انتخاب رشته رایگان ! همین الان ببین که کدوم دانشگاه‌ها قبول میشی
انتخاب رشته رایگان
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

مادر زبان های برنامه نویسی

این صفحه عالی به معرفی مادر زبان های برنامه نویسی پرداخته و همین طور به بررسی این پرداخته که برای شروع برنامه نویسی کدام زبان توصیه می‌شود؟

زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده، دنیای ما را دستخوش تغییرات بسیاری کرده‌اند. کدهای برنامه نویسی، مانند خون در رگ‌های تمامی دستگاه‌ها، از گوشی‌های هوشمند گرفته تا نرم‌افزارهای پرتاب موشک، جریان دارد اما در پاسخ به این پرسش که کدام زبان برنامه نویسی تأثیر بیشتری در برداشته است، باید گفت زبان C؛ به همین خاطر، ما در این مقاله توضیح داده‌ایم که چرا انتخاب زبان Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cاین مقاله عالی ابتدا توضیح می‌دهد که زبان برنامه نویسی c چیست، سپس به بررسی مزایا و معایب زبان C ، کاربردهای زبان سی ، و تفاوت بین C و ++C می‌پردازد برای یادگیری، گزینه خوبی است و علاوه بر آن، موارد زیادی در مورد آن را بسط می‌دهیم. ابتدا یاد خواهیم گرفت که زبان C چیست؟ چرا زبان C را یاد می‌گیریم؟ در ادامه، برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های این زبان را توضیح خواهیم داد که نقش مهمی در نام گیری C به‌عنوان مادر زبان‌ های برنامه‌ نویسی داشته است، پس مستقیم برویم به سراغ بحث اصلی مقاله.

زبان برنامه نویسی C چیست؟

لوگوی زبان برنامه نویسی C

C یک‌ زبان برنامه‌ نویسی است که اولین‌بار به دست Dennis Ritchie توسعه داده شد و از این زبان برای ایجاد برنامه یا نرم‌افزار سیستم استفاده می‌شود. در واقع، ازآنجایی‌که کاربر نمی‌تواند به طور مستقیم با سخت افزارسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوترسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتردر این صفحه بررسی شده که سخت افزار چیست و سخت افزار کامپیوتر به زبان ساده معرفی شده است، همچنین به بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتر پرداخته شده است تعامل داشته باشد، به‌ناچار، برنامه سیستم موردنیاز وی قرار می‌گیرد. برنامه‌های کاربردی سیستم به طور مستقیم با دستگاه‌های سخت‌افزاری مانند درایورها، کرنل و... تعامل دارند. زبان C از یک رویکرد بالابه‌پایین پیروی می‌کند. C به‌عنوان زبان پایه برای سایر زبان‌های برنامه نویسی، مانند: C#سی شارپ چیست ⚡️سی شارپ به زبان سادهسی شارپ چیست ⚡️سی شارپ به زبان سادهاین صفحه عالی بررسی کرده که سی شارپ چیست و تاریخچه سی شارپ، محیط و ابزارهای سی شارپ، ویژگی های سی شارپ، مزایای سی شارپ و کاربرد و بازار کار سی شارپ را گفته ، جاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است، سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده و Objective-C در نظر گرفته می‌شود، به همین دلیل به مادر زبان‌ های برنامه‌ نویسی معروف شده است. شهرت این زبان Case Sensitive را عمدتاً باید در فشردگی آن دانست.

تصویر Dennis Ritchie توسعه دهنده زبان برنامه نویسی C

علت اهمیت زبان C

دلیل اینکه چرا C را مادر زبان‌ های برنامه‌ نویسی می‌نامند، تا حدود زیادی باید در علت اهمیت این زبان جستجو کرد. زبان برنامه نویسی C قابل‌اعتماد و درعین‌حال ساده است و سهولت استفاده از آن، C را منحصربه‌فرد کرده است. C، یک زبان برنامه نویسی سیستم، رویه‌ای، ساختاریافته و سطح متوسط است. پس به‌طورکلی، زبان C را باید تحت شاخه‌های زیر معرفی کرد:

زبان برنامه نویسی سیستم

برنامه نویسی سیستم

همان‌طور که قبلاً هم به آن اشاره شد، C یک زبان برنامه نویسی سیستم است که به‌منظور ایجاد نرم‌افزار سیستمی از آن استفاده می‌شود، چرا که این زبان قادر است تا با برنامه نویسی سطح پایین (به‌عنوان‌مثال درایور و کرنل سیستم) مدیریت و تعامل داشته باشد. عموماً از این زبان، برای ایجاد اجزای سخت‌افزاری، سیستم عاملسیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟سیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل (Operating System|OS) به زبان ساده پرداخته، همچنین بررسی کرده که چرا باید از سیستم عامل استفاده کنیم ، درایورها، کرنل و غیره بهره‌برداری می‌شود، به‌عنوان‌مثال، هسته و کرنل لینوکس با زبان C نوشته شده است.

زبان رویه‌ای به چه معناست؟

زبان رویه‌ ای، به‌نوعی از زبان برنامه نویسی کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است تلقی می‌شود که برای حل یک مسئله مشخص، مجموعه‌ای از مراحل را با ساختار مناسب دنبال می‌کند. به عبارت دقیق‌تر، این رویکرد شامل یک ترتیب سیستماتیک از عبارات، توابع و دستورات برای تکمیل یک تسک یا برنامه محاسباتی است. C نیز یک‌ زبان رویه‌ ای محسوب می‌شود؛ زیرا این زبان، یک برنامه نرم‌افزاری را به توابع، ساختمان دادهآموزش ساختمان داده و الگوریتمآموزش ساختمان داده و الگوریتمهر ساختمان داده یک نوع فرمت ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌ها در کامپیوتر است، که امکان دسترسی و اصلاح کارآمد آن داده‌ها را برای یکسری از الگوریتم‌ها و کاربردها فراهم می‌کند، در این صفحه به بررسی و آموزش ساختمان داده و الگوریتم پرداخته شده است‌ها و غیره می‌شکند و همان‌طور که می‌دانید، انجام کارهای تقسیم شده ساده‌تر به نظر می‌رسد، همچنین متغیر متغیر در برنامه نویسی چیست ⚡️انواع متغیر در برنامه نویسیمتغیر در برنامه نویسی چیست ⚡️انواع متغیر در برنامه نویسیاین صفحه عالی بررسی کرده متغیر در برنامه نویسی چیست و انواع متغیر در برنامه نویسی را معرفی و مراحل کار با متغیر، نحوه تعریف و قوانین نام‌گذاری متغیرها را گفته ها و نمونه‌های اولیه تابع بایستی قبل از استفاده در برنامه اعلان شوند.

تفاوت بین زبان رویه و شی گرا

زبان ساختاریافته چیست؟

زبان ساختار یافته چیست؟

یک‌ زبان ساختاریافته مانند C، برنامه را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و هر بخش را به‌صورت جداگانه حل می‌کند. به عبارتی، برنامه‌ نویسی ساختاریافته زیرمجموعه‌ای از زبان برنامه‌ نویسی رویه‌ای محسوب می‌شود که به آن برنامه نویسی ماژولار نیز گفته می‌شود. برنامه‌ نویسی ساختاریافته از مدل‌بالا به پایین بهره می‌برد.

چرا C یک زبان سطح متوسط نامیده می‌شود؟

زبان C یک‌ زبان سطح متوسط (Mid-Level) است؛ زیرا ازهر دو ویژگی زبان های برنامه نویسی سطح پایینزبان های برنامه نویسی سطح پایین – انواع زبان های سطح پایینزبان های برنامه نویسی سطح پایین – انواع زبان های سطح پاییناین مقاله عالی به توضیح زبان برنامه نویسی سطح پایین و بررسی ویژگی ها و انواع زبان های سطح پایین و هدف از یادگیری زبان های برنامه نوسی سطح پایین می‌پردازد و زبان سطح بالا پشتیبانی می‌کند.

چرا C را مادر زبان های برنامه نویسی می‌نامند؟

لوگوی زبان های برنامه نویسی

دلیل اینکه چرا از C به‌عنوان مادر زبان‌ های برنامه‌ نویسی یاد می‌شود، در طول مقاله به طور محسوس و نامحسوس به برخی از علل آن اشاره شد. به‌جرئت می‌توان گفت که C یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسیپرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در ایرانپرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در ایراناین مقاله عالی پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در ایران در بخش ها و حوزه های مختلف از جمله فرانت اند، بک اند و برنامه‌ نویسی موبایل را معرفی کرده در تمام دوران است و کامپایلر (Compiler)کامپایلر چیست و چگونه کار میکند و چرا از آن استفاده میشود؟کامپایلر چیست و چگونه کار میکند و چرا از آن استفاده میشود؟کامپایلر (Compiler) یک برنامه‌ی خاص برای ترجمه سورس کد‌های (Source Code) یک زبان برنامه نویسی، به زبان ماشین یا بایت کد و یا یک زبان برنامه نویسی دیگر استهای این زبان برای اکثر معماری‌های کامپیوتری و سیستم‌عامل‌های موجود در دسترس هستند. زبان C اساس بسیاری از زبان‌ها از جمله C++، Java، JavaScriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده، Go، Rust، Limbo، LPC، C#، PHP، پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته، Perl، Verilog و C-shell را تشکیل داده است؛ از سویی، زبان C مفاهیم جدیدی مانند متغیرها، انواع داده‌ها، حلقهحلقه در برنامه نویسی چیست؟ حلقه یا لوپ (Loop) چیست؟حلقه در برنامه نویسی چیست؟ حلقه یا لوپ (Loop) چیست؟این مقاله عالی به زبان ساده و با استفاده از فیلم توضیح داده که حلقه در برنامه نویسی چیست، همچنین در خصوص حلقه یا لوپ (Loop) بی نهایت صحبت کرده است ‌ها، آرایهآموزش آرایه در ساختمان داده به زبان ساده و از 0 تا 100آموزش آرایه در ساختمان داده به زبان ساده و از 0 تا 100در این مقاله موارد زیر بررسی شده است : 1- آرایه چیست 2- انواع اندیس گذاری در آرایه 3- انواع آرایه 4- محاسبه آدرس در آرایه 5- محاسبه شماره در آرایه 6- آرایه در برنامه نویسی 7- مزایای استفاده از آرایه، تابع، مدیریت فایل، تخصیص حافظه پویا و اشاره گراشاره گر چیست — اشاره گرها در برنامه نویسیاشاره گر چیست — اشاره گرها در برنامه نویسیاین صفحه عالی توضیح داده اشاره گر چیست و نحوه تعریف اشاره گرها و همین طور اشاره گرها در برنامه نویسی را بررسی کرده سپس انواع اشاره گرها و کاربرد اشاره گرها را گفته ها را برای زبان برنامه نویسی ارائه کرد و اکثر این مفاهیم در بسیاری از زبان‌های مدرن مانند C++، Java، #C کاربرد دارد.

"اولین زبان برنامه نویسی برای کامپیوتر، زبان Plankalkul بود، اما زبان C به‌عنوان اولین زبان برنامه نویسی سطح بالا شناخته شده است. C تنها زبانی است که برای طولانی‌ترین مدت‌زمان در تاریخ برنامه نویسی کامپیوتر وجود داشته است."

جمع‌بندی

دراین مقاله به بررسی دلایل اینکه چرا C را مادر زبان‌ های برنامه‌ نویسی می‌نامند، پرداخته شد و از جمله مهم‌ترین دلایل آن، همان‌طور که اشاره شد این بود که بخش عمده‌ای از سیستم‌عامل‌ها مانند ویندوز، یونیکس و لینوکس به زبان C نوشته شده‌اند. اگر فردی بخواهد زبان برنامه نویسی شی گرابرنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده را یاد بگیرد، توصیه می‌شود که از زبان ساختاریافته‌ای مثل C شروع کند؛ زیرا به او کمک می‌کند تا با مفاهیم اولیه برنامه نویسی به‌خوبی آشنا شود.

مادر زبان‌های برنامه نویسی چیست؟

در پاسخ باید گفت که از زبان C به‌عنوان مادر زبان‌ های برنامه‌ نویسی یاد می‌شود. زیرا زبان C، پایه و اساس دیگر زبان‌ها مانند C#، جاوا، PHP، وریلاگ، Go و حتی پایتون است. از طرفی هسته و کرنل بسیاری از سیستم‌های یونیکسی که می‌شناسیم، همگی با C نوشته شده‌اند. ضمناً قدمت این زبان در تاریخ زبان‌های برنامه نویسی قابل‌توجه است.

دلایل اهمیت زبان C را نام ببرید؟

زبان برنامه نویسی C قابل‌اعتماد و درعین‌حال بسیار ساده و قابل‌فهم است. C یک‌ زبان برنامه‌ نویسی سیستم، رویه‌ ای، ساختاریافته و سطح متوسط محسوب می‌شود. رویکرد این زبان برای حل یک مسئله مشخص به‌صورت بالابه‌پایین است. به عبارتی، C می‌آید و یک برنامه را به زیر برنامه‌ها می‌شکند و از این طریق حل یک مسئله بزرگ را با انجام کارهای کوچک‌تر، ساده می‌کند.

برای شروع برنامه نویسی کدام زبان توصیه می‌شود؟

اگر در ابتدای شروع برنامه نویسی هستید و قصد دارید تا برنامه نویسی شیءگرا را به‌خوبی فرابگیرید اما نمی‌دانید که کدام زبان را انتخاب کنید، توصیه می‌شود که از یک‌ زبان ساختاریافته مانند C شروع کنید چرا که مفاهیم برنامه نویسی به‌خوبی در محتوای این زبان گنجانده شده است.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200