کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در ایران

این مقاله عالی پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در ایران در بخش ها و حوزه های مختلف از جمله فرانت اند، بک اند و برنامه‌ نویسی موبایل را معرفی کرده

اگر نگاهی به آگهی‌های استخدامی زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده در حوزه‌های مختلف انداخته باشید با لیستی از زبان‌های برنامه‌ نویسی پرتقاضا مواجه می‌شوید، از زبانهای برنامهنویسی پرکاربرد در ایران می‌توان به زبان برنامه نویسی جاوا ، جاوا اسکریپت، پایتون، سی شارپ و PHP اشاره نمود. در این مقاله به معرفی زبانهای برنامهنویسی پرکاربرد در ایران در حوزه برنامه‌ نویسی وب و موبایل می‌پردازیم.

در این تصویر نقشه ایران و یک برنامه نویسی نمایش داده شده است که گویای مفهوم زبان های برنامه نویسی پرکاربرد در ایران است

پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌ نویسی وب

اگر به فعالیت در حوزه برنامه‌ نویسی وب علاقه دارید می‌توانید به‌عنوان برنامه‌ نویس فرانت‌اند، برنامه‌ نویس بک‌اند و برنامه نویس فول استک مشغول به کار شوید، در این قسمت به معرفی فریم ورک‌ها و زبان‌های برنامه‌ نویسی پرکاربرد حوزه وب در ایران می‌پردازیم.

زبان‌های برنامه‌نویسی پرکاربرد در فرانت اند

پرکاربردترین زبان برنامه‌ نویسی فرانت‌اند در سراسر دنیا جاوا اسکریپتجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده می‌باشد، در ایران هم برای تمامی جایگاه‌های شغلی که نیاز به یک برنامه‌ نویس فرانت‌اند دارند، پرکاربردترین و پرتقاضاترین زبان برنامه‌ نویسی، جاوا اسکریپت است.

JavaScript

زبان برنامه نویسی پرکاربرد جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌ نویسی سطح بالا می‌باشد که از آن برای توسعه برنامه‌های وب (Web Applications)، پویا، داینامیک و تعاملی کردن صفحات وب استفاده می‌شود، همچنین از این زبان برنامه‌ نویسی به‌عنوان عنصر اصلی اکثر وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود. یکی از دلایل محبوبیت این زبان این است که می‌توان از آن برای فرانت‌اند و بک‌اند استفاده کرد پس اگر به برنامه‌ نویس فول استک شدن فکر می‌کنید، جاوا اسکریپت انتخاب خوبی است. از مزایای این زبان برنامه‌ نویسی به پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از سبک‌های برنامه‌نویسی مثل برنامه نویسی شی گرابرنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده، برنامه‌ نویسی تابعی (Functional Programming)، برنامه‌ نویسی رویداد محور(Event-Driven Programming) می‌توان اشاره کرد. فریم ورک‌های جاوا اسکریپت از دیگر مزایای این زبان برنامه‌ نویسی می‌باشد، امروزه از فریم ورک‌ها برای دسترسی و استفاده از کدهای از پیش نوشته شده استفاده می‌شود، زیرا آنها نقش حیاتی در توسعه برنامه‌های وب ایفا می کنند. جاوا اسکریپت یک فریم ورک ندارد بلکه تعداد زیادی فریم ورک از جمله : Aurelia.Js ،React.Js ،Angular.Js ،Vue.Js ،Ember.Js و Backbone.Js را دارد. امروزه کتابخانه‌ها و فریم ورک‌های فرانت‌اند تبدیل به بخش ضروری برای توسعه وب شده‌اند در ادامه به معرفی پرکاربرد ترین فریم ورک‌های این زبان برنامه‌ نویسی در ایران می‌پردازیم.

React.JS

فریم ورک پرکاربرد ری اکت جی اس

React یک کتابخانه متن باز (Open Source)اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ این صفحه عالی به بررسی این موارد و همچنین تاریخچه نرم افزار متن باز و نحوه به کارگیری متن باز در توسعه نرم افزار پرداخته است که توسط فیسبوک توسعه یافته است که از آن برای ایجاد رابط کاربریرابط کاربری یا ui چیست؟ – تفاوت ui و ux + مراحل طراحی uiرابط کاربری یا ui چیست؟ – تفاوت ui و ux + مراحل طراحی uiاین مقاله عالی بررسی کرده که رابط کاربری ui چیست، همچنین تفاوت های UI و UX و مراحل طراحی UI و همچنین اصول طراحی رابط کاربری و سبک های طراحی UI را بررسی کرده تعاملی و برنامه‌های وب استفاده می‌شود. React یکی از سریع‌ترین فریم ورک‌های در حال رشد زبان جاوا اسکریپت است، در حال حاضر از سایر فریم ورک‌ها پیشی گرفته است و محبوب‌ترین فریم ورک فرانت‌اند برای توسعه دهندگان وب در ایران است.

Angular

فریم ورک پرکاربرد انگولار

Angular یک فریم ورک مبتنی بر TypeScript است که توسط Google توسعه داده شد و در سال 2016 عرضه شد این فریم ورک از معماری سه لایه (MVC: Model View Controller) استفاده می‌کند. از این فریم ورک نه تنها برای برنامه‌های وب یا موبایل بلکه برای توسعه برنامه‌های وب چند صفحه‌ای و وب اپلیکیشن پیش‌رونده (Progressive Web App) نیز استفاده می‌شود. این فریم ورک نیز از دیگر موارد پرکاربرد برای جایگاه شغلی برنامه نویس فرانت‌اند در ایران می‌باشد.

زبان‌های برنامه‌ نویسی پرکاربرد در بک اند

توسعه‌دهندگان بک‌اند کدی را می‌نویسند که به پایگاه دادهپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ این مقاله به بررسی این موضوع و همچنین انواع پایگاه داده، کاربردهای پایگاه داده، محبوب ترین پایگاه های داده و اجزای اصلی پایگاه داده پرداخته و برنامه اجازه می‌دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند در واقع یک برنامه‌ نویس بک‌اند وظیفه کنترل و نگهداری پایگاه‌های‌داده، سرورها و ... را دارد درست همان مواردی که برای کاربری که وارد سایت می‌شود قابل رویت نیست.

در ادامه به معرفی پرکاربرترین زبان‌های برنامه‌ نویسی بک‌اند و فریم ورک‌های آن در ایران می‌پردازیم.

Python

زبان برنامه نویسی پرکاربرد پایتونپایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته یک زبان برنامه‌ نویسی منبع باز است که یکی از محبوب‌ترین زبان‌هایی است که برای توسعه وب استفاده می‌شود، از این زبان برنامه‌ نویسی برای توسعه بک‌اند، تجزیه و تحلیل داده‌ها و توسعه وب استفاده می‌شود تعداد زیادی کتابخانه های پایتونکتابخانه های پایتون چیست – معرفی کتابخانه های مهم پایتونکتابخانه های پایتون چیست – معرفی کتابخانه های مهم پایتوناین مقاله عالی به معرفی کتابخانه های پایتون پرداخته و کتابخانه های مهم پایتون و همچنین مهمترین کتابخانه های پایتون برای علم داده را معرفی کرده وجود دارد استفاده از آن را برای توسعه دهندگان آسان‌تر می‌کند.

دوره برنامه نویسی پایتون

پایتون (Python) یا پایتان یک زبان برنامه نویسی چند منظوره و سطح بالاست که بطور بسیار گسترده ای مورد استفاده برنامه نویسان و غیر برنامه نویسان قرار می‌گیرد. پایتون در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان تبدیل شده است.

چه چیزهایی در این دوره یاد می‌گیرید

دستورات کنترلی
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
حلقه‌ها
توابع در پایتون
مدیریت خطاها در پایتون
کار با فایل‌ها
شی گرایی
برنامه نویسی موازی و تردها

نمونه فیلم‌هایی از جلسات برنامه نویسی پایتون

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟

چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون

نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد

آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون

آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math

معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی

مفهوم داده ساختارها در پایتون

آشنایی با دیکشنری ها

آشنایی با حلقه ها

معرفی کلی توابع با مثال های متنوع

خطاها چی هستند؟

نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف

تاریخچه برنامه‌‎ نویسی

مفهوم شی‌گرایی

معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه

مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟
چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون
نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد
آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون
آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math
معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی
مفهوم داده ساختارها در پایتون
آشنایی با دیکشنری ها
آشنایی با حلقه ها
معرفی کلی توابع با مثال های متنوع
خطاها چی هستند؟
نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف
تاریخچه برنامه‌‎ نویسی
مفهوم شی‌گرایی
معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه
مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

Django

فریم ورک پرکاربرد جنگو

این فریم ورک در سال 2003 عرضه شد و یکی از محبوب‌ترین فریم ورک های پایتونفریم ورک های پایتون ⚡️ معرفی بهترین فریم ورک های پایتونفریم ورک های پایتون ⚡️ معرفی بهترین فریم ورک های پایتوناین مقاله به معرفی بهترین فریم ورک های پایتون و مواردی نظیر تفاوت کتابخانه با فریم ورک، چرا باید از فریم ورک استفاده کنیم و مقایسه فریم ورک های پایتون پرداخته برای توسعه وب است زیرا برای ساخت هر وب سایتی می‌توان از آن استفاده کرد. جنگو یک فریم ورک ایمن است که مواردی مثل مدیریت حساب کاربری، مدیریت تراکنش‌ها و ... را کنترل می‌کند، همچنین جنگو را به عنوان یک فریم ورک فول استک نیز می‌توان در نظر گرفت چرا که یکسری از ویژگی‌ها از احراز هویت کاربر گرفته تا فید‌های RSS را دارا است. در آگهی‌های استخدامی جنگو پرتقاضاترین فریم ورک در ایران برای زبان برنامه‌ نویسی پایتون است.

Java

زبان برنامه نویسی پرکاربرد جاوا

اگر به زبان برنامه‌ نویسی جاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است علاقه‌مندید این زبان و فریم‌ورک محبوب آن یعنی Spring Boot از پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌ نویسی بک‌اند در ایران است. زبان برنامه‌ نویسی شی گرای جاوا در موارد متعددی چون برنامه‌های آنلاین سازمانی، برنامه‌های اندروید و دسکتاپ، برنامه‌های علمی، توسعه وب و بک‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Spring Boot

فریم ورک پرکاربرد اسپرینگ بوت

Spring Boot یک فریم ورک منبع باز است که برای ایجاد میکروسرویس‌ها استفاده می‌شود، توسعه برنامه‌های وب را سریع‌تر می‌کند، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد و به‌وسیله آن می‌توانید یک پروژه وب جاوا را در در کمترین زمان ایجاد کنید.

JavaScript

زبان برنامه نویسی پرکاربرد جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یکی از پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌ نویسی در بازار کار ایران است. از دلایل محبوبیت این زبان می‌توان به استفاده ازآن برای توسعه فرانت‌اند و بک‌اند اشاره کرد که برای ایجاد صفحات وب تعاملی و پویا مورد استفاده قرار می‌گیرد. محبوب‌ترین فریم ورک این زبان برنامه‌ نویسی Express.js می‌باشد.

Express JS

فریم ورک پرکاربرد اکسپرس جی اس

یک فریم ورک منبع باز و رایگان بک‌اند برای Node.jsNode js چیست؟ - نود جی اس چه کاربردی دارد؟ 0 تا 100 nodejsNode js چیست؟ - نود جی اس چه کاربردی دارد؟ 0 تا 100 nodejsاین مقاله عالی به معرفی نود جی اس (Node js) پرداخته سپس بررسی کرده که Node.js چگونه کار می کند؟ همچنین کاربردها و مزایای nodejs را بیان کرده است (محیط اجرای جاوا اسکریپت) است که مجموعه‌ای از ابزارها را برای ایجاد برنامه‌های وب تک صفحه‌ای، چند صفحه‌ای و برنامه‌های هیبریدی (Hybrid Web Applications) فراهم می‌کند. از مزایای این فریم ورک می‌توان به اتصال سریع آن به پایگاه داده‌هایی مانند MySQLmysql چیست؟ بررسی تفاوت مای اس کی یو ال با اس کی یو ال-sqlmysql چیست؟ بررسی تفاوت مای اس کی یو ال با اس کی یو ال-sqlاین مقاله عالی به معرفی mysql می‌پردازد، همچنین ویژگی های MySQL، تفاوت MySQL با SQL و سازگاری این پایگاه داده به سایر سرویس ها را مورد بررسی قرار می‌دهد ، MongoDB، توسعه سریع سرور و... اشاره نمود. در حال حاضر این فریم ورک پرکاربردترین و پرتقاضا‌ترین فریم ورک بک‌اند جاوا اسکریپت در ایران است.

PHP

زبان برنامه نویسی پرکاربرد پی اچ پی

PHP مخفف Hypertext Preprocessor، یک زبان برنامه‌ نویسی منبع باز، سمت سرور است که به‌طور خاص برای توسعه وب طراحی شده است، این زبان برنامه‌ نویسی نیازی به کامپایلر (Compiler)کامپایلر چیست و چگونه کار میکند و چرا از آن استفاده میشود؟کامپایلر چیست و چگونه کار میکند و چرا از آن استفاده میشود؟کامپایلر (Compiler) یک برنامه‌ی خاص برای ترجمه سورس کد‌های (Source Code) یک زبان برنامه نویسی، به زبان ماشین یا بایت کد و یا یک زبان برنامه نویسی دیگر است ندارد و ویژگی‌هایی چون سازگاری بین پلتفرم‌ها، پشتیبانی از پایگاه‌های داده استاندارد مختلفی چون MySQL ، SQLite را دارا است. فریم ورک‌های محبوب این زبان برنامه‌نویسی Laravel ،CodeIgniter می‌باشند که Laravel پرکاربردترین پلتفرم این زبان برنامه نویسی در ایران است.

Laravel

فریم ورک پرکاربرد لاراول

لاراول یک فریم ورک منبع باز است که برای توسعه برنامه‌های وب براساس معماری سه لایه ( MVC: Model View Controller) ایجاد شده است. این فریم ورک یکی ازمحبوب‌ترین و پرکاربردترین فریم ورک‌های بک‌اند در ایران می‌باشد زیرا که تمام ویژگی‌هایی که برای ساخت یک برنامه وب مدرن نیاز دارید مواردی چون اعتبار سنجی، ذخیره‌سازی فایل‌ها، کش کردن، صف ها و ... را برای شما فراهم می‌کند.

C#

زبان برنامه نویسی پرکاربرد سی شارپ

سی شارپسی شارپ چیست ⚡️سی شارپ به زبان سادهسی شارپ چیست ⚡️سی شارپ به زبان سادهاین صفحه عالی بررسی کرده که سی شارپ چیست و تاریخچه سی شارپ، محیط و ابزارهای سی شارپ، ویژگی های سی شارپ، مزایای سی شارپ و کاربرد و بازار کار سی شارپ را گفته یکی از پرکاربردترین زبان‌ها برای بک‌اند است، این زبان برنامه‌ نویسی شی گرا، منبع باز است که توسط مایکروسافت توسعه یافت. در ابتدا این زبان برای فریم ورک .NET، به‌منظور توسعه برنامه‌های ویندوز ساخته شده بود اما امروزه در موارد متعددی چون توسعه بک اند، بازی سازی و ... استفاده می‌شود و یکی از پرکاربرد‌ترین زبان‌های برنامه‌ نویسی برای فریم ورک .NET در ایران است.

دوره برنامه نویسی سی شارپ

C# یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، ساده، پیشرفته، محبوب، پرکاربرد، بروز و زیبای دنیای کامپیوتر است. این زبان در ایران و سایر کشورهای جهان بازار کار قابل‌توجهی دارد و جزء 5 زبان برتر و پول‌ساز دنیا می‌باشد. در این دوره عالی شما بطور کامل و با زبانی ساده سی شارپ را یاد خواهید گرفت.

چه چیزهایی در این دوره یاد می‌گیرید

برنامه‌نویسی گام‌به‌گام با زبان C#
استفاده از محیط برنامه‌نویسی Visual Studio .NET 2022
برنامه‌نویسی در محیط کنسول
برنامه‌نویسی در محیط گرافیکی
اصول برنامه‌نویسی به زبان C#
استفاده از کتابخانه .NET

نمونه فیلم‌هایی از جلسات برنامه نویسی سی شارپ

خوش‌ آمد گویی و آشنایی با C#

نصب Visual Studio .NET

آشنایی با Console Application

آشنایی با Windows Form Application

متغیرها - اعداد اعشاری و ممیز شناور

دستورهای while & do while

اصلاح خطا حین اجرا

انتقال پارامترها به توابع

مدیریت حافظه

اعداد تصادفی در .NET

خوش‌ آمد گویی و آشنایی با C#
نصب Visual Studio .NET
آشنایی با Console Application
آشنایی با Windows Form Application
متغیرها - اعداد اعشاری و ممیز شناور
دستورهای while & do while
اصلاح خطا حین اجرا
انتقال پارامترها به توابع
مدیریت حافظه
اعداد تصادفی در .NET

ASP.Net Core

فریم ورک پرکاربرد دات نت کور

یک فریم ورک برای توسعه برنامه‌های مدرن وب و تحت فضای ابری هست که برای ایجاد برنامه‌ها و سرویس‌های وب، بک‌اند، برنامه‌های (IoTاینترنت اشیا iot چیست ⚡️ اینترنت اشیا چیست به زبان سادهاینترنت اشیا iot چیست ⚡️ اینترنت اشیا چیست به زبان سادهاین مقاله عالی معرفی کرده اینترنت اشیا iot چیست و چه کاربردی دارد و تاریخچه IoT، حوزه های کاربرد اینترنت اشیا و مزایا و معایب اینترنت اشیا را بررسی کرده : Internet of Things) مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک نسخه منبع باز از ASP.NET می‌باشد که روی ویندوز، سیستم عاملسیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟سیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل (Operating System|OS) به زبان ساده پرداخته، همچنین بررسی کرده که چرا باید از سیستم عامل استفاده کنیم مک و لینوکس اجرا می‌شود.

پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌ نویسی موبایل

امروزه موبایل به بخش مهم وجدایی ناپذیر از زندگی ما انسان ها تبدیل شده است، از خرید آنلاین گرفته تا خدمات بانکی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی به این دلیل موقعیت‌های شغلی برای برنامه نویسان این حوزه فراوان می‌باشد. زبان‌های برنامه‌ نویسی برای سیستم عامل اندرويدسیستم عامل اندرويد چیست؟ هر آنچه باید درمورد Android بدانیدسیستم عامل اندرويد چیست؟ هر آنچه باید درمورد Android بدانیداندروید چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل اندروید (Android)، تاریخچه و توسعه اندروید، ویژگی های ورژن های مختلف اندروید پرداخته است و سیستم عامل iOSسیستم عامل iOS چیست؟ بررسی تاریخچه و ویژگی های آی او اسسیستم عامل iOS چیست؟ بررسی تاریخچه و ویژگی های آی او اساین مقاله عالی به معرفی سیستم عامل آی او اس (IOS) پرداخته، همچنین به بررسی ویژگی های سیستم عامل Apple iOS و تاریخچه و نسخه های سیستم عامل iOS پرداخته است متفاوت می‌باشند. در ادامه به معرفی زبان‌های برنامه‌ نویسی پرکاربرد ایران برای سیستم عامل Android و IOS می‌پردازیم.

زبان‌های برنامه‌ نویسی پرکاربرد برای سیستم عامل Android

 سیستم عامل اندروید

از زبان‌های برنامه‌ نویسی موبایل برای سیستم عامل اندروید می‌توان به جاوا، پایتون، کاتلین، سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده، سی شارپ و دارت اشاره نمود، اما پرکاربرد‌ترین زبان برنامه‌ نویسی اندروید در ایران طبق آگهی‌های استخدامی و موقعیت‌های شغلی، کاتلین (که زبان رسمی اندروید می‌باشد) و جاوا می‌باشد.

Java

زبان برنامه نویسی پرکاربرد جاوا

جاوا یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌ نویسی میان توسعه دهندگان اندروید است، این زبان برنامه‌نویسی شی گرا برای توسعه برنامه‌های اندروید، برنامه‌های سرور، بازی سازی، برنامه‌های علمی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیاری از برنامه‌های موجود در Play store با این زبان نوشته شده‌اند و یکی از پرکاربردترین و پرتقاضا ترین زبان‌های برنامه‌ نویسی برای سیستم عامل اندروید در ایران می‌باشد.

Kotlin

زبان برنامه نویسی پرکاربرد کاتلین

از دیگر زبان‌های پرکاربرد اندروید در ایران می‌توان به کاتلین زبان رسمی برای توسعه سیستم عامل اندروید اشاره کرد، این زبان برنامه‌ نویسی چند پلتفرمی (Cross-Platform)می‌باشد که می‌تواند به‌عنوان جایگزین جاوا برای توسعه برنامه‌های اندرویدی باشد، همچنین کاتلین می‌تواند با جاوا تعامل داشته باشد و بر روی ماشین مجازی جاوا (Java Virtual Machine)اجرا شود. به‌طور کلی می‌توان گفت یادگیری کاتلین برای افراد مبتدی ساده‌تر از یادگیری جاوا می‌باشد.

زبان‌های برنامه‌نویسی پرکاربرد برای سیستم عامل IOS

سیستم عامل آی او اس

هر ساله میلیون‌ها اپلیکیشن در پلتفرم IOS منتشر می‌گردد که توسط اپ استور اپل پشتیبانی می‌شوند، گزارش‌ها نشان می‌دهند که 56% از مردم دنیا از طریق تلفن‌های همراه آنلاین می‌شوند و بقیه افراد از طریق رایانه یا تبلت، از میان این %56 نزدیک به %27 کاربران سیستم عامل IOS می‌باشند، پس بازار برنامه نویسی این سیستم عامل نیز پرتقاضا است، در ادامه به معرفی پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌نویسی این سیستم عامل در ایران می‌پردازیم.

Objective-C

زبان برنامه نویسی پرکاربرد آبجکتیو سی

یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره می‌باشد که قبل از توسعه Swift ، برای توسعه OSX و IOS مورد استفاده قرار می‌گرفت، امروزه نیز این زبان برنامه‌نویسی محبوبیت خود را میان توسعه دهندگان حفظ کرده است.

Swift

زبان برنامه‌نویسی پرکاربرد سوئیفت

یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسیمعرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳این صفحه فوق العاده به معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳ پرداخته. همچنین در هر یک از این زبان‌ها به معرفی بهترین پلتفرم آن، فریم ورک های برتر آن و بهترین کتابخانه های آن پرداخته مورد استفاده برای ساخت برنامه‌های IOS, IPadOS, MacOS, WatchOS, ItvOS می‌باشد، این زبان در سال 2014 به‌عنوان جایگزینی برای Objective C معرفی شد و به‌شدت مورد استفاده توسعه دهندگان IOS قرار گرفت.

نمونه فیلم‌های دوره‌های مهارتی

معرفی

روند یک پروژه یادگیری ماشین

مثال ماشین خودران

نگاه واقع گرایانه

نصب Visual Studio .NET

آشنایی با Console Application

آشنایی با Windows Form Application

متغیرها - اعداد اعشاری و ممیز شناور

دستورهای while & do while

اصلاح خطا حین اجرا

انتقال پارامترها به توابع

مدیریت حافظه

اعداد تصادفی در .NET

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟

چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون

نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد

آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون

آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math

معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی

مفهوم داده ساختارها در پایتون

آشنایی با دیکشنری ها

آشنایی با حلقه ها

معرفی کلی توابع با مثال های متنوع

خطاها چی هستند؟

نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف

تاریخچه برنامه‌‎ نویسی

مفهوم شی‌گرایی

معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه

مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

معرفی مدرس دکتر امین

بلاکچین چیست

امنینت بلاکچین

کاربرد در حوزه اینترنت

جمع بندی

مقدمه و معرفی دوره

اپلای تحصیلی چیست؟

آیلتس یا تافل

هدر رزومه

اصطلاحات پوزیش تحصیلی

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی زبان‌های برنامه‌نویسی پرکاربرد در ایران با توجه به آگهی‌های استخدامی و موقعیت‌های شغلی پرداختیم، برای انتخاب پرکاربردترین زبان برنامه‌ نویسی در ایران ابتدا باید حوزه برنامه‌ نویسی مورد علاقه‌تان را مشخص کنید، اگر به برنامه‌ نویسی وب علاقه دارید بهترین و پرکاربردترین زبان برنامه‌ نویسی در ایران برای فرانت‌اند زبان برنامه‌ نویسی جاوا اسکریپت و برای بک‌اند جاوا اسکریپت، پایتون وPHP می‌باشند. اگر به حوزه برنامه‌نویسی موبایل علاقه دارید برای سیستم عامل اندروید بهترین انتخاب با توجه به بازار کار ایران در حال حاظر جاوا و کاتلین می‌باشد و برای سیستم عامل IOS زبان برنامه‌ نویسی Swift ،Objective-C بهترین انتخاب می‌باشد.

محبوب‌ترین زبان برنامه‌ نویسی در ایران کدام است؟

محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در ایران با توجه با درخواست بازار کار وآگهی‌های استخدامی زبان برنامه‌نویسی پایتون، جاوا اسکریپت، کاتلین، جاوا و PHP می‌باشند، از میان این زبان‌ها پایتون را می‌توان آینده توسعه وب و هوش مصنوعی و یادگیری ماشین دانست پس اگر به دنبال یادگیری یکی از این محبوب‌ترین زبان‌ها هستید پیشنهاد ما پایتون و جاوا اسکریپت است.

چگونه یادگیری برنامه‌ نویسی را شروع کنیم؟

برای یادگیری برنامه‌نویسی ابتدا باید حوزه‌ای که به علاقه‌مند هستید (وب، موبایل، دسکتاپ، داده کاوی، هوش مصنوعی و...) را پیدا کنید پس از مشخص کردن آن، برای آغاز مسیر یادگیری می‌توانید به صورت خودآموز از طریق ویدئوها و دوره‌های آموزشی و خواندن داکیومنت‌های آن زبان برنامه‌نویسی، شرکت در بوت کمپ‌های فشرده آموزشی و یا شرکت در کلاس‌های حضوری برنامه نویسی مسیر یادگیری خود را آغاز کنید.

برنامه‌ نویس موبایل چه مهارت‌هایی را باید داشته باشد؟

برای یادگیری برنامه‌ نویسی موبایل نیاز به مهارت‌هایی از جمله:
۱- آشنایی اولیه با کامپیوتر: آشنایی با استفاده از کامپیوتر و سیستم عامل.
۲- آشنایی با مفاهیم اولیه برنامه‌نویسی: درک مفاهیم اولیه برنامه‌ نویسی و مبانی کامپیوتر ادامه مسیر یادگیری را برای شما آسان‌تر خواهد کرد.
۳- آشنایی با ساختار داده: آشنایی با داده‌ها، تجربه کاربری (User Experience)، تجزیه و تحلیل پایگاه‌های‌داده مفید می‌باشد.
۴- آشنایی با طراحی رابط کاربری (UI Design) برنامه‌های موبایل: آشنایی با اندروید (Software Development Kit) و درک خوبی از آن برای طراحی رابط کاربری و توسعه اپلیکیشن‌های موبایل نیاز دارید.

چه مدت زمانی برای یادگیری برنامه نویسی موبایل نیاز است؟

یادگیری برنامه‌ نویسی به زمان و تلاش شما بستگی دارد، به‌طور متوسط بین 3 تا 6 ماه زمان برای یادگیری اصول اولیه و پایه‌ای یک زبان برنامه‌ نویسی موبایل نیاز دارید البته مدت زمان برای یادگیری هرکدام یک از حوزه‌های زبان‌های برنامه نویسی ممکن است متفاوت باشد، به‌طور کلی یادگیری زبان برنامه‌ نویسی به سرعت یادگیری و تمرین شما بستگی دارد.

دوره‌های مهارتی رشته کامپیوتر

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات