معرفی ارشد کامپیوتر

تدریس و مشاوره کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی

1 1 1 1 1 4.42 امتیاز (455 رای)

ارشد کامپیوتر چیست؟

مقطع ارشد کامپیوتر کاملا با لیسانس کامپیوتر متفاوت است ( دکتری کامپیوتر نیز بسیار مانند ارشد کامپیوتر است و واحد‌هایی که شما در ارشد کامپیوتر نگذراندید را در دکتری می‌گذرانید، البته مقطع دکتری کامپیوتر تفاوت‌های دیگری نیز دارد مانند امتحان جامع و تعداد دروسی که باید در دوران دکتری پاس کنید در دکتری کامپیوتر 6 درس 3 واحدی پاس خواهید کرد و ...)، شما در لیسانس کامپیوتر مجبور هستید تعداد واحدهای زیادی را (حدودا 143 واحد) بگذرانید در صورتی که شاید به بسیاری از این واحد‌ها علاقه نداشته باشید و همین طور در دوران لیسانس تقریبا در تمامی دروس بخش عظیمی از نمره به مباحث تئوری اختصاص دارد در صورتی که این امر در ارشد و دکتری کامپیوتر کاملا بر عکس است،‌ و بیشتر نمره به کارهای پژوهشی و عملی و انجام پروژه و تمرین اختصاص دارد. گاها تفکرات اشتباهی هم از دانشجویان کامپیوتر و آی تی شنیده می‌شود، مثلا می‌گویند من به برنامه نویسی علاقه ندارم بنابراین سراغ کنکور ارشد نرم افزار نمی‌روم، یا می‌گویند من به طراحی و ساخت چیپ و ... علاقه ندارم بنابراین سراغ گرایش ارشد معماری کامپیوتر نمی‌روم و به این دلایل (که در ادامه بر اشتباه بودن اینها اشاره می‌شود) در کنکور ارشد کامپیوتر در گرایشی جدای از گرایشی که در لیسانس خوانده‌اند شرکت می‌کنند. در قسمت گرایش‌ها به این مورد اشاره خواهیم کرد که این مهم نیست که چه گرایشی قبول می‌شوید و مهم فیلدی (حوزه پژوهشی) هست که در دوره ارشد انتخاب می‌کنید (در ادامه مقاله فیلدهای رشته کامپیوتر را بیان می‌کنیم)، بعنوان مثال شما می‌توانید ارشد سخت افزار دانشگاه شریف یا تهران قبول شوید ولی تماما کارهای شبکه‌ای انجام دهید. در این باره در آینده بیشتر صحبت خواهیم کرد. برای روشن شدن اینکه دوره ارشد کامپیوتر به چه شکل است، لازم است در مورد فرآیند پس از قبولی در ارشد کامپیوتر صحبت کنیم.

 

 

konkur arshad computer

شروع تحصیل در مقطع ارشد کامپیوتر

پس از قبولی در ارشد کامپیوتر و وارد شدن به دانشگاه، چه در گرایش‌ ارشد نرم افزار قبول شده باشید، چه ارشد شبکه و امنیت و چه ارشد معماری کامپیوتر و ... گروه کامپیوتر آن دانشگاه شما را با فیلدهایی که در رشته قبولی‌تان وجود دارد آشنا می‌کنند (در بعضی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه شریف و تهران و ... اغلب همایشی برای آشنا کردن دانشجویان با فیلدهایی که وجود دارد برگزار می‌شود) بعنوان مثال اگر گرایش نرم افزار قبول شده باشید حدود 15 فیلد کاری به شما معرفی می‌شود، بعنوان مثال فیلدهای اینترنت اشیا(IOT)، رایانش ابری(cloud computing)، مالتی مدیا، پردازش تصویر، Big data، دیتابیس، real time، embedded، پردازش موازی و سیستم‌های توزیع شده، fog computing، شبکه‌های میان تراشه‌ای (Network on chip) و .... سپس دانشجویان کامپیوتر با توجه به علاقه‌شان یک فیلد را انتخاب می‌کنند، سپس با اساتیدی که در آن فیلد کار می‌کنند صحبت می‌کنند و از بین آن اساتید یکی را بعنوان استاد راهنمای خود انتخاب می‌کنند (البته استاد راهنما نیز باید آن شخص را بپذیرد و ظرفیت خالی داشته باشد)، سپس در آزمایشگاه آن استاد راهنما مشغول به کار می‌شود و در آن آزمایشگاه میز، صندلی و کامپیوتری به آن دانشجو به مدت 2 تا 3 سال اختصاص داده می‌شود، در آزمایشگاه‌ها فقط دانشجویان ارشد و دکتری هستند (مگر آنکه در آن آزمایشگاه پروژه ملی وجود داشته باشد و استاد راهنما تعدادی از دانشجویان لیسانس را برای کار در پروژه استخدام کرده باشد و یا بعنوان کار آموزی در آنجا فعالیت کنند). از این به بعد دانشجویان تعداد کمی درس‌ را از بین تعداد دروس زیادی که در آن گرایش تعریف شدها ست بر اساس فیلدی که انتخاب کردند و با صلاح دید استاد راهنما و مدیر گروه گرایش شان بر می‌دارند، بنابراین چون دانشجو خودش فیلدی را انتخاب کرده که به آن علاقه دارد، به واحدهایی هم که خودش در راستای پایان نامه اش بر می‌دارد علاقه خواهد داشت و بنابراین مثل لیسانش نخواهد بود که دانشجو مجبور باشد تعداد واحدهایی زیادی که به آنها علاقه هم ندارد را پاس کند. همچنین چون تمام کارهایی که دانشجو انجام می‌دهد در راستای تز اش است بعد از چند ماه در فیلدی که انتخاب کرده خبره می‌شود و این موضوع برای دانشجو جذاب و شیرین خواهد بود و این مورد باعث باعث می‌شود که دانشجویان به رشته کامپیوتر بیش از پیش علاقه مند شوند.

همین طور این تفکر اشتباه است که اگر ارشد نرم افزار قبول بشوید حتما باید وارد کارهای برنامه نویسی و ... شوید، شما وقتی ارشد نرم افزار قبول می‌شوید می‌توانید مالتی مدیا کار کنید، می‌توانید اینترنت اشیا کار کنید و ... در هر کدام از این فیلدها هم زیر مجموعه‌ها و زیر شاخه‌های بسیار زیادی وجود دارد و بنابراین اینکه شما در ارشد کامپیوتر چه کاری انجام دهید دست شما خواهد بود، و خیلی به این بستگی دارد که شما چه فیلدی را انتخاب کنید و در آن فیلد چه زیر فیلدی را انتخاب کنید، بنابراین اگر به برنامه نویسی علاقه ندارید می‌توانید فیلدی را انتخاب کنید که نیازی به برنامه نویسی نداشته باشد یا نیاز بسیار کمی داشته باشد. در ضمن حتی اگر نیاز به این شد که مثلا برای مقاله‌تان کد نویسی انجام بدهید نیازی نیست این کار را خود شما انجام دهید و می‌توانید این کار را به عهده دانشجو دیگری بگذارید و اسم آن دانشجو را بعنوان نویسنده چهارم یا پنجم مقاله‌تان قرار دهید.

دانشجویانی که در مقطع ارشد کامپیوتر قبول می‌شوند و وارد دانشگاه می‌شوند بسیار سر در گم هستند و همیشه این سوال در ذهن‌شان وجود دارد که چه فیلدی را برای پایان نامه شان انتخاب کنند که عالی باشد، و آینده خوبی برای آن وجود داشته باشد. دانشجویان ترم اول ارشد کامپیوتر به شدت به دنبال جواب این سوال می‌گردند که موضوعات داغ رشته کامپیوتر در حال حاضر در دنیا چیست، اما خیلی از آنها نمی‌توانند جواب مناسبی در این راستا پیدا کنند. در این راستا در قسمت بعد موضوعات داغ فعلی دنیای کامپیوتر را برای شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

 

فیلم معرفی دانشگاه صنعتی شریف

 

اساتید بنام رشته مهندسی کامپیوتر

asatid arshad computer

 

 

 

بهترین راه‌های فهمیدن hot topic های دنیا برای دانشجویان ارشد کامپیوتر

دانشجویان ارشد کامپیوتر و دانشجویان دکتری کامپیوتر و در کل تمامی دانشجویانی که می‌خواهند در حوزه کامپیوتر فعالیت کنند می‌توانند از راه‌های زیر برای فهمیدن این که داغ ترین موضوعات حال حاضر در رشته کامپیوتر چیست استفاده کنند:

 1. چک کردن تایتل و محتوای Talk‌های کنفرانس‌های خوب دنیا در رشته کامپیوتر
  • در شروع به کار کنفرانس‌های کامپیوتر Talkهایی گذاشته می‌شود که در این Talkها اساتید بسیار معروف در دنیا می‌آیند و در مورد موضوعات داغی که در حال حاضر در دنیا در جریان است صحبت می‌کنند. البته این Talk ها همه روزه و در طی روزهای برگزاری کنفرانس گذاشته می‌شود. ولی Talk اول هر کنفرانس از همه مهمتر است. با یک سرچ ساده در گوگل می‌توانید به این Talk ها دست پیدا کنید.
 2. از روی اسم کنفرانس‌های رشته کامپیوتر

  • وقتی یک موضوعی در رشته کامپیوتر Hot topic می‌شود تعداد زیادی کنفرانس جدید روی اون موضوع ایجاد می‌شود.
 3. از روی پوزیشن‌هایی که روی postdoctoral و Phd وجود دارد.

  • معمولا وقتی یک موضوعی در دنیا Hot topic می‌شود، تعداد پوزیشن‌های Postdoctoral و Phd آن زیاد می‌شود. این پوزیشن‌ها و تعداد پوزیشن‌ها را می‌توانید مثلا در سایتی مانند: https://scholarshipdb.net/ مشاهده نمایید.
 4. از روی Phd Thesis هایی که در دانشگاه‌های برتر ایران و دنیا دفاع می‌شود
  • البته در مورد این بند باید کمی هوشیار تر باشیم. چون پایان نامه‌ای که الان قرار هست دفاع بشود 3 تا 5 سال پیش پروپوزال‌ اش نوشته شده و تصویب شده و بنابراین ممکن است همان 3 تا 5 سال پیش داغ بوده و در طی این زمان از داغ بودن آن کاسته شده باشد
 5. از روی Phd proposal هایی که هم اکنون تعریف می‌شود
  • Phd proposal هایی که هم اکنون در دانشگاه‌های برتر ایران و جهان تعریف می‌شوند قطعا موضوعات داغی هستند.

 

 

 

کامپیوتر بهترین رشته دانشگاهی

 

موضوعات داغ (Hot Topic) برای پایان نامه دانشجویان ارشد کامپیوتر

 رنک بندی موضوعات داغ (نظر شخصی استاد رضوی)

 1. AI and machine learning
  • Machine learning
  • Data Analysis
 2. Big data
  • Machine learning
  • Data Analysis
 3. Security
  • Security of IoT
  • Security of Cloud Computing
 4. real time and embedded systems
  • Real-time Services of Data Centers
  • Deadline Constraints in RTC

تعداد واحدهای مقطع ارشد کامپیوتر

دانشجویان ارشد کامپیوتر در هر کدام از گرایش‌های مختلفی که در ارشد کامپیوتر وجود دارد باید 32 واحد بگذرانند، که واحدها به قرار زیر است:

 

24 واحد درسی 2 واحد سمینار و 6 واحد پایان نامه.

دانشجویان کامپیوتر واحدهایشان را در راستای پایان نامه و با صلاح دید استاد راهنما انتخاب می‌کنند (حتی اگر درسی در گروه مثلا برق مخابرات وجود داشته باشد که برای تز شما مفید باشد می‌توانید با اجازه استاد راهنما آن درس را که در گروه دیگری ارائه شده بردارید !)

دانشجویان ارشد کامپیوتر معمولا دو تا سه ترم (یک تا یک سال و نیم) به گذراندن واحدها مشغول هستند و بعد از آن بطور کامل روی پایان نامه‌شان تمرکز می‌کنند. (البته واحدهایی که پاس می‌کنند در راستای کمک به پایان نامه‌شان است)

آیا خواندن ارشد کامپیوتر فایده‌ای دارد؟

اگر بتوانید ارشد را در دانشگاه‌های برتر و تاپ مهندسی کامپیوتر ایران قبول شوید فوق العاده خواهد بود و انتخاب‌ها و موقعیت‌های خوب و زیادی در زندگی در جلوی پا شما قرار خواهد گرفت و دیگر اینطور نخواهد بود که مجبور به انجام کاری باشید، و یا به جز کاری که دارید حق انتخاب دیگری نداشته باشید (احتمالا مانند وضعیتی که الان در آن قرار دارید). با قبولی ارشد در دانشگاه‌های تاپ حق انتخاب‌های زیادی دارید، می‌توانید در پروژه‌های ملی که در دانشگاه‌های برتر وجود دارد مشغول به کار شوید، می‌توانید در شرکت‌های خصوصی که متعلق به اساتید همین دانشگاه‌ها است مشغول به کار شوید، می‌توانید کسب و کار و استارتاپ خود را راه اندازی کنید،‌ می‌توانید برای دکتری کامپیوتر و آی تی اپلای کنید و فاندهای خوبی بگیرید (خواندن دکتری در خارج از کشور کار محسوب می‌شود و به دانشجویان دکتری ماهیانه حقوق پرداخت می‌کنند، البته به همه دانشجویان فاند پرداخت نمی‌شود، اما اگر ارشد در دانشگاه خوبی قبول شوید خیلی راحت می‌توانید برای دکتری اپلای کنید و فاند بگیرید)، می‌توانید در ایران دکتری بخوانید (چون دکتری در ایران 50 درصد اش مصاحبه است و برای قبولی در دکتری دانشگاه‌های دولتی حتما باید ارشد در دانشگاه دولتی خوبی درس بخوانید، البته این یک قانون نیست و بودند کسانی که ارشد را در دانشگاه‌های تاپ و دولتی درس نخوانده‌اند ولی توانسته‌اند دکتری را در دانشگاه‌های دولتی بخوانند، البته این در صورتی ممکن است که دانشجو رزومه بسیار بسیار قوی ای داشته باشد و این گونه افراد انگشت شمارند!)، می‌توانید استاد دانشگاه شوید و بسیاری از موارد دیگر. به نظر می‌آید که در اوضاع کنونی کشور، منطقی ترین و عاقلانه ترین راه برای رسیدن به بسیاری از موارد در زندگی، قبولی در یک دانشگاه تاپ است. حال دو سوال مطرح می‌شود:

1: چه دانشگاه‌هایی تاپ محسوب می‌شوند و منظور از دانشگاه‌های برتر چیست؟

2: آیا می‌شود ارشد در برترین دانشگاه‌های ایران قبول شد، یا قبولی در ارشد کامپیوتر در دانشگاه‌های برتر کشور همانند قبولی در کنکور لیسانس بسیار سخت است؟

در ادامه ابتدا دانشگاه‌های برتر ایران در رشته مهندسی کامپیوتر را معرفی می‌کنیم و سپس با توجه به کارنامه‌های داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر نشان میدهیم که قبولی در این دانشگاه‌ها شدنی و بسیار راحتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

متاسفانه تفکرات اشتباهی نیز در بین برخی از دانشجویان کامپیوتر و آی تی وجود دارد: از جمله این مثال جالب و پر تکرار که می‌گویند: من یک دانشجو دانشگاه تهران یا شریف می‌شناسم که وضعیت‌اش خوب نیست ولی یک فرد دیگر را می‌شناسم که در دانشگاه آزاد درس خوانده و وضعیت‌اش بسیار بهتر از آن فردی است که در دانشگاه شریف یا تهران بوده و در ادامه می‌گویند فقط تخصص مهم است و مدرک هیچ ارزشی ندارد و ... این مثال‌های اشتباه همیشه وجود داشته و خواهد داشت، این گونه صحبت کردن شایسته ما مهندسان نیست و ما باید با درصد و آمار و ارقام صحبت کنیم، و نباید در مورد، موارد خاص صحبت کنیم، من از شما سوال می‌پرسم:

چند درصد از دانشجویان لیسانس کامپیوتر یک ورودی خاص (مثلا ورودی لیسانس سال 90) از دانشگاه شریف یا دانشگاه تهران برای ارشد اپلای کرده‌اند و فاند گرفته‌اند و اکنون در ایران نیستند؟ بالای 90 درصد

حال چند درصد از دانشجویان یک ورودی خاص در دانشگاه آزاد یا غیر انتفاعی برای ارشد اپلای کرده‌اند و فاند گرفته اند؟ یک دقیقه به دانشگاه خودتان فکر کنید،‌ چند نفر از هم ورودی‌های شما اپلای کرده‌اند؟ زیر 10 درصد؟ (عده بسیار کمی هم که می‌روند اکثرا با هزینه خودشان می‌روند)

چند درصد از دانشجویان فارق التحصیل دانشگاه‌های دانشگاه تهران و شریف بهترین شغل‌ها را دارند؟ بالای 90 درصد

این آمار در دانشگاه‌های آزاد و غیر انتفاعی و پیام نور و ... چند درصد است؟

میانگین حقوق دانشجویان فارق التحصیل دانشگاه‌های تهران و شریف چقدر است؟ این رقم برای دیگر دانشگاه‌های آزاد و غیر اتفاعی و ... چند درصد است؟

مورد دیگری که گه گاه شنیده می‌شود این است که می‌گویند حتی در دانشگاه‌های برتر کشور به دانشجویان فقط تئوری درس می‌دهند و این دانشجویان هیچ کار عملی بلد نیستند.

لازم است به این مورد اشاره بشود که در دانشگاه‌های برتر کشور در رشته کامپیوتر به دانشجویان موارد عملی بسیار زیادی آموخته می‌شود و حتی از ترم‌های اول آزمایشگاه‌هایی با تعداد ساعت بالا برای دانشجویان کامپیوتر گذاشته می‌شود، حتی بسیاری از دانشجویان کامپیوتر دانشگاه‌های برتر در ترم اول با سیستم عامل لینوکس آشنا می‌شوند! و شل پروگرامینگ آموزش می‌بینند! بنابراین دانشجویان این دانشگاه‌ها از لحاظ عملی نیز بسیار قوی‌ هستند، البته موارد خاص همیشه در همه زمینه‌ها در عالم هستی وجود دارد و ما بدنبال موارد جنرال هستیم نه موارد خاص.

با توجه به اینکه دانشجویان کامپیوتر بسیار تمایل دارند تا بصورت شفاف درباره آینده شغلی رشته کامپیوتر و همین طور نحوه اپلای آن اطلاعات کامل و جامعی داشته باشند همایشی در این خصوص با حضور دکتر فراگردی که پست داک خود را از دانشگاه اینسبورگ اتریش گرفته اند برگزار شد که فیلم این همایش را در زیر در اختیار شما دانشجویان عزیز کشور قرار می‌دهیم

 

آینده شغلی رشته کامپیوتر و نحوه اپلای کردن

همایش آینده شغلی رشته کامپیوتر و نحوه اپلای کردن سال 98

 

همایش آینده شغلی رشته کامپیوتر و نحوه اپلای کردن سال 99

 

 

رتبه بندی دانشگاه‌ های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر

در رشته مهندسی کامپیوتر رتبه بندی دانشگاه‌های برتر ایران در یک دسته بندی تقریبی بصورت زیر هستند.

دانشگاه شریف و تهران در یک جایگاه قرار دارند

امیرکبیر

علم و صنعت

بهشتی

تربیت مدرس

خواجه نصیر

صنعتی اصفهان و دانشگاه اصفهان، دانشگاه فردوسی، دانشگاه شیراز

دانشگاه‌های بالا جز دانشگاه‌های خوب و برتر کشور محسوب می‌شوند، البته این رنکینگ کلی است و در گرایش‌های مختلف ممکن است جابه جایی‌هایی در ترتیب قرار گیری این دانشگاه‌ها وجود داشته باشد

برای بررسی دقیق تر به قسمت رتبه بندی دانشگاه‌ های ایران در رشته کامپیوتر مراجعه کنید.

 

behtarin daneshgaha dar arshad computer

 

سرود دانشگاه تهران

 

 

آیا قبولی در بهترین دانشگاه‌ها در ارشد کامپیوتر شدنی است؟

قبولی در کنکور ارشد کامپیوتر و کنکور ارشد آی تی در دانشگاه‌های شریف و تهران و ... بسیار آسان تر از قبولی در این دانشگاه‌ها در کنکور لیسانس است، در کنکور لیسانس اگر کسی بخواهد در این دانشگاه‌ها قبول بشود باید در تمامی دروس (شیمی و فیزیک و عربی و ...) درصد خیلی بالایی را بزند اما در کنکور ارشد کامپیوتر به هیچ عنوان به این شکل نیست و با زدن تعداد تست کمی می‌توانید در دانشگاه‌های برتر کشور قبول شوید. در همه گرایش‌های کنکور مهندسی کامپیوتر(نرم افزار، شبکه، امنیت، هوش و معماری کامپیوتر) حدود 100 تست مطرح می‌شود که اگر به حدود 30 تست پاسخ دهید جز رتبه‌ های برتر ارشد کامپیوتر خواهید بود. بعنوان مثال در کنکور ارشد کامپیوتر 98 میانگین درصد رتبه 85 گرایش نرم افزار و شبکه و امنیت 31 درصد بوده. این تعداد تست برای فردی که واقعا وقت بگذارد تعداد تست بالایی نیست. برای بررسی دقیق تر قسمت کارنامه‌ها که در زیر برایتان مهیا شده را مشاهده نمایید.

کارنامه کنکور ارشد کامپیوتر

در زیر چند کارنامه از رتبه‌ های برتر ارشد کامپیوتر 96 را برای شما آورده‌ایم، در ستون سمت راست مشخص کردیم که دانشجو از هر درس چه تعداد تست زده است. شاید باور نکردنی باشد که هر دانشجو با این تعداد تست زده می‌تواند در برترین دانشگاه‌های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر قبول شود. اگر کارنامه های سال های 97 و 98 را نیز بررسی کنید مشاهده می‌کنید که همین طور است. برای بررسی بیشتر می‌توانید به صفحه کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر 98 مراجعه کنید

 • برای مشاهده تصویر بزرگتر هر کارنامه روی آن کارنامه کلیک کنید
رتبه 68 هوش مصنوعی با مجموعا 26 تست زده
رتبه 68 هوش مصنوعی با مجموعا 26 تست زده

می توانید کارنامه را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

رتبه 59 نرم افزار و شبکه مجموعا 33 تست زده
رتبه 59 نرم افزار و شبکه مجموعا 33 تست زده

می توانید کارنامه را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

رتبه 96 هوش مصنوعی با مجموعا 30 تست زده شده
رتبه 96 هوش مصنوعی با مجموعا 30 تست زده شده

می توانید کارنامه را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

رتبه 108 نرم افزار و شبکه با مجموعا 30 تست زده شده
رتبه 108 نرم افزار و شبکه با مجموعا 30 تست زده شده

می توانید کارنامه را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

 

برای مشاهده کارنامه‌های بیشتر می‌توانید به قسمت تراز و رتبه قبولی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر مراجعه کنید

فواید قبولی در ارشد کامپیوتر

حال که فهمیدیم قبولی در برترین دانشگاه‌های ایران در کنکور ارشد کامپیوتر آسان‌تر از آن است که تا به حال در تصور شما بوده، حال اگر در بهترین دانشگاه‌های ایران قبول بشویم بطور دقیق‌تر چه فایده‌هایی برای ما دارد؟

1) موقعیت شغلی بهتر

2) درآمد بالاتر

3) احساس ضعف نکردن در محیط‌های کاری

4) امکان رفتن به خارج بدون هزینه کردن

5) تجربه متفاوتی از تحصیل را به شما می‌دهد

6) شما را از یکنواختی در زندگی خارج می‌کند

7) بعضی‌ از دانشجویان خشم فروخفته‌ای ناشی از شکست‌های زندگی دارند که به واسطه قبول شدن در ارشد می‌توانند خودشان را مطرح کنند

8) جایگاه علمی بالاتر

9) امکان خواندن دکتری در ایران (برای خواندن دکتری در ایران حتما باید ارشد را در یک دانشگاه خوب خوانده باشید)

10) بدست آوردن ثبات شغلی

11) کم رنگ‌ترکردن کارشناسی با قبول شدن ارشد در یک دانشگاه خوب

 

کنکور ارشد کامپیوتر به چه صورت است؟

کنکور ارشد کامپیوتر هر سال معمولا در ابتدا اردیبهشت برگزار می‌شود و شامل گرایش‌های نرم افزار، شبکه و امنیت، هوش مصنوعی، معماری کامپیوتر، بیوانفورماتیک، الگوریتم و محاسبات و قرآن کاوی رایانشی است. کنکور در یک روز برگزار خواهد شد و شامل دروس زبان، ریاضیات،‌ تخصصی خواهد بود، که تمامی سوالات در یک دفترچه تحت اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت. دقت کنید که در کنکور ارشد کامپیوتر 99 شاهد تغییراتی نسبت به سال های قبل بودیم و دروس مورد آزمون و ضرایب آنها در گرایش های مختلف دچار تغییراتی شده اند، برای مشاهده این تغییرات می‌توانید به صفحه تغییرات کنکور ارشد کامپیوتر 99 مراجعه کنید. به احتمال زیاد کنکور ارشد کامپیوتر 1400 نیز مانند کنکور ارشد کامپیوتر 99 است. البته این امکان وجود دارد که ضریب ریاضیات و زبان را کمی تغییر دهند که فعلا و تا قبل از انتشار دفترچه ثبت نام کنکور ارشد کامپیوتر 1400 پیش فرض ما این است که کنکور 1400 شبیه کنکور 99 خواهد بود. داوطلب هر گرایشی از کنکور ارشد کامپیوتر که باشید حدودا باید به 30 تست زبان، 20 تست ریاضیات و 100 تست اختصاصی در حدود 255 دقیقه تا 270 دقیقه پاسخ دهید.

 

دروسی که در کنکور ارشد کامپیوتر می‌آید بصورت زیر است:

زبان عمومی و تخصصی (ضریب 1)

ریاضیات (ضریب 1): ریاضی1و2، معادلات دیفرانسیل، گسسته، آمار

دروس تخصصی (ضریب این دروس در هر گرایش متفاوت است ): نظریه، مدار منطقی، معماری کامپیوتر، ساختمان داده، طراحی الگوریتم، شبکه‌های کامپیوتری،‌ سیستم عامل، هوش مصنوعی، کامپایلر و پایگاه داده

 

کنکور ارشد کامپیوتر سال 98 به این صورت بود که سوالات دروس زبان، ریاضیات و مشترک برای داوطلبان همه گرایش‌های مهندسی کامپیوتر یکسان بود و داوطلبان تمامی گرایش‌ها باید به این قسمت‌ها پاسخ می‌دادند. حال اینکه دانشجو می‌خواست در چه گرایشی شرکت کند (نرم یا هوش یا معماری یا ...) به این بستگی داشت که به سوالات تخصصی کدام گرایش در سر جلسه پاسخ خواهد داد. به فرض مثال اگر داوطلبی می‌خواست در گرایش هوش مصنوعی شرکت کند،‌ علاوه بر زدن تست‌های زبان، ریاضیات و مشترک باید فقط به سوالات تخصصی هوش مصنوعی که شامل دروس مدار الکتریکی، سیگنال و سیستم و هوش مصنوعی است جواب میداد و 0 زدن دروس تخصصی گرایش نرم افزار(شبکه و امنیت) و معماری کامپیوتر تاثیری در رتبه این شخص در گرایش هوش مصنوعی نداشت، و حتی اگر داوطلبی سوالات تخصصی سایر گرایش‌ها را شانسی میزد، برای رتبه‌اش در گرایش خودش مشکلی پیش نمی‌آمد. اما در کنکور ارشد کامپیوتر 99 تغیراتی به وجود آمد و آن تغییرات برای کنکور ارشد کامپیوتر 1400 هم اعمال خواهد شد، در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 همه دروس بین همه گرایش ها یکسان است و فقط ضرایب دروس با هم دیگر تفاوت می‌کند. برای اینکه مشاهده کنید که از هر درس چه تعداد تست مطرح می‌شود به قسمت تعداد سوالات هر درس در کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه فرمایید. همین طور توضیحات کاملی در مورد تک تک دروس کنکور ارشد کامپیوتر را می‌توانید در قسمت معرفی دروس ارشد کامپیوتر مشاهده فرمایید.

 

مسیر موفقیت در کنکور ارشد کامپیوتر

آیا هر تلاشی منجر به نتیجه مطلوب می‌شود؟ شما می‌توانید در جستجوی آب روزی 15 ساعت در کویر لوت مشغول کندن زمین شوید، آیا به آب میرسید؟ آیا درست است که شما بیایید و بگویید: من از صبح تا شب دارم تلاش میکنم اما نمی‌دانم چرا به آب نمی‌رسم!!

هر تلاشی منجر به نتیجه مطلوب نمی‌شود و فقط تلاشی مطلوب است که منجر به نتیجه مطلوب می‌شود، برای اینکه بتوانید جز برترین‌های کنکور ارشد کامپیوتر باشید باید موارد بسیاری را بدانید و مسیر را درست بپیمایید، ما مسیر درست را که شامل انتحاب درست گرایش،‌ انتخاب درست منابع کنکور ارشد کامپیوتر،‌ اینکه آیا شما نیاز به کلاس کنکور ارشد کامپیوتر دارید یا خیر، اینکه در آزمون آزمایشی شرکت کنید یا خیر، اینکه برای جمع بندی در دوران نزدیک به کنکور چه باید کرد؟ و ... به شما معرفی می‌کنیم، و زین پس تلاش شما چون در مسیر درستی خواهد بود به نتیجه مطلوب منجر می‌شود.

گرایش‌های ارشد کامپیوتر

همان طور که گفته شد، قرار نیست که اگر کسی در مقطع ارشد، مثلا در گرایش نرم افزار قبول شد بخواهد کد نویسی انجام دهد، در واقع آن چیزی که در مقطع ارشد اهمیت دارد این است که دانشجویان گرایش‌های مختلف کامپیوتر چه فیلدی را برای پایان نامه و تز خود انتخاب می‌کنند. یعنی مثلا شما چه در گرایش نرم افزار قبول شوید، چه گرایش شبکه چه معماری کامپیوتر می‌توانید روی فیلد مالتی میدیا و پردازش تصویر کار کنید. بنابراین می‌توان حدودا این چنین گفت که شما در هر کدام از گرایش‌های نرم افزار، شبکه و امنیت، معماری کامپیوتر که قبول شوید می‌توانید سمت کاری بروید که به آن علاقه دارید. بعنوان مثالی دیگر شما می‌توانید معماری کامپیوتر قبول شوید ولی مالتی مدیا یا پردازش تصویر یا رایانش ابری و یا شبکه کار کنید و حتما نیازی نیست که چون ارشد معماری کامپیوتر قبول شدید، کارهای سخت افزاری انجام دهید. بنابراین آنچه بیشتر اهمیت دارد انتخاب فیلدی است که دانشجو می‌خواهد در مقطع ارشد کامپیوتر روی آن کار کند نه اینکه چه گرایشی است. البته این به این معنا نیست که گرایش اصلا اهمیتی ندارد. بنابراین در انتخاب گرایش باید به مورد مهم، احتمال قبولی در گرایش‌های مختلف کامپیوتر توجه کرد. برای توضیح بهتر این جمله مثالی را ذکر می‌کنیم. دانشجویان سخت افزاری زیادی را دیدم که می‌گویند چون به گرایش سخت افزار علاقه ندارند می‌خواهند در کنکور ارشد نرم افزار شرکت کنند، این تفکر، تفکر اشتباهی است. همیشه به این دانشجویان می‌گویم چون که احتمال قبولی در گرایش معماری کامپیوتر از سایر گرایش‌ها بیشتر است در کنکور ارشد در همین گرایش شرکت کنند و در دانشگاه خوبی قبول بشوند و بعد در دانشگاه فیلدی را انتخاب کنند که به آن علاقه دارند، مثلا فیلد مالتی مدیا یا شبکه و یا اینترنت اشیا را انتخاب کنند.

البته اگر در گرایش تجارت، فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی قبول شوید برای انتخاب فیلد کاری آنچنان که در گرایش‌های دیگر گفته شد دستتان باز نخواهد بود (البته این موضوعات بسیار نسبی هستند و به دانشگاهی که قبول می‌شوید و استاد راهنمایی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد). برای دیدن توضیحات بیشتر در مورد گرایش‌ها می‌توانید به قسمت گرایش‌ های ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش‌ های ارشد it مراجعه کنید.

احتمال قبولی در گرایش‌های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات بصورت زیر است:

 

می‌توانید تصویر بالا را برای دوستان خود ارسال کنید

 

منابع کنکور ارشد کامپیوتر

برای شرکت در کنکور ارشد کامپیوتر خواندن کتاب‌های مرجع مهندسی کامپیوتر را توصیه نمی‌کنیم، جز در برخی از دروس (مانند شبکه و همین طور تمرینات کتاب لینز برای نظریه). چون همه تست‌های یک درس از یک کتاب مرجع در آن درس داده نمی‌شود مثلا در درسی مانند ساختمان داده 4 تا 5 کتاب مرجع وجود دارد، که تست‌های کنکور از همه این کتاب‌ها می‌آیند و اینگونه نیست که همه تست‌های ساختمان داده مثلا از کتاب CLRS بیاید، بنابراین حتی باخواندن یک کتاب مرجع در یک درس نمی‌توانید به تمام تست‌های آن درس پاسخ دهید و برای پاسخ به تمامی تست‌های یک درس باید تمامی کتاب‌های مرجع مهم در آن درس را بخوانید که خواندن همه این کتاب‌ها نیز عاقلانه نیست.

برای موفقیت در کنکور ارشد کامپیوتر باید ببینید در هر درس چه انتشاراتی ای بهترین است، برای راهنمایی‌های دقیق تر و مشاهده اینکه در هر درس چه کتابی را باید تهیه کنید به قسمت منابع کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

سوالات کنکور ارشد کامپیوتر

حدودا از سال 89 به بعد روند سوالات کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور کنکور ارشد فناوری اطلاعات تغییر کرد و سوالات به سمت مفهومی شدن رفتند، این روند باعث شده فقط کسانی بتوانند در کنکور ارشد کامپیوتر رتبه‌های خوبی کسب کنند که درس‌ها را از پایه و مفهومی خوانده باشند و از حفظ کردن نکات دوری کرده باشند. همان طور که در بالا اشاره شد برای قبولی در دانشگاه‌های برتری همانند دانشگاه تهران و شریف، پاسخ به حدودا 30 تست کفایت می‌کند. اما پاسخ به همین تعداد تست هم در کنکور کامپیوتر مستلزم این است که دانشجویان درس‌ها را مفهومی و عمقی خوانده باشند. برای دیدن سوالات کنکور کامپیوتر سال‌های اخیر و این مورد که مشاهده کنید در سال‌های اخیر، سوالات کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور سوالات کنکور ارشد آی تی به چه صورتی مطرح می‌شوند می‌توانید به قسمت‌های سوالات کنکور کامپیوتر و سوالات کنکور فناوری اطلاعات مراجعه کنید.

در زمان مرور و جمع بندی نیز توصیه اکید می‌شود که حتما سوالات 7 سال اخیر کنکور ارشد کامپیوتر را بزنید.

کلاس کنکور ارشد کامپیوتر

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر در کنکور ارشد کامپیوتر در برخی از دروس تست‌های بسیار مفهومی طراحی می‌شوند، توصیه می‌شود در درس‌های مهمی که تعداد تست‌ بالایی هم از آن مطرح می‌شود و همین طور پایه‌ای هستند و ضریب بالایی دارند فیلم تهیه کنید، درس‌های مهم که خود خوان نیستند و بسیار مهم و تاثیر گذار هستند به قرار زیر هستند:

ساختمان داده

ریاضیات گسسته

معماری کامپیوتر

شبکه های کامپیوتری

اینها حداقل تعداد دروسی هستند که نیاز است تا داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر در آن‌ها شرکت کنند، اگر دانشجویی مشکل مالی دارد و توانایی شرکت در این کلاس‌های آنلاین این دروس را ندارد توصیه می‌شود حتما و حتما حداقل در یک کلاس (مثلا ساختمان داده) شرکت کند، زیرا خود فلسفه شرکت در کلاس کنکور باعث می‌شود در دانشجویان رقابت به وجود بیاید و همین طور در جو کنکور قرار بگیرند و همین طور دوستانی پیدا کنند که بتوانند در همه دروس با آنها رفع اشکال کنند (نه فقط در یک درسی که کلاس می‌روند)، این موارد و مواردی دیگری که در صفحه کلاس کنکور ارشد کامپیوتر در سایت گفته شده باعث می‌شود که دانشجویانی که حتی 1 کلاس کنکور شرکت می‌کنند بسیار از رقیبان‌شان پیشی بگیرند. اگر هم توانایی شرکت در کلاس آنلاین را ندارید سعی کنید فیلم تهیه کنید

برای اطلاعات بیشتر در مورد کلاس‌های ارشد کامپیوتر به قسمت کلاس کنکور آنلاین ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

آزمون‌‌های آزمایشی برای کنکور ارشد کامپیوتر

همیشه سوالات زیادی در مورد شرکت در آزمون‌های آزمایشی برای ارشد کامپیوتر پرسیده می‌شود. در جواب باید گفت که اگر می‌خواهید سرمایه گذاری زیادی برای کنکور ارشدتان انجام دهید (مثلا حدود 2 میلیون تومان)، اشکالی ندارد که در همه آزمون‌های آزمایشی یک موسسه شرکت کنید. اما در صورتی که هزینه کمتری می‌خواهید برای کنکور ارشدتان انجام دهید توصیه می‌شود یک تا دو کلاس آنلاین شرکت کنید و یا پکیج فیلم 5 درس را تهیه کنید و همین طور در 3 آزمون جامع یکی از موسسات شرکت کنید.

چون اگر آزمون آزمایشی شما را x واحد در کنکور جلو بیندازد، کلاس کنکور و یا تهیه فیلم آموزشی شما را 3x تا جلو خواهد انداخت. بنابراین کلاس کنکور یا تهیه فیلم آموزشی مهم‌تر از آزمون آزمایشی خواهد بود.

اگر هم حتی هزینه شرکت در 3 آزمون آزمایشی آخر را ندارید سعی کنید حداقل 3 مرتبه خودتان، شرایط کنکور را در منزل برای خودتان شبیه سازی کنید تا بتوانید مواردی مانند زمان بندی، ترتیب پاسخ به دروس و ... در سر جلسه کنکور اصلی را در خانه چندین بار تمرین کنید

 

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

 

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:                 88674964 -021

 

 

 

بهترین منابع ارشد کامپیوتر کدام ها هستند؟

یکی از دغدغه هایی که تمامی داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی با آن مواجه هستند این است که نمی‌دانند بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر چیست، به همین دلیل با استفاده از تجربیات اساتید برتر کشور و همچنین رتبه های برتر سال های گذشته بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر را برای شما معرفی کرده ایم که براحتی و با مراجعه به این صفحه می‌توانید این منابع را مشاهده کنید

برای کسب رتبه زیر 100 در کنکور ارشد کامپیوتر چقدر زمان لازم است؟

پاسخ به این سوال در مورد هر شخصی می‌تواند متفاوت باشد و به فاکتورهایی نظیر پایه هر داوطلب، و اینکه دانشگاه مقطع لیسانس دانشجو چه بوده است و چه معدلی را در آن دانشگاه کسب کرده و قدرت حافظه و میزان هوش داوطلب بستگی دارد و برای یک شخص ممکن است رسیدن به این رتبه حدود 4 ماه و روزی 8 ساعت زمان لازم باشد و برای یک شخص دیگر حدود 9 ماه و روزی 7 ساعت یا بیشتر زمان لازم باشد.

افرادی که پایه ضعیفی دارند از کجا شروع کنند؟

توصیه ما به این افراد این است که اگر می‌توانند برای دروس مهم و پایه ای کنکور کامپیوتر نظیر معماری کامپیوتر، ساختمان داده، ریاضیات گسسته فیلم تهیه کنند، چون در فیلم ها همه مطالب بصورت 0 تا 100 بیان شده اند و تمامی پیش نیازهای ریاضی در فیلم ها گفته شده است دانشجویان پس از مشاهده این فیلم ها هم پایه ریاضی شان قوی شده است و هم نگاه کامپیوتری و الگوریتمی پیدا کرده اند که این موارد به دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند دروس دیگر را بصورت راحت تر و خودخوان مطالعه کنند

تعداد سوالات کنکور ارشد کامپیوتر چند تا است و زمان پاسخ گویی چقدر است؟

در کنکور ارشد کامپیوتر 150 تست مطرح می‌شود که شامل 30 تست زبان، 20 تست ریاضی و 100 تست تخصصی است. برای پاسخ گویی به این سوالات حدود 255 دقیقه یا 270 دقیقه زمان در اختیار خواهید داشت که با توجه به اینکه اکثر داوطلبان زبان و ریاضی را کنار می‌گذارند همه این زمان را می‌توانید برای پاسخ به سوالات تخصصی بگذارید

 

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب، مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

معماری کامپیوتر

ساختمان داده

آموزش مدار منطقی

مشـــــاوره برای ارشــــد کامپیــــوتر

پاسخ صوتی به سوالات متداول داوطلبان ارشد کامپیوتر

بودجه بندی سوالات کنکور ارشد کامپیوتر

 

 

 1. امیرمحمد

سلام ببخشید یه سوالی داشتم ببخشید بنده الان میخوام به رشته فنی حرفه ای کامپیوتر برم ولی برخی از افراد میگن با رشته فنی حرفه ای نمیتونی به دانشگاه هایی مانند امیر کبیر یا صنعتی شریف بری
میگن باید به رشته ریاضی فیزیک بری نه رشته فنی حرفه ای...

سلام ببخشید یه سوالی داشتم ببخشید بنده الان میخوام به رشته فنی حرفه ای کامپیوتر برم ولی برخی از افراد میگن با رشته فنی حرفه ای نمیتونی به دانشگاه هایی مانند امیر کبیر یا صنعتی شریف بری
میگن باید به رشته ریاضی فیزیک بری نه رشته فنی حرفه ای کامپیوتر میگن دانشگاه های فنی حرفه ای با دانشگاه های ریاضی فیزیک جداست منم الان اول دبیرستان هستم درس های تخصصی فنی حرفه ای کامپیوتر رو هم خیلی خیلی عالی بلدم ولی الان چیکار کنم به نظرتون باید به رشته ریاضی برم یا فنی حرفه ای؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    امیرمحمد

سلام. وقت بخیر
اگر شما فنی حرفه ای بروید یا باید بعدا در کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید تا بتوانید در دانشگاه های شریف و تهران و ... قبول بشوید یا از همین الان بروید به رشته ریاضی و در کنکور ریاضی شرکت کنید، توصیه من این است که از همین الان رشته...

سلام. وقت بخیر
اگر شما فنی حرفه ای بروید یا باید بعدا در کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید تا بتوانید در دانشگاه های شریف و تهران و ... قبول بشوید یا از همین الان بروید به رشته ریاضی و در کنکور ریاضی شرکت کنید، توصیه من این است که از همین الان رشته تون و عوض کنید و به ریاضی بروید و بعد از طریق کنکور سراسری در رشته مهندسی کامپیوتر قبول بشوید، من خیلی فنی و حرفه ای را توصیه نمی‌کنم
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. Mohammad

سلام استاد من الان لیسانس میخوام زبان انگلیسی بخونم و البته بعیده بتونم با رشته ریاضی مهندسی کامپیوتر بیارم ولی هدف اصلی من همیشه مهندسی کامپیوتر بوده، البته من زبان خوبه و مثلا زبان تخصصی 89 درصد زدم و میخوام برم بشینم دانشگاه دولتی کنار خونمون...

سلام استاد من الان لیسانس میخوام زبان انگلیسی بخونم و البته بعیده بتونم با رشته ریاضی مهندسی کامپیوتر بیارم ولی هدف اصلی من همیشه مهندسی کامپیوتر بوده، البته من زبان خوبه و مثلا زبان تخصصی 89 درصد زدم و میخوام برم بشینم دانشگاه دولتی کنار خونمون از این جهت که کنار خونمون و و هم زبان خوبه وقت اضافی خیلی خواهم داشت میتونم برای ارشد تو این چهار سال خوب بخونم. میخوام بپرسم میتونم با زبان انگلیسی تو کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنم؟ و بنظرتون برنامه ی من خوبه؟ یا نظرتون اینه برم آزادی یا پیام نور؟ و حالا اگه مجبور شدم انگلیسی بخونم برنامه ام برای این چهار سال چی باشه؟
ممنون از لطف و زحمات بی منتهی شما، عمیقا دوست دار شما هستم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    Mohammad

سلام. وقت بخیر
شما لیسانس هر رشته ای که باشید می‌توانید در کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید و مشکلی وجود ندارد. ولی توصیه من این است که اگر می‌توانید حتما مهندسی کامپیوتر بخوانید حتی اگر نمی‌توانید در دانشگاه دولتی مهندسی کامپیوتر قبول شوید اگر...

سلام. وقت بخیر
شما لیسانس هر رشته ای که باشید می‌توانید در کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید و مشکلی وجود ندارد. ولی توصیه من این است که اگر می‌توانید حتما مهندسی کامپیوتر بخوانید حتی اگر نمی‌توانید در دانشگاه دولتی مهندسی کامپیوتر قبول شوید اگر می‌توانید در دانشگاه های آزاد و غیر انتفاعی خوب مهندسی کامپیوتر بخوانید.

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. javad

سلام استاد رضوی ، خسته نباشید
ببخشید اگه ممکنه از شما میخواستم فرق بین رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر رو توضیح بدید
مطالبی که تو سایت ها هستن فقط به این اشاره کردن که علوم بیشتر جنبه نظری داره و تمرکز این رشته برروی حل الگوریتم هست
من...

سلام استاد رضوی ، خسته نباشید
ببخشید اگه ممکنه از شما میخواستم فرق بین رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر رو توضیح بدید
مطالبی که تو سایت ها هستن فقط به این اشاره کردن که علوم بیشتر جنبه نظری داره و تمرکز این رشته برروی حل الگوریتم هست
من میخواستم بدونم دروس این رشته مقطع لیسانس با دروس مهندسی کامپیوتر خیلی متفاوته ؟ و برای کسی که هدفش شرکت در آزمون ارشد کامپیوتر گرایش هوش هست با انتخاب علوم راه سخت تر میشه ؟ و اینکه از لحاظ آینده شغلی مدرک علوم کامپیوتر اعتبار داره ؟
خیلی ممنون از سایت خوبتون.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    javad

سلام. وقت بخیر
در متن نمی‌توان این دو رشته را مقایسه کرد و مقایسه این دو رشته طولانی است. برای مقایسه بین این دو رشته به صفحه معرفی رشته آی تی مراجعه کنید.
اما بطور کلی پیشنهاد من رشته مهندسی کامپیوتر هست و رشته مهندسی کامپیوتر خیلی بهتر از رشته...

سلام. وقت بخیر
در متن نمی‌توان این دو رشته را مقایسه کرد و مقایسه این دو رشته طولانی است. برای مقایسه بین این دو رشته به صفحه معرفی رشته آی تی مراجعه کنید.
اما بطور کلی پیشنهاد من رشته مهندسی کامپیوتر هست و رشته مهندسی کامپیوتر خیلی بهتر از رشته علوم کامپیوتر هست در ایران.
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. سید مهدی

سلام من کارشناسیم حسابداری بوده ولی ۱۰ فیلمو تهیه کردم و دارم میخونم واسه ارشد کامپیوتر و از برنامه نویسی چیزی نمیدونم وقتی داخل ویدیوها از الگریتم استفاده میشه نمیفهمم به نظر شما لازمه برنامه نویسی یاد بگیرم یا چیکار کنم?

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    سید مهدی

سلام. وقت بخیر
اولا شما حتما باید پکیج 10 نکته و تست را هم تهیه کنید و پس از پایان هر فصل باید نکته و تست های آن فصل را تماشا کنید. دوما اگر توانستید درس و تست ریاضی گسسته را نیز تهیه کنید
سوما نیازی نیست کد نویسی یاد بگیرید و چیزی که در فیلم ها...

سلام. وقت بخیر
اولا شما حتما باید پکیج 10 نکته و تست را هم تهیه کنید و پس از پایان هر فصل باید نکته و تست های آن فصل را تماشا کنید. دوما اگر توانستید درس و تست ریاضی گسسته را نیز تهیه کنید
سوما نیازی نیست کد نویسی یاد بگیرید و چیزی که در فیلم ها گفته می‌شود شبه کد هست که با تکرار آنها کم کم روی آنها مسلط می‌شوید
موفق باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. melika

سلام استاد وقت بخیر...با رتبه 1800 در گرایش نرم افزار شانس قبولی در چه جاهایی وجود داره؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    melika

سلام. وقت بخیر
در دانشگاه های درجه 4 و 5 دولتی شاید بتونید قبول بشید، دانشگاه هایی مثل رازی کرمانشاه، سنندج،‌ گرگان و از این دست دانشگاه ها
من توصیه میکنم که برای سال آینده مطالعه کنید زیرا کسی که لیسانس در دانشگاه بدی بوده اگر ارشد هم در دانشگاه...

سلام. وقت بخیر
در دانشگاه های درجه 4 و 5 دولتی شاید بتونید قبول بشید، دانشگاه هایی مثل رازی کرمانشاه، سنندج،‌ گرگان و از این دست دانشگاه ها
من توصیه میکنم که برای سال آینده مطالعه کنید زیرا کسی که لیسانس در دانشگاه بدی بوده اگر ارشد هم در دانشگاه بدی باشد خیلی بعید و دور از ذهن است که این شخص بتوانید از طریق علم به جایگاه های بالایی در شغل و درامد برسد
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. امین

سلام وقتتون بخیر
من ۴۰ واحد از لیسانسم مونده و میخوام که برای ارشد بخوانم
پدرم هم رزمنده بودن
سوال یک) اگر رتبه خوبی بیارم و در انتخاب رشته هم قبول بشم اما هنوز لیسانسم تموم نشده باشه تا کی وقت دارم که واحد هامو پاس کنم؟سهمیه رزمندگی پدرم چی میشه...

سلام وقتتون بخیر
من ۴۰ واحد از لیسانسم مونده و میخوام که برای ارشد بخوانم
پدرم هم رزمنده بودن
سوال یک) اگر رتبه خوبی بیارم و در انتخاب رشته هم قبول بشم اما هنوز لیسانسم تموم نشده باشه تا کی وقت دارم که واحد هامو پاس کنم؟سهمیه رزمندگی پدرم چی میشه آیا باطل میشه؟
سوال دوم) سهمیه رزمندگی چقدر در رتبه تاثیر گذار است؟آیا کمکی می کند؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    امین

سلام. وقت بخیر
در مورد سوال اول چنین چیزی وجود ندارد و شما حتما باید قبل از اول مهر که میخواهید وارد ارشد بشید فارغ از التحصیل بشید
در مورد سوال دوم تون تاثیر خیلی زیادی دارد، برای اینکه تاثیر این سهمیه و ببینید به صفحه کارنامه های کنکور ارشد...

سلام. وقت بخیر
در مورد سوال اول چنین چیزی وجود ندارد و شما حتما باید قبل از اول مهر که میخواهید وارد ارشد بشید فارغ از التحصیل بشید
در مورد سوال دوم تون تاثیر خیلی زیادی دارد، برای اینکه تاثیر این سهمیه و ببینید به صفحه کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر 98 مراجعه کنید. به بسیاری از سهمیه های 5 درصدی سهمیه 25 درصدی اعمال می‌شود که سهمیه خیلی زیادی است
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. جواد

سلام و وقت بخیر خدمت استاد عزیز ?
خیلی ممنون بابت اطلاعات مفیدی که در سایت قرار میدین.
کنکورسراسری 99 شرکت کردم و با درصد هایی که میدونم بدست آوردم نمیتونم مهندسی کامپیوتر دانشگاه های تاپ تهران قبول بشم. بنظر شما برای 4 سال کارشناسی، مهندسی...

سلام و وقت بخیر خدمت استاد عزیز ?
خیلی ممنون بابت اطلاعات مفیدی که در سایت قرار میدین.
کنکورسراسری 99 شرکت کردم و با درصد هایی که میدونم بدست آوردم نمیتونم مهندسی کامپیوتر دانشگاه های تاپ تهران قبول بشم. بنظر شما برای 4 سال کارشناسی، مهندسی کامپیوتر دانشگاه سطح دو (مثل زنجان) انتخاب کنم یا رشته ای مثل ریاضیات و کاربردهای تهران یا علوم کامپیوتر دانشگاه تبریز انتخاب کنم ؟
از بچگی استعداد زیادی در زمینه کامپیوتر و زبان برنامه نویسی و الگوریتم داشتم و میتونم در کنار رشته ریاضیات و کاربرد ها دروس کامپیوتر هم بخونم ، هدفم برای ارشد، هوش مصنوعی تهران هست.
ممنون میشم کمک کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    جواد

سلام. وقت بخیر
عذرخواهی میکنم به علت تاخیر در پاسخ گویی، به علت انتخاب رشته به شدت درگیر بودیم
به نظر من حتما برید مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر هم بد نیست ولی مهندسی کامپیوتر بهتر هست. سعی کنید رشته دیگری نروید
موفق و پیروز باشید

  پیوست ها
 
 1. محمد

سلام بنده دانشجو سال آخر مهندسی مکانیک هستم و میخوام در ارشد هوش مصنوعی بخونم . پایه و دروس ریاضی خوبی دارم .
بیشتر مشکل در این دارم که کدوم دروس تخصصی رو شروع کنم . یعنی ترتیب خوندن رو میخواستم ببینم بهتره چجوری باشه ؟؟
سوال بعدی اینکه آیا در...

سلام بنده دانشجو سال آخر مهندسی مکانیک هستم و میخوام در ارشد هوش مصنوعی بخونم . پایه و دروس ریاضی خوبی دارم .
بیشتر مشکل در این دارم که کدوم دروس تخصصی رو شروع کنم . یعنی ترتیب خوندن رو میخواستم ببینم بهتره چجوری باشه ؟؟
سوال بعدی اینکه آیا در ارشد کامپیوتر مانند مهندسی های دیگه ( مثل مکانیک ) پروژه هایی برای کسری خدمت وجود داره یا خیر ؟
ممنونم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    محمد

سلام. وقت بخیر
به نظر میاد که شما فیلم همایش های کنکور ارشد کامپیوتر را تماشا نکرده اید زیرا در همایش ها این موارد را گفته ام، توصیه میکنم 2 همایش اولی که برای کنکور ارشد کامپیوتر 1400 برگزار شده است را تماشا کنید و سپس در سایر همایش ها نیز شرکت...

سلام. وقت بخیر
به نظر میاد که شما فیلم همایش های کنکور ارشد کامپیوتر را تماشا نکرده اید زیرا در همایش ها این موارد را گفته ام، توصیه میکنم 2 همایش اولی که برای کنکور ارشد کامپیوتر 1400 برگزار شده است را تماشا کنید و سپس در سایر همایش ها نیز شرکت کنید، محتوای همایش ها با یکدیگر متفاوت است. همایش ها و می‌تونید در صفحه همایش های کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی مشاهده کنید
شما باید از دروس پایه ای رشته کامپیوتر شروع کنید. دروس پایه ای رشته کامپیوتر عبارت اند از : ریاضیات گسسته، مدار منطقی، معماری کامپیوتر، ساختمان داده، طراحی الگوریتم، نظریه زبان ها و ماشین ها
با توجه به اینکه شما لیسانس در رشته دیگری بودید حتما باید با پکیج 6 درس و 6 نکته و تست شروع کنید.
در مورد سوال دوم تون بله وجود دارد
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. miloo

سلام استاد وقت بخیر.استاد من امسال متاسفانه دیر رسیدم سر جلسه و تمام زحماتم از بین رفت یعنی وقتی تو خونه سوالارو زدم چیزی که حساب کردم میانگین درصدام تو گرایش شبکه یا امنیت به ۵۰ میرسید ولی خب سر جلسه به زحمت رفتم داخل حوزه و تمرکز و زحماتم از...

سلام استاد وقت بخیر.استاد من امسال متاسفانه دیر رسیدم سر جلسه و تمام زحماتم از بین رفت یعنی وقتی تو خونه سوالارو زدم چیزی که حساب کردم میانگین درصدام تو گرایش شبکه یا امنیت به ۵۰ میرسید ولی خب سر جلسه به زحمت رفتم داخل حوزه و تمرکز و زحماتم از بین رفت چیزی که حساب کردم ۱۶ یا ۱۷ تا درست زدم حالا استاد به نظر شما من بمونم برای سال بعد یا امسال انتخاب رشته کنم برم ی دانشگاهی من هدفم رفتن از ایرانه همچنین بگم من تا ۲۸ شهریور امسال بیشتر وقت ندارم دفترچه بفرستم یعنی مشمول حساب میشم ایا میتونم اگه نظرتون روی موندن موند من یه دانشگاه غیرانتفاعی ثبت نام کنم بعد انصراف بدم که بتونم دوباره یک سال بخونم یا اینکه من راه دیگه ای ندارم و باید یه دانشگاهی رو انتخاب کنم؟ممنون میشم جواب منو بدین تشکر.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    miloo

سلام. وقت بخیر
خیلی طبیعی نیست که به خاطر یک دیر رسیدن درصد شما بخواهد این همه افت داشته باشد، بهتر هست به دنبال دلایل دیگر هم باشید. بخونید برای سال آینده. بله می‌تونید یک دانشگاه غیر انتفاعی ای، آزادی چیزی ثبت نام کنید و قبل از اینکه در کنکور...

سلام. وقت بخیر
خیلی طبیعی نیست که به خاطر یک دیر رسیدن درصد شما بخواهد این همه افت داشته باشد، بهتر هست به دنبال دلایل دیگر هم باشید. بخونید برای سال آینده. بله می‌تونید یک دانشگاه غیر انتفاعی ای، آزادی چیزی ثبت نام کنید و قبل از اینکه در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 بخواهید ثبت نام کنید از دانشگاه ارشدتون انصراف بدید، اینطوری از زمان انصراف یکسال فراغت از تحصیل خواهید داشت
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. Ali

سلام استاد
من الان 19.5 سالم هست و میرم دانشگاه رتبه ام در حد دانشگاه دولتی شهر خودمون یا باید ریاضیات و کاربرد ها توی دانشگاه دولتی بخونم یا باید توی دانشگاه غیر انتفاعی مثل آزاد و الباقی مهندسی کامپیوتر بخونم. من همیشه علاقه ام کامپیوتر بوده...

سلام استاد
من الان 19.5 سالم هست و میرم دانشگاه رتبه ام در حد دانشگاه دولتی شهر خودمون یا باید ریاضیات و کاربرد ها توی دانشگاه دولتی بخونم یا باید توی دانشگاه غیر انتفاعی مثل آزاد و الباقی مهندسی کامپیوتر بخونم. من همیشه علاقه ام کامپیوتر بوده حالا چی شد که اینجا رسیده ایم مهم نیست... میخوام بپرسم بنظرتون ریاضیات و کاربرد ها برم کنارش تو این 4 سال که دانشگاه هستم دروس کامپیوتر را بخونم تاثیری داره؟ و یا اینکه همون غیر انتفاعی رشته مرتبط برم؟ و حالا مسیرم تو این چهار سال برای ارشد چی باشه اینم بگم پایه ریاضی ام ضعیفه... من میخوام پکیج ده درس بگیرم با اون شروع کنم پیش نیاز ریاضی دارن که باید قبلش بگذرونم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    Ali

سلام. وقت بخیر
برید دانشگاه غیرانتفاعی و رشته مهندسی کامپیوتر و بخونید ولی از همون ابتدا اولا سعی کنید که معدل خیلی بالایی کسب کنید، دوما سعی کنید که زبان تون و خیلی قوی کنید، سوما سعی کنید که یک زبان برنامه نویسی مثل پایتون و مسلط بشید و همین...

سلام. وقت بخیر
برید دانشگاه غیرانتفاعی و رشته مهندسی کامپیوتر و بخونید ولی از همون ابتدا اولا سعی کنید که معدل خیلی بالایی کسب کنید، دوما سعی کنید که زبان تون و خیلی قوی کنید، سوما سعی کنید که یک زبان برنامه نویسی مثل پایتون و مسلط بشید و همین طور سعی کنید در تیم ACM دانشگاه تون عضو بشید و خیلی خوب کار کنید.
اگر فیلم درس و نکته و تست های من و تماشا می‌کنید نیاز به هیچ پیش نیازی ندارید و اتفاقا خیلی براتون خوب هست که از همین الان هفته ای 2 جلسه از فیلم های مدار منطقی، معماری کامپیوتر، ساختمان داده و شبکه های کامپیوتری را نگاه کنید، هر فصلی هم که تمام شد هفته ای یک الی دو جلسه فیلم نکته و تست مربوط به اون فصل و نگاه کنید در این صورت چند سر و گردن نسبت به هم ورودی هاتون بالاتر می‌روید و در کل دوران لیسانس موفق تر خواهید شد
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. درسا

سلام و ممنون از مطالب بسیار مفید سایتتون
من لیسانس روانشناسی بالینی دارم از دانشگاه تهران
کنکور ارشد علوم شناختی دادم و رتبه ۱۱ شدم
الان دو ترمه که توانبخشی شناختی میخونم در دانشگاه شهید بهشتی
ولی واقعا به مباحث کوچکترین علاقه ای ندارم
وارد علوم...

سلام و ممنون از مطالب بسیار مفید سایتتون
من لیسانس روانشناسی بالینی دارم از دانشگاه تهران
کنکور ارشد علوم شناختی دادم و رتبه ۱۱ شدم
الان دو ترمه که توانبخشی شناختی میخونم در دانشگاه شهید بهشتی
ولی واقعا به مباحث کوچکترین علاقه ای ندارم
وارد علوم شناختی شدم چون میخواستم برای دکترای هوش مصنوعی اپلای کنم
با زبان های برنامه نویسی c++ و پایتون آشنا هستم
و به شدت علاقمندم به برنامه نویسی
اما دوست دارم اول یک مقدار آموزش کاربردی ببینم(مثل طراحی وب)تا بتونم همزمان با تحصیل کار کنم...
الان واقعا بین سه انتخاب موندم:
ادامه همین رشته و تلاش برای اپلای هوش مصنوعی دکترا، انصراف از تحصیل و شرکت در کنکور علوم کامپیوتر سال آینده و یا انصراف از تحصیل و دست و پا کردن مدارکی برای اپلای ارشد علوم کامپیوتر
ممنون میشم در مورد دو انتخاب مرتبط با علوم کامپیوترم (کنکور و اپلای) به من مقداری اطلاعات بدید (چقدر احتمال داره ارشد بتونم قبول شم با پیشینه ام/ریاضیم خوبه چون تجربی بودم.. وچقدر احتمال داره بتونم اپلای کنم برای ارشد های مرتبط با علوم کامپیوتر )
با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 ماه قبل توسط رامین رضوی razavi ویرایش شد رامین رضوی razavi
 1. رامین رضوی razavi    درسا

سلام، وقت بخیر
به نظر من خیلی سخت هست که شما بتونید برای دکتری هوش مصنوعی اپلای کنید و فاند هم بگیرید، البته نمیگم نشدنی هست. به نظر من بهترین کاری که می‌تونید شما انجام بدید این هست که در کنکور ارشد کامپیوتر نه علوم کامپیوتر، شرکت کنید و در...

سلام، وقت بخیر
به نظر من خیلی سخت هست که شما بتونید برای دکتری هوش مصنوعی اپلای کنید و فاند هم بگیرید، البته نمیگم نشدنی هست. به نظر من بهترین کاری که می‌تونید شما انجام بدید این هست که در کنکور ارشد کامپیوتر نه علوم کامپیوتر، شرکت کنید و در گرایش هوش مصنوعی قبول بشید و بعد برای دکتری در همین گرایش هوش مصنوعی اپلای کنید. در مورد اپلای برای ارشد کامپیوتر باید این مورد و خدمت تون بگم که تعداد پوزیشن های دکتری کامپیوتر بسیار بیشتر از تعداد پوزیشن های ارشد کامپیوتر است و همین طور فاند بیشتری در دکتری می دهند، اپلای کردن برای مقطع ارشد بسیار بسیار سخت تر از مقطع دکتری است و هر کسی از عهده این امر بر نمی‌آید و افراد بسیار محدودی می‌توانند برای ارشد اپلای کنند و فاند هم بگیرند، بنابراین توصیه من به شما این هست که کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید و سپس برای مقطع دکتری اپلای کنید.
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. K E

سلام استاد، خسته نباشین
استاد به نظرتون با توجه به وضیعت باقی بچه ها که در جریانش هستین، با درصد های زیر کدوم دانشگاه ها رو میشه انتظار داشت؟ اولویت ها هم هوش و بیوانفورماتیک و معماری و الگوریتم

زبان : 86.66
ریاضی : 0
نظریه : 70.37
منطقی :...

سلام استاد، خسته نباشین
استاد به نظرتون با توجه به وضیعت باقی بچه ها که در جریانش هستین، با درصد های زیر کدوم دانشگاه ها رو میشه انتظار داشت؟ اولویت ها هم هوش و بیوانفورماتیک و معماری و الگوریتم

زبان : 86.66
ریاضی : 0
نظریه : 70.37
منطقی : 66.66
ساختمان االگو : 0
سیستم عامل : 58.33
شبکه : 0
هوش : 18.18
کامپایلر : 53.33
پایگاه داده : 60
معدل : حدودا 18

میانگین درصد معماری : 40
میانگین درصد هوش : 38
میانگین درصد الگوریتم : 40
میانیگین بایو : 38
البته این درصد هارو بدون در نظر گرفتن اصلاحات مورد نیاز کلید اولیه در نظر گرفتم و درواقع بدترین حالت ممکن هستن.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    K E

سلام. وقت بخیر
کنکور ارشد کامپیوتر 99 تفاوت های زیادی با کنکور ارشد کامپیوتر 98 داشته از این رو خیلی نمی‌توان به دیتاهایی که از کنکور ارشد کامپیوتر 98 وجود دارد اتکا کرد و فقط می‌توان بصورت حدودی حدس زد که حدود رتبه شما در چه رنجی خواهد بود و در...

سلام. وقت بخیر
کنکور ارشد کامپیوتر 99 تفاوت های زیادی با کنکور ارشد کامپیوتر 98 داشته از این رو خیلی نمی‌توان به دیتاهایی که از کنکور ارشد کامپیوتر 98 وجود دارد اتکا کرد و فقط می‌توان بصورت حدودی حدس زد که حدود رتبه شما در چه رنجی خواهد بود و در چه دانشگاهی قبول می‌شوید و قعطا این حدس با خطاهایی همراه خواهد بود. بنابراین بهتر هست منتظر نتایج کنکور ارشد کامپیوتر 99 بمانید.
حدس من این هست که با این درصد ها بتوانید در دانشگاه هایی نظیر شهید بهشتی و از این دست دانشگاه ها قبول بشید، شاید هم دانشگاه های یک رده پایین تر (دقت کنید که دانشگاه های امیر کبیر و تهران و شریف و در رده بالاتری قرار دارند)
بهتر هست بعد از آمدن نتایج کارنامه خودتان را برای من در تلگرام ارسال کنید تا در خصوص انتخاب رشته مناسب شما را راهنمایی کنم
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. Rr

سلام استاد وقتتون بخیر
ببخشید با توجه به درصدها و میانگین من به نظرتون میتونم دانشگاه های تهران بیارم؟ اگه میتونم کدوم دانشگاه های تهران؟توی گرایش های نرم افزار،هوش مصنوعی،معماری کامپیوتر
زبان و ریاضی ۰٪
نظریه ۸۰٪
منطقی ۷۰٪
معماری ۱۱٪
ساختمان...

سلام استاد وقتتون بخیر
ببخشید با توجه به درصدها و میانگین من به نظرتون میتونم دانشگاه های تهران بیارم؟ اگه میتونم کدوم دانشگاه های تهران؟توی گرایش های نرم افزار،هوش مصنوعی،معماری کامپیوتر
زبان و ریاضی ۰٪
نظریه ۸۰٪
منطقی ۷۰٪
معماری ۱۱٪
ساختمان داده و الگوریتم ۳۵٪
هوش ۴۰٪
پایگاه داده ۵۰٪
سیستم عامل ۵۰٪
کامپایلر ۵۰٪
شبکه ۰٪

میانگین درصد دروس تخصصی:۴۵٪

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    Rr

سلام. وقت بخیر
شما نفرمودید که این میانگین درصد مربوط به چه گرایشی است؟
کنکور ارشد کامپیوتر 99 تفاوت های زیادی با کنکور ارشد کامپیوتر 98 داشته از این رو خیلی نمی‌توان به دیتاهایی که از کنکور ارشد کامپیوتر 98 وجود دارد اتکا کرد و فقط می‌توان بصورت...

سلام. وقت بخیر
شما نفرمودید که این میانگین درصد مربوط به چه گرایشی است؟
کنکور ارشد کامپیوتر 99 تفاوت های زیادی با کنکور ارشد کامپیوتر 98 داشته از این رو خیلی نمی‌توان به دیتاهایی که از کنکور ارشد کامپیوتر 98 وجود دارد اتکا کرد و فقط می‌توان بصورت حدودی حدس زد که حدودا در کجا می‌توانید قبول بشوید و قعطا این حدس با خطاهایی همراه خواهد بود. بنابراین بهتر هست منتظر نتایج کنکور ارشد کامپیوتر 99 بمانید.
حدس من این هست که شما در دانشگاه های تاپی مثل تهران و شریف احتمال قبولی در گرایش های غیر از گرایش هوش را دارید. احتمال دانشگاه تهران بیشتر از شریف است.
بهتر هست بعد از آمدن نتایج کارنامه خودتان را برای من در تلگرام ارسال کنید تا در خصوص انتخاب رشته مناسب شما را راهنمایی کنم
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. م س

باسلام و وقتتون بخير استاد عزيز
استاد بنظرتون ميتونم با ميانگين 23درصد اميدوار به قبولي در دانشگاه اصفهان روزانه يا شبانه باشم
پاسخهاي صحيح با احتساب نمره منفي به صورت زيرهست مثلا نظريه 5تا تست زدم سه تاش غلط بود كه از دوتا درست يكيشا حذف كردم
نظ...

باسلام و وقتتون بخير استاد عزيز
استاد بنظرتون ميتونم با ميانگين 23درصد اميدوار به قبولي در دانشگاه اصفهان روزانه يا شبانه باشم
پاسخهاي صحيح با احتساب نمره منفي به صورت زيرهست مثلا نظريه 5تا تست زدم سه تاش غلط بود كه از دوتا درست يكيشا حذف كردم
نظريه 1
مدار8
معماري3
الگوريتم 4
سيستم عامل2
هوش3
كامپايلر1
پايگاه1

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    م س

سلام. وقت بخیر
کنکور ارشد کامپیوتر 99 تفاوت های زیادی با کنکور ارشد کامپیوتر 98 داشته از این رو خیلی نمی‌توان به دیتاهایی که از کنکور ارشد کامپیوتر 98 وجود دارد اتکا کرد و فقط می‌توان بصورت حدودی حدس زد که حدود رتبه شما در چه رنجی خواهد بود و...

سلام. وقت بخیر
کنکور ارشد کامپیوتر 99 تفاوت های زیادی با کنکور ارشد کامپیوتر 98 داشته از این رو خیلی نمی‌توان به دیتاهایی که از کنکور ارشد کامپیوتر 98 وجود دارد اتکا کرد و فقط می‌توان بصورت حدودی حدس زد که حدود رتبه شما در چه رنجی خواهد بود و قعطا این حدس با خطاهایی همراه خواهد بود. بنابراین بهتر هست منتظر نتایج کنکور ارشد کامپیوتر 99 بمانید.
حدس من این هست که شاید بتوانید در شبانه اصفهان قبول شوید، البته احتمال اش و بالا نمی‌بینم
بهتر هست بعد از آمدن نتایج کارنامه خودتان را برای من در تلگرام ارسال کنید تا در خصوص انتخاب رشته مناسب شما را راهنمایی کنم
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. Erfan

سلام استاد بنده با میانگین حدود 13 درصد انتظار چه رتبه و دانشگاهی رو میتونم داشته باشم؟ 28 تست تخصصی زدم 18 تا درست و 10 غلط

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    Erfan

سلام. وقت بخیر
با این میانگین در دانشگاه مناسبی نمی‌تونید قبول بشید، شاید بتونید در دانشگاه های دولتی درجه 4 قبول شوید . توصیه من به شما این هست که از همین الان مطالعه برای کنکور ارشد کامپیوتر 1400 را شروع کنید

  پیوست ها
 
 1. Erfan

سلام استاد بنده کنکور امسال شرکت کردم میانگین درصدم ۱۳٪ هستش به چه رتبه و دانشگاهی میتونم امیدوارم باشم؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    Erfan

سلام. وقت بخیر
بعید می‌دونم با این میانگین درصد بتونید دانشگاه خوبی قبول بشید. کنکور ارشد کامپیوتر 99 تفاوت های زیادی با کنکور ارشد کامپیوتر 98 داشته از این رو خیلی نمی‌توان به دیتاهایی که از کنکور ارشد کامپیوتر 98 وجود دارد اتکا کرد و فقط...

سلام. وقت بخیر
بعید می‌دونم با این میانگین درصد بتونید دانشگاه خوبی قبول بشید. کنکور ارشد کامپیوتر 99 تفاوت های زیادی با کنکور ارشد کامپیوتر 98 داشته از این رو خیلی نمی‌توان به دیتاهایی که از کنکور ارشد کامپیوتر 98 وجود دارد اتکا کرد و فقط می‌توان بصورت حدودی حدس زد که حدود رتبه شما در چه رنجی خواهد بود و قعطا این حدس با خطاهایی همراه خواهد بود. بنابراین بهتر هست منتظر نتایج کنکور ارشد کامپیوتر 99 بمانید.
حدس من این هست که در دانشگاه های دولتی درجه دو یا سه شهرستان ها شاید قبول شوید
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. Erfan    رامین رضوی razavi

ممنون استاد
منظورتون از دانشگاه های درجه دو و سوم شهرستان کدوم دانشگاه ها میشن؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    Erfan

خواهش میکنم
دانشگاه هایی مثل کردستان، زاهدان، کرمان، گلستان و از این قبیل دانشگاه ها

  پیوست ها
 
 1. حمیدرضا

سلام و وقت بخیر خدمت استاد رضوی عزیز
بنده چندتا سوال داشتم ازتون، قبل از هر چیزی سپاسگزارم از سایت خوبتون و این فضای مناسبی که برای بچه های کامپیوتر فراهم کردید .
من در کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ عملکرد زیر را داشتم

(هوش مصنوعی)>> تعداد سوالات...

سلام و وقت بخیر خدمت استاد رضوی عزیز
بنده چندتا سوال داشتم ازتون، قبل از هر چیزی سپاسگزارم از سایت خوبتون و این فضای مناسبی که برای بچه های کامپیوتر فراهم کردید .
من در کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ عملکرد زیر را داشتم

(هوش مصنوعی)>> تعداد سوالات درست :3 - تعداد سوالات منفی:0
(مدارمنطقی)>>تعداد سوالات درست :2 - تعداد سوالات منفی:1
(کامپایلر )>> تعداد سوالات درست :2 - تعداد سوالات منفی:1
(نظریه زبان)>> تعداد سوالات درست :2 - تعداد سوالات منفی:3
(پایگاه داده)>> تعداد سوالات درست :3 - تعداد سوالات منفی:3
(سیستم عامل)>> تعداد سوالات درست :4 - تعداد سوالات منفی:3
(ساختمان و طراحی الگوریتم) و( معماری) و (شبکه) هم تستی نزدم

*البته متوجه شدم دوتا از تستهای اشتباه من در درس سیستم عامل و یک تست اشتباه از درس پایگاه داده جزء سوالات مشکل دار کنکور بود و حتی با توجه به توضحیاتی که در کانال تلگرام نوشتید یکی از سوالهای سیستم عامل را من درست پاسخ داده بودم ولی پاسخی که خود سازمان سنجش منتشر کرده بود متفاوت بود .

با توجه به عملکردی که از بچه ها در گذشته دیدید ،به نظر شما تقریبا رتبه من رو چه رنجی میشه ؟
تهران که مطمعنم امکان پذیر نیست قبول بشم .
ولی با این وضعیت امکانش هست در دانشگاه هایی مثل دانشگاه اصفهان یا دانشگاه صنعتی اصفهان قبول بشم ؟

ممنون از لطفتون و وقتی که می زارید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    حمیدرضا

سلام. وقت بخیر
خواهش میکنم. لطف دارید شما
بهتر بود شما میانگین درصد تون و در گرایش های مختلف بدست می‌آوردید و برای من ارسال می‌کردید تا بهتر می‌توانستم شما را راهنمایی کنم.
حدس من این هست که با توجه به تعداد تست ای که زدید نتوانید در دانشگاه های...

سلام. وقت بخیر
خواهش میکنم. لطف دارید شما
بهتر بود شما میانگین درصد تون و در گرایش های مختلف بدست می‌آوردید و برای من ارسال می‌کردید تا بهتر می‌توانستم شما را راهنمایی کنم.
حدس من این هست که با توجه به تعداد تست ای که زدید نتوانید در دانشگاه های اصفهان و صنعتی اصفهان قبول بشوید و بهتر است خواندن برای کنکور ارشد کامپیوتر 1400 را شروع کنید
ولی بطور کلی باید منتظر اعلام نتایج باشید. بهتر هست بعد از آمدن نتایج کارنامه خودتان را برای من در تلگرام ارسال کنید تا در خصوص انتخاب رشته مناسب شما را راهنمایی کنم
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. ترانه

با سلام و وقت به خیر استاد گرامی
بنده در وبینار 1400 شما شرکت کردم و بسیار از مطالب لذت بردم و همین جا تشکر می کنم از انرژی مثبت و واقعی که برای دانشجویان صرف می کنید.
من متقاضی کنکور 99 بودم و خوب هم مطالعه کرده بودم و با آمادگی کامل سرجلسه حاضر...

با سلام و وقت به خیر استاد گرامی
بنده در وبینار 1400 شما شرکت کردم و بسیار از مطالب لذت بردم و همین جا تشکر می کنم از انرژی مثبت و واقعی که برای دانشجویان صرف می کنید.
من متقاضی کنکور 99 بودم و خوب هم مطالعه کرده بودم و با آمادگی کامل سرجلسه حاضر شدم اما با توجه به کثرت سوالات تخصصی و عدم زمان بندی با شرایط جدید نمیدانم وضعیت رتبه ام (با توجه به شرایط جدید کنکور امسال) چگونه خواهد شد اما حس خودم می گوید افرادی با تعداد سوالات پاسخ داده شده بالا هستند. حالا با توجه به این که اگر در گرایش هوش رتبه شریف یا تهران نیارم میخوام دوباره بخونم برا 1400. به نظرتون من از الان شروع به خوندن مجدد بکنم یا دست نگه دارم تا نتایج قطعی (مهرماه) که زمان مطالعه رو از دست ندهم؟ اگر خیر بفرمایید بنده برای آمادگی احتمالی در دانشگاه گرایش هوش مصنوعی ، چه فعالیتی جهت آماده سازی انجام دهم؟ به عنوان مثال یادگیری زبان python یا prolog یا مطالعه دروس AI؟
پ ن: بنده دروس رو از روی کتاب هایی که شما در بخش منابع معرفی فرمودین خوانده و دو ویدئو نکته و تست معماری و ساختمان داده را تهیه کرده ام.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    ترانه

سلام. وقت بخیر
خواهش میکنم. لطف دارید شما
شما اطلاعات کمی در اختیار من قرار دادید. اولا بفرمایید که چند تست تخصصی جواب دادید (با احتساب نمره منفی) و دوما بفرمایید که چه دروسی را مطالعه کرده بودید و چه دروسی را مطالعه نکرده بودید تا بتوان دقیق تر...

سلام. وقت بخیر
خواهش میکنم. لطف دارید شما
شما اطلاعات کمی در اختیار من قرار دادید. اولا بفرمایید که چند تست تخصصی جواب دادید (با احتساب نمره منفی) و دوما بفرمایید که چه دروسی را مطالعه کرده بودید و چه دروسی را مطالعه نکرده بودید تا بتوان دقیق تر راهنمایی تون کنم. پیام خودتون و به همین پیام ریپلای کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. ترانه    رامین رضوی razavi

پیشاپیش بسیار ممنونم از حسن توجه شما استاد گرامی
بنده جمعا 48 تست و 38 تست صحیح زده ام. که بعید میدانم رتبه بیاورم چون علی رغم کل سال که هوش مصنوعی را درآزمون های آزمایشی 60 درصد میزدم درآزمون تنها یک تست صحیح باقی ماند!!!! (حدس میزنم به دلیل...

پیشاپیش بسیار ممنونم از حسن توجه شما استاد گرامی
بنده جمعا 48 تست و 38 تست صحیح زده ام. که بعید میدانم رتبه بیاورم چون علی رغم کل سال که هوش مصنوعی را درآزمون های آزمایشی 60 درصد میزدم درآزمون تنها یک تست صحیح باقی ماند!!!! (حدس میزنم به دلیل خستگی ذهنی در پایان)
بنده در سال گذشته تمام دروس تخصصی را کامل (استثنا: شبکه دو فصل اول ، کامپایلر چهار فصل اول) با دوره مطالعه کرده ام.
حدس میزنم وضعیت بنده در دروس زیر هم ازنظر خودم و هم از نتیجه آزمون به درک عمیق نرسیده باشد و قصد مطالعه عمقی دارم با ویدیوها:
1.ساختمان داده ها
2.طراحی الگوریتم
3.هوش مصنوعی(کتابی که معرفی کردین انتشارات نصیر دقیقا جایی که باید روی مطلب تاکید و عمیق شود بحث را عوض کرده است!)
4.معماری کامپیوتر (وضعیت نسبتا مناسبی دارم)
5.شبکه (هیچ تستی نزدم چون مفهومی آمده بود)
با توجه به شرایط من آیا نکته و تست این دروس را تهیه کنم یا ویدیو های آموزش پنج درس گفته شده را؟
از چه دروسی در تابستان برای شروع ، استارت دوباره بزنم؟؟؟؟؟
و در بقیه دروس (مدار منطقی ، نظریه ، پایگاه داده ، کامپایلر و سیستم عامل) به دلیل مناسب بودن کتاب ها وضعیت خوبی دارم.
لطفا بفرمایید من از کجا و چگونه شروع کنم؟
به نظر خودم پکیج ده درس برای بنده زیااد و حوصله سربر بشود با توجه به سال دوم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    ترانه

سلام. وقت بخیر
کنکور ارشد کامپیوتر 99 تفاوت های زیادی با کنکور ارشد کامپیوتر 98 داشته از این رو خیلی نمی‌توان به دیتاهایی که از کنکور ارشد کامپیوتر 98 وجود دارد اتکا کرد و فقط می‌توان بصورت حدودی حدس زد که حدود رتبه شما در چه رنجی خواهد بود و...

سلام. وقت بخیر
کنکور ارشد کامپیوتر 99 تفاوت های زیادی با کنکور ارشد کامپیوتر 98 داشته از این رو خیلی نمی‌توان به دیتاهایی که از کنکور ارشد کامپیوتر 98 وجود دارد اتکا کرد و فقط می‌توان بصورت حدودی حدس زد که حدود رتبه شما در چه رنجی خواهد بود و قعطا این حدس با خطاهایی همراه خواهد بود. بنابراین بهتر هست منتظر نتایج کنکور ارشد کامپیوتر 99 بمانید.
حدس من این هست که شما شاید بتوانید در دانشگاه های درجه 2 تهران قبول شوید
اگر بخواهید برای کنکور ارشد کامپیوتر 1400 شرکت کنید با توجه به اینکه از قبل مطالعه داشتید در برخی از دروس می‌توانید فقط فیلم نکته و تست را تهیه کنید مثل درس ساختمان داده و مدار منطقی ولی در برخی از دروس دیگر بهتر هست که هم فیلم درس و هم فیلم نکته و تست را تهیه کنید، مثل درس معماری کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری.
البته خیلی بهتر هست که یک جلسه مشاوره تک جلسه ای تلفنی رزرو کنید تا بصورت دقیق شرایط شما را بررسی کنم تا بتوانم به شما بگویم که بهترین کار برای شما چه کاری است.
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. Erfan

سلام استاد وقت بخیر
استاد من پارسال اواخر مهر فارغ‌التحصیل شدم و امسال کنکور ارشد دارم بصورت آزمایشی با توجه به اینکه بعیده دیگه عقب بیوفته و شرایطم بعید میدونم نتیجه دلخواه ام رو بگیرم. قصد دارم ۱۴۰۰ دوباره شرکت کنم اما چون نظام وظیفه یکسال...

سلام استاد وقت بخیر
استاد من پارسال اواخر مهر فارغ‌التحصیل شدم و امسال کنکور ارشد دارم بصورت آزمایشی با توجه به اینکه بعیده دیگه عقب بیوفته و شرایطم بعید میدونم نتیجه دلخواه ام رو بگیرم. قصد دارم ۱۴۰۰ دوباره شرکت کنم اما چون نظام وظیفه یکسال بیشتر فرصت نمیده فکر نمیکنم نتایج نهایی ارشد تا قبل از مهلت یکساله من بیاد که بتونم ثبت نام کرده و انصراف بدم برای معافیت و شرکت مجدد در کنکور.
چه راهکاری پیشنهاد میکنید و اینکه چکار باید انجام بدم هدفم اینه اصلا دفترچه پست نکنم. آیا با نتایج اولیه که زودتر میاد احتمالا میتونم در دانشگاه آزاد ثبت نام کنم؟
گرچه اصلا هنوز مشخص نیست مهلت ثبت نام دانشگاه آزاد کی شروع میشه و اصلا نتایج اولیه ارشد تا قبل از اواخر مهر میاد یا نه
استاد ضمن اینکه بنظرتون چقدر احتمال داره سال دیگه ارشد مثل دکترا مصاحبه ای و بر طبق سوابق شه
یا کلا حذف شه؟ که صحبت همچین چیزی بود طرح آ.ت.ت یا چنین چیزی
بازم ممنون ?❤️

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    Erfan

سلام. وقت بخیر
قطعا نظام وظیفه تمهیداتی برای این موضوع در نظر می‌گیرد. به نظر من با تمهیدانی که دیده می‌شود شما می‌توانید بعد از کنکور در مهر در یک دانشگاه ثبت نام کنید و سپس قبل از ثبت نام در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 از دانشگاه تون انصراف بدید و...

سلام. وقت بخیر
قطعا نظام وظیفه تمهیداتی برای این موضوع در نظر می‌گیرد. به نظر من با تمهیدانی که دیده می‌شود شما می‌توانید بعد از کنکور در مهر در یک دانشگاه ثبت نام کنید و سپس قبل از ثبت نام در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 از دانشگاه تون انصراف بدید و با این کار یکسال فراغت از تحصیل دارید.
در مورد قسمت دوم سوال تون که فرمودید که چقدر احتمال دارد که سال دیگر برای ارشد مصاحبه برگزار بشود به نظر بنده احتمال اش زیر 2 درصد هست. و حذف هم قطعا نخواهد شد.
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. mahla

سلام استاد، وقتتون بخیر و خسته نباشید
استاد خواستم بپرسم اگه کسی پایه چندان قوی در درس ریاضی 1 و 2، معادلات و آمار نداشته باشه چون دانشگاه دوره کارشناسیش غیرانتفاعی بوده و بخواد این دروسو حذف کنه، اگه دانشگاه دولتی خوب تو تهران قبول شد بعد اون...

سلام استاد، وقتتون بخیر و خسته نباشید
استاد خواستم بپرسم اگه کسی پایه چندان قوی در درس ریاضی 1 و 2، معادلات و آمار نداشته باشه چون دانشگاه دوره کارشناسیش غیرانتفاعی بوده و بخواد این دروسو حذف کنه، اگه دانشگاه دولتی خوب تو تهران قبول شد بعد اون موقع به مشکل جدی برمیخوره که پایه ریاضیش قوی نیست یا نه؟ (علی الخصوص برای حذف ریاضی 1و2)

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    mahla

سلام. وقت بخیر
خیر شما به هیچ مشکلی بر نمی‌خورید. اولا وقتی شما دارید برای کنکور ارشد کامپیوتر 1400 آماده میشید و دروس تخصصی را می‌خوانید به مرور زمان آن ریاضیاتی را که برای کارهای روز مره دانشگاه تان نیاز دارید را می‌آموزید و ثانیا اینکه ریاضیات...

سلام. وقت بخیر
خیر شما به هیچ مشکلی بر نمی‌خورید. اولا وقتی شما دارید برای کنکور ارشد کامپیوتر 1400 آماده میشید و دروس تخصصی را می‌خوانید به مرور زمان آن ریاضیاتی را که برای کارهای روز مره دانشگاه تان نیاز دارید را می‌آموزید و ثانیا اینکه ریاضیات خیلی پیچیده ای در دوران ارشد و دکتری وجود ندارد مگر آنکه خودتان بخواهید به سمت آنها بروید. همین طور در دوران ارشد شاید شما به یک مقاله بر بخورید که چند فرمول ریاضی پیچیده داشته باشد ولی شما اگر چند ساعت روی همان فرمول ها وقت بذارید متوجه آن خواهید شد و بطور کلی مشکلی برای شما پیش نمی‌آید
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد
بارگذاری بیشتر ...

©2020 Konkurcomputer All Rights Reserved.