برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

مهندسی کامپیوتر شریف

مهندسی کامپیوتر شریف و هر آنچه درباره آن باید بدانید در این مقاله عالی بیان شده است و دانشکده مهندسی کامپیوتر و چارت مهندسی کامپیوتر شریف و ... بررسی شده

یکی از رشته‌های بسیار پرطرف‌دار چه در خارج کشور و چه در داخل کشور که دارای حوزه‌های وسیعی است و در بخش‌های مختلف آکادمیک و صنعت فعالیت می‌کند رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است است. هر ساله هدف بسیاری از داوطلبان کنکور قبول‌شدن در رشته مهندسی کامپیوتر است و بسیاری از آنها تا مقاطع بالاتر به تحصیل در این رشته می‌پردازند.

دانشگاه‌های بسیاری در کشور وجود دارند که برخی از آنها در جایگاه بالاتری نسبت به بقیه قرار دارد. یکی از این دانشگاه‌های برتر، دانشگاه شریفارشد کامپیوتر شریفارشد کامپیوتر شریفاین صفحه عالی به معرفی ارشد کامپیوتر شریف پرداخته و ارشد کامپیوتر شریف را از همه زوایا از جمله گرایش ها، دروس هر گرایش، اساتید معروف و ... بررسی کرده است که هرساله هدف بسیاری از داوطلبان کنکور و یا دانشجویان برتر قرار می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم تا با رشته مهندسی کامپیوتر شریف بیشتر آشنا شویم و جنبه‌های مختلف این رشته را مورد بررسی قرار دهیم.

دانشکده مهندسی کامپیوتر

اولین دانشکده‌ مستقل مهندسی کامپیوتر در ایران، دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف است که در سال 1364 تأسیس شد. این دانشکده دارای بیش از 1300 دانشجوی شاغل به تحصیل و بیش از 5 هزار دانش‌آموخته است. همچنین دانشکده مهندسی کامپیوتر نزدیک به 40 عضو هیئت‌علمی دارد و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد؛ بنابراین می‌توان گفت یکی از بزرگ‌ترین دانشکده‌های دانشگاه صنعتی شریف نیز محسوب می‌شود.

از افتخارات دانشکده مهندسی کامپیوتر شریف می‌توان به این نکته اشاره کرد که همواره مقصد بهترین دانشجویان مهندسی کشور بوده است. به‌عنوان‌مثال در سال 1401 از بین 100 نفر رتبه برتر کنکور رشته ریاضی، 78 نفر این دانشکده را برای ادامه تحصیل انتخاب کردند. از دیگر افتخارات این دانشکده می‌توان می‌توان گفت بیش از 80 درصد دارندگان مدال‌های طلای المپیاد کشور در رشته‌های مختلف مانند کامپیوتر، ریاضی و فیزیک در سال 1401 در این دانشکده مشغول به تحصیل شده‌اند.

چارت مهندسی کامپیوتر شریف

در سال 1395، کارشناسی مهندسی کامپیوتر با ادغام گرایش‌های نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزاررشته نرم افزار یکی از گرایش های مقطع لیسانس و ارشد کامپیوتر است، در این صفحه رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه و ارشد نرم افزار توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده، سخت افزارمعماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر معماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر یکی از گرایش‌ های ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش معماری سیستم های کامپیوتری است، در این صفحه گرایش معماری سیستم های کامپیوتری توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده. و فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید. بوجود آمد. دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه شریف دوره‌ای چهار ساله می‌باشد و برای دانشجویان شرکت کننده در دوره‌ی کار و آموزش پایدار یا همان کوآپ پنج سال است. رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای گرایش نمی‌باشد و در طی این دوره دانشجویان موظف‌اند 140 واحد درسی را بگذرانند. واحد‌های درسی مهندسی کامپیوتر شریف در جدول زیر آمده است:

ردیف مجموعه درس تعداد واحد
1 دروس عمومی 20
2 دروس پایه 25
3 دروس اصلی 61
4 دروس تخصصی 21
5 دروس اختیاری 13
مجموع 140

برای اطلاع از جزئیات چارت دروس مهندسی کامپیوتر شریف می‌توانید به صفحه چارت مهندسی کامپیوتر شریفچارت مهندسی کامپیوتر شریفچارت مهندسی کامپیوتر شریفاین صفحه عالی چارت مهندسی کامپیوتر شریف را معرفی کرده و دروس پایه، دروس اصلی، دروس اصلی و دروس اختیاری مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف را معرفی کرده است مراجعه کنید.

رشته‌ ها و گرایش‌ های مهندسی کامپیوتر شریف

گفتیم که دانشگاه شریف در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری اقدام به جذب دانشجوی مهندسی کامپیوتر می‌کند. مقطع کارشناسی مهندسی کامپیوتر شریف شامل تنها یک‌رشته (بدون گرایش) است. دانشکده مهندسی کامپیوتر شریف در مقطع کارشناسی‌ارشد دارای هشت گرایش و همچنین در مقطع دکتری شش گرایش است. در جدول زیر عنوان گرایش‌های مختلف مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف را مشاهده می‌کنید. طول این دوره 2 سال می‌باشد:

گرایش های کارشناسی ارشد کامپیوتر
کارشناسی‌ارشد نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزاررشته نرم افزار یکی از گرایش های مقطع لیسانس و ارشد کامپیوتر است، در این صفحه رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه و ارشد نرم افزار توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده 
کارشناسی‌ارشد معماری کامپیوترمعماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر معماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر یکی از گرایش‌ های ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش معماری سیستم های کامپیوتری است، در این صفحه گرایش معماری سیستم های کامپیوتری توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده.  
کارشناسی‌ارشد هوش مصنوعیهر آنچه در مورد رشته هوش مصنوعی باید بدانیدهر آنچه در مورد رشته هوش مصنوعی باید بدانیدبا توجه به اهمیت رشته هوش مصنوعی در کشور و جهان در سال های اخیر، در این صفحه رشته و حوزه هایی که در رشته هوش مصنوعی وجود دارد، بطور کامل بررسی شده است 
کارشناسی‌ارشد الگوریتم و محاسباتگرایش الگوریتم و محاسباتگرایش الگوریتم و محاسباتاین صفحه به معرفی گرایش الگوریتم و محاسبات رشته کامپیوتر پرداخته است 
کارشناسی‌ارشد شبکه های کامپیوتریمعرفی و بررسی رشته شبکه های کامپیوتریمعرفی و بررسی رشته شبکه های کامپیوتریرشته شبکه های کامپیوتری یکی از رشته های مقطع ارشد کامپیوتر است، در این صفحه مواردی همچون دروس ارشد شبکه های کامپیوتری، بازار کار رشته شبکه های کامپیوتری، ظرفیت این رشته در دانشگاه‌های دولتی بررسی شده است 
کارشناسی‌ارشد رایانش امنرایانش امن چیست، بررسی رشته رایانش امن توسط اساتید صنعتی شریفرایانش امن چیست، بررسی رشته رایانش امن توسط اساتید صنعتی شریفرشته رایانش امن بطور کامل در این صفحه معرفی شده است. همین طور در مورد بازار کار رایانش امن و چارت دروس گرایش رایانش امن بطور کامل بحث شده است 
کارشناسی‌ارشد بیوانفورماتیکگرایش بیوانفورماتیکگرایش بیوانفورماتیکبیوانفورماتیک از رشته‌های نو، جذاب و میان رشته‌ای است، با توجه به اطلاعات کمی که در این زمنیه وجود دارد در این مقاله سعی کرده‌ایم هر آنچه در مورد بیوانفورماتیک باید بدانید را به شما بگوییم، با این مقاله کامل و جذاب با ما همراه باشید  
کارشناسی‌ارشد علم دادهمعرفی رشته علوم داده، علم داده (Data Science) چیستمعرفی رشته علوم داده، علم داده (Data Science) چیستدر این مقاله عالی رشته علوم داده، علم داده (Data Science) به صورت کامل معرفی شده است و درباره اهمیت و ضرورت ایجاد رشته علوم داده، واحد های ارشد علوم داده، دروس ارشد رشته علوم داده توضیح داده شده است 

در جدول زیر عنوان گرایش‌های مختلف مقطع تحصیلی دکتری رشته کامپیوتر دانشگاه شریف را مشاهده می‌کنید. طول این دوره 4 سال می‌باشد:

گرایش‌های دکتری کامپیوتر
دکترای نرم‌ افزار
دکترای معماری کامپیوتر
دکترای هوش مصنوعی
دکترای الگوریتم‌ها و محاسبات
دکترای شبکه‌های کامپیوتری
دکترای رایانش امن

رتبه موردنیاز برای مهندسی کامپیوتر شریف

یکی از بحث‌هایی که بسیاری از داوطلبان رشته مهندسی کامپیوتر به دنبال آن هستند، مبحث رتبه قبولی در دانشگاه‌های مختلف است؛ به‌خصوص برای داوطلبان مقطع کارشناسی. باتوجه‌به اینکه دانشگاه صنعتی شریف یکی از برترین دانشگاه‌های کشور است و رشته مهندسی کامپیوتر نیز از جمله محبوب‌ترین رشته‌های بسیاری از این داوطلبان است، رقابت در قبول‌شدن مهندسی کامپیوتر شریف بسیار بالا و چالش‌برانگیز است.

قبولی مهندسی کامپیوتر شریف مقطع کارشناسی

در جدول زیر رتبه‌های موردنیاز قبولی کنکور کارشناسی کامپیوتر شریف برای مناطق مختلف کشور را مشاهده می‌کنید. البته این اعداد برای کنکور‌ سال‌های قبل است و نباید انتظار داشته باشید که کنکور سال‌های بعدی دقیقاً مشابه این اعداد باشند.

منطقه رتبه سهمیه رتبه کشوری
1 1 تا 69 1 تا 97
2 1 تا 31 3 تا 110
3 1 تا 26 24 تا 708

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قبولی در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه‌های برتر و مطلع شدن از رتبه‌های قبول‌ شدگان می‌توانید صفحه رتبه قبولی مهندسی کامپیوتر رتبه قبولی مهندسی کامپیوتررتبه قبولی مهندسی کامپیوتراین صفحه عالی رتبه قبولی مهندسی کامپیوتر را در تمامی دانشگاه های ایران و همچنین آخرین رتبه قبولی مهندسی کامپیوتر را در تمامی دانشگاه های دولتی بیان کرده است را مشاهده کنید.

قبولی مهندسی کامپیوتر شریف مقطع کارشناسی‌ ارشد

رشته مهندسی کامپیوتر شریف در مقطع کارشناسی‌ارشد شامل هشت گرایش مختلف است. رتبه قبول‌ شدن در گرایش‌های مختلف باتوجه‌به اولویت داوطلبان برای گرایش‌های مختلف متفاوت است. همچنین در مقطع کارشناسی‌ارشد سهمیه‌های مختلفی نیز وجود دارد که در رتبه قبولی تأثیر می‌گذارد. در ادامه می‌خواهیم چند نمونه از کارنامه‌های مربوط به قبول‌ شدگان دانشگاه شریف در گرایش‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهیم. در حال حاضر چهار کد ضریب برای چهار گروه مختلف وجود دارد که در لیست زیر عنوان شده است:

1. کد 1: گروه شبکه

2. کد 2: گروه هوش

3. کد 3: گروه معماری

4. کد 4: گروه نرم افزار

در جدول زیر رتبه قبول‌ شدگان به همراه گرایش قبولی و سهمیه آنها در دانشگاه شریف آورده شده است. به کمک این جدول می‌توانید متوسط رتبه‌ها در شرایط مختلف را بررسی کنید:

تصویری از جدول  رتبه قبول‌ شدگان به همراه گرایش قبولی و سهمیه آنها در دانشگاه شریف

برای کسب اطلاعات دقیق در مورد قبولی رشته مهندسی کامپیوتر شریف در مقطع ارشد پیشنهاد می‌‎شود صفحه کارنامه های ارشد کامپیوتر 1402کارنامه های ارشد کامپیوتر 1402کارنامه های ارشد کامپیوتر 1402در این صفحه کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر به همراه قبولی هر یک از کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر آمده است را مشاهده کنید.

اعضای هیئت‌ علمی مهندسی کامپیوتر شریف

اعضای هیئت‌علمی دانشگاه از جمله مهم‌ترین پارامتر‌های سنجش اعتبار یک دانشگاه در سطح کشوری و بین‌المللی محسوب می‌‎شود. دانشگاه صنعتی شریف در رشته کامپیوتر دارای اساتید بسیار فرهیخته و نامداری است که کمک به سزایی به دانشجویان جهت موفق شدن در گذراندن دوران تحصیلی می‌کند. با مراجعه به سایت دانشگاه شریف قسمت اعضای هیئت‌علمی دانشکده کامپیوتر می‌توانید تمامی اعضای هیئت‌علمی به‌علاوه مرتبه علمی و گروه اصلی آنها را مشاهده کنید.

جمع‌بندی

در سال‌های اخیر رشته مهندسی کامپیوتر به یکی از رشته‌های بسیار محبوبی تبدیل شده است که متقاضیان بالایی چه در داخل و چه در خارج از کشور پیدا کرده است. یکی از دانشگاه‌های برتر کشور که این رشته را ارائه می‌دهد دانشگاه صنعتی شریف است که تعداد دانش‌آموختگان بالایی دارد و تاکنون افتخارات بسیاری را کسب کرده است. در این مقاله به‌طورکلی در مورد مقاطع مختلف تحصیلی رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف بحث کردیم و جوانب مختلف این دانشگاه شامل رتبه قبولی و گرایش‌های مختلف رشته کامپیوتر را مورد بررسی قرار دادیم.

دانشگاه صنعتی شریف در چه مقاطعی دانشجوی کامپیوتر می‌پذیرد؟

دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی کامپیوتر در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری اقدام به جذب دانشجو رشته کامپیوتر در گرایش‌های مختلف می‌کند.

رتبه قبولی مهندسی کامپیوتر شریف در مقطع کارشناسی چقدر است؟

به‌طورکلی و باتوجه‌به رتبه‌های قبولی سال پیش می‌توان گفت رتبه قبولی کامپیوتر شریف منطقه یک حداکثر 69، در منطقه دو حداکثر 31 و در منطقه سه حداکثر 26 است.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره تیم پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200