برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

نحوه دریافت اطلاعات از کیبورد در برنامه نویسی

نحوه دریافت اطلاعات از کیبورد در برنامه نویسی چگونه است؟ این صفحه عالی نحوه کار کیبورد و دریافت اطلاعات به زبان فارسی و دریافت رشته و عدد صحیح پرداخته است

بی شک تاکنون سایت‌هایی را دیده‌اید که برای استفاده از آنها نیاز به وارد کردن اطلاعاتی مانند نام، نام‌خانوادگی و ... است و یا ممکن است با نرم افزارهایی کار کرده باشید که نیاز به وارد کردن اطلاعاتی مانند، اعداد داشته باشد؛ اما تا به‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که نحوه دریافت اطلاعات از کیبورد چگونه است؟ در این مقاله قصد داریم نحوه دریافت اطلاعات از کیبورد در برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است را توضیح دهیم و یک دید کلی نسبت به کارکرد کیبورد و همچنین نحوه دریافت اطلاعات از کیبورد در زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده محبوب کسب کنیم.

نحوه کار کیبورد

کیبورد یک دستگاه ورودی است که نحوه کار کردن آن پیچیدگی‌هایی دارد. باید بگوییم که حتی برنامه‌نویسان حرفه‌ای نیز ممکن است نیازی به دانستن این جزئیات دقیق نداشته باشند اما با این حال شاید برای شما جالب باشد که بدانید پس از فشردن یک کلید از کیبورد، چه فرایندی طی می‌شود تا عبارت مدنظر نمایش داده شود. در ادامه به‌طور خلاصه مراحل کار کیبورد را توضیح می‌دهیم:

  1. در زیر کیبورد 3 لایه وجود دارد که شامل 2 لایه رسانا و یک لایه عایق است؛ با فشردن هر کلید، یک سوییچ بسته می‌شود و یک پالس الکتریکی به تراشه کوچکی که در کیبورد قرار دارد ارسال می‌شود.نحوه کار کیبورد
  2. هر کلید بر روی کیبورد عدد مخصوص به خود را دارد که کد اسکن (Scan Code) نامیده می‌شود؛ این عدد در فرم دودویی به cpuپردازنده (CPU) چیست؟ بررسی انواع، وظایف و کاربردهاپردازنده (CPU) چیست؟ بررسی انواع، وظایف و کاربردهاسی پی یو قلب کامپیوتر و کامپیوتر قلب دنیای کنونی است، بنابراین در این صفحه به معرفی و بررسی سی‌پی‌یو یا همان پردازنده مرکزی (CPU) پرداخته‌ شده، و بطور کامل توضیح داده‌ایم که CPU از چه بخش هایی تشکیل شده و هر بخش چه وظایف و مشخصاتی دارد. کامپیوتر منتقل می‌شود.
  3. سیستم عاملسیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟سیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل (Operating System|OS) به زبان ساده پرداخته، همچنین بررسی کرده که چرا باید از سیستم عامل استفاده کنیم کد اسکن را به فرمت ASCII تبدیل می‌کند و داده مورد نظر را در اختیار نرم افزار قرار می‌دهد.

نحوه دریافت اطلاعات از کیبورد در زبان های برنامه نویسی

حالا که دیدیم کیبورد چگونه کار می‌کند، وقت آن رسیده تا ببینیم نحوه دریافت اطلاعات از کیبورد در زبان های برنامه نویسی مختلف چگونه است. ورودی و خروجی (I/O) در برنامه نویسی مبحث مهم و پرکاربردی است که قصد داریم در ادامه اصول اولیه دریافت ورودی از کیبورد را در زبان‌های برنامه نویسی مختلف با ذکر مثال بیان کنیم.

پایتون (Python)

برای دریافت اطلاعات از کیبورد در پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته از تابع Input() استفاده می‌شود. ورودی این تابع اختیاری است و می‌تواند به‌عنوان ورودی یک متن را دریافت کند و نمایش دهد. خروجی آن نیز بصورت یک رشتهرشته یا String چیست ⚡️ نحوه کار با استرینگ در برنامه نویسیرشته یا String چیست ⚡️ نحوه کار با استرینگ در برنامه نویسیاین مقاله به معرفی رشته (String) یا استرینگ در برنامه نویسی، رشته در پایتون، رشته در C++ و همین طور الگوریتم‌های معروف مربوط به رشته ها در برنامه نویسی پرداخته خواهد بود که می‌توان آن را در یک متغیر متغیر در برنامه نویسی چیست ⚡️انواع متغیر در برنامه نویسیمتغیر در برنامه نویسی چیست ⚡️انواع متغیر در برنامه نویسیاین صفحه عالی بررسی کرده متغیر در برنامه نویسی چیست و انواع متغیر در برنامه نویسی را معرفی و مراحل کار با متغیر، نحوه تعریف و قوانین نام‌گذاری متغیرها را گفته ذخیره کرد؛ برای مثال قطعه کد زیر ابتدا نام شمارا از شما می‌پرسد و پس از دریافت نام شما، به شما سلام می‌کند!

name = input(“Please Enter Your Name : ”)
print(“Hello ” + name)

برای کار با اعداد می‌توان از تابع int() برای عدد صحیح و float() برای اعداد اعشاری استفاده کرد؛ برای مثال قطعه کد زیر سال تولد شما را می‌پرسید و سن شما را محاسبه می‌کند و در خروجی نمایش می‌دهد.

year_of_birth = int(input(“Please Enter Your Year Of Birth : ”))
age = 1402 - year_of_birth
print(“You Are ” + str(age) + “ Years Old”)

سی (C)

در زبان برنامه نویسی C زبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cاین مقاله عالی ابتدا توضیح می‌دهد که زبان برنامه نویسی c چیست، سپس به بررسی مزایا و معایب زبان C ، کاربردهای زبان سی ، و تفاوت بین C و ++C می‌پردازدچندین تابع برای دریافت اطلاعات از کیبورد وجود دارد. توابع Getchar() و Putchar() فقط یک کاراکتر از ورودی می‌خوانند و در خروجی نمایش می‌دهند. در صورتی که می‌خواهید بیش از یک کاراکتر را بخوانید باید از این توابع در حلقهحلقه در برنامه نویسی چیست؟ حلقه یا لوپ (Loop) چیست؟حلقه در برنامه نویسی چیست؟ حلقه یا لوپ (Loop) چیست؟این مقاله عالی به زبان ساده و با استفاده از فیلم توضیح داده که حلقه در برنامه نویسی چیست، همچنین در خصوص حلقه یا لوپ (Loop) بی نهایت صحبت کرده است استفاده کنید؛ اما برای کار با رشته می‌توان از توابع حلقه Gets() و Puts() استفاده کرد؛ برای مثال قطعه کد زیر ابتدا نام شمارا از شما میپرسد و پس از دریافت نام شما، به شما سلام می‌کند!

char name[50];
printf(“Please Enter Your Name : ”);
gets(name);
printf(“\nHello ”);
puts(name);

علاوه بر توابع ذکر شده، توابع Scanf() و Printf() نیز برای دریافت و نمایش ورودی بکار می‌رود. برای کار با این توابع می‌بایست نوع ورودی را مشخص کنید که در جدول زیر می‌توانید چند مورد از پرکاربرد‌ترین‌های آنها را مشاهده کنید:

کاراکتراطلاعاتی که خوانده می‌شود
%c یک کاراکتر
%d عدد صحیح
%s رشته
%f عدد اعشاری

برای مثال قطعه کد زیر سال تولد شما را می‌پرسد، سن شما را محاسبه می‌کند و در خروجی نمایش می‌دهد:

int year_of_birth;
printf(“Please Enter Your Year Of Birth : ”);
scanf(“%d”, &year_of_birth);
int age = 1402 - year_of_birth;
printf(“You Are %d Years Old” , age);

سی پلاس پلاس (C++)

در سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده اما کار راحت‌تر است. برای دریافت اطلاعات از کیبورد در سی پلاس پلاس فقط از دستور Cin به صورت Cin>>X استفاده می‌کنیم به این صورت که X یک متغییر است و بنابر نوع ورودی باید نوع متغییر X را تعیین کنیم. برای کار با رشته‌ها باید نوع متغییر String باشد؛ برای مثال قطعه کد زیر ابتدا نام شما را از شما می‌پرسد و پس از دریافت نام شما، به شما سلام می‌کند!

string name;
cout<<“Please Enter Your Name : ”;
cin>>name;
cout<<“Hello ”<<name;

برای کار با اعداد صحیح باید نوع متغییر Int باشد؛ برای مثال قطعه کد زیر سال تولد شما را می‌پرسد، سن شما را محاسبه می‌کند و در خروجی نمایش می‌دهد:

int year_of_birth;
cout<<“Please Enter Your Year Of Birth : ”;
cin>>year_of_birth;
int age = 1402 - year_of_birth;
cout<<“You Are ”<<age<<“ Old”;

جاوا (Java)

برای دریافت اطلاعات از کیبورد در جاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است باید از کلاس Scanner استفاده کنیم و با ساختن یک شی از این کلاس، قادر خواهیم بود ورودی‌های کاربر را دریافت کنیم. بدین منظور ابتدا باید از دستور Import Java.Util.Scanner استفاده کنیم؛ شی ایجاد شده از این کلاس توابع فراوانی برای دریافت ورودی دارد که در اینجا به بررسی دو مورد از پرکاربردترین آنها خواهیم پرداخت. برای دریافت رشته از تابع NextLine() استفاده می‌کنیم؛ برای مثال قطعه کد زیر ابتدا نام شما را از شما می‌پرسد و پس از دریافت نام شما، به شما سلام می‌کند!

Scanner reader = new Scanner(System.in);
System.out.print(“Please Enter Your Name : ”);
String name = reader.nextLine();
System.out.println(“Hello ” + name);

برای دریافت اعداد صحیح از تابع ()NextLine استفاده می‌کنیم؛ برای مثال قطعه کد زیر سال تولد شما را می‌پرسد، سن شما را محاسبه می‌کند و در خروجی نمایش می‌دهد:

Scanner reader = new Scanner(System.in);
System.out.print(“Please Enter Your Year Of Birth : ”);
int year_of_birth = reader.nextInt();
int age = 1402 - year_of_birth;
System.out.println(“You Are ” + age + “ Years Old”);

جاوا اسکریپت (JavaScript)

دریافت اطلاعات از کیبورد در جاوا اسکریپتجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده کمی متفاوت‌تر است. برای این‌کار می‌توانیم از دستور Prompt() استفاده کنیم. برای مثال قطعه کد زیر ابتدا نام شما را از شما می‌پرسد و پس از دریافت نام شما، به شما سلام می‌کند!

var name = prompt(“Please Enter Your Name”);
console.log(`Hello ` + name);

در جاوا اسکریپت طریقه دریافت ورودی‌های از نوع رشته تفاوتی با طریقه دریافت ورودی‌های عدد صحیح ندارند؛ برای مثال قطعه کد زیر سال تولد شما را می‌پرسد، سن شما را محاسبه می‌کند و در خروجی نمایش می‌دهد:

var year_of_birth = prompt(“Please Enter Your Year Of Birth”);
var age = 1402 - year_of_birth;
console.log(`You Are ` + age + ` Years Old`);

جمع بندی

در پایان امیدواریم توانسته باشیم یک نگاه کلی نسبت به کارکرد کیبورد و نحوه دریافت اطلاعات از کیبورد را در شما ایجاد کرده باشیم. مبحث ورودی و خروجی در هر زبان برنامه نویسی جزو با اهمیت‌ترین مباحث است و نکات زیادی دارد. در این مقاله سعی کردیم چکیده‌ای مفید و کاربردی از این مبحث را در هر زبان برنامه نویسی بیان کنیم و مطالعه باجزئیات بیشتر و کامل‌تر آن را به عهده شما خواننده محترم می‌گذاریم.

آیا از طریق کیبورد تنها امکان دریافت رشته و عدد صحیح وجود دارد؟

خیر، از طریق کیبورد می‌توان ورودی‌هایی به فرمت کاراکتر، اعداد اعشاری، اعداد صحیح علامت دار، اعداد صحیح بدون علامت و ... را نیز دریافت کرد.

آیا دریافت اطلاعات از کیبورد به زبان فارسی نیز امکان پذیر است؟

بله، مشکلی برای دریافت اطلاعات به زبان فارسی وجود ندارد و دریافت ورودی فارسی باعث بروز خطا نمی‌شود؛ اما ممکن است نحوه نمایش آن کمی بهم ریخته باشد، البته این مشکل قابل حل است؛ برای مثال در زبان برنامه نویسی پایتون می‌توان با استفاده از کتابخانه arabic_reshaper مشکل بهم ریختگی متن زبان فارسی را رفع کرد.

آیا زبان برنامه نویسی خاصی را برای هندل کردن ورودی‌های کیبورد پیشنهاد می‌دهید؟

اکثر زبان‌های برنامه نویسی قابلیت دریافت اطلاعات از کیبورد را دارند و در این زمینه هیچ یک از زبان‌ها نسبت به دیگری برتری ویژه ای ندارد، از این رو می‌توانید با هر زبان برنامه‌نویسی‌ای که به آن مسلط هستید به کار با ورودی‌ها و دریافت اطلاعات از کیبورد بپردازید.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200