برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

کاربرد الگوریتم در برنامه نویسی

این صفحه عالی کاربردهای الگوریتم در برنامه نویسی و اینکه چرا در برنامه نویسی از الگوریتم استفاده می شود و خصوصیات یک الگوریتم خوب را بررسی کرده است

یکی از مفاهیمی‌که برای بسیاری از افرادی‌که تازه سمت علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. و برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است آمده‌اند مورد سوال است، مباحث الگوریتم و کاربردهای آن در برنامه نویسی است. آیا اصلاً نیاز‌به دانستن الگوریتمالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراوانالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراواندر این مقاله به زبان بسیار ساده و با مثال های متعدد توضیح داده شده که الگوریتم چیست و چه کاربردهایی دارد و استفاده از آن در زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده وجود دارد یا خیر؟ در ادامه‌ این مقاله، می‌خواهیم به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

الگوریتم و فلوچارت و اهمیت یادگیری آنها

الگوریتم چیست؟

الگوریتم همانند قلب برنامه‌ نویسی کامپیوتر است. به‌ طور خلاصه، الگوریتم یعنی شکستن یک مسئله‌ مشخص به قطعات کوچک‌تر و حل‌کردن آن‌ها؛ همچنین الگوریتم شامل مجموعه‌ای از فرایند‌ها و دستورالعمل‌هایی است که به‌ کمک آن‌ها می‌توان بسیاری از مسائل کامپیوتری یا مسائل دنیای واقعی را حل کرد. الگوریتم همانند دستور پخت غذا است؛ دارای یک‌سری ورودی است (مثل ادویه‌ها و مواد اولیه)، یک‌سری کارها به‌ ترتیب در آن انجام می‌‌شود (سرخ‌کردن، مخلوط‌کردن، هم زدن) و در انتها، یک خروجی مشخص تولید می‌شود (وعده غذایی). در یک الگوریتم، ورودی‌ها اعداد و خروجی‌ها توابع مختلف هستند؛ دستورالعمل‌ها یا کارهایی که به‌ ترتیب انجام می‌شوند درواقع همان نو‌آوری و تقسیم‌کردن یک مسئله به‌ اجزای کوچک است و درنهایت، خروجی الگوریتم حل مسئله است که می‌تواند به‌صورت یک متغیر متغیر در برنامه نویسی چیست ⚡️انواع متغیر در برنامه نویسیمتغیر در برنامه نویسی چیست ⚡️انواع متغیر در برنامه نویسیاین صفحه عالی بررسی کرده متغیر در برنامه نویسی چیست و انواع متغیر در برنامه نویسی را معرفی و مراحل کار با متغیر، نحوه تعریف و قوانین نام‌گذاری متغیرها را گفته یا مجموعه‌ای از متغیرها باشد؛ همانند الگوریتم های بهینه سازیالگوریتم های بهینه سازی از سیر تا پیازالگوریتم های بهینه سازی از سیر تا پیازالگوریتم های بهینه سازی چیست؟ این صفحه عالی توضیح داده که الگوریتم های بهینه سازی چگونه کار می کنند و مهم‌ترین الگوریتم های بهینه سازی را معرفی کرده و یا می‌تواند به‌صورت یک راه‌حل باشد.

نحوه ی کار الگوریتم ها

چرا در برنامه نویسی از الگوریتم استفاده می شود؟

الگوریتم اولین‌بار توسط ریاضی‌دان ایرانی با نام ابوجعفر محمد ابن موسی خوارزمی که‌ در قرن 9 زندگی می‌کرد به‌ وجود آمد. ایده تقسیم‌کردن یک مسئله بزرگ به‌ مسئله‌های کوچک و حل آن‌ها، ایده‌ خوارزمی برای حل مسائل ریاضی بود. در طول قرن‌ها و قبل‌ از اختراع کامپیوتر از ایده‌ الگوریتم استفاده‌های زیادی می‌شد؛ به‌عنوان‌مثال الگوریتم معروف اقلیدس که‌ برای پیدا‌کردن بزرگ‌ترین مقسوم‌ علیه مشترک به‌ وجود آمده بود.

بعد از اختراع کامپیوتر، الگوریتم وارد حوزه‌ کامپیوتر شد و امروزه بیشترین استفاده از الگوریتم در حوزه کامپیوتر است. فرقی نمی‌کند در کدام حوزه‌ برنامه نویسی و کامپیوتر باشید، الگوریتم در تمامی حوزه‌های کامپیوتری کاربرد دارد. در تحلیل داده‌ها، هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است و شاخه‌های آن مانند یادگیری ماشینیادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند، این مقاله فوق العاده یادگیری ماشین را بصورت کامل بررسی کرده است و شبکه های عصبیشبکه عصبی یا شبکه عصبی مصنوعی (nueral network) چیست؟شبکه عصبی یا شبکه عصبی مصنوعی (nueral network) چیست؟این مقاله عالی به معرفی شبکه عصبی یا شبکه عصبی مصنوعی (nueral network) پرداخته، همچنین الگوریتم شبکه عصبی، انواع و کاربرد و تاریخچه شبکه های عصبی بررسی شده، ساخت نرم‌افزار و بازی‌های رایانه‌ای و خیلی‌ از موارد دیگر به‌ طور مستقیم از مفهوم الگوریتم برای پیشبرد وظایف محول‌ شده استفاده می‌کنند. حتی یکی‌ از گرایش های ارشد کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتربا توجه به اینکه در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر محبوب‌ترین رشته در دنیا و کشور است و در سال‌های اخیر اکثر رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی این رشته را انتخاب می‌کنند در این صفحه بصورت دقیق گرایش هاي ارشد مهندسي کامپيوترمعرفی شده است، گرایش الگوریتم و محاسبات است که می‌توان به‌ اهمیت بارز این حوزه پی برد.

کاربردهای الگوریتم در برنامه نویسی

الگوریتم‌ ها کاربرد‌های بسیار متعددی در برنامه‌ نویسی دارند و برنامه‌ نویسان باید درک خوبی از مفهوم الگوریتم‌ ها و کارکرد آن‌ها داشته باشند. در اینجا مهم‌ترین کاربرد‌ های الگوریتم را ذکر می‌کنیم:

خصوصیات یک الگوریتم خوب

درست است که الگوریتم‌ ها کمک شایانی به برنامه‌ نویسان می‌کنند، اما اگر الگوریتمی دارای طراحی بدی باشد، علاوه‌ بر کمک‌نکردن، ضرر هم می‌زند! بنابراین یک الگوریتم خوب باید دارای یک‌سری از ویژگی‌های تعریف شده باشد:

الگوریتم های مهم برنامه نویسی

انواع مختلف الگوریتم

برنامه‌ نویسان از انواع تکنیک‌های الگوریتمی که بسیار زیاد هم هستند، برای حل مسائل گوناگون استفاده می‌کنند. در اینجا تعداد کمی از آن‌ها که مهم‌تر هستند و برنامه‌ نویسان به‌ طور روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنند را آورده‌ایم:

چگونگی یادگیری الگوریتم

پیش‌تر در مورد کاربرد های الگوریتم در برنامه نویسی گفتیم و ذکر شد که به‌عنوان یک برنامه‌ نویس (ماهر) نیاز است تا در نوشتن و استفاده‌ از الگوریتم‌ ها، مسلط باشید. برای تسلط بر الگوریتم ها می‌بایست از روش‌های زیر استفاده کنید:

جمع‌بندی

الگوریتم‌ ها از پرکاربردترین و تقریباً یکی از سخت‌ترین مسائل کامپیوتری و برنامه‌ نویسی هستند. در اکثر رشته‌های کامپیوتری در سرتاسر جهان، دروس مربوط‌ به طراحی و پیاده‌سازی الگوریتم، جزء دروس اصلی و تخصصی محسوب می‌شوند؛ بنابراین باتوجه‌به کاربرد‌های بی‌شماری‌ که الگوریتم‌ ها در برنامه‌ نویسی دارند، به‌عنوان یک برنامه‌ نویس و متخصص کامپیوتر باید درک صحیح و کاملی از الگوریتم‌ ها داشته باشید. در این مقاله به مهم ترین کاربرد های الگوریتم در برنامه نویسی پرداختیم. همچنین خصوصیات یک الگوریتم خوب را ذکر کردیم و تعدادی‌ از رویکرد‌های مهم الگوریتم‌ ها را نیز معرفی کردیم.

آیا الگوریتم ها در برنامه نویسی کاربرد دارند؟

بله یکی‌ از موارد پرکاربرد در برنامه‌ نویسی، پیاده‌سازی و استفاده از الگوریتم‌ ها است. الگوریتم‌ ها در برنامه‌ نویسی کاربرد‌های مهمی دارند؛ از قبیل حل‌ مسائل، استفاده از الگوریتم برای بهینه‌سازی، استفاده‌ مجدد از کدهای نوشته‌شده، ایمن‌سازی نرم‌افزار و بسیاری‌ از موارد دیگر.

آیا از ابتدای شروع برنامه نویسی باید الگوریتم ها را آموخت؟

بستگی‌ به حیطه‌ کاری‌تان دارد؛ به‌عنوان‌مثال نقش الگوریتم در توسعه‌ برنامه‌ وب کم‌رنگ‌تر از نقش الگوریتم در برنامه‌ نویسی شبکه و سیستم‌عامل است. اما رویکرد خوب این است که‌ در موازات یادگیری برنامه‌ نویسی، به‌ یادگیری الگوریتم هم بپردازید تا هم درک درستی از برنامه‌ نویسی و توابعی‌ که استفاده می‌کنید داشته باشید و هم پیچیدگی یادگیری الگوریتم را کمتر کنید.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200