برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

مهندسی کامپیوتر یا مهندسی برق

مهندسی کامپیوتر یا مهندسی برق؟ کدام بهتر است؟ این مقاله عالی بازار کار و آینده شغلی و تحصیلی مهندسی کامپیوتر و برق را با هم مقایسه کرده است

باوجود اینکه مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است و مهندسی برق دو رشته متفاوت هستند، اما میزان قابل‌توجهی همپوشانی در مسئولیت‌ها و زمینه‌های تحصیلی این دو رشته وجود دارد. هر دو به یک اندازه مبتنی بر فناوری، پردرآمد و هیجان‌انگیز هستند، اما نباید این دو رشته را یکسان دانست. مهندسی کامپیوتر بر ایجاد و طراحی نرم‌افزارهای کامپیوتری تمرکز دارد، درحالی‌که مهندسی برق بر توسعه هر چیزی که با برق‌کار می‌کند متمرکز است. در ادامه تفاوت ها و شباهت های مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق از جمله الزامات تحصیلی، مسئولیت‌های شغلی و میزان درآمد هر یک را بررسی خواهیم کرد.

مهندس کامپیوتر

تصویری از یک مهندس کامپیوتر در حال برنامه نویسی

یک مهندس کامپیوتر برنامه‌های کامپیوتری را طراحی، آزمایش و پیاده‌سازی می‌کند و سخت افزارسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوترسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتردر این صفحه بررسی شده که سخت افزار چیست و سخت افزار کامپیوتر به زبان ساده معرفی شده است، همچنین به بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتر پرداخته شده است کامپیوتر را مانند مدارهای الکترونیکی و نرم‌افزارهای موجود در سیستم‌ها عیب‌یابی و تعمیر می‌کند. از دیگر توانایی‌های یک مهندس کامپیوتر می‌توان به کار بر روی سخت‌افزار کامپیوتر، برنامه‌های نرم‌افزاری یا سیستم‌های آی‌تیمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، در این صفحه به بررسی این موضوعات پرداخته شده اشاره کرد. مهندسان کامپیوتر همچنین می‌توانند بر روی طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های هوشمند که به اینترنت متصل می‌شوند، مانند لوازم‌خانگی، دستگاه‌های پزشکی و وسایل نقلیه کار کنند. درحالی‌که وظایف شغلی یک مهندس کامپیوتر ممکن است بسته به پروژه‌هایی که روی آنها کار می‌کنند متفاوت باشد، برخی از مسئولیت‌های اصلی آنها عبارت‌اند از:

علاوه بر این، برخی از مهارت‌های مفیدی که به‌عنوان یک مهندس کامپیوتر می‌توانید کسب کنید عبارت‌اند از:

مهندس برق

تصویری از یک مهندس برق در حال انجام کار

یک مهندس برق سیستم‌ها و تجهیزات الکتریکی را ایجاد و پیاده‌سازی می‌کند. مهندسان برق بسته به صنعتی که در آن کار می‌کنند، ممکن است عملکرد داخلی دستگاه‌های کوچک مانند تلفن، تبلت و سیستم‌های ناوبری را طراحی کنند. آنها همچنین قادر هستند در پروژه‌های بزرگی شرکت کنند که شامل سیستم‌های تولید برق، شبکه‌های توزیع برق و سیستم‌های روشنایی می‌شود. در اینجا لیستی از مسئولیت‌های متداول مهندس برق را مشاهده می‌کنید:

اگر این رشته برای شما جذاب به نظر می‌رسد، برخی از مهارت‌های زیر شما را در این زمینه یاری خواهند کرد:

مهندس کامپیوتر در مقابل مهندس برق

درحالی‌که این نقش‌ها در زمینه‌های مشابهی کار می‌کنند، درک تفاوت یک مهندس کامپیوتر با یک مهندس برق ضروری است. در اینجا برخی از تمایزات کلیدی این دو رشته مهندسی آورده شده است:

تحصیلات

ازآنجایی‌که مهندسان کامپیوتر و مهندسان برق با سیستم‌ها و قطعات الکتریکی کار می‌کنند، اغلب دوره‌های مشابهی را در دبیرستان و دانشگاه می‌گذرانند. در اینجا برخی از شباهت‌ها و تفاوت‌های آموزشی برای بررسی وجود دارد:

تحصیلات مهندسی کامپیوتر

تصویری از برنامه نویسی

اگر دنیای کامپیوتر برای شما جذاب است و از حل مسائل منطقی لذت می‌برید، آینده‌ای درخشان در مهندسی کامپیوتر در انتظارتان خواهد بود. شما می‌توانید از طریق مطالعه شخصی و تحصیلات دانشگاهی در رشته کامپیوتر، یک مهندس کامپیوترمهندس کامپیوتر چه کارهایی انجام می دهد؟مهندس کامپیوتر چه کارهایی انجام می دهد؟این صفحه عالی به بررسی کارهایی که یک مهندس کامپیوتر انجام می دهد پرداخته و وظایف و شغل های مهندس کامپیوتر و همچنین درآمد مهندس کامپیوتر در ایران را گفته موفق و حرفه‌ای شوید.مهندسان کامپیوتر معمولاً هم‌زمان با دوران تحصیل خود در دانشگاه در دوره‌های کامپیوتری مرتبط با فیلد موردعلاقه خود شرکت می‌کنند تا برای کار در این حوزه آمادگی لازم را کسب کنند. انتظار اکثر کارفرمایان از افراد این است که دارای مدرک لیسانس در مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. یا رشته‌های مرتبط مانند مهندسی فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید. باشند.

مهندسان کامپیوتر همچنین ممکن است مدرک کارشناسی ارشد خود را در علوم کامپیوتر دنبال کنند تا مهارت‌های خود را تقویت کنند که آنها را واجد شرایط کار در تخصص‌هایی مانند هوش مصنوعیدرس هوش مصنوعیدرس هوش مصنوعیاین صفحه عالی به معرفی درس هوش مصنوعی از جمله پیش نیازهای درس هوش مصنوعی، سرفصل و منابع درس هوش مصنوعی و فیلم‌های آموزشی درس هوش مصنوعی پرداخته شده، بیگ دیتابیگ دیتا (big data) یا کلان داده چیست؟ کاربردهای بیگ دیتابیگ دیتا (big data) یا کلان داده چیست؟ کاربردهای بیگ دیتااین صفحه فوق العاده به معرفی 0 تا 100 بیگ دیتا (big data) یا همان کلان‌داده پرداخته. بطور خلاصه بیگ دیتا به تحلیل و پردازش حجم زیادی از داده ها می‌پردازد، شبکهجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است، سیستم عاملسیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟سیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل (Operating System|OS) به زبان ساده پرداخته، همچنین بررسی کرده که چرا باید از سیستم عامل استفاده کنیم و طراحی سیستم می‌کند. برای اطلاع از جزئیات رشته اعم از زیرشاخه‌ها، دروس ارائه شده در دانشگاه، تعداد واحدهای درسی و... به مقاله رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است مراجعه کنید. برخی از دوره‌هایی که می‌توانند شما را به‌عنوان مهندس کامپیوتر برای ورود به بازار کار آماده کنند عبارت‌اند از:  

تحصیلات مهندسی برق

تصویری از برد سخت افزاری

برخی از مشاغل برای مهندسان برق ممکن است نیاز به مدرک لیسانس در مهندسی برق، مهندسی الکترونیک یا یک‌رشته مرتبط داشته باشد. مهندسان برق همچنین ممکن است برای پیشرفت شغلی خود، مدرک کارشناسی ارشد را در مهندسی برق دنبال کنند. برخی از دوره‌هایی که می‌توانند شما را به‌عنوان مهندس برق برای ورود به بازار کار آماده کنند عبارت‌اند از:

محیط کار

معمولا مهندسان کامپیوتر در یک دفتر کار می‌کنند، اما ممکن است از کار از راه دور را به کار حضوری در اداره ترجیح دهند. آنها اغلب با سایر مهندسان، کارشناسان فناوری و مشتریان همکاری می‌کنند. برخی از صنایع رایج که مهندسان کامپیوتر در آنها کار می‌کنند عبارت‌اند از حوزه سلامت و بهداشت، تولید، سرگرمی و آموزش.

مهندسان برق نیز می‌توانند در صنایع مختلف از جمله ارتباطات، علوم کامپیوتر و قدرت کار کنند. آنها معمولاً به‌صورت تمام‌وقت در یک دفتر کار می‌کنند، اما در آزمایشگاه‌ها یا تأسیسات تولیدی نیز شاهد حضور مهندسان برق هستیم.

درآمد و چشم انداز شغلی

میانگین حقوق ملی برای یک مهندس کامپیوتر در ایالات متحده 83566 دلار در سال است. درآمد رشته کامپیوتربررسی درآمد رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشوربررسی درآمد رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشوردر این صفحه به بررسی درامد رشته کامپیوتر در ایران و همچنین درامد رشته کامپیوتر در خارج از کشور از جمله کانادا، آمریکا، انگلیس، فرانسه و دیگر کشورها پرداخته شده است ممکن است بر اساس مدارک تحصیلی، مهارت ها، صلاحیت ها و تجربیات کاری یک مهندس کامپیوتر متفاوت باشد. اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) پیش‌بینی می‌کند که بین سال‌های 2021 تا 2031، مشاغل مهندسین سخت‌افزار کامپیوتر 5 درصد افزایش یابد.

 مهندسی کامپیوترمهندسی برق
بررسی اجمالی برنامه درسی علوم کامپیوتر شامل دوره‌هایی در پایگاه‌داده‌ها، زبان‌های برنامه‌نویسی، توسعه اپلیکیشن، سیستم شبکه، پروتکل‌های اینترنتی و سیستم‌عامل است. دوره‌های مهندسی برق شامل مهندسی کامپیوتر پایه و سایر دوره‌های کاربردی، سیستم‌های تولیدی، ارتباطات سیگنال دیجیتال، حرکت و وسایل نقلیه، مراقبت‌های بهداشتی و فناوری نانو است.
مهارت‌ها متخصص علوم کامپیوتر به مهارت‌های ارتباطی کارآمد نیاز دارد و باید بتواند جزئیات را تحلیل کند و برای حل مسائل گوناگون ایده‌ای داشته باشد. مهندس برق نیاز به مهارت‌های ارتباطی شفاهی و نوشتاری قوی دارد، زیرا بیشتر مشاغل تیم محور هستند.
تفاوت‌های شغلی ماهیت مهندسان کامپیوتر این است که باید در صنایع مختلف و در ادارات کار کنند. ماهیت شغل مهندسی برق این است که معمولا پر از کار میدانی سخت است.
شغل مهندس کامپیوتر باید آماده توسعه برنامه‌ها و کار با زیرساخت‌های شبکه، طراحی سیستم‌های عامل یا ارزیابی کدهایی باشد که عملکرد رایانه‌ها و سایر دستگاه‌های دیجیتال را هدایت می‌کند. مهندس برق سایر قطعات الکترونیکی را توسعه، طراحی، آزمایش، تولید و تعمیر می‌کند. آنها اجزای الکتریکی را از اجزای اساسی تا تجهیزات الکترونیکی پیشرفته، از جمله کالاهای مصرفی، کارهای دولتی، تحقیق و توسعه و مخابرات توسعه می‌دهند.

جمع‌بندی

مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق دو رشته‌ی مهندسی پرکاربرد و مرتبط با یکدیگر هستند که هر کدام به زمینه‌های خاصی تمرکز دارند. ما در این مقاله به بررسی رشته مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق از منظر حوزه‌های فعالیت، مهارت‌ مورد نیازشان، محیط کاریشان و دیگر مسائل دیگر هر کدام از این  دو رشته پرداختیم. امیدواریم که مطالب این مقاله مفید واقع شده باشد.

مهندسی کامپیوتر چیست و چه موضوعاتی را پوشش می‌دهد؟

مهندسی کامپیوتر شاخه‌ای از مهندسی است که به طراحی، توسعه و نگهداری سیستم‌های کامپیوتری و نرم‌افزارها می‌پردازد. این رشته شامل موضوعاتی مانند برنامه‌ نویسی، الگوریتم‌ها، ساختار داده‌ها، سیستم‌عامل‌ها، شبکه‌های کامپیوتری و امنیت سایبری است.

آیا امکان دارد یک مهندس برق به عنوان مهندس کامپیوتر کار کند؟

بله این امکان وجود دارد. بسیاری از مفاهیم پایه‌ای مانند مدارها و سیستم‌های دیجیتال در هر دو رشته مشترک است. با این حال، مهندسان برق ممکن است نیاز به کسب مهارت‌های برنامه‌ نویسی و مفاهیم نرم‌افزاری داشته باشند تا بتوانند به عنوان مهندس کامپیوتر فعالیت کنند.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره تیم پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200