رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

5 کتاب محبوب برنامه نویسی در سال 2023

این مقاله عالی به معرفی 5 کتاب محبوب برنامه نویسی در سال 2023 پرداخته و سپس بررسی کرده که آیا خواندن کتاب های برنامه نویسی مفید می‌باشد یا خیر

در هر سطحی از برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است که باشید، کتاب ها یکی از بهترین منابع برای یادگیری برنامه نویسی هستند زیرا دانش، مبانی و اصول دنیای برنامه‌نویسی را ارائه می‌دهند، شما با مطالعه کتاب های محبوب برنامه نویسی سال 2023 می‌توانید با نکات و ترفندهایی که برنامه‌نویسان با تجربه، برای کدنویسیکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهاین مقاله عالی به بررسی این پرداخته که کد نویسی چیست و مفهوم کد نویسی را بررسی کرده، همچنین تفاوت کدنویسی و برنامه نویسی و کاربرد های کدنویسی را بررسی کرده بهتر استفاده می‌‌کنند آشنا شوید، تکنیک‌های اشکال زدایی (Debugging)دیباگ چیست؟ معرفی روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ(اشکال زدایی)دیباگ چیست؟ معرفی روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ(اشکال زدایی)این مقاله عالی مفاهیم دیباگ (debug)، دیباگینگ (Debugging) یا همان اشکال زدایی، دیباگر (Debugger) را معرفی و همچنین روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ را بررسی کرده را یاد بگیرید و کدنویسی کارآمدتری داشته باشید.

کتاب Clean Code

تصویری از جلد کتاب محبوب Clean Code

تمرکز این کتاب بر مفهوم کد تمیز، اهمیت آن و اینکه چگونه کدنویسی تمیزی داشته باشیم می‌باشد. این کتاب برای تمامی افرادی که علاقه‌مند به تولید کد بهتر می‌باشند، مخصوصاً مهندس‌های نرم‌افزار، توسعه‌دهندگان، مدیران پروژه، رهبران تیم و تحلیلگران سیستم مناسب است. این کتاب شامل 3 بخش می‌باشد که به شرح زیر است:

کتاب Core Java for the Impatient

جلد کتاب Core Java for the Impatient

این کتاب، یک راهنمای کامل و در عین حال مختصر از یکی از معروف‌ترین زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده یعنی جاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است می‌باشد، که مسیری سریع‌تر و آسان‌تر برای یادگیری جاوای مدرن را ارائه می‌دهد. در این منبع مرجع به معرفی سریع این زبان پرداخته شده است و تمام اصول اصلی Java 17 شرح داده شده است. چه به‌تازگی یادگیری جاوای مدرن را آغاز کرده باشید یا توسعه‌دهنده با تجربه‌ای ‌باشید، این کتاب به شما کمک خواهد کرد که کارآمدترین و امن‌ترین کد جاوا را بنویسید. کتاب Core Java for the Impatient در 15 فصل به ساختارهای اساسی برنامه نویسی، برنامه نویسی شی گرابرنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده، رابط‌ها و عبارت لامبدا، وراثت، استثناها، مجموعه‌ها، جریان‌ها، برنامه نویسی همزمان، پردازش ورودی و خروجی کامپیوتربررسی و آموزش ورودی و خروجی های کامپیوتربررسی و آموزش ورودی و خروجی های کامپیوتردر این صفحه به معرفی ورودی و خروجی کامپیوتر و بررسی انواع دستگاه های ورودی و خروجی کامپیوتر نظیر کارت گرافیک، اسکنر و ... پرداخته شده است ، APIAPI چیست؟ همه چیز درباره api یا رابط برنامه نویسی کاربردیAPI چیست؟ همه چیز درباره api یا رابط برنامه نویسی کاربردیاین مقاله عالی بررسی کرده که API چیست و چه کاربردی دارد و چگونه می توان از api ها در برنامه های خود استفاده نمود. همچنین استاندارد api و کاربرد api بررسی شده تاریخ و زمان، حاشیه‌نگاری (Annotations) در جاوا، کامپایل و اسکریپت و سیستم ماژول پلتفرم جاوا می‌پردازد.

کتاب Fluent Python

تصویری از جلد کتاب Fluent Python

Luciano Ramalho یکی از متخصص‌ترین توسعه‌دهندگان پایتون (Python)زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته در جهان است که در این کتاب، دانش خود در این حیطه را در اختیار ما گذاشته است. این کتاب برای توسعه‌دهندگان متوسط پایتون که می‌خواهند در شغل خود پیشرفت کنند و با مفاهیم پیشرفته‌تر پایتون آشنا شوند، مناسب است زیرا نویسنده در پی این است که به شما کمک کند که چگونه کد پایتون خود را کوتاه‌تر، سریع‌تر و در عین حال بسیار کارآمدتر بنویسید. در این کتاب با الگوهای طراحی، مدل داده پایتون، ساختمان دادهآموزش ساختمان داده و الگوریتمآموزش ساختمان داده و الگوریتمهر ساختمان داده یک نوع فرمت ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌ها در کامپیوتر است، که امکان دسترسی و اصلاح کارآمد آن داده‌ها را برای یکسری از الگوریتم‌ها و کاربردها فراهم می‌کند، در این صفحه به بررسی و آموزش ساختمان داده و الگوریتم پرداخته شده است، برنامه‌نویسی شئ‌گرا، جریان تابع، متاکلاس‌ها و فرا برنامه‌نویسی (Metaprogramming) آشنا می‌شوید.

کتاب ++Beautiful C

جلد کتاب Beautiful C++

این کتاب، دستورالعمل‌های اصلی زبان برنامه نویسی زبان C++‎برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده را از دیدگاه توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد که به شما کمک می‌کند با توجه به توصیه‌های توسعه‌دهندگان، کدهای قابل اعتماد، کارآمد و با عملکرد خوبی را بنویسید؛ به‌نحوی که بیشترین استفاده را از کدهای خود داشته باشید. برای راحتی بیشتر این کتاب به‌گونه‌ای طراحی شده که با وب‌سایت رسمی C++ Core Guidelines هماهنگ باشد. با مطالعه این کتاب جالب می‌توانید نحوه نوشتن کدهای ++C به صورت خواناتر را بیاموزید، چرا که نویسندگان این کتاب در ۵ فصل به آموختن دستورالعمل‌های اساسی پرداخته‌اند. اما اگر پیش‌زمینه‌ای از زبان ++C ندارید، این کتاب انتخاب مناسبی نیست زیرا اصول اولیه این زبان در این کتاب آموزش داده نمی‌شود؛ اما اگر پیش‌زمینه‌ای از این زبان برنامه نویسی دارید این کتاب بهترین انتخاب است، زیرا به شما کمک می‌کند که کدهای بهتری نسبت به سایر توسعه‌دهندگان بنویسید.

کتاب Soft Skills

کتاب Soft Skills که مناسب یادگیری مهارت های نرم است

این کتاب یک منبع منحصربه‌فرد می‌باشد که رویکرد‌های جذابی را برای زندگی رضایت بخش‌تر به یک توسعه دهنده ارائه می‌دهد. درواقع این کتاب، یک راهنمای همه‌جانبه برای زندگی یک توسعه دهنده می‌باشد که نحوه برخورد با مشتریان و مدیران را به شما می‌آموزد، چرا که برای برخی از برنامه نویسان، کدنویسی بخش سرگرم‌کننده است و مسائل سخت عبارتند از برخورد با مشتریان، مدیران، بهره‌وری و دستیابی به امنیت مالی و... . این کتاب برای بهبود این مهارت‌ها، بسیار کمک کننده است. نویسنده این کتاب در 7 فصل به موضوع مهم مهارت های نرم پرداخته است. مهارت‌های نرم به شما کمک می‌کنند تا برنامه نویس بهتری شوید، زندگی شادتر و سالم‌تری داشته باشید؛ همچنین در این کتاب با مواردی چون ساختن یک برند شخصی برای ارتقاء حرفه خود و استراتژی‌های منحصربه‌فرد برای سرمایه‌گذاری نیز آشنا خواهید شد.

جمع‌بندی

در دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی همیشه مطالب جدید برای یادگیری وجود دارند، مطالعه 5 کتاب محبوب برنامه نویسی سال 2023 که در این مقاله به آن پرداختیم، یکی از بهترین راه‌ها برای به‌روز ماندن و آشنایی با ابزارها و کتابخانه های جدید است که ممکن است در آینده از آنها استفاده کنید.

آیا خواندن کتاب های برنامه نویسی مفید می‌باشد؟

بله، شما با مطالعه بهترین و محبوب ترین کتاب های برنامه نویسی دنیا می‌‌توانید با اصول پایه ای برنامه نویسی و اصول توسعه نرم افزار آشنا شوید، همچنین مطالعه چنین کتاب‌هایی به شما کمک می‌کند که نکاتی را فراتر از کدنویسی مانند: مهارت حل مسئله، تجزیه و تحلیل، خطایابی و تفکر منطقی را یاد بگیرید ودر نهایت برنامه‌نویس بهتری شوید.

یک برنامه نویس خوب در دنیای امروز باید چه مهارت هایی را داشته باشد؟

امروزه یک برنامه‌نویس خوب علاوه بر تسلط کافی بر مباحث فنی حوزه شغلی خود، باید یکسری از مهارت‌های نرم مانند: مهارت‌های بین فردی و تعامل با دیگران، کار تیمی، مذاکره، پیروی از اصول سازمانی و انجام به‌موقع کارها را داشته باشد، زیرا اکثر پروژه‌های نرم‌افزاری نیاز به مشارکت تیم دارند؛ پس آشنایی با مهارت‌های نرم علاوه بر دانش فنی، از الزامات مطلق برای یک برنامه‌نویس خوب می‌باشد.

مهارت های سخت که یک برنامه نویس خوب باید بداند شامل چه مواردی می‌شوند؟

مرتبط با حوزه کاری‌ای که یک برنامه‌نویس در آن مشغول به فعالیت می‌باشد، آشنایی با یکسری از مهارت های سخت الزامی و برخی دیگر نیز امتیاز محسوب می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم:
آشنایی با پایگاه داده و SQL
آشنایی با زبان‌های برنامه‌نویسی شئ‌گرا
آشنایی با محیط‌های توسعه یکپارچه (IDE)
آشنایی با پردازش ابری (Cloud Computing)
آشنایی با ویرایشگرهای متن (Text Editors)
آشنایی با سیستم‌های کنترل ورژن (Git)
آشنایی با ساختار داده و الگوریتم

آیا صرفاً با مطالعه کتاب های برنامه نویسی، می‌توان برنامه نویس شد؟

مطالعه کتاب یکی از بهترین راه‌ها برای ارتقاء دانش و یادگیری برنامه‌نویسی می‌باشد؛ اما باید این نکته را بدانید که مطالعه کتاب به تنهایی کافی نیست. شما صرفاً با مطالعه یک کتاب برنامه نویسی نمی‌توانید برنامه‌نویس شوید زیرا یادگیری برنامه‌نویسی نیاز به زمان، تلاش و پشتکار، تمرین و کد زدن دارد. علاوه بر مطالعه کتاب با منابعی مانند: فیلم‌های آموزشی، سایت‌های آموزشی و مطالعه داکیومنت‌های زبان مربوطه می‌توانید پله به پله به یک برنامه‌نویس خوب شدن نزدیک شوید.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200