رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

گرایش منطق و روش های صوری ارشد علوم کامپیوتر

این صفحه عالی به معرفی گرایش منطق و روش های صوری ارشد علوم کامپیوتر پرداخته و درس‌های گرایش منطق و روش های صوری و کاربردها و مشاغل آن را معرفی کرده

منطق (Logic) و روش های صوری (Formal Methods) یکی از گرایش های رشته علوم کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد است. منطق و روش های صوری نقش اساسی در تضمین صحت (correctness)، قابل‌اطمینان بودن (reliability) و امنیت سیستم‌ها و همچنین نرم‌افزارهای کامپیوتری دارند. این گرایش پایه‌ای برای استدلال در مورد رفتار سیستم‌های محاسباتی و تایید پایبندی آنها به الزامات مشخص شده را فراهم می‌کند. در این مقاله قصد داریم به اصول و کاربردها و دروس گرایش منطق و روش های صوری در رشته علوم کامپیوتر بپردازیم.

درک منطق و روش های صوری

درک منطق و روش های صوری

برای هر دانشجویی که اقدام به انتخاب گرایش منطق و روش های صوری می‌کند، واجب است تا درک کاملی از فلسفه‌ این گرایش داشته باشد. منطق و روش های صوری از دو مبحث منطق و روش‌های صوری یا همان فرمال تشکیل شده است.

منطق: منطق همانند بلوک ساختمانی روش های صوری در علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. می‌ماند. منطق در واقع سیستمی از قوانین برای منطق و چرایی یک موضوع جهت بیان و دست‌کاری ایده‌ها و اطلاعات ساختاریافته است. در علوم کامپیوتر از اشکال مختلفی از منطق مانند منطق کلاسیک (classical logic)، منطق مدال (modal logic) منطق زمانی (temporal logic) و منطق‌های دیگر استفاده می‌شود. این منطق‌ها به استدلال در مورد رفتار سیستم‌های کامپیوتری کمک می‌کند.

روش های صوری: از طرفی دیگر، روش های صوری در واقع به تکنیک‌های ریاضیاتی برای تعیین مشخصه‌ها، توسعه و تأیید (verification) سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت افزارسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوترسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتردر این صفحه بررسی شده که سخت افزار چیست و سخت افزار کامپیوتر به زبان ساده معرفی شده است، همچنین به بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتر پرداخته شده استی اطلاق می‌شود. در واقع روش های صوری یک رویکرد سیستماتیک برای طراحی و تایید سیستم‌های پیچیده ارائه می‌کند که امکان تجزیه‌وتحلیل دقیق و تشخیص خطاها، باگمعنی باگ چیست | باگ یعنی چه؟ | انواع باگ های نرم افزاریمعنی باگ چیست | باگ یعنی چه؟ | انواع باگ های نرم افزاریاین مقاله عالی به توضیح معنی باگ (bug)، معرفی انواع باگ های نرم افزاری، توضیح آنکه چگونه از پدید آمدن باگ جلوگیری کنیم؟ و در نهایت نحوه رفع باگ پرداخته  ها و آسیب‌پذیری‌ها را فراهم می‌کند.

اهمیت منطق و روش های صوری

اکنون که درکی از منطق و روش های صوری پیدا کردیم، می‌خواهیم علت پدیدآمدن همچین گرایشی را بدانیم. در لیست زیر، اهمیت و کارایی مبحث منطق و روش های صوری بیان شده است:

تأیید و اعتبارسنجی (Verification and Validation): روش های صوری این امکان را به وجود می‌آورند تا بتوانیم سیستم‌ها را صحت‌سنجی کنیم. با مدل‌سازی ریاضی و اثبات اینکه یک سیستم یا برنامه به مشخصات در نظر گرفته شده واقف است، می‌توان باگ‌ها و اشکالات آن سیستم را در مراحل اولیه شناسایی و اصلاح کرد و در نهایت احتمال وقوع مشکل پس از منتشرکردن آن سیستم (مثلاً نرم‌افزار) را کاهش داد.

امنیت (Security): در امنیت سایبریامنیت سایبری چیست؟ 0 تا 100 امنیت سایبری [cyber security]امنیت سایبری چیست؟ 0 تا 100 امنیت سایبری [cyber security]این مقاله به بررسی امنیت سایبری (cyber security)، انواع امنیت سایبری، اهمیت امنیت سایبری، یادگیری امنیت سایبری و شغل های امنیت سایبری پرداخته است از روش های صوری برای تحلیل و تقویت امنیت سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری استفاده می‎‌شود. با مشخص‌کردن صوری نیازمندی‌های امنیتی و تحلیل سیستم‌ها با استفاده از روش‌های صوری، می‌توان آسیب‌پذیری‌ها و سوءاستفاده‌های احتمالی را کشف کرد و کاهش داد؛ همچنین در زمینه‌هایی مانند صنایع هوانوردی، مراقبت‌های بهداشتی و خودرو که زندگی و جان افراد به قابل‌اطمینان بودن نرم‌افزارها و سیستم‌ها بستگی دارد، روش های صوری بسیار مهم واقع می‌شوند.

هم‌زمانی و موازی‌سازی (Concurrency and Parallelism): روش های صوری برای استدلال در مورد سیستم‌های هم‌زمان و موازی که در آن چندین فرایند یا رشته (Thread) به طور هم‌زمان کار می‌کنند استفاده می‌‎شود. این روش‌ها به شناسایی مسائل مربوط به همگام‌سازی (Synchronization)، بن‌بست (Deadlocks) و وضعیت رقابتی یا Race Condition کمک می‌کنند.

تجزیه‌وتحلیل سیستم‌های قدیمی (Legacy System Analysis): از دیگر توانایی‌های روش های صوری می‌توان به تجزیه‌وتحلیل و درک رفتار سیستم‌های قدیمی اشاره کرد. ممکن است بعضی از مستندات سیستم‌های قدیمی ناقص و یا در دسترس نباشد. با مدل‌سازی صوری این سیستم‌ها می‌توان رفتار آن را درک کرد و هرگونه اصلاح لازم را با خیال راحت انجام داد.

طراحی الگوریتم (Algorithm Design): روش های صوری به طراحی الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است. ها و ساختمان دادهآموزش ساختمان داده و الگوریتمآموزش ساختمان داده و الگوریتمهر ساختمان داده یک نوع فرمت ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌ها در کامپیوتر است، که امکان دسترسی و اصلاح کارآمد آن داده‌ها را برای یکسری از الگوریتم‌ها و کاربردها فراهم می‌کند، در این صفحه به بررسی و آموزش ساختمان داده و الگوریتم پرداخته شده است کمک می‌کنند. به‌عنوان‌مثال برای اثبات درستی الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است. و تعیین پیچیدگی زمانیپیچیدگی زمانی الگوریتم چیست؟ معرفی نماد های مجانبیپیچیدگی زمانی الگوریتم چیست؟ معرفی نماد های مجانبیاین صفحه عالی به معرفی پیچیدگی زمانی الگوریتم پرداخته، همچنین انواع نماد های مجانبی و پیچیدگی زمانی های برخی از الگوریتم های مرتب سازی و جستجو را توضیح داده و پیچیدگی فضایی و تضمین عملکرد بهینه الگوریتم‌ها از روش های صوری استفاده می‌شود.

اهمیت منطق و روش های صوری

درس های گرایش منطق و روش های صوری علوم کامپیوتر

گرایش منطق و روش های صوری رشته علوم کامپیوتر نیز همانند مابقی گرایش های علوم کامپیوتر از دو دسته درس‌های الزامی و درس‌های تخصصی – انتخابی به وجود آمده است که در جداول زیر می‌توانید آنها را مشاهده کنید:

جدول مربوط به درس‌های الزامی گرایش منطق و روش های صوری علوم کامپیوتر

نام درستعداد واحد
داده‌کاوی محاسباتی(Computational Data Mining) 3
الگوریتم‌های پیشرفته(Advanced algorithms) 3
وارسی گر مدل(Model Checking) 3

جدول مربوط به درس‌های تخصصی - انتخابی گرایش نظریه سیستم های علوم کامپیوتر

نام درستعداد واحدساعتپیش‌نیاز یا زمان ارائه درس
نام درس تعداد واحد نظری عملی جمع -
وارسی گر مدل (Model Checking) 3 48 - 48 -
اثبات خودکار (Automated Reasoning) 3 48 - 48 -
برنامه‌سازی منطقی (Logic Programming) 3 48 - 48 -
معناشناسی صوری (Formal Semantics) 3 48 - 48 -

توصیف صوری نرم‌افزار(Formal Method for Software Development)

3 48 - 48 -
درستی یابی نرم‌افزار(Software Verification) 3 48 - 48 -
مباحث ویژه در منطق و روش‌های صوری(Special Topics in Logic and Formal Methods) 3 48 - 48 اجازه استاد درس

تذکر: دانشجو می‌بایست از میان درس‌های ذکر شده در جدول درس‌های تخصصی - انتخابی دست‌کم 6 واحد اخذ کند.

کاربردهای منطق و روش های صوری

منطق و روش های صوری دارای کاربردهای متعددی است که در لیست زیر به مهم‌ترین آنها اشاره شده است:

جمع‌بندی

منطق و روش های صوری، ابزارهای بسیار مهمی در مباحث علوم کامپیوتر برای طراحی و تأیید و اطمینان از صحت و امنیت سیستم‌های پیچیده هستند. با ادامه پیشرفت فناوری، این روش‌ها در آینده احتمالاً نقش برجسته‌تری در زمینه علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. ایفا کنند. درحالی‌که منطق و روش های صوری مزایای قابل‌توجهی را ارائه می‌دهند، اما با چالش‌هایی نیز همراه هستند؛ به‌عنوان‌مثال مدل‌های صوری از پیچیدگی نسبتاً بالایی برخوردارند. هزینه Verify کردن آنها بالاست، نیاز به افراد متخصص دارد؛ همچنین ادغام روش‌های صوری در فرایند توسعه نرم‌افزار نیز می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد. در این مقاله به‌طورکلی به گرایش منطق و روش های صوری که یکی از گرایش‌های رشته علوم کامپیوتر در مقطع ارشد است پرداخته شد و دروس الزامی و تخصصی این گرایش را نیز ضمیمه کردیم.

منظور از منطق و روش های صوری چیست؟

به‌طورکلی منطق و روش های صوری، رویکردهای ریاضیاتی و سیستماتیکی هستند که در علوم رایانه برای اطمینان از صحت، قابل‌اطمینان بودن و امنیت سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری از طریق مدل‌سازی، تأیید و تحلیل دقیق سیستم‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد منطق و روش های صوری چیست؟

منطق و روش های صوری کاربردهای گسترده‌ای دارند؛ به‌عنوان‌مثال در زمینه‌هایی مثل بررسی مدل، اثبات قضایا، زبان‌های برنامه‌نویسی، رمزنگاری، سیستم‌های بلادرنگ و پایگاه‌داده‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (3 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200