رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

کنکور کامپیوتر چگونه است؟

این صفحه عالی بررسی کرده که کنکور کامپیوتر چگونه است؟ و به بررسی کنکور کامپیوتر در مقاطع مختلف از جمله فنی حرفه ای، کاردانی و کارشناسی ارشد پرداخته است

کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر، شامل تعدادی دروس نظری و پروژه‌های آموزش‌محور باهدف افزایش مهارت در گرایش‌های مختلف این رشته است. دراین مقاله به‌بررسی چگونگی کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و همچنین کنکور فنی و حرفه ای و کاردانی می‌پردازیم و گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر را بررسی می‌کنیم.

معرفی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است از علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است.، مهندسی‌ و ریاضیات برای ارزیابی مسئله‌ها و طراحی راه‌حل‌هایی برای سیستم‌های دیجیتال استفاده می‌کند. این رشته به‌ساخت‌و‌طراحی اجزای مختلف کامپیوتر می‌پردازد و رشته پرطرفدار و مهمی است. دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر در زمینه‌های تحلیل، طراحی، ساخت‌و‌راه‌اندازی دستگاه‌ها و مجموعه‌های سخت‌افزاری جدید، بررسی‌و‌شناخت مجموعه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موجود، عیب‌یابی، اصلاح‌و‌توسعه، مهارت کسب می‌کنند.

کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر

طراحی، شبیه‌سازی، فراوری، پردازش، سنجش، آموزش، ویرایش و… مفاهیمی هستند که‌با بالاترین دقت و در کوتاه‌ترین مدت‌زمان ممکن در برنامه‌های نرم‌افزاری کامپیوتر انجام می‌شوند و هدف‌از این رشته، تربیت نیروی متخصص و ماهر برای انجام کارهای فوق است.

کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر به چه صورت است؟

زمان برگزاری کنکور ارشدزمان برگزاری کنکور ارشد – زمان آزمون کارشناسی ارشدزمان برگزاری کنکور ارشد – زمان آزمون کارشناسی ارشداین مقاله عالی توضیح داده که زمان برگزاری کنکور ارشد دقیقا چه تاریخی است، همچنین نکاتی درباره زمان برگزاری کنکور ارشد را بیان کرده است هر سال معمولا دهه آخر اردیبهشت بود، اما طبق دوسال اخیر در ماه اسفند برگزار می‌شود. داوطلبان باید از طریق سایت سازمان سنجش زمان دقیق برگزاری کنکور ارشد و زمان دریافت کارت ورود به‌ جلسه را پیگیری کنند.

کنکور فنی و حرفه ای کامپیوتر چگونه است؟

فارغ‌التحصیلان رشته های فنی و حرفه ای و هنرستان و حتی رشته‌های نظری که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های فنی‌ وحرفه‌ ای را دارند، می‌توانند درصورت دارا بودن شرایط ثبت‌ نام، در کنکور فنی‌ وحرفه‌ ای برای پذیرش مقطع کاردانی پیوسته و یا ناپیوسته در یکی از رشته‌های ارائه شده در آزمون سال جاری ثبت‌نام کنند.

کنکور کاردانی کامپیوتر

هر ساله کنکور فنی و حرفه ای یک‌ بارثبت نام در نیم‌ سال اول و برای پذیرش ورودی مهر و همچنین یک ثبت‌نام در نیم‌سال دوم، برای پذیرش ورودی بهمن برای رشته‌های بدون کنکور کاردانی فنی‌وحرفه‌ای دانشگاه‌ها انجام می‌شود. برای اطلاعات بیشتر برای ثبت‌نام باید به‌سایت سازمان سنجش مراجعه کنید. به‌جز رشته‌های الکتروتکنیک، کامپیوتر، مکانیک خودرو، حسابداری و تربیت‌بدنی، پذیرش سایر رشته‌ها، بدون آزمون انجام می‌شود.

نحوه گزینش رشته های بدون آزمون و با آزمون در کنکور فنی و حرفه ای

شیوه گزینش رشته های بدون آزمون

متقاضیانی‌ که در‌یکی‌ از رشته‌های تحصیلی بدون آزمون کاردانی پیوسته و ناپیوسته فنی‌ و‌حرفه‌ای ثبت‌نام کرده‌اند، نیازی به‌ شرکت در هیچ آزمون کتبی یا شفاهی‌ای ندارند. ملاک انتخاب رشته این دسته از داوطلبان، معدل کل دیپلم آن‌ها است.

شیوه گزینش رشته های با آزمون

داوطلبانی‌که یکی‌ از 5 رشته‌ی ذکر شده در قسمت قبلی (که با آزمون هستند) را انتخاب کرده‌اند، باید در زمان برگزاری کنکور کاردانی فنی و حرفه ای، با مراجعه‌ به حوزه امتحانی تعیین‌ شده در آزمون شرکت کنند. درنهایت، ملاک انتخاب رشته داوطلب، رتبه و نمره کسب‌شده او می‌باشد. برای شرکت در این کنکور باید در زمان مقرر به‌سایت سازمان سنجش مراجعه کنید و تمام مراحل ثبت نام کنکور فنی و حرفه ای را به‌طور دقیق مطالعه کنید.

کنکور کاردانی کامپیوتر چگونه است؟

سال 1402-1403 ششمین سالی است که دانش‌آموزان هنرستانی پایه دوازدهم از نظام جدید فارغ‌التحصیل می‌شوند. برای‌مثال دانش‌آموز پایه دوازدهمی که خرداد ماه سال 1402 فارغ‌التحصیل شد، می‌بایست در مرداد‌ماه همان‌سال در کنکور کاردانی جهت ورود به دانشگاه فنی و حرفه ای شرکت می‌کرد. درمیان 42 رشته فنی‌و‌حرفه‌ای، رشته‌های الکتروتکنیک، کامپیوتر، مکانیک خودرو، حسابداری و تربیت‌بدنی برای ورود‌ به دانشگاه فنی‌و‌حرفه‌ای نیاز‌به کنکور دارند و رشته‌های دیگر فقط برحسب معدل هستند. دانش‌آموزان نظام جدید هنرستان‌ها درصورتی‌که در کنکور سراسری برای یکی‌ از رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان ثبت‌نام کرده باشند، می‌توانند با دانش‌آموزان رشته نظری برای ورود به مقطع کارشناسی کنکور بدهند. دانش آموزان رشته کامپیوتر یا شبکه و دانش‌آموزان نرم‌افزار رایانه سال دوازدهم هنرستان‌های فنی‌و‌حرفه‌ای یا کاردانش می‌توانند هم در کنکور کاردانی کامپیوتر 1403 و هم در کنکور سراسری شرکت کنند.

گرایش های کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر

در مقطع کارشناسی ارشد، رشته مهندسی کامپیوتر دارای 6 گرایش است که‌در ادامه قصد داریم به‌بررسی آن بپردازیم.

گرایش مهندسی نرم افزار

مهندسی نرم افزار

دوره کارشناسی ارشد نرم افزار شامل دروس نظری، عملی و تحقیقی است. در گرایش نرم‌افزار در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان با سیستم‌‌های عامل پیشرفته، بانک‌های اطلاعاتی، برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است پیشرفته و تحت وب، الگوریتمالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراوانالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراواندر این مقاله به زبان بسیار ساده و با مثال های متعدد توضیح داده شده که الگوریتم چیست و چه کاربردهایی دارد‌های پردازش موازی و... آشنا می‌شوند. این گرایش در کنار الگوریتم و محاسباتگرایش الگوریتم و محاسباتگرایش الگوریتم و محاسباتاین صفحه به معرفی گرایش الگوریتم و محاسبات رشته کامپیوتر پرداخته است از گرایش‌‌هایی است که دانشجویان دارای مدرک کارشناسی از گرایش نرم‌افزار می‌توانند به‌طور مستقیم و بدون‌نیاز به‌گذراندن واحدهای جبرانی به‌تحصیل در آن بپردازند.

گرایش شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری

گرایش شبکه های کامپیوتری در سرتاسر دنیا زیررشته‌ای از گرایش مهندسی کامپیوتر و مخابرات تلقی می‌شود و از لحاظ کاربردی پیشینه طولانی‌تری نسبت‌به دیگر گرایش‌های فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید. دارد. متخصین شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است قادر خواهند بود باتوانایی‌های برگرفته از تحصیلات خود دراین زمینه، فعالیت‌های گوناگونی را انجام‌داده و در حرفه‌های متفاوت‌و‌متنوعی مشغول‌به خدمت‌رسانی شوند. امنیت در شبکه‌های کامپیوتری از دیگر مباحثی است که‌ در‌قالب تعلیمات مرتبط‌ با این گرایش قرار می‌گیرد. ساختن برنامه‌های تحت شبکه اینترنت جهانی یا وب و پیاده‌سازی سیستم‌‌های توزیع‌شده (مانند پایگاه دادهپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ این مقاله به بررسی این موضوع و همچنین انواع پایگاه داده، کاربردهای پایگاه داده، محبوب ترین پایگاه های داده و اجزای اصلی پایگاه داده پرداخته های توزیع شده یا سیستم عاملسیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟سیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل (Operating System|OS) به زبان ساده پرداخته، همچنین بررسی کرده که چرا باید از سیستم عامل استفاده کنیم ‌های توزیع شده) از دیگر فعالیت‌‌هایی هستند که به‌دانشجویان در این گرایش آموزش داده می‌شود.

گرایش هوش مصنوعی

گرایش هوش مصنوعی یکی از گرایش‌های مهندسی کامپیوتر است که‌در حال‌حاضر در مقاطع ارشد و دکتری، امکان تحصیل دراین رشته وجود دارد. در هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است سعی‌بر‌این است سیستم‌هایی تولید شود که بتوانند مانند انسان‌ها فکر کنند و توانایی یادگیری و تصمیم‌گیری داشته باشند. دراین رشته تکنیک‌های مختلفی جهت دستیابی‌به چنین سیستم‌هایی تدریس می‌شود.

هوش مصنوعی

با‌توجه‌به پیشرفت تکنولوژی و نیاز‌ به سیستم‌های هوشمند، رشته هوش مصنوعی در بازارکار، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی‌از مواردی‌که درحال‌حاضر در بازارکار فرصت‌های شغلی زیادی برای آن موجود است، حوزه داده کاویداده‌ کاوی چیست؟ بررسی 0 تا 100 دیتا ماینینگ (data mining)داده‌ کاوی چیست؟ بررسی 0 تا 100 دیتا ماینینگ (data mining)این مقاله عالی بررسی کرده که داده کاوی یا دیتا ماینینگ (data mining) چیست و چه کاربردی دارد، سپس انواع روش های داده کاوی و مزایای دیتا ماینینگ را بررسی کرده است. طراحی‌و‌تولید سیستم‌هایی که توانایی یادگیری داشته باشند نیز یکی دیگر از حوزه‌های پرکاربرد و بحث‌های مهم این رشته در بازارکار است.

گرایش معماری کامپیوتر

معماری کامپیوتر

در گرایش معماری کامپیوتر دانشجویان با‌معماری‌‌های پیشرفته کامپیوتر و ابررایانه‌ها، شبکه‌‌های کامپیوتری گسترده، پردازش تصویرپردازش تصویر دیجیتال چیست؟ چه انواعی دارد؟ چه مراحلی را شامل می‌شود؟ پردازش تصویر دیجیتال چیست؟ چه انواعی دارد؟ چه مراحلی را شامل می‌شود؟ پردازش تصویر یکی از فیلدهای پرطرفدار مرتبط با گرافیک کامپیوتر، بینایی کامپیوتر، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، و الگوریتم‌ها و محاسبات است که ارتباط تنگاتنگی میان تمام آنهاست. در نتیجه در این صفحه علاوه بر معرفی این فیلد، نقشه راهی نیز برای علاقه‌مندان این حوزه ارائه کرده‌ایم. و طراحی سیستم‌های تحمل‌پذیر خطا و... آشنا می‌شوند. گرایش معماری کامپیوترمعماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر معماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر یکی از گرایش‌ های ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش معماری سیستم های کامپیوتری است، در این صفحه گرایش معماری سیستم های کامپیوتری توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده. در رشته مهندسی کامپیوتر تنها گرایشی است که دانشجویان دارای مدرک کارشناسی از گرایش سخت افزار می‌توانند به‌طور مستقیم و بدون‌نیاز به‌گذراندن واحدهای جبرانی، به‌تحصیل درآن بپردازند. لازمه این امر موفقیت در کنکور سراسری کارشناسی ارشد و به‌اتمام رساندن تحصیل در این گرایش است.

گرایش الگوریتم ها و محاسبات

الگوریتم و محاسبات

در این گرایش، دانشجویان با‌ الگوریتم‌‌های توزیعی و پیشرفته، ریاضیات پیشرفته کامپیوتری و... آشنا می‌شوند. گرایش الگوریتم ها و محاسبات، جدیدترین گرایش رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد است که‌از چندسال گذشته به‌فهرست گرایش‌های رشته مهندسی کامپیوتر اضافه شده است. اهمیت این رشته در یافتن راه‌حل برای مسائل مختلف و توانایی حل مسائل پیچیده است. این رشته به‌عنوان مرکزی برای یافتن جواب برای حل مسائل است و بسیاری‌از دانشگاه‌های دنیا این رشته را تدریس می‌کنند.

گرایش بیوانفورماتیک

بیوانفورماتیک

رشته بیوانفورماتیک يک زمینه علمی نوین است که در آن زیست‌شناسی (بیولوژی) و شیمی با ریاضی و علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. تلفیق‌ و ترکیب شده‌اند. با استفاده از بیوانفورماتیک، دانشمندان می‌توانند داده‌های به‌دست‌آمده از تحقیقات زیست‌شناسی را در یک سیستم کامپیوتری ذخیره‌سازی، بازیابی، تجزیه‌و‌تحلیل و تفسیر کنند. بیوانفورماتیک رشته‌ای است که بر کاربرد فناوری‌ها و خدمات مبتنی‌بر کامپیوتر در تحقیقات زیست‌شناسی، زیست‌پزشکی و بیوتکنولوژی تمرکز دارد. متخصصان این رشته، از ابزارهای مختلف محاسباتی، برای تفسیر داده‌های زیستی کمک می‌گیرند و باید در زمینه‌های ریاضی و کامپیوتر، سطح علمی خوبی داشته باشند.

بهترین منابع برای کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر سال 1403

یکی‌از مهم‌ترین بخش‌های کنکور کارشناسی ارشد، انتخاب منبع است؛ چرا که منابع کنکور عامل اصلی موفقیت شماست، پس برای اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تر، مقاله بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر را مشاهده کنید.

مدت زمان کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر

مدت زمان دقیق آزمون کارشناسی ارشد هر رشته در زمان برگزاری کنکور ارشد و همزمان با انتشار کارت این آزمون اعلام می‌شود؛ البته مدت آزمون در رشته‌های مختلف متفاوت است و بسته به‌رشته تغییر خواهد کرد. معمولاً در رشته مهندسی کامپیوتر حداکثر 270 دقیقه (4 ساعت‌و‌نیم) است. می‌توانید در مورد تعداد سوالات و زمان پاسخ‌گویی به آن‌ها در کنکور کارشناسی ارشد، مقاله زیر را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله، کنکور ارشد کامپیوتر و کنکور کاردانی فنی و حرفه ای و کاردانش را بررسی کردیم و گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر و منابع کنکور ارشد کامپیوتر را معرفی کردیم. امیدواریم که‌این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

کدام یک از گرایش های ارشد رشته مهندسی کامپیوتر بهتر است؟

تمام گرایش‌های این رشته مهم‌ و‌کاربردی هستند؛ حتی برای اپلای و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی شما باید با‌توجه‌به علاقه خود و حوزه کاری دلخواه خود، گرایش‌ها را انتخاب کنید.

نحوه ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر 1403 چگونه است؟

برای ثبت‌نام باید در مهلت مقرر از طریق سایت سازمان سنجش که‌ در اخبار سراسری و کانال‌های معتبر تلگرام اعلام می‌شود، ثبت‌نام کنید.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200