برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

پایتون برای علم داده ⚡️ چرا پایتون برای علم داده خوبه؟

این مقاله عالی بررسی کرده که چرا پایتون انتخاب خوبی برای علم داده است و چرا پایتون در حوزه علم داده پرکاربرد است و یادگیری علم داده با پایتون را بررسی کرده

وقتی صحبت از علم داده باشد، می‌دانیم که فرایند کار مبتنی بر فناوری‌های پیشرفته و پای کامپیوترها در میان است، بنابراین تعجبی ندارد که برنامه نویسی و زبان‌های مرتبط با آن هم نقش موثری در این قضیه داشته باشند. از شما دعوت می‌کنیم مقاله "مقایسه زبان پایتون و R در زمینه علم داده" را مطالعه فرمایید که دو زبان بسیار پرکاربرد و البته کارآمد در حوزه علم داده هستند. البته زبان‌های برنامه نویسی دیگر هم در زمینه علم داده کاربرد دارند؛ اما در این مطلب قصد داریم اهمیت پایتون در علم داده را بررسی کنیم.

تصویر پیش زمینه این عکس کد پایتون می باشد و روی کد پایتون، لوگو پایتون قرار گرفته است 

پایتون (Python)زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته، زبان برنامه نویسی محبوب و همه‌منظوره (General-Purpose)، سطح بالا (High-Level) و شی گرا (Object-Oriented)برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده است که ساختمان دادهآموزش ساختمان داده و الگوریتمآموزش ساختمان داده و الگوریتمهر ساختمان داده یک نوع فرمت ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌ها در کامپیوتر است، که امکان دسترسی و اصلاح کارآمد آن داده‌ها را برای یکسری از الگوریتم‌ها و کاربردها فراهم می‌کند، در این صفحه به بررسی و آموزش ساختمان داده و الگوریتم پرداخته شده است‌های متفاوتی را پشتیبانی می‌کند. مقاله "پایتون برای مبتدیانپایتون مقدماتی – پایتون برای مبتدی هاپایتون مقدماتی – پایتون برای مبتدی هااین مقاله عالی در خصوص آموزش پایتون مقدماتی و پایتون برای مبتدی ها پرداخته و در مورد سهولت یادگیری پایتون و اینکه چرا انتخاب خوبی برای مبتدیان است صحبت کرده " را نیز برای تازه‌کاران آماده کرده‌ایم که می‌تواند جزئیات خوبی را برای شروع در اختیارتان قرار دهد. 

چرا پایتون در حوزه علم داده پرکاربرد است؟

شاید تصور کنید پایتون، تفاوت‌های عجیب‌و‌غریبی با دیگر زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده دارد، اما در واقع چنین نیست؛ بلکه عمده دلیل کاربرد پایتون در علم داده، به کارکرد عملی آن و همچنین سادگی‌اش در نگاه کلی بازمی‌گردد. در ادامه دلایل کاربرد زیاد پایتون در حوزه علم داده را با نگاهی دقیق‌تر آورده‌ایم.

این تصویر بیانگر مفهوم کاربرد پایتون در علم داده است

انعطاف‌پذیری پایتون

پایتون نه‌فقط در زمینه علم داده، بلکه در بسیاری از حوزه‌ها کاربرد دارد، بنابراین بسیاری از توسعه‌دهندگان وب و نرم‌افزار می‌توانند به‌راحتی از دانش خود در زمینه پایتون بهره بگیرند و با افزودن تخصص در زمینه علم داده، وارد این حوزه شگفت‌انگیز شوند.

در این تصویر لوگو پایتون به همراه کاربردهای آن را نشان می دهد و بر این نکته تاکید دارد که پایتون زبان انعطاف پذیری است

خوانایی و سادگی پایتون

از اهداف اصلی توسعه زبان برنامه نویسی پایتون، سادگی و خوانایی آن بوده است، به‌طوری که توسعه‌دهندگان در اغلب مواقع حس می‌کنند دارند فرمانی را به زبان انگلیسی به برنامه می‌دهند. از طرفی علم داده، پیش‌نیاز و دانش نسبتا مبسوطی در زمینه ریاضیات، آمار و احتمالات لازم دارد که سادگی نوشتار و ساختار پایتون می‌تواند آن را جبران کند. کد زیر گواهی بر سادگی پایتون می‌باشد.

این تصویر نمونه ای از کد پایتون را نشان می دهد و بر این نکته تاکید دارد که سادگی و خوانایی، از مواردی است که پایتون را متمایز می‌کند

مقیاس‌پذیری پایتون

مقیاس‌پذیری یا Scalability در کل توانایی سامانه، شبکه یا فرایندی را در مقابل افزایش بار نشان می‌دهد؛ یعنی پاسخ آن را در برابر افزایش بار می‌سنجد. پایتون مقیاس‌پذیری خوبی دارد که در کنار سهولت کدنویسی و خوانایی، آن را به گزینه خوبی برای علم داده تبدیل کرده است.

این تصویر لوگو پایتون را نمایش داده و گویای این مفهوم است که پایتون، مقیاس پذیری خوبی دارد

دوره برنامه نویسی پایتون

پایتون (Python) یا پایتان یک زبان برنامه نویسی چند منظوره و سطح بالاست که بطور بسیار گسترده ای مورد استفاده برنامه نویسان و غیر برنامه نویسان قرار می‌گیرد. پایتون در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان تبدیل شده است.

چه چیزهایی در این دوره یاد می‌گیرید

دستورات کنترلی
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
حلقه‌ها
توابع در پایتون
مدیریت خطاها در پایتون
کار با فایل‌ها
شی گرایی
برنامه نویسی موازی و تردها

نمونه فیلم‌هایی از جلسات برنامه نویسی پایتون

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟

چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون

نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد

آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون

آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math

معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی

مفهوم داده ساختارها در پایتون

آشنایی با دیکشنری ها

آشنایی با حلقه ها

معرفی کلی توابع با مثال های متنوع

خطاها چی هستند؟

نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف

تاریخچه برنامه‌‎ نویسی

مفهوم شی‌گرایی

معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه

مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟
چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون
نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد
آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون
آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math
معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی
مفهوم داده ساختارها در پایتون
آشنایی با دیکشنری ها
آشنایی با حلقه ها
معرفی کلی توابع با مثال های متنوع
خطاها چی هستند؟
نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف
تاریخچه برنامه‌‎ نویسی
مفهوم شی‌گرایی
معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه
مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

ابزارها و کتابخانه‌های گسترده پایتون

به‌واسطه کاربرد گسترده و محبوبیت پایتون، کتابخانه‌ها و ابزارهای فراوانی برای پایتون توسعه داده‌اند که فرایند توسعه را بسیار تسریع می‌کند و نیاز به انجام بسیاری از کارها به‌صورت دستی را از میان، برمی‌دارد، به‌ویژه در خصوص کتابخانه‌های پایتون در حوزه علم داده، کارهای زیادی انجام داده‌اند که حاصل آن منجر به توسعه خیل عظیمی از کتابخانه‌ها و ماژول‌های کاربردی در حوزه علم داده شده است که در ادامه برخی از آنها را مختصرا بررسی کرده‌ایم.

کتابخانه NumPy و کار با آرایه‌ها

لوگو کتابخانه NumPy در زبان برنامه نویسی پایتون

علم داده از آرایه (Array)ها استفاده گسترده‌ای می‌کند و بنابراین سرعت و منابع، اهمیت زیادی پیدا می‌کنند. تخصص NumPy در زمینه آرایه‌هاست، هرچند توابعی هم برای کار در حوزه جبر خطی، تبدیل فوریه و ماتریس‌ها دارد. NumPy شی مبتنی بر آرایه‌ای به‌دست می‌دهد که تا 50 برابر سریعتر از لیست (List)های سنتی پایتون است.

کتابخانه Pandas و تسهیل تجزیه‌و‌تحلیل داده

لوگو کتابخانه Pandas در زبان برنامه نویسی پایتون

Pandas، کتابخانه مهم دیگری در پایتون و برای تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های متن بازاوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ این صفحه عالی به بررسی این موارد و همچنین تاریخچه نرم افزار متن باز و نحوه به کارگیری متن باز در توسعه نرم افزار پرداخته است است. به‌کمک Pandas می‌توان داده‌های بزرگ را تجزیه‌و‌تحلیل و بر اساس تئوری‌های آماری نتیجه‌گیری کرد. ایجاد ارتباط میان مجموعه داده های نامرتب و حذف و پاکسازی داده‌های نامرتبط یا خالی (Null) از مهمترین کاربردهای Pandas به شمار می‌روند.

کتابخانه TensorFlow و شبکه‌های عصبی

لوگو کتابخانه Tesoflow در زبان برنامه نویسی پایتون

کتابخانه TensorFlow در پایتون که حاصل همکاری گوگل و Brain Team است، در زمینه یادگیری ماشینیادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند، این مقاله فوق العاده یادگیری ماشین را بصورت کامل بررسی کرده است (و بنابراین علم داده) کاربرد فراوانی دارد. TensorFlow پروژه‌ای است که کار با شبکه های عصبیشبکه عصبی یا شبکه عصبی مصنوعی (nueral network) چیست؟شبکه عصبی یا شبکه عصبی مصنوعی (nueral network) چیست؟این مقاله عالی به معرفی شبکه عصبی یا شبکه عصبی مصنوعی (nueral network) پرداخته، همچنین الگوریتم شبکه عصبی، انواع و کاربرد و تاریخچه شبکه های عصبی بررسی شده (Neural Networks) و تانسورها را راحت‌تر و داده‌ها را در ماتریس‌های n - بعدی، ذخیره و پردازش می‌کند.

کتابخانه SciPy و بهینه‌سازی معادلات ریاضی

لوگو کتابخانه Scipy در زبان برنامه نویسی پایتون

SciPy از دیگر کتابخانه های پایتونکتابخانه های پایتون چیست – معرفی کتابخانه های مهم پایتونکتابخانه های پایتون چیست – معرفی کتابخانه های مهم پایتوناین مقاله عالی به معرفی کتابخانه های پایتون پرداخته و کتابخانه های مهم پایتون و همچنین مهمترین کتابخانه های پایتون برای علم داده را معرفی کرده برای یادگیری ماشین است که مهندسان نرم‌افزار و توسعه‌دهندگان، بیشترین استفاده را از آن می‌برند. SciPy ماژول‌های جامعی برای بهینه‌سازی، جبر خطی، انتگرال و آمار دارد، بنابراین توضیح واضحات است اگر بگوییم بیشتر در زمینه ریاضیات و معادلات مربوط به آن کاربرد دارد. SciPy از آرایه‌های NumPy به‌عنوان ساختمان دادهآموزش ساختمان داده و الگوریتمآموزش ساختمان داده و الگوریتمهر ساختمان داده یک نوع فرمت ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌ها در کامپیوتر است، که امکان دسترسی و اصلاح کارآمد آن داده‌ها را برای یکسری از الگوریتم‌ها و کاربردها فراهم می‌کند، در این صفحه به بررسی و آموزش ساختمان داده و الگوریتم پرداخته شده است اصلی خود بهره می‌برد.

کتابخانه PyTorch، از بینایی ماشین تا پردازش زبان طبیعی

لوگو کتابخانه Pytorch در زبان برنامه نویسی پایتون

Meta AI نخستین بار PyTorch را توسعه داد، اما این کتابخانه پایتون در حال حاضر پروژه‌ای متن باز و بخشی از بنیاد لینوکس است. از PyTorch در حوزه‌های بینایی ماشینبینایی کامپیوتر و کاربردهای آن چیست و چگونه کار می‌کند؟بینایی کامپیوتر و کاربردهای آن چیست و چگونه کار می‌کند؟کامپیوتر ویژن یا بینائی کامپیوتر، در ارتباط با مدلسازی و تقلید از حس بینایی انسانی از طریق استفاده از نرم‌افزار یا سخت‌افزار دیجیتالی می‌باشد. در این صفحه بینایی ماشین را بصورت کامل بررسی شده است. (Computer Vision) و پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing) بیشترین بهره را می‌برند.

کتابخانه Theano، تسهیل‌گر یادگیری عمیق

لوگو کتابخانه Theano در زبان برنامه نویسی پایتون

Theano، کتابخانه‌ای در پایتون است که محاسبات عددی، بهینه‌سازی و محاسبات مبتنی بر ماتریکس را به‌خوبی انجام می‌دهد؛ بنابراین برای ساخت مدل‌های یادگیری عمیقیادگیری عمیق چیست؟ معرفی کامل یادگیری عمیق به زبان سادهیادگیری عمیق چیست؟ معرفی کامل یادگیری عمیق به زبان سادهاین مقاله به سوالات رو به رو پاسخ داده : یادگیری عمیق چیست و چگونه کار می‌کند؟ آیا یادگیری عمیق همان شبکه عصبی است؟ تفاوت یادگیری عمیق با یادگیری ماشین چیست؟ و به‌کارگیری الگوریتم‌های پیچیده  شبکه‌های عصبی مناسب است. می‌توان از Theano و NumPy در کنار یکدیگر بهره برد. همچنین سرعت محاسبات داده‌های سنگین در Theano تا 140 برابر بیشتر است.

کتابخانه Keras و کار با شبکه‌های عصبی در مدل‌های ML

لوگو کتابخانه Keras در زبان برنامه نویسی پایتون

از دیگر کتابخانه‌های متن باز پایتون می‌توان به Keras اشاره کرد که کار با شبکه‌های عصبی در مدل‌های مرتبط با یادگیری ماشین و یادگیری عمیق را آسان می‌کند. عملیات Keras را می‌توان مبتنی بر Theano و TensorFlow انجام داد، بنابراین ایجاد و پردازش شبکه‌های عصبی به کد زدن کمتری نیاز دارد.

نمونه فیلم‌های دوره‌های مهارتی

پایتون، متن باز و در دسترس

از دیگر ویژگی‌های مهم پایتون که به محبوبیت آن در حوزه علم داده دامن می‌زند، متن باز و رایگان بودن آن است، بنابراین توسعه‌دهندگان و دانشمندان داده (Data Scientistها) می‌توانند از آن در پلتفرم‌های مختلفی نظیر ویندوز و لینوکس بهره بگیرند.

این تصویر گویای این مفهوم است که پایتون منبع باز یا متن باز (Open Source) است.

دوره‌های مهارتی رشته کامپیوتر

جمع‌بندی

پایتون زبان برنامه نویسی محبوبی است که در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد. از مهمترین این حوزه‌ها می‌توان به علم داده اشاره کرد که در دنیای امروز و البته فردا نقش مهمی برعهده دارد. شاید برای کسانی که تجربه کار با پایتون را داشته‌اند، نسبتا روشن باشد که چه قابلیت‌هایی دارد و چگونه می‌تواند کارایی خود را در حوزه علم داده اثبات کند، اما چنین دلالتی نیاز به تخصص در حوزه علم داده دارد. با‌این‌حال بسیاری پیش از آنکه به دنیای علم داده پا بگذارند، قصد دارند از ابزارهای لازم آن مطلع شوند که پایتون بی‌شک از مهمترین آنهاست. ازهمین‌رو در این مطلب کوشیدیم پایتون را در زمینه علم داده دقیق‌تر بررسی کنیم.

چرا پایتون انتخاب خوبی برای علم داده است؟

دلایل مختلفی است که پایتون را به زبان برنامه نویسی برتر در زمینه علم داده تبدیل می‌کند. البته ناگفته نماند که دیگر زبان‌های برنامه نویسی هم در حوزه علم داده کاربرد دارند و شاید بتوان مهمترین رقیب پایتون را در این حیطه، زبان R دانست. اما به‌طور کلی و مختصرا می‌توان سادگی، خوانایی، انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری، دسترسی خوب و متن باز بودن و کتابخانه‌های متنوع و گسترده را دلایل عمده محبوبیت پایتون برای علم داده دانست.

مهمترین کتابخانه‌های پایتون برای علم داده کدام موارد هستند؟

پایتون کاربرد گسترده و محبوبیت زیادی دارد که به علم داده محدود نمی‌شود، هرچند می‌توان علم داده را از مهمترین حوزه‌هایی دانست که پایتون در آنها کاربرد دارد. در همین راستا کتابخانه‌ها و ابزارهای فراوانی برای پایتون توسعه داده‌اند که امور را تسریع و نیاز به انجام بسیاری از کارهای دستی را برطرف می‌کند. از جمله مهمترین کتابخانه‌های پایتون در زمینه علم داده می‌توان به NumPy ،Pandas ،Tensorflow ،PyTorch ،SciPy و... اشاره کرد.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200