وبینار رایگان از کنکور ارشد تا تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها
دیدن جزئیات و ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

بهترین دانشگاه های رشته مهندسی کامپیوتر

بهترین دانشگاه برای رشته مهندسی کامپیوتر و رتبه بندی دانشگاه های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر از نظر رده بندی های مختلف در این صفحه عالی معرفی شده است

بدون شک یکی از بهترین رشته‌های مهندسی که آینده امیدوارکننده‌ای دارد، رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است است، بسیاری از دانش آموزان که می‌خواهند برای مقطع لیسانس وارد رشته کامپیوتر بشوند می‌خواهند بدانند که بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر ایران چه دانشگاه‌هایی هستند و همین طور می‌خواهند با رتبه بندی دانشگاه های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر آشنا شوند.

همچنین بسیاری از دانشجویان رشته کامپیوتر بعد از فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی کامپیوتر تصمیم به ادامه تحصیل آکادمیک در این رشته می‌پردازند. انتخاب بهترین دانشگاه برای رشته کامپیوتر به یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان تبدیل شده است؛ چراکه اهداف و آرمان‌های دانشجویان با یکدیگر متفاوت بوده و ممکن است در انتخاب بهترین گزینه دچار تردید شوند. در این مقاله می‌خواهیم به‌طور کامل به بررسی بهترین دانشگاه برای رشته مهندسی کامپیوتر بپردازیم و امتیاز این دانشگاه‌ها را باتوجه‌به پارامتر‌های مختلف بررسی کنیم.

در صورتیکه به این مقاله علاقه‌مند هستید، ممکن است صفحات زیر نیز برای شما جذاب باشد:

  1. گرایش های مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های مهندسی کامپیوترگرایش های مهندسی کامپیوتر بطور کامل در این صفحه عالی معرفی شده است و هر کدام از گرایش های مهندسی کامپیوتر توسط اساتید شریف و تهران معرفی شده است
  2. گرایش های ارشد مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتربا توجه به اینکه در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر محبوب‌ترین رشته در دنیا و کشور است و در سال‌های اخیر اکثر رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی این رشته را انتخاب می‌کنند در این صفحه بصورت دقیق گرایش هاي ارشد مهندسي کامپيوترمعرفی شده است
  3. منابع کنکور ارشد کامپیوترجامع ترین منابع آزمون ارشد 1403 رشته مهندسی کامپیوترجامع ترین منابع آزمون ارشد 1403 رشته مهندسی کامپیوترمهم ترین گام‌ برای کسب موفقیت در کنکور ارشد کامپیوتر، تهیه بهترین منابع است، بهترین منابع، منابعی هستند که تقریبا تمامی رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی کنکور ارشد کامپیوتر از آنها استفاده می‌کنند، در زیر این منابع را به شما معرفی می‌کنیم

مهم ترین پارامترها در انتخاب دانشگاه

باتوجه‌به اینکه پارامترهای مختلفی در سنجش اعتبار یک دانشگاه مطرح است، در نتیجه دانشجو از قبل می‌بایست بداند که هدف او از تحصیل چیست و بعد از فارغ‌التحصیلی انتظار چه چیز را دارد. با سبک‌سنگین کردن پارامترها می‌توان به انتخاب صحیح یک دانشگاه جهت ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر پرداخت. از جمله پارامترهای مهمی که یک دانشجو می‌تواند آنها را در نظر بگیرد، عبارت‌اند از:

دانشگاه های برتر رشته مهندسی کامپیوتر

باتوجه‌به آیتم‌های معرفی شده در قسمت قبل می‌توان گفت بهترین دانشگاه های رشته مهندسی کامپیوتر، دانشگاه‌ تهران، صنعتی شریف، امیرکبیر، علم و صنعت، بهشتی، خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه شیراز است. در ادامه به‌طور مختصر به معرفی این دانشگاه‌ها می‌پردازیم.

دانشگاه تهران

بدون شک یکی از قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین دانشگاه‌های ایران، دانشگاه تهران است. این دانشگاه در سال 1313 تاسیس شد و بسیاری از رشته‌ها و گرایش‌ها را در خود جا داده است. یکی از مهم‌ترین دانشکده های دانشگاه تهران، دانشکده برق و کامپیوتر این دانشگاه می‌باشد که در محل دانشکده‌های فنی واقع شده است و دانشجویان بسیاری در آن تحصیل می‌کنند. داشتن امکانات فرهنگی و خوابگاهی دانشگاه تهران، این دانشگاه را علاوه‌بر مطرح بودن در مباحث آکادمیک، در مباحث رفاهی نیز به یکی از دانشگاه‌های تاپ کشوری مبدل کرده است؛ همچنین باید خاطر نشان کرد که این دانشگاه دارای بزرگ‌ترین کتابخانه در سطح کشور می‌باشد. دانشکده کامپیوتر دانشگاه تهران در امیرآباد شمالی واقع شده است.تصویر درب دانشگاه تهران

اکثر دانشجویان رشته کامپیوتر دانشگاه تهران برای مقاطع بالاتر تحصیلی اپلای می‌کنند، برای آشنایی با اپلای رشته کامپیوتر به صفحه زیر مراجعه کنید:

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه صنعتی شریف در سال 1334 تاسیس شد؛ همچنین تاسیس دانشکده برق و کامپیوتر در سال 1345 در این دانشگاه شکل گرفت و تاکنون بسیاری از دانشجویان نخبه به تحصیل در این دانشکده پرداختند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) قادرند تا در رشته‌های مختلف کامپیوتری از جمله نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزاررشته نرم افزار یکی از گرایش های مقطع لیسانس و ارشد کامپیوتر است، در این صفحه رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه و ارشد نرم افزار توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده، هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است، معماری کامپیوترمعماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر معماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر یکی از گرایش‌ های ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش معماری سیستم های کامپیوتری است، در این صفحه گرایش معماری سیستم های کامپیوتری توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده. ، الگوریتم و محاسباتگرایش الگوریتم و محاسباتگرایش الگوریتم و محاسباتاین صفحه به معرفی گرایش الگوریتم و محاسبات رشته کامپیوتر پرداخته است و... به تحصیل بپردازند. باتوجه‌به انتخاب این دانشگاه توسط رتبه‌های برتر کنکور لیسانس و همین طور کنکور ارشد کامپیوتر، فارغ التحصیلان چه برای کار در بازار داخل و چه برای اپلایاپلای برای همهاپلای برای همهاین روزها خیلی از دانشجویان به فکر ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند. در این دوره به زبان ساده کارهایی ضروری برای اپلای یا مهاجرت تحصیلی خارج از کشور توضیح داده شده است. در کشور‌های خارجی از موقعیت بسیاری خوبی برخوردار هستند. از نظر تجهیزات آموزشی و کسب رتبه‌های برتر در مسابقات جهانی می‌توان گفت دانشگاه صنعتی شریف در ایران بی‌همتاست؛ همچنین این دانشگاه دارای اساتید بسیار مجرب و فرهیخته‌ای می‌باشد.

تصویر دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه امیرکبیر نیز از جمله دانشگاه‌های قدیمی است که در سال 1335 تاسیس شده است و فعالیت‌های مربوط به کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است خود را در سال 1377 آغاز کرده است و از آن زمان تا به الان بسیاری از افراد موفق حوزه کامپیوتری در این دانشکده تحصیل کرده اند. خالی از لطف نیست که اشاره کنیم دانشگاه امیرکبیر دارای یکی از مدرن‌ترین سیستم‌های آموزشی ایران در حال حاضر است. داشتن شبکه و وب‌سایتی به‌روز به همراه قابلیت‌های مختلف جهت تسریع انجام روند‌های مختلف دانشجویی باعث شده تا دانشجویان با خیال راحت و دردسر کمتر (نسبت به دانشگاه‌های تاپ دیگر) به تحصیل بپردازند.

تصویر دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه علم و صنعت

دانشگاه علم و صنعت در سال 1308 تاسیس شد، اما ایجاد دانشکده مربوط به کامپیوتر این دانشگاه سال 1368 می‌باشد. از آن زمان تا کنون این دانشکده افراد خبره و متخصص بسیاری را تربیت کرده است؛ همچنین این دانشگاه دارای مراکز و آزمایشگاه‌های مختلفی می‌باشد که همین امر باعث شده بسیاری از داوطلبان این دانشگاه را جهت ادامه تحصیل انتخاب کنند. از جمله امکانات این دانشگاه می‌توان به داشتن 19 کتابخانه مستقر در دانشکده‌ها، داشتن مراکز تحقیقاتی و کامپیوتری، داشتن کاراگاه‌های‌ صنعتی و مرکز انتشاراتی اشاره کرد.

تصویر دانشگاه علم و صنعت

دانشگاه شهید بهشتی

از دیگر دانشگاه‌های مطرحی که در شهر تهران واقع شده است می‌توان به دانشگاه شهید بهشتی اشاره کرد. این دانشگاه که در سال 1338 تاسیس شده است و دارای 19 دانشکده اصلی می‌باشد که دانشکده مهندسی یکی از آنهاست. همانند دیگر دانشگاه‌ها این دانشگاه در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام به پذیرش دانشجو رشته مهندسی کامپیوتر می‌کند. داشتن اداره بهداشت و درمان دانشجویان، نشریات دانشجویی، مراکز خدمات مشاوره‌ای و پارک علمی تحقیقاتی باعث شده است که دانشگاه بهشتی به یکی از بهترین دانشگاه برای رشته کامپیوتر تبدیل شود.

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در سال 1307 تاسیس شد. این دانشگاه دارای یازده دانشکده فنی و مهندسی است که دانشجویان در رشته‌ها و گرایش‌های مختلف مهندسی می‌توانند به تحصیل در داخل این دانشگاه بپردازند. در سال 1384 دانشکده مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است به‌عنوان زیر شاخه از از دانشکده مهندسی برق شروع به فعالیت کرد و در سال 1392 از این دانشکده جدا شد و به صورت مستقل به پذیرش دانشجو در رشته مهندسی کامپیوتر پرداخت. داشتن سرویس رایگان رفت و برگشت برای دانشجویان و ارتباط خوب اساتید با بخش صنعت و بازار کار باعث شده این دانشگاه نیز به یکی از دانشگاه‌های تاپ در میان دانشگاه‌های دیگر شود.

تصویر دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

دانشگاه فردوسی مشهد

از دیگر دانشگاه‌های دولتی مطرح و البته قدیمی در ایران می‌توان به دانشگاه فردوسی مشهد اشاره کرد که در سال 1328 تاسیس شد. این دانشگاه بیش از 23 هزار دانشجوی داخلی و بین المللی به همراه 813 عضو هیئت علمی دارد و در واقع به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه‌های ایران محسوب می‌شود. گروه کامپیوتر دانشگاه فردوسی در دانشکده علوم این دانشگاه در سال 1367 تاسیس شد و در سال 1368 به جمع دانشکده‌های مهندسی پیوست.

تصویر دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شیراز

یکی از دانشگاه‌هایی که در برخی از سیستم‌های امتیازدهی مطرح جهان جزو دانشگاه های برتر مهندسی کامپیوتر مطرح می‌شود، دانشگاه شیراز است که در سال 1325 تاسیس شده و بسیاری از رشته‌های مهندسی را دارد. این دانشگاه با داشتن آزمایشگاه‌های متعدد مربوط به رشته‌های مختلف، تعداد مقالات داخلی و بین‌المللی بالا توانسته به یکی از دانشگاه‌های مطرح در سطح کشوری تبدیل شود.

تصویر دانشگاه شیراز

شاخص های مختلف سنجش دانشگاه ها

هرچند که تعداد پارامتر‌های سنجش و ارزیابی دانشگاه‌ها بسیار زیاد است و بین سیستم‌های مختلف نیز تفاوت وجود دارد؛ اما برخی از پارامتر‌ها در ارزیابی تمامی دانشگاه‌ها یکسان است. پارامتر‌هایی از قبیل:

در جدول زیر اطلاعات مربوط به دانشگاه های برتر معرفی شده را مشاهده می‌کنید. این اطلاعات مربوط به بهمن‌ماه سال 1402 می‌باشد.

دانشگاهتعداد کل دانشجویانتعداد اساتیدتعداد مقالات داخلیتعداد مقالات بین‌المللیصاحب‌امتیاز و ناشر مجلهتعداد همایش
دانشگاه تهران 52154 3305 102468 72129 118 195
صنعتی شریف 10242 480 16618 26999 6 120
امیرکبیر 14430 585 24632 28099 3 67
علم و صنعت 10837 608 26773 20329 11 97
شهید بهشتی 17000 1290 32975 53374 42 54
خواجه‌نصیر طوسی 7090 605 12713 646 6 31
فردوسی مشهد 23700 813 41416 21049 50 121
دانشگاه شیراز 19300 700 27938 24087 21 50

بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر ایران از نگاه سایت های رتبه بندی خارجی

از دیگر معیار‌ها برای برتر بودن یک دانشگاه می‌توان به رتبه‌بندی‌های معروف خارجی اشاره کرد. باتوجه‌به شاخص‌هایی که هر سیستم رتبه‌بندی در نظر گرفته است، دانشگاه‌های مختلف ایران دارای رتبه‌های مختلفی هستند که در این قسمت می‌خواهیم به آن‌ها اشاره کنیم. در لیست زیر سه مورد از معتبر‌ترین سیستم‌های رتبه‌بندی جهان ذکر شده است:

  1. رتبه‌بندی QS
  2. رتبه‌بندی شانگهای
  3. رتبه‌بندی ISC

در جدول زیر لیست بهترین دانشگاه‌ های ایرانرتبه بندی دانشگاه های ایرانرتبه بندی دانشگاه های ایرانتقریبا تمامی دانشجویان و دانش‌آموزان در دوران تحصیل و به خصوص در هنگام انتخاب رشته می‌خواهند بدانند که بهترین دانشگاه های ایران به ترتیب چه دانشگاه‌هایی هستند، برای پاسخ به این پرسش در این صفحه رنکینگ دانشگاه های ایران در جهان را از نگاه نظام‌های رتبه بندی معتبر بررسی کرده‌ایم به همراه رتبه آنها در سه سیستم رتبه‌بندی QS، شانگهای و ISC ذکر شده است.

نام دانشگاهرتبه QSرتبه شانگهایرتبه ISC
دانشگاه تهران 3 1 1
دانشگاه صنعتی شریف 1 3 3
دانشگاه امیرکبیر 2 2 4
دانشگاه علم و صنعت 4 8 7
دانشگاه شیراز 5 9 8
دانشگاه شهید بهشتی 6 6 9
دانشگاه خواجه‌نصیر طوسی - 4 13
دانشگاه فردوسی مشهد 7 7 10

بنابراین، می‌توان دریافت باتوجه‌به رتبه‌بندی شانگهای و ISC، بهترین دانشگاه، دانشگاه تهران است و بر اساس رتبه‌بندی QS، بهترین دانشگاه، صنعتی شریف است؛ البته اتکاکردن به رتبه‌ به‌تنهایی کار درستی نمی‌باشد و می‌بایست پارامتر‌های دیگر را که در این مقاله به آنها اشاره شد مدنظر قرار دهیم.

رتبه بندی بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر ایران در جهان

در جدول زیر لیست بهترین دانشگاه‌ های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر به همراه رتبه آنها در جهان در سه سیستم رتبه‌بندی Times، QS، شانگهای ذکر شده است.

لازم به ذکر است که در رده بندی Times دانشگاه‌های دولتی دیگری نیز آورده شده است که می‌توانید به رده بندی Times مراجعه کنید.

نام دانشگاهرتبه QSرتبه Timesرتبه شانگهای
صنعتی شریف 301-350 301-350 401-500
تهران 351-400 401-500 151-200
امیرکبیر 501-550 351-400 -
علم و صنعت 551-600 401-500 -
دانشگاه شیراز - 501-600 -
دانشگاه تبریز - 501-600 -
نوشیروانی بابل - 501-600 -
دانشگاه اصفهان - 601-800 -

بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر ایران در جهان از نظر Times

در رده بندی Times دانشگاه های بیشتری نسبت به رده بندی QS وشانگهای معرفی شده‌اند. در جدول زیر می‌توانید رده بندی کامل دانشگاه های ایران در جهان را مشاهده کنید.

نام دانشگاهرتبه در Times
دانشگاه صنعتی شریف 350-301
دانشگاه صنعتی امیرکبیر 400-351
دانشگاه علم و صنعت 401-500
دانشگاه تهران 401-500
دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل 600-501
دانشگاه صنعتی شیراز 600-501
دانشگاه تبریز 600-501
دانشگاه بین‌المللی امام خمینی 800-601
دانشگاه صنعتی اصفهان 800-601
دانشگاه کاشان 800-601
دانشگاه فردوسی مشهد 1000-801
دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی 1000-801
دانشگاه کردستان 1000-801
دانشگاه محقق اردبیلی 1000-801
دانشگاه شیراز 1000-801
دانشگاه ارومیه 1000-801
دانشگاه شهید مدنی آذربایجان 1200-1001
دانشگاه حکیم سبزواری 1200-1001
دانشگاه اصفهان 1200-1001
دانشگاه لرستان 1200-1001
دانشگاه مازندران 1200-1001
دانشگاه رازی کرمانشاه 1200-1001
دانشگاه سمنان 1200-1001
دانشگاه شهید چمران اهواز 1200-1001

جمع‌بندی

بسیاری از داوطلبان تحصیلات آکادمیک سالیانه به‌منظور تحقق اهداف و مقاصد خود اقدام به تحصیل در دانشگاه های کشور در رشته مهندسی کامپیوتر می‌کنند. از مهم‌ترین دغدغه مشترک تمامی این دانشجویان انتخاب بهترین دانشگاه برای مهندسی کامپیوتر است تا بتوانند آینده خود را تضمین کنند. در این مقاله به طور جامع به بررسی بهترین دانشگاه‌های حال حاضر کشور از زوایای مختلف پرداخته شده تا راهنمایی برای دانشجویان جهت انتخاب درست دانشگاه و تحصیل در آن باشد.

بهترین رتبه مربوط به کدام دانشگاه است؟

سیستم‌های رتبه‌بندی گوناگون، امتیاز‌های مختلفی به دانشگاه‌های ایران داده‌اند. بر اساس رتبه‌بندی ISC و شانگهای، دانشگاه تهران در ایران رتبه 1 است و بر اساس رتبه‌بندی QS دانشگاه شریف در رتبه 1 قرار دارد.

تحصیل در بهترین دانشگاه مهندسی کامپیوتر چه مزیت هایی دارد؟

تحصیل‌کردن در بهترین دانشگاه ها از مزیت‌های فراوانی برخوردار است؛ از جمله امکان گرفتن پروژه‌های بزرگ کشوری، امکان اپلای کردن و دریافت فاند از دانشگاه خارجی، استخدام در شرکت‌های بزرگ و معتبر کامپیوتری و بسیاری از مزایای دیگر.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره تیم پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200