌ها، وقفه، حافظه، سیستم فایل، درایورهای دستگاه‌ها، شبکه، امنیت و ورودی‌ها و خروج‌ها.

بنابراین این درس در کنار درس‌هایی مانند ساختمان داده و شبکه، معماری، هوش مصنوعی و ... از دروس بسیار مهم و پایه‌ای برای تمامی دانشجویانی است که می‌خواهند بصورت آکادمیک در رشته کامپیوتر کار یا تحصیل کنند.

به تمام دانشجویانی که می‌خواهند در رشته کامپیوتر به جایگاه‌های بالایی برسند توصیه اکید می‌کنیم که مفاهیم درس سیستم عامل را به خوبی فرا گیرند. در کنکور ارشد کامپیوتر از درس سیستم عامل 7 تست و در کنکور ارشد آی‌تی نیز 7 تست مطرح می‌شود.

درس سیستم عامل در کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی

ابتدا به بررسی اهمیت درس سیستم عامل در کنکور ارشد کامپیوتر می‌پردازیم و سپس به سراغ کنکور ارشد آی تی می‌رویم:

اهمیت درس سیستم عامل در کنکور ارشد کامپیوتر

در کنکور ارشد کامپیوتر دروس مورد آزمون در تمامی گرایش های مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های کارشناسی و ارشد مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های کارشناسی و ارشد مهندسی کامپیوتربا توجه به اینکه در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر محبوب‌ترین رشته در دنیا و کشور است و در سال‌های اخیر اکثر رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی این رشته را انتخاب می‌کنند نیاز است در این صفحه بصورت دقیق به معرفی رشته و گرایش هاي مهندسي کامپيوتر پرداخته شده است یکسان است و بصورت زیر است:

 1. درس زبان انگلیسی
 2. مجموعه دروس ریاضیات شامل 4 درس: ریاضی 1و2، آمار و ریاضیات گسسته
 3. مجموعه دروس تخصصی که شامل 11 درس زیر است

دروس تخصصی کنکور ارشد کامپیوتر شامل 11 درس زیر است:

نظریه زبان ها و ماشین ها،‌ سیگنال و سیستم، ساختمان داده، طراحی الگوریتم، هوش مصنوعی، مدار منطقی،‌ معماری کامپیوتر، الکترونیک دیجیتال، سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده. سازمان سنجش این 11 درس را به 4 مجموعه تقسیم کرده است و هر مجموعه درس، در گرایش های مختلف ضرایب متفاوتی دارد، این 4 مجموعه درس عبارت اند از:

 1. مجموعه دروس تخصصی 1 که شامل دو درس: نظریه زبان و سیگنال است
 2. مجموعه دروس تخصصی 2 که شامل 3 درس: ساختمان داده و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی است
 3. مجموعه دروس تخصصی 3 که شامل 3 درس: مدار منطقی و معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال است
 4. مجموعه دروس تخصصی 4 که شامل 3 درس: سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده است

در کنکور ارشد کامپیوتر تنها تفاوت میان گرایش های مختلف در ضرایب متفاوتی است که این 4 مجموعه درس تخصصی در هر گرایش دارند، ضرایب هر کدام از این 4 مجموعه تخصصی در گرایش های مختلف را می‌توانید در صفحه دروس کنکور ارشد کامپیوتردروس آزمون و ضرایب آنها در کنکور ارشد کامپیوتر و آی تیدروس آزمون و ضرایب آنها در کنکور ارشد کامپیوتر و آی تیقبل از شروع مطالعه برای کنکور ارشد رشته کامپیوتر لازم است تا از دروس مورد آزمون، اهمیت هر کدام و همچنین ضرایب آن‌ها مطلع باشید تا بتوانید به صورت هوشمندانه برنامه ریزی کرده و بهترین نتیجه را کسب کنید. این صفحه راهنمای شما در موارد ذکر شده خواهد بود. مشاهده کنید.

همانطور که در بالا مشخص است درس سیستم عامل در مجموعه دروس تخصصی 4 است، مجموعه دروس تخصصی شماره 4 از اهمیت بالایی برخوردار است، دلیل اهمیت بالای مجموعه دروس تخصصی 4 آن است که ضریب این مجموعه در تمامی گرایش‌های مهندسی کامپیوتر یا 3 است و یا 4. همچنین از درس سیستم عامل 7 تست در کنکور ارشد کامپیوتر مطرح می‌شود.

اهمیت درس سیستم عامل در کنکور ارشد آی تی

در کنکور ارشد آی تی دروس مورد آزمون بصورت زیر است:

 1. درس زبان انگلیسی
 2. مجموعه دروس مشترک شامل 5 درس: ریاضی گسسته، ساختمان داده، طراحی الگوریتم، مهندسی نرم افزار و شبکه‌های کامپیوتری
 3. اصول و مبانی مدیریت
 4. مجموعه دروس تخصصی مشترک شامل 3 درس: پایگاه داده، هوش مصنوعی و سیستم عامل

کنکور ارشد آی تی (یا همان فناوری اطلاعات) شامل دو رشته

1) مهندسی فناوری اطلاعات و

2) مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی است

حال ضرایب هر یک از مجموعه دروس بالا برای هر کدام از این رشته ها متفاوت است، این ضرایب برای هر کدام از این دو رشته به شرح زیر است:

همان طور که در بالا اشاره شد سیستم عامل جزء دورس تخصصی مشترک است و مجموعه دروس تخصصی مشترک بسته به گرایش یا ضریب 2 دارد و یا 4، همچنین از درس سیستم عامل در کنکور ارشد رشته فناوری اطلاعات 7 سوال مطرح می‌شود.

بطورکلی برای دانشجویانی که می‌خواهند رتبه خوبی در کنکور ارشد آی تی بیاورند در درجه اول باکس دروس مشترک مهم است و در درجه دوم باکس دروس تخصصی مشترک و باکس زبان و مدیریت با توجه به تعداد تست‌های بالایی که دارند اهمیت کمتری دارند، البته توصیه ما به افرادی که زبان قوی دارند و یا حفظیات آنها خوب است این است که این دو درس را نیز مطالعه کنند.

مراجع درس سیستم عامل

مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب سیستم عامل تننباوم(Tanenbaum) و استالینگ (Stallings) است، همچنین کتاب‌ سیلبرشاتز (Silberschatz) نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب های رشته کامپیوترکتب تخصصی دوران تحصیل رشته های کامپیوتر و آی تیکتب تخصصی دوران تحصیل رشته های کامپیوتر و آی تیدر این صفحه بروزترین، جامع‌ترین و مهم‌ترین کتاب‌های مرجع رشته کامپیوتر، فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر را برایتان قرار داده‌ایم، تا به راحتی و بدون صرف زمان طولانی برای جستجو در اینترنت، از آن‌ها به صورت رایگان بهره ببرید. به جز سایت کنکور کامپیوتر سایت فارسی دیگری چنین صفحه‌ای ندارد. دانلود کنید، البته خواندن کتاب مرجع به دانشجویان سال‌های پایین‌تر توصیه می‌شود و به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور ارشد یا دکتری دارند زیاد توصیه نمی‌شود. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد و یا دکتری کامپیوتر و آی تی این درس را بخوانند می‌توانند از منابعی که در صفحه منابع کنکور ارشد کامپیوترجامع ترین منابع آزمون ارشد 1403 رشته مهندسی کامپیوترجامع ترین منابع آزمون ارشد 1403 رشته مهندسی کامپیوترمهم ترین گام‌ برای کسب موفقیت در کنکور ارشد کامپیوتر، تهیه بهترین منابع است، بهترین منابع، منابعی هستند که تقریبا تمامی رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی کنکور ارشد کامپیوتر از آنها استفاده می‌کنند، در زیر این منابع را به شما معرفی می‌کنیم معرفی شده استفاده کنند.

فصل‌های درس سیستم عامل

سر فصل مطالبی که در این درس وجود دارد عبارت است از :‌

 1. فرآیندها و زمانبندی پردازنده‌ها
 2. همروندی انحصار متقابل و همگام‌سازی
 3. بن بست
 4. ورودی و خروجی
 5. مدیریت حافظه
 6. حافظه مجازی

برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده می‌توانید به قسمت تعداد آنالیز سوالات کنکور کامپیوتر رجوع کنید.

معرفی دوره درس و تست سیستم عامل

تدریس سیستم عامل بصورت 0 تا 100 و بسیار روان و جذاب خواهد بود و فارغ از اینکه شما برای چه آزمونی سیستم عامل را مطالعه می‌کنید چشم شما به دنیای کامپیوتر بازتر خواهد کرد که این ویژگی مهمترین ویژگی این کلاس خواهد بود.

متاسفانه در اکثر دانشگاه‌های کشور چندین مشکل در ارائه درس سیستم عامل وجود دارد، مشکل اول این است که در دانشگاه‌ها سر فصلی که وزارت علوم برای کنکور اعلام کرده بطور کامل تدریس داده نمی‌شود و یا اگر درس داده می‌شود بصورت روان و به نحوی که همه دانشجویان به سادگی متوجه شوند درس داده نمی‌شود، که اتفاقا اکثر سوالات نیز از همین مباحث است. مشکل دوم این است همان مباحثی هم که تدریس می‌شود بصورت 0 تا 100 و با جزییات زیاد و بصورت کنکوری تدریس داده نمی‌شود و بنابراین دانشجویان توانایی حل تست‌های کنکور را پیدا نمی‌کنند.

در کلاس آنلاین سیستم عامل تهیه شده بر خلاف فیلم‌های مشابه این فرض در نظر گرفته نشده که دانشجویان باید یکسری از مطالب را از قبل بلد باشند و همه چی از صفر توضیح داده شده است، به همین علت، تمامی دانشجویان با هر پایه و سطحی که دارند می‌توانند بیشترین بهره را از این کلاس ببرند، حتی دانشجویانی که رشته لیسانس شان کامپیوتر نبوده است براحتی می‌توانند از این فیلم استفاده کنند و درس سیستم عامل را بصورت عمیق و مفهومی فرا گیرند.

دانشجویان عزیز توجه کنند که برای تهیه کلاس سیستم عامل نیازی نیست که ابتدا درس دیگری را مطالعه کرده باشید و تمامی پیش نیازهای لازم در همین کلاس تدریس می‌شود.

در کلاس سیستم عامل تمامی کتاب‌های رفرنس سیستم عامل مانند تننباوم، سیلبرشاتز، استالینک و ... پوشش داده می‌شود.

همچنین آموزش دوره سیستم عامل بصورت صفر تا صد است و تمامی مطالب از ساده به سخت گفته شده‌اند و تمامی دانشجویان کشور چه آن‌هایی که حتی رشته کامپیوتر نبوده‌اند و چه دانشجویان قوی دانشگاه‌های شریف و تهران و ... می‌توانند بهره زیادی از این دوره ببرند.

این کلاس برای چه دسته از افرادی مناسب است؟

سیستم عامل جلسه 1

سیستم عامل جلسه 1

سیستم عامل جلسه 1

سیستم عامل جلسه 2

سیستم عامل جلسه 2

سیستم عامل جلسه 3

سیستم عامل جلسه 3

سیستم عامل جلسه 4

سیستم عامل جلسه 4

نمایش بیشتر
نمایش کمتر

برای شرکت در این کلاس نیاز به پیش مطالعه داریم؟

برای شرکت در این کلاس نیاز به هیچ پیش نیازی نخواهید داشت و حتی اگر رشته شما کامپیوتر نیست بصورت 100 درصد متوجه مطالب خواهید شد.

در صورت تهیه کلاس درس و حل تست نیاز به چه منابع دیگری داریم؟

با تهیه کلاس درس و حل تست سیستم عامل نیاز به هیچ کتاب و منبع دیگری ندارید و نیاز به هیچ پیش مطالعه دیگری نیز ندارید و تمامی مطالب از پایه تا بالاترین سطوح تدریس می‌شود، همچنین در کلاس نکته و تست سیستم تمامی تست‌های مهم کنکور از اولین سال برگزاری تا آخرین سال برگزاری حل خواهد شد.

دانشجویان عزیز هر گونه سوالی در مورد کلاس سیستم عامل دارید می‌توانید از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی: @konkurcomputer_admin

شماره تماس پشتیبانی: 09378555200

Ramin Razavi 1

کلاس آنلاین سیستم عامل

تخفیف وبینار برنامه‌ریزی: تا ۳ مهر

30% 850,000 تومان 595,000 تومان
رامین رضوی
۶۰ ساعت
Ramin Razavi 1

کلاس آنلاین نکته و تست سیستم عامل

تخفیف وبینار برنامه‌ریزی: تا ۳ مهر

30% 600,000 تومان 420,000 تومان
رامین رضوی
30 ساعت

نظر برخی از رتبه های برتر کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی در مورد کیفیت فیلم‌ها

نظر رتبه 1 کنکور

نظر رتبه 2 کنکور ارشد کامپیوتر

نظر رتبه 6 کنکور ارشد کامپیوتر

نظر رتبه 2 کنکور

از پایه ضعیف تا شریف

نظر رتبه 6 کنکور 1400

کیفیت فیلم ها خوب بود

همه دروس عالی تدریس شده بودند

فیلم ها با بیان شیوا و بدون ابهام بود

معماری کامپیوتر و منطقی 100 زدم

رتبه 9 :فیلم ها بی نقص بود

فیلم ها خوب بودند

کیفیت بالا و هزینه مناسب

رتبه 13 کنکور ارشد کامپیوتر 1401

فیلم‌ها بی‌نیازم کرد

تدریس زیبا و بیان شیوا

خیلی کامل و جامع است

فیلم های استاد رضوی از همه نظر عالی بودند

فیلم‌ درس و تست کافیست

کیفیت و نحوه تدریس و قدرت بیان اساتید از همه نظر خوب بود

خیلی راضی بودم درسها خیلی عمیق تدریس میشد

از همه دروس خیلی راضی بودم

نظر پارسا شریعت

نظر رتبه 43 کنکور

از دروس استاد رضوی خیلی راضی بودم

نظر رتبه 11 کنکور 1400

نظر پیمان هاشمی

نظر رتبه 8 کنکور 1400

تدریس از 0 تا 100

نظر رتبه 40 کنکور

فیلم شما را جلو می‌اندازد

نظر رتبه 50 کنکور 1400

نظر رتبه 67 کنکور 1400

نظر ریحانه حسین زاده

نظر مرتضی اکبری

نظر رتبه 113 کنکور 1400

تاثیر منابع خوب

نظر سامان حسینی

تفاوت منابع مناسب

نظر رتبه 32 کنکور 1400

کیفیت بالا تدریس

نظر شیوا رضازاد

از روی مراجع نخوانید

فیلم ها خیلی مفهومی بودند

همه درس ها فوق العاده بود

از صفر تا صد و کامل هستند

آشنایی با استاد رضوی و کافه تدریس معجزه بود

فیلم ها جامع بودند

کل منابع من از کافه تدریس یا کنکور کامپیوتر بود

دروس واقعا فوق العاده بودند

فیلم ها خیلی دقیق و جامع و کامل بودند

 

امتیازدهی4.3076923076923 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.31 امتیاز (13 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات