رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

پردازش تصویر با پایتون ⚡️ مزایای پردازش تصویر در پایتون

این مقاله عالی نحوه پردازش تصویر با پایتون و مزایای پردازش تصویر در پایتون و ابزارها و کتابخانه های پردازش تصویر با پایتون را توضیح داده است

پردازش تصویر چیست؟

به فرآیند تبدیل یک عکس به فرم دیجیتال و اعمال عملیات مشخصی بر روی یک تصویر، پردازش تصویرپردازش تصویر دیجیتال چیست؟ چه انواعی دارد؟ چه مراحلی را شامل می‌شود؟ پردازش تصویر دیجیتال چیست؟ چه انواعی دارد؟ چه مراحلی را شامل می‌شود؟ پردازش تصویر یکی از فیلدهای پرطرفدار مرتبط با گرافیک کامپیوتر، بینایی کامپیوتر، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، و الگوریتم‌ها و محاسبات است که ارتباط تنگاتنگی میان تمام آنهاست. در نتیجه در این صفحه علاوه بر معرفی این فیلد، نقشه راهی نیز برای علاقه‌مندان این حوزه ارائه کرده‌ایم. گفته می‌شود که شاخه‌ای ازفیلدهای پرطرفدار مرتبط با گرافیک کامپیوتر و بینایی کامپیوتربینایی کامپیوتر و کاربردهای آن چیست و چگونه کار می‌کند؟بینایی کامپیوتر و کاربردهای آن چیست و چگونه کار می‌کند؟کامپیوتر ویژن یا بینائی کامپیوتر، در ارتباط با مدلسازی و تقلید از حس بینایی انسانی از طریق استفاده از نرم‌افزار یا سخت‌افزار دیجیتالی می‌باشد. در این صفحه بینایی ماشین را بصورت کامل بررسی شده است. و هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است است.

کاربردهای پردازش تصویر

کاربرد پردازش تصویر در دنیای امروز و پیشرفت هوش مصنوعی و بینایی کامپیوتر

امروزه با پیشرفت سیستم‌های تصویربرداری و الگوریتم های پردازش تصویر، شاخه جدیدی در کنترل کیفیت و ابزار دقیق به‌وجود آمده و هرروز پیشرفت‌های چشمگیری در این زمینه مشاهده می‌کنیم. پردازش تصویر کاربردهایی در حوزه‌های مختلف دارد که در فهرست زیر چند مورد آورده شده است:

دوره برنامه نویسی پایتون

پایتون (Python) یا پایتان یک زبان برنامه نویسی چند منظوره و سطح بالاست که بطور بسیار گسترده ای مورد استفاده برنامه نویسان و غیر برنامه نویسان قرار می‌گیرد. پایتون در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان تبدیل شده است.

چه چیزهایی در این دوره یاد می‌گیرید

دستورات کنترلی
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
حلقه‌ها
توابع در پایتون
مدیریت خطاها در پایتون
کار با فایل‌ها
شی گرایی
برنامه نویسی موازی و تردها

نمونه فیلم‌هایی از جلسات برنامه نویسی پایتون

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟

چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون

نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد

آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون

آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math

معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی

مفهوم داده ساختارها در پایتون

آشنایی با دیکشنری ها

آشنایی با حلقه ها

معرفی کلی توابع با مثال های متنوع

خطاها چی هستند؟

نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف

تاریخچه برنامه‌‎ نویسی

مفهوم شی‌گرایی

معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه

مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟
چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون
نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد
آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون
آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math
معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی
مفهوم داده ساختارها در پایتون
آشنایی با دیکشنری ها
آشنایی با حلقه ها
معرفی کلی توابع با مثال های متنوع
خطاها چی هستند؟
نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف
تاریخچه برنامه‌‎ نویسی
مفهوم شی‌گرایی
معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه
مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

پردازش تصویر با پایتون

چهره انسان که در حال پردازش توسط کامپیوتر است

برای انجام پردازش تصویر در زمینه‌های گفته شده و با توجه به کاربردهایی که دارد، روش‌های بسیاری برای این کار ارائه شده است كه پردازش تصویر با پایتون یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار است. پردازش تصویر با پایتون یکی از کاربردهای پایتون است که بسیاری از فعالیت‌های حرفه‌ای در دنیای امروزی وابسته به این تکنولوژی می‌باشد.

مزایای پردازش تصویر در پایتون چیست؟

تصویر چشم انسان در فضای الکترونیکی که مفهوم پردازش تصویر را دارد

با وجود اینکه زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده دیگری را نیز می‌توان برای حوزه بینایی کامپیوتر استفاده کرد، اما پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته به دلایل زیر از رقبای خود بهتر است:

سهولت در کدنویسی

"کد به‌عنوان زبان انگلیسی ساده" هدف اصلی پایتون است. این به برنامه نویسان اجازه می‌دهد تا روی طراحی تمرکز کنند، نه روی کدنویسیکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهاین مقاله عالی به بررسی این پرداخته که کد نویسی چیست و مفهوم کد نویسی را بررسی کرده، همچنین تفاوت کدنویسی و برنامه نویسی و کاربرد های کدنویسی را بررسی کرده . این موضوع برای کسانی که تازه با یادگیری ماشین (Machine Learning)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند یا برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است اولیه شروع کرده‌اند عالی است. این مزیت، بسیار سودمند است، به‌خصوص زمانی که با سناریوهای پیچیده روبرو می‌شوید.

نمونه سازی سریع

از آن‌جایی که می‌توانید بیشتر روی طراحی تمرکز کنید، اکنون می‌توانید ایده‌های طراحی بیشتری را تجربه کنید. کتابخانه‌هایی مانند OpenCV با استفاده از زبان C++‎برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده نوشته شده‌اند و باعث می‌شوند پایتون زمان اجرای کندتری داشته باشد، زیرا همچنان کتابخانه‌های Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cاین مقاله عالی ابتدا توضیح می‌دهد که زبان برنامه نویسی c چیست، سپس به بررسی مزایا و معایب زبان C ، کاربردهای زبان سی ، و تفاوت بین C و ++C می‌پردازد و ++C را فراخوانی می‌کند. این بدان معنی است که شما از مزیت توسعه پایتون برخوردار خواهید بود در حالی که می‌توانید بهینه‌سازی عملکرد را از ++C داشته باشید.

کتابخانه های بزرگ

پایتون برای یادگیری ماشینیادگیری ماشین با پایتون⚡️نقشه راه یادگیری ماشین با پایتونیادگیری ماشین با پایتون⚡️نقشه راه یادگیری ماشین با پایتوناین مقاله عالی بررسی کرده که یادگیری ماشین با پایتون چیست و آیا پایتون برای یادگیری ماشین خوب است؟ و نقشه راه یادگیری ماشین با پایتون را گفته است استفاده می‌شود. دانشمندان داده وقت خود را صرف کمک می‌کنند زیرا کدنویسی آسان و رایگان است. توسعه‌دهندگان CV نیازی به نگرانی زیادی در مورد پروژه‌هایی که روی آنها کار می‌کنند، ندارند زیرا اکثر موارد آنها قبلاً توسط کتابخانه های پایتونکتابخانه های پایتون چیست – معرفی کتابخانه های مهم پایتونکتابخانه های پایتون چیست – معرفی کتابخانه های مهم پایتوناین مقاله عالی به معرفی کتابخانه های پایتون پرداخته و کتابخانه های مهم پایتون و همچنین مهمترین کتابخانه های پایتون برای علم داده را معرفی کرده پوشش داده شده است.

متن باز است

پایتون بر خلاف متلب (MATLAB) که در تجزیه و تحلیل داده‌ها، کاوش، تجسم و غیره نیز به کار می‌رود، رایگان است. نیازی به گفتن نیست که برای پایتون، تنها چیزی که شما نیاز دارید، فقظ یک کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است است.

می‌توان آن را به‌طور مستقیم با چارچوب‌های وب ادغام کرد

پایتون دارای چارچوب‌های وب بالغ مانند جنگو (Django) است. هدف آن زمان توسعه سریع، طراحی‌های منظم و واقعی است؛ همچنین، پایتون دارای فریمورک‌های میکرو است که به اندازه همتایان بزرگ‌تر خود کاربردی هستند.

اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد

این بدان معناست که جامعه توسعه دهندگان بزرگ‌تری دارد. پست‌های وبلاگ و منابع آنلاین زیادی در رابطه با پایتون و OpenCV وجود دارد، بنابراین همیشه می‌توانید در بیشتر مواقع در برای رفع مشکل کمک بگیرید.

ابزارها و کتابخانه های پردازش تصویر با پایتون

تاکنون ابزارهای متنوعی برای پردازش تصویر با پایتون معرفی شده‌اند. این دسته از ابزارها، کتابخانه ها و بسته‌های برنامه نویسی امکانات بسیار متنوع و مفیدی برای تبدیل تصاویر، فهمیدن اطلاعات کلی، دستکاری و پردازش تصاویر در اختیار کاربران و برنامه نویسان قرار می‌دهند تا به شکل ساده و شهودی (Intuitive)، داده های تصویری را تحلیل و اطلاعات با معنی از آنها استخراج کنند که به برخی از مهم‌ترین آنها که در زمینه پردازش تصویر استفاده می‌شوند اشاره می شود:

کتابخانه OpenCV

لوگو کتابخانه Opencv برای پردازش تصویر

OpenCV مخفف عبارت Open Source Computer Vision Library است. این کتابخانه شامل بیش از 2000 الگوریتمالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراوانالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراواندر این مقاله به زبان بسیار ساده و با مثال های متعدد توضیح داده شده که الگوریتم چیست و چه کاربردهایی دارد بهینه شده است که برای بینایی کامپیوتر و یادگیری ماشین مفید است. روش‌های مختلفی برای استفاده از OpenCV در پردازش تصویر وجود دارد که در زیر به چند مورد اشاره می‌شود: 

کتابخانه scikit-image

لوگو کتابخانه Scikit image برای پردازش تصویر

کتابخانه scikit-image یک بسته برنامه نویسی متن باز (Open Source)اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ این صفحه عالی به بررسی این موارد و همچنین تاریخچه نرم افزار متن باز و نحوه به کارگیری متن باز در توسعه نرم افزار پرداخته است است که با ساختار آرایهآموزش آرایه در ساختمان داده به زبان ساده و از 0 تا 100آموزش آرایه در ساختمان داده به زبان ساده و از 0 تا 100در این مقاله موارد زیر بررسی شده است : 1- آرایه چیست 2- انواع اندیس گذاری در آرایه 3- انواع آرایه 4- محاسبه آدرس در آرایه 5- محاسبه شماره در آرایه 6- آرایه در برنامه نویسی 7- مزایای استفاده از آرایه‌های NumPy کار می‌کند و برای پیش پردازش تصویر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از یادگیری ماشین با توابع داخلی استفاده می‌کند و می‌تواند عملیات پیچیده‌ای را روی تصاویر، تنها با چند عملکرد انجام دهد. و حتی برای برنامه نویسان تازه وارد در پایتون نیز یک کتابخانه نسبتاً آسان است.

نمونه فیلم‌های دوره‌های مهارتی

کتابخانه NumPy و پردازش تصویر با پایتون

لوگو کتابخانه NumPy برای پردازش تصویر

با استفاده از این کتابخانه می‌توانید تکنیک‌های ساده تصویر مانند ورق زدن تصاویر، چرخاندن تصاویر در جهت عمودی، افقی و معکوس کردن تصاویر، استخراج ویژگی‌ها و تجزیه و تحلیل آنها را نیز انجام دهید. پوشش گذاری تصاویر (Image Masking) یکی از فرآیند‌های پایه‌ای در پردازش تصویر محسوب می‌شود که به‌وسیله آن بخش‌هایی از یک تصویر پنهان و بخش‌های دیگر نمایش داده می‌شود که توسط این کتابخانه قابل انجام است.

کتابخانه PIL/Pillow

لوگو کتابخانه Pillowبرای پردازش تصویر

کتابخانه PIL که مخفف Python Image Library می‌باشد، از عملیات مرتبط با پردازش تصویر مانند باز کردن، دستکاری و ذخیره تصاویر و طیف گسترده‌ای از فرمت‌های مختلف تصویر پشتیبانی می‌کند ولی توسعه این کتابخانه از سال 2009 متوقف شده است و به‌جای این کتابخانه از کتابخانه Pillow که گسترش یافته همین کتابخانه است، استفاده می‌شود و علاوه بر قابلیت‌های گفته شده در کتابخانه Pill قابلیت‌هایی همچون فیلترگذاری با مجموعه‌ای از کرنل‌های پیچشی (Convonutional Kernels) و عملیات نقطه‌ای (Point Operations)، تبدیلات فضای رنگی (Color Space Conversion) و بهبود تصاویررا در اختیار فضای کاربر و برنامه‌نویس قرار می‌دهد.

کتابخانه SciPy

لوگو کتابخانه Scipy پردازش تصویر

کتابخانه SciPy شامل توابع و الگوریتم‌هایی است که به‌راحتی می‌توان از آنها برای انجام عملیات دستکاری و پردازش تصویر با پایتون استفاده کرد. استفاده از کتابخانه SciPy جهت تار کردن تصویر با استفاده از فیلتر گاوسی (Gaussian Filter)، یکی از فرآیندهای ساده پردازش تصویر با پایتون و کتابخانه SciPy امکان اعمال فیلتر گاوسی روی تصاویر است که معمولاً برای تارکردن تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کتابخانه SimpleCV

لوگو کتابخانه SimpleCV پردازش تصویر

با استفاده از این کتابخانه می توان به کتابخانه‌های سطح بالایی مانند OpenCV دسترسی داشته باشید و ویژگی مهمی که دارد، این است که کاربران مبتدی بدون اینکه لازم باشد تا اطلاعات و دانش کافی در فضاهای رنگی و فرمت‌های فایلی و سایر موارد داشته باشند به‌راحتی می‌توانند با این کتابخانه به عملیات پردازش تصویر با پایتون بپردازند.

کتابخانه Mahotas

در این کتابخانه علاوه بر اینکه توابع پردازش تصویر مرسوم تعریف شده است، برخی توابع بینایی کامپیوتر مانند محاسبه ویژگی نظیر تشخیص نقاط مهم و توصیف کننده‌های محلی هم گنجانده شده است.

دوره‌های مهارتی رشته کامپیوتر

جمع‌بندی

در این مطلب برخی از مهم ترین و پرکاربردترین کتابخانه های پردازش تصویر در پایتون معرفی شده‌اند. خوانندگان ممکن است که با برخی از این کتابخانه‌ها آشنایی داشته باشند. با این حال جهت آشنایی بهتر با هر یک از این کتابخانه‌ها و ابزارها بهتر است که هر یک از آنها توسط کاربر مورد استفاده قرار بگیرند. یادگیری عمیقیادگیری عمیق چیست؟ معرفی کامل یادگیری عمیق به زبان سادهیادگیری عمیق چیست؟ معرفی کامل یادگیری عمیق به زبان سادهاین مقاله به سوالات رو به رو پاسخ داده : یادگیری عمیق چیست و چگونه کار می‌کند؟ آیا یادگیری عمیق همان شبکه عصبی است؟ تفاوت یادگیری عمیق با یادگیری ماشین چیست؟ با اصطلاحات گسترده و پیشرفت در زمینه پردازش تصویر، جهان را تغییر می‌دهد. محققان در حال ارائه تکنیک‌های بهتری برای تنظیم دقیق کل زمینه پردازش تصویر هستند، بنابراین یادگیری در این‌جا متوقف نمی‌شود و به پیش‌روی خود ادامه می‌دهد.

بینایی کامپیوتر چیست؟

اصطلاح بینایی کامپیوتر(Computer Vision)، به حوزه‌ای از مطالعات مرتبط با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین مربوط می‌شود و با هدف پیاده‌سازی قابلیت‌های لازم برای پیاده‌سازی بینایی در کامپیوترها شکل گرفته است. از این طریق کامپیوترها توانایی درک محتوای موجود در تصاویر دیجیتال را پیدا می‌کنند.

دلیل محبوبیت زبان پایتون نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی برای پردازش تصویر چیست؟

علاوه بر اینکه تمام غول‌های فناوری مانند گوگل، فیس‌بوک و ناسا و... از این زبان استفاده می‌کنند و در عین حال یک زبان برنامه نویسی مناسب برای مبندی‌ها است، این زبان دارای کتابخانه‌های بسیاری است که در زمینه‌ی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین مفید هستند و انجام پروژه در این زمینه‌ها را آسان‌تر کرده است.

انواع مختلف پردازش تصویر را نام ببرید؟

پردازش تصویر آنالوگ: که در این نوع، تصاویر گرفته شده توسط دوربین‌های معمولی عکاسی مورد پردازش قرار می‌گیرند.
پردازش تصویر دیجیتال: که در این نوع، با استفاده از اسکنرهای نوری، حسگرهای دیجیتالی و موارد دیگر تصویر را مورد پردازش قرار می‌دهند.

امتیازدهی3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 13.50 امتیاز (3 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200